ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GROTE KERK TABAK ZATERDAG 20 APRIL 1940 OPOEN ZEMKZBESCHE COUIIAMT „AMICITIA De Kern Ds PIJNACKER HORDIJK ABONNEMENT 1707-188® Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland' flo.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14320 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 oents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER DE STAAT VAN BELÈG GEMENGD blijft Italië in het onzekere licht staan van de vele commentaren over zijn gevolgde en straks misschien aan te ne men houding. In Berlijn, dat natuurlijk hoopt, dat Rome spoedig het bevel tot oprukken zal geven, acht men het van zelfsprekend dat zulks gebeuren gaat, maar buitenlandsche kringen in Rome achten zulks nog zoo zeker niet. Hét eenige zorgwekkende is, dat de betrek kingen tusschen Rusland en Roemo- n i er niet beter op schijnen te wor den, doch daar staat tegenover en dit is zeker van groot belang dat men, inaar te Rome verluidt, in Hongaarsche regeeringskringen zich niet zal laten mee- sleepen door nationalistische gevoelens en wanneer Roemenië in moeilijkheden mocht geraken, daarvan dus geen gebruik zal maken om in Zevenburgen binnen te vallen. Hongarije zou in het geval van eem Rus'. sisch-Roemeensch conflict onzijdig blijven teneinde niet mede te helpen tot bet ope nen van een nieuwdn toegangsweg voor het bolsjewisme in Europa. Men herin nert zich, dat Italië nog zeer kort ge leden heeft te kennen gegeven, dat het nooit zou dulden, dat het bolsjewisme in het Middellandsche Zee-gebied zou doordringen. Daarnaast is het duide lijk, dat Italië onder geen beding zou kunnen toelaten dat Rusland, op welke wijze dan ook, vasten voet zou krijgen in het Middellandsche Zee-gebied. Bessa- rabië zal men wellicht nog niet tot dat gebied rekenen, maar een opdringen van Rusland op het Balkanschiereiland, zou toch te Rome hoogst ongaarne gezien (worden en Iwiaarschijnlijk wel reacties uitlokken. Dat Italië in een dergelijk go- val sterke posities in het Oostelijke blek;-' ken van de Middellandsche Zee zal traéhj- ten in te nemen om zijtn eigen belangen aldaar te kunnen verdedigen, mag men niet uitgesloten achten. j» rye Noorsch-Britsehe samenwerking tus- schen Narvik en Drontheim wordt steeds hechter Uit betrouwbare Noorsche bron te Nardil, 25 K.M. ten Westen van de Zweedsehe grens, en op den weg tusschen Strömf-i sond en Namsos, zijn berichten daarom)- trent ontvangen. Bodö, ten zuiden van Narvik, een van de plaatsen, waar Brit- sche mijnen werden gelegd, bevindt zich evenals Namsos in Noorsche handen. De Noren hebben naar verluidt, een linie gesteld, die oostelijk van Namsos naar de grens loopt, teneinde een op- marsch te stuiten van de Dutischers die naar men vermoedt per parachute zijn geland. Verder veronderstelt men, dat de Duitschers niet in staat zijn geweest, gebruik te maken van het vliegveld te Varnes nabij! Drontheim sedert de Engell- schen dit in het begin van deze week; hebben gebombardeerd. De Duitsehers evacueeren het vliegveld, aangezien nu zware sneeulwi is gevallen. Van de Zweedsch-Noorsche grens twbrdt aan het DNB gemeld, dat de Duitschers thans 65 K.M. ten Noorden van KoingsJ- vinger staan. De Noorsche troepen heb ben weinig kans op succes tegen de Duitsche automatische wapenen. De plaat sen links en rechts van de Glommen zijn door de Noren ontruimd. Donderdag zijh Roverud en Grinder reeds bezet, ten Oosten en ten W<esten van die Glom!- men dringen de Duitschers verder op. Ofschoon bij1 Elverum vrij sterke Npion- sche troep en af deelingen geconcentreerd moetein zijn, nam men aan, dat de plaats nog vandaag zou vallen. Ook Ham ar is sedert gisteravond in Duitsche handen. De politie heeft biljetten aangeplakt, waarin de bevolking wordt aangesp ooord, haar kalmte te be- Iwaren en de stad niet te verlaten. De Duitsche bladen staan vol over den verjaardag van het staatshoofd, die vandaag 51 jaar wordt. Men herinnert aan Hitiers loopbaan, aan zijn po litieke en militaire successen, zijn snel len kijk op situaties en zijn verrassende beslissingen, maar ook aan zijn geduld om het goede oogenblik af te wachten. Natuurlijk verzekert men hem van de onwankelbare trouw en de grenzelooze vereering van het geheele volk. De Britsche regeering heeft gisteren de Sovjetregeering doen weten, dat zij in beginsel bereid is in te gaan op het voorstel van Moskou onderhandelingen over een handelsverdrag te beginnen, al dus verneemt United Press uit „betrouw bare bron" te Londen. Grootere bevoegdheden der centrale overheid Nu voor heel het land de staat van beleg is afgekondigd, heeft het zijn nut, in groote trekken weer te geven, welke mogelijkheden cr zich thans voor de regeering zoo al voordoen tot krachtig optreden tegen allerlei ongewenschte personen en verschijnselen, want het is niet mis te verstaan, dat dezen maatregel werd genomen, om vooral ongewenschte actie van sommige partijgangers tegen te gaan. De overheid zal nu, door middel van het militaire gezag, op volkomen wette- lijken grondslag, bevoegd en bij machte zijn, met betrekking tot die vreemdelin gen, die op de een of andere wijze als gevaarlijke elementen te beschouwen zouden zijn, krachtig ingrijpen. Het valt helaas niet te loochnen, dat ons land, o.m. als een natuurlijk gevolg van zijn ligging, sinds jaar en dag een zeer tal rijke vreemdelingenkolonie herbergt. Uit den aard der zaak is het denkbaar, dat zich daaronder ook wel eens beden kelijke elementen zullen bevinden, doch het totaal aantal hier opgenomen vluch telingen zinkt verre in het niet bij dat van de vaste kolonie buitenlanders. Bovendien willen nu eenmaal de staats kundig i omstandigheden, dat veeleer on der laatstgenoemden dan onder de eerst- vermelde groep een zeker percentage zal voorkomen, dat eventueel gevaren voor 's lands veiligheid zou kunnen op leveren. Nu gansch ons land in staat van beleg verkeert, is het militaire gezag, uiteraard onder controle van de regee ring, onder meer bevoegd, den toegang tot en het verlaten van ons land te regelen overeenkomstig de eischen der algemeene veiligheid. Voorts bestaat de mogelijkheid tot in- terneering over te gaan van personen (vreemdelingen en Nederlanders), wier aanwezigheid voor de rust en de alge meene veiligheid wordt geacht gevaar lijk te zijn. Verder is het nu nog aanmerkelijk eenvoudiger geworden daar, waar zulks misschien zijn nut zou kunnen hebben, huiszoekingen te verrichten. Eer ander voordeel van de thans .ge schapen situatie is, dat, ook wat het binnenlandsche post-, telegraaf- en tele foonverkeer betreft, de mogelijkheid van censuur is geschapen. Openbare vergaderingen en optochten zullen zonder de in de wet van 1899' van het militaire gezag vereischte- spe ciale vergunning niet gehouden kunnen worden. Tenslotte noemen wij, de thans ge schapen mogelijkheid om krachtig en afdoend paal en perk te stellen aan zekere, niet genoeg te laken, uitwassen op het gebied van publicaties door mid del van de drukpers. Hier en daar zien in ons land publicaties het licht, die met NEUTRAAL KOOR 99 Bezoekt "««CONCERT op Dinsdag 30 April 1940 Zoojuist ontvangtni Keurige collectie Zwaar Tin zoowel in blank als in old finish uitvoering Zie etalage Kunsthandel FRANS MURK het oog op wat er thans binnen en buiten onze grenzen gaande is of kan zijn, uiterst bedenkelijk geacht moeten worden en dat bescherming van de volksgemeen schap, tegen dat gif, dringend noodza kelijk is. VERSCHILLENDE BERICHTEN Door rukwind gedood Gistermiddag fietste de 55-j. brand- stoffenhandelaar Hofma uit Korte- z w a a g, op den weg aldaar, toen hij tengevolge van zeer sterke rukwinden van zijn fiets werd geworpen. H. bleef dood op den weg liggen. Het stoffelijk overschot is naar de woning vervoerd. Vergaderingen van communisten en N.S.B.'ers verboden Gisteren is van hoogerhand de open bare vergadering verboden, welke des avonds door de afdeeling Den Haag van de Communistische Partij Nederland aldaar zou worden gehouden. In verband hiermede was en de Haagsche oplage van het Comm. Volksdagblad een vouwblad ingelegd, waarbij een samenkomst tegen half tien des avonds op de Prinsegracht werd aangekondigd. Voor deze samenkomst bleek echter na genoeg geen belangstelling te bestaan. Gisteravond zou de N.S.B. in het Ver kooplokaal te Rotterdam een open bare vergadering houden. De heeren Rost van Tonningen en de Bruin zouden het woord voeren: als onderwerp was aam gekondigd het einde der democratie. I Aanvankelijk hadden de autoriteiten deze openbare vergadering toegestaan, maar gisteren in den namiddag werd, j mede in verband met de afkondiging van den staat van beleg, besloten haar te J verbieden. Er mocht wel een besloten vergadering gehouden worden, waartoe alleen leden op vertoon van hun lidmaat- Onherbergzaam Noorwegen telt bijna 3 millioen inwoners De kust is met fjorden bedekt Het spoorwegnet is weinig ontwikkeld Van alle staten in Europa is Noor wegen ontegenzeggelijk het onherberg zaamste land. Op 323.000 vierkante kilo meters telt het slechts 2.900.000 bewoners, (d.w.z. 9 per vierkanten kilometer. In het Noorden is dit nog minder; in het Zuiden echter zijn gedeelten, waar het aantal zielen per vierkanten kilometer stijgt tot 40 a 60. Bijna drie kwart van het land (72 pet.) is improductief. Slechts op en kele plaatsen langs de kust treft men eenigszins uitgebreidere vlakten; meestal echter rijst de kust steil en rotsachtig omhoog. Dorpen kent Noorwegen bijna niet; de boerenplaatsen liggen verspreid. Op knooppunten van het verkeer heb ben zich kleine handelsnederzettingen ontwikkeld. De eenige groote stad van Noorwegen is Oslo, met een kwart millioen in woners. Bergen's inwonertal is eerst kort geleden gestegen tot 100.000; Drontheim telt er 60.000. Stavanger 50.000. Oslo is een havenstad, in welker omgeving tevens de belangrijkste industrieën van het land zija geconcentreerd. Bijna alle andere steden liggen aan de kust. Eenigszins belangrijkere steden in het binnenland zijn slechts Hamar, Kongsberg, LflJe Ham mer. Geen enkele dezer plaatsen telt evenwel meer dan 10.000 inwoners. De belangrijkste kustplaatsen, zooals Tromsö, Christianssund, Christianssand, Aalesund, tellen tusschen de 10.000 en 20.000 inwoners. Het Noorsche territorium beslaat eigenlijk uit drie deelen: het Zui den tot Drontheim, het midden van Drontheim tot Narvik, het Noorden van Narvik tot de Finsche grens. Het Zuiden is breed en wordt door een aantal bree- de dalen doorsneden. Dit vormt derhalve het meest toegankelijke deel van het land Van Stavanger in het Westen strekt zich het platte land in wisselende breedte uit langs de kust. Van daar af naar het Noorden is de kust echter fjordenland. Diep dringen de fjorden het binnenland in en vertakken zich daar in den vorm f van een hertengewei. Afgezien van het uiterste Zuidwesten, waar de Noorsche i kust over korten afstand open is, liggen in de geheele lengte tot het hooge Noor den ontelbare eilanden en rotsklippen, de z.g. scheren, voor de kust. Van, Drontheim tot Narvik wioirdt het land steeds smaller, het hoogland llager en de scheren zijn er minder talrijk. Ver- der naar het Noorden, in Finmarken, neemt de breedte wieder toe; ook liggen hier hoogere bergen. Het is tot nog toe niet gelukt deze drie gebieden van het binnenland met elkaar te verbinden. Be vaarbare rivieren vindt men hier niet. Enkele groote meren hebben slechts plaat selijke beteekenis. Het eenige kanaal van bleteekenis is het 100 kilometer lange SkieairBandak kanaal, aan de Oslofjocrd, dat naar 'het hart van Telemarken voert. De voornaamste wegen en spoor/wegen bevinden zich in het Zuiden, met Oslo als middelpunt. In het geheel is het Noorsche spoorwegnet slechts 4000 kilo meter lang. sehapskaart toegang hadden. Aan een aantal menschen, die toegangskaarten hadden gekocht en die geen lid zijn, werd voor den aanvang der vergadering het entréegeld terug betaald. Boerderijbrand Gistermiddag omstreeks vijf uur is in de Broekstraat te Geffen in Noord- Brabant brand ontstaan in de schuur staande achter de boerderij van den heer F. Ruys. Door den stormachtigen wind breidde het vuur zich met ontstellende snelheid uit, met het gevolg, dat in to taal vier boerderijen en vier schuren een prooi der vlammen zijn geworden; voorts is er vee in het vuur omgekomen. Kabelballon neergeschoten De ballon, die gisteren boven Lemmer is waargenomen, dreef in de richting Slochteren. Hij is door een Nederlandsch jachtvliegtuig achtervolgd en te Over- schil d neergeschoten. De ballon is bran dend neergestort. In kolendamp gestikt Gisteravond werd in een hvloning aan die Vijverlaan te Arnhem een bejaard echtpaar, dat reeds <een paar dagen werd gemist, dood gevonden. Het b'leek, dat zij1 door kolendampvergiftiging om het leven waren gekomen. Kantoorhouder pleegde fraude Bijl die controle van de administratie van dien 50-jarigen kantoorhouder van de posterijen te R ij s o o. r d is gebleken, dat een aanzienlijk tekort bestaat. Na ver hoor door de politie heeft de kantoor houder de verduistering bekend en is daarop in verzekerde bewaring gesteld. Het juiste bedrag kon nog niet worden vastgesteld, omdat het onderzoek nog niet beëindigd is. Twee paarden verbrand Gistermiddag is op onbekende wij'zle brand uitgebroken in de kapitale boer derij van den landbouwer Heiligers te Oirle. Twee paarden kiwamen in het vuur om. De stal en de schuren werden een prooi dier vlammen. Het woonhuis, dat apart staat, kon behouden blijven. KORT EN BONDIG De vroegere minister-president van Joegoslavië, Stojadinowitsj, wiens huis Woensdagavond door de politie is doorzocht, is onder politiegeleide naar een dorpje in het hart van Servië ge zonden, waar hij zal worden geïnter neerd. Zijn broer, Drabomir Stajodino- witsj, oud-parlementslid en oud-directeur van het Joegoslavische dagblad „Vreme", is gistermorgen gearresteerd. De polemiek tusschen de Engelsche en de Italiaansche pers, die ontstaan is uit de wijze, waarop de Italiaansche bladen hun berichtgeving over de gebeurtenissen in Scandinavië inkleedden, duurt voort. Doch het hoogtepunt in deze polemiek is voorbij. De wolken, die zich over de Middellandsche Zee schenen samen te pakken, drijven langzaam voorbij al is de lucht nog verre van schoon. Een uit Noorwegen te Londen aangeko men Noorsche ambtenaar heeft tegenover een vertegenwoordiger van Reuter ver klaard, dat naar zijn schatting ongeveer 2000 man Duitsche troepen dagelijks te Oslo en Bergen aangevoerd worden door uit Denemarken komende vliegtuigen. RECHTZAKEN Kantongerecht Bergen-op-Zoom W. M. v. D. te Tholen wegens over treding der Algemeene Politieverordening dier gemeente, tot f2 b. s. 1 w. t.s. J. T. te S c h e r p e n i s s e, wegens over treding van art. 429 van het Wetboek van Strafrecht, tot f 3 b. s. 3 d. h. en f2 b. s. 2 *i. h. J. F. te S t.-M aartensdijk, wegens Een oud-notaris uit Assen Had vele en velerlei jassen. Maar vóór hij ze kocht, Werd de zak onderzocht, Er moest 'n flesch TIP van Bootz juist in passen. 'n TIP VAN BOOTZ Inz de heer N F. te Rotterdam ontving een flesch TIP Dépositair: Wijnhandel M. C. v. d. VLIET, Zierikzee Italië'i houding in den poli tieleen toestand nog onzeker Noorwegen het meest onherberg zame land van Europa Welke maatregelen zijn bij den staat van beleg mogelijk? Studenten willen bij het oogsten komen helpen Voorloopig geen uitgifte van broodkaarten te wachten Zondag 21 April voormiddagflO uur VEEEEN. UtijjiMnifl HERVORMDEN Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 21 April 1,41 14,20 7,11 19,31 22 April 2,31 15,06 7,59 20,12 overtreding der Vleeschkeuringswiet tot f5 b. s. 5 (d. h. L. W. G. te Sc herpen is se, wegens overtreding der Algemeene Politieveror dening der gemeente St.-Maartens- diijlk, tot f5 b. s. 5 d. h. en f10 s. 6 d. h. M. C. D. te Tholen, Wegens overtre ding van het Motor- en RijtwielregLement, {f2 b. s. 2 ld. h. De menigvuldige overtredingen van dit reglement te Th ole.n voorkomend, sprui ten voort uit de niet-naleving van het ingevoerde éénrichtingsverkeer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1