ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bjj contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 80 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Reda van mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter dar Tweede Kamer Gisteren heeft de voorzitter der Twee de Kamer. mr. J. R. H. van Schaik een radiorede gehouden, waaraan het volgen, de is ontleend: Heden, aldus de oud-minister, is het juist tien dagen geleden, dat ons volk', na gedurende een lange reeks van jaren onder de wijze en zegenrijke besturing van het Huis van Oranje in vrede te) hebben geleefd, tot verdediging van ons land wierd geroepen. Die dagen zljm als een orkaan over ons heen gegaan. Nu in het bezette gebied de uitwendige rust geleidelijk is hersteld, gevoelde de oud-minister zich gedrongen ©en enkel woord tot ons te richten. In de allereerste plaats wöbschte spr. :een woord te 'wijden aan hen, die met ontembare moed en dapperheid hun leven en bloed voor het vaderland heb ben willen offeren. Vele kostbare levens hebben in deze dagen van strijd in den heldendood een einde gevonden. Vele moeders zullen hu^- ne zonen, vrouwen hu(n mannen 'en kin deren hun vader niet meer weerzien. Het slagveld heeft ze voor goed ontnomen. Tot troost moge 't hun strekken dat zij die 't vaderland zoo roemrijk hebben ge diend, de krans der eeuwigheidsbtelofte in hun graven meedragen. Het geheel© volk deelt in dein smar-i telijken rouw, die over hen is gekomen. Het is dankbaar voor hetgeen de dier bare gevallenen voor ons hebben over gehad. Niet weinigen uit onze burger lijke bevolking zijd het slachtoffer ge worden van de verschrikkingen van.' den oorlog- Ook voor hen, die op deze wijze zwaar beproefd zijn, gevoelen Wij' diepe deernis. Onze gedachten gaan in deze urejn uit naar onze Koningiln, die in haar voort durende zorg voor het hoogste landsbe lang, gemeend heeft niet uit den weg te mogen gaan vopr een beslissing, die haar onnoemlijk zwaar moet zijd geval len. Voorbarig is het thans een oordeel te vellen. De geschiedenis zal uitspraak kunnen doen over de vraag of de hou ding van de Souvereiniteit van den Staat de juiste is geweest. De inwendige kalmte is nog niet ten volle her wonnen. Onze zejnuWen zijn te sterk ge spannen geweest. De even ©jnVerlwadhte als schokkende gebeurtenissen zijd te diep ingeslagen, dan dat ieder onzer in'a de ondergane ontroeringen, reeds in staat Zou zijn de algeheel© zelfbeheersching terug te vinden. De oud-minister spoorde aan onder de moeilijkste omstandigheden onze beste Nederlandsche tradities te handhaven door evenwichtigheid 'en kalmte. Veel vrucht bare arbeid valt weer te verrichten. Een der eerste voorwaarden om dat iwierk te kunnen tot stand brengen is,- dat wijl allen, met den blik vooruit, de dagelij'k- sche plichten van ons bestaan opinie uw gaan vervullen met orde en regelmaat. De heer van Schaik sprak de hoop uit, dat de genomen maatregelen zullen stro.o- ken met de eer van ons volk en zoo veel mogelijk rekening zal worden gehou den met de belangen des lands. Indien er .ooit een o,ogenblik is geweest, behoort men thans te vergeten wat ver deelt. Slaan wij de handen ineen. Leven en werken wij voor elkan der en voor het herstel van onze natie. Houden wij fier het hoofd omhoog gericht. Ons spiegelend aan de lessen van het verleden zullen wïji een (nieulwe toekomst trachten op te bouwen. Laat ons vooral bedenken, dat Gods hand ons bestiert en Hij, in Zijn raadsbesluiten ondoorgrondelijk, 'ons zeker ten goede leidt. Vertrouwend op Hem moieten wijl vastberaden en vol geestkracht gezamen lijk voorwaarts. voorlichtingsdienst maakt bekend, dat de bodemproductie intact moet blijven en zooveel mogelijk moet worden uitgebreid'. Da strijd in het Westen In het Duitsche legerbericht wordt me degedeeld, dat in België de Dender is overschreden. De bovenloop van de Schel de is bereikt. De Britsche troepen trek ken terug op de havens langs het Kanaal. Bij Maubeuge is een Fransch—Belgische aanval afgeslagen. Op 19 Mei heeft de Duitsche luchtmacht in Noord-West- Frankrijk de verbindingslijnen van den vijand bestookt. .Vijandelijke vliegvelden werden met succes aangevallen. 143 vlieg tuigen werden vernield, waarvan 95 in luchtgevechten. 31 Duitsche toestellen worden vermist. In den nacht van 19 op 20 Mei hebben Britsche vliegtuigen een aantal burgers gedood. Ook werd een kamp voor krijgsgevangenen getrof fen, waardoor gevangenen werden ge dood. De Belgische Kon. Familie is te Havre (Frankrijk) aangekomen en heeft daar haar intrek genomen. Het DNB deelt mede, dat de wijziging in het Fransche ministerie van oorlog in Parijs een zenuwachtige stemming heeft gewekt. De Duitsche opmarsch in Frankrijk en België duurt 'voort. Op den N.-vleugel weren de Franschen zich dapper. Van de Engelsehen is niets te bespeuren. Bij Maubeuge is de Duitsche superioriteit in de lucht gebleken. Duit sche troepen hebben Laon bestormd. Op de citadel waait de Duitsche vlag. Het Oise—Aisne Kanaal is bereikt. Maar schalk Göring heeft aangekondigd, dat, wanneer blijkt dat parachutisten niet vol gens oorlogsrecht zijn behandeld, zulks voorbeeldig zal worden gestraft. Het Duitsche luchtwapen heeft met de daad de superioriteit in de lucht verworven. In vol vertrouwen ziet Duitschland de eindoverwinning tegemoet. Vluchtelingen uit Rotterdam De Regeeringscommissaris voor steun- verleening aan Rotterdam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het ge meentebestuur van Rotterdam en de be sturen der gemeenten, waar vluchtelingen uit Rotterdam verblijven, de registratie van alle vluchtelingen met spoed ter hand nemen. De regeling van deze registratie is opgedragen aan het hoofd der Rijks inspectie van de bevolkingsregisters bij het departement van Binnenlandsche Za ken, Binnenhof 19 te 's-Gravenhage. Da postverbindingen hersteld Met uitzondering van Zeeland, zijn de postverbindingen in Nederland hersteld. Het verkeer is nog niet volkomen nor KORT EN BONDIG Generaal Weygan d is, naar uit Parijs wordt vernomen, benoemd tot chef van den Franschen staf in plaats van generaal Gamelin. I j Uit Boekarest, meldt het DNB, dat ge- durende de laatste dagen in bijna geheel Roemenië sterke regenval is geweest. De temperatuur is, vooral in het Noorden en Noord-Oosten van het land zeer ge daald. In de bergen van de Boekowina is een vrij dikke laag sneeuw gevallen. Een aardbeving in Zuid-Oost Califor- nië, aan de Amerikaansche Westkust, heeft voor 21/2 millioen dollar schade aangericht. Tien personen werden gedood Aan de Eems heeft eene Britsche bom menwerper verschillende boerderijen ge troffen, terwijl voorts bommen neerkwa men in een gevangenkamp. I Maarschalk B a d 0 g 1 i o heeft, terugge keerd van een inspectietocht aan de Westgrens van Italië, een langdurig on derhoud met Mussolini I maal. De verkeersmiddelen zijn aan be- I perkingen gebonden. Op sommige plaat sen zal men groote omwegen moeten maken, zoodat met vertraging moet worden rekening gehouden. De politie weer bewapend Als bewijs, hoezeer de Duitsche auto riteiten er naar streven de overheids organisaties weer op normale wijze te laten functionneeren, geldt de volgende mededeeling van die zijde: Naar aanlei ding van met het Duitsche Opperbevel gemaakte overeenkomst, wordt bepaald, dat voor de Rijkspolitie, dus de Mare chaussee en Rijks veld wacht toegestaan is, dat zij voor bewakeningsdoeleinden en het handhaven van orde en rust ook verder mogen worden bewapend met revolver. Voo." gemeentelijke politie gelden dien overeenkomstige bepalingen. Sociale verzekeringen Rijksverzekeringsbank, Raden van Ar beid, Centraal Beheer en Federatie van bedrijfsverenigingen maken bekend, dat uitvoering van Ongevallenwet, Ziektewet, Invaliditeitswet en Vrijwillige Ouder- domsverzekering zooveel mogelijk ge woon wordt voortgezet. Dringend wordt verzocht zooveel mogelijk premieverplich tingen na te komen, opdat deze organen hunnerzijds hun taak kunnen vervullen. Controle rijwielmerken opgeschort Naar het Departement van Financiën mededeelt zal tot 15 Juni a.s. geen con trole op Rijwielbelastingmerken worden gehouden. Hervatting van onderwijs De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onder wijs, K. en W., maakt het volgende be kend: I. Bij de hervatting van het onderwijs sta .op den voorgrond: a. onderwijs worde gegeven in waar- digen nationalen geest; b bij alle onderwijs worde gewezen op de n oodzakelijkheid tot strikte inacht neming van onze plichten tegenover de bezettende overheid; in het bijzonder worde tegen alle uitingen van nieuws gierigheid gewaakt; c. bij alle onderwijs worde op het overwegend belang van het zorgvuldig nakomen der eischen van de hygiëne ge wezen, Landbouwonderwijs harvrt Het landbouwonderwijs moet op de ge wone Wijze wórden hervat. De landbouw- In den Franschen ministerraad heeft Paul Reynaud rapport uitgebracht over den toestand, terwijl P e t a i n eveneens ophelderingen heeft gegeven. Daladier gaf een overzicht van den internationalen toestand. In het uiterste Noorden van Dene marken is men overgegaan tot het •uitbreiden van ontginningswerk. Groote moerasgebieden worden drooggelegd, j Uitgestrekte terreinen zullen in bouwland worden veranderd. X ij Bordeaux gelijkt, naar aankomende rei zigers uit Irun melden, op een mieren hoop. Alles wordt voorbereid voor het vertrek van de Fransche regeering naar Bordeaux, welke stad1, zloioals men Iweet. reeds in 1914 het toevluchtsoord der staatsleiding was. Bijina alle openbare gebouwen der stad, scholen en kazernes worden voor het onderbrengen der minis teries in orde gebtacht. Ter voprkoming van misverstand wordt onder de aandacht gebracht, dat ten aan zien van de uitbetalingen va(n bedragen, die na 14 Mei 1940 in contanten op een rekening zijtn of worden gestort het bab- kienm or atoirium niet van toepassing is. Deze bedragen kunnen derhalve we der onbeperkt worden opgenomen. ONDERWIJS Eindexamens Middelbare Scholen gaan door Het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft bekejnd ge maakt dat de eindexamens van scholen voor voorbereidend hooger en middel baar onderwijs, van middelbare nijver heidsscholen en de kweekschool-eindexa mens zoo ©enigszins mogelijk voortgang moeten hebben, i Voor de eerstgenoemde scholen is het centrale examenwerk beschikbaar. Voor zoover de toezending daarvan niet tijdig kan geschieden, stellen directeur en lee raren zoo mogelijk in overleg met den inspecteur Werk voor de eigen school vast; dit werk Wordt geacht wettig te zijn vastgesteld of goedgekeurd. Deskun digen en gecommitteerden zijn belnoemd. Voor zoover deze op de examendagen niet beschikbaar z'ijin, wijist de directeur uit de beschikbar© personen, zoo moge lijk in overleg met den inspecteur, des kundigen of gecommitteerden aan. Dezten worden geacht Iwettig te zijln benoemd. Voor het vaststellen van den examenuit slag gelden de gewone regelen. Bij> de beoordeeling van het werk en de ant-r woorden Worde rekening gehouden mJet de omstandigheden, waaronder de voor bereiding voor het examen plaats vond en het examen wordt afgenomen. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Ieder, die zich verdien stelijk wil maken om het leven der ge wonden en zieken in het Nood-Zieken-* huis Noord goh we te veraangenamen, doof versnaperingen, boeken en tijdschriften kunnen dat doen door hute gave te zen den aan villa „Maja" Schuddébéurs. Vele winkeliers hebben ons gevraagd door middel van de krant, het publiek te verzoeken de bonnen van die distribu. tiekaart voor ieder artikel a part (dus uitgeknipt), aan te bieden, wanner men daarvoor in ruil winkelwaren wenscht te ontvangen. Aan gasfabrieken en handelaren, wordt medegedeeld, dat toit nader order cokes en kolen mogen worden afge leverd aan hen die over geen elect ri- sche-, gas- of andere verbindingsstoffen beschikken. De aflevering geschiedt via den handel. Het is dringend noodzakelijk het verbod van aflevering en verbruik van motorbrandstoffen met uiterste gestreng heid toe te passen. Vergunningen moeten tot de uiterste noodzaak worden beperkt Opgave gesneuvelde of gewonde militairen De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt in overeenstemming mei den Duitschen bevelhebber in Nederland het volgende bekend: Teneinde zoo spoedig mogelijk familie leden van overleden, gewonde en ver miste militairen te kunnen inlichten, wordt onafhankelijk van de opgave om trent de tegenwoordige sterkte der on- derdeelen, die schriftelijk moeten worden opgezonden aan het Centraal Registratie bureau, Alexanderplein 10 te 's-Graven hage, en onafhankelijk van de inzending per post van de kaarten uit de oorlogs zakboekjes aan het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gra venhage, aan alle commandanten van le- geronderdeelen opgedragen aan een der hiertoe opgerichte „bureaux troepenmel dingen", behoorende tot het Algemeen Hoofdkwartier en gevestigd te Amster dam, Rijkstelegraafkantoor kamer 130, telefoon 45200, dan wel te 's-Gravenhage, Rijkstelegraafkantoor kamer 11, telefoon 112051, per snelst beschikbaar communi catiemiddel als telefoon, telegraaf, expressebrief of motorordonnans, voor zoover mogelijk opgave te doen van ge slachtsnaam, voornamen, rang, lichting, geboortedatum en geboorteplaats van de op den lOen Mei tot hun onderdeel be hoord hebbende militairen, die sedert zijn overleden, gewond of vermist. Distributie van Levensmiddelen Aan de Burgemeesters van alle gemeen ten op Schouwen-Duiveland is de volgende circulaire verzonden Voor Uwe gemeente zenden Wij) hier- tvïjl het benoodigde aantal distributie kaarten, aan de hand van het aa.ntall inwoners uwer gemeente met een extra surplus van 5 0/0. u gelieve deze kaarten af te geven op vertoon van de stam kaart die iedere inwoner in zïjin bezit heeft en onmiddellijk na uitreiking de stamkaart van ©en teeken te voorzien1, opdat op een stamkaart geen twee distributiekaarten warden verstrekt. On der de distributie vallen alle artikelen welke op de distributiekaart zijn aan gegeven. Het is noodzakelijk dat al deze ar tikelen vanaf heden niet worden inge- voerd in uwe Gemeente zonder toe stemming van het Centraal Distributie- Bureau. Machtigingen kunnefa daartoe Worden aangevraagd bij' den Directeur van het Centraal DistribUtie-Bureauteil. 21, geopend van 9—1 uur en van 2—4 uur. Alle artikelen op bonnen aainge-, geven zijn verkrijlgbaar zoolang de voor raad strekt. Voor de periode van 20 Mei tot en met 2 Juni 1940 zijn de volgende ar tikelen verkrijgbaar gesteld: Havermout bon 110. 2 1 ons Maizena bon mpi. 8 1 ons Siroop bon mpi. 9 1 pond Lucifers bon mjoi. 11 2 doosjes Slaolie bon hoi. 17 1 deciliter Harde zeep bon h©i. 18 1 dubbel st. Cacao bon tnoi. 21 1 ons Zout bon no. 22 1 ons Griesmfeel bon moi. 23 1/2 dns De Directeur van het Centraal Distributie-Bureau, A. v. d. HOUTEN. Zierikzee, 21 Mei 1940. Laatste berichten GELDIGHEIDSDUUR SUIKERBON VERLENGD. De Directie van Handel en Nijverheid maakt bekend dat de geldigheidsduur van bon no. 19 van de Rijksdistributiekaart, rechtgevende op één kilogram suiker, wordt verlengd tot en met Donderdag 30 Mei 1940. AFLEVERING VAN VEEVOEDER VERBODEN. Het Rijksbureau voor Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend: Met ingang van heden (Dinsdag) is alle aflevering van veevoeder aan veehouders ten strengste verboden. Ook op witte bonnen mag geen veevoeder meer wor den afgeleverd. De witte bonnen zijn met ingang van heden ongeldig en kunnen, evenmin tegen blauwe bonnen worden in gewisseld. Handelaren in veevoeder zijn evenwel verplicht de in hun bezit zijnde Witte bonnen 1©t nadere aankondiging te bewaren. Met ingang van 26 Mei a.s. zal leen nieuwe voedertoewijzing worden vastgesteld. De veehouders kunnen daar toe van af dezen datum bonnen, van een nieuw model in ontvangst nemen bij de plaatselijke bureauhouders, voor zoo ver zij! niet per post worden toegezon den. Vérder kan op korten tijd een in ventarisatie worden verwacht. Voorts maakt het Rijksbureau bekend: Al diegenen, die zijn belast met de in ventarisatie van 14—26 Mei 1940, wordt medegedeeld, dat deze is stopgezet. Bin nenkort zal een nadere aankondiging ge schieden wanneer 'de inventarisatie zal worden gehouden. KAMPEN EN INTERNATEN WORDEN HEROPEND. De Secretaris-Generaal, waann. Hoofd van het Departement van Sociale Zaken maakt bekend, dat de kampen voor man nelijke en vrouwelijke wierklooz© jeugd, de internaten voor dienstbode-opleiding, de centrale werkplaatsen, de vakcursus sen en de werkobjecten voor jonge Werk- loiozen alsmede de arbeid der jeugd- registratie. zoo ©enigszins mogelijk, op den ouden voet moeten worden voortge- 1 zet 1 AANWIJZING VOOR VLUCHTELINGEN. I Alle vluchtelingen uit Rotterdam, 1 oiok zij', die niet in Rotterdam woonach- tig waren, doch daar tijdelijk verbleven, b.v. met het oog op de voor hun woon plaats dreigende oorlogsgevaren en die thans nog niet naar die woonplaatsen kunnen terugkeeren, dienen zich, iin. over eenstemming met de aanwijzingen, Welke Ihet gemeentebestuur van bet vluchtoord zal geven, zo© spoedig mogelijk voor de registratie aan te melden bij dat gemeen tebestuur. Iedere vluchteling, die de tegenwoor dige verblijfplaats verlaat, verzuime niet zich vóór het vertrek af te melden bij het gemeentebestuur en zich terstond weder aan te melden bij het bestuur der gemeente, waar hij (zij) onderdak verkrijgt. Alleen door het voldoen aan deze re gels zal het mogelijk zijn het contact tusschen hen en hun relaties te herstellen en te bestendigen. ROOSEVELT VRAAGT NIEUWE CREDIETEN. Pres. Roosevelt heeft, behalve het reeds beschikbaar gestelde bedrag van 121/g mill, dollar, Maandag nogmaals een bedrag van 35 millioen dollar aan het Congres gevraagd voor het aankoopen van grond stoffen als mangaan, tin en chroom, welke van overwegend belang zijn voor de landsverdediging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1