1ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Waarschuwing OPGEN 2X R8KZBEKHI COWUKT ONZE LUCHTAFWEER IS PARAAT! ZATERDAG 11 MEI 1940 ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland! flO.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 17B7-I9B© Uitgave]N.V. de Zierikzeesche 'Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithavea B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14337 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode as. niet worden uitgegeven De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat met het oog op de verduistering, de winkels van avond acht uur gesloten moeten worden. r—f i PINKSTERGEDACHTEN j „Waanzinnige wereld vol oorlogswee i Gij brandt op de velden en i strijdt op de zee Gij moordt er de ouders, j verhongert het kind Waanzinnige wereld door hartstocht verblind Overal in de wereld rijn satanische machten ontketend, allerwege dood en verderf verspreidend. Omheilige geesten vergifligden de gedachtensfeer, waarin de menschenzielen moeten ademhalen. Barbarenwerk wordt verheerlijkt, zelfs door hen, die zich geroepen moesten achten de voorgangers en voorlichters der menschen te zijn. Men haalt min achtend de schouders op over den schoo- nen inhoud der Bergrede. Ze beweren dat deze goed moge zijn geweest voor het naïve volk, te midden waarvan de Wijze van Nazareth voor twintig eeuwen leefde en werkte. Doch niet meer toepas selijk op de groote naties van den tegen- woordigen tijd, die een gansch andere roeping hebben te vervullen. Geen kerk of godsdienst, of welke macht ter wereld ook, schijnt tot op dit oogenblik in staat den haat en waanzin, waarin een deel van het menschdom ten prooi is gewor den, te bezweren. Ho,e vloekt alles, wat Iwle op het we- neldtooneel zieai gebeuren, met de rei- nen en heiligen Piinkstergeest! Doch het mojet en het zal anders worden. Die nacht kan niet altijd duren; de Zoinl zal eenmaal rijzen! Het geioiofsoog ziet, al is het dan nog in wazige verten], uit den huidigen chaos van heden, een toestand geboren worden, rw'aarin de zom van liefde, waarheid en menschenmib. zal triomfeeren over den nacht van haat, leugen en zelfzucht. Gorden Wij1 ons aan om zonder ophouden mede te werken, ieder naar rijn krachten en gaven, waar- i over hij te beschikken heeft, om del komst van het rijk van licht en vrede te bespoedigen. Niet met woorden al leen, maar met daden! Veel zal van ons worden gevraagd in de toekomst; doch volbrengen wei die taak, vervuld met heiligen geest. Herploegd moet worden de bloedige grond. Herbouwd, wat straks in vlammen stond, Hernomen voor d'arme zijn dagelijksch brood Maar d'oorlog moet dood zijn, voor altijd dood! Dan zal onze ontwrichte samenleving worden gegrondvest op hechtere en betere fundamenten, dan waarop ze tot nu toe was opgebouwd. Een samenleving voor welke de zaligsprekingen op den Berg geen ijdele klanken meer zullen zijn, maar diep gewortelde werkelijk heid! „Een diep verlangen trilt door 't hart der aard' Naar 't morgenrood, dat licht en leven baart; Kom tot ons Heilige geest, en 't duister zwicht, Uit donkere diepten smacht ons hart naar licht". De ernst van den toestand schijnt tot sommige burgers nog niet goed te zijn doorgedrongen. De verduistering liet gisterenavond nog veel te wenschen over. Met ingang van hedenavond zal tegen ieder, die ONVOLDOENDE verduisterd heeft of nalaat bij het openen en sluiten van deuren de lichten geheel te dooven, zonder nadere waarschuwing, onmiddellijk procesverbaal worden opgemaakt. Ter toelichting diene het volgende. Bjj het thuiskomen van eenige menschen werd geconstateerd dat ge durende eenige tijd licht vanuit de gang naar buiten straalde. Ramen, die zich boven deuren bevinden, blijken soms geheel niet afgeschermd te zijn. Het was bij velen duideljjk te constateeren dat slaapkamers gedurende korten tijd licht uitstraalden. Als blijk van ergerlijk gemis aan besef van den ernst van den toestand werd geconstateerd dat bij het uitlaten van een gast, gastvrouw en gast met geopende deur in helder licht bleven praten. Van af heden zullen dan ook de namen van hen die zich hieraan schuldig maken gepubli ceerd worden. In de omgeving der stad werden helder wit licht uitstralende fietslantaarns waargenomen, alsmede stallantaarns. Ook hiertegen zal on middellijk worden opgetreden. Om niet het slachtoffer te worden van een nonchalante handeling geven wij den raad bolletjes van lampen in gangen, portalen en alle plaatsen met een open verbinding naar buiten, weg te nemen, waar door het onwillekeurig aandraaien van lieht zonder effect blijft. Burgers, wij zijn thans in werkelijke oorlog met een niets-ontziende vijand; werkt mede aan aller veiligheid en volg alle voorschriften, hoe weinig belangrijk zij U ook mogen toeschijnen met de grootst mogelijke nauwkeurigheid op I 100 Duitsche vliegtuigen neergehaald. Eén vliegveld nog in Duitsche handen. Proclamatie van Koning Leopold III. Nederlandsch-lndië treft maatregelen. Zon op: Zon onder: 12 Mei 4,12 19,42 13 Mei 4,10 19,44 Maan op: Maan onder: 12 Mei 8,30 23,55 13 Mei 9,39 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: i 12 Mei 5,39 17,56 11,14 23,40 13 Mei 6,20 18,38 12,03 HET 3e NEDERLANDSCHE LEGER- BERICHT. Uit een verklaring van een gevangen genomen Duitsche vlieger-officier is ge bleken dat de Duitsche legerleiding Vrij dagmorgen haar eigen officieren niet heeft durven inlichten omtrent de voor genomen schending van de door Neder land naar alle zijden gehandhaafde neu traliteit. In tegenstelling met de berichten vain het Duitsche opperbevel, waarin Iw'ordt ontkend dat 70 Duitsche vliegtuigen door de onzen zouden rijn neergeschoten, is thans te melden dat dit aantal is geste gen tot boven de 100, terwijl bovendien op leen zestal dopr de Nederlandscha troepen heroverde vliegvelden 14 vijan delijke vliegtuigen onbeschadigd in Ne- derlandsche handen zijn gevallen. Op één na rijn alle door de Duitsche troe pen bezette vliegvelden thans w©er in pns bezit. Een nieuwe laffe schanddaad werd door Duitsche troepen begaan, doen de commandeerende officier Hohendorff de gevangen genomen Nederlandsche bezet ting van het vliegveld dreigde te zullen afmaken, indien dit vliegveld onder ar tillerievuur zou worden genomen. DE TOESTAND IN ONZE WEST. De staat van beleg is afgekondigd op het gebied van Curasao. Voorbereidingen zijn getroffen voor iedere gebeurlijkheid. De Gouverneur heeft een proclamatie uit gevaardigd waarin wordt gezegd dat Curasao als deel van Nederland ook in oorlog is met Duitschland. Iedere hulp van buiten, van wie ook, zal als onwel kom van de hand worden gewezen. HOE INDIË REAGEERT. Aneta verneemt officieel dat met in gang van heden is besloten geen ver gunning meer te geven voor den uit voer van goud en gouden munten uit Nederlandsch-lndië. De uitvoer van be taalmiddelen in vreemde valuta, gelds waardig papier, effecten en andere documentaire vorderingen is tot nader order geheel verboden. Remises naar het buitenland kunnen alleen plaats vin den met een vergunning van de Javasche Bank. Zij die goederen uitvoeren, hebben de verplichting om naderhand te verant woorden, waar het provenu in vreemde valuta is gebleven. Deze maatregelen zijn genomen in afwachting van een meer definitieve regeling. De Vrijdag ingestelde commissie voor het rechtsverkeer met den vijand neemt alle Duitsche bedrijven en Duitsche schepen in Nederlandsch- lndië onder haar beheer en zal dit voe ren zooals dit in het belang van het Koninkrijk raadzaam is. De verkoop van alle munitie en wa- plenen is thans stop gezet. De zakenj, Wielke hierin handelen, staan ondier con- KONING LEOPOLD III a de strijd zal hard zijn, doch niemand kan aan het uiteindelijk resultaat twijfelen tröle en bewaking van de politie. De overheid neemt vijandelijke eigendommen binnen Nederlandsph-Iinidië in bezit. Hier toe werden de bietrokken handelszaken gesloten en verzegeld, terwijl zijl onder bewaking rijln gesteld. DE LUCHTAANVALLEN OP BRUSSEL. Thans wordt verklaard, dat bij een Duitschen luchtaanval op Groot-Brussel 41 personen zijn omgekomen en 82 zijn gewond. Vrijdagavond om 10 uur 55 weerklonk voor de 4e maal luchtalarm. Men meent dat het gevaar voor para chutetroepen thans voorbij is en dat de 5e colonne niet in werking treedt. PROCLAMATIE VAN KONING LEOPOLD VAN BELGIË. De Belgische omroep heeft Zaterdag- taorgeii vroeg een proclamatie van den Koning uitgezonden, waarin onder meer wordt gezegd: Belgen! Vopr de tweede friaal in een kwart eeuwi wordt het! loyale en neutrale België door het Duit sche Rijk aangevallen met verachting van die plechtigste verbintenissen. Tot op het laatste oogenblik hebben wijl onzen neutraliteitsplicht vervuld. Het dappere Belgische leger en onze moedige soldaten zend ik mijln broederlijken groet. Zij' strijiden om iederen duim gronds om den vijandelijken inval dioor onze provinciën tót staan te brengen. Dank zij' de inspanning, die de geheel© •natie zich getroost, is de macht van ons land thans oneinldig veel grooter dan in 1914. Reeds hebben Frankrijk eft. Engeland beloofd te zullen steuneju en de eerste troepen rijn reeds op weg om de onzen te ontmoeten. De strijd zal hard' zijn, doch niemand; kan aan het uiteindelijk resultaat twij felen. Zooals Mijn Vader in 1914, heb ik mij aan het hoofd van het leger ge steld in heizelfde geloof en met hetzelfde vertrouwen. De Belgische zaak is recht vaardig en met God's hulp zal zij overwinnen. Concertzaal-Bioscoop Laatste voorstellingen afgelast Predikbeurten te Zierikzee Zondag 12 - en Maandag 13 Mei (le en 2e Pinksterdag) Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. le Pinksterdag 10 ure, ds Valeton (Coll, voor de lending). Kleine Kerk. le Pinksterdag 10 ure, ds. Pijnaoker Hordijk en 7 nre, ds. Valeton. (Gebedssamenkomst). Lath. Kerk. Geen dienst. Gerei Kerk. le Pinksterdag 10 en 6 ure, de heer Speijker, oand. te Schiedam. Ohr. Geref. Kerk. le Pinksterdag 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) le Pinksterdag 7.30, 10, 3.30 en 7.30 ure. Dinsdags 8 ure. 'sWoensdags 7 30 ure (Openluohtwerk). Donderdags 8 ure. Alles onder leidiDg van de kapiteins Kremer v. Urk. Geref. Gem. (St.-Domnsstraat) le Pinksterdag 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem le Pinksterdag 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Uit de Nieuwsbode van vóór vijf-en-twintig jaar Va ai 6—12 Mei 1915. Te Middelburg slaagde voor de akte L.O. de heer K- M. Schot te Tholen; te 's-Hertogen'- bosch de heer A. van Tooren te Dintel- Oiord. De heer J. G. Vreeswijk te Tholen is ter beschikking gesteld van den G.G. van Ned.-Indië om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse Wijl het Euroi- peesch lager- onderwijs. Het voorstel van B. en W.. tel Scherpenisse dit jaar de kermis te laten doorgaan werd met 4 stemmen te gen verworpen. De heei* P. Steur nam ontslag als wethouder der gemeente Haamstede. Benoemd tot agent van politie te Rotterdam, de heer P. Vopigt te S t.- M aartensdïj k. Te Middelbtirg slaagde voor het onderwijzersexamen de heer J. Patappel te Zierikzee. De heer G. A. J. O. Wiskerke te Oud-Vosmeer Werd benoemd tot contro leur bij' den plantenziektenku)nldigen diefnst. Op de dagpostrit Tholen—Stave- nisse is uit 29 sollicitanten benoemd de heer J. M, Blom te Tholen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1