KIEUWSBODE isggg VRIJDAG 26 APRIL 1940 WANDELTOCHT op SCHOUWEN 1940 De Kern ICTORIA ABONNEMENT Prijs fl.60 p. kwartaal, bulten Zierikzee fl,80. Voor het buitenland! flo.— p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14325 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER wordt nu eens niet met den oorlog begonnen, maar met een politieken strijd, die zich in de Belgische Kamer heeft afgespeeld en welke ertoe geleid heeft, dat de premier Pierlot het ontslag van het Kabinet aan den Koning heeft aan geboden. Aan de orde was het ontwerp tot het instellen van een zoodanige orga nisatie van het Departement van Onder wijs, dat rekening zou worden gehouden met de tweetaligheid des lands, Dit ontwerp werd aangenomen met 120 tegen 45 stemmen en 15 onthoudingen. Onders de tegenstanders waren 20 libe ralen, ten gevolge waarvan Pierlot de meening was toegedaan, dat een zoodani ge verloochening door een der fracties, die de regeeringsmeerderheid vormen, hem geen voldoende gezag liet. De voorwaarde, die de liberalen stelden was, dat de regeering geen gebruik - zou maken van haar recht de hervorming van de leiding van het Ministerie van Onderwijs bij K. B. door te voeren, maar dat ze er een speciale wet voor zou indienen. De premier heeft deze voor waarde niet willen aanvaarden. Hij vond, dat er nu maar eens een eind moest komen aan het steeds opwerpen van moeilijkheden en het scheppen van nieuwe incidenten door een der drie regeerings- partijen, een tegenwerking, die eigenlijk al duurt sedert de regeering de „Flam beau", het heftig pro-geallieerde maand blad van enkele liberale professoren van de Brusselsche Vrije Universiteit, verbood. Want dat mag men wel als den dieperen grond van deze „guerilla" tegen het door den Koning gewenschte kabinet van na tionale eenheid beschouwen: men wil de handhavers van een strikte neutraliteit naar alle zijden wegwerken \J e Duitsch-Zweedsche spanning, ont staan door berichten in de Zweedsche pers. over geruchten, dat Duitsche mili taire vliegers vluchtende Noorsche vrou wen en kinderen met mitrailleurvuur zou den hebben beschoten, maar ook door andere fel anti-Duitsehe berichten, van welke men te Berlijn nog altijd aanneemt, dat ze afkomstig zijn van den te Stock holm verblijf houdenden president van het Noorsche parlement, Hambro, is sterk verminderd, doordat de betrokken Zweedsche bladen hebben toegegeven het slachtoffer van mystificaties te zijn ge worden. Daarnaast heeft de Duitsche regeering er haar leedwezen over uitgesproken, dat de laatste dagen een of meer Duit sche militaire vliegtuigen z^n verdwaald en boven Zweedsch gebied zijn versche nen. Zoodat nu van een werkelijke ont spanning kan worden gesproken. Men kan daar nog aan toevoegen, dat in Duitsche- bevoegde kringen nadruk kelijk wordt verzekerd, dat Duitschland steeds groote sympathie voor de Zweden heeft gekoesterd, welke men niet in de laatste plaats moet toeschrijven aan het feit, dat de tweede man in het Duitsche Rijk, Herman Göring, Zweden nog altijd als zijn „tweede vaderland" be schouwt. Men moge, aldus verzekert men te Berlijn, ook daarin een aanwijzing zien, dat Zweden van Duitsche zijde niets heeft te duchten, en dat, mochten lqngs de Zweedsche Oostzeekust ooit sterke troe penmachten zijn waar te nemen, deze niet met agressieve bedoelingen tegen Zweden worden gereed gehouden, maar zich daar bevinden om op alle eventuali teiten, bijv. een doorbraak der geallieer den van Noord-Noorwegen uit naar Zweedsch gebied, voorbereid te zijn. Dank zij die ongevraagde bescherming', welke Denemarken zich door Duitschland heeft laten opdringen, moet men zich in dit zuivelland bij' uitstek, dat zeer veel boter placht te export&eren, thans onderwerpen aan een rantsoenee ring van boter en margarine. Mar garine mag van 1 Mei af alleen nog geleverd worden aan gezinnen met een vastgesteld klein inkomen. Zij! krijgen •eien half kilo per maand per persoon. President Roosevelt heeft het bestaan van den staat van oorlog tusschen Nor - wegen en Duitschland geproclameerd. De proclamatie behelst de afkondiging van Amerika's neutraliteit ten aanzien van dit conflict. Duikbooten van beide bellige- r en ten zullen niet meer in de havens en territoriale wateren van de Vereenig- de Staten mogen verschijnen. HUBERT PIERLOT, de Belgische premierdie het ontslag van ztfn kabinet Koning Leopold heeft aangeboden. DE STRIJD IN NOORWEGEN De Noren moeiten terugtrekken Uit Stockholm meldt Reuter, dat de Duitsche troepen Rör os hebben geno men. Röros ligt op ongeveer 100 km. ten zuidoosten van Drontheim. De Duitschers zouden opdringen naar het spoorweg knooppunt te. Stoësen, dat, naar ver klaard wordt, in geallieerde handen is. Ofschoon de opmarsch der geallieerden door Steinkjer vertraagd is, ïs er geen stilstand gekomen in bun omsingelende bewegingen tot insluiting van Drontheim aldus de correspondent van Aftonbladet uit Noord Trondelag, die schrijft, dat het zware vuur Woensdagavond laat nog 'werd voortegezt tusschen vooruitgescho ven Britsche eenheden en de zwaarge wapende en door tanks en pantserauto's gesteunde Duitschers. De Duitschers hebben den steun der ka nonnen van een lichten kruiser en twee torpedobootjagers, die het binnenste deel van de fjord van Drontheim zijn binnen gedrongen. De correspondent schrijft, dat de Fransche en Britsche troepen uit Nam- sos een zeer moeilijke taak hebben. De Duitschers hebben krachtige verster kingen door de lucht aangevoerd en aan land gezet met oorlogsschepen op het schiereiland Inderoy. De bewegingen der gecombineerde geallieerde en Noorsche troepen zijn de vorige week met zoo groote snelheid ten uitvoer gelegd, dat zij Zaterdag j.J. de Duitschers verras ten door Steinkjer te bereiken. Het officieele Noorsche legerbericht luidt: Op 24 April hebben Duitsche troe pen de Noorsche stellingen in het Zui delijk deel van het Gudbrandsdal aange vallen. Onze troepen trokken zich terug naar nieuwe reeds gemaakte stellingen. In het Oesterdal is het Duitsche leger nog verder opgerukt. Duitsche vliegtui gen hebben voortdurend de verbindings- Iinies gebombardeerd en beschoten. Drie Duitsche vliegtuigen worden neergehaald en 1 moest een noodlanding maken. Brit sche jachtvliegtuigen houden een waak zaam oog op het Gudbrandsdal. De successen der Duitsche troepen ten Noorden van Dro nt heim zijn voor de verdere oorlogvoering van het grootste belang, schrijft het D.N.B. Door de be zetting van belangrijke engten en ter- reinpunten in de buurt van Steinkjer, is het gebied van Drontheim tegen iedere bedreiging van het Noorden uit beveiligd Naar van Duitsche zijde medegedeeld wordt, hebben aan de hernieuwde be schieting van de stad en de haven van Narvik twee slagschepen, verscheidene kruisers en torpedojagers deelgenomen. De beschieting heeft wederom geruimen tijd geduurd en in de stad aanzienlijke schade aangericht. VERSCHILLENDE BERICHTEN Vrouw vermoord Toen de kinderen van de familie R. Veer, wonende aan den ouden Barneveld- schen weg te Scherpenzeel (U.), gisteren uit school kwamen, vonden zij hun moeder, die nimmer tegen dien tijd buitenshuis is, niet aanwezig. De kinderen zochten overal en eindelijk vonden zij de vrouw op een der vertrekken van de bovenverdieping. Terstond deden de kin deren mededeeling hiervan aan de buren, die vervolgens de politie waarschuwden. Een voorloopig onderzoek werd ingesteld Vergeet niet vóór Zaterdagavond Uw inschrijfbiljet in te zenden M. Doeleman H.Jz. Poststraat C 108, Zzee en dit heeft doen blijken, dat de vrouw die een schot in haar linkerborst had, reeds was overleden. De vrouw was gehuwd en moeder van zes kinderen. Het gebeurde heef t groote consternatie in het dorp gewekt. De politie is een uitgebreid onder zoek begonnen en reeds konden eenige verhooren worden afgenomen. Hierbij is gebleken, dat de 49-jarige vrouw H. Veer- Schreuder, in den namiddag bezoek heeft gehad van een ongeveer 40-jarigen man, H. C. van Raay, van beroep petroleum- venter. Meermalen kwam hij bij de vrouw op bezoek en dit werd door de vrouw geenszins geapprecieerd. De man is ter stond gearresteerd, en naar het perceel van de misdaad geleid. Intusschen heeft de man bekend den moord te hebben gepleegd. De misdaad is begaan met een revolver, die hij reeds gedurende langen tijd in zijn bezit had en afkomstig was van diefstal bij militairen. Gedurende tal van jaren bestond er een verhouding tusschen Van Raay en de vrouw. De man geraakte hoe langer hoe meer onder den invloed van de vrouw en reeds maanden te voren rijpte bij hem het plan, zich van haar vrij te maken. Gisternamiddag kwam hij in haar woning aan den Ouden Barneveldscnen weg met de bedoeling haar te dooden. Toen hij haar niet aantrof, is hij in de woning gaan zoeken. Hij vond de vrouw slapende in haar bed. Hij greep toen de revolver en schoot haar dood. De man is in het Huis van Bewaring te Utrecht opgesloten. Café, bakkerij en boerderij verbrand In den nacht van Woensdag op, Don derdag heeft te V a r i k (G.) een brand gewoed, die het café annex bakkerij en winkel en boerderij van den heer Van den Berg geheel in de a'sch heeft gelegd. Rustig sliepen de heer Van den Berg en zijn gezin, doch op een zolderkamertje lag een logé te bed, die, daar zij een muis hoorde knagen, den slaap niet kon vatten. Omstreeks twee uur zag de logé plotseling vlammen. IJlings maakte zij alarm en in nachtgewaad stelden de be woners zich in veiligheid. Het vuur greep snel om zich heen. Van de vijf in een achter het pand staande hooiberg onder gebrachte varkens kon men er twee red den; 3 dieren kwamen in de vlammen om De brandweer richtte alleen haar stra len op het als een fakkel brandende ge bouw, doch zij kon niet verhinderen, dat het kapitale pand geheel verloren ging. Enkele resten muur staan nog slechts overeind. Omstreeks half vijf kon de brandweer inrukken. Etalagebrand veroorzaakt veel ichade In de étalage-galerij van Vroom en Dreesman te 's-G ravenhage, is gisteren kort na vier uur brand uitgebro ken bij de 17e étalagekast vol damescon- fectie-goederen. Daar niemand in die afgesloten étalage- kast kort tevoren was geweest, vermoedt men, dat kortsluiting is ontstaan, waar door eenige goederen vlam hebben gevat. Toen men den brand bemerkte, had deze zich ook over de naastliggende étalages uitgebreid. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd, die met groot materieel uit rukte. Inmiddels trachtte men in aanslui ting op kort tevoren gehouden luchtbe- schermings-oefeningen eveneens met in het magazijn aanwezige bluschmaterieel den brand te beperken. Dat mislukte. De brand greep reeds te fel om zich heen. Doordat deze galerij voor de groote winkelruimte ligt, kon het aanwezige pu bliek deze gemakkelijk verlaten. Dat ging zeer rustig, ofschoon toch enkele dames, wat zenuwachtig geworden, in naburige winkels tot kalmte moesten worden ge bracht. Na een half uur was de brandweer het vuur meester, dat aan de damesstof- fen voor duizenden guldens schade had aangericht. Pierlot heeft het ontilag van Belgisch Kabinet aangeboden De Duitsch-Zweedsche spanning is sterk verminderd De Noren moeten op sommige punten achteruit Moord te Scherpenzeel met voorbedachten rade gepleegd -Uil" en -Mees" gisteren on verwacht op Schiphol geland Droog weer Barometerstand van hedenimiiddag 2 uiut: KORT EN BONDIG Ben bayigo omtp 1 of f i mg is geschied in Dublin Castle, bijl het hoofdkwartier van de buitengewone recherche. Vijf re- schercheurs werden licht gewond. In een groot deel van de stad werd de slag gehoord en er werd groote schade aan gericht aan de kostbare ramen in de koninklijke kapel. De sociaal-democratische, de liberale en de conservatieve, partijl te Stockholm zijn van plan op 1 Miei gemeenschap.pe- 1 ij:k een vaderlandlievende betooging te houden, opdat het volk uiting kan ge ven ami den eensgezinden wil, de vrijl- beid en onafhankelijkheid van Zweden te verdedigen; Redevoeringen zullen worden gehouden dopn minister-president Hans- son, leider van de sociaal-democratische partij, den minister van onderwijs Bagge, leider jder conservatieve partij', den libe ralen leider Per Oesterstroem en Lind- b'erg, den voorzitter van het vakverbond Naar Het Volk meldt, heeft het dar gielijksch bestuur van den algemeenen| raad van SDAP en NVV, ma overleg met den ministervan Defensie, in ver band met den afgekomdigdem staat van toeleg, toesloten: le. dat er op den 1 Mei-dag geen, openbare straatdemonstraties zullen Wor den gehouden; 2e. dat de bijeenkomsten een beslor ten karakter zullen dragen en dus slechts toegankelijk zullen zijn voor delieden der moderne arbeidersbeweging en hun huisgenooten. Predikbeurten te Zierikzee Zondag 28 April. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, da. Valeton. Kleine Kerk. 10 ure, da. Pijnaoker Hor dijk (Bevest. kerkeraadslid) en 7 ure, dp. Kluiver van Colijnsplaat. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Visser van Domburg, Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 7.30, 10, 3.30 en 7.30 ure. Dinsdags 8 mre. '8Woensdags 7.30 ure (Openluohtwerk). Donderdags 8 ure. A Ilea onder leiding van de kapiteins Kremerv. Urk. Geret. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Oud-Geret. Gem. 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Bespiegelingen van B. Spiegel Verzekeringsagent. Heusch, DOET U het eens. Inlichtingen vragen bindt U toch tot niet8. Léat TJ eens mededeelen hoe zoo'n Spa.arverzekering in el kaar zit, wat U kunt bereiken met een paar dubbeltjes of kwartjes per week. Vul onderstaande bon in en verzend hem nog vandaag. En des noods - als U geen postzegel bij de hand heeft - zonder postzegel, dan wordt de strafport wel betaald. Dit is de bon, die U kunt insturen. eoor Inlichtingen BON Alle gewenschte inlichtingen en op gave van tarieven worden zeer gaarne gegeven door de Vertegen woordigers der N.V. Verzekerings bank „VICTORIA" T, J. v. d. Bout, agent, Regenboog straat 397 te Zierikzee; M. R. Jongman», acquisiteur, Korte St.-JaDstraat 113, Zierikzee. a niet la Uzettj C J. J. VERTON Voor do se. wandeltoohten neemt zeker eens 'n paar Vleeschbroodjes Croqueiten gevulde Koeken of Amandelbroodjes mee VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE Nore d«gen? W .1 deags een EenPaar^?]E" riemen^ 1 Dan Z*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1