Neemh 'AKKERTJE hard heeft de Prinses naar Londen begeleid met het voornemen als aide de camp van H.M. de Koningin zoo spoedig mogelijk zijn taak te hervatten. De „Van Renselaer" op een mijn geloopen De directie van de K.N.S M. deelt mede, dat het stoomschip „Van Ren selaer" bij het verlaten van de haven te IJmuiden op een mijn is geloopen. Van de 150 opvarenden worden 5 op varenden vermist, n.l. 2 leden der be manning, de lampenist Wijnberg en de bediende Koets. Van de passagiers worden vermist een Britsch onderdaan en de heer J. Vlieger met een doch tertje. Bovendien is de kapitein F. J. Baasters tijdens het leiden van het reddingswerk door een hartverlamming getroffen en overleden. Tweede legerbericht De Duitsche troepen, die den IJssel hebben overschreden, zijn op verschil lende punten in aanraking gekomen met onze troepen. In het westelijk deel van Gelderland en in de Noordelijke provincies hebben Duitscbe troepen plaatselijk de kust van het IJsselmeer en van de Waddenzee bereikt. Onze grenstroepen in dit deel des lands zijn met geringe verliezen verder terug getrokken en binnen onze stellingen aangekomen. Duitsche pantserwagens hebben de Langstraat bereikt. In het Zuiden van Rotterdam bevinden zich nog zwaarbewapende afdeelingen,doch zonder artillerie. Ondanks de groote Duitsche overmachtin de lucht hebben onze luchtstrijdkrachten met groote heldhaftigheid belangrijke steunpunten gebombardeerd. A.N.P. zendt uit op 415 M. Het A.N.P. gaf heden Dinsdagmorgen om 8 uur, het verzoek door om aan het publiek bekend te maken dat de nieuwsberichten voorloopig op de golflengten 415 en 1025 m. worden uitgezonden. De Groot-Hertogelijke (amille van Luxemburg naar Parijs De Groot-Hertogin van Luxemburg, de Prins-Gemaal en zijn kinderen zijn te Parijs aangekomen, waar zij incog nito in een hötel hun intrek hebben genomen. HetZ.-Alrikaansche Parlement verleent steun Het Zuid-Afrikaansch parlement heeft met algemeene stemmen besloten een bedrag van honderdduizend pond Sterling te bestemmen voor hulp- verleeniug aan Nederland en België. De «Cash- en Carry»-clausule Een lid van het Amerikaansche huis van afgevaardigden heeft aan het congres voorgesteld de Cash en Carry - clausule (betalen en zelf komen balen) bij aankoop van artikelen van niet- militairen aard af te schaffen. Het Nederlandsch legerbericht van Dinsdag In enkele sectoren van de Grebbelinie won de vijand terrein, dat door de onzen gedeeltelijk werd heroverd, maar dat zij later weer prijs moesten geven. In den zuidelijken sector heb ben onze troepen den vijand krachtig weerstand geboden. De gemotoriseerde Duitsche colonne, die Maandag in de Langstraat verscheen, heeft de Moerdijkbrug overschreden De Fransche troepen nemen voort durend in sterkte toe. Verscheidene eenheden van het leger en de marine hebben de beste tradities van ons volk bevestigd. Volgens de verklaringen van een gevangen genomen Duitsck vlieger officier hebben de luchtstrijdkrachten van Duitschland in Nederland groote verliezen geleden door het uitstekende schieten van de Nederlandsche lucht afweer. De Koningin en haar Regeering hebben zich elders moeten vestigen om te voorkomen dat zij in gevaar zouden geraken. De effectenbeurs nog gesloten De Regeeringspersdienst meldt Bij besluit van den Minister van Financiën d.d. 13 Mei 1940 blijft de Effectenbeurs te Amsterdam tot nader order gesloten. Apotheken dag en nacht geopend Alle Apotheken in den lande zijn voor den duur van den oorlog dag en nacht geopend. Indien militaire maat regelen het noodzakelijk maken kan de voordeur gesloten zijn. Bij aan bellen krijgt men echter gehoor tenzij de apotheek om militaire reden ge heel ontruimd is. Fransch ochtendlegerbericht Het Fransche legerbericht van Dins dagmorgen luidt: De Duitsche aan vallen ontwikkelen zich met steeds toenemende hevigheid. Uit Midden- Belgie valt niets bijzonders te melden. De vijand heeft de Maas bereikt van Luik tot Namen en tot Sédan. Laatst genoemde plaats is geëvacueerd. In deze omgeving is bijzonder verwoed gestreden. De strijd wordt gevoerd tot aan de Moezel. In het gebied van Wisembourg werd een vijandelijke aanval afgeslagen. Onze troepen, ver bonden met andere, strijden dapper. Maandagavond werden 16 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Des nachts hebben onze luchtstrijdkrachten tal rijke verkenningsvluchten gemaakt. Mededeeling van den Brltschen Opperbevelhebber De Britsehe Opperbevelhebber feli- citeert alle bevelhebbers, officieren en troepen voor de wijze, waarop den opmarsch is uitgevoerd. Wij staan aan den vooravond van een groot oogen- blik in de geschiedenis van het Britsehe Rijk. De strijd zal hard en langdurig zijn maar wij kunnen in de eindoverwinning vertrouwen. De militaire toestand van Nederland Blijkens een mededeeling van offi- cieële zijde, omtrent den militairen toestand van Nederland, hebben de Duitschers gepoogd de Noordelijke provinciën te bezetten. Een poging om over den afsluitdijk te komen is misl ukt Zeeland is nog vast in ons bezit, evenals het Noordelijk ge deelte van Rotterdam. De toe stand in Noord-Brabant is onzeker. De vesting den Helder is geheel intact. De Opperbevelhebber van Land en Zeemacht heeft een proclamatie tot het Nederlandsche Volk gericht waarin o.m. het volgende wordt ge zegd De loop van de krijgsverrichtingen heeft H.M. de Koningin en Hare Ministers doen besluiten den zetel der regeering naar elders te ver plaatsen. Dit besluit is genomen na rijpe overweging en op goede gronden. Het Koninkrijk der Nederlanden bestaat immers niet alleen uit het gebied in Europa. Van evenveel be- teekenis zijn de gebiedsdeelen Over zee, waaraan ons kleine land sedert eeuwen zijn belangrijke positie heeft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2