d ft De Kern 4 ONDER DEN SCHIJNWERPER VERSCHILLENDE BERICHTEN richt de lichtbundel zich op „ergens in Noorwegen", iwiaar de geallieerde troe pen zich te Namsos hebben moeten in schepen om Noordelijk gelegen stellin gen te bezetten, teneinde daar den vijand te verdrijven of af te wachten. Waarheen ze zijn vertrokken is niet bekend, maar men vermoedt naar Narvik. Namsos, Grong en Röros zijn na het vertrek der geallieerde troepen door de Duitsehers bezet. In verscheidene districten wordt de demobilisatie der Noorsche strijdkrach ten voortgezet. Verscheidene Noorsche afdeelingen gaven zich over toen bekend werd dat de geallieerden zich met on bekende bestemming hadden ingescheept en een voortzetting van dein strijd dien tengevolge hopeloos moest worden ge acht. De opperbevelhebber der Noren, generaal R u g e, die zich met de geal lieerden „ergens in Noorwegen" bevindt, heeft een oproep tot de Noorsche strijd krachten gericht, waarin hij1 ze aanspoort 9 te volharden in hun heldh(aftigen tegen stand. j Het Duitsdhe troepenvervoer naar Noor wegen duurt met onverminderde intensi teit door de 'lucht en over zee voort. Het ontbreken van een luchtbasis iirn Noorwegen is ongetwijfeld en voornaam ste oorzaak geweest van den geaMieer- den tegenslag. De Duitsehers hadden bijtna dadelijk alle luchtbases in midden en Zuid-Noor- Wegen in bezit genomen efn. vandaar uit waren zij in staat de landing van geal- j lieerde troepen 'en materiaal te bemoei lijken. Nadat de geallieerde strijdkrach ten zich in Zuidelijke richting begaven, waren zij1 blootgesteld aan de voortdu rende aahvallen van laagvliegen.de vlieg tuigen, gesteund door tanks en gemecha niseerde eenheden. De vloot, de luchtmacht en 't leger boden den meest moedig volgehouden, tegenstand tegen de overmachtige vijan delijke luchtstrijdkrachten, maar het was onmogelijk, de geallieerden troepen vol doende ondersteuning te geven om hen in staat te stellen, hun posities te behou den en om de nijptangbewegiing te vol tooien, welke voor de verovering van Drontheim was beraamd. De vijandelijke druk uit het Zuiden nam geleidelijk toe en spoedig werd het duidelijk, dat een terugtocht uit dit gebied de eenige ver standige koers was. f p de stemming in Engeland heeft de tegenslag in Noorwegen een min der prettigen invloed gehad. De critiek komt los. Allereerst van de zijde van de Labourpartij. In een hoofdartikel van het arbeidersorgaan de „Daily Herald" wordt gezegd: „Wij keeren terug tot den aan val op den heer Chamberlain. In de ko mende dagen hopen we bovendien de namen te weten te komen van de anderen die den blaam moeten deelen voor de Britsche nederlaag in Noorwegen. Maar wie deze andere blunderaars ook mogen zijn, de heer Chamberlain draagt de grootste verantwoordelijkheid. En in elk geval is hij reeds veroordeeld door de rede die hij Donderdag in het Lager huis gehouden heeft. De volle hulp van Engeland is uitge- loopen op een klinkende Duitsche over winning in Zuidelijk Noorwegen. „De be smetting der Nazi-tyrannie" heeft zich verder over dat land uitgestrekt en de schoonvegende krachten der democratie zijn er uitgewezen. En de troepen die stap voor stap den Duitschen greep had den moeten verbrijzelen hebben dagen achtereen niets gedaan dan achteruit stappen. Het is thans dringend noodzakelijk dat wij hun een veel meer overtuigende waar borg van onze goede trouw verschaffen dan Chamberlain Donderdag heeft ge geven. Die waarborg moet door het Brit sche volk gegeven worden bij monde van zijn vertegenwoordigers in het par lement. De wereld moet weten dat het Britsche volk vastbesloten is Europa te bevrijden van het despotisme van Hitier en dat het bij die taak niet bemoeilijkt wenscht te worden door de traagheid en zelf genoegzaamheid van de huidige Britsche regeering". Zon op: Zon onder: 7 Mei 4 20 19 34 Maan op: Maan onder: 7 Mei 4,33 19,34 Nieuwe Maan 12,27 «Gelijk oversteken» van suiker en bonnen Het is voortaan aan de winkeliers ver boden, om de bonnen der suikerdistributie reeds van tevoren of pas achteraf in ontvangst te nemen. Aflevering van sui ker en ontvangen van de daarop recht- gevende bonnen moet gelijktijdig geschie den. De hoeveelheid suiker, die zonder ge- leidebiljet mag worden vervoerd, be draagt voortaan maximaal 5 in plaats van 50 kilo, behalve bij vervoer naar den consument. De toewijzingen aan winkeliers en instellingen zijn in het vervolg strikt persoonlijk. Suikerverwer kende industrieën mogen geen suiker in onverwerkten toestand verkoopen; omge keerd mogen de winkeliers de hun toe gewezen suiker niet verwerken. Misdrijf ta Delft Zaterdagmorgen omstreeks 5 uur zag een fietser op den weg naar zijn tuin in een sloot bij den afrit van den Rijks weg te Delft het lijk van een vrouw liggen. Hij waarschuwde onmiddellijk de po litie, welke met de recherche ter plaatse een onderzoek instelde. Het bleek dat het lijk zich bevond in een ondiepe sloot, ten deele nog boven water. Het achterhoofd toonde sporen van zwaar letsel en was met bloed bedekt, terwijl in het gras ook bloedsporen waren te vinden. In de nabijheid werd een bemod- derde fietspomp gevonden, terwijl sporen van een bemodderde fiets liepen in de richting Rotterdam. Het lijk werd naar het gasthuis vervoerd. Daar bleek dat het achterhoofd waarschijnlijk met een zwaar voorwerp was ingeslagen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het in een sloot gevonden lijk is herkend als van de 25-jarige leerling-verpleegster G. M. uit Rotterdam. Zij was werkzaam in het St. Jorisgasthuis en had Vrijdag haar vrijen dag. Omstreeks half 11 des avonds is zij van Rotterdam vertrokken, doch n'iet in het St. Jorisgasthuis terug gekeerd. Gebleken is, dat haar fiets en haar handtaschje zijn verdwenen. Dr. Hulst uit Leiden heeft de sectie op het lijk verricht en daarbij is geble ken, fd at de vrouw nog leefde, toen zij in het water werd geworpen. Overtreding van de distributiewet Dezer dagqn is te Middelburg ge arresteerd een aldaar wonende grossier, die er van verdacht wordt een zeer be langrijke hoeveelheid gedroogde peul vruchten buiten de distributie om te hebben vervoerd en afgeleverd. In ver band met deze zaak zijn in tal van plaatsen in ons land processen-verbaal opgemaakt, terwijl het onderzoek nog steeds wordt voortgezet. Kuikens door ratten doodgebeten Toen de landbouwer J. Meesters te N i e u w k u i k zijn kippen ging voeren, kwam hij tot de ontdekking, dat ruim 100 kuikens dood in de ren lagen. Bij onderzoek bleek dat de kuikens door ratten waren doodgebeten. H-ff'O0 op - en prjj« van margarine Zooals wij reeds mededeelden, zou de heffing op margarine, spijsoliën en vetten met acht cents per kilo worden ver hoogd, waardoor ook de prijs dezer voedingsmiddelen met een gelijk bedrag stijgt. Gerekend per kilo stijgt de prijs der margarine thans van f 1,12 op f 1,20 (7 o/0) voor de goefikoope en van f 1,24 op f 1,32 (61/2 voor de betere margarine. De crisisheffing bedraagt thans 71 ct. per kilo, dat is dus 60 0Jo van den win kelprijs der goedkoopste en 54 0/o van dien der duurste margarine. Zooals men weet, bedraagt de crisis- heffing op suiker 70 o/0 van den winkel prijs, alles zonder omzetbelasting. De boterprijs zal voor den consument nu komen op f 1,70 a f 1,80 per kilo, dat is een kwartje hooger dan in den zo mer van vorig jaar. Kon. N«»d. M ddenstflndib^nd In de dezer dagen gehouden vergade ring van den bondsraad van den KNMB heeft o.m. de heer H. J. Peletier mede- deelingen gedaan omtrent de erkenning van den KNMB als centrale organisatie van werkgevers voor de erkenning van bedrijfsvereenigingen krachtens de ziek tewet en kinderbijslagwet. De midden standsbonden werden door het departe ment nog al eens gepasseerd als werk geverscentrale, wanneer het ging om ad viezen betreffende sociale verzekerings wetten. De minister van sociale zaken heeft nu echter besloten bij de middenstands bonden, evenals de vereenigingen van groot-werkgevers, als werkgeverscentra- len te dier zake advies in te winnen, wanneer het gaat om erkenning van be drijfsvereenigingen. Dat is een keerpunt ten gunste dezer organisatie. Zigauna'bloed In een woonwagen, staande te Tzum- marum, gemeente Barradeel (Fr.) is twist ontstaan tusschen een 50-jarigen zigeuner, zijn 39-jarige echtgenoote en hun 19-jarigen zoon. De ruzie liep zoo hoog, dat de man zijn revolver' greep en begon te schieten. Hij raakte evenwel niemand. Toen hij zijn revolver had leeg geschoten, greep hij een mes en ging daarmede zijn vrouw te lijf. Hoewel de zoon probeerde de vechtenden te schei den, bracht de zigeuner zijn vropw een lange snede in de hals toe. De zoon kreeg eenige messteken in het gezicht. De plaatselijke geneesheer verbond de ge wonden, waarna zij naar hun wagen kon den terugkeeren. De politie slaagde er spoedig in den dader te arresteeren. De man is ter beschikking van den Officier van Justitie te Leeuwarden gesteld. ROODE KRUIS Tengevolge van de mobilisatie der weermacht en de daarmee verband hou dende mobilisatie van de geheele Roode Kruisorganisatie is een groote bres ge schoten in de middelen van het Roode Kruis. En om nu deze bres te dichten, is in alle plaatsen van Nederland een nationale Roode Kruiscollecte georgani seerd. In Zierikzee wordt zoodanige col lecte gehouden op Dinsdag 7- en Woensdag 8 Mei. Deze nationale inzameling naar ver mogen te steunen is o.i de plicht van ieder rechtgeaard Nederlander. Wij weten immers dat het gaat om het redden van emnschenlevens. Wanneer de oorlogs ramp ons land mocht treffen, met het Nederlandsche Roode Kruis gereed zijn en uitsluitend voor dit doel wordt een bijdrage gevraagd. De kosten van den eigen administratieven dienst van het Roods Kruis worden uit andere middelen bestreden. Als ooit een dringend beroep op de offervaardigheid der bevolking is gedaan ten behoeve van het Roode Kruis, dan is het wel nu. Laat dit beroep niet vergeefs zijn. De heegste belangen staan op het spel. Tienduizenden onzer mede burgers zijn onder de wapenen geroe pen. Aan ons de plicht er voor te zor gen, dat aan onze gemobiliseerden, onze mannen, zonen of broeders, medische hulp en verpleging verzekerd zijn, wan neer een oorlog hen tot slachtoffer mocht maken. Moge ook Zierikzee in het ver vullen van deze plicht niet achterblijven. Bond voor Staatspensionneering Federatie Schouwe n-D u i v e 1 a n d. In hötel van Oppen vond Vrijdagavond de vergadering plaats van de federatie Schouwen-Duiveland van den Bond voor Staatspensionneering, onder presidium van den heer J. M. de Nooijer. Alle afdeelingen, op één na, waren vertegen woordigd. De voorzitter verwelkomde de afgevaardigden der diverse afdeelingen, alsmede de algemeen voorzitter, de heer G. van Roekei, waarna hij de lamgelegde actie van den afgeloopen winter besprak, veroorzaakt door de ongunstige weers- en tijdsomstandigheden. Wat uit dezen chaos geboren zal wor den, kan niemand zeggen, maar men kan wel voorspellen, dat in de komende tijden hèt voor de 9ude menschen er niet gemakkelijker op' zal worden, wat de staatspensionneerders moet stimulee- ren den moed er in te houden. Meer dan ooit is het noodig dat wij trach ten het einddoel, premievrij Staatspen sioen, te bereiken De secretaris, de heer C. de Bruin, las daarna het keurig verzorgd jaarver slag 1939—1940 voor, waaruit bleek, dat het ledental een stijgende liin vertoont. Drie plaatsen op ons eiland ontbreken nog in den schakel. Dreischor, Kerk- werve en Zonnemaire, welke het volgend winterseizoen zullen worden aangepakt. Het batig saldo van de rekening van den penningmeester, den heer A. J. Ver boom bedroeg f 77,03. Deze rekening werd nagezien en goedgekeurd door de afgevaardigden van Nieuwerkerk, Burgh en Brouwershaven, waarna den penning meester werd gedechargeerd. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor de al- geemene vergadering op 15 Mei a.s. be handeld, waarbij de algemeen voorzit ter toelichting gaf. Tot afgevaardigde voor de federatie werd benoemd de heer A. v. Nieuwenhuijze. De landdag te Schud- debeurs zal men voor de derde keer trachten te houden ,op den 7 September e.k. Als sprekers zullen worden uitge- noodigd de heeren van Roekei en van Houten. Binnen afzienbaren tijd zal op ons eiland een- enquête worden gehou den naar het aantal ouden van dagen, die geen ondersteuning hebben. De heer van Roekei hield daarna een warm plei dooi voor het ideaal van den Bond, dat een volksbeweging moet worden. De pro- prganda is daartoe een machtig mid del. Parlement en volk moeten de over tuiging bijgebracht worden, dat, wat de verzorging van de ouden van dagen be treft, een taak is te vervullen, waarvan Paulus spreekt: „Draagt elkanders las ten". Afdoende ouderdomsvoorziening in de naaste toekomst is eisch! Het met kracht van overtuiging uit gesproken pleidooi vond warme instem ming bij de afgevaardigden, waarna de voorzitter de geslaagde vergadering sloot. LAND- EN TUINBOUW WESPEN Van dit schadelijke Insect komen door de voorjaarswarmte de Oivertwinteilde ko ninginnen te voorschijn. De meeste men schen zullen zich misschien om zoo'n en kele wesp! niet druk maken, omdat die toch nog geen schade doet. Toch is het juist nu de gesehikste gelegenheid om! een wespenplaag in den nazomer te voor komen, Door deze koninginnen te dooden voorkomt men het vormen van nesten, want het zijn juist deze koninginnen, die een wespenkolonie stichten. Vooral fruittelers, doch inzonderheid druiven- kweekers zouden Iwie willen aanraden, vang deze koninginhen, want dan voor komt u veel schade aan uw gewassen in den nazomer. Haamstede. 2 Mei 1940. C. A. HARTOG. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 7 Mei 2,46 15,11 8,23 20,32 Critiek der Labourpartij op de slappe Engelache houding Minister de Geer aan de schoon maak in het Hollandsche huls Winston' Churchill zijn uitge breide volmachten verleend Moord op een leerling-verpleeg ster aan den rand van Delft 30 - en 40 K.M. wandeltochten op Schouwen-Duiveland geslaagd Droog weer VISSCHEeiJBERICHTEN De besomming van de binnengekomen botvisschers te Tholen, was vorige week beter dan voorgaande. Gemiddeld werd aangevoerd per vaartuig van 3 tot 5 tobben. De kwaliteit der bot begint goed te worden. De prijzen zijn per tob voor de leurders f 10. Door een schipper werd nog een partijtje zalm aangevoerd. De vangsten op de weervisscherij waren weer zoo goed als niets, ook de kreeften- visscherij in korven en met warnetten, was weinig loonend, ofschoon de prijzen der kreeften opgeloopen zijn tot f4 per kg. De verzending van oesters was ge ring en de prijzen zeer gedrukt. Paling en andere visch werd weinig gevangen. SCHOONMAAK IN HOLLAND'S HUIS 21 onruststokers in de kraag gepakt en voorloopig geïnterneerd Jhr. Mr. D. J. DE GEER, onze minister-president heeft Zaterdagmiddag een radiorede ge- houden lot de luisteraars in Nederland en in de overzeesche gewesten. Minister De Geer zeide met leedwezen te moeten mededeelen, dat voor de regee- j ring is komen vast te staan, dat er onder onze landgenooten eenigen zijn, wier geestesgesteldheid en optreden zoo wei nig in overeenstemming zijn met d e neutraliteitswil der natie, dat zij een gevaar vormen voor ons land. Tegen hen zijn dan ook bijzondere maat regelen genomen moeten worden. Het is een normaal verschijnsel, aldus de ministerpresident, dat de eene burger meer sympathie heeft voor deze en de ander weer voor die belligerente mogend heid. Een gevaar voor onze neutraliteit Stak tot nu toe in dit alles niet. Al die pro dit en pro dat pleitende burgers waren bovenal: p r O-N e d e r 1 a n d s ch. Thans echter is dit bij bepaalde per sonen gebleken niet zoo te zijn. Zij zijn niet vóór alles pro-Nederlandsch. Zij ma ken in het buitenland de eerlijkheid van onze neutraliteitspolitiek verdacht en on dermijnen het vertrouwen in onzen krach* tigen wil tegenstand te bieden tegen elke schending van ons grondgebied. Zij zijn te vergelijken met de verdwaas de landgenooten, die aan het eind der 18e eeuw in den tijd van de Fransche revolutie, de 'donkerste uren brachten over ons volk. De regeering weet dat heel de natie achter haar neutraliteitspolitiek staat. Maar één vlieg kan bederf bren gen aan kostelijke apothekers- zalf. Die vlieg moet onschadelijk ge maakt. Het is in overeenstemming daarmee dat Vrijdagnacht, zoo vervolgde minis ter de Geer, een maatregel is genomen, waardoor het militair gezag 21 perso nen, die voor de rust en de vei ligheid gevaarlijk werden geacht, in bewaring heeft gesteld. Het heeft dit gedaan na grondige voorbereiding en met groote nauwgezetheid. Van deze 21 per sonen is komen vast te staan, hoofd voor hoofd, en op grond van eenig niet politiek inzicht, maar van persoonlijke gedragingen, dat de veiligheid des lands hun internee- ring gebiedt. De regeering is er van overtuigd, dat door ons volk dezen maat regel met. onverdeelde instemming zal worden begroet. De 21 personen die door de regeering volgens mededeeling van minister De Geer zijn geïnterneerd, zijn in den loop van den nacht en van den dag uit de verschillende plaatsen in het land ter stond naar het voor hen bestemde in terneet ingskamp overgebracht. De voorbereidende maatregelen hiertoe waren reeds geruimen tijd tevoren ge nomen. Behalve mr. Rost van Tonningen be- hooren tot 'de geïnterneerden de heer KrÖller, kringleider der N.S.B. op de Veluwe, de heer van Oort, bekend door de publicatie van anti-semietische ge- Schriften en de heer Feij uit Rotterdam,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1