iZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 9 MEI 1940 OP6EM 2XR1KZKSOS COURAITT 1707 -*88© x Koop eerst een andere tandpasta Openbare Bekendmaking De Kern ABONNEMENT Prijs ft.80 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland flO.P- jaar Afzonderlijke nummers B oent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. UitgaveN.V. de Zierikzeesche ^Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithavea B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14335 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staan de debatten in het Engel- sche Lagerhuis middenin den lichtcirkel der wereldbelangstelling, waar de pre mier, als woordvoerder der heele regee ring, twee dagen aan felle aanvallen heeft blootgestaan. Zoo men weet over de mislukte Britsche tegenactie in het Midden van Nogrwegen, dat onverhoeds door Duitsche troepen werd bezet. Na de voortzetting van het debat, waarbij o.a. Lloyd George een fel requisitoir tegen de regeering had uit gesproken en nadat Churchill namens de regeering de sprekers had beantwoord, is de door de regeering ingediende motie van verdaging der vergadering aange nomen met 281 tegen 200 stemmen. Meer dan veertig aanhangers van de regeering hebben met de oppositie mee- gestemd, 130 medestanders van het ka binet hebben geen stem uitgebracht, waar van er dertig ziek waren, eenige bui tenslands in dienst en andere afwezig om verschillende redenen. Reuter meent te weten, dat Chamber lain aan zal blijven, maar dat een re constructie van het kabinet tengevolge vam een uitslag van de stem ming hoogst w a a r s c h ij n 1 ij k is. Het is mogelijk, dat een hernieuwde aandrang op de oppositie zal worden gedaan om in dc regeering te treden en steun te verleenen bij de reconstructie van het kabinet. hurchill heeft het debat gesloten met een uitvoerig relaas over de krijgs verrichtingen in Noorwegen, de pogingen om de in bezit genomen havens aan te vallen en den aanvoer van Duitsche troe pen over het Skagerrak te beletten, het geen duizenden menschenlevens heeft ge kost. De gedachten van den eersten lord der Admiraliteit zijn naar hij ver klaarde altijd gericht geweest op Narvik. Daar ligt volgens hem de weg, welke zal kunnen leiden naar een beslis send succes in in dezen oorlog. Inmiddels is het vliegveld vam dieze haven door de Engelschen bezet. Narvik is nog steeds in Duitsche han den. De stad wordt steeds meer door de geallieerden ingesloten en het ziet er naar uit, cfat de Duitschers hun po sities op den duur niet zullen kun nen handhaven. Beide partijen zullen er echter alles op zetten hier hun doel te bereiken. Het gaat daarbij niet alleen om de macht over den ertsspoorweg naa*- Zweden; voor Engeland is deze spoorweg van belang, omdat aldus een weg van invloed op Zweden en een weg voor het economisch verkeer met Zweden blijft open gehouden. Voor Duitschland beteekent het bezit van Nar vik juist de mogelijkheid ook over deze lijn ertsen aan te voeren, hoewel niet duidelijk is hoe deze verder naar Duitsch land gebracht moeten worden. In zeer belangrijke mate echter is het bezi: van Narvik voor beide partijen een kwestie van prestige. Moeten de geallieerden ook hier wijken, dan is het echter wel volkomen en kan dit - niet nalaten ook ernstigen invloed uit te oefe nen, zoowel op de verdere oorlogvoe ring als op de binnenlandsche toestanden i en liefst de duurstö die er Is en probeer daarna tvorol. Dan neemt U waar hoe Ivorol in reioigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre over treft. Tube 60, 40 en 25 ot. DEPORTATIE OF DOODSTRAF voor spionnen en landverraders Over niet te langen tijd zal de Kamer vermoedelijk in de gelegenheid worden gesteld te oordeelen of het mogelijk moet zijn de doodstraf op te leggen aan spion nen en landverraders. Zulks blijkt uit een nota ovet het be kende wetsontwerp „houdende nadere voorzieningen tegen het bekend worden van staatsgeheimen enz." van minister Gerbrandy aan de Tweede Kamer. Echter blijkt de minister op hetzelfde standpunt te staan als prof. mr. J. M. van Bemmelen in zijn artikel „Bestraf fing van spionnage". De minister acht grootere preventie uit te gaan van een langdurige gevangenisstraf, waarbij de veroordeelde te voren weet, dat die straf niet zal worden onderbroken, óók indien ons land onverhoopt door een vijand zou worden bezet. Minister Gerbrandy deelt mede, dat in onderzoek is de mogelijkheid veroordeel den hun gevangenisstraf in een gebieds deel overzee te doen ondergaan. Als dit onderzoek is afgeloopen, zal hij met een tweede wetsontwerp ko men (vermoedelijk niet later dan over vier wekgn) en daarbij kan dan de kwestie van de doodstraf behandeld wor den. J HENRI DENIS, J de Belgische min. van nationale deftnsie i DE KOLENHANDEL 1 IN OORLOGSTIJD J Regeling van de aflevering zonder distributie voor den afnemer In een gisteren te Utrecht gehouden buitengewone vergadering van den Bond van Nederlandsche kolenhandelaren heeft de voorzitter, de heer H. van Galen Last, uit Amersfoort, eenige mededeelingen ge daan over de regeeringsmaatregelen, met betrekking tot de leverantie van brand- stoffen in het komende seizoen. i De regeering heeft een regeling ge troffen, waarbij elke aflevering van brandstof, ook de kleinste, zal moeten worden gedekt door een afleveringsbe- wijs. Op den tienden van elke maand t moet een lijst van alle gedane afleverin gen en een voorraadstaat door iederen handelaar bij de distributiebureaux wor den ingeleverd. De aanvoer per maand en per handelaar is op eein twaalfdie van de het vorige jaar af genomen totale hoe veelheid gesteld. Daartegenover hebben de Nederlandsche mijnen zich verplicht, maandelijks een twaalfde van het door haar in het seizoen 1939—1940 geleverde aan haar geregelde afnemers te leveren. Naar de heer Van Galen Last verder mededeelde, valt over den kolenprijs na 1 Juli 1940, den datum waarop de thans geldende richtprijs zal kunnen worden gewijzigd, nu nog niets te zeggen, daar verschillende factoren daarop van in vloed zijn. Het is verboden, thans reeds voorraden voor de afnemers te reservee ren, indien deze wellicht, door gebrek aan bergruimte gedwongen, de handela ren hierom zouden verzoeken, uit vrees voor een sterke prijsstijging na 1 Juli. Uitdrukkelijk ontkende de voorzitter, dat inkoopvereenigingen en coöperaties meer dan de voorgeschreven vijftig procent van het verbruik in het vorige seizoen zouden mogen leveren. VERSCHILLENDE BERICHTEN A.V.R.O.-Iuistorvlnkei tocht naar het Gooi Bij voldoende deelname organiseert de AVRO op Dinsdag 21 en Woensdag 22 Mei a.s. voor haar leden op Schouwen- Duiveland een tocht naar het Gooi, waaraan verbonden een bezoek aan de studio's te Hilversum. Gezien het ons toegezonden program ma zal deze tocht ongetwijfeld interes sant worden. Onder meer zal een mooie tour door het Gooi worden gemaakt en wordt den deelnemers een bonte avond aangeboden. De geringe kosten in aan merking genomen, zal de deelname aan dezen tocht zeker wel groot zijn. Economische spionnage Wederom is de Rijksrecherche een ern stige spioninagezaak op het spoor geko men als gevolg waarvain dezer dagen te Haarlem gearresteerd is die hieer F., een bekende figuur in de bank- en handels wereld. Vermoedelijk heeft die man. zich schul dig gemaakt aan economische spionnage ten gunste van een bnitemlandsche moi- geindheid1. Het is niet onwaarschijhlijlk, dat F. bijl Zijn werkzaamheden geholpen is door anderen, die voor hem economische ge gevens verzamelden. Het onderzoek wordt door de Rijksrecherche nog voortgezet. Spionnage-affaire De heer C. K., firmant van een export firma te St. Pancras. die dezer dagen, verdacht van spionnage, was gearresteerd en naar Groningen gebracht, is gisteren op vrije voeten gesteld. Zijn blroer, die eveneens in hechtenis was genomen, be vindt zich nog in arrest. De moord te Delft De politie is er in geslaagd het rijwiel van het slachtoffer van den moord, op mej. G. M., te vinden in een sloot langs den Rotterdamscheweg. De fiets, welke het merk Burgers droeg, werd op groo- ten afstand van de plaats van het mis drijf ontdekt. Autobus van den dijk gereden Op den weg van Dinteloord naar Stam persgat is gistermiddag een autobus van den heer van Hees uit Nispen, door een defect aan de stuurinrichting, van den dijk gereden. De autobus, waarin 26 ar beiders van de werkverschaffing te Din- tels as zaten, sloeg tweemaal over den kop en bleef beneden aan den dijk lig gen. Slechts drie inzittenden liepen ver wondingen op. De autobus werd deerlijk gehavend. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 612 M e i 1890. lm de civiele terechtzitting vam de arromdissementsr rechtbank te Zierikzee werd de heer P. F. A. van Seters beëedigd als notaris te St.-M a art ens dijk. j Te Zierikzee werd ter aarde b!e- steld bet stoffelijk overschot van den heer J. M. v. d. Driesen Mareeuw, in le ven directeur vam het post- iem telegraaf kantoor aldaar. Te Utrecht slaagde voor het tbep,- retisch pharmaceutisch examen, de (hfeer C. W. Bal. geboren te Zierikzee. Op ruim1 96-jarigen leeftijd overleed te St.-Ma ar tens dijk I. Danielse, oud stri j'der Wij Waterloo. 1 Te Brouwershaven brak bramd uit in het pakhuis van de wed. J. Da lebout en grenzende aan haar broodb'ak- kerij. Het pakhuis en het daarnaast ge legen pand in gebruik bij P. van 'tHof, ging in vlammen op. De verpachting van visscherijper- ceelen im de Oosten-Schelde bracht op f 207.669. Voor studie in de theologie aam de verschillende universiteiten in ojnS land stonden 338 studenten ingeschreven. Hoog- en laagwater te Zierikzee j Hoogwater: Laagwater: t 10 Mei 4,32 16,53 9,58 22,17 KORT EN BONDIG De Britsche admiraliteit betreurt het te moeten berichten, dat 6 marinetreilers tijdens operaties voor de Noorsche kust bij het ontruimen van het gebied van Drontheim verloren zijn gegaan. De z.g. Chineesche Maginot-li- n i e in de vijfde oorlogszóne is met den val van "Piyoean in het Zuid-Westelijk deel van de provincie Honan, volkomen ingestort. Nu de omsingelende bewe ging van de Japansche troepen is vol tooid, zijn thans ongeveer twintig Chi neesche divisies gevangen in den Ja- panschen stalen ring. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt te Berlijn van welingelichte zijde, dat de verliezen aan neergeschoten en vermiste Duitsche vliegtuigen sinds het begin van de actie in Noor wegen het aantal 33 niet overschrijdt. Het D.N.B. meldt uit Teheran, dat bij Kermensjah 37 menschen paddenstoe- 1 e n-v ergiftiging hebben opgeloo- pen. Veertien menschen zijn gestorven vijftien zijn nog in het ziekenhuis. Er zijn mijnen gelegd in den buitensten gordel van scheren, buiten Stockholm, binnen de Zweedsehe territoriale wate ren. Het leggen der mijnen vormt een nieuwe maatregel tot behoud van de Zweedsehe neutraliteit. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op artikel 12 der wet betreffen de bescherming tegen luchtaanvallen (wet van 23 April 1936 Staatsblad no. 302); I. Stelt vast de volgende gedragsre gels Ie. Gedurende het tijdvak vam een half uur ma zonsondergang toit een half uur voor zonsopkomst zijn eigenaren, bewoners of gebruikers van wonin gen en andere gebouwen, alsmede vain, schuren, verplicht maatregelen te ne men waardoor directe lichtuitstraling mar de zeezijde wordt voerkomm. 2e. Gedurende bovenbedoeld tijdvak zlijln schippers of, bij! ontstentenis van de zen, de eigenaars, bewoners of ge bruikers van vaartuigen verplicht er voor te ziorgen, dat het daarbinnen aanwezige licht miet vanaf de zee zijde zichtbaar is en dat geen lichten aan dek worden getoond, anders dajn die voor varende schiepein. Opzettelijke overtreding of niet-nako- ming vam deze voorschriften wordt ge straft met GEVANGENISSTRAF WAN TEN HOOGSTE VIER JAREN OF GELD BOETE VAN TEN HOOGSTE TWEE DUIZEND GULDEN. Hij!, aan wiens schuld te IwÜjten is, dat deze voorschriften, wiordem overtreden of niet /nagekomen, wordt gestraft met GE VANGENISSTRAF VAN TEN HOOGSTE TWEE JAAR OF GELDBOETE VAN TEN HOOGSTE DUIZEND GULDEN. De ambtenaren van rijks- en gemeente politie, naar wier oordeel opzettelijke overtreding of miet-makoiming van deze voorschriften plaats vindt pf plaats heeft gevonden, zijn bevoegd na aaiamaning ©n op kosten van den overtreder die inoo- dige maatregelen te treffen of te doen treffen. Zijl zijn in dat geval bevoegd), zoo rnpodig te allen tijde een woning of een vaartuig en de daarop aanwezige Woning tegen den Iwil va|n den blew oner of schipper te betreden. II. Maakt voorts algemeen bekend, dat de Openbare verlichting, voorzoo ver deze uit zee kan worden (waargenomen, ge doofd1 zal zijm. Geenerlei aansprakelijkheid wordt aan vaard voor de schade, welke uit boven vermelde voorschriften kan voortvloeien. Zierikzee, 9 Mei 1940. De Burgemeester voornoemd J. SCHUURBEQUE BOEIJE. De Roma, die binnenkort te water zal worden gelaten, zal het meest geperfec- tionneerde, machtigste Italiaansche pant serschip zijn. Italiaansche marine-deskun digen achten de Roma het volmaakt ste schip, dat bestaat. De Roma is de laatste van een groep van vier 35.000 ton metende Italiaansche linieschepen. TOONEEL EX FILM GRENSPATROUILLE Hoog in de bergem, vlak bij! de greins temidden vam sneeuw ligt het dorpje Saas-Maliein. Hier wordt simds lang een verbitterde strijd gevoerd tusschen een wijdvertakte smokkelaarsbende en de grenspolitie. Vam regeerimgswege Wordt i©en keurtroep vam de beste grenswach ters onder aamvoering van Amidreas Schor- ta. ler heen gezonden. Reeds dem eersten dag vam z'n komst boekt Schorta eem succes. Hiji achtervolgt iedn verdacht individu en belandt ifrt een kleine, afgelegen herberg. Daar maakt hij' kennis met den likeurstoker Nothaas len z'm huishoudster Afra. Nothaas is ver liefd op z'n knappe huishoudster, doch Afra beantwoordt zijm liefde miet. Jaren geleden werd haar man, eveneens een smokkelaar, dopr een grenswachter neer geschoten. Zij is vastbesloten haar man te wreken en hoopt nu in het huis van Nothaas nog ©ems met den beiwusten grenswachter te kunnen afrekenen. No thaas verlangt vam Afra, dat zij dezen tmoet trachten te veroveren, om zoodoen de Zijm aandacht van de smokkelaars af te leiden. Schorta besluit op dit spel' in te gaan, teneinde van. haar méér over de smokkelaarsbende te vernemen- Hij! gaat haar bezoeken en Afra gaat allengs Chamberlain krijgt een kleine meerderheid in het Lagerhuis Zou Narvik kunnen leiden tot een beslissend succes Deportatie of doodstraf voor spionnen en landverraders Regeling aflevering kolen zonder distributie voor den afnemêr Schiphol voor buitenlandfiche verkeersvliegtuigen gesloten Droog weer Zon op: Zon onder: 10 Mei 4,15 19.39 Maan op: Maan onder: 10 Mei 6,33 22,27 sympathie voor hem voelen in de over tuiging, dat ook hij1 genegenheid voor haar heeft opgevat. Op één van z'n speurtochten ontmoet Schorta in ieen eenzame berghut e^rn jong knap meisje, dat Afra's zuster, Sina, blijkt te zijn, en hierheen gekomen is om wat uit te rusten van 't drukke stadsleven. Beide vatten spoedig een sterke liefde voor lelkaar pp. Nothaas, die z'n smokkelbedrijf be dreigd ziet. besluit Schorta uit den weg te ruimen. Samen met Gelly, een berucht type. weet hij: Afra ervan te overtuigen, dat bet Schorta was, die destijds haar man doodde, en als Afra tegelijkertijd van haar zuster verneemt, dat deze met Schorta gaat trouwen, stort de wereld voor haar in. Zij voelt zich door SdhoJrta verraden en laat zich nu door Nothaas gemakkelijk bepraten. Deze wil egn groot smokkel aars transport over de grens bren gen en heeft nu een middel verzonnen, om de waakzaamheid der grenswacht voor ©enigen tijd af te leiden. Op den bewusten avond zal Afra Schorta be zoeken en hem aan de praat houden. In- tusscben zullen de smokkelaars hun slag slaan. Met Gelly wordt afgesproken, dat hij zich buiten 't huis van Schorta zal opstellen en hem, zoodra hij het hluis, mocht verlaten, zal neerschieten. Maar bet loopt anders uit. Hoe? Dat vertelt de film. LAND- EN TUINBOUW Tekort aan arbeidskrachten De Nationale Bond „Landbouw en Maatschappij" heeft in een request tot de ministers van Economische en van Sociale Zaken verklaard, dat naar zijn meening het inschakelen van werkloozen uit de stad tijdens den oogst op het platteland weinig nut zal afwerpen, om dat deze menschen ondeskundig zijn op dit terrein. De steunregeling voor de kleine boe ren van wie velen niet alle dagen van de week werk vinden in het eigen bedrijf bevat geen stimulans voor het werk zoeken bij anderen. Vele boeren, die in de B- en in de C-steunregeling zijn ondergebracht zouden lust hebben in grootere bedrijven te gaan werken in dien de verdiensten van dergelijken ar beid niet voor twee derden van het basisbedrag werden afgetrokken. Indien deze bepaling werd afgeschaft, zouden de kleine boeren kans krijgen door arbeid vooruit te komen aldus het adres en zou de tijdige verwerking van den oogst, van zoo groot belang voor de voedselvoorziening van ons volk beter mogelijk worden gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1