KIEUWSBODE WOENSDAG 24 APRIL 1940 De Kern ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland! flO.— p. Jaar Afzonderlijke nummers B cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode. Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel, 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14323 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staat in den lichtcirkel der politieke spanningen op het wereldtooneel de op perste oorlogsraad der geallieer den, die Maandag en Dinsdag te Parijs in vergadering bijeenkwam en waar aan de meest vooraanstaande figuren van leger, marine en luchtmacht deelnamen. De bijeenkomst stelde in staat tot een breede gedachtenwisseling over alle pro blemen van militaire politiek, welke op dit oogenblik de waakzaamheid noodig kunnen maken van de geallieerde regee ringen, ten einde te~ gelegener tijd de eventueele uitvoering te verzekeren van haar verplichtingen en de gemeenschap pelijke verdediging van haar belangen tegen ieder initiatief van den tegenstan der. Deze uitlating wordt van beteekenis geacht, als een bewijs dat Frankrijk en Engeland de uiterste waakzaamheid be trachten met betrekking tot hun belan gen in de Middellandsche zee, dat zij gereed zijn om daar aan vijande lijke actie het hoofd te bieden en onder geen enkele omstandigheid door een ver rassing overrompeld te zullen worden. Er is niet de minste twijfel, of de gealli eerden zullen van de vrije beheersching der zee gebruik maken om hem met de grootste energie verder te ontwikkelen. De onderneming in Noorwegen, waarvoor zij nu hun krachten inzetten, wordt vergeleken met de vergeefsche ex peditie, die Churchill in 1917 naar de kust van Moermansk tegen de Russen organiseerde. De vergelijking gaat slechts gedeeltelijk op. De onderhavige onderne ming is niet een detail van den oorlog, van veel grooter omvang en uitermate maar een hoofdmoment: zij is daarom systematisch georganiseerd. r\e opzet van de Duitsche legerleiding ^om Noorwegen even vlug en vlot te bezetten als Denemarken is mislukt. Wel heeft zij door snelle operaties belangrijke punten kunnen bezetten, maar de Noor- sche tegenstand, waarop men niet ge rekend had, heeft de legerleiding voor groote moeilijkheden geplaatst. Was er geen verzet van Noorsche zijde gekomen, dan was 't eenvoudig geweest, van Oslo uit per spoor of autotractie, de geïso leerde punten aan de kust, welke bij verrassing werden bezet, het contact met deze plaatsen te onderhouden, ter wijl nu de verbindingen gemaakt dienen te worden. De geallieerde strategie is thans ook duidelijker; na het vestigen van een lan dingsbasis, een brughoofd te Harstad, op een Lofoddeneiland voor de kust, zal men trachten door landingen, benoorden en bezuiden de door Duitschland bezette sleutelstellingen aan de kust, deze te omsingelen. Terwijl men tevens door het zenden van troepen naar de omgeving van Hamar en Elverum, de Noren zou versterken in hun verzet, den Duitschen opmarsch vertragen en aldus de tijd, waarover de geallieerden beschikken, om hun landingen te voltooien, zou ver lengen. Van Duitsche zijde is de tactiek even eens tweeledig: eenërzijds van het Zui den uit het land stelselmatig geheel in handen te krijgen, waartoe alle Noorsch Verzet gebroken moest worden. En ten tweede door snelle stooten naar het Noorden en Noordwesten te trachten zoo snel mogelijk over land in verbinding te komen met de bezette punten aan de Westkust, om het gevaar van isolement te voorkomen. Zoo ontstaat hier een race tusschen de beide machten. De Engelschen zijn geland ten Noorden en ten Zuiden van Drontheim, resp. te Namsos en te Andalsnes en trachten Drontheim te omsingelen. Dezelfde tac tiek passen zij bij Narvik toe. Het is inmiddels ten W. van Drontheim tot een hevig treffen gekomen tusschen de elkaai bekampende partijen. Aan beide zijden van het Mjövameer vallen de Duitschers aan, gesteund door tanks, vliegtuigen en artillerie. Op verscheide ne plaatsen heeft de Duitsche luchtmacht de verbindingslijnen bestookt. Naar te Stockholm verluidt, zijn de geallieerde troepen even sterk in aantal als hun tegenstanders. Volgens een Zweedsch bericht werd gisteren verwoed gevochten in het hart van Noorwegen om het bezit van d e „poort" naar Oslo, waar 't groote Gudbrandsdal uitkomt in de Zuidelijke vlakte nabij Lillehammer. Uit Röroswerd gemeld, dat Engelsche en Noorsche troe pen aanvielen in de richting van Hamar, op 50 km. ten Zuiden van Lillehammer. Zij hebben volgens dit telegram Moelv bereikt, ondanks den krachtigen Duit schen tegenstand. i In den grond gaat het hier om, wie het snelst en het veelvuldigst, reserves, aanvullingen en oorlogsmateriaal zal kun nen aanvoeren. En dit be teekent in dit geval, dat de strijdvraagvloot of luchtmacht, van primaire beteekenis wordt. De Britsche vloot beheerscht den Atlan- tischen Oceaan en verhindert dus, dat de Duitschers van zee uit, hun bezette pos ten versterken; maar anderzijds slaagt zij er blijkbaar niet in de Duitsche scheep vaart naar Oslo stop te zetten, daar dit gebied zooveel dichter onder het bereik van de Duitsche luchtmacht ligt. Ander zijds heeft Duitschland bij gebrek aan een krachtige vloot, de Britsche landin gen aan de kust niet kunnen verhinderen, maar slaagt er blijkbaar wel in, de lan- ding zelve te bemoeilijken, en vooral de verdere operaties langs de schaarsche 1 spoorlijnen van het land. Terwijl ook i het vraagstuk van de mogelijkheid van toevoer van troepen door de lucht, van beteekenis is. VERSCHILLENDE BERICHTEN Vermist meisje terecht Gistermiddag is uit deMark het lijk opgehaald van het sinds Vrijdagavond vermiste 22-jarige dienstmeisje Betsie v. j Gils, uit Zevenbergschenhoek. Het lijk is naar het lijkenhuisje van het St. Lau- rentiusziekenhuis te G inn eken over gebracht. Er werden geen sporen van geweld waargenomen, zoodat 't meisje door een ongeluk, om het leven gekomen moet zijn. Huiszoekingen bij de leden van de N S B. De heer De Marchant et d'Ansembourg heeft aan den voorzitter van den raad van ministers gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat tij dens de laatste dagen in Limburg en Noord-Brabant op last van den procu reur-generaal bdji 't Gerechtshof te 's-Her- togenbosch meer dan honderd vijftig in vallen zijn gedaan bij leden van de nati- onaal-socialistische beweging? 2. Is het den minister bekend, dat op 18 April omstreeks 14 uur een af- deeling. bestaande uit ca. 20 marechaus sees en rijksveldwachters de woning van steller van deze vragen, het kasteel Am- stenrade, heeft omsingeld en ten aan- schouwe van een groote menigte het ge heels complex van gebouwen twee uut lang op Gapens heeft doorzocht, even als in de onder I genoemde gevallen zonder eenig resultaat? 3. Heeft de minister zich er reken schap van gegeven, dat de bovenbedoelde feiten wijzen op een discrimatie van de nationaal-socialistische beweging, die niet in overeenstemming kan worden geacht met de door hem in September en ook leder nog herhaaldelijk aangegeven richt lijnen voor het algemeene regeerings- beleid? j De middenstand in oorlogstijd De innvloed vam de eerste ooriogsmaarnr dein op het midd enstandswimkelbedn-ijf hier te laaide is het onderwerp van no. 8 vain de Economische Publicaties van de Nederlaindsche Middenstandsbank te Am sterdam. Uit de over het geheel© land verza melde cijfers vain omzetten in midderT- stamdswmkels blijkt, dat vooral in de laatste dagen van Augustus, in Septem»- ber en in mindere mate in October, kon worden gesproken van een iwiare koiopi- rage, die echter einde November vrijwel overal reeds weder blijkt te zijln geëin digd. Uit de cijfers blijkt echter, dat er in- tusschen door het publiek op enormat schaal is gekocht; interessant is in dit opzicht ook het verschil tusschen de meer duurzame verbïuiksgoederen als schoenen en manufacturen eenerzijds en echte ver- bruiksartikelen als levensmiddelen tem si garen anderzijds; de omzetten in de schoenen- en manufacturenzaken Zijln lang duriger en méér gesteen dan in de le vensmiddelenzaken, doch vrijwel overal is einde November het peil weer tot nor male hoogte gedaald. Merkwaardig is het ook, dat in alle grafische voorstellingen de spanning van de eerste Novemberdagen van het vorige jaar zoo duidelijk is te zien. Het publiek reageert in zulke dagen blijkbaar spon taan en (onmiddellijk. Verdachte partijgangers In de Rijnstreek is opschudding ver wekt door de aanhouding van een aan tal leden van de NSB, onder wie het lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, de heer R. te Bodegraven. Allen zijn na een meer of minder lang durig verhoor door militaire autoriteiten weer op vrije voc.ten gesteld. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden de boekhandelaar K. en de propagandist O., twee bekende leden van de NSB, door <ie gemeentepolitie uit hun woning gehaald en naar het bureau overgebracht, waar zij gedurende .eenige uren aan een streng verhoor door militaire autoritei- werden onderworpen. Ongeveer tegelij kertijd vervoegden zich aan de boerderij van den heer R., aan de Noordzijde te Bodegraven, de militaire- en gemeente politie. Toen de heer R. naar buiten kwam, twierd hij! gearresteerd. Daarop werd hij door de militaire poli tie naar den burgemeester geleid, waar hem een kort verhoor werd afgenomen. Ook hij kon daarna weer naar zijn wo ning terugkeeren. Omtrent de reden van de aanhoudingen is niets met zekerheid bekend. Belaste inkomens en vermogens In de zoo juist verschenen derde af levering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek wor den over de jaren 1934/1935 tot en met 1938/1939 eenige gegevens gepubliceerd betreffende de inkomens en vermogens voor de 42 economisch-geografische ge bieden, waarin ons land kan worden ver deeld. Uit deze cijfers blijkt, dat het gemid delde belaste inkomen per inwoner van 1934/1935 op 1935/1936 en van 1935/1936 op 1936/1937 slechts weinig is gestegen vooir 4 gebieden, terwijl verder stijgingen worden waargenomen voor 1936/1937 op 1937/1938 in 29 en van 1937/1938 op 1938/1939 in 41 gebieden. Het gemiddelde belaste vermogen per inwoner vertoonde een stijging voor 2 gebieden van 1934/1935 op 1935/1936, voor 11 gebieden van 1935/1936 op 1936/ 1937, terwijl van 1936/1937 op 1937/1938 alle gebieden meer of minder sterke stij gingen doen zien en van 1937/1938 op 1938/1939 in 22 van de 42 gebieden nog stijgingen worden waargenomen. Het gemiddelde inkomen per inwoner over 1938/1939 is in 10 gebieden hooger dan over 1934/1935, terwijl zulks voor het gemiddelde vermogen per inwoner het geval is in 26 van de 42 gebieden. De brug over de Zandkreek In dien voorgenomen bouw van de brug ovier de Zamdkreek, diie Noord-Beveland miet Zuid-Bevelajnd zal verbinden, komt thans tefckening. Op 8 Miei zal de hoofd ingenieur van den provincialen water staat in Zeeland de bestekken aanbei- stedeaL KORT EN BONDIG Het Zweedsche ministerie van Buit. Zaken bevestigt, dat 610 zee lieden in burgerkleeding, komende uit Narvik, de Zweedsche grens hebben over schreden. Er bevinden zich 460 Duit schers onder hen. Deze verklaarden al len, opvarenden van koopvaardijschepen te zijn. geweest. In dat geval zullen zij via Zweden naar Duitschland kunnen te rugkeeren. De maritieme correspondent van de News Chroniclé meldt, dat de v ij f nieuwe Engelsche liniesche pen van 35.000 ton, de King George V, Prince of Wales, Duke of York, Jelli- coe en Beatty, die in 1937 op stapel zijn gezet, thans reeds gereed zijn voor hun proeftochten, zoodat zij spoedig in dienst kunnen worden gesteld. Het zijn met uit zondering van de Lion en Temeraire en twee andere schepen van 40.000 tom, die nog in aanbouw zijn, de grootste schepen die ooit van Engelsche werven te water zijn gelaten. In aanvulling op het bericht van het opperbevel der Duitsche weermacht van gisteren meldt het Duitsche Nieuwsbureau dat de in den grond geboorde Engel sche torpedobootjager, die door twee inslaande bommen vernietigd werd, op het oogenblik van den aanval aan een uitgang lag van een fjord aan de midden-Noorsehe kust. Het achterdeel van den destroyer werd letterlijk afge rukt. Na een geweldige ontploffing zonk het schip. De correspondent te Kaunas van „Af- tonbladet" schrijft, dat aan de Duitsche Oostzeekust uitgebreide militaire voorbereidingen in vollen gang zijn. Troepen, wapenen en munitie wor den in groote hoeveelheden aangevoerd naar de havens van het Memelgebied en van Oost-Pruisen uit de andere deelen van Duitschland. Burgers worden thans van deze havens geweerd, welke onder sterke bewaking staan. Dagelyks sty gen b() alle oorlogvoerenden de piloten op om hun taak als waarnemer, bommenwerper of mitrailleur te volbrengen Het Rijk is gaan distribueeren I Wie weel, wal wij moeien onlberen. Beschouw 't als een les, Koop vandaag 'n extra flesch, Voordaf men TIP gaal rantsoeneeren 'n TIP VAN BOOTZ Inz Mevr. W V. Ie Amsterdam ontving een flesch TIP Dépositair: Wijnhandel M. C. v. d. VLIET, Zierikzee De strijdvraag: vloot of lucht macht is van primaire beteekenis Drontheim 't strijdtooneel tusschen Engelschen, Noren en Duitschers De brug over de Zandkreek wordt den 8sten Mei aanbesteed Het gemiddelde belastbare in komen en vermogen per inwoner Voetbalprogramma voor Zondag 28 April Kans op onweer Zon op: 25 April 4,44 Maan op: 25 April 23,12 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 25 April 4,46 17,18 10,17 22,30 Tengevolge van in - Noord-Syrië en de woestijn gevallen stortregens is het peil van den Euphraat aanzienlijk geste gen. Ongeveer 150 dorpen zijn onder wa ter gezet en er is veel schade aange richt. Door tijdige genomen maatregelen zijn geen menschenlevens te betreuren. Het verkeer tusschen Syrië en Irak is onderbroken. ONDERWIJS Benoemd tot hoiofd der school te Ouwerkerk, de heer W. Dane, thans hoofd der school te Oudelamde. LANDBOUW EN YEETEELT Premiekeuringen van Stieren en mannelijk fokvee In verband met de invoering der ver plichte stierenkeuringen, besloot de Pro vinciale Commissie voor de Veefokkerij dit jaar voor het eerst per Kring Centr. premiekeuringen voor dekstieren te houden. Donderdag 16 Mei, 2 uur, Zierikzee; Donderdag 23 Mei, 12 uur, St.-Maartens- dijk; Vrijdag 24 Mei, 11 uur, Wissenkerke Bovendien zullen keuringen worden gehouden voor koeien en ander vrouwe lijk fokvee op de volgende plaatsen: Donderdag 16 Mei: Nieuwer- kerk, Zierikzee en Kerkwerve. Vrijdag 17 Mei: Noordgouwe, Duivendijke, Noordwelle en Burgh. Donderdag 23 Mei: St.-Annaland, Poortvliet, St.-Maartensdijk en Stavenisse Vrijdag 24 Mei: Kortgene, Kam perland, Wissenkerke en Wolfertsdijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1