NIEUWSBODE D e verschijning van de drijvende forten van Engeland en Frankrijk in de Middel landsche Zee heeft de spanning op den Balkan en in het Oostelijke bekken van de Oude Wereldzee hoog opgevoerd. Italië speelt er gewaagd spel, hoewel het de troeven gereed houdt, om die desnoods op tafel te kunnen leggen. In De Kern ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V» de Zierikzeesche'Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14333 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valt geen bedrijvigheid op eenig front te vermelden, hetgeen ook weer niet zeggen wil, dat de politieke machine op halve kracht draait en geen enkele krijgsverrichting plaats heeft. Doch het is opvallend stil na den terugtocht der Britten, welke uit Midden- naar Noord- Noorwegen zijn gebracht. Heden spreekt in het Lagerhuis Chamberlain, die mogelijk zal trachten olie op de politieke golven te storten, teneinde de huidige bemanning van het Britsche schip van Staat de gelegenheid te geven, zich te beraden en zelf den degen op te nemen om de stooten te pareeren. De scherpe en felle -critiek, die. Cham berlain thans heeft te verduren, herin nert aan de dagen van München, toen hij tc hooren kreeg, dat hij had geca pituleerd voor Hitler's politiek van ge weld en onder de voornaamsten zijner volgelingen een revolte ontketende. De twijfel, dien de Engelsche oppositie se dert September j.l. van tijd tot tijd meestal nog gereserveerd, heeft geuit aan de doeltreffendheid van Chamberlain's oorlogspolitiek, neemt thans het karakter aan van openlijke beschuldigingen van gebrek aan bekwaamheid. Lloyd George, die in den wereld oorlog de Engelsche oorlogspolitiek heeft geleid, is ongenadig in zijn critiek: het fiasco in "Noorwegen behoort, zegt hij, tot een reeks van „ongelooflijke knoei- partijen", die Chamberlain de laatste ja ren heeft begaan. Hij waarschuwt voor „den buitengewonen ernst van den toe stand", die is ontstaan. Chamberlains prestige is in feite gedaald tot het zelfde peil, als waarop dat van Asquith in 1916 stond als gevolg van de zware tegenslagen, die de Geallieerden onder vonden en welke, wat Engeland betreft, geweten werden aan gebrek aan be kwaamheid, flinkheid en doortastendheid, van den toenmaligen premier. M aar het schijnt maakt de oppositie in Engeland zich in het bijzonder be zorgd over het feit, dat de regeering- Chamberlain zich het initiatief laat afsnoepen en dat de Geallieerden dien ter gevolge hoe langer hoe meer in het defensief worden gedrongen en ook over 't feit, dat Engeland een sterke vloot heeft en daarvan niet behoorlijk profijt trekt on tijdig de sterkste posities te bezet ten en dit aan de tegenpartij te beletten. Het moet den Engelschen steken, dat de Duitsche pers uitbazuint, dat het ini tiatief van den oorlog tot dusver in Duit sche handen is geweest en dat het, dank zij de Duitsche luchtvloot, tot het eind van den oorlog toe in handen van de Duitschers zal "Blijven. Opmerking verdient, dat Chamberlain zelf in zijn jongste Lagerhuisrede uiting gaf aan de vrees, dat Duitschland in de toekomst via Noorwegen een groot of fensief tegen Engeland zou kunnen ont ketenen. Daaruit blijkt, welke waarde hij zelf toekent aan het échec, 3at het Britsche expeditionaire leger in Zuid- Noorweger. heeft geleden en welke be- teekenis voor Engeland de poging heeft om alsnog het gebied van Narvik en aldus het geheele noordel ij k gedeel te van Noorwegen, in handen te krij gen. Opmerkelijk is ook, dat in de Ita liaansche pers thans biologeerend ge werkt wordt met Napoleons onvervuld gebleven droom van een landing van Fransche troepen 'in Engeland, teneinde de Engelsche heerschappij te vernietigen. Ansaldo, die wordt beschouwd als de spreekbuis van graaf Ciano, den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken neemt in „II Telegrafo" de Duitsche op vatting over, dat de Duitsch lucht vloot er in zal slagen, de Britsche vloot te vernietigen, althans buiten ge vecht te stellen. Is dit geloof in de kracht van het Duitsche luchtwapen en dienten gevolge ook van het Italiaansche lucht wapen, voor den gang van zaken in de Middellandsche Zee in de naaste toe komst van beteekenis? De Italiaansche pers heeft sedert de laatste weken Enge land en Frankrijk nadrukkelijk doen we ten, dat Italië op alle gebeurlijkheden is voorbereid. klein-Azië staat echter het expeditieleger van Weijgand gereed, dat voortdurend wordt aangevuld met Australische en Nieuw Zeelandsche contingenten. Waar om lokt men een campagne in het Zuiden uit? De Sphinx zwijgt. Wil hij de Fransche vredespartij los maken uit het hecht verband, voor er klappen vallen? Deze politieke lijn wordt versterkt door het aangekondigde bezoek van het Italiaansche kroonprinselijk paar aan het Vaticaan, op de meest officiëele wijze. Een herhaling dus van het vorste lijk bezoek aan den Heiligen Stoel, in de maand December, dat feitelijk minder een bezoek was aan den Paus, dan wel een bezoek aan het centrum der vredes- actie en waar tevens het contact gelegd werd met de door Roosevelt ondernomen pogingen. En nu is het merkwaardig te zien, dat ook thans deze demonstratie van Italiaansche vredeswil, gepaard gaat met de berichten over een nieuwe vre despoging van Roosevelt. Welke dan on getwijfeld opnieuw over Italië door be middeling van Myron Taylor, over het Vaticaan moet loopen. Anderzijds loopen er geruchten, dat Italië in samenwerking met Duitschland Zuid-Slavië zou willen aanvallen. Dege nen die dit beweren, wijzen op het ver trek van arbeiders naar Albanië, op het concentreeren van de Italiaansche vloot in de Egeïsehe zee, die daar zou moe ten voorkomen, dat de Engelschen troe pen zouden landen te Saloniki en even tueel zelf deze belangrijke havenstad zou den moeten bezetten. DE DUITSCHERS IN NOORWEGEN Duitsche soldaten hij het inladen van benzinevaten voor het luchtwapen op een vlieghaven „ergens in Noorwegen VERSCHILLENDE BERICHTEN Lijk aangespoeld Zondagavond is op het strand van de Onrustpolder te Kamperland, aange spoeld het lijk van een varensgezel, ge kleed met donkerblauwe overjas met blau we banden aan de moiulw'en, majnchester- Ibriclek, bruine kousen en zwarte lage schoenen. Op het lijk, dat in verren staat, van ontbinding verkeerde, wierd (niets ge vonden dan een tabaksdoos met sigaret ten-vloeitjes, een mesje en een zakdoek. Het lijk is in tegenwoordigheid van bur gemeester Geuze, vain Wissenkerke, over gebracht naar het lijkenhuisje op de be graafplaats te Kamperland. Juweelendiefstal Gedurende afwezigheid van de bewo ners. hebben inbrekers hun slag geslagen in de aan de Derkinderenlaan te Laren staande villa van den heer D. A.Blaauw, directeur van de n.v. van Houten te Weesp. De inbrekers, die zich door ver breking van een ruit in een keukendeur toegang verschaften, hebben het geheele huis doorzocht en de kasten aan een grondige inspectie onderworpen. Er wordt behalve een bedrag aan geld van f130, een groot aantal juweelen vermist, waar van de waarde wordt geschat op ruim f17000. Den Haaa krijgt een nieuw stadhuis De Haagsche gemeenteraad heeft gis teren, na een debat, dat vrijwel den ge- heelen middag heeft geduurd, met 26 tegen 15 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om tot den bouw van het eerste gedeelte van het nieuwe stadhuis op het Alexanderveld over te gaan en daarvoor f 2,800,000 te bestemmen Tegen stemden de liberalen, de vrijzin nig democraten, de heer Scholte („Volk in Nood") en de katholieken, met uitzon dering van mr. de Jong en wethouder J Feber. Ongewenschte elementen Da Eindhovensche politie heeft daar ter stede vier personen gearresteerd, die verdacht worden van handelingen in strijd met de veiligheid van den staat. Het betreft hier twee menschèn uit de om streken van Roermond en twee uit de mijnstreek, die daar sedert eenigen tijd woonachtig waren, nadat zij uit deze streken waren uitgewezen. Autobus rijdt fietser aan Gistermiddag moest te T w e 11 o op den rijksstraatweg een autobus van den dienst Deventer—Voorst—Zutfen, uitwij ken voor een voor hem rijdenden per sonenauto, die naar links een weg in sloeg. De autobus kwam daardoor op het linkerrijwielpad terecht en reed een groep wielrijders aan, van wie de 24- jarlge E, Sondorp uit Apeldoorn ernstig werd gewond. In zorgwekkenden toe stand is hij naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar hij kort na de aankomst aan de bekomen verwon dingen is bezweken. Eeuwfeest Haarlemmermeerpolder Gisteren is in de Haarlemmermeer het eeuwfeest van de droogmaking van den polder gevierd: het was Zondag juist honderd jaar geleden, dat staatsraad Van de Poll achter „Treslong" te Hillegom de eerste spade in den grond stak. Te Hoofddorp en in den geheelen polder heeft de herinnering aan dit belangrijke feit aanleiding gegeven tot een herden king, waaraan ook het polderbestuur uiting heeft gegeven en waaraan zeer vele autoriteiten ook door hun aanwezig heid luister hebben bijgezet. Op de brug gen, die tot den polder toegang geven, waren vlaggen geplaatst, en ook op de stoomgemalen was op deze wijze uiting gegeven aan de feestelijke stemming op dezen dag. Minister Albarda onthulde bij de fees telijkheden een marmeren gedenksteen, welke in het voorportaal van het Polder huis zal worden aangebracht. In 1843 werd met den bouw van de „Leeghwater" begonnen en in 1848, toen de indijking was voltooid, begon het ge maal zijn werk, dat later tezamen met de gemalen „Cruquius" en „Lijnden" 39 maanden zou duren: in 1852 was het meer droog. Auto tegen een boom gereden Op de Wateringschevaart te Delft heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan een der vier inzittenden allen uit Den 'Haag, het leven heeft gekost. In een bocht van den weg raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt en reed tegen een boom. Hij zelf bleef opgedeerd, doch degene die naast hem zat, zekere V., kreeg een zware hersenschudding en is kort na aankomst in het St. Hyppolitusgesticht overleden. De tweede inzittende kreeg een lichte hersenschudding, de derde inwendige kneuzingen. Zij zijn in het St. Hyppolitus gesticht opgenomen. De interneering van 21 personen Tot de 21 personen, die op last van het militaire gezag zijn geïnterneerd, omdat zij gevaarlijk werden geacht voor de rust en veiligheid, behooren, blijkens een bericht in het Volksblad, behalve de in ons blad reeds genoemde: de metaalbewerker A. J. Fey te Rotterdam, de koopman F. 'E. H. Jelinger, die te Rotterdam stond ingeschreven, maar zich den laatsten tijd te Haarlem ophield, de kunstschilder J. Proost te Rotterdam, de losse werkman J. v. d. Hoonaard te Poortugaal, die zich journalist noemde A. G. Bouten te Rotterdam, zekere van Oort uit den Haag, de directeur van de Enschedesche taxi-onderneming E.E.T.O., G. Hasperhoven en H. A. van Hilten, oud-hoofclinspecteur van politie te En schede, woonachtig te Arnhem. Voorts behoort de Amsterdammer Lalien tot de geïnterneerden. Hij zou betrokken zijn geweest bij de uniformsmokkelzaak. Ook te Zwolle is één der 21 Neder landers in het belang van 's lands vei ligheid geïnterneerd. Het is de Utrechte naar Veltmeyer, leider van de zooge naamde Mussert-garde. Zal Chamberlain de storm der criticasters kunnen bezweren Briefwisseling tusschen Koning Gustaaf van Zweden en Hitier Duistere plannen van den Duce betreffende de Oude Wereldzee De Haarfemmermeerpofder her dacht haar eeuwfeest Ons land telde op 1 April j.l. 1.476,915 radio-luiste raars Vrij warm weer BELGiË PARAAT België heeft zijn verdediging verder versterkt, om, tot het uiterste zijn neutra liteit te handhaven. Belgische cavale risten patrouilleeren aan de grenzen. I KORT EN BONDIG In de tweede hielft vam April hebben die koning van Zweden em de Duitsche Rijkskanselier schriftelijk van gedachten gewisseld over den politieken toestand. Deze gedaehtenwisseling heeft, naar de Duitsche en Zweedsche regeering openlijk hebben verklaard, de volliedige overeenstemming inzake de toekomstige politieke houding van beide landen jegetns elkaar bekrachtigd. Om levensmiddelenkaarten te verkrij gen moet men ook in Frankrïfk zijfn of haar leeftijd opgeven. Vele dames blijken zich ettelijke jaren verj:ongd te hébben, wat het vaststellen van de iden titeit bemoeilijkt. Een nadeir onderzoek wiordt dan ingeleid en eigenaardig is, dat vele mannen evenmin met het aantal hunner jaren tevreden zij|n. De New York Times verneemt uit Mon tevideo, dat men begonnen is met het sloopen van het wrak van het Duitsche vestzakslagschip Admiral Graf Spee Het werk Wordt met de grootste geheim houding uitgevoerd. Zooals men weet. Wierd het Wrak door een zakenman te Montevideo, Helguera, gekocht. Na ieen veTblijf van zes weken is aarts hertog Otto van Habsburg, sterk onder den indruk van de dingen, die) hijl in de Vereenigde Staten opgemerkt )em de menschen, die hij' er gesproken heeft, te Parijs teruggekomen in het een voudige hotel, waar hijl altijld onderko men vindt. Tweemaal werd hij door Roo sevelt ontvangen, den eersten keer in diens particuliere vertrekken op de 2de verdieping van het Witte Huis. De Noorsche minister van buitenland sche zaken, Koht, heeft gisteravond in een vraaggesprek verklaard, dat het Noor delijke leger van Noorwegen, het best Uitgeruste en geoefende deel van zijn strijdmacht, nog steeds onaangetast is en bereid en gereed om met de hulp van de geallieerde troepen den strijd tegen de Duitsche invallers voort te zetten. FINANTIEEL NIEUWS Rotterdamsche Bankvereeniging n.v. Maandstaat per 30 April. Debet: Kas, kassiers en daggeldlee- ningen f20.035.164,24; Ned. schatkistpapier f77.112.783.86; Ander overheidspapier f 9.716.457.91; Wissels f 10.154.230,54; Ban kiers in binnen- en buitenl. f24.446.043.72; Effecten en syndicaten f8.784.864,38; Pro longatie en voorschotten tegen effecten f 19.006.847.95; Debiteuren f 83.802.659.01; Deelnemingen (incl. voorsch.) f 1.372.020.10 Gebouwen f 3.037.912.18. Totaal f 257.468.983.89. Credit: Kapitaal f 45.000.000; Reserve f 17.000.000; Dep. op termijn f7.645.741.63; Crediteuren f 172.306.441.07; Geaccepteer de wissels f7.181.704.35; Door derden ge accepteerd f193.006,73; Diverse rekenin gen en overloopende saldi f8.142.090.11. Totaal f 257.468.983.89. Zon op: Zon onder: 8 Mei 4.19 19 35 Maan op: Maan onder: 8 Mei 5,06 20,36 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 8 Mei 3,22 15,46 8,52 21,05 LAND- EN TUINBOUW Uienren of kuil Ir. E. W. E. van Beekom uit Middel- harnis hield op den Zeeuwschen Land- bouw-Ontwikkelingsdag een inleiding over: „Moeilijkheden bij onze uienbewa- ring, en hoe daaraan tegemoet te komen". Spr. vestigde er de aandacht op, dat in Zuid-Beveland de uien worden be waard in rennen, op Goeree-Overflakkee in kuilen. De ren heeft het voordeel der ventilatie, maar is toegankelijk voor vorst. In den afgeloopen winter stagneerde de uien-levering uit Zuid-Beveland geheel, terwijl men op Goeree-Overflakkee tegen de strenge vorst gewapend was. De ren is echter wel tegelijk tegen vorst te beschermen, n.l. door middel van stroo en papier, en door bij den aanleg reke* ning te houden met de heerschende windrichting. De ren dient West-Oost te liggen. Öij- zondere zorg eischt de bovenste laag van het product. Spr. zei verder, dat gewaakt moet worden tegen te breedé rennen en kuilen, daar deze aanleiding geven tot bederf door broei. In Amerika is men overgegaan tót schuurbewaring, die ook in Duitschland toepassing heeft gevonden. Déze methode verdient ook hier te lande dé aandacht; Spr. weidde vervolgens uit over dert in* vloed van bemesting, van het tijdstip van oogsten, van selectie op de houa- baarheid van het product. Spr. adviseerde de Zeeuwsche uien-telers voor het be- waren der uien behalve van de ren, ge* bruik te maken van den kuil. LANDBOUW EN VEETEELT Merriekeuringen Maandag 6 dezer had op het speel terrein te T h o 1 e n, de merriekeuring plaats voor het stamboek Nederlandsche trekpaard. Aangevoerd werden 21 paar den, afgewezen 9 stuks. Opgenomen werden: Mirza, eigenaar Bj G. Friderichs; Clairona, Jac. Boonman; Fannie, M. J. C. Geluk; Bertha v. Vos meer, Anth. Geluk, allen te Oud-Vosse- meer; Ida, B. A. Geluk te Tholen; Lucie van Leon, J. M. F. Goorden; Martha de Kieldreclit, W. J. v. Engelen; Frieda, C. H. de Wit; Jet, P. J. Goorden, allen te Oud-Vossemeer; Cara v. Tholen, M. J. Stoutjesdijk; Siiva v. d. Lente, E. J. Kosten; Bertha v. Tholen, J. P. v. Gorsel, allen te Tholen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1