ZIERIKZEESCHE HIEUWSBODE P Kou Koori's Griep AKKERTJE MAANDAG 29 APRIL 1940 OPGEM ZEMKZKSOC COUOAMT De Kern Neem'n ABONNEMENT 1707-1888 Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1-80. Voor het buitenland fio— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red,: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14327 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Rij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER wordt de aandacht gevestigd op de uiteenzetting, welke Zaterdagmiddag de Duitsche minister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, in de nieuwe Kanselarij te Berlijn gegeven heeft voor de buitenlandsche diplomaten en journa listen. Met het gebruikelijke ceremonieel ver scheen minister van Ribbentrop om on middellijk zijn rede te beginnen, die bleek neer te komen op een toelichting tot de in Noorwegen door de Duitsche be zetting zoowel in Oslo als bij de vijan delijke troepen gevonden documenten, voornamelijk van Britsche en Noorsche origine, waaruit de Duitsche rijksregee- ring de conclusie trekt, dat Engeland en Frankrijk de bezetting van Noorwegen reeds lang hadden voorbereid, met me deweten van de Noorsche regeering Nygaardsvold. De Noorsche koning wordt hier uit drukkelijk niet genoemd en men krijgt ook den indruk, dat Berlijn hem plot seling niet meer als onmiddellijk mede plichtig beschouwt. Voorts stelde minis ter von Ribbentrop vast, dat Zweden volkomen vrijuit gaat en dat de ver klaringen van de Engelsche en de Fran- sche regeering, dat zij niet het plan hadden, Noorwegen te bezetten, gelogen zijn. Dit is de zeer korte inhoud van de verklaring van minister von Ribben trop. In het begin van zijn rede had hij er nog op gewezen, dat „het Duitsche volk de oorlog was opgedrongen" en dat de Geallieerden, toen een aanval op de Westwall niet mogelijk bleek, voort- vooytdurend getracht hadden, Duitsch- land op een andere wijze te benaderen. Hiertoe wilden zij de neutrale landen in den oorlog betrekken en hiertoe trachtten zij zich ook van den Finsch- Russischen oorlog te bedienen. Om dit te bewijzen, haalde von Ribbentrop vele uit latingen van Engelsche en Fransche staatslieden aan, die zelfs, volgens den minister, een poging hadden gedaan om het sluiten van den Finsch-Russischen vrede te voorkomen. Bij de pogingen om Finland tot operatiebasis te maken, had van de twee Scandinavische landen al leen Zweden een strikt neutrale hou ding naar alle zijden aangenomen. Opvallend is, .dat von Ribbentrop geen enkele poging deed de Duitsche agressie tegen Denemarken te rechtvaardigen. Dit land scheen hem niet de moeite van vermelden waard. I e Berlijn heeft men met de mogelijk heid van een uitbreiding van den oor log in het Noorden steeds rekening ge houden en een tegenactie voorbereid. De nieuwe documenten van het Wit boek bewijzen wel, dat Engelsche troe pen, die in Noorwegen moesten landen en daarbij op steun der Noorsche regeering en vooral ook der Noorsche marine ble ken te kunnen rekenen, b.v. wat het achtste bataljon der Sherwood Foresters aangaat, reeds op 6 enl 7 April zijn in gescheept, terwijl gelijk bekend, Engeland en Frankrijk nog pas op 8 April hun mijnenvelden in de Noorsche territoriale wateren hebben gelegd. De uitvoering van de „Duitsche tegen actie" is echter niet te begrijpen als men niet aanneemt, dat de leiders der Duit sche weermacht eveneens reeds lang te voren de groote vloot van transportsche pen, de 350 tot 400 transportvliegtuigen en de naar Noorwegen over te brengen speciale troepen o.a. Alpenjagers, daar hadden gereed gestaan en waaruit een zoo bliksemsnel transport later mogelijk bleek. Voorbereidingen otp langen ter mijn zijn stellig wederzijds getroffen en het staat wel vast, dat ook Duitschland zijnerzijds op zekere kringen in Noor wegen heeft kunnen rekenen. M en moet tot de slotsom komen, dat Berlijn blijkbaar een onuitputtelijk geduld heeft gehad en zijn eigen geheime hoop (die na 9 April steeds triomfantelijk in de geheele Duitsche pers is geuit en met tallooze kaarten verduidelijkt) Engeland te kunnen aanvallen van de zooveel gun stiger dan de Duitsche Bocht gelegen Noorsche kust, niet eerder heeft verwe zenlijkt, dan toen het aan den vijand kon verwijten dat hij de eerste was die de neutraliteit van Noorwegen had ge schonden. Toen eenmaal Engelands en Frankiijks geduld uitgeput was en Chur chill de uitvoerende macht in handen kreeg, kwam voor Berlijn het groote j oogenblik. Berlijn sloeg toe en was door zijn betere militaire geoefendheid en be- J wapening en zijn tot in alle finesses 1 georganiseerde snelheid de sterkere. I In het licht van deze opmerkingen heeft het nieuwe Duitsche Witboek blijk baar niet veel meer dan documentair- historische waarde. Van een eenzijdige schuld der geallieerden wat het schen den van het neutraliteitsbeginsel betreft te spreken is wel een zeer eenzijdige visie op het gebeurde. DUITSCHLAND EN ENGELAND WAKEN OVER ZWEDEN Actie en tegen-actie op papier De, Zwieedsche [regeering heeft „op verzoek van een vreemde mogendheid" het jongste dool* de Britsche legatie uit gegeven weekoverzicht van nieuwsberich ten in bleslag genomen. De woordvoerder der Britsche legatie deelde mede, dat Zweiedsche politie-agen- fcen in het gebouw der legatie verschenen waar zij' formeel te kennen gaven, dat de Zweedsche minister van justitie de inbeslagneming had gelast van het nieuws overzicht der legatie, getiteld „Store Brit- tannia", d.i. „sterk Brittannië". De politie verklaarde voorts, dat het besluit om de publicatie van het over zicht tegen te houden door dm Koning ten den ministerraad was genomen inge volge de bepalingen der Zweedsche pers- wieit. De Woordvoerder zeide, dat het ovler- zicht van vorige week in 50.000 exempla ren was gedrukt, {welke over Zweden, Finland en Noorwegen zouden worden verspreid. Het behelsde in hoofdzaak een resumé van de internationale dagblad pers en de belangrijkste berichten, waar bij het standpunt der geallieerden wend toegelicht. Da Engelsche gezant heeft daarop bij! de Zweedsche regeering geprotesteerd te gen de verspreiding van de diverse pu blicaties der Duitsche legatie, als tegen actie tegen het verbod van het Brit sche weeknieuws. Ernstige moeilijkheden zullen tussehen Engeland en Zweden over deze kwestie rwel niet rijzen. LYCEA IN DE PLAATS VAN H.B.S. EN GYMNASIA Drie typen van voorbereidend hooger en middelbaar onderwijl G. BOLKESTEIN, Minister van Onderwys Bij de Tweede Kamer is ingediend een nota van wijziging in het wetsontwerp j regeling van het voorbereidend hooger en het algemeen vormend middelbaar onderwijs. j Het door den toenmaligen minister van onderwijs ingediende ontwerp laat de bestaande organisatie der schooltypen van het desbetreffende deel van het onder- wijs in hoofdzaak onveranderd, èn wat hun aard, èn wat hun aantal aangaat. Minister Bolkesteijn stelt in plaats van de B-afdeeling van het gymnasium en de HBS-B. een ander schooltype voor: een met de wiskundige en natuurweten- schappelijke vakken als onderwijskern, maar met Latijn als een der andere voorname vakken. Bij zijn voorstellen betreffende een nieuwe organisatie van het voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs, heeft den minister mede voor het oog gestaan een bijdrage te leveren tot het versterken van het echt klassieke onder wijs. Daartoe denkt hij zich één onge splitste school: splitsing in twee afdee- lingen aan het einde werkt altijd in nadeeligen zin terug op een integraal karakter der geheele school. Dit echt-klassieke onderwijs zal zich niet mogen bepalen tot taal en litera tuur; kunst, wijsbegeerte, wetenschap en godsdienst der oudheid behooren daarin betrokken te worden, voor zoover leef tijd en ontwikkeling der leerlingen dit mogelijk maken. Zulk een humanistische vorming is vooral in de gematerialiseerde en gemechaniseerde maatschappij van heden van onschatbare waarde. De minister wenscht aan het einddi ploma van deze school het recht van toegang te verleenen tot de examens van alle universitaire faculteiten en alle hoogescholen. Deze school zal men ech ter daarom niet mogen beschouwen, als bepaalde opleidingsschool voor aanstaan de medici, wis- en natuurkundigen, in genieurs. De minister wenscht ook de HBS-A., het derde schooltype in het kader van het voorbereidend hooger onderwijs zes jarig. De minister stelt voor elk der drie typen van voorbereidend hooger onderwijs den naam lyceum te gebrui ken. i In het ontwerp meent de minister althans een basis te moeten leggen voor het z.g. avondlyceum. Hij verstaat daaronder een inrichting van voorberei dend hooger onderwijs, bestemd voor hen, die op den gewonen schoolleeftijd niet in de gelegenheid waren voorberei dend hooger onderwijs te ontvangen, maar die op lateren leeftijd daarvoor lust en aanleg toonen. Deze onderwijs instelling kan een groote sociale betee- kenis hebben. Zulk een avondlyceum zal een afzonderlijk leerplaD vragen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Da nieuwe persbepalingen in werking 1 De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft, op grond van de persverordening van den opperbevel hebber, opdracht gegeven de oplage van het weekblad „Volk en Vaderland", dat gisteren js verschenen, in het geheele arrondissement 's-Gravenhage in beslag te doen nemen. I Motorrijder botst op auto Zondagavond is een motorrijder, de 24- jarige F. Vermeulen uit Etten, bij het uitkomen van de Korte Brugstraat te Breda tegen een van rechts komende militaire auto opgereden. Een in de militaire auto gezeten officier van ge zondheid en Dr. Hermans, die spoedig ter plaatse was, verleenden de eerste hulp. F. V. had een schedelbasisfrac- tuur opgeloopen en moest in vrij ern- stigen toestand naar het St.-Ignatiuszie- kenhuis te Breda worden overgebracht. Zijn jongere broer, die op de duo zat bekwam geen letsel. Jongen verdronken Zaterdagochtend had de 15-jarige L. Rozzema de ouderlijke woning te H a r e n '(Gron.) verlaten. Des middags om vijf uur werd zijn fiets bij het Noord-Willems kanaal gevonden. Zondagochtend 10 uur heeft men zijn lijk opgehaald en voor- loopig naar het lijkenhuisje te Haren overgebracht. Onweer en wolkbreuk Zaterdagmiddag brak boven de Oos telijke omgeving van de stad Nijmegen, vnl. in Groesbeek een hevig onweer los, dat overging in een wolkbreuk. Er viel zoo'n massa water, dat de hellingen van het heuvelachtige Groesbeek soms gele ken op bergbeken. De bewoners, die in j het dal zaten beproefden tevergeefs met j het aanleggen van dijkjes het water te keeren. De vloed was evenwel zoo on- stuimig, dat het water door de nood- dijkjes heenbrak. Hagelslag kwam het geval nog verergeren, zoodat de te velde staande gewassen veel schade kregen. Gelukkig sloeg de bliksem nergens in. ONDERWIJS f Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de ULO-schooi te Zierikzee komt voor de heer H. H. Koster te Woltersum (Gron.), thans tijd- 1 delijk aan de ULO-school verbonden, zulks in de plaats van den heer J. B. I de Hullu, wien met 1 April jl. eervol ontslag is verleend. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor O doom - Valthermiofnd' (standplaats Valthermond), ds. W. E. Heijboer te Ou wier kerk. KORT EN BONDIG In het gebied van Stavamger is het aantal gevangenen, meldt het DNB, gestegen tot 241 officieren, waaronder verscheidene Engelsche vliegers en 2921 (man. Met den omvangrijken buit aan Wapens en materiaal zijn in dat gebied alleen reeds 22 vuurmonden en 267 ma chinegeweren in onze handen gevallen. Bovendien werden hier geplaatste batte rijen door de marine overgenomen. Volgens een hier te lande ontvangen telegram is te Boedapest de zigeuner Primas Magyari Imri overleden. Imri Was leen beroemd violist en orkestlei- der in de Hongaarsche hoofdstad. Ook in het buitenland trad hij! herhaaldelijk op. In 1938 kwam hiji in verband met de uitwisseling van Hongaarsche en Neder- landsche kunstenaars naar ons land. Hij! verbleef hier een jaar, Waarin hij! groote bekendheid verwierf. Een verdere aanval van den vijand op onze stellingen in het Gudbrand'-dal is afgeslagen, zegt het Engelsche leger- bericht. Verdere ontschepingen zijtn mét succes ten uitvoer gelegd, ondanks de vijandelijke luchtaanvallen op Andalsnes ien op onze verbindingslijnen. Er heeft zich. leenige bedrijvigheid in de lucht voor gedaan in het gebied van Narvik, maar dat is van generlei invloed geweest op de gealieerde operaties. De onverdedigde Noorsche stad Ala- sund onderging verschikkelijke aanvai- ïieii, die ruim twee uur duurden, zoo meldt het Noorsche telegraaf agentschap. Zes vliegtuigen vlogen heen ien weer bo ven de stad en wierpm bommen van 500 pond neer. Vele particuliere huizen wierden volkomen vernield en een groot aantal andere werd onbewoonbaar. In het zeegebied voor de midden-Noor- sche kust kregen twee Britsche kruisers door optreden van Duitsche vlietuigen voltreffers van middelzwaar kaliber. Een kruiser werd getroffen door een bom op het achterschip, de tweede pip den boeg. Voorts is door Duitsche vlieg tuigen een transportschip zooi Zwaar ge troffen, dat het in brand vloog en op het strand moest worden gezet. De be manning ging in de booten. Noig een transportschip kreeg een voltreffer van middelzwaar kaliber op den boeg. De rol der beifigrenten In de Noorsche Staten belicht Duitschland en Engeland waken over Zweden's neutraliteit Lycea zullen in de plaats van H.B.S. en Gymnasia komen De nieuwe persverordening is Zaterdag reeds toegepast Simultaanseance en blindpartij op Woensdagavond te Zierikzee Betrokken tot zwaarbewolkt To Kozloe bij! Heraklea (aan de kust van de Zwarte Zee) is 'een mïjh door mijn gas ontplof fing gedeeltelijk in gestort. Zeven-en-dertig mijhwierkers zijn op slag gedood. Slechts drie arbeiders heeft men tot dusver kunnen bergen; de mannen waren zwaar gewond. De mijn is eigendom van een Italiaamsche onder neming. DE NEDERLANDSCHE WERELDOMROEP Een kwestie van nationaal belang. Milliarden woorden vliegen om den aardbol. Overdag en des nachts. Onaf gebroken, naar alle richtingen. In den aether geworpen door een trillende an tenne, schieten ze met duizelingwekkende snelheid voort om opgevangen te wor den tot in de verst-verwijderde oorden der wereld. Het zijn de ultra-korte golf-zenders in Berlijn en Londen, in Parijs en Rome, in New-York en Tokio, die uur na uur berichten uitzenden en de wereld over- stroomen ntet hun nieuws. „Hun" nieuws. Want de propaganda-methoden der laat ste jaren hebben ons wel geleerd, dat er van objectief nieuws geen sprake meer is. Ieder ziet de wereld door zijn bril en poogt die kijk op de zaken ook anderen op te dringen. Die ultra-korte golf-zenders gebruiken óók de Nederlandsche taal en richten hun uitzendingen zeer bewust naar onze overzeesche gebiedsdeelen. Populaire mu ziek, groeten van familie-leden, nieuws berichten en korte beschouwingen bie den een verleidelijke verstrooiing aan landgenooten, die ver van de bewoonde wereld hun werk verrichten. En het ge vaarlijke dezer uitzendingen is, dat ze onder het mom van gul-geboden amuse ment en inlichtingen buitenlandsche pro paganda voeren. Barometerstand v.an hedenmiddag 2 wun Zon op: Zon onder: 30 April 4,33 19,23 Maan op: Maan onder: 30 April 1,45 12,09 Hoog- en laagwater te Zierikzee I Hoogwater: Laagwater: j 30 April 8,51 21,18 2,20 14,56 j Dat gevaar is des te grooter nu de oorlog in Europa is uitgebroken. Ieder een verlangt naar nieuws, naar het laat ste nieuws, naar betrouwbaar nieuws. De 1 ultra kortegolf-zenders der groote mo- I gendheden zenden berichten uit in alle talen, maarzij zijn de meest-belang- hebbenden en trachten de eigen daden en posities zoo mooi mogelijk voor te stellen. Betrouwbaar is hun nieuws aller minst Het nieuws, dat geloofwaardig is, waar naar onze landgenooten in Indië en overal elders ter wereld als het ware snakken, dat nieuws kan alleen het neu trale, vrije Nederland geven. Het vrije Nederland, dat zijn stem moet laten hoo- ren in het concert dier zenders, dat op die manier de wereld op de hoogte kan stellen van zijn oude cultuur. Het oogenblik schijnt aangebroken, waarop inderdaad de Nederlandsche we reldomroep tot stand zal komen. Een daartoe strekkend wetsontwerp is door j Minister van Boeijen bij de Tweede Ka mer ingediend. Dat ontwerp regelt ook de financiëele zijde van dit vraagstuk. En wel op deze wijze, dat alle radio-luisteraars ver plicht zullen worden in de kosten van de Nederlandsche omroep bij te dragen. We verklappen geen geheim, wanneer we meedeelen, dat vele luisteraars, zoo wel toestelbezitters als centrale-abonné's, die tot dusver geen lid van een omroep- vereeniging waren, zich thans aanmel den, teneinde de wettelijke verplichting vóór te zijnl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1