KIEUWSBODE VRIJDAG 3 MEI 1940 IVOROL-tandpasia aan de spits Kern C. J. J. VERTON ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland flO— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red*: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14330 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER Het succes der Duitsche troepen in Noorwegen heeft er uit den aard der zaak niet toe bijgedragen, de Italiaansche houding jegens het Westen te verbete ren. Integendeel, de scherpe perscam pagne vond voortgang, terwijl een drie tal officiëele persoonlijkheden, waaronder de minister van binnenlandsche Zaken en de voorzitter van de Kamer van Fasci, redevoeringen hebben uitgespro ken, waaruit de bereidheid van 11 a 1 bleek op te marcheeren, wanneer de Duce het bevel zou geven. Deze dreigende taal is niet zonder uit werking gebleven, daar Engeland beslo ten heeft ernstige voorzorgsmaatregelen te treffen in 'de Middellandsche Zee en begonnen is met de koopvaart wederom, als in zooveel vroegere tijden, geheel om de Kaap te leiden. Schepen voor Middellandsche Zeehavens zullen worden geconvooieerd. Hoezeer het Italië ernst is met de spilpolitiek, bewijst wel de belangrijke gezantcnwisseiing, waarbij de Italiaan sche ambassadeur te Berlijn, van plaats ruilde met den Italiaanschen gezont bij het Vaticaan, Alfieri. Het is niet alleen Engeland, dat door deze uitlatingen beducht is voor uitbrei ding van het huidige conflict, ook Ame rika is op zijn hoede. Mussolini heeft den Amerikaanschen ambassadeur Phi- lipps ontvangen, die zich op de hoogte kwam stellen van de plannen van Italië in verband met de jongste ontwikkeling van den internationalen toestand in het algemeen en van den toestand in de Middellandsche Zee in het bijzonder. In de kringen der Amerikaansche ambasade had men na dit onderhoud den indruk, dat in de Italiaansche houding van non- belligerentie niet spoedig verandering zal komen. Britscbe kringen te Rome geven uit drukking aan de opvatting, dat het Brit- sche besluit om de schepen niet meer door de Middellandsche Zee te laten varen, geen. weerspiegeling is van de verandering der betrekkingen tusschen Engeland en Italië en evenmin van eeni- gerlei wijziging van houding ten aanzien van kwesties van gemeenschappelijk be lang voor beide landen. De Engelsehe aankondiging heeft er ongetwijfeld toe gediend om den Italianen den ernst van den toestand bewust te maken. De Brit scbe stap heeft geen emotie gewekt in offieieele leringen te Rome. Het feit, dat de Engelschen een andere route kunnen gebruiken, toont eens te meer, dat de Middellandsche Zee voor ieder land dan Italië slechts een kwestie van scheep vaartweg is. Zuid-Sla vië is zeker onmiddellijk be trokken bij de buitenlandsche politiek van Italië. Het is dan ook niet vreemd, dat, na het informatieve bezoek van den Airae- rikaanschen ambassadeur te Rome, aan Mussolini, de Zuid-Slavische gezant te Washington, Fotisj, naar Summer Wel les is gegaan, teneinde, op zijd beurt, ,eens te informeeren, wat de sphinx aan de Tiber heeft losgelaten. Wellies zou hebben verteld, dat volgens de recente uitlatingen van den Duce er „voor het oogenblik" geen wijziging zou komen in den status quo van de Middellandsche Zee. KORT EN BONDIG Op een appèl van de Hitlerjeugd te Duisburg heeft Hartmann Lautbacher, de de adjunct-leider van de rijksjeugd, vol gens het Duitsche nieuwsbureau meege deeld, dat voortaan alle kinderen van hun tiende jaar af verplicht zijn lid te worden van cle Hitlerjugend en aan den dienst van dit kindercorps deel te nemen. Het schijnt vast te staan, dat zich bij dé troepen, die RÖr os hebben her overd, geen Geallieerden bevonden. De Noorsche afdeeling is niet sterk genoeg om de Duitschers te achtervolgen. De verovering van Röros kan niet als van beslissend belang worden beschouwd, ten zij de Geallieerden een sterke positie kunnen vêrkrijgen langs den spoorweg Storen—Röros. In de Koninklijke Opera te Boedapest is een gala-avond gehouden ter eere van den operette-componist Franz Le- h a r, die dezer dagen 70 jaar is ge worden. Uitgevoerd werd „Das Land des Lachelns"; de ouverture werd door Lear zelf gedirigeerd. Horthy en zijn echtge- noote en talrijke andere autoriteiten woonden de voorstelling bij. Elke Fergelijkende proef bewijst dit, In tuben van 60, 40 en 26 oent. Boierprijs voor den zomer Heffing op margarine en vetten verhoogd De boterprijs is gedurende de zomer periode, welke op 2 Mei aanvangt, op f 1,55 per k.g. vastgesteld. Deze prijs ligt 20 pet. hooger dan die van f 1,30 in den vorigen zomer. Hierbij moet er echter wel rekening mede gehouden worden, dat in dezen prijs een herziening van de vee- voederprijzen, welke eerlang tot uitvoe ring zal komen, reeds is begrepen. Daar de gebruikelijke prijsverhoudingen tusschen boter, margarine, vetten en oliën ook thans gehandhaafd moeten wor den, ziet de minister zich genoodzaakt ten aanzien van de heffing op mar garine, vetten en oliën eveneens een maatregel te treffen. De vaststelling van den zomerprijs op f 1,55 verhoogt den grondprijs van de boter met 10 ets. per k.g. In verband hiermede dient de heffing op margarine mett 8 ets. te wor den v.erhoogd, terwijl, ook de heffingen op oliën en vetten met eenzelfde be drag moeten stijgen. De Britsche Admiraliteit deelt mede, dat de mijnenveger „Dunoon" opeen «lijn geloopen is en gezonken. Drie officieren en vier en twintig matrozen worden vermist. Men vreest, dat zij om het leven zijn gekomen. De toestellen der Imperial Air ways, die naar het naburige Oosten vliegen en die gewoonlijk bij Rome een tusschenlanding maakten, zullen, zoo deelt Havas mede, tot nader order in Italië niet landen. Zij zullen des avonds te Athene of te Marseille landen. De gebeurtenissen, die de p o 1 i t i e k e positie van Denemark en vol komen hebben gewijzigd, hebben ook op economisch gebied reeds vérstrek kende gevolgen gehad. Reeds van den eersten dag der bezetting af stortregent het verordeningen, beperkende maatre gelen en verbodsbepalingen en het Deen- sche volk moet zich plotseling aanpas sen aan geheel nieuwe levensvoorwaar den. De minister van financiën heeft thans bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet tot heffing van een oorlogs winstbelasting ingediend. Het ta rief zal voor natuurlijke personen 25 pet. en voor lichamen 40 pet. bedragen. Als aanvangstermijn wordt 1 Januari 1939 voorgesteld. VERSCHILLENDE BERICHTEN Hat waar in April Gemiddeld over de 5* hoofdstations was in April de ochtendtemperatuur 1/2 graad boven vormaal, in de 3 dekaden resp. normaal, 1 graad beneden en 21/2 graad boven ntormaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 13den en den 24sten respectievelijk 3*/2 graad beneden en 6 graden boven normaal. De gemiddelde dagelijksehe temperatuur was y2 'graad en het gemiddelde minimum 1 graad boven normaal. Het aantal dagen met een minimumtemperatuur beneden het vriespunt bedroeg in de Bilt 2, tegen 4 normaal. Er was in de Bilt 1 dag met maximum boven 25 graden, hetgeen ongeveer eenmaal in de 10 jaar in April voorkomt. De neerslag was over het geheele land boven normaal. De afwij kingen liepen in de verschillende pro vincies uiteen tusschen 10 en 50 pet. boven normaal. In de Bilt zijn 147 uren zonneschijn waargenomen tegen 152 uren normaal. Twoe tunnels onder het Y B. en W. van Amsterdam hebben den gemeenteraad een ontwerp voor een tun nelverbinding onder het IJ aangeboden. De plannen komen hierop neer, dat twee tunnels zijn ontw.orpen, nl. een voor het voetgangers- en rijwielverkeer en een j voor het autoverkeer, j De kosten van aanleg van de voet gangers- en fietserstunnel werden vol gens de voor den oorlog geldende mate- riaalprijzen e.d., ^geraamd op f8.000.000 en die van de autotunnel op f 10.100,000. De kort daarop ingetreden oorlogstoe stand en de daarmede gepaard gaande j prijsverhoogingen hebben dezen financi- I eelen opzet op losse schroeven gezet, waardoor het B. en W. niet mogelijk is, om, zooals in hun voornemen lag, aan het aanbieden van het rapport voorstel len te verbinden, op de basis daarvan tot den bouw der ontworpen 'tunnels over te gaan. B. en W. stellen zich voor, om, zoo dra de omstandigheden zijn gewijzigd, zoo spoedig mogelijk de noodige vor stellen ten deze bij den raad in te die- I nen 1 RECHTZAKEN KAMER VAN KOOPHANDEL Ons wordt nu en dan de vraag ge steld, waarom binnen het district onzar Kamer van Koophandel geen Commissie voor zakelijken bijstand aan gemobili- seerden wordt opgericht, gelijk dit in vele andere Kamerdistricten het geval is geweest. Ter bevoegder plaatse deelt men ons mede, dat ook in ons district zulk een Commissie wel degelijk bestaat, al is de wijze van uitvoering eenigszins anders dan in meerdere andere distric ten. De gemobiliseerden, die in moeilijke aakenomstandigheden verkeeren, krijgen van hun commandant verlof zich, na op roep door het secretariaat der Kamer, daartoe te wenden. Het secretariaat treedt dan als Commissie op. Tot nu toe heeft men aldaar de gevallen, die zich voordeden op zeer bevredigende wijze kunnen behandelen. Deze vorm heeft dit voor op het elders gevolgde systeem, dat de zaken, mede door de uitgebreide outillage der Kamer, individueel en vlot kunnen worden afge handeld, zeer tot voldoening van de aan vragers. Wel is het gewenscht op den duur in plaatsen, die ver van Middelburg zijn gelegen (wij denken speciaal aan plaatsen op Schouwen) personen te zoeken, die voorloopig de bezwaren van gemobiliseer den kunnen in ontvangst nemen. Het overleg met de militaire autoriteiten terzake heeft zijn beslag nog niet ge kregen. Nu echter de belanghebbenden zoowel als de militaire autoriteiten met den te- genwoordigen gang van zaken bevredi gend zijn, bestaat er geen reden thans hierin verandering te brengen. Kantongerecht Bergen-op-Zoom Er wierden o.m. behandeld m uitspraak gedaan in de volgende zaken, contra: j J. J. B. te Scher penisse wegens 1 overtreding der Jachtwet tot f20 b. s. 20 d. h. J Overtreding van het Motor- en Rijl- WielreglementA. A. v. d. K. te Oud- Vos se me er, tot 2 maal fl.50 b>. s. 2 maal 1 (djh. M- X d. R. te St.-Phi- lipsland, tot fl.50 'b. s. 1 dl. h.? W. H. S. te St.-Annaland, en G. v- V. te T h 01 e n, 'ieder tot f 10 s. 1 d. h. Wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet en van de Motor- en Rijlwiel!- besehikking: J. J. D. te Oud-Vos sa lueer tot 2 finaal f 6 b|. s. 6 d. h. voor ielke boete. LAND- EN TUINBOUW DE STAND DER GEWASSEN op 22 April. In het noorden des lands is omstreeks 90 pet. van de oppervlakte, met winter tarwe bezet, omgeploegd. Van de per- ceelen, die zijn blijven staan, is de stand I hol en deze vertoonde in den laatsten tijd ook weinig neiging tot vooruitgang. In het midden des lands is het uitge- vroren percentage lager, terwijl in Zuid- Holland en Zeeland de wintertarwe j over het algemeen nogal goed door den winter is heengekomen. In de laatstge noemde provincie komt directe vorst- schade betrekkelijk weinig voor. De stand van de tarwe is gemiddeld matig. De wintergerst heeft meer gele den van de vorst en van wateroverlast dan de tarwe. De stand van de weinige overgebleven perceelen is dan ook matig tot vrij slecht. Hetzelfde kan gezegd wor den met betrekking tot het koolzaad, waarvan de stand dooreengenomen vrij matig is. Uitgesproken gunstig luiden evenwel de berichten omtrent de ont wikkeling van de k a r w ij, die zoowel in het noorden als in het zuidwesten van het land een fleurig aanzien heeft. In het noorden des lands is zeer veel kla ver door de vorst vernietigd, vooral roode. In het zuiden en midden des lands heeft de klaver den winter wel doorstaan, doch verkeert over het alge meen in een weinig gunstigen toestand. De stand is dooreengenomen matig. De stand van het grasland is voor den tijd van het jaar zeer achterlijk. In ver band met het opraken van het winter- voer is in de laatste dagen toch reeds vrij veel melkvee naar de weiden gegaan, hoewel de voedseltoestand op de gr as- perceelen nog vrij onbevredigend is. Vrij veel nieuwe weiden zijn uitgewin- terd, doch daarentegen vertoonen de oude weiden een goede zode, die slechts op gunstig weer wacht om snel tot ont wikkeling te komen. Da vlasmarkt in België De stemming op de Gentsche vlasmarkt is heel wat vaster, niettegenstaande er geen groote bedrijvegheid bestaat. Het gaat niet jïl te best in de verschillende spinnerijen en weverijen van binnen- en buitenland en dit maakt dat de behoef ten aan vlas veel kleiner zijn dan ver wacht had kunnen worden. Door het mindere aanbod als gevolg van minder vlas en andere omstandig heden wordt het evenwicht echter niet verbroken ten nadeele van de verkoo- pers. De prijzen hebben in vergelijKing met een drietal weken geleden een ver hooging ondergaan van 50 a 150 fr. per baal, ofschoon deze verhooging veel meer tot uitdrukking komt in de slechtere kwa liteit die afgeleverd wordt voor de vroe gere prijzen. Veldten gaan van 16.50 tot 20,50 fr.; blauw vlas van 20 tot 26 ïr.; Kortrijk- sche Leie- en putroot lagere soorten tot 23—24 fr.; middelsoorten tot 34 fr.; beste tet 40—41 fr. TOONEEL EN FILM «ALS VROUWEN REGEFREN* LILIAN HARVEY De Concertzaal-Bioscoop brengt ons in haar vóórlaatste vertooning in dit sei zoen nog eens Lilian Harvey en Willy Fritsch qp het doek, thans in de ko mische film „Als vrouwen Regeeren". Maria Kelemen werkt als secretaresse op de Donau-Bank te Boedapest. Ze treedt in het huwelijk met Paul Banky, wil ech ter haar betrekking niet opgeven, daar zij onafhankelijk en zelfstandig wil blij ven. Wanneer Banky na het huwelijk werkloos wordt, verandert deze wensch in een plicht. Zij moet thans voor haar man en zTchzelf zorgen. Bordon, Maria's directeur, komt door een toeval te weten, dat Maria getrouwd is en helpt Banky aan een Baantje bij zijn bank. Voor loopig is Maria chef over haar man, doch al spoedig gelukt het Paul zich omhoog te werken, zijn vrouw uit haar betrekking te ontslaan en zoodoende de normale verhouding van het huwelijk te herstellen. De film is doorspect van geestige dia logen en grappige situaties, aan welke o.a. Leo Slezak en George Alexander, die langzamerhand mede tot onze goede bekenden gaan behooren, ook hunne me dewerking verleenen. Zon op: Zon onder: 4 Mei 4.26 19 29 Maan op: Maan onder: 4 Mei 3,16 16,22 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 4 Mei 0,41 13,14 6,33 18,53 Een verstokt vrijgezel op Schouwen Interesseerde zich niet voor de vrouwen, Maar 't meisje, dal zei „Trouw ik eens, dan krijg! „hij' Daag'lijks 'n TIP", wilde hij meteen trouwen- 'n TIP VAN BOOTZ Inz de heer N i. te Zaandam ontving een Uesch TIP Dépositair: Wijnhandel M. C. v. d. VLIET, Zierikzee Da status quo is in de Middelt. Zee voorloopig gehandhaafd Heffing op margarine, vetten en oliën wordt verhoogd Wet op heffing van oorlogswinst belasting bij de Kamer ingediend De neerslag in de maand April was overal boven normaal De 30 - en 40 K.M. wandel tochten op Schouwen-Duiveland Droopy vrij warm weer Voor de a s wandeltochten neemt U zeker eens 'n paar Vleeschbroodjes Croquetten gevulde Koeken of Amandelbroodjes VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Barometerstand van hedenmiddag 2 juiurj Predikbeurten te Zierikzee Zondag 5 Mei. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Heijboer van Ouwerkerk. Kleine Kérk. 10 ure, ds. Valeton en 7 ure, ds. Hietkamp van Vliasingen. Luth. Kerk. 10 ure, dhr. H. Smittheus Bange van Amsterdam. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Wagenaar van Willemstad. Chr. Geref. Kerk. 9.30, dg. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 7.30, 10, 3.30 en 7.30 ure. Dinsdags 8 are. 'sWoensdagg 7.30 ure (Openluohtwerk). Donderdags 8 ure. Alles onder leiding van de kapiteins Kremerv. Urk. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. Oud-Gore!. Gem 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandag avond 7 ure, ds. Blaak van St.-Filipsiand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1