I M W^fiheumaffek k "ABfir,Cti Neem'n Uit Stad en Provincie IK HEB GEKOZEN radio-programma Woensdag 8 Mei HILVERSUM I 1875 en 414,4 M. NCRV-uitzending. 6,30—7 Onderwijs fonds voor de scheepvaart. 8 ANP; 8,05 schriftlezing, meditatie; 8,20 gram.; 9,30 —9,45 gelukwenschen10,15 morgendienst 10,45 reportage; 11,30 gram.; 12—12,15 berichten; 12,30 ANP; 12,40 Celesta-en semble; 2 reportage; 2,45 gram.; 3 Chr. lectuur; 3,30 gram.; 3,45 zang met piano; 4,30 gram.; 4,45 felicitaties; 5 voor de jeugd; 5,45 gram.; 6,256,55 taalles en technisch onderricht; 7 berichten; 7,15 land- en tuinbouwcauserie; 7,35 repor tage; 8 ANP, internationaal overzicht; 8,25 Deventer Christ, gemengd koor; 9,40 —10.05 „Het Niasse heidendom en het nieuwe, dat Christus brengt"; 10,15 gram.; 11,15 ANP, 11,20 gram.; ca. 11,50—12 schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitzending. 10—10,20 v.m. VPRO 11—11,30 en 6,30-7 RVU, 7.30-8 VPRO 8 ANP; gram.; 9,30 keukenpraatje; 10 morgenwijding; 10,20 voor de vrouwen; 10,50 gram.; 11 „Jachtrassen"; 11,30 gr.; 11,40 „Het beginselprogramma der SDAP" (opn.); 12 VARA-orkest; 12,45 ANP; gr.; 1 Rosian-orkest; 1,30—1,45 gr.; 2 hand werkles; 2,30 gram.; 3,15 voor de kin deren; 5,30 gram.; 6 orgelspel; 6,30—7 „Wat is causaliteit?"; 7,02 felicitaties; 7,10 koorzang; 7,30 bijbelvertellingen; 8,03 ANP 8,20 VARA-orkest; 9 radiotooneel; 9,30 gevarieerd concert; 10 Rosian-orkest; 10,40 medische vraagbaak; 11 ANP; 11,10 De Ramblers; 11,40—12 gram. ZIERIKZEE. De secretaris van deProv. Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer heeft er de andere bestuurs leden op attent gemaakt, dat nu de zo mertijd nadert en velen weer hun foto toestel voor den dag zullen halen, de vraag rijst in hoever men in Zeeland ongehinderd mag fotografeeren. De Com mandant in Zeeland heeft aan het dag. bestuur medegedeeld, dat tenzi] on verhoopt de internationale toestand zou nopen tot een andere regeling overal vrij mag worden gefotografeerd onder slechts de volgende beperkingen: a. Ver boden is het fotografeeren van militaire objecten, waaronder te verstaan alle ver dedigingswerken, opstellingen, legerplaat sen, dienstdoende militairen en hun uit rusting; b. Verboden is het maken van panorama's en c. verboden is het foto grafeeren daar, waar zulks door borden is' aangegeven. Zij, die in strijd handelen met 't bovengenoemde, stellen zich bloot aan een strafvervolging, terwijl film zoo wel als foto- of filmtoestel in beslag zullen kunnen genomen worden. De secretaris verzoekt de bestuurs leden en hij deed dit thans ook aan de pers om hotel- en pensionhouders en Rijk is de mensoh die hééft wdt 'hi} Negeert; hoe minder hij begeert, des te meer kans heeft hij zich rijk M voelen. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden 54 door Agathe Pogner Zij glimlachte vermoeid. De eerste boot? Niemand, die hier ziek is geworden, heeft haar ooit gezien! Zou jij dan geen uitzondering kunnen zijn? Zij scheen mijn vraag niet gehoord te hebben. Als hij maar in leven blijft! zei ze, met een liefdevollen blik op het kind aan haar borst. Tychon zal ook voor Fedja een goede vader zijn! Dat heeft hij me beloofd Hij is zoo goed. Veel beter dan Semjon Zou je niet een beetje in de zon willen zitten? vroeg ik nog eens, om het gesprek een andere wending te ge ven. Ik zal je wel naar buiten dragen. Hè ja, in de zon! Doch direct hierop glimlachte ze. Nu niet, straks!Nu wil ik sla pen! Ik zat aan haar bed en hield haar hand in de mijne, flet was zoo stil in het vertrek, dat ik het tikken van mijn horloge kon hooren. Caesar had zich aan haar borst in slaap gedronken en andere personen, die veel met bezoekers in aanraking komen, goed van deze be palingen kennis te doen nemen, opdat zij de gasten zoo noodig kunnen inlichten De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat evenals het vorige jaar, ook voor 1940 extra-hulp in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel kan worden ver strekt aan ondersteunde en tewerkge stelde arbeiders en aan de onder de z.g. groep B vallende kleine grondgebruikers en tuinbouwers. Dé gemeenten, die voor deze extra-hulp in aanmerking wenschen te komen, moeten uiterlijk 1 Juli a.s. een aanvraag daartoe aan het departement van sociale zaken indienen. THOLEN. In de Maandag 6 dezer ge houden vergadering van ingelanden van het Waterschap „De Vrije Polders onder Tholen", had de verkiezing plaats voor candidaten Dijkgraaf, vaca- ture-J. M. Wagemaker, welke wegens 't bereiken van den 70-jarigen leeftijd, ont slag neemt. Aanwezig waren 52 inge landen. Bij de stemming voor le candi- daat verkreeg de gezworen C. Bierens 38 St., C. P. de Rijke 12 en C. B. Kodde 2 St. I I I I Ll'1'1 Voor 2e candidaat: gezworen C. P. de Rijke 36 St., C. B. Kodde 8, C. Bierens 6, C. Gelukj 1 en A. Wagemaker 1. Voor 3e candidaat: gezworen C. B. Kodde, 42 st., G. de Hond! 5 en A. Wage maker 5, zoodat C. Bierens, C. P. de Rijke en C. B. Kodde, le, 2e en 3e candi daat werden voor dijkgraaf. Als gezworen trad af C. B. Kodde, le candidaat werd C. B. Kodde met 49 st., 2e A. Wagemaker met 38 st., 3e C. Geluk met 42 st. Ili' u Kloppende Hoofdpijn Veilig en vlag als geen aoder helpt daarbij altijd een poeder of cachet van Mijphardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et. Doos 45 ot Cachet*, genaamd „Mijnhardtjes". Doos 10 en 15 ot. GEMEENTERAAD TE NOORDWELLE Dan Haardweg wordt niet verhard Stemmen staakten over duurtebijslag- voorstel Openbare vergadering van den gem.- raad op Woensdag 1 Mei. Afwezig dhr. Dalebout. Mededeeling wordt gedaan van de van de aanpalenden van den Haard weg ontvangen berichten, inzake mede werking aan begrinding- van dien weg, uit welke berichten een zoodanige ge ringe belangstelling blijkt, dat B. en W. voorstellen van verdere pogingen tot be- grinding af te zien. Z.h.s. aldus besloten. Aan de orde is verde® herstemming over het voorstel Viergever tot inwilliging van het verzoek van de afd. Noordwelle van den modernen landarbeidersbond, om toekenning eener duurtetoeslag van 5 pet. over de werkloozenkasuitkeering, over welk voorstel in de vorige verga dering de stemmen staakten. Nadat de besprekingen opnieuw zijn geopend heeft de herstemming plaats met als resultaat, dat de stemmen opnieuw staken; voor stemden de heeren Viergever, Hart en van der Maas. Vervolgens wordt besloten op voorstel van B. en W. de toelage aan den arts J. C. Stolte slechts uit te betalen tot 1 September 1939, zulks in verband met zijn mobilisatie. Op voorstel van B. en W. wordt besloten voor 2 nieuwe brand- kranen op nader te bepalen plaatsen aan den Hoogezoom de jaarlijksche vergoe ding gemeenschappelijk met de gemeente Renesse, elk voor de helft, te betalen. Het ambtenarenreglement wordt met be trekking tot het gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire belooning over eenkomstig het verzoek van Ged. Staten gewijzigd. Een voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeentebegrooting voor 1939 wordt z.h.st. aangenomen, waarbij o.m. besloten wordt de kosten van herstelling van het schoolgebouw geheel uit de ge wone middelen te dekken, welke rege- af en toe knorde hij van behaaglijkheid. Fedja scheen zich moe te hebben ge stoeid. Hij zat nu op het bankje voor het raam en onderhield zich met „de rat". Zal ik je wat voorzingen? vroeg hij het dier, dat aandachtig naar hem scheen te luisteren. „Iets heel moois? ïk zal je een liedje leeren. Dat heb ik van oom Arkadi geleerd en nu leer ik het jou. Pas dus goed op!" Met een helder stemmetje zong hij het liedje van den wolf en het grijs- grauwe geitje. Met zeldzaam welgeval len aanschouwde ik het tafreeltje bij het raam, tot plotseling een zonderling rochelend geluid mij tot de werkelijk heid terugriep. Ontsteld keek ik naar Katja. Zij had zooiets .vn-eemds in haar oogen, iets Katja! riep ik luid. Katja, versta je me? Maar neen, ze hoorde me niet meer. Noch mij, noch iemand anders. Haar ziel was in de eeuwigheid opgegaan en had haar glans op Katja's gelaat achter gelaten. Haar eenvoudige trekken waren nu fijn en edel. Katja! riep ik nog eens, want ik kon mij immers ook vergist hebben. Maar Katja's ooren bleven doof. Slechts haar hand, die nog steeds in de mijne rustte werd kouder en kouder. Eerst nu begon ik te begrijpen, dat Katja werkelijk dood was. Toen ik haar ling mogelijk geacht wordt, nu de staat der gemeentefinanciën zich in gunstigen zin ontwikkelt. Aan het slot der verga dering wordt er aan herinnerd, dat het juist een jaar geleden is, dat de school werd geopend en dat de gunstige invloed voor de gemeente reeds merkbaar is. Daarna sluiting. GEMEENTERAAD TE ZONNEMAIRE Installatie raadslid en benoeming wethouder Vergadering van den Raad dezer ge meente op 30 April. Alle leden tegen woordig. Voorzitter de Burgemeester. Bij de opening der vergadering herdenkt de voorzitter de bijzondere dag, de verjaar dag van Prinses Juliana. Overgegaan wordt tot de beëediging en installatie van dhr. P. van Dijke Az., als raadslid. Dhr. van Dijke legt achtereenvolgens de eeden, voorgeschreven bij art. 45 der Ge meentewet, in handen van den voorzitter af. De voorzitter feliciteert dhr. van Dijke en hoopt, dat hij op waardige wijze de plaats van zijn voorganger mag innemen. Dhr. van Dijke bedankt den voorzitter en hoopt op een goede samenwerking in het belang der gemeente. Volgt benoeming van een wethouder. Uitgebracht worden 7 stemmen, waarvan op dhr. van Dijke 1 en 6 op dhr. van Splunder, zoodat laatstgenoemde benoemd is. Dhr. v.Splun- der verklaart zijn benoeming aan te nemen met dankzegging. Hij hoopt werkzaam te mogen zijn ter eere Gods en in het be lang der gemeente. De voorzitter felici teert dhr. van Splunder en zegt, dat de Raad een goede keuze heeft gedaan. Spr. hoopt op eendrachtige samenwerking. Het ambtenaren-reglement der gem. wordt gewijzigd in verband met het ge lijktijdig genot van burgerlijke en mili taire belooning voor gemobiliseerd perso neel. Het luchtbeschermingsmateriaal wordt tegen brand verzekerd. De be graafplaats zal gedeeltelijk worden af gerasterd ter wering van honden. Tot afkoop van het noodslachtingsgebouw te Haamstede voor f450 wordt mede beslo ten. Het aanwezige slijk op 't haventer rein zal worden gebezigd ter verbree ding van den dijk. De Raad besluit de toestand van de vereeniging, krachtens de Landarbeiderswet, aan Ged. Staten voor te leggen. Dhr. Slootmaker vraagt de aandacht voor de bestrating in de kom der gemeente. De voorzitter zegt, dat dit onder het oog zal worden gezien. GEMEENTERAAD TE STAVENISSE Gering aantal werkloozen Het aantal vergunningen blijft Raadsvergadering van Maandag 29 /^pril Voorzitter de burgémeester. Tegenwoor dig alle raadsleden. De voorz. doet aller eerst enkele mededeelingen. Het werk verschaffingsobject wegneming S-bocht uit den Oudelandschen dijk kan dit voor jaar, wegens te gering aantal werkloo zen, niet meer als gemeentelijk object worden uitgevoerd. Waarschijnlijk wel in centrale werkverschaffing, waarvoor de noodige maatregelen genomen zijn. Mocht niet intijds begonnen kunnen worden, dan zal beproefd worden het in het a.s. na jaar weer als gemeentelijk object ter hand te nemen. Deze omstandigheid zou zich kunnen voordoen, wanneer het W a- terschap Staven is se tot berm- verhooging in werkverschaffing zou over gaan, waarmede ook een mooie werkge legenheid geboden zou zijn. Voorts deelt spr. mede, dat van J. N. Noorland een aanvraag is binnenge komen, ter verkrijging eener premie voor j verbetering zijner (arbeiders-)woning, waaromtrent dezerzijds bereids een gun- J slig advies werd uitgebracht en dat B. en W. het Bestuur van de Boerenleen bank en van het Waterschap Stavenisse tegemoet zijn gekomen door het tijdelijk beschikbaar stellen eener lokaliteit voor het houden van zitdagen en het plaat sen van een brandkast, waarvoor eenige vergoeding zal worden betaald. Overeenkomstig zijn verzoek wordt aan den gemeentebode een gratificatie toe- de oogen wilde toedrukken, bemerkte ik tot mijn ontsteltenis het slapende kind aan haar borst'.' Het was wel het moeilijkste, dat ik ooit in mijn leven heb volbracht en Ik beet dan ook van machtelooze woede mijn lippen stuk toen ik de baby van de moederborst los scheurde. Voor ik haar handen vouwde, riep ik Fedja. Hij kwam, lachend als steeds, maar mijn ernstig gezicht verdreef den lach van zijn lippen. Angstig en niet begrij pend keek hij naar mij op. Ik nam de koude hand van de doode en legde deze op zijn voorhoofd. Mamotschka wil je zegenen, zei ik. Fedja bleel' onbeweeglijk staan. Eerst toen ik de handen van zijn moeder in een vouwde, werden zijn oogen grooter. Hij vroeg niet: Is Mamotschka dood? Hij voelde het en plotseling barstte 'hij in een hartstochtelijk snik ken uit. Nooit heeft het leed van an deren mij zoo aangegrepen. Hij ging voor de doode slaan en bedelde met een stemmetje, dat.mij door het hart sneed:' Mamotschka, hier is Fedja! Ma motschka, Fedja zal zoet zijn! Caesar's gillend huilen snerpte door het stille huis. Caesar's huilen bracht mij aan den rand der vertwijfeling. Hier bleef mij niet anders over dan de woning te sluiten en het schreiende kind naar de Walvischbaai te brengen, want voor gekend van f 50,—, uit te betalen na afloop van het dienstjaar 1940. In ver band met een schrijven der nationale commissie tegen het alcoholisme wordt besloten het maximum aantal ver gun n i n ge n ingevolge de Drankwet, niet verder te beperken. Reeds eenmaal vond verlaging plaats. Een aangeboden nota van den gemeente-opzichter ter zake verricht buitengewoon werk, wordt als niet verricht, van de hand gewezen. Verder worden, ingevolge schrijven van Ged. Staten, de gemeentelijke rechtstoe standsverordeningen, in overeenstemming gebracht met het gewijzigd rijksambtena renreglement en het rijksarbeidsovereen- komstenbesluit, terzake gelijktijdig genot van' burgerlijke en militaire belooning door ongehuwd gemobiliseerd personeel. Zulks met eenige aanvulling, als aanbe volen aoor het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren. Voorts wordt besloten den Kerkweg en den Molendijk met ingang van 1 Juni a.s. of zooveel later, als de vast gestelde werken gereed zullen zijn, van het Waterschap Stavenisse in beheer en onderhoud over te nemen. Daarna slui ting. GEMEENTERAAD TE OUD-VOSMEER Verbouw bizondere school Wijziging heffing begrafenisrechten Unbaggeen haven Schorsing der kermis In die openbare raadsvergadering ge houden .op) 1 Mei geschiedde mededeeling van leen verzoek vain hiet Bestuur van den school met den Bijbel pm gelden in gevolge art. 72 der L.O.-wet 1920, in verband met een verbouw dier school'. Die glazen tusschenschotten detr lokalen zullen vervangen worden dooir ander ma teriaal; de privaten door closets ien de ramen door ijzeren ramen overeenkom stig het Bouwbesluit. Waar dit verzoek eerst Dinsdag is ingekomen, wordt het gesteld in handen van B. en W., om te rijtoer tijld een voorstel te dolen. Waar de schuur in de woning B na 14 per 16 Miei zal eindigen, wordt besloten deze woning wederom voor den tijld van 3 achtereenvolgende jaren .onderhands te verhuren aan den heer J. Fluij't, hoofd der Openbare Lagere School. De oude voorwaarden benevens de huurprijis ad f200 pier jaar zullen gehandhaafd blijven. B. en W. stellen voor om de verorde ning op de heffing van begrafe nisrechten te wijzigen. .De voorzitter licht toe dat sommige eigenaars van gra ven de afsluitzerken laten onderhouden door dien grafdelver. De tarieven rijln verschillend. Beter is het een uniform tarief te bepalen. Voor gevallen, dat, geennabestaanden mieer in de gemeente aanwezig zijto, kvordt de gelegenheid geopend door storting van een bedrag ad' f150 in de gemeente kas, die verzekering te krijgen dat nu en in de toekomst Voor de graven Zorg gedragen zal worden. Voor het onder houd, 'dat omvat het éénmaal 's jaars afboenen en afschrobben van zïerken, is ieen recht ad f4.50 per jaar verschuldigd. Dieze wijziging (wordt vastgesteld. Vastgesteld wordt de haven te doen uitbaggeren en de basaltmuur op te voegen. Het uitbaggeren wordt geraamd op* f720. Vooir het opvoegen van den muur "was moeilijk een raming te gieven, daar .onmogelijk bijl benadering bepaald kan worden hoeveel cement noodig zou zijn. De heer Daane verklaart dat het uitbaggeren in Werkverschaffing zou ge schieden en vraagt waarom daar nu van afgeweken Iwordt. Als wierkverschaffingsobject zullen de uitgaven voor de gemeente geringer zijto. De voorzitter licht toie dat het uitbag geren. hoogst noodig is. Gaat men ©en plan maken tot werkverschaffing, dan kost dit. door rekening te houden met al de instanties zooveel tijd, dat de goede gelegenheid ongebruikt voorbijigaat. Volgt ier aanbesteding, zooals nu wordt voorgesteld, dan komt de uitvoering toch aan werklieden der gemeente. De heer Daane is het hiermede ten deele eens, men kan op spioed aandringen. Besloten mijn drie metgezellen terugkeerden, zou het jongetje reeds lang verhongerd kun nen zijn. Ik spande een slede in, wikkelde beide kinderen in zachte vachten en begaf mij op weg. Toen ik don eersten heuvel bereikt had, keek ik nog eenmaal om. Het was, of ik de doode aan het venster zag staan iem of zij mij toewuifde. Als een (waan zinnige dreef ik de honden tot meerde ren spoed aan, ten propi aam een onver- klaarbaren angst, die mijl een huivering over den rug joeg. Stepanida ontfermde zich onmiddellijk over den, kleine en gaf hem ruimschoots, wat zijn eigen, zieke moeder hem had moeten onthouden. En daarbijl smakte hij van genot. Zoodra de honden slechts eenigSrims, warem uitgerust, aanvaardde ik met Fedja den terugtocht. Wenjamin em Pelka volg den, mijl op den voet. Zonder mij' den tijd te gunmen de hoto- den uit te spannem, ging ik het huis bin nen, maar nauwelijks had ik de deur, die toegang gaf tot Katja's kamer geopend of krijschend en sissend vloog *er tot twee driemaal toe iets rond mijln beenen om daarna pijlsnel maar buiten te schieten. Het was de kleine kater, die alleeto met de doode in de kamer was achter gebleven en plotseling wild Iwas gewon den. Pelka Zette een pot sterke thee. Ik at WEEKBERICHT Verwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Meest matige wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, vrij warm met plaatselijk kans op onweer. wordt bij de Heidemaatschappij te in- formeeren. De heer Daane betreurt het dat in strijd met het indertijd - genomen raads besluit B. en W. de sloot in de Molen straat hebben doen dempeto, zonder ér ©en werkverschaffingsobject van gemaakt te hebben. Hijl wenscht geen actie te voeren, doch zag in deze toch gaarn© een uitspraak van den Raad, daar thans f1700 werkloon aan de iwerklooze arbei ders is onttrokken. De voorzitter betwij felt of voor dit werkje indertijd f1700 werkloon geraamd is. Het is thans be langrijk minder. Alles zal nagegaan wor den. In ©en volgende vergadering kan men de noodige mededeelingen tegemoet zien. Aan de orde is een vobrstel tot s c h o r- sing van de kermis. De voorzitter zegt dat het ©en meerderheidsvoorstel is en verband houdt met de tijdsomstandig- beden. De minderheid gaf toe dat de tijdsomstandigheden zich niet voor een dergelijk feest leenden, doch ook elders gingen de kermissen door. Bpvendien zou den de menschen van hier naar elders gaan. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 2 st. Tegen de heeren van Gorsel en V. d. Stel. Hierna sluiting. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» door G. Th. Rotman 79. Nadat de pensionhoudster „geknipt" was, kwam Tinus aan de beurt. Hij wilde beslist eerst zijn beste rokcostuum er voor aantrekken. Toen mijnheer Pimpel- mans zijn film volgekiekt had, gaf hij die aan de pensionhoudster; haar zoon zorg de namelijk altijd voor het ontwikkelen van de kiekjes der pensiongasten; hij was daar een heele piet in. houdster rood van woede op mijnheer Pimpelmans afstuiven, met een afdruk van haar „portret" in de hand. „U moest U schamen!" riep ze uit, „een eerzame weduwe te bespotten!" En opnieuw sprongen de arme vrouw de tranen in de oogen. Wat was er namelijk gebeurd? ©n dronk, zonder dat ik het goed besefte Daarna viel ik in slaap en volgens Wen jamin, die mij; dit later vertelde, sliep ik als leen, doode. Toen ik drie uur later verkwikt ont waakte, had Wenjamin reeds de onderste helft van de doodkist ineen getimmerd. Ik nam ©en laken. ,om het ruwe hout hier- touede te bedekken en Pelka was bezig witte rozen te vlechten van papier, dat zij! op mijn tafel had gevonden. Wiji zullien haar een krans op het voorhoofd loggen, zei ze. Dat zal ze zeker mooi vinden. Nadat alle voorbereidingen waren ge troffen, legden wij; Katja voorzichtig in de kist. Daarna zocht ik haar grasgroen lievelingsschort en dekte haar daarmee toe. Pelka bleek echter zooveel rozen te (hebben gemaakt, dat deze het geheel© schort bedekten. Zij ziet er tevreden uit, zei Wenja min. Ik geloof, dat ze zich tenslotte toch nog met ons eiland verzoend heeft. Zij stierf met een glimlach op de lippen, antwoordde ik. Dat was haar bekentenis Eerder dan wij hadden durven hopen, weerklonken buiten de drie welbekende schoten. Haastig verlieten wij het huis. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2