ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 20 MEI 1940 OP6EM< Uit Stad en Provincie BEKENDMAKING ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14340 ADVERTENTIES: Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Het Duitsche legerberlcht t In het Duitsche legerbericht wordt mel ding gemaakt van het feit, dat na de overgave van Walcheren, heel Nederland met alle eilanden in Duitsche handen is. Na den val van Antwerpen trokke|a de Duitsche troepen verder naar het Westen. De Schelde werd overschreden, evenals j de Dender, Sambre en Oise. Tot nu toe zijn 110.000 gevangenen gemaakt, hierbij niet gerekend het Ne- derlandsche leger. De buit is eveneens zeer groot. Voor de Fransch-Belgische kust is een groot koopvaardijschip tot zinken ge- bracht en een torpedojager zwaar be schadigd. De vijand verloor 147 vlieg- tuigen, terwijl 27 eigen toestellen wor- j den vermist. j Bij den strijd om Narvik werden een j koopvaardijschip en transportschip tot zinken gebracht. Vijandelijke vliegtuigen hebben aan vallen gedaan op verscheidene steden aan de Noord Duitsche kust en in West Duitschland. Een Zaterdag door den vij and ondernomen aanval met pantserwa gens werd afgeslagen. 20 Iwlagems wierden door de artillerie vernietigd. De Volksgezondheid De directeur-generaal van de volks gezondheid maakt o.a. bekend, dat alle diensten en instellingen op het gebied van de volksgezondheid zooveel moge lijk moeten doorgaan. Het is dringend noodzakelijk de hand te houden aan de Verpleging vain besmettelijke zieken. Van alle storingen in de drinkwater voorziening moet door de burgemeesters onmiddellijk kennis worden gegeven. De keuringsdienst van waren moet zooveel eenigszins mogelijk is, toezicht uitoefenen ter voorkoming van gebruik van ondeug delijke levensmiddelen. De vleeschkeuringsdienst blijft intact. Werkverruiming gaat door De directeur van den Rijksdienst voor de werkverruiming heeft aan alle ge meentebesturen en allen die daarmede te maken hebben, bekend gemaakt, dat het noodzakelijk is. dat alle werkverrui mingsobjecten. welke met loonsubsidies werken, worden voortgezet. Binnenschippers te Rotterdam De havenmeester van Rotterdam maakt bekend, dat inlichtingen, omtrent den toe stand der opvarenden van in Rotterdam verblijvende binnenvaartuigen, worden verstrekt door het havenkantoor, dat ge vestigd is 'in het gebouw van de rivier politie aan de "Parkhaven, telefoon 35768. Postduiven binnen houden Postduiven mogen niet uitvliegen. De dieren moeten worden geregistreerd en in de hokken moet een lijst van het aan tal, enz. worden opgehangen. Duiven met buitenlandsche ringen moeten worden ge dood. Militairen moeten zich melden Militairen, die het verband met hun onderdeel hebben verloren, moeten zich zoo spoedig mogelijk melden bij den dichtbij zij nden militairen commandant. Zij kunnen zich om inlichtingen richten tot den burgemeester van de gemeente, waar in ze zich bevinden. Correspondentie voor militairen Correspondentie voor militairen (geen veldpostadres) van wie de legerplaats bekend is, kan, voorzien van vermelding van legeronderdeel, plaats en straatnaam, gevoerd worden. Militairen van onderdeel-en te Rotter dam kunnen hun correspondentie aan het postkantoor (Noord) in ontvangst nemen. P. I. TSCHAIKOVSKY, de bekende Russische componistwiens 100e geboortedag onlangs herdacht werd. KORT EN BONDIG Bij ieen EngeIsche luchtaanval op Bre- Imlen zijn. paar het DNB meldt, 11 per- Isiolnen gedood en 63 gewond. In Engeland is de bevolking dejir raad gegeven de noodige zuinigheid miet pa pier te betrachten. De Fransche minister-president Paul Reynaud heeft Zaterdagavond in een ra diotoespraak verklaard, dat de toestand ernstig, maar niet ver twijfeld is. Maar schalk Petain is vice.voorzitter van den ministerraad. Daladier is tot minister van buitenlandsche zaken be/noemd' bij een reorganisatie van het Fransche ka binet, De toestand in Nederland ontwikkelt zich normaal. De strijd in Zeeland is geëindigd1. Zaterdagmiddag trokken de j Duitschers door Antwerpen. Van hetstad- i huis woei de Duitsche vlag. I Aan die in Zwitserland', Italië en jjns den Balkan verblijvende Amerikanen is (medegedeeld, dat Ziji naar de Ver. Sta ten kunnen terugkeeren. Met de „Was hington" en de „Rex" kunjnen Zij1 zich j inschepen naar Amerika, j j In Noord-Italië heerschto Zaterdag (noodweer, Waardoor op vele plaatsen aanzienlijke schade is aangericht. De Duitsche Rijkskanselier Hitlier heeft bepaald, dat Eupen-Malmedy en Mores net tot het Duitsche Rijk terugkeeren en ingedeeld1 worden bijl de Rijnprovincies. De EngeIsche minister.prtesident Chur chill zal Dinsdag, als het Lagerhuis van vacantie terugkeert, een verklaring af leggen |Over den toestand1. De Italiaansche correspondent van de „Messagero" te Parijs meldt, dat de be volking van die Fransche hoofdstad zich bedreigd voelt. Overal worden lazeret- j ten in gereedheid gebracht, teneinde de gewonden op te nemen. J3URGH. Burgerl. Stand over April. Geboren: 5, Anthonie, z. van M. D. de Jonge en Mag. de Munnik. Overleden: 14, Adriaantje C. M. Beije, 44 j. Inge komen: 17, Jannis Bernardus de Hullu en echtgenoote van Zierikzee; 17, Mari- nus van Diest, van Ellemeet. Vertrok- ken: 3, Abraham de Glopper en gezin naar Apeldoorn; 30, Adriaan Renters en I gezin naar Vlissingen; 30, Adriaan Smal- heer en gezin naar Renesse. BRUINISSE. Zaterdagmiddag werd op de Algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van kor- poraal C. Broere uit Vlissingen, omgeko men bij dé stranding van H.M.S. „Hydra" Ds. Marsman las eerst een gedeelte uit den Corinthenbrief en sprak daarover een kort woord, wijzende op een leven na dit leven. Wethouder van Vessem bracht een laatste groet over van zijin makkers, die helaas niet aanwezig konden Zijn-, ter-; wij'l burgemeester van den Berg eenige woorden van dank sprak namens de fa milie, die zeer zeken de laatste eer aan den overleden© bewezen, op prijs zon stellen. Door een der tijdelijk ingeze tenen werden bloemen op de kist ge strooid, waarna ds. Marsman slp-o-t met het Onze Vader. WISSENKERKE. Burgerlijke Stand. On- dürtrouwd: 3. Pieter Geelhoed, 24 j,„ 1 ©n Jacoba Cornelia Provoost, 26 j.; 2. Johannes Watfcel, 25 j., en Cornelia Bak ker, 20 j.3. Mars. Klompe, 24 j., en Catharina Leendertse, 20 j. Aangesteld tot lecrling-verplleiegster te Noordwijk-Binnen. mej. Nel den Boer. de winkeliers over het geheele land we der ingeleverde bons, tegen inlevering waarvan hun bij een volgende distributie nieuwen voorraad wordt verstrekt, ont dekten, dat een winkelier te Stads kanaal vervalschte suikerbons had in geleverd. i I Hiji had n.l. om tct meer bloins no. 13 te komen, het cijfer 1 vain bon 11 ge plakt voor hiet cijfer van bon 3. Deze beide bons waren n.l. vervallen. Op deze wijze had hij' 26 bons belwerkt ein de transformatie was zóó perfect uitge voerd, dat men scherp moest toezien om de vervalsching te ontdekken. D;e officier van justitie eischfe 6 maan den gevangenisstraf. Valscha belasting-aangifte Voor het Arnhemsche Gerechtshof ,had zich een wonderdokter met een drukke praktijk uit Almelo te verantwoorden wegens valsche aangifte voor de rijksin komstenbelasting 1937. Hij had opgégeven schilder van beroep te zijn en jaarlijks f1300 te verdienen, terwijl hij inderdaad „natuurheelkundige" was en daarmee f 5000 per 'jaar aan in komsten verkreeg. De procureur-generaal eischte bevesti ging van het vonnis der rechtbank te Almelo, waarbij verdachte tot zes weken gevEngenisstraf werd veroordeeld. Messenheld veroordeeld De. Bossche rechtbank heeft vonnis ge wezen tegen een 31-jarigen schoenmaker te W a a 1 w ij k, tegen wien (je Officier van Justitie vier jaren gevangenisstraf had geëischt wegens poging tot dood slag. Hij had op 22 November te Sprang- capelle zekere vrouw Treffers, bij wie hij veel aan huis kwam, met 'n mes twee maal in den rug gestoken. Voor de rechtbank *had hij alle schluM ontkiemd. De rechtbank heeft thans ver dachte veroordeeld wegens zWiare mis handeling tot vier jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. BOEKEN EN BROCHURES BECHTZAKEA* Knoeierij met suikerbons De jonge dames, die op het bureau Economische Zaken te 's-Gravenhage be last zijn met de controle van de door DOCUMENTATIE VAN LANDELIJKE BOUWKUNST, door J. F. Berghoef. Uit de geschiedenis vtin Diy&Lschor en Noodg^tiMe, door H. W. Herwig. Wijl ontvingen een 'Overdruk vajn het Bouwkundig Weekblad „Architecltura", waarin bovenstaande onderwierpen vrij uitvoerig en voorzien van foto's en tee- kemimgen Worden behandeld. Uit den aard der zaak interesseert ons het laatste onderwerp, omdat het zeer speciaal ons eiland betreft, wel het aller meest. De kracht van de landelijke bouw kunst schuilt in haar natuurverbonden- heid; oorsprong en doel zijn beide deel van de natuur. De bouwstoffen zijn streekeigen, uit of op den bodem ge wonnen. De structuur is eenvoudig, volgt het doel en doet de materialen tot hun recht komen. De vorm is groot gehouden en blijft vrij van het persoonlijke. De landelijke bouwkunst is in haar verschijning algemeen, altijd geldend en traditioneel, want zij grondvest zich op het goed dat door vele generaties be proefd werd en verder gedragen in den tijd. Sedert de helft van de vorige eeuw raakte ons platteland in steeds sneller tempo ontluisterd. Landschappelijk schoon verdwijnt, fraaie dorpen worden mis vormd, eenvoudige boerderijen, bedrijfs gebouwen en woonhuizen worden allengs afgebroken en veelal vervangen door ka- rakterlooze bouwsels. Zoo raakt de orde verstoord, terwijl de betrekkingen tus- schen steden en platteland een onnatuur- lijken aard gekregen hebben. Het besef is groeiende dat de orde hersteld moet worden door uitbreidingsplannen. De heer Herwig beschrijft de schoon heid van Noordgouwe en Dreischor, die slechts een willekeurige greep zijn uit de veelheid van schoone dorpen en vlek ken die ons land nog rijk is en her innert üitvoerig aan de geschiedenis van deze twee Schouwsche gemeenten. „Be dreigd door modern vandalisme van quasi-verkeerseischen, bedreigd doorniet- verstaan van het eenvoudig dorpsschoone door den hedendaagschen bouwer, be dreigd floor onverschilligheid voor de taal die deze simpele plattelandsarchitec tuur spreekt liggen Dreischor en Noord- gouwe in het stugge, fiere land van Schouwen. Stil grootsch in zelfbewuste Zekerheid van Wat de eeulwlem hun maakten spre ken deze -dorpen hun taal, die de moeite Waard is te verstaan", aldus H. Wt. Herwig. Het navolgende wordt ter algemeene kennis gebracht: 1. Zij, die van elders hierheen ge- vlucnt zijn, kunnen ongehinderd ver trekken. 2. Telegrafisch- en telefonisch verkeer met gemeenten, buiten Schouwen en Duiveland, is, behalve door autori teiten voor dienstaangelegenheden, tot nader order verboden. Ambtelijk kan geen bemiddeling verleend worden voor het voeren van telefoongesprekken over particuliere aangelegenheden. 3. Particulier autoverkeer is verboden. 4. Houders van benzinetanks mogen ben zine slechts tegen gestempeld bewijs van den plaatselljken Commanda|nt af- geven. Deze bewijzen worden slechts af gegeven voor voertuigen van de Duitsche weermacht en voor die Nederlandsche voertuigen, waarvan het gebruik bij een bijzondere mach tiging van den militairen Comman dant is toegelaten. Aanvrage om deze machtigingen moeten gericht worden aan den plaat selijken Commandant, via den Bur gemeester van Zierikzee. 5. Het is verboden zich na 10.30 n.m. en vóór 5 uur v.m. op straat te bevinden. Overtreding hiervan wordt gestraft. 6. Alle legergoederen (wapens, kle dingsstukken, uitrustingsstukken, le vensmiddelen en ander materiaal uit het legerbezit afkomstig) moeten vóór 22 Mei 1940, des n.m. 2 uur, bij den Burgemeester van Zierikzee ingele verd zijn, die deze aan den plaat selijken Commandant overgeeft. Ten aanzien van onvervoerbare goederen (automobielen, schepen enz.) moet schriftelijk mededeeling gedaan worden aan den Burgemeester van Zierikzee. 7. Jachtwapens en andere wapens moe ten vóór 21 Mei 1940, des n.m. 2 uur, ten politiebureele te Zierikzee worden ingeleverd. Alle onrechtmatig bezit van wapens ns gestelden datum en uur, wordt met de doodstraf bedreigd. 8. Binnen 24 uur moet aangifte gedaan worden twiaar munitie is opgeslagen of landmijlniein zijln aajngebracht. De weermacht zal deze gevaarlijke voorwerpen in het belang van de bevolking opruimen. 9. De stad moet evenals voorheen, na zonsondergang volkomen iin het duis ter blijven en het uitstralen of doen uitstralen van licht uit woningeja, hui zen -enz. blijft verboden. De militaire wachten, de rijkspolitie en de gemeentepolitie1 zijn met het toezicht op de naleving van dit voor schrift belast. Zierikzee, 20 Mei 1940. De plaatselijke Commandant, Dr. STOSSBERG, Luitenant. De Burgemeester van Zierikzee, SCHUURBEQUE BOEIJE. [MILITAIREN MOETEN ZICH MELDEN. De -opperbevelhebber van land- en zee macht verzoekt aan de burgemeesters in hunne gemeenten te doen bekend maken-, dat Niederlandsche militairen, die op of na den 15 Mei j.l. op last van eenige commandanten naar huln haardsteden zijln teruggekeerd, zich wederom onverwijld bijl hun .onderdeel moeten melden. DE STRIJD IN HET WESTEN. De Daily Express schrijft, dat uit de Duitsche berichten blijkt, dat de Duitsche troepen de Somme pip 130 K.M. ten N.OLi van Parijs hebben bereikt. De bezetting van St.-Quentin heeft te Londcja onge rustheid gewekt. Men neemt aan, dat de Duitschers alles in het werk zulten stellen' om het gat in de Fransche verdedigings linie te yergrooten. TOESPRAAK VAN LINDBERGH. Charles Lindbergh, de bekende Ameri- kaansche vlieger, heeft iin een toespraak over de Amerikaansch-e luchtmacht uit voerig de verdedigingspolitiek van de Vereenigde Staten besproken en gewe zen op de noodzakelijheid van een eens gezinde politiële. H'iji becritiseerde de Ame- rikaansche buitenlandsche politiek, welke Amerika vrede noch vriendschap heeft gebracht. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: Zon op: Zon onder: 21 Mei 3,58 19,55 Maan op: Maan onder: 21 Mei 19,52 4,06 Volle Maan 13,53 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 21 Mei 2,12 14,45 7,42 20,00 Bij de vroeger geldende tijdaanwijzing dient 1,40 uur te worden bijgevoegd. VRIJLATING VAN GEVANGENEN. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht vestigt de aandacht van alle hoofden van Politie op het navolgende: le. indien nog in eenige gemeente op grond van artikel 33 van de oorlogswet aangehouden Nederlanders of vreemde lingen mochten worden vastgehouden is dit ten onrechte. Reeds meermalen is op de noodzaak van onverwijlde vrijlating gewezen. 2e. dergelijke personen dienen allen onverwijld in de gelegenheid te worden gesteld naar hun woonplaatsen terug te keeren en indien noodig, daartoe eenige financieele ondersteuning te ontvangen. Wanneer geen openbare middelen van vervoer voor de terugreis beschikbaar zijn, is het gewenscht, dat de politie zooveel mogelijk voor die terugreis middelen of hulp verschaft. 3e. de kosten kunnen worden voorge schoten uit gemeentelijke kassen. De be trekkelijke declaratie kan woden gezon den aan het Algemeen Hoofdkwartier. 4e. Het voornoemde geldt uiteraard niet voor pesonen, die op andere gron den gedetineerd zijn, zooals le. van mis drijf verdachte personen of 2e. de Ne derlandsche in bewaring gestelde mili tairen. Deze moeten terstond worden overge geven aan de Nederlandsche militaire autoriteiten tegen afgifte van een be hoorlijk schriftelijk bewijsstuk. 5e. Duitsche krijgsgevangenen, die zich nog in bewaring mochten bevinden, moe ten terstond worden overgegeven aan de Duitsche militaire autoriteiten tegen afgifte van een behoorlijk schriftelijk bewijsstuk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3