ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zoekt U iets? „AMICITIA" AANVANG: 8.15 u. kleine kerk ZATERDAG 27 APRIL 1940 OPOEHl ZKMKZEESCHEjCOUftAMT 1707. - 1SB9 EERSTE BLAD j Uit Stad en Provincie Ds PIJNACKER HORDIJK ABONNEMENT Prijs f 1.60 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland f 10-P» jaar Afzonderlijke nummers B cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14326 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. .Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 1 ONDER DEN SCHIJNWERPER In Noorwegen schijnt het voornaamste gebied, waarin zich de strijd afspeelt, te liggen in het Gulbrandsdal, dat zich aansluitend aan het gebied van Oslo over éten lengte van 230 kilometer in Noordwestelijke richting tot de kleine haven Andalsnes-fjord aan de Molde- fjord uitstrekt. Dit agrarisch rijkste ge bied van Noorwegen, is in vergelijking met de andere Noorsche dalen betrekke lijk broed, hoewel het door verschil lende rotsdammen wordt doorsneden. Op een hoogte van ongeveer 1000 meter strekt zich een breede, boomlooze zóne uit. Boven deze vlakte verheffen zich hooge berggroepen, en aangezien op deze hoogte wegen ontbreken, speelt het ge- heele verkeer zich in het dal af. Aan "den Zuidelijken ingang van het Gulbrandsdal ligt ook het grootste meer van Noorwegen, het M j a-meer, dat bijna 100 kilometer lang is en op som mige plaatsen een breedte van niet min der dan 15 kilometer bereikt. Hier ligt het doov de Duitschers bezette stadje Lillthammef, in vredestijd een druk be zochte badplaats. Van veel belang is ook het spoorweg knooppunt Dom bas, dat in de laatste dagen meermalen is genoemd. In dit voornaamste gebied van den strijd, als- mede in de districten van Drontheim, Andalsnes en Oslo is in het bijzonder het Duitsche luchtwapen in de laatste dagen zeer actief geweest. Daarbij wer den verbindingswegen en vijandelijke troepenconcentraties aangevallen. De spoorweglijnen Andalsnes-Dombas, Hjer- kyn-Dombas en Alvdal-Atna, werden door bommenwerpers op verschillende plaat sen gebombardeerd. In het gebied van Bergen werd de spoorwegvork ten Oosten van Voss vernield. De Duitschers leggen vooral den nadruk op de succes die zij zeggen ten Noorden van Dront- j heim tc hebben behaald. Deze achten zij voor het verdere verloop van den oorlog in Noorwegen van de grootste beteekenis. 1 Gistermorgen heerschte er een groote Duitsche activiteit in de lucht in het Osterdal. Waarschijnlijk vervoerden de vliegtuigen versterkingen uit Oslo. Ver klaard wordt, dat de Duitschers Don derdag Röros binnentrokken, waar hun voorhoede bestond uit vier pantserwa gens. Toen verdere troepen arriveerden leek de positie der Noorsche troepen ten Noorden der stad ernstig bedreigd. Plot seling zag men, dat de Duitschers terug trokken. Laat in den avond trokken zij door Os, e en dorp even ten zuiden van j Röros, en gistermorgen vroeg waren zij in Toga. Bij het vorderen van den dag rukten zij in Zuidelijke richting op tot Tönsett toe. Ofschooi- de correspondent van Afton- bladet meldt, dat de Duitsche terugtocht veroorzaakt werd door' den onverwach- ten tegenstand der Noorsche troepen, kan het ook zijn, dat de Duitsche terug tocht teweeg werd gebracht doordat de Duitschers begrepen, dat zij hun linies te ver hadden gerekt en dat zij op ver sterkingen moeten wachten met het oog op de aanwezigheid van geallieerde strijd krachten te Stoeren, het knooppunt, dat het doel is van den geheelen Duitschen opmarsch naar het Noorden. i Q e in Rumenië vertoevende Amerika nen hebben van hun legatie te Boe karest den raad gekregen, wanneer geen dringende bezigheden hen weerhouden, zoodra mogelijk naar de Vereenigde Sta ten te vertrekken in verband met de te verwachten uitbreiding van den oorlog in Zuid-Oost-Europa. Kort geleden werd aan de in Hongarije vertoevende Ame rikanen denzelfden welgemeenden raad verstrekt. Bij deze minder prettige uit latingen denkt men onmiddellijk aan Italië. I Men trekt telkens opnieuw in twijfel, 1 of Mussolini inderdaad bereid is, aam de dreigementen van z'ijin pers uitvoe- 1 ring te geven en Italië aan de zijde van Duits chland aan den oorlog te doen deel- 1 nemen. - i Het kan echter niemand ontgaan, dat de Italiaansche pers zich hoe langer hoe scherper tegen Engeland keert in weer- 1 wil van het zeer positieve >en gedetail- 1 leerde Engelsch-Italiaansch verdrag van 16 April 1938, waarbij de Middellandsche en Roode Zeegebieden in invloedssferen worden verdeeld op de basis van 50 Wij brengen U iets aparts Ziet onze étalage en komt U ook binnen eens kijken. Kunsthandel Frans Murk 50. De uiterst scherpe rede, die Giunta in de Kamer van Fasci en Corporaties tegen de positie van Engeland in de Middellandsche Zee heeft gehou den, overschrijdt verre de grens dep' po lemiek of critiek en komt vrijwel neer op een uitdaging. Een soortgelijk verschijnsel deed zich voor in December 1938, toen een Kamer lid zich scherp tegen Frankrijk keerde en aldus, naar later bleek, de opvattin gen van het Palazzo Venezia heeft weer gegeven. Het ligt voor de hand, dat Mussolini zich ongerust maakt over de actie, die Engeland zoowel in het pios- telijk deel van de Middellandsche Zee als in den Balkan ontplooit, wellicht ook over de pogingen om alle Arabische1 sta ten in een verdragsverhouding tot En geland te brengen -en aldus een groot politiek - en militaire blok te smeden, dat Italië in de Middellandsche Zee en de Roode Zee neutraliseert. KORT EN BONDIG Alle burgers van de Ver. Staten, die in R o e m ie n i vertoeven, hebben van de Amerikaansche legatie het advies ge kregen naar hun land terug te toeeren,. Zij' ontvingen een brief, waarin 'Werd verklaard dat het „in verband met de zich uitbreidende vijandelijkheden raad zaam is voor degenen-, .die miet ernstige redenen hebben langer te blijven, maat regelen voor ieen zo,o spoedig mogelijk vertrek naar de Vereenigde Staten te treffen". Toen hijl nog pp den troon van Alba nië zetelde, had Koning Zog I viopr Koningin Geraldine en voor zijh zusters acht kostbare bontmantels gekocht bij de firma Horowitz te Weenen. Hijl had ze nog niet betaald, toen hij: uit zijn land moest vluchten. Een familielid van den Weensehen Horowitz, die te Lpndien is gevestigd, heeft nu de rekening gepre senteerd aan Zog in het kasteel Mesnil- Saint-Denis bij; Rambouillet. Zij bedraagt 20.000 pond sterling. De Koning weiger de te betalen en Horowitz heeft hem voor de civiele rechtbank van Rambouil let gedaagd. De optimisten, die Vrijdag uiting gaven aan de meening, dat de Belg. kabinets crisis nog demzelfden dag zou worden opgelost, hébben eenige later gelijk ge- kergen. Na zijln tweede bezoek aan den Koning, had minister-president Pierlot zijln mede-ministers telefonisch bijeenge roepen. De vergadering duurde eem paar uur. Naafloop van den kabinetsraad werd aan de pers het volgende communiqué verstrekt: „Gehoor gevende aan dén wil van den Koning heeft de regeering be sloten haar taak voort te zetten". Reuter verneemt te Londen, dat Brit- sche gevechtsvliegtuigen in Noorwegen zijn aangekomen. Men verwacht dat zij' waardevollen steun zullen verleenen bij' het bestrijden der voortdurende Duit sche bombardements-aanvallen. De Engel- sche gevechtstoestellen slaagden er in te lenden op een toegevroren meer. Het DNB meldt, dat de rijksminister van buitenlandsöbe zaken von Ribb'en- t r o p vanmiddag om half drie (12 uur 50 Ned. tijid) in bijzijh van het diplo matieke corps alsmede de Duitsche en de buitenlandsche pers ieen verklaring zal afleggen over den politieken toe stand. De correspondent van Afiz\rïb{ktdet te Kaunas, houdt in weeiWil va'n de tegen spraak vol, dat de Duitschers in Memel en de overige havens van O o s t-P r u i- sen de militaire voorbereiding voortzet ten. De havens zijln, volgens den corres pondent, vol troepen 'en oorlogstuig. Scho len en openbare gebouwen Zijln opgevor derd en talrijke oorlosbodems en trams portschepen liggen gereed om uit te va ren. Ook de spoorwegen van Oost-Prui sen Zijn geheel gereserveerd voor mili taire doeleinden; burgers worden niet toegelaten. DINSDAG 30 APRIL COfiC€Tt CONCERTZAAL VERSCHILLENDE BERICHTEN Nationaal Middenstandscongres Het hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond heeft onlangs in beginsel besloten om in 1940 aan de jaarlijksche algemeene bondsver gadering wederom een congres te ver binden, ii Het vorig jaar, moest hiervan met het oog op de buitengewone omstandigheden worden afgezien. Als voorloopige data voor het congres zijn gekozen Dinsdag 9 en Woensdag 10 Juli. De afdeeling Hilversum zal het congres een gastvrije ontvangst bereiden. Vermiste dienstbode terecht De vermiste dienstbode, Chr. D., uit Oegstgeest, is opgespoord en aan getroffen bij de familie D. te Heemstede. Het meisje, dat zeer zenuwachtig is, was per rijwiel naar Katwijk en Noordwijk gereden en 's avonds zwervende bij D. aangekomen. Deze gaf haar onderdak en stelde, toen hij de berichten over haar verdwijning las, de politie hiervan iiJ kennis. Lijk opgevischt Gistermorgen was de visschersboot Yerseke 94, bezig met het visschen van mosselzaad op de Dorsman, in de Ooster- schelde. Bij het ophalen van het net werd de aandacht getrokken door een vormelooze massa, welke zich in het net bevond. Bij nader onderzoek bleek het een lijk te zijn. Vermoedelijk is het 't lijk van den Belgischen schipper De Roeck, wiens schip de „Philegon" in den storm van 19 November 1939 in de Witte Tonnenvallei met man en muis is vergaan. Daar het lijk reeds in verren staat van ontbinding verkeerde en het niet mogelijk was het nauwkeurig te indentificeeren, is de familie van schipper de Roeck gewaarschuwd. Financieel Weekoverzicht Van 22 26 April Het ware verwonderlijk, indien in een tijd, die zoo ingrijpende veranderingen bracht op elk gebied, in jaren die zoo veel .ondermijnden, dat vast en zeker scheen, de ondervinding meestal te vens teleurstelling niet ook op het gebied van de beleggingspolitiek tot twij fel aan de bestaande en als juist er kende principes had geleid. Vooral na de gebeurtenissen der laatste maanden is dit het geval, en het vraagstuk, dat de beleggingspolitiek indeidaad al sinds jaren was, heeft daardoor een bijzondere actualiteit gekregen, zoowel voor particu liere als voor instituoneele beleggers. Het zijn niet onvoorzichtigen onder hen, die groote verliezen op een bezit van als eerste-klas beschouwde obligaties hebben geleden; ook zij, die met alle eischen van aardrijkskundige en monetaire risico- verdeeling ten volle rekening hielden, zijn zwaar gedupeerd; de meest scherpzinnig uitgewerkte goudclausules bleken dikwijls van geringe waarde te zijn, enz. Beteekent dit a/lles een veroordeeling van de als gezond beschouwde principes van een voorzichtig vermogensbeheer? Maar in een bewogen tijd moeten ook de oucje principes in een modernen vorm worden toegepast. Nadrukkelijker dan ooit komt de eisch naar voren: kapitaal- behoud gaat vóór rente. Duidelijker dan tevoren wordt, dat elke risicoverdeeling tevens een risicovermeerdering is; maar dat de spreiding van kleine risico's nog immer te prefereeren is boven het aan vaarden van een enkel groot risico, is voor tegenspraak niet vatbaar. Alleen zal de belegger, zoodra er een nieuwe haard van gevaar ontstaat, niet moeten aarze len, daaruit onmiddellijk de consequenties te trekken, niet wachten, al zal hij zelfs in dit geval niet voor verrassingen vol komen gevrijwaard zijn. De stijging van de kapitaalrente of, wat daarmede indentiek is, de daling van den koers van obligaties, heeft weer de hoogere gevoeligheid van laagrenten- de leeningen aangetoond. Deze daling maakt het mogelijk voor hen, voor wien de directe rente-opbrengst niet van beslissende beteekenis is, thans laagge prijsde maar door de daling relatief hoog rendeerende obligaties te koopen en door de in den loop der jaren te verwachten stijging van het koerspeilhun vermogen te vergrooten, zonder dat over de toeneming van dit bezit inkomsten belasting moet worden betaald. In dit verband kan ook weer Dip somi- migé laag geprijsde, hoog rendeerende Amierikaansche spoorweg- en andere lee- niingew gewezen Worden. Zij: immers ge wen een hoog rendement, blijven een vordering (en niet een deelneming), waar door haar juridische positie veel sterker is dan die van een bij dergelijke on dernemingen. bovendien meestal geen di vidend ontvangend aandeel. De lage koers dezer obligaties hangt ermede sa men, 'dat verschillende instellingen, die deze waarden in vroeger jaren als „le gal investments" hebben bézeten, deze. omdat zij' niet meer als eerste-klas wer den beschouwd, hebben verkocht een- periode. die nu afgesloten schijnt. Zonder - op de ppde vraag „aandeei- len of obligaties" in te gaan de vele onderzoekingen, die dienaangaande zijn ingesteld, hebben geen beslissend resul taat opgeleverd kan toch worden ge zegd, dat in elke portefeuille goede aan- deelen een plaats verdienen. Niet, omdat het „Sachwerte" betreft, Want de ver werving van dergelijke Waarden betee kent, dat men het volle vertrouwen in de leiding der betreffende maatschappijlen heeft, dat Ziji haar bedrijven voor verlie zen zuller weten te behoeden, maar om dat herstel van aajndeelenkoersen soms eerder mogelijk is dan van obligatie'- koersen. (Roto'aver). Er was eens een kellner in Leiden, Die liet van zijn blad alles glijden, Maar statig, voornaam Bleef er één glaasje staan, Een TIP houdt zich goed alle tijden. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. de heer A. te Schiedam ontving een flesch TIP DépositairWijnhandel M. C. v. d. VLIET, Zierikzee Zondag 28 April voormiddags 10 uur VEREEN, tiJfimnLy HERVORMDEN ZIERIKZEE. Bijl Kon. blesluit zijn de gemeenten Oud-Vossemeier en Tholem met ingang van 15 Mei 1940 aangewezen als gemeenten waar de bediening van ont vanger door denzelfden persoon wordt bekleed. BRUINISSE. Op de scheepswerf alhier werd gistermiddag de 31-jarige L. van Duivendijk door een drijfriem gegrepen. Gelukkig kon de machine spoedig wor den stopgezet en Dr. de Koek kon -dan ook constateeren, dat dit ongeluk, dat zooveel ernstiger gevolgen had kunnen hebben, met een lichte kneuzing aan den schouder was afgeloopen. POORTVLIET. Door het bestuur van het Waterschap Poortvliet is uit de sol licitanten voor de betrekking van ont vanger-griffier van het Waterschap, waar voor vijf sollicitaties zijn binnengekomen, een aanbevelingslijst opgemaakt, die als volgt luidt: 1. J. J. Dronkers, Poortvliet; 2. A. C. Hartog, Scherpenïsse en 3. C. J. Steenpoorte, Poortvliet. De Emmabloemcollecte heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 21,60. THOLEN. De bésomming der inmenge- komen botvisschers, was deze week, al thans voor enkele visschers, béter dam vorige week. Aangevoerd Werd per vaar tuig, van 30 tot ruim 200 pond b!ot. De prijs is f10 per tob voor de leurders^ Deze week zijm door eenige kreeften vis schers een 200-tal korven uitgezet. De- vangsten waren over het algemeen miet groot. Dioiordat echter de prijzen variee- ren van f3.70 tot f4 per kilogram koin een klein weekgeld worden verdiend. De palingvangstem waren van geen bteteek'e- nis. terwijl de verzending van oesters gering was, tegen minimumprijzen. De ten ta aUe 3^^ „6I hebben.^ de nate warnet- Zon op: Zon onder: 28 April 4,37 19,19 29 April 4,35 19,21 Maan op: Maan onder: 28 April 0,43 10,01 29 April 1,16 11,06 Laatste Kwartier 8,09 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 28 April 6,65 19,20 0,15 12,52 29 April 7,49 20,11 1,18 13,52 vangsten op de Weervisschierij' gaven ook deze week slechte uitkomsten. Haring ien ansjovis laten nog steeds pip zich (wachten. Géboren: Maria, d. van J. W. Quist iem M. <v|an Vessem. Comelis Abraham Leendert Marinus. z. van J. J. Geluk en J. J. de Laater. Door de vpetb'alvereeniging „De TfhoolsChe Bpys" alhier, is een nieuw} voetbalveld gehuurd vlak na' ijl de kom! der gemeente. Voor de voetbalspelers en de belangstellendenis dit een groote verbetering. Om de extra-uitgaven te kunnen dekken, is men van plan eerst daags een bazaar te houden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. ZIERIKZEE. A.s. Zondag Nieuwe Kerk 10 uur, ds. Vale ton, bevestiging ouder lingen en diakenen. BURGH. Zondag 28 April, 'svoofrm. 9.30 uur, ds. Sarabier. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1