Uit Stad en Provincie IK HEB GEKOZEN Op échte jê RADIOPROGRAMMA Donderdag 25 April HILVERSUM II 301,5 M. AVRO-uitzending. 8 ANP; 8,10 gram.; 10 morgenwijding; 10,15 gram.; 10,30 voor de vrouw; 10,35 omroeporkest; 11 week overzicht; 11,15 omroeporkest; 12,15 Puszta-orkest; 12,45 ANP, gram.; 2 voor de vrouw; 2,30 zang en orgelspel; 3 brei- en borduurcursus; 3,45 gram.; 4 voor zieken en thuiszittenden. 4,30 gram.; 5 voor de kinderen; 5,30 AVRO-Amuse- mentsorkest; 6,30 sporthalfuur; 7 voor de kinderen; 7,05 voor militairen; 7,30 Engelsche les; 8 ANP; 8,15 Concertge bouw-orkest; ca. 9,15 causerie over Vol taire; 10,35 Disconieuws; 11 ANP; 11,10 AVRO-dansorkest; 11,40—12 gram. HILVERSUM I 1875 en 414,4 M. 8-9.15 KRO, 10 NCRV, 11 KRO, 2—12 NCRV. 9 ANP; 8.05—9.15 en 10 gram.;; 10.15 morgendienst; 10.45 gram.; 11.30 godsdienstig halfuur; 12 berichten; 12.15 KRO.orkest; 12.45—1.10 ANP en gram'.; 2 handwerkuurtje; 3 gram.; 3.45 bijtoef- lezing; 4.45 gram.; 5 handenarbeid; 5.30 consonanten; 6.45 Esperanto; in de prac'- tijk; 7 berichten; 7.15 boekbespreking; 7.45 gram.; 8 ANP, internationaal oven- lzicht; 8.25 gram.; 8.45 massa-zangkoor van de Chr. Oranjevereeniging „Juliana"; 9.20 reportage; 10 ANP, actueel halfuur; 10.30 orgelconcert; 11.15 gram.; circa 11.50 12 schriftlezing. NIEUWERKERK. Dinsdagavond werd in café de Later de algemeene leden vergadering van de coöp. Boeren leenbank gehouden. Aanwezig waren 45 leden. Als voorzitter fungeerde de heer H. C. v. d. Zande. Na het wel komstwoord werd de heer W. Flikweert aangewezen tot secretaris. De kassier deed rekening over het afgeloopen jaar. De ontvangsten bedroegen op 31 Dec.; kas f7251,06; spaargeld en rente f62992,89; voorschotten f 3111; rekening courant f638150,36; rente v. voorschotten f 1699,98; idem in rekening courant f4436,74; idem van effecten f449,55; van de Centr. bank f 914,59; provisie en diversen f 373,03; totaal f719479,20. Uitgaven; spaarbank f64939,03; voorschotten f19350; rekening courant f 610982,73; rente van spaargeld f3921,26; rente in rek. courant f 1409,35; rente aan de Centr. bank, bijdragen en W.B.-fonds f99,08; salaris en afschrij vingen f1550; diversen, winst over 1938 en kas f 17227,75; totaal f719479,20. De balans gaf een bedrag van f 236363,12 in actief en passief, waaronder een winst over 1939 van f312,35. Deze winst was oorspronkelijk grooter; hiervan is een grooter bedrag gebruikt voor af schrijving op het bankgebouw. De heer A. J. Steendijk als voorzitter van de Commissie van Toezicht advi seerde de rekening met genoemde cij fers goed te keuren, waartoe werd be sloten. Uit het jaarverslag blijkt dat het aantal leden 141 bedraagt. Uitgegeven en in omloop zijn 505 spaarbankboekjes, 110 rek. courantboekjes, uitgegeven 225 spaarbusjes, verstrekt zijn 27 voorschot ten. De omzet bedraagt ruim f 1.400.000. De voorzitter brengt den kassier dank voor het gehouden beheer en het jaar verslag. Hij noemt eenige cijfers uit de notulen van 5 en 10 jaren terug en concludeert daaruit dat de bank in bloei toeneemt en op een dorp onmisbaar is. De heeren J. A. Gaanderse, W. Flik weert Az. en M. Krabbe, resp. bestuurs lid, lid Raad van Toezicht en plaats vervangend lid, werden met ongeveer algemeene stemmen herkozen. Medege deeld wordt dat de rente over 1940 de zelfde zal zijn als over 1939. Na rond vraag volgde sluiting. Schoone herinneringen uit het verleden kunnen ons nooit ontnomen worden, hoe onschoon het leven later, ook worden tnoge. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden 50 door Agathe Pogner Je hebt toch niets verkeerds gedaan, Katja. Dan behoef je ooik niet bang voor hem te zijln! Maar waarom komt hiji dan altijd? Waarom? Ja, ik denk, dat hij komt om je te vragen zijn kind niet te ver- Igeten, als het andere er eenmaal is. Dat is immers vanzelfsprekend. Elke va der zou dat doen. Katja keek mij vragend aan; zij streed kennelijk tusschen hoop en twijfel. Denkt u werkelijk, dat het alleen daarom is? Daar ben ik van overtuigd! Waar zou het anders om zijln? Zijl haalde verlicht adem. Natuurlijk, u hebt gelijk. Wat zou hij ook anders van mijl kunnen eischen? Merkbaar opgelucht, ging ze weer aan haar werk. Ik riep Fed ja in mijn kamer en leerde hem het liedje van den wolf en het grijs- grauwe geitje. De kleuter luisterde met groote aan dacht en toen ik de drie coupletten had opgezegd, sprong hiji op mijn schoot en ST.-PHILIPSLAND. Maandagavond 22 April kwam de afdeeling St.-Philipsland van den N.C.L.B. in vergadering bijeen, ter bespreking van het loonvoorstel der werkgevers, gedaan op de conferentie van 15 April 1.1. Deze vergadering stond onder leiding van den vice-voorzitter P. Mol, terwijl van het hoofdbestuur aanwezig was dhr. Vingerling. Het voorstel der werkgevers was 26 cent per uur en voor zwaar werk 30 cent pei uur. Daartegenover stonden de eischen der werknemers voor de 9 zomermaanden 27 cent, 3 wintermaanden 28 cent en voor zwaar werk 30 cent per uur, benevens j voor de knechts dezelfde verhooging van het eerste aanbod plus gemiddeld 10 pet. verhooging voor accoordwerk. Met algemeene stemmen werd besloten niet van hun eischen af te wijken, deze kwestie den Rijksbemiddelaar voor te leggen om in deze een beslissing te nemen. Aan het einde der vergadering werd een controle-commissie benoemd, terwijl twee nieuwe leden toetraden. Daarna sloot dhr. Mol de vergadering OUD.-VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot president-kerkvoogd dhr. J. M. Engelvaart. lm de plaats van dhr. W. C. Oos terhout. hoofd der R.K. School, is door den burgemeester aangesteld als Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst dhr. A. H. Gunst, plaatsvervangend Hoofd is dhr. A. Beije. - Door B. iem W. is aangesteld als monteur bij' de brandweer dhr. A. v. Jagt. POORTVLIET. Door 't bestuur van het Waterschap Poortvliet is een oproep ge daan voor sollicitanten voor de betrek king van Ontvanger-Griffier. Deze functie is na het overlijden van wijlen burge meester Dronkers; bekleed door zijn zoon J. J. Dronkers. Thans hebben zich 5 sol licitanten aangemeld. De beslissing valt echter pas op de ingelandenvergadering in Mei aanstaande. Burg. Stand. Ondertrouwd; Johannis van Dalen alhier en Wilhelmina van Luijk te Tholen; Johannis Kersbergen, 36 j. te Leerbroek en Pieternella Cornelia Jansens, 25 j., alhier. Loop der bevolking. VertrokkenPie ternella Geuze naar St.-Maartensdijk; He lena Bolier naar Oud-Vossemeer. GEMEENTERAAD TE OUWERKERK Uitvoering kluiibouw uitgesteld Hoofd dar o. I. school benoemd Dinsdagmiddag vergaderde de voltallige gemeenteraad onder vopirzitterschap van Burgemeester Rome'ijin, die in zijn ope ningswoord memoreerde, dat de vergade ring om droeve familiehpmstandigheden van één der leden was uitgesteld. Hij wenschte dat die familie kracht zal vito den om zich te herstellen van de slag, die haar trof. Vervolgens geschiedde voor lezing der notulen, naar aanleiding waar van die voorzitter opmerkte dat de kluis- b'ouw is aanbesteed, doch dat de uitvoe ring om verschillende redenen tot het najaar zal moeten wachten. Voorts zal de Zuid-Achterom geëgaliseerd worden ien de gopf voor waterafvoer voor de schuur van J. Boot fwordjen doorgetrokken. Het adres van het Hoofdbestuur van dien Ned. Politiebond, oin herziening van de salarissen van politiepersoneel, in ver band miet prijsstijging, werd afgelezen. Evienzoo het verzoek van S. de Rijke om ontheffing van schoolgeld. Adressant acht zich niet in staat om zijn aanslag te betalen, wegens het ontbreken van in komsten. Hoewel alle leden de bezwaren van die Rijke kondon aanvoelen, bleek nu ieenige discussie niemand voor afwij king van de verordening te Zijn, hetgeen tot onaangename consequenties leiden zou. Een soortgelijk verzoek van A. M. Bakker, die meende te hoog te zijn aan geslagen. werd evenmin gunstig ontvan gen, omdat de heffing had plaats gevon den op grond van de verordening. Aan de circulaire van Ged. Staten, voor- 1 schrijvende de in in het Ambtenarenrei- glement op te nemen bepaling omtrent gelijktijdig genot van burgerlijke en mili taire belooning werd gevolg gegeven. Van G.S. was voorts een mededeeling ont vangen namens den Minister va|n Bini- nenlandsche Zaken, waarin deze zeide het standpunt van de gemeenten, die niet de op de veiligheid van den staat be trekking hebbende aanvulling van de po litieverordening hadden opgenpimen, te betreuren. Besloten <werd om de politie verordening thans aan te vullen, in diejn.- zin, dat bet voortaan verblozen zal zijn, de menschelijke stem of muziek door middel van radiotoestellen of andere in strumenten oó den openbaren weg. hoor baar te makqn of daarmede anderen te hinderen, voor zoover dit de neutraliteit van. ons land in gevaar kan brengefn. Teneinde over de benoeming van een hoofd dier O.L. School te beraadslagen, ging de raad gedurende geruimen tijd in besloten zitting. Nadat de schorsing was opgeheven, werd tot stemming over gegaan, waarbij' op den heer W. Dane te Oudelande 4 fcn op den heer Tj. ten Wolde te Groolt-Aitomers 3 stemmen wier- den uitgebracht. De huurwaarde van de onderw'ijzerslwloning werd bepaald pp f 300 Tot afgevaardigden naar de vergade ringen der N.V. Waterleiding-Maaschappij „Schouwen-Duiveland" Werden de burge meester ien de heer J. L. Kuijper benoemd Ten behoeve van den bouw van een kluis werd het sluiten van een 'geldleei- Ining van f 1000 41/t g o Ie d g1 e v o 0 d e n, af te lossen in 10 jaar. De voorzitter deelde vervolgens mee. dat de heer Leune tot tijdelijk onderwij,- zjer is aangesteld. De heer Hoek zag ier gaarne toiji de Waterleiding-Mpij. op aangedrongen, dat de leiding in Baalpaj- penweg zoodanig Iwjoirdt verbeterd, dat nijet iederen winter voor bevriezen be hoeft te worden gevreesd. Voorts dient de heining bijl Bolijn te worden gelaseht. De voorzitter' zal in één en ander Ver betering zien te krijlgen. De heer de Rijke zou gaarne de aschbak achter den toren opruimen, omdat daaruit steeds pa;- pieren, overal heen waaien. De voorzit ter meende dat geen andere plaats is te vinden, waarmede de beer de Rijke instemde. De heer v. d. Bos was van oordeel dat de niet-toegroeide perkjes op het oude kerkhof er wat rommelig bi) -liggen. Hiji achtte het noodig dat zij' om gespit worden. Ook hierop zou de voor zitter wijzen. Daarna volgde sluiting. ST. CORNELIA LIEFDEHUIS Dinsdagvoormiddag 30 April vindt die officieele opening plaats van hot nieuwe St.-Cornelia Liefdehuis aan 'het Kraan plein te Zierikzee, het fraaie gebouw met drie verschillende gevels teneinde de ge. veüijln van dit deel der Oude Haven niet te verstoren. Tot vpor kort stond op deze plaats het oude, heel wat minder fraaie, huis der R.K. zusters en ouder» vara dagen, dat den 30 Juni 1877 geschon ken werd door mevr. Schillemans-de Wit aan het R.K. Armbestuur. Vo.or deze schenking deed het huis dienst als loge ment en voordien was het als patriciërsc- huis in het bezit van vele geslachten, die het huis „De Mossel" bewoonden, (wel ke naam reeds op het eind van de 16e leeuw voorkomt. Tal van vooraanstaanden in stad ©n lande vertoefden hier korter of lan ger tijd. In 1871 werd het toenmaligle logement zoogenaamd gerestaureerd en de gevel door portland-cement „eentonig en glad gemaakt als een vel papier", zoo als een tijdgenoot het baschreef. Thans Ziet de gevel er heel wat fraaier uit en siert dit deel der stad door de gej- broken gevellijn en fraaiein traptoegang. De oppervlakte van het geheele ge bouw bedraagt 550 M2., het hopfdgebbuiw is 12 M. hoog, behalve de kap, terwijl de liftkoker 16.80 M. hoog is. Benedien telt men 10 dienstvertrekken, keuken, cen trale verwarming, ontsmettingslokaal (al leen van buiten af bereikbaar), bergplaats wasscherijafdeelimg, etc. Boven het sous-|terrain zijn op de 3 verdiepingen, (alle met de lift te berei ken), die op dezelfde wijze zijn inge<- richt, 60 vertrekken, behalve de kapel', die 16.80 M. lang en 4.60 M. breed is. De bouwmeesters vara dit deel hebben hier de sfeer weten, te scheppen, die Irnen, hier denkt aan te treffen. Sober ©n tóch stijlvol, met diffuus licht door gekleurde ramen. De kamers voor de pensionaires rijn van verschillende grootte. Slaapkamers, onmiddellijk erachter. Centrale verwar ming len sanitair is overal aanwezig; daar onder begrepen de badkamers. Op iedere verdieping is een keuken, welke in ver binding staat met de centrale keuken, waar ieen speciale lift uitkomt voor het transporteereai van de diverse spijlen. Hoewiel het inietoWe' zusterhuis niet de pretentie heeft van een ziekenhuis, is öp de 3e verdieping de ziekenafdeelimg, als. mede het z.g. zusterklooster. Een ziekenzaaltje telt 4 bedden, waar patiënten ook door hun huisarts kunnen worden bezocht. De 28 M, lange daktuin geeft de eventueele patiënten gelegen heid volop van de zon te genieten en tevens van het fraaie uitzicht op de stad en onmiddellijke omgeving. De zit-slaap- kamers zijn aan de Oostzijde gebouwd, terwijl de ruime zit- -en slaapkamers uitzicht 'geven op het Kraanplein. Een schelinrichting is gebouwd op dag- en nachtalarmeering, volgens het nieuwste systeem. Pastoor Brink was zoo vriendelijk onze gids te zijn bij een bezoek aan dit met groote zorg ien netheid ingerichte nieuwe Zusterhuis met pension, dat den naam krijgt van „Domus Aurea" (Gulden Huis) en, zooals in den aanvang reeds werd medegedeeld, op Dinsdag 30 April offi cieel zal worden geopend. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Op het drietal te Vlaardingen komt voor ds. Batelaan te Stavenisse. ST.-MAARTENSDIJK. Donderdagavond 7 uur, ds. J. H. Muldier van Qharlois. Geref. Kerk. Bedankt voor Montfoort de heer W. P. C. den Boer, hulpprediker te Bodegraven. Naar w'ijl vernemen is Ds. Gijsb. Leene voornemens pp 19 Mei a.s. afscheid te niemien van de Ger. Kerk te Baarland». De bevestiging en intrede te Zierikzee is bepaald op Zondag 2 Juni. Als beves,- tig|er hoopt pp te treden ds. G. Leene te Stadskanaal. zei: Jij bent de geit on ik ben de wolf. En nu eet ik je op! Hij knarste met zijn tandjes als een woedende beer, maar direct daarop scheen hij! te vreezen, dat hij zich niet behoorlijk had gedragen, want zonder dat ik hem daarom had gevraagd, ging hij op Zijn bankje naast de deur ritten en zei; Fed ja zoet! Fedja heel zoet! Plotseling klapte hiji opgewonden in zij'n handjes. De groote vogel! De groote vogel! Met een paar sprongen stond hijj naast mij aan het raam en samen keken wij, hoe het Noorderlicht rijn stralende won deren aan den hemelkoepel penseelde en de sneeuw met rijn betoovenendem glans overdekte. Fedja drukte zich nog dichter tegen mij aan en vroeg met glinsterende opgen: Is dat nu de lieve God? 15 Feblruari. Lang en hard was des Winters nacht. Hoe we ook stookten, zelden Was de temperatuur in huis hooger dan zes of Zeven graden. De wind Was de schuld van alles, de wind, die met alles den, draak scheen te steken. Het spreekwoord „strenge heeren re- geeren niet lang" bleek hier niet op te gaan, want hoe strenger de heer, desi te langduriger zwaaide hiji zijn soepter. I Den eersten den besten dag, waarop de wind ons met rust liet, gingen we naar de Walvischbaai. Tychon had, in verband WW' Katja's toestand, thuis wil len blijven, maar zij drong net zoolang aan tot hij tenslotte eveneens in de slee plaats nam. Zij wilde hem met dezen tocht een genoegen doen en met Fedja aan de deur staande, keek ze ons lachend na. In de Walvischbaai was niet veel ver anderd, zij het dan, dat de dood opnieuw een offer had geëischt een zeer jonge vrouw, die eveneens pas dezen zomer naar het hooge noorden was ge komen. Ik vroeg, wat haar gescheeld had en het antwoord luidde, zooals ik dat ver wacht had: „Scheurbuik". Rodion en Wenjamin hadden geluk ge had op de jacht en onder meer een prachtigen walrus buit gemaakt. Grootmoeder had wat gehoest -- de verraderlijke, scherpe wind was door de stevige houten wanden heengedrongen on ze had zich al die maanden niet be hoorlijk kunnen verwarmen. Maar nu voelde ze zich toch weer beter en haar oogen straalden in hun ouden glans. Slepanida was weer in blijde ver wachting. „Nog acht of veertien dagen" zei 2e. En ze glimlachtehet geluk zalige lachje van de aanstaande moeder. Pelka was, naar het mij leek, veel langer geworden, maar zij zag angst wekkend bleek en haar groote oogen stonden als twee wonderbaarlijke ster ren in haar lief gezichtje. Toen wij samen wat rondwandelden, vroeg ik haar hoe oud zij eigenlijk was. Ik geloof, dat ik elf wordt. Maar 't kan ook zijn van tien. Ik weet het niet precies. Wanneer ben je dan jarig? In den winter. De winter is lang. Nou ja, voor Kerstmis. Dat is nog langer. Pelka dacht een oogenblik na. Daar na zei ze: In November. En de dag? Daarop moest Pelka het antwoord schuldig blijven. Ze vroeg, of dat dan zoo belangrijk was. Ik zweeg. De eenvoud van het kind maakte me beschaamd. Want niets, niets was belangrijk. Slechts wij zelf maakten de dingen belangrijk. Wij legden er ons hart en onze gedachten in en dan hiel den ze ons als zware ketenen overal en voortdurend in hun macht. Toen we gezamenlijk aan den maal tijd zaten, vroeg Pelka plotseling; Mamoesja, wanneer ben ik geboren? Stepanida wist het evenmin, althans niet precies. Maar in haar plaats ant woordde grootmoeder: Vijftien No-( vember. Zie je wel, praalde Pelka, groot moe weet alles 1 Ze is dan ook, toen ze ERICH MARIA REMARQUE, de schrffver van het hoek de i,Drie Kameraden", naar welke roman een film werd vervaardigd, die denzelfden titel draagt en deze week in de Con certzaal-Bioscoop wordt vertoond. ii. ■■■igyü AANBESTEDINGEN Nameras God. Staten van Zeeland is Woensdagmorgen te Middelburg aanbe steed: het verbeteren van den weg Mid delburg-Oost Souburg-Vlissingen, weg no. 31a van het tertiaire wegenplan voor Zee land 1938, miet bijkomende werken. Laag ste imsChrijfster was de firma T. Duin- houwèr Sr. te Goes met f94985.—. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» door G. Th. Rotman 71. Daar lag namelijk nog de stoel, die hem daarstraks naar het hoofd gegooid was. Mijnheer Pimpelmans nam hem op. Op wiens hoofd hij terecht zou komen, kon hem niet schelenAls zijn woede maar gekoeld was! Kinderen, kinderen, maak je toch nooit kwaad, want dan kom je tot dingen, die je nooit meer goed kan maken! 72. Zzzz! daar ging de stoel! Hij kwam precies op het presenteerblad van Tinus terecht, zoodat het Iheele blad, mits gaders biefstuk, aardappelen en groente hem als 't ware uit de handen gemaaid werd. Tinus haren rezen er van te berge, terwijl de pensiongasten verbaasd kwa men aenloopen. nog klein was, vier jaar lang op school geweest. En ze was altijd de beste leerling, liet nu ook Rodion zich hooren. Toen de schoolopziener eens een onderzoek kwam instellen, was zij de eenige, die wist in welk jaar Caesar was gestorven. Destijds was ik leerling in de zaak van haar vader. En haar vader kwam stra lend van trots den winkel binnen om ons te vertellen, dat zijn dochter het ec op school het beste had afgebracht. Zij was de eenige, die alles van Caesar had afgeweten. En hij gaf ons een hand vol kleingeld om er een gezelligen dag van te maken. Ik wilde natuurlijk weten, wie die Caesar, wiens dood zoo belang rijk werd gevonden, was geweest, maar daaromtrent kon mijn broodheer mij ook niet wijzer maken. Zweren kan ik niet, zei hij, maar ik geloof, dat het een meermalen bekroonde rashond is geweestLater informeerde ik toen bij de dochter zelf maar eens naar Caesar en die zei.... Moet je nu persé die ouwe koe weer uit de sloot halen? vroeg grootmoeder glimlachend, maar het was haar duide lijk aan te zien, dat ze zich in stilte over het herinneringsvermogen van haar man verheugde. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2