ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE "AKKERTJES WOENSDAG 22 MEI 1940 OPG£H< ZEMIOHESCKë COUUUTT H.H. Correspondenten Koortsig E£a m ABONNEMENT 1707-1680 Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland! flO.p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14342 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending to,t 's morgens 10 uur VAN HET WESTFRONT De ring in N.W. Frankrijk en België wordt steeds nauwer. In het Zuiden ope- reeren de pantsereenheden; in het Oosten rukken de Duitsche troepen, op, terwijl in het Noorden en Westen het luchtwa- pen optreedt. De Duitsche successen en het bereiken van de kusten van Het Ka naal hebben in het buitenland grooten indruk gewekt. In Bulgaarsche kringen wijst men er op dat het bereiken van de Kanaalkust onafzienbare gevolgen zal hebben over het verder verloop van den oorlog. In Amerika ziet men in de successen een bewijs van de onstuitbaarheid- van den Duitschen opmarsch. De New-Yiork'- sche beurs reageerde op het bericht, dat de Duitschers de Kanaalkust hadden be reikt. met groote koersdalingen. Naar het DNB meldt is het 9e Fran- sche leger aan de Maas verslagen en verkeert in ontbinding. De opperbevel hebber en zijn staf zijn gevangen geno men. Bij Atrecht werd een pantseraf- deeling vernietigd. In België wordt ten Zuiden van de Schelde nog gestreden. Ten Z.O. van Laon duurt de aanval voort. Voor de Fransche kust zijn een torpedojager en twee andere schepen door bomaanvallen zwaar beschadigd. In het Nauw van Calais zijn 6 transport schepen en een tankboot tot zinken ge bracht, 4 andere schepen werden zwaar beschadigd. De vijandelijke luchtstrijd krachten verloren 47 vliegtuigen; 15 Duit sche toestellen worden vermist. De opperbevelhebber van de Duitsche weermacht deelt mede, 'dat in die zötne van Narvik het lucht wapen krachtig ih(seft ingegrepen. Een Engelsch slagschip' werd dopr twee treffers geiraakt; ook (werd een kruiser beschadigd. Bern Britsch oor logsschip van 9070 toh liep aan de Noor- sche kust op de rotsen. Sedeirt Maandag avond is de telefoonverbinding tusschejn Engeland en Frankrijk verbroken. Het laatste fort van Namen is thans inge nomen. Reynaud over den toestand De Fransche minister-president Reij- naud heeft in een rede verklaard, dat het vaderland in gevaar is. Hiji zeidie dat de klassieke Fransche opvatting van oor logvoering tot 'n andere is overgegaan. Met klem deed hij een beroep op ieder om het groote uur te begrijpen. De kleeding der parachutisten Omtrent de parachutisten doen tal van fantastische verhalen de ronde. Menhoioxt vertellen, dat Duitschers als nonneln ver kleed, of als r.k. priesters uit de lucht zouden zijn neergestreken. Ook wordt beweerd, dat Duitsche parachutisten in Nederlandsche uniformen Zouden zijb ge land. In ieen uiteenzetting over de taak van de parachustisten heeft Hauptmann van der Decken aan den Haagschen corres pondent van het Hdb'l. deze verzinsels op de meest krachtdadige wijze ontkend. Hijl wees er daarbij1 op, ho:ezeer deze ver mommingen tot schade en overlast zou den Zijn van het militaire doel, dat deze keui troep nastreeft. Het dragen van uni formen van den vijand zou deze Duitsche soldaten onherkenbaar .maken voor hu/.i eigen strijd genoot en en hu|n dus aan on- noodige gevaren blootstellen. Vermommingen zijn bovendien uiterst onpractisch voor parachutisten bij het uitoefenen van hun taak. Hauptmann v. d. Decken verstrekte daarom een foto van een parachutist, die gekleed is in een speciaal voor dit wapen ontworpen uniform, volkomen aangepast aan hun militaire functie. Indien generaal Winkel man in een der officieele legerbeTichten melding maakte van zulke verkleede pa rachutisten, dan moet hij het slachtoffer geworden zijn van verkeerde en bewust bedrieglijke inlichtingen. Tot tweemaal toe, zoo verklaarde Hauptmann v. d. Decken is van Duitsche zijde aan de Nederlandsche instanties gevraagd bepaalde gevallen van verra derlijke vermomming aan te toonen. Geen enkel geval is echter als antwoord aan de Duitsche autoriteiten kenbaar gemaakt Geëvacueerden terug „Nu de bevolking van de geëvacueer de Noord-Holla.ndsche dorpen terugkeert naar de eigen dorpen, blijkt mieer len meer hoe voortreffelijk de organisatie heeft ge werkt. Alles is vlot verlioopen en beid a partijen, gasten en gastheeren, zij|n> te vreden over den gang van zaken". De oud-burgemeester van Bussum, leider van de evacuatie in Noord-Holland, vertelde dat voorbereidingen getroffen waren voor het opnemen van 165.000 175.000 per sonen in de oinderscheidebe evacuatie oorden in Noord-Holland. Naar deze oor den zouden inwoners vap ee(n aantal dorpen in Utrecht en in het Gooi, die met het oog op de oorlogvoering eien ge vaarlijke ligging haddien dicht bijl een stelling of temidden van ondergeiloopiep land overgebracht wpirdem. De evacuatie van deze dorpen is ge deeltelijk uitgevoerd. De inwoners van Bussum, 's-Graveland, Naarden en Weesp zijn thuis gebleven, evenals die van Hil versum, waarvoor ergens in Zuid-Hol land vluchtoorden waren aangewezen. Indien £e oorlog langer had geduurd zouden ook deze plaatsen zijn ontruimd. De overheden en de overheidsdiensten verleenen alle medewerking voor een snellen terugkeer naar de eigen woon plaatsen De spoorwegen stellen treinen ter beschikking voor lange afstanden, bij voorbeeld voor de Amersfoorters, die in- Alkmaar vertoeven; de autobussen met geëvacueerden beschikken over voldoen- de benzine: Ook particulieren verleenen, overal waar dat mogelijk is, alle mede werking. Zelfs de vloot van de Zuiderzee- visschers is ingeschakeld voor het ver voer van de terugkeerende bevolking. Vitaminen en oorlog Naar het Duitsche Nieuwsbureau van deskundige zijde verneemt, hebben de ervaringen der jongste oorlogen, sinds men_de beteekenis van de vitaminen heeft erkend, aangetoond, dat een voldoende voorziening van de strijdende troepen met vitaminen een beslissenden factor vormt bij de oorlogvoering, i Sedert jaren heeft het Opperbevel van de Duitsche weermacht waarde gehecht aan een wijziging van de voeding der soldaten op dezen grondslag. De buitengewone marsch- en strijdpres- staties der Duitsche weermacht in de laatste dagen hebben het bewijs geleverd, dat men met het toedienen van vitaminen- concentraten naast den dagelijkschen ge- yarieerden soldatenkost het juiste resul taat heeft bereikt en daarmee door het instandhouden van de strijdkracht der troepen niet weinig tot de successen heeft bijgedragen. Het postverkeer herstelt zich Behalve met Zeeland is het binnen- landsch postverkeer hersteld. Men kan weer alles aan de post toevertrouwen, brieven, briefkaarten, monsters, paket- ten, aangeteekende stukken en rembours- sementen. Ook expresse bestellingen zijn weer mogelijk, terwijl het postale geld verkeer eveneens weer is ingeschakeld. Het postverkeer met het buitenland staat nog geheel stil. Daarheen kunnen ook geen telegrammen worden gezonden of telefoongesprekken worden gevoerd. De Binnenscheepvaart Op voordracht van dein secretaris-gene raal van het departement van Waterstaat zijn, met ingang van gisterejn, de bevrach tingscommissies pptheven van haar taak Zij' zullen als adviescommissies WOirden ingeschakeld. Afvaarten met beurtschip pers zullen te voren moisten worden op- gegeven. Vervoer met motorschepen moet zooveel mogelijk worden vermeden om benzine te sparen. worden verzocht de plaatselijke berichten direct aan ons op te zenden, evenals de opgaven van de predikbeurten voor de Kerk diensten op Zondag. DE REDACTIE. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar V ain 20—26 Miei 1890. De gemeeinte- raad te St^-M a a rtens dij'k stelde het kohier van den Hoofdelijken Omslag vast op f2797.08 vpor 313 aangieslagenen, ver deeld over 40 klassen. De gemeenteraad te Kierkwerve bleslopt tot verzetting vain de drie jaar markten of kermissen te Kerkwerve, het gehucht Nieuwerkerk en de buurtschap Rengerskerke. Het aantal predikanten in dejn ring Th olie in was ontoereikend voor de uit oefening van den eepediemjst. De ring* Zierikzee moest- hierin tegiemioet ko men. j i Tot onderwijzeres te Anna Jacoba- Polder werd benoemd mej'. J. Deurloo te Oud-Vosmeer.' Voor het le gedeelte van het arts examen slaagde de heer P. J. de Vlieger De rijksveldwachter H. Jonker te Vlissingen werd verplaatst naar Brou wershaven. KORT EN BONDIG Den in Egypte verblijvende Amerika nen is aangeraden dat land te verlaten, zoolang de Middellandsche Zee nog open Graaf C i a n o is naar Tirana (Albanië) J vertrokken. De Donaucommissie is te i G a 1 a t z (Rumenië) bijeengekomen voor de gewone voorjaarsvergadering. i Churchill heeft gisteren afgefzien van zijin voornemen om in het Ejngelsche La gerhuis te spreken over de militaire ver- dediging. j j De Fransche staatsspoorwegen kondi gen verdere beperkingen in het verkeer aan. Deze beperkingen zijn inmiddels van kracht geworden, j DINO ALFIERI, de nieuwe Italiaansche gezant te Berlijn In Moskou is een officieël communiqué uitgegeven, behelzende de voorloopige besprekingen over oen handelsaceoord tusschen Rusland en Engeland. Het ac- coord met Duitschland ontwikkelt zich verder. Men kan een goede huisvrouw zijn ook zonder dat het aan de handen te zien is, ook zonder voortdurend te praten over de huishouding. ook zonder den heelen dag in een werkjapon of met een keukenschort rond te loopen, 1 ook zonder ieder oogenblik te ver tellen: daarvoor heb ik, als huisvrouw geen tijd. ook zonder over een ruime beurs te beschikken, ook zonder tot vervelens toe te kla gen over de slechte tijden, ook zonder van 's morgens vroeg tot 's avonds laat druk in de weer te zijn, j ook zonder dat men door over dreven zucht voor orde en netheid het anderen in huis ongezellig maakt. I Laatste berichten BRITSCHE CORRESPONDENTEN TERUGGEROEPEN. Naar het Italiaansche blad Po/jlofor di Ronra meldt, zijn de Britsehe porlogs- corriespiondenten van het Fra|nische front naar Engeland teruggeroepen, opdat alle beschikbare vervoermiddelen ter beschik king kunnien blij vein van het leger. Bo- viendien stonden de OiOirlogscorrespo|mden- ten thans ook bloot aap de Duitsche bombardementen HERTOG VAN GLOUCESTER NAAR ENGELAND. De Hertog van Gloiucester, die Zich biji dien Staf van het Geallieerde leger in België bevond, is naar Engeland1 terug gekeerd. Zijn opdracht zou samenhangen met de vertwijfelde positie iwaarin het Noordelijke leger der Geallieerden ver keert. Men ziet er een symptoqm in, dat de Engelschen voornemens z'ijins zich op [hun Eilandenrijk terug te trekken. HET KANAAL BEREIKT. Verschillende Italiaansche bieden mél den dat de Duitsche troepen Het Kanaal hébben bereikt ien de Engelsche troepen naar de Kanaalhavens vluchten. Ijn Parijs zou een paniek heerschan en de regee ring zou zich lot vluchten gereedhouden. DE PETROLEUMLEIDING IN SYRIË BEWAAKT. In Syrië zijn de petraleumbijlpleidingen van Mosul af onder Engelsche militaire bewaking gesteld. "Een ieder, die zich in de nabijheid van de pijtpleidingejo be geeft. wordt zonder voorafgaande (waar schuwing neergeschoten. PARIJS VOL VLUCHTELINGEN. Naar gemeld wordt zijn sommige stre ken van Frankrijk met vluchtelingen uit het oorlogsgebied overstroomd, welke naar het Midden en Zuid-Westen trekken, waar reeds 3 millioen vluchtelingen zijn aan gekomen. Op de wegen ondervindt het militaire verkeer hinder van de vluchte lingen. In Parijs zijn er 800.000 aange komen, waardoor groote moeilijkheden voor de voedselvoorziening en het onder dak brengen zijn gerezen. Een deel van de schuilplaatsen is voor devluchtelingen ingericht. Ondanks de toespraak van mi nister-president Reynaud blijft het gevoel van een nederlaag der Geallieerden" be staan. DE RADIO-UITZENDINGEN IN FRANKRIJK. Alle Fransche radiozenders, met uit zondering van Radio Paris, hebben Dins dagavond hun muziekprogramma's stop gezet. Thans worden alleen nieuwsbe richten over de krijgsverrichtingen en mededeelingen over maatregelen inzake de luchtbescherming, rantsoeneering enz. uitgezonden. WEER VOETBAL? Het Bestuur van den Koninklijken Ned. Voetbalbond heeft zich op het stand punt gesteld, dat het wenschelijk is, mede te werken aan het zoo spoedig mogelijk herstellen van het normale leven. Het heeft daarom overleg ge pleegd met de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten, waarbij bleek dat het streven van het Bondsbestuur, om weer te laten voetballen, "zeer wordt gewaardeerd. Dit kan geschieden door het spelen van vriendschappelijke wedstrijden, het uitschrijven van seriewedstrijden of het weer doen vaststellen van competitiewed strijden. In de eerste twee gevallen kun nen de vereenigingen het initiatief nemen. Wat de competitie betreft, is het Bonds- bureau nog niet volledig op de hoogte van den toestand der terreinen van ver schillende vereenigingen. Bovendien doen zich hierbij moeilijkheden voor met be trekking tot de reisgelegenheden. VERBOD VERVOER VAN AUTOBANDEN. Het Departement van Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend: 1. Het is verboden mlotorrij'wiel- en autobandisin. zjopwel binneln- als buiten banden. zqowel gebruikte als ongebruikte, af te leveren. 2. Van het verbod bedoeld onder 1 is uitgezonderd het afleveren aan mili tairen. Duitsche militaire attaché's, leden van het Duitsche gezantschap en van de Duitsche consulaten, artsen, veeertsen, verloskundigen, verplegers len verpleeg sters, destructiebedrijven, brandweer, Po litie en post, zoomede voor het vervoer van goederen, dat idoor de Duitsche ber zettingsautoriteiten is gelast, en voorts voor vervoer van motorbrandstof. 3. Van het verbod bedoeld onder 1 is eveneens uitgezonderd het afleveren aan autoriteiten, welke door den direc teur-generaal van Handel, Nijverheid of door den directeur van het Rijksbureau voor Rubber met toestemming van den directeur-generaal van Handel en Nijver heid zijn aangewezen voor het verkrijgen en verbruiken van motorbrandstof. 4. Van het verbod bedoeld onder 1, is eveneens uitgezonderd het afleveren ten gebruike van ziekenvervoer, lijken- vervoer en evacuatie. Barometerstand van hedenmiddag 2 iuiur: Zon op: Zon onder: 23 Mei 3,56 19,58 Maan op: Maan onder: 23 Mei 21,52 5.44 Hoog- en laag water te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 23 Mei 3,48 16,17 9,11 21,34 Bij de vroeger geldende tijdaanwijzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» door G. Th. Rotman 87. De pensiongasten keken leelijk op hun neus, toen ze plotseling hun panne- koekenfuif zagen mislukken. Alleen mijn heer Spikkel en zijn vrouw, die op de huwelijksreis waren, schenen vreeselijk veel plezier in het geval te hebben; „hi-hi, ha-ha", ze schaterden het gewoon uitl 88. Maar opeens was het lachen uit. Een paar van de pannekoeken, die mijn heer Pimpelmans wegslingerde, en die nog flink warm waren, kwamen precies op hun hóófd terecht. Nu was het hun beurt, om benauwd te kijken. Ze vlogen van hun stoel op, regelrecht naar de pensionhoudster.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1