De Kern ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland1 flO p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red»: M. J. Kosten ADVERTENTIES: Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER TOEZICHT OP DE PERS Worde den lichtbundel gericht op Scan dinavië, dat in het brandpunt van de Jieele wereld staat, nu op Noorsch grond', gebied de geallieerden en Duitschers el kaar bekampen. Beide rivalen hebben het te land hard te verduren van het gure klimaat. De Noorsche bergen en dalen bieden omstandigheden, gelijk aan die in Zwit serland in dezen tijd van het jaar. De hellingen geven een uitstekende dekking voor het gezicht in talrijke bosschen,, maar in .een zoodanig landschap is het moeilijk operaties te richten tegen een gemeenschappelijk doel, terwijl ook de verbindingen met het hoofdkwartier ach ter het front moeilijk gehandhaafd kun nen worden. Zoo gemakkelijk als Denemarken Zal Noorwegen niet bezet worden, vooral ook omdat de Noren steun krijgen, van de geallieerden, die op verschillende plaatsen troepen aan land hebben gezet, teneinde den Duitschen opmarsch te stuiten en de bezette havens te ontzetten. Voor het eerst in den Eunopeescheh oorlog krijgen strategen, die verzekeren, dat ,een sterke luchtmacht in staat 'is een sterke slagvloot te verslaan, de gelegenheid hun theorie aan de prac- tijlk te toetsen. Met meer dan gewone belangstelling volgen vloot- en militaire autoriteiten in dit opzicht den gang van zaken in Noorwegen. Ook Mussolini interesseert zich voor den afloop van den strijd omdat de af loop ervan over de uiteindelijke houding van Italië ten aanzien van de oorLogvoeL rende partijen zou kunnen beslissen. Italië bezit, evenals het Derde Rijk, ieen sterke luchtvloot, maar is ter zee niet opgewassen tegen de gecombineerde zeemacht van Frankrijk en Engeland in de Middellandsehe Zee. Mussolini's be. langstelling heeft actueelie waarde, omdat Hitler nog altijd pogingen doet om Italië aan de zijde van Duitschlapd in den oor log te krijgen. Te constateeren valt, dat de Britsche vloot tot dusver het overwicht op zee ten volle behouden heeft en dat die Duitsche luchtvloot niet bij machte is gebleken* de landing van geallieerde troepen in Noorwegen te verhinderen, ofschoon ziji belemmerend heef l geageerd en nog steeds ageert. Of de Engelsche luchtmacht er in Zal slagen, de Duitsche vliegvelden in Noorwegen en Denemarken blijvend te vernielen en aldus de Duitsche luchH-< vloot tot machteloosheid te doemen, is voorshands een pp en vraag. Uet wordt intusschen hoe lainger hoe moeilijker de oorlog tusschen de ge allieerden en Duitschland tot Noorwegen en Denemarken te beperken. Sedert het oogenblik, dat Duitsche troepen Denemar ken en Noorwegen binnenvielen, is het lot van Zweden Wederom problema tisch geworden. De regeering heeft stel lig niet zonder dringende redenen onver wijld de defensieve maatregelen vermeer derd en de controle in de territoriale wai- Iteren tot het uiterste verscherpt. Zij heeft vooral sedert den laatsten tijd her haaldelijk protesten moeten uiten tegen schending van het Zweedsdhe rechtsge bied door Duitsche vliegtuigen. Thans komt uit Stockholm het veront rustende bericht, dat Duitsehand aan de Duitsche Oostzeekust uitgebreide mili taire toebereidselen treft: troepen, wa penen, munitie komen in groote hoeveel heden in de havens uit het Memeigebied en uit Oost-Pruisen en andere deelen van Duitschland aan. Tegelijkertijd heeft de Engelsche regeering op een. vraag van het Lagerhuislid Mander, of ziji bereid was in de toekomst den aanvoer van Zweedsch ijzererts naar Duitsch land langs alle wegen af te snijden, ge antwoord, dat Zij zich de beteekenis van deze zaak ten volle bewust was, maar onder de tegenwoordige omstandigheden geen verzekering dienaangaande kon geven. Zoolang de Britsche troepen niet in het bezit zijn van Narvik en van den Spoorweg, die deze Noorsche havenstad met Zweden verbindt, is het vraagstuk voor Engeland blijkbaar niet actueel. Uit besprekingen, die een Duitsche handels- commissie te Stockholm heeft geopend, Inede over de verscheping van ijzererts naar Duitschland via die Oostzee, kan wor den afgeleid, dat het ertsprobleem voor het Derde Rijk hoogst actueel is, voor al nu de Bothnische Golf npg altijd is dichtgevroren. zonder instelling van de censuur De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft een verordening opgesteld, welke in het Staatsblad zal worden af gekondigd en Zaterdag in werking treedt t.a.v. de pers in het algemeen. De be doeling van deze verordening is, dat van de militaire overheid toezicht kan worden uitgeoefend op de publicatiën der pers, zonder dat evenwel de censuur wordt ingevoerd. Deze verordening be vat 12 artikelen, o.a. betreffende for meel algemeen verschijningsverbod, voor waardelijke algemeene ontheffing, nor men voor de toepasselijkheid der onthef fing, bescherming der neutrali teit, aansprakelijkheid en de straf sanctie. Artikel 1. Het is verboden een dag blad, periodiek, vlugschrift of eenigerlei ander drukwerk, geschrift of teekening te drukken, uit te geven of voorzoover zij in de Nederlandsche taal zijn gesteld dan wel in het rijk zijn gedrukt of uitgegeven te verspreiden, aan te plakken of in den handel te brengen. Artikel 5. Ontheffing van het in artikel 1 gestelde verbod wordt van rechtswege geacht te zijn verleend ten aanzien v^n alle in artikel 1 bedoelde drukwerken, geschriften en teekeningen voor zoover er in deze algemeene be kendmaking niet anders is bepaald, dan wel door het militair gezag of den mi litairen censuurdienst indien deze is ingesteld bij algemeene bekendmaking of bijzondere aanzegging niet anders zal worden bepaald. Artikel 7. 1. Geen ontheffing, als bedoeld in' artikel 5, wordt geacht te zijn verleend voor zooverre het druk werk geschrift-of de teekening naar in houd en (of) strekking dan wel naar den uïterlijken vorm: a. in geval van een oorlog, waarin Nederland niet als oorlogvoerende mo gendheid betrokken is, uiting geeft aan gevoelens van vijandschap, haat of min achting tegenover eenige oorlogvoerende mogendheid, hare overheid of een harer overheidsorganen of leidende figuren, dan wel waarvan inhoud en (of) strekking .voo" zoodanige mogendheid, hare over heid of een harer overheidsorganen of leidende figuren ^als beleedigend of noo- deloos krenkend moeten worden be schouwd; b. een afbeelding, beschrijving of eenige bijzonderheid inhoudt met bétrekking tot s lands defensie in het algemeen, dan wel bijzonderlijk met betrekking tot 'slands defensie in het algemeen, dan functies en standplaatsen van militairen. c. mededeelingen inhoudt in zake maat regelen, de evacuatie betreffende of de voorbereiding daarvan door het militair en (of) burgerlijk gezeg. d. bestemd en (of) geschikt is om de krijgstucht bij- en het zelfvertrouwen in de weermacht of eenig onder- of be standdeel daarvan te ondermijnen. e. beleedigend, dan wel noodeloos kren- ken£ moet worden geacht voor het open baar gezag, eenig openbaar lichaam of eenige openbare instelling; f. afbreuk kan doen aan de weerbaar heid en het zéïivertrouwen van de be volking; VERSCHILLENDE BERICHTEN De huiszoekingen bij de leden van de N.S.B. De in ons blad van gisteren gepubli ceerde schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer de Mar- chant et d'Ansembourg aan den voor zitter van den ministerraad in verband met huiszoekingen bij leden van de N.S.B., heeft minister de Geer thans reeds geantwoord. Het is den minister gebleken zoo luidt dit antwoord dat inderdaad op last van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch huiszoe kingen hebben plaats gehad bij leden van de N.S.B., waaronder steller der vragen De vraag of de minister zich er re kenschap van heeft gegeven, dat de be doelde huiszoekingen wijzen op een dis criminatie van de N.S.B., die niet in overeenstemming kan worden geacht met de door den minister in September j.l. en ook later nog herhaaldelijk aangege ven richtlijnen voor het algemeene re- geeringsbeleid, beantwoordt de minister ontkennend, wijl de justitie geen discri minatie kent. Kind vergiftigd Gistermiddag waren bij W o 1 v e g a (Fr.) kinderen aan het spelen, toen een hiervan onwel werd. De ouders hebben onmiddellijk een geneesheer ontboden, die verschijnselen van vergiftiging con stateerde en overbrenging naar het ziekenhuis te Heerenveen noodzakelijk achtte. Hulp bleek niet meer te baten, daar het kind reeds' spoedig na aankomst overleed. Het door de politie ingestelde onderzoek naar de vermoedelijke vergif tiging wees uit, dat de kleine gegeten had van de waterscheerling de z.g. dolle kervel, de in het wild groeiende plant, die aan slootkanten en in moerassen voor komt en als bekend zeer vergiftig is voor mensch en dier. KORT EN BONDIG Het programma van aanbouw voor de Fransche vloot tot het jaar 1944 zal volgens een mededeeling van den Franschen minister van marine een be drag van 13 milliard franc vorderen. De correspondent van „Aftonbladet" in Kiruna meldt aan zijn blad, dat de sneeuwstorm, die vijf dagen lang ge woed heeft, de militaire actie in het district van Narvik stop g-e zet heeft, hetgeen waarschijnlijk ver klaart waarom de geallieerde aanval op Narvik, die verwacht werd, niet is in gezet. De Deensche landbouwraad deelt mede dat de toevoer naar Denemarken van graan en voeder in de komende tij den hoogst onzeker is en dat een belang rijke beperking op verscheiden gebieden der landbouwproductie daarom een drin gende noodzakelijkheid wordt. Verder wordt medegedeeld, dat boter, bacon en eieren, welke anders elders hadden zul len worden verkocht, thans naar Duitsch land worden verzonden. In de provincie Catamarca (Argentinië) is een ernstig vliegtuigongeluk ge beurd. Tijdens het zoeken naar vermiste jagers is een hospitaalvliegtuig van de aeroclub in den mist tegen een bergtop opgevlogen. Het toestel werd vernield. De bestuurder, de mecaniciën en twee andere inzittenden vonden den dood. Met ingang van Zaterdag treedt een nieuwe dienstregeling bij de Deensche spoorwegen in werking. De normale dienstregeling is ongeveer tot de helft beperkt, vooral in den avond. Alle" motor treinen worden door stoom treinen vervangen. Tusschen Seeland en Fühnen-Jutland zal slechts een trein per dag in beide richtingen rijden. Ook het aütobusverkeer zal aanzienlijk worden beperkt. Omstreeks 1000 Finsche kinderen, die tijdens den Finsch—Russischen oorlog naar Noorwegen zijn geëvacueerd, zullen naar hun land teruggezonden worden. Ook zullen binnenkort 1300 kinderen en grijsaards uit het gebied van Petsamo, die bij den Russischen inval op Noorsch gebied een toevlucht hadden gezocht, naar Finland terugkeeren. Te Brussel is men thans bezig met de grondvesten te leggen van het nationaal monument ter herinnering aan Konin gin Astricf, dat naast de kerk te Lae- ken, waaronder zich de grafkelders van het. Belgische vorstenhuis bevinden, zal worden opgericht. Dit monument zal een der mooiste zijn van het geheele land. De demobilisatie van het Finsche leger is op groote schaal begonnen. Gedurende de laatste weken zijn zes reservelichtin gen afgezwaaid. Finland heeft thans zijn menschen noodig voor herstel van het land. De grond moet, hoewel ver minderd in omvang, voldoende vrucnt- baar gemaakt worden om het land te voorzien van de noodzakelijke voedings stoffen gedurende het komende jaar. Te Beinnuird bij Loch Lomond (Schot land), is het wrak gevonden van een Britsch lijntoestel. Het vliegtuig was Maandag uit Perth naar Heston vertrok ken. Er waren geen passagiers aan boord. Het toestel werd bestuurd door Captain King, die indertijd minister-president Chamberlain per vliegtuig naar Duitsch land heeft overgebracht. Alle drie in zittenden zijn om het leven gekomen. LUCHTBESCHERMING In den ouden, dein oenouden tijd, Toen er heel geen beschaving bestond, Leefde de mensch ('tis bekend wijd en zijd), In een hol half onder den gnond I Maar toen de cultuur was gekomen Het verstand het steeds meer en meer won, Behoorde men ènders te wonen, Men riep om de vrijheid, de zon! Maar nóg was de mensch niet tevreden! Met alles wat Gode hem gaf, Het werd te benauiwd hier beneden, Te donker, te koud, als in 'tgraf, Het luchtruim was toen haar gedachten Dóar moest nog 'n „Lebensraum" zijn. Zijl durfden het stoutst te verwachten, De aard' was nu eenmaal te klein! Totdat.... rij: na duizenden jaren, Hun „wijsheid" hun „inricht" ten spijtj, Jammerlijk moeten verklaren: „Wij1 zijn onze voorsprong weer kwijt",,.. Want wéér kruipen ziji in hun holen. Gevaar hen omgeeft, uit de lucht, ...Zóó draaien riji rond als een molen^ Arm mensdhdom... iwe slaken een zucht. (B. O.) ONDERWIJS Splitting hoofdacts examens Bij Kon. besluit van 12 dezer is het besluit 10 September 1923, tot regeling van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonder wijzer, in verband met de huidige bui tengewone omstandigheden gewijzigd, zonder dat de exameneischen worden verlaagd. Het examen, bedoeld in artikel 5, eerste lid, wordt in twee gedeelten af gelegd. Het eene gedeelte (A) omvat de vakken: opvoedkunde, Nederlandsche taal en letterkunde en geschiedenis; het andere gedeelte (B) de overige vakken, vermeld in het programma, aan dit be sluit gehecht. Bij de aangifte voor het examen vermeldt de adspirant welk ge deelte hij wenscht af te leggen, dan wel of hij zich aan het geheele examen wenscht tc onderwerpen. Indien hij in een der drie voorafgaande kalenderjaren een gedeelte met gunstig gevolg heeft afgelegd, legt hij daarbij het in het vijfde lid genoemde bewijs aan den voor zitter over. Luchtmacht of slagvloot het huidige militaire probleem Zweden's positie wordt steeds meer bedreigd Toezicht op de pers zonder In stelling van een censuur Periodieke verloven, doch op iets beperkter schaal, verleend Het hoofdacte-examen wordt in twee gedeelten gesplitst Kans op regen Zon op 26 April 4,41 Maan op: 26 April Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 26 April 5,28 17,56 11,01 23,22 Weer verloven verleend De regeeringspersdienst deelt mede, dat van Zaterdag 27 April af (vertrek Vrijdagavond daaraan voorafgaande) weer zal worden overgegaan tot het ver- leenen van periodieke verloven zij het op iets beperkter voet dan tot dusver het geval is geweest. I V.V.V. dat drietal letters Doet -voor velen vriend'lijk aan, Onze Hollandsche gastvrijheid Weeft zich door ons volksbestaan. Deze eigenschap is altijd j Onze roem en trots geweest, j En dat niet slechts naar de letter Maar vooral ook naar de geest. And're tijden, and're zeden, Dat blijkt tegenwoordig weer: In 't bepalen van gastvrijheid Kwam een heele ommekeer. Het verkeer van vreemdelingen Wordt 'niet in de hand gewerkt Docht met 't oog op de defensie Houdt men 't liever iets beperkt. Onder 't motto van „toerisme" Wordt soms heel wat uitgespookt Wat, naar Hollandsche begrippen, Niet met 's lands belangen strookt. Nederland moet waakzaam wezen Dat 's een eisch die thans hier geldt; Vrij verkeer voor buitenlanders Zijn we dus niet op gesteld. J.S»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1