1ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I ICTORIA VRIJDAG 19 APRIL 1940 OPOENOl ZKRIIGKSQfiLCOUQAMT De Kern Oversp ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland! flo.—- p- jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1707-180© Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red»: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14319 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Groette der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valt den stralenbundel van de po litieke lamp op Drontheim, waar de Duitschers in koortsachtige haast ver sterkingen aanbrengen in verband met 'n te verwachten aanval der Britsche en Noorsche strijdkrachten, welke zich gaan deweg met elkaar vereenigen, na de vol tooiing der Noorsche mobilisatie. Uit diverse, uit Zweden afkomstige berich ten, valt op te maken, dat Drontheim bin nenkort het tooneel zal worden van een hevigen strijd. Duitsche versterkingen worden in allerijl per transportvliegtui gen uit het Zuiden van Noorwegen ge zonden. Alle bruggen rond Drontheim zijn ondermijnd. Narvik schijnt nog gedeeltelijk in Duitsche handen te zijn. Een waarnemer, die zich bij het Noor sche detachement bevond, dat over de Zweedsche grens is getrokken, heeft ver klaard, dat belangrijke groepen Britsche en Canadeesche skiërs in een fjord ten Noorden van Narvik aan land zijn ge komen. Vandaar hebben zij goede ver bindingen in Zuidelijke richting. De Brit ten hadden volgens dezen zegsman ook artillerie. De Duitschers hadden geen ge schut toen zij Narvik bezetten. In de buurt van Narvik zouden zich ongeveer achthonderd man Duitsche troepen bevin den en langs den spoorweg van Narvik minder dan 2000 man. De operaties staan aan Duitsche zijde ónder de persoonlijke leiding van gene raal von Falkenhorst. De Duitsche troepen zijn in hoofdzaak bewapend met licht veldgeschut, mortieren en automa tische wapenen. I n de pers der geallieerde landen, be gint men steeds meer aandacht te wij den aan de ontwikkeling der gebeurte nissen in Italië. Reeds zijn er bladen, waarin men lezen kan, dat men zich niet moet verbazen, wanneer reeds in den loop van de volgende week Italië aan de zijde van Duitschland aan den oorlog zal gaan deelnemen. Hoewel niet te loochenen valt, dat de toon van de pers do laatste dagen overeenkomst be gint te vertoonen met die van de Duit sche pers, met die van een oorlogvoerend land dus en hoewel evenmin kan worden ontkend, dat in sommige leidende Itali- aansche kringen het denkbeeld van een oorlog tegen de geallieerden wordt ge propageerd, toch zijn er andere aanwij zingen. Aanwijzingen, welke ons, seint de corr. der N.R.C. uit Rome, bij onze oude opvatting doen blijven, dat Italië ook in dit stadium buiten den oorlog zal blijven, tenzij "ërnstige gebeurtenissen op het Balkan-schiereiland dit on mogelijk zouden maken. In Italië zelf is de aandacht veel meer dan op Noord-Europa, op den Balkan ge richt. Dat blijkt niet uit de pers, maar in politieke milieux en vooral onder de diplomaten in de Italiaansche hoofdstad is de aandacht bijna onverdeeld op den Balkan gericht, waar men van dag tot dag eenige beweging verwacht, zonder dat iemand zich alsnog bewust schijnt te zijn wat men nu eigenlijk denkt, dat daar te gebeuren staat. De toenadering tusschen Belgrado en Moskou wordt te Rome niet met sym pathie begroet. Eenerzijds, omdat men nu eenmaal nog steeds geen sympathie voor de bolsjewiki koestert en anderzijds daar men een toeneming van den Rus sische» invloed op den Balkan allerminst wenschelijk acht. Pan-slavisme is voor Italië een soort nachtmerrie. Doch ander zijds is het bekend, dat Italië de meest intieme betrekkingen onderhoudt, juist met Bulgarije, dus met den staat onder d3 Balkan-mogendheden waar de Russi sche invloed verreweg het sterkst is. Qe besprekingen tusschen Gandhi en den Britschen onderkoning van Indië hebben gefaald, terwijl in 7 van de 11 Britsch—Indische provincies de Congres- regeering heeft geweigerd verder als re geering op te treden. De onder-staatsse cretaris voor Indië, Sir Hugh O'Neill, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat millioenen diep teleurgesteld zijn ovel dezen loop der zaken. Het falen dezer besprekingen had den toestand verscherpt voor die deelen van de publieke opinie, welke zich verzetten tegen het Congres, daaronder 90 millioen mohamedanen. De Britsche regeering kan het verzoek van het Congres, strekkende tot volkomen onafhankelijkheid, niet aanvaarden en zij heeft met diepe spijt opgemerkt dat het Congres den dominion-status of eenigen anderen status in het kader van het imperium heeft afgewezen. Voldoen MARTHA VAN NOORWEGEN, de Noorsche Kroonprinses hield met haar drie kinderen gedurende een week incog nito in het Alpine-hotel te Saelen bij de Noorsche grens verblijf. Uit het hotel hadden de Koninklijke gasten het uitzicht op hun land. De overige gasten en de staf van het hotel wisten tot nu toe de aanwezigheid van de Prinses en haar kinderen geheim te houden. Toch lekte het nieuws uit en het gezelschap is daarop onmiddellijk vertrokken met onbekende bestemming. De Kroonprins bevindt zich nog steeds in Noorwegen. Admiraal Stark, chef van de Ameri- kaansche vlootoperaties heeft aan de vlootcommissie van den senaat meege deeld. dat de Vereenigde Staten den bouw van „super-dreadnoughts" van 50,000 a 52,000 ton beschouwen als een antwoord op den veronderstelden bouw in Japan van acht schepen van 43,000 ton. Stark deelde verder mee, dat de marine de pogingen heeft hernieuwd om van het Congres toestemming te krij gen teneinde op Guam een groote duik boot- en vliegtuigbasis te bouwen. Salter, van het Britsche ministerie voor scheepvaart, heeft verklaard„Wij be schikken over meer dan 99 pet. van de tonnage, waarover wij bij het uitbreken van den oorlog beschikten. In den vori- gen oorlog verloren wij gemiddeld 154,000 ton per maand. Thans was dit gemiddeld 88,000. Verhoudingsgewijze heeft de Duit sche handelsvloot drie maal zooveel ver liezen geleden dan de Britsche. NICOLAUS VON FALKENHORST, commandant der Duitsche troepen in Noorwegen aan het verzoek van het Congres zou een volkomen verbreking van de banden tusschen Indië en de rest van het imperi um béteekenen, een uitbanning van de kroon, een over boord werpen van de verplichtingen jegens de Mohamedaan- sche gemeenschap, andere minderheden en de Indische vorsten. Het voorstel van het Congres om Indië in gebieden te verdeelen zou de opvat ting van eenheid, welke door de Engel- schen geleidelijk is opgebouwd, aantasten De toestand van het oogenblik is niet bemoedigend, noch geeft zij aanleiding tot optimisme. Hij is moeilijk en niet zonder gevaar. Als burgerlijke ongehoor- zaemheid wordt geproclameerd, dan zal Engeland volledige maatregelen moe ten treffen om daartegen op te treden. Vooral in oorlogstijd moet een ordelijk regeeringsbeleid gehandhaafd blijven. VERSCHILLENDE BERICHTEN Windhooi over het Wettland Gisteravond te 7.20 uur trok een on gekend sterke windhoos van het Zuiden in Noordelijke richting over het West- land. Vooral de omgeving van Kwintsheul werd zwaar getroffen. Vele warenhuizen en stands, waarin de jonge groente kort geleden was uitgepoot, werden verwoest. Op sommige bedrijven werden meer dan tweeduizend ramen vernield. De ijzeren goten van de warenhuizen werden op enkele punten op omstreeks twintig M. afstand neergeworpen. Logger over tijd De Scheveningsche logger Sch. 15Bep, schipper Klaas Pronk, is nog niet in de haven teruggekeerd en aangezien het schip Maandag werd verwacht bestaat er ongerustheid over den logger en zijn bemanning, die uit 8 man bestaat. Het schip behoort aan de reederij J. J. van Toorn en heeft 11 April nog in radio- graphische verbinding gestaan met een van de andere schepen van dezelfde ree derij, die ook ter treilvisscherij waren uitgevaren. Sindsdien heeft men geen sei nen meer opgevangen. Kind overreden Gistermiddag half vijf is de 7-jarige Kitty Brouwers, wonende in de Juliana- laan te Breda, op de brug over de Mark, niet ver van de ouderlijke woning, bij het spelen in de Mark geraakt. Het kind trachtte zwemmend den kant te bereiken, maar tengevolge van den snel len stroom verdween zij in de diepte. Het lijkje is na een uur dreggens opge haald. Bond voor Stae spemionnearing bestaat 40 jaar In den loop van dit jaar zal het 40 jaar geleden zijn, *dat de Bond voor Staatspensionneering werd opgericht. Aan den vooravond van de algemeene ver gadering, dit jaar op 15 Mei te Rotter dam te houden, zal een herdenkingssa menkomst worden gehouden, waar ds. D. A. van Krevelen, algemeen secretaris, mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotter dam en den heer C. J. van Lienden, lid der Tweede Kamer, het woord zullen voeren. Cross, de Engelsche minister voor da oeconiocmische oorlogvoering, beeft te Sheffield een rede gehouden. De minis ter zeide: Wij hebben geen reden te ver onderstellen, dat Italië anders dan als neutrale staat wenscht te worden be handeld. Als dit zoo is, dan moet En geland Italië vragen zich als zoodanig te gedragen. Het Deensche ministerie van oorlog en marine heeft medegedeeld, dat het leger is gedemobiliseerd, op enkele klei nere afdeelingen, voor bewakingsdiensten bestemd, na. Ook de militairen, die zijn ingedeeld bij de officiersopleiding, blijven in dienst. De opleiding vopr officier en onderofficier blijft bestaan. De oorlogsrisicopremies voor neutrale schepen bestemd voor de Middelland, sche Zee zijn te Londen zeer gestegen. De maandelijksche premie steeg van 7V2 tot 15 shilling per honderd pond sterling en deze stijging wordt op het oogenblik als bescheiden beschouwd. Naar Reuter meldt heeft ook de Zweedsche regeering maatregelen genor men voor een strenger 10,>ezicht op vreemdelingen. In het bijzonder zal het vreemdelingen verboden zijn, havens te bezoeken en zich per auto van de leene stad naar de andere te begeven. Naar Reuter uit Stamboel meldt, is Sirri Belioglu, oud-Kamerlid en oud minister van oeconomische zaken, g e- arresteerd, wegens het per post ver spreiden van anonieme brieven, waarin bittere critiek wordt uitgeoefend op de politiek van de Turksche regeering, met name ten aanzien van het sluiten van een verdrag van wederzijdsche bijstand met Engeland en Frankrijk. De werkcommissie van het Britsch-In- dische congres heeft een resolutie aange nomen, waarin de Congrescommissies in het geheele land worden opgeroepen de afkondiging van de b u r g e r 1 ij ke on gehoorzaamheid voor te bereiden. De resolutie is goedgekeurd na beraad slagingen van vier dagen, waaraan door Gandhi werd deelgenomen. De Duitschers In Drontheim ver wachten Britich-Noorsche aanval Rome wantrouwt de verhouding tusschen Belgrado en Motkou De huidige leerlingenschaal wordt nog niet verbeterd De luisteraars der centrales en de komende wereldomroep 40-jarig bestaan van den Bond voor Staatspensionneering Droog weer, iets zachter Zon op: Zon onder: 20 April 4,52 19.06 Maan op: Maan onder: 20 April 17,06 3,56 LANDBOUW EN VEETEELT Examen Melkwinning Uitslag van het examen in vakkennis van de melkwinning en den consumptie,- (melkhandel, gehouden op 5, 16 en 17 April te Burgh-Haamstede en Zierikzee. Van de 49 personen die examen afleg den slaagden er 35 (71 pet.) De namen der geslaagden zijn: J. C. Hanse, J. M. Beije, mej. C. Da lebout, mej. J. v. d. Panne, C. J. v. d. Panne, J. Dalebout, allen te Burgh. A. v. d. Bos, H. J. Landegent, J. W. Steur, M. O. Hanse, S. v. d. Wekken, allen te Haamstede. Mej. L. Kommer—Kraak, M. C, Moer mand te N oor dweil e. Mej. D. Boot en mej. W. J. M- van Splunder te R e n e s s e. N. Viergever en A. Riemeeus te Noord- gouw ie. Mej. M. Kik Kd. te Bruin isse. Mej. .W. J. Flikweert, mej» J. Lv v. d. Zande, mej. W. J. Kleemans, mej. J. v. d. Wekken—de Bruine, mej. E. A. Heijboer—Dorst, mep L. D. Fonteijne en A. van Klinken te Nieuwerkerk. Mej. L. bij de Vaate, mej. E. v. d: Wekken—v. d. Linde, mej. J. M. van Burg—Heuseveldt, mej. C. M. Kloet, mej. L. Fondse, mej. H. v. d. Hoekvan der Wekken, mej. E. Heuseveldt. C. M. Kloet, G. Berrevoets en A. J. Hage te Zie rikzee. Predikbeurten te Zierikzee Zondag 21 April. Ned. Berv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Pijoaoker Hordijk. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Valeton en 7 ure, ds. Tonsbeek van Kamperland. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Meester van Brouwers haven (Bed. H. Av.) Ohr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 7.30, 10, 3.30 en 7.30 ure. Dinsdags 8 ure. 'sWoensdags 7 30 ure (Openluohtwcrk). Donderdags 8 ure. Alles onder leiding van de kapiteins Kremerv. Urk. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Bespiegelingen van B. Spiegel Verzekeringsagent. „Wat U met zoo'n paar honderd gulden zou moeten doen?" „Het is voor ons, die zooveel zien, soms even moeilijk om de men9chen te begrijpen. Daar zaten ze: een sterke, jonge kerel, een gezonde, flinke vrouw en de wereld lag voor hen open. Voor hen is het leven nog gemakkelijk. Wij weten uit bittere ervaring wel, dat het wel eens kan verkeeren. Er kunnen tegenslagen komen en dan is een paar honderd gulden dikwijls een uitkomst. En - loopt het in 't leven mee, dan nog kunnen zij het geld later best erbij gebruiken. Vraag eens inlichtingen over zoo'n Spaarverzekering van een paar dubbeltjes of kwartjes per week. N.V. VERZEKERINGSBANK KEIZERSGR. 126-128 AMSTERDAM TELEFOON 44960 Alle gewensohte inlichtingen en op gave van tarieven worden zeer gaarne gegeven door dö Vertegen woordigers der N.V. Verzekerings bank „VICTORIA//: T. J. v. d. Bout, azent, Regenboog straat 397 te Zierikzee; M. R. Jongmans, acquisiteur, Korte 8t. Janstraat 113, Zierikzee. annen Te vee\,vg le dooT^ust"^acW K&lËïïiP*?? "6t' Zondagartiendienst Zierikzee 21 April: Dr. Boogerd en Dr. van Hewn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1