NIEUWSBODE 1 WOENSDAG 8 MEI 1940 CHAMBERLAIN VOOR HET LAGERHUIS De Kern PU ROL er op! ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de ZierikzeeschegNieuwsbode, Zierikzee, Schuithaveo B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red»: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14334 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur De tegenslag in Noorwegen Drontheim op verzoek der Noren aangevallen Engeland kon geen vliegvelden bezetten Gistermiddag 4 uur nam Minister Cham berlain in het propvolle Engelsche Lager huis het woord, teneinde een verklaring af te leggen over den tegenslag in Noorwegen en de stooten te pareeren, welke tegen zijn beleid waren gericht. Luid door zijn aanhangers toegejuicht, klonken van de zijde der oppositie de kreten „Aftreden" en „Wie heeft de aan sluiting gemist? Chamberlain bleef kalm, maar scheen in een strijdlustige stem ming, wat bleek uit de wijze waarop hij vragen van zijn aanhangers beant woordde. Ik ben niet voornemens een verslag te geven van de militaire operaties in Zuid-Noorwegen, aldus ging Chamberlain voort. Veeleer wil ik het Huis een beeld geven van de huidige situatie en voorts zekere critiek onder het oog zien, die op het optreden der regeering is uit geoefend. Het nieuws van het terugtrekken onzer troepen uit Zuid-Noorwegen gaf zoowel het Huis als het land een hevigen schok. Berichten, die uit Stockholm afkomstig waren en die misschien door den vijand verzonnen waren, hebben verwachtingen gewekt, die nooit gerechtvaardigd zijn geweest en zeker nooit door het gezag van eenigen bewindsman gedekt waren. De terugtocht uit Zuid-Noorwegen is niet te vergelijken met den terugtocht van Gallipoli. Er waren geen groote strijdkrachten bij betrokken. Zij omvat ten niet veel meer dan één divisie en onze verliezen waren feitelijk niet groot in aantal en ook werd er geen aanzien lijke of waardevolle hoeveelheid voor raden achtergelaten. Wij mogen al ver liezen hebben gehad, maar de Duitschers hadden veel zwaardere verliezen in oor logsschepen, vliegtuigen, transportsche pen en mannén. Het resultaat van de jongste gebeurtenissen kan niet uitslui tend naar de verliezen ter plaatse wor den afgemeten. Engeland heeft evenwel een prestige-verlies geleden en aan het sprookje van de Duitsche onoverwinne lijkheid te land is voedsel gegeven. Dit heeft Engelands vrienden eenigszins ont moedigd, doch op het oogenblik moet men dit aanvaarden. Betreffende de actie van het buitenland, zeide de minister president, dat Frankrijk opmerkelijk vast beraden is, terwijl Turkije onwrikbaar blijft. Egypte versterkt zijn verdediging en in het nabije en Midden-oosten is de toestand gekalmeerd door het herstel van de normale vlootsterkte in de Middelland- sche zee. De expeditie tegen Drontheim zou vol risico's zijn. De stad ontzetten zou moeilijk zijn, evenals de actie om haar te behouden, tenzij Engeland den aanvoer van Duitschland zou kunnen be letten. Anderzijds moesten wij rekening houden met de uitwerking op de Noor- sche regeering, het Noorsche leger en het Noorsche volk, indien wij geen po ging deden Centraal-Noorwegen te be houden. Van de Noorsche opperbevelhebber hebben wij herhaaldelijk de dringendste verzoeken gehad Drontheim het koste wat het wil aan te vallen, aangezien de stad als haven en als zetel der regee ring en van den koning van groot belang was. Men toonde aan, dat tenzij wij een aanval op Drontheim ondernamen het eenige doeltreffende, wat wij volgens de Noren konden doen de Noren niet zouden inzien, dat zij 't verzet moesten voortzetten, zoodat het geheele land in handen der Duitschers zou vallen. Had Engeland geweigerd aan het verzoek van do Noren' gevolg te geven, dan had men ons aldus de premier met recht kunnen verwijten, dat het eenig doel in Scandinavië het Zweedsche ijzererts was en wij niets gaven om de vrijheid der kleine naties. D« mislukte actie tegen Drontheim weet Chamberlain aan twee factoren: le. Wij konden geen vliegvelden bezetten. 2e. De vlugge komst van Duitsche ver sterkingen. Het bleek ons, dat wij onze troepen in het Drontheim-district slechts konden handhaven door de concentratie van zoo veel manschappen en materieel, dat zulks niet in verhouding zou staan tot onze totale hulpmiddelen. Ik verzoek geen overhaast oordeel te vormen. Het slaat vast, dat de Duitschers bepaalde winsten behaald hebben, maar ook dat zij daarvoor een hoogen prijs betaalden. Het is te vroeg, om reeds thans te zeggen, naar welke zijde de balans tenslotte zal overslaan. De cam pagne is nog njet ten einde. Een groot deel van Noorwegen is niet in Duitsche handen. De koning en de regeering zijn nog steeds op Noorsch grondgebied. Zij zullen de rest van het Noorsche leger verzamelen, om den strijd tegen den in valler voort te zetlenden daarbij zullen /wij aan hun zijde staam <*v- De geyolgen der Nooriche actie worden vólgens den premier, zeer over dreven voorgesteld. „Ik blijf mijn volkomen vertrouwen be houden in onze uiteindelijke overwinning, maar ik moet zeggen, dat ik meen, dat het Engelsche volk nog niet ten volle inziet hoe groot de omvang van de be dreiging is en hoe vlug die een feit kan worden". Wij zullen vele nuttige lessen leeren, vervolgde de premier. Ik zal niet zeggen hoe ,onzc strategische plannen in de toekomst daardoor beïnvloed worden, maar Noorwegen bewijst hoe snel de oorlogskansen wisselen. Wij moeten onze krachten niet verspreiden en daardoor doen, wat de vijand beoogt. Laten wij ooit oppassen voor onderling gekibbel en verdeeldheid! Het kan zijn, dat de oorlog in zijn verschrikkelijksten vorm Engeland zal teisteren, in de hoop, dat men daardoor onzen moed en wilskracht zal breken. Het is thans geen tijd voor onderlinge twisten, maar eerder voor het aaneen sluiten der gelederen, voor het op el kaar klemmen der tanden en voor het aanwenden van al onze krachten en be kwaamheid bij de bewapening van onze strijdmacht en het smeden der wapens, die ons zullen helpen te overwinnen. Koning Haakon van Noorwegen heeft opnieuw een proclamatie tot zijh volk gericht, waarin hij vaststelt, dat er in het Noorden van het land nog steeds» een sterke legermacht aanwezig is, die er met de voorgenomen hulp in zal sla gen ook de rest van het land te ver overen. In een haven aan de Westkust va,rn Schotland zijn Britsche en Fransche troe. pen, die aan den strijd in Noorwegen! deelgenomen hebben, aangekomelni, waar zij door generaal Ironside, den chef van den imperieelen generaled staf, wer den toegesprkoen. De Amerikaansche minister van Marine, Charles Edison, heeft tijdens een bijeenkomst van de maritieme commissie van den Senaat verklaard, dat „de Ame rikaansche marine-deskundigen niet de opvatting deelen, dat Duitschland de Britsche vloot ernstige schade kan toe brengen door luchtbombardementen". lm gezaghebbende diplomatieke krin gen te Rome wordt vernomen, datGroot- Brittammië Italië verzocht heeft Zijn juiste positie tem aanzien van dejni hui- digen oorlog bekend te makejn. Engeland heeft volgens dit bericht uitdrukking ge. geven aan de vaste verwachting, dat het antwoord vóór 16 Mei a.s. ointvamgen zal worden. In dezelfde kringen meanlt mem, dat de versterking van de Britschei vloot in de Middellamdsche Zee met dit verzoek verband houdt. In de jaarvergadering van den Noor- dermarktbond te Noordscharwoude deel de de voorzitter mede, dat de bedrijfs- uitkomsten in het afgeloopen jaar „heel wat beter waren geweest dan in de laatste tien jaren, hoewel dit niet in het geheele land het geval was geweest. In 1939 was in ons land negentig mil- lioen kilo tuinbouwproducten als onver koopbaar doorgedraaid en naar de mest vaalt verhuisd". Als voorzorgsmaatregel de verloven ingetrokken De treinenloop beperkt Busten ingelegd Onzekere internationale toestand Gistermiddag is herhaaldelijk per radio het volgende bericht van het ANP. ver spreid Periodieke, vacantie-, buitengewone, kleine, zaken- en studieverloven worden voor Zee- en Landmacht ingetrokken. Bovendien worden ingetrokken de weer- machtsindustrieverloven van het perso neel, ingedeeld bij de luchtdoelartillerie, luchtdoelmitrailleurs, de luchtstrijdkrach ten, de zoeklichtafdeelingen en de zee macht. De verlofgangers moeten onverwijld naar hun onderdeelen terugkeeren. Zij aan wie buitengewoon verlof is ver leend wegens ernstige ziekte of over lijden van gezinsleden, keeren na afloop van dit verlof naar hun onderdeelen terug. Onder de ingetrokken kleine verloven zijn mede begrepen de visscherij- en scheepvaartverloven van hen, die niet varende zijn. Met ingang van heden is op de lijnen der Nederl. Spoorwegen weer de be perkte dienstregeling ingevoerd, evenals op 10 April. Zooveel als eenigszins moge- gelijk is, zal de Spoorwegdirectie op verschillende trajecten busdiensten orga- niseeren. Tot den ingrijpenden maatregel van intrekking der verloven is ook nu beslo ten, omdat de onzekere internationale toestand naar het oordeel van regeering en militaire autoriteiten weder van dien aard is geworden, dat ook al bestaat er niet in het bijzonder een dreiging ten aanzien van ons land, de uiterste waak zaamheid met het oog op. een zoo krachtig mogelijke .handhaving van onze neutrale zelfstandigheid geboden is. Men moet ^<eze intrekking van het grootste deelyder verloven dus zien als een voorzorgsmaatregel, waartoe de re geering s^éeds besluit wanneer de toch j ftL- erózekere internationale toestand het niet verantwoord zou doen zijn, dat steeds een tiende gedeelte van de sterkte' van onze weermacht niet onmiddellijk ter beschikking zou staan. VERVROEGDE IJSHEILIGEN Reactie na warme periode Het totaal ontbreken van berichten uit Wiest. en Noord-Europa heeft gemaakt, dat vooraf niets te voorzien was van 1 gevoelige temperatuur-daling, die is ingetreden, schrijft de weerkundige me dewerker van het Hdül. Het is overdag een graad off 8 Gelisius kouder, terwijl de Wind uit dezelfde rich ting is blijven waaien. De herkomst van de lucht moet dus een andere zijn ge- Worden en haar lagere temperatuur doet vermoeden dat zich ten N.W. van ons een uitlooper van boegen druk heeft ge- 1 vormd, aan wiens Oostzijde de lucht over een lang traject uit het Noorden in onze richting stroomt. Dit is de typische situatie voor de temperatuur-inzinking, die bijna jaarlijks in dezen tijd optreedt en die tot het be grip „ijsheiligen" heeft geleid. De offi- cieele datum daarvoor is 11 Mei; thans is de koude dus vier dagen vroeger. Het kan ook niet uitblijven, dat na een warme periode in het voorjaar een cler- 1 gelijke reactie ontstaat. De luchtdruk beeft dan neiging om boven het water van den Oceaan, dat slechts traag de voor- I jaarsverwarming volgt, hooger te Wor den dan boven het sneller verwarmde vasteland. Daardoor krijgt mien hoogen druk in het Westen en Noordelijken wipd langs Europa's Westkust, dus ook bijt ons. De afkoeling is thans zoo gevoelig, omdat wij eenige weken voor den tijd veel te warm Weer hebben gehad. KORT EN BONDIG Bij het onderzoek inzake den moord j te Delft op de leerling-verpleegster Gretha Mei aard, zijn tot dusver geen verdere bijzonderheden van betee- kenis meer aan het licht gekomen. Naar den geheimzinnigen soldaat zonder kepi of vddmuts, die door automobilisten op de plaats en het uur van de misdaad is gezien, worden ijverige nasporigen in gesteld bij alle kantonnementen in den wijden omtrek. Naar de Britsche admiraliteit mede deelt, hebben de Duitschers sinds 1 April 300.000 ton aan koopvaard ij sche pen verlor en. Deze geheele tonnage is feitelijk tijdens de Noorsche operaties tot zinken gebracht en bestaat voor een groot deel uit transport- en voorraad schepen. Sic Roger Key es, de „held van Zee- brugge", heeft gisteren in het Lager huis verklaard, dat hij Churchill had gesmeekt hem wat oude schepen te verschaffen om een aanval op Dront heim te ondernemen. Hij beschuldigde de regeering van te weinig doortastend heid. VERSCHILLENDE BERICHTEN Distributie van erwten en boonen vervalt Van officieele zijde verneemt het A.N.P., dat na afloop van d£ thans loopende distributieperiode, welke op Donderdag 9 Mei eindigt, de distributieregeling voor boonen, capucijners en grauwe erwten komt te vervallen. Met ingang van Vrijdag 10 Mei is de verkoop van deze atikelen aan het pu bliek vrij en behoeft derhalve bij afleve ring door den winkelier geen bon van de Rijksdistributiekaart te worden inge leverd. Vader en kind verdronken Gistermiddag geraakte het zesjarige dochtertje van den 47-jarigen sluisknecht W, Vossen, spelenderwijs in de diepe kolk van sluis 15 in de Zuid-Willems vaart te Weert (L.) Bij deze sluis be draagt het verval vier meter. De vader zag het ongeluk en sprong het kind terstond na. Als gevolg van het hevig bewegende water verdronken vader en kind. Nadat een tijdlang gedregd was, werden de lijken opgehaald. Vossen laat een vrouw en drie kinderen achter. Moord te Delft De politie te Delft heeft talrijke mede- deelingen ontvangen van menschen die het onderzoek naar den moord op de verpleegster Greta Melaard meenen te kunnen vergemakkelijken. Uit deze mede- deelingen is o.a. gebleken, dat het zeer dikwijls gebeurt, dat vrouwen op dezen weg door mannew aangesproken of las tig gevallen worden. De eenige aanwij zing van belang, die de politie tot dus ver ontvangen heeft, is afkomstig van een heer en een dame uit Delft, die op den avond van den moord om tien minuten over half twaalf, per auto de plaats van den misdaad zijn gepasseerd en iets verder een soldaat zonder kepi hebben zien staan. Een fiets stond in zijn nabijheid. Het was een man van flink postuur. De politie tracht te weten te komen wie deze soldaat is geweest. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Ds. A. G. Oosterhuis te Westbroek, die van 1918—1921 te St.-Amnaland stoinidj, heeft wegens gezondheidsredenen eervoi emeritaat aangevraagd tegen 1 Juli e.k. Ds. J. P. Steinz, nestor der Ned. Herv. predikanten te Goes, heeft tegen 1 Oct. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Steinz was in 1900 te Stavenisse predikant geworden; vandaar was hij in 1908 naar zijn tegenwoordige gemeente vertrokken. LAND- EN TUINBOUW De Belgische vlasmarkt Wanneer er, zoo schrijft „Het Vlas", niet spoedig grootere hoeveelheden Fransch stroovlas komen naar het Kort- rijksche, waarop door iedereen, maar vooral door de Engelsche en Fransche spinners is gerekend, temeer omdat in 't begin van dit jaar door Frankrijk officieel verklaard werd aan Engeland, dat er ten minste 100.000.000 k.g. stroo vlas zouden worden uitgevoerd in den koitst mogelijken tijd, dan zal het aantal rootputten dat thans reeds geen vol doende stroovlas meer ontvangt om gere geld le worden gevuld, steeds meer gaan toeneemn. Terwijl de productie van het gezwingelde vlas belangrijk zou moeten toenemen. Terwijl de productie van het begin van het rootseizoen werd het grootste gedeelte van het bewerkte vlas, dat van lage kwaliteit was, slechts één maal geroot, waardoor de productie veel vlugger verliep en de aanvoer dus ta melijk groot was, doch thans wordt er wee veel meer tweemaal geroot; voegt hier nog aan toe, dat er thans te wei- Naar Amsterdam kwam een Heer uit Wollhezen, V Die moest in de Gravenstraat wezen. W Want van een vriend had hij gehoord, Dat, als je eetlust is verstoord, Een Tip van Bootz je radicaal kan genezen. 'n Tl P VAN BOOTZ Inz dhr. L v L. te Amsterdam ontving een llesch TIF Dépositair: Wijnhandel M. C. v. d. VLIET, Zierikzee Chamberlain verdedigt in het Lagerhuis zijn gevoerd beleid De Amerikaansche vloot blijft in den Stillen Oceaan De regeering trof voorzorgsmaat regelen en trok de verloven in Vervroegde ijsheiligen deden de temperaturen gevoelig dalen Het wedstrijdprogramma KNVB voor dan 1en en 2en Pinksterdag D oog weer, iets warmer Zon op: Zon onder: 9 Mei 4,17 1&37 Maan op: Maan onder: 9 Mei 5,46 21,34 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 9 Mei 3,57 16,19 9,25 21,38 Bij stukloopen vao huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brandden enij- wonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. nig stroovlas is om alle rootputten in het werk le houden en het wordt dui delijk, dat het aanbod niet bijster groot kan zijn. Lange weken werd dit ook niet gevoeld, omdat er nog heel wat oude stocks lagen bij de vlassers, doch deze zijn ver uitgeput en de heden nog bestaande stocks zullen niet worden aan geraakt, daar zij worden beschouwd als veilige geldbeleggingen. „Da Trouwa Duif" Tholen Wedvlucht op 4 Mei van Amersfoort. Afstand 106 km. In concours 79 duiven. Gelost 12 uur. Aankomst le duif 1,39,39; laatste 1,13,20 uur. Prijzen: 1—2—3—6—9—12—15 en 23 A. Wagemaker; 4 en, 5 iJac. Baaij; 78 en 24 D. Jansen; 10—20 en 21 J. Tholenaars; 11 en 13 F. Nijs; 14 en 17 J. Vermeij 16—18 en 19 C. de Wilde; 22 en 25 L. M. de Heer; 26 C. Hazen; 27 P. v. Driel. Postduivenver. „Prins Hendrik", Zierikzee Wedvlucht van uit Zwolle, gehouden op 12 Mei. Gelost 9 uiu|r. Eerstaankiofmende duif 10.59U5. Mi. J. v. d. Wielen 1, 7, 12, 14 ion 15; L. Simmers 2, 3, 6 én 8; J. Wiltenburg 4; H. P. Maijs 5, 10, 13 em 18; C. Simmleris 9 én 17; A. Flik- Weert 11; F. HillebTand 16 en 20; W.. Heijb'oer 19.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1