Naast de Beurs W. Merle IVOROL-Tandpasta is de beste DE TOESTAND IN SCANDINAVIË Koffie- en Thee-reclame gratis 'n zakje Biscuits RADIO-PROGRAMMA Vrydag 26' April HILVERSUM I 1876 en 414,4 M. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8 ANP; 8.05—9.15 en 10 gram. 11.30 Bijbelsche causerie; 12 berichten; 12.15 B. v. Dinteren's orkest; 12.45 ANP, gram.; 1.10 KRO-orkest; 1.50 gram.; 2 orgelconcert3 Het Nieuw Rott. trio; 3.55 gram.; 4.45 Rocoqo,-octet515 gram, 5.30 Misuquiette; 6 gram.; 6.20 KRO-me- J lodisten; 7 berichten; 7.15 personeelsset- iectie in de bedrijven; 7.35 reportage; 8 i berichten ANP; 8.15 KRO-New Style Ar- tists; 9 gram.; 9.30 radtotoppeel; 10.05 1 gram.; 10.10 Frans Stjeffan; 10.30 ANP; 10.40 gram.; 10.45 Frains Woutjer's Swing i Musicians; 11.10—12 gram. HILVERSUM II 301,5 M. 8 VARA, 10 VPRO, 10.20 VARA, 12 AVRO, 4 VARA, 7.30 VPRO, 9 VARA. 10.40 VPRO, 11-12 VARA. 8 ANP; gram.; 10 morgenwijding; 10.20 declamatie; 10.40 cello en piano; 11.10 de clamatie; 11,30 gram.; 12 De Palladians; 12.45 ANP; gram.; 1 AVRO-amuseme.nts- iOirkest; 2 voqr de huisvrouw; 2.10 Discoi- causerie; 3 pianovpordracht; 3.30 AVRO- dajnsorkest; 4 gram.; 4.30 Rosian-Ladies; 5 voor de kinderen; 5.30—6 De Ramblers 6.05 Esmeralda; 6.30 letterkundig over zicht; 6.50 zang en orgels 7 Het beginsel programma der SDAP; 7.18 berichten ANP. 7.30 reportage; 7.35 jeugdhalfuur; 8 zang met pianobegeleiding; 8.30 God no,ept tot den mensch; 9 radioto^neel; 9.25 Prinses Fatima; 10,40 avondwijding; 11 ANP; 11.10 Jazzmuziek, gram.; 11.40—12 orgel spel. ENGELAND, 391 en 449 m. (na 10,20 n.m. ook 342 m.) 11.50 cello en piano; 12.20 berichten; 12,35 causerie; 12,50—1,20 Het Emilio Co- lomboftoetet2 Wels programjma; 2.20 variété- 3 Vesper; 3.20 BBC-orkest; 3.50 Yascha Krein's Zigeunerorkest; 4.20 be richten (Wels); 4,25 causerie (Wels); 4.40 kinderuurtje; 5.20 berichten; 5.35 va riété; 5.50 programma, gewijld aajn het Frainsche volk; 6.20 mededelingen; 6.40 jzang; 7 A Christian looiks at the wiorld; 7.20 variété; 7.40 orkestconcert; 8.20 be richten; 8.40 Once a week; 8.55 radioi- tooneel; 9.40 Het Grinke-trio,; 10.20 Oscar Rabin's dansorkest; 11.05 literair-murikaal programma; 11.20 berichten. KEULEN. 466 m. 4.50 militair orkest; 6.40 gram.; 8.30— 8.50 pianovooirdracht9.50 gram.; 10.20 concert; 11.20 soldatenkopr; 12.50 popu lair concert; 1.45 gram.; 3.30 volksliede ren; 3.50 folkloristisch programma; 4.20 en 5.50 gram.; 6.35 omroepkoor en -or kest en solisten; 7.45 muzikaal tusschen- spel; 8,05 gram.; 6,35 folkloristisch pro gramma; 7.20 omroeporkest; 8.20 berich ten; 8.50 reportage; 9.05 gram1.; 9.20 om roeporkest; 10.20 berichten; hierna tot 11.20 nachtconcert; 11.50—12.15 berichten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 m.: 11.20 gram.; 11.50 omroepoü- kest; 12.501.20 en 4.20 gram.; 4.35 piano(- voordracht; 5.05 en 6.20 gram.; 7.20 Voor soldaten; 7.50 gram1.; 7.53 Het VÏaamsch kwartet; 9.30—10.20 omroepdansofkest. i1 GEMEENTERAAD TE THOLEN Gebruik der consistorie tot school Wijziging der haventarieven voor 3 jaar Armhuizen der N. H. K. onbewoonbaar verklaard Salaris sen agenten distributiekring worden verlaagd Woensdag 24 dezer kwam de Raad in openbare zitting bijeen. Afwezig met ken nisgeving weth. Franke. De voorzitter, mr. v. d. Hoeven opent met gebed. Naar aanleiding der notulen merkt de heer Dijkslag op, dat geen advies aanwezig is i.z. verzoek salaris herziening Kuiv vink. De voorzitter zegt, dat alsnog de gascommissie gehoofd moet worden. Op advies Bureau van V-erificatie wordt de Beheersverordening Brug gewijzigd. Het hoofdpunt wordt evenwel niet gewijzigd. Zoo moedig zal mlen de Kroon hierover laten beslissen. De voorzitter deelt mede, dat hiji met twlee bestuursleden der Ned. Herv. Kerk is overeengekomen, de vergoeding voor gebruik consistoriekamer tolt school en koor tot bergplaats te bepalen otp f7 en f8, totaal f 10 per week. De heer van Vessem informeert wat andere kerken vergoed krijgen en acht de vergoeding van f 10 te laag, daar de gemeente per lokaal f 1 per dag krijgt van defensie. Ook staan privaten in het koor en dat zal lucht verspreiden in den zomer. Spr. wil de vergoeding op f12 brengen. De voorzitter merkt op, dat andere kerken geen vergoeding ontvangen, wel leen schoolbestuur en dit is gelijk aan anderen. Wat de stank betreft in het koor, als dit noodig blijkt, zal hierin verandering moeten worden gebracht. Die vergoeding is vastgesteld o.a. in over'- lieg met de heer van Elsacker en men heeft gezegd, dat dit de man is, om wien alles draait. Indien het volledig kerkbe stuur leen en ander niet goed vindt, kan mlen bezwaar maken tegen dit vastge stelde bedrag. Op een informatie van Imr. Wolfensberger, zegt die voorzitter dat de vergoedingen niet vast staan, om dat door defensie verandering en in plaats en in bedragen kunnen worde/u getroffen. Aan J. de Boer wordt, op verzoek, geen vergoeding toegekend voor zijn kin deren welke te Poortvliet school gaan, daar hijl minder dan 4 K.M. van de school afwqomt. Aan het Centraal Ver koopkantoor van mosselen wordt iweer Elke vergelijkende proef bewijst dit. In tuben ven 60, 40 en 25 oent. tegen het oude bedrag een stuk grond verhuurd voor kantoor nabij de brug. Aan W. C. Baaij wordt voor f80 een stuk grond verkocht, voorheen in erf pacht bij Deurloo. Vaststelling vindt plaats der kohieren reinigingsrechten en B. en W. ,een crediet -verleend van f700 voor den bouw (wachtlokaal nabij! de halt©- b'ussan. B. en W. worden tevens gemachtigd tegen de som van f50 per jaar een stuk van dit lokaal voor kiosk te verhuren voor den tijd van vijf jaar. De heer Dijk slag informeert of binnen dien tijd de pachter er af kan en dat niet op Zon dag wordt verkocht. De voorzitter merkt op, dat hij1 voor 5 jaar voor de huur aansprakelijk is. Evenwel kan hij het bin nen dien tijd met toestemjning van B. en W. onderverhuren. Op Zondag mag niet worden verkocht. Im verband met een voorgestelde wijl- ziging haventarieven ontstaat een discus, sie tusschen voorz. en de heeren Dijk- slag en Boogert. B. en W. stellen .voor de tarieven boven de 300 ton te veri- j lagen en de rest te houden op 10 cent per ton. Voor schepen, welke leeg zijn iem in de haven willen overnachten, IwilLejn B. ,en W. het tarief brengen OP 2 cent per ton. De heeren Dijkslag en Bogert achten het onbillijk dat een schip dat slechts de helft in heeft of op de haven; lost, (het volle havengeld mio.et bét alen, zoodat hij ook betaalt, wat hij niet in- heeft of op ander® plaatsen lost. Gezien de concurrentie per asvervoer en ook onderling, tusschen de afnemers van de aangevoerde materialen, was het nood zakelijk, dat enkel voor de inhoud en het gelaste wordt betaald. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. niet geroepen zijin in de concurrentie van andereini in te grijpen. Een groot schip, al pf niet vol, neemt de plaats in voor anderen, terwijl deze voorgestelde-vierlaging reeds f300 minder inkomsten biet zich brengt. De tarieven worden hierna voor 3 jaar vastgesteld, terwijl B. en W. bij andere gemeenten zullen informeerem naar de daar geldende tarieven. Besloten wordt in beroep te gaan blji den Minister van Binnenlajnldsche Zaken inzake het door Ged. Staten niet goed gekeurde besluit tot vaststelling quotient, bedoeld bij artikel 16, 2e lid van het Finantieel verhoudingsbesluit. Onbewoon baar worden verklaard de armhuizen der Ned. Herv. Kerk, Zijnde vijf huizen aan het Kerkplein. De bewoners mogen tot (hun dood hierin blijven, doch daarna [mogen Zijl niet meer worden betovbond, ook niet na verhuizing. Indien Ziji hierna Worden afgebroken, zal de gemeente trachten de grond aan te koopen. Dhr. Wolfensblerger merkt op, dit besluit is zeker de bedoeling de koopprijs te drukj. kem. De voorzitter: „Neen. want dan wa ren Zijl reeds eerder onbewoonbaar ver klaard als deze bedoeling had voorge zeten". Daa? volgens de distributieraad het salaris veel te hoog is vastgesteld voor agenten, wordt dit gebracht voor Tholen op f140; Poortvliet f70; Scherpenisse f80; St-Maartensdijk f100; St.-Anna- land f140; Stavenisse f85; Oud-Vosmeer f85, dit in verband met het aantal de taillisten in iedere gemeente. Voor het gasbedrijf wordt een leening goedgekeurd groot f20000,— tegen 4 pet. Wijzigingen worden aangebracht in de begrooting 1939. Bij de rondvraag zegt m>\ Wolfensberger, dat hij gaarne zag, dat niet op het laatste moment voor de raadsvergadering wijzigingen der stukken plaats heeft. De voorzitter zegt, toe, dat met dit verzoek rekening zal worden gehouden, doch niet altijd kun nen B. en W. hier buiten. Intusschen is het het recht van de Raad de punten op de agenda al of niet goed te keuren. Hierna "Sluiting. Waterleiding-Maatschappij «Schouwen en Duivelend» Verschenen is het verslag van de bo vengenoemde vennootschap over het jaar 1939. Werd in het najaar 1938 door de gemeenteraad van Renesse het besluit genomen aandeelhoudster van de N.V. te worden, door spoedige levering van de benoodigde materialen en het krachtig uitvoeren van de te verrichten werkzaam heden, was het mogelijk op 1 April 1939 Renesse bij het bedrijf in te schakelen. Een gemeente stond nu nog alleen zonder deugdelijk en voldoende water. Gelukkig mocht het voorstel aan B. en W. van Haamstede om deze gemeente als aan deelhoudster tot de n.v. te doen toetreden in de vergadering van den raad dier gemeente van 21 Juli 1939 een meerder heid verwerven, waardoor het mogelijk werd tegen de toen nog geldende prijzen de leveringscontracten af te sluiten. Nog voor het einde van 1939 werd het hoofd buizennet gelegd. De huisaansluitingen in de gemeente Haamstede moeten nu nog gemaakt worden. Het jaar 1940 zal dan het jaar worden dat alle 18 gemeenten op Schouwen—Duiveland aandeel hebben in de N.V. en van het beschikbaar gestel de water zullen kunnen profiteeren tot heil van hun inwoners en de volksgezond heid in het bijzonder. De lengte van het hoofdbuizennet bedroeg op 31 December in totaal 147914,45 M. Het aantal brand- kranen bedroeg 396. De totale afgelever de hoeveelheid water door het Pomp station bedroeg over de jaren 1930/1939: 4.238.885 M3. Het aantal aansluitbare perceelen bedroeg 5833, terwijl het aan tal aangesloten perceelen 5824 bedraagt, of practisch 100 o/0. In 1939 bedroeg de toename 308 per ceelen. De opbrengst van watergeld in de 17 gemeenten bedroeg in 1939 f 121538,31 in 1938 f 116128,92. Het meerderwaterver- bruik volgens aanwijzing der waterme ters bedroeg over 1939 f 10728,71, in 1938 f 10000,80. De opbrengst der brandkra- nen beliep f 1522,50. De abonnementen voor bedrijven leverden f4623 op. De exploitatierekening per 31 December 1939 wijst in onkosten aan f 43017, in opbrengst f 137629,47, zoodat het saldo over te brengen naar de Ver lies- en Winstrekening f94612,47 bedraagt PROCLAMATIE VAN KONING HAAKON Volgens radio Stockholm heeft Koning Haakon van Noorwegen in een brief tot den voorzitter van het Noorsche opperste gerechtshof verklaard, dat de Noorsche regeering op geen andere basis met de Duitschers wil onderhandelen, dan een volledige terugtrekking van hun troepen uit Noorwegen. Deze brief van den ko ning was een antwoord op een schrijven van den bestuurdersraad van Oslo. DE SITUATIE IN NOORWEGEN. D,e Duitsehe bewering, volgens (welke de eerste Noorsche divisie in bet Z.O. van Noorwegen, Zonder ennstigen tegen stand te bieden, naar Zweden zou zijln gevlucht, wordt volgens het Noorsche te- legraafagentschap tegengesproken. Op grond van de laatste 'berichten uit Zwe den, geeft Reuter het volgende overzicht van die situatie: In bet Noorden zijn de wanhopige poi- gingen der Duitsehe troepen, den geal lieerden opmarsch naar Drontheim te stui ten, mislukt. De Duitschers hebben den geallieerden ring, die steeds nauwer om Drontheim sluit, niet verbroken. Steinkjer is door de Duitsehe bommen ®n grana ten volkomen verwjojest. De 6000 inwo ners van deze plaats zijin dakloos. In bet Zuiden trachten de Duitschers langs drie wegen naar bet Noorden door te dringen. De middelste kolomn® is Kopi- pang, pl.m. 80 K.M. ten Noorden van Elverum, genaderd. Mieer naar het Oosten houden de Nor Kien de Duitschers tegen te Oaep, 40 K.M!. ten N.O. van Elverum' en te Try sail, nabijl de Zweedsche grens. De Duitsehe linkervleugel, die in het groote Gudbrandsdal opereert, heeft on besliste gevechten met die geallieerden geleverd in den strategisch belangrijken sector van Lillehammer, waar het dal overgaat in de Zuidelijke vlakte van Oslo. Het belangrijke spoorwegkruispunt Stoeren ten Zuiden van Dorntheim is in handen der geallieerden. In het gebied van Narvik woedt sedert 5 dagen een sneeuwstorm, die de militaire actie be lemmert. VLIEGTUIGAANVALLEN OP. DE NOOR SCHE BURGERBEVOLKING. Volgens het Noorsche Telegraafagent- schap wordt de burgerbevolking in Noor wegen voortdurend meedoogeloos door Duitsehe vliegtuigen gebombardeerd. De laatste dagen zijn vele onbeschermde dorpen en kleine visschershavens aan de Westkust door de Duitsehe vliegtuigen met brand- en brisantbommen bestookt, waardoor vele huizen in vlammen zijn opgegaan en tal van dorpelingen zijn gedood. Bij deze aanvallen zijn minstens zestig personen gedood. Het NTA ver klaart dat het Noorsche volk één is in zijn strijd om zijn bestaan. De krachtige geallieerde hulp is een aanmoediging ge weest en ieder is in den strijd om de vrijheid met den goeden geest bezield. GERUCHTEN ROND ZWEDEN. De Daily Express meldt vandaag, dat door Duitschland een ulimatum tot Zwe den zou zijn gericht. Te Parijs bezit men geen enkel bewijs in deze richtingeven min beschikt men over eenige inlichting, welke de geruchten bévestigen omtrent de Duitsehe ontscheping in Zweden. Zoolang het bericht niet is bewezen, (worden dergelijke geruchten als onge grond beschouwd. DE TOESTAND TE NARVIK. Men bevestigt te Stockholm dat 2500 Duitschers, 1000 ten Noorden en 1500 in het nabij: gelegen dal, zijn omsingeld. Het gerucht dat zij; zich zouden hebbbén overgegeven is voprbarig. HET DUITSCHE LEGERBERICHT Het opperbevel van de weermacht maakt bekend, dat Duitsehe afdeelingen ten N.O. van Narvik in strijd gewikkeld zijn met vrij sterke vijandelijke strijd krachten. Narvik is opnieuw door Britsche zeeslrijdkrachten beschoten. Ten Noorden van Drontheim zijn, na de bezetting van Steintjer, nieuwe vorderingen gemaakt. In het Skagerak zijn twee vijandelijke duikbooten vernield. Een flottielje pe- trouille-vaartuigen heeft aan den Wes telijken uitgang van het Skagerak den strijd met een sterke groep Fransche Deze week bij aankoop van pond Koflie en 1 ons Thee Frambozenkoekjes p. hallp, 25 ot Mandarijntjes n N 25 Gesorteerde Vruchtjes u t/ 25 ,t Gevulde IJsbonbons T21/2,i Zomertrillere 2 ons 25 Mintakeps 2 27 Gemberkeps 2 27 Advooaatkeps 2 27 Orangettes 2 ons 28 ot Troffels 2 28 Verkade's Toffees p. halfp. 2l1lil, v. Melle's 2 ons 25 Gemengde p. halfp. 16 Choo. Wafeltjes 2 ons 28 Gevulde Flikken 2 30 Droste Bonbons per ons 35-30 w Onze allerfijnste echte Achterham deze week 20 c. p. ons Bakmeel 2 pak voor 25 ot Custard groote pakken 21 Boterham worst per halfpond 20 Maizena 3 pak voor 25 Slaolie per flesoh 80-65 ol Azijn 16-15-7 Salata 85-45-25 Bak en Braadvet p. gr. pak 45 Aanbevelend, torpedojagers aangebonden en den vij and verdreven. Het luehtwapen heeft verkenningen gemaakt boven de Noordzee tot de Shet- landseilanden en boven midden Noor wegen. Vijandelijke troepenconcentraties, steunpunten en verbindingswegen wer den onder vuur genomen. Voor de Noor sche kust is een Engelsche kruiser zwaar getroffen en in brand geraakt. Bij Aal- borg, in Denemarken, is een Britsch toestel neergeschoten. Twee eigen toe stellen worden vermist. TELEGRAMMEN HOFMEESTER KOORENS VOOR DE RECHTBANK. Uiterlijk onbewogen nam Donderdag morgei de hofmeester» Koorens, verdacht van moord op zijn vrouw en het ver bergen van het lijk in een koffer, plaats in het verdachtenbankje van de Amster- damsche rechtbank. Er bestond voor de behandeling van deze strafzaak buiten gewoon groote belangstelling. De Offi cier van Justitie, Mr L. de Blecourt, had ruim 40 getuigen gedagvaard. Nadat het Openbaar Ministerie de dag vaarding had voorgedragen, onderwierp de President van de rechtbank, Mr. W, Dons, verdachte aan een zeer uitvoerig verhoor, waarin hij vooral de verhou ding tusschen Koorens en zijn vrouw belichtte. Voorts besprak hij de finan- cieele omstandigheden van den hofmees ter en zijn relaties met andere vrouwen. Verdachte verklaarde dat hij van plan was geweest van zijn vrouw te scheiden en dat er geen sprake van was dat hij haar had willen afmaken. Hij was meer met haar getrouwd om de steun dan omdat hij zoo veel van haar hield. Den avond van zijn terugkomst heeft hij! ieen lang gesprek met zijn vrouw ge had. Er was toen ruzie gekomen. Die ruzie was hoog gelo,open. Toen verdach te opstond, dacht rijn vrouw blijkbaar dat (hij haar te lijf wilde. Zij' gaf hem een duw. Verdachte, op zijn beurt, duwl- de haar van zich af en de vrouw viel tegen de kachel. Ik heb haar naar bed gedragen. Ik dacht eerst dat rij: béwus'r teloos was. Drie kwlartier heeft verdachr te haar laten liggen. Hijl dacht: „misi- schien komt rij! bij". Toen hij weer ging kijken, meende hij zeker dat de vrouw, dood was. Het lichaam' had hiji naar de keuken gedragen. President: „«en in die (keuken hebt U haar gestoken met het mes". Verdachte blijft heel kalm. Rustig antwoordt hij! dat hij het niet precies meer weet. Ook (weet verdachte niet, waarom hij! zijn vroulw, toen hij dacht dat rij! dood was, gestoken heeft. Hierna (wordt de zaak tijdelijk met gesloten deuren voortgezet. Na een half uur worden de deuren Weer geopend. In den tijd dat de deuren gesloten waren heeft verdachte verteld, hoe hijl het lijk van zijn vrouw in stuk ken heeft gesneden. Verdachte vertelt dan wat na den 22 Juni is gebéurd. Het koopen van de beruchte hutkoffer en het wegbrengen van de koffers met hun luguberen inhoud. Het inleidend verhoor van verdachte is hiermede ten einde. Daarna neemt het getuigenverhoor een aanvang. De deskundigen dr. B. J. Mansens, pro sector te Utrecht en de politiedeskundige dr. Hulst, komen in hun rapport tot de conclusie dat een aantal steken geduren de het leven niet kan zijn aangebracht. Daar de steek in de borst gedurende het leven toegebracht, in het hart is gedrongen, bestaat de mogelijkheid, al dus dr. Hulst, dat deze steek de doob delijke is geweest. Dr. Hulst acht het verhaal van ver dachte, dat de vrouw is gevallen en toen dood was, onaannemelijk. Het psy chiatrisch onderzoek komt tot de con clusie, dat verdachte toerekeningsvatbaar is. Na het verhoor der deskundigen pau zeert de rechtbank. Dr. CLOD1US IN HONGARIJE. De Duitsehe gevolmachtigde voor de handelsaangelegenheden van Zuid-Oost- Europa, Dr. Clodius, is Donderdagmorgen in de Hongaarsche hoofdstad aangeko men, waar hij met den Hongaarschen Minister van Handel besprekingen zal voeren. Tijdens zijn verblijf zal Dr. Clo dius ook ""den Minister-President en den Minister van Buitenlandsche Zaken ont moeten. DE ONTPLOFFING IN BILLINGHAM. Nog 4 personen zijn overleden als ge volg van de ontploffing welke zich heeft voorgedaan in een fabriek van de Im perial Chemical Industry te Billingham, in het Graafschap Durham. Bovendien verkeeren verscheidene slachtoffers in ernstigen toestand. Het totaal aantal dooden bedraagt thans zeven. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» door G. Th. Rotman 73. De pensionhoudster, die ook in de tuin was, stormde naar binnen en rende de trappen op. „Mijnheer Pimpelmans", riep ze uit, „dat gaat zoo niet. Ik raak mijn klanten kwijt, het kost me een ruit en nog een diner op de koop toe! Ver trekt U maar liever! Zooiets heb ik hier nog nooit beleefd! O foei, en ik had U voor zoo'n netten man aangezien!" En het arme mensch barstte in tranen uit. 74. Er hielp niets aan. Om niet als een stoute jongen weggejaagd te worden, moest mijnheer Pimpelmans betalen: 1 gebroken ruit, 1 compleet middagmaal, benevens, 2 jdagen pension voor de dames Ribbenspek en Drooglijn, die allebei kwaad en zonder betalen waren wegge- loopenj a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2