ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE DONDERDAG 18 APRIL 1940 OPGEH ZEMKZBSOtt COURANT De Kern ABONNEMENT 1707 - 1880 Prijs fl.BO p. kwartaal, büiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland' flo.— p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave. N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14318 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 oents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staat "Noorwegen in het brandpunt der algemeene belangstelling, nu de strijd in ieen critiek stadium begint te verkeeren, vooral na de landing van de Britten op verschillende plaatsen aan de grillige fjordienkust van den Oceaan. De kansen der Duitschers Noord-Noorwegen in hun bezit te krijgen, zijn door de troepen- landingen der geallieerden gedaald. Voor een deel is Narvik nog in Duitsche har den, maar heel lang zullen ze het daar niet meer kunnen volhouden. De geredde bemanning van de tot zinken gebrachte Duitsche jagers doen thans dienst ter ver. sterking van de bezettingstroepen, die het hard te verduren zullen krijgen. Dat Zij op den duur tegen de Britten stand/ zullen kunnen houden, neemt men dan ook in Berlijn niet meer aan. De huidige situatie schijnt er op te wijzen, dat de toekomst zich zoo zal ontwikkelen dat Noord-Noorwiegen onder geallieerde con trole komt te staan, doch ten Zuiden on der de Duitschers, terwijl in het Midden Noren en Britten zich tegen de opdrin gende Duitschers zullen keeren. D weerslag op den strijd in Noord- Europa oefent invloed uit op de houding van het Zuiden, n.l. op Italië. De laatste maanden reeds is op bijna onmerkbare wijze, de toon van de Ita- liaansche pers gewijzigd. Werd tot voor dien een vrij duidelijke objectiviteit in acht genomen in de berichtgeving en de commentaren, langzamerhand werd meer de nadruk op de Duitsche berichtgeving gelegd. Toch stond de Italiaansche pers tijdens den strijd in Finland 'nog duide lijk aan Finsche zijde, maar tijdens de vredesonderhandelingen kwam hierin een grondige wijziging en begon men het Duit. sche standpunt te verdedigen. Na den in. val van Scandinavië trad dit nog meer aan den dag; hierop doelde ook Chur chill in zijn laatste rede, toen hij1 waar schuwde, dat Engeland zeer wel in staat was, ook thans nog de wacht te betrek ken in de Middellandsche Zee. Die waarschuwing heeft weinig resul taat gehad, getuige de zeer scherpe uit latingen van Ansaldo eenige dagen ge leden, die duidelijk en zeer openhartig verklaarde, dat iedere Italiaan, die dacht dat Italië buiten den oorlog kon blijven, een dwaas (wias en dat het er alleen maar op aankwam, het gunstigste oogen- blik uit te kiezen om in den strijd te gaan. De oorzaak van de Zwenking ligt ver moedelijk in het feit, dat men in Rome denkt, dat de groote Engelsche vloot in de Noordzee moet blijven voor de ope raties in Noorwegen en zoodoende de Middellandsche zee-vloot niet kan komen helpen, wanneer Italië in de Oude We reldzee een of ander experiment onder neemt, welke veronderstelling intusschen wel eens op een misrekening zou kun nen uitloopen. r ertinax, de bekende Framsche journa list heeft in een artikel voor de Amo- rikaansche pers geschreven, dat de sov jets bevreesd zijn voor een aanval van de geallieerde luchtmacht met brandbojd- men op de olievelden van Bakoe. Rus land zou, volgens Pertinax, het advies gevraagd hebben van Amerikaainsche in genieurs over afweer van aanvallen uit de lucht en het antwoord zou gewleest zijn, dat de bodem in de buurt van Ba koe zoo .van olie is doordrenkt, dat be scherming tegen brandbommen onmoge lijk is. Bovendien blijkt uit het heele optra den van T u r k ij e wel duidelijk, dat het volledig in het kamp van de geallieerden is overgegaan. Ook Italië heeft daarmee rekening te houden. Wanneer Italië een coup in den Balkan verricht, dan blijft de reactie van Turkije niet uit. De Ita liaansche bezetting van den Dodekanesos is Turkije al lang een doorn in het oog. Duitschland heeft Italië ook nog lang niet overtuigd van de meerderheid van de luchtmacht over de vloot. In een in terview met een Italiaanschen journalist te Londen heeft de bekende Britsche ma- rinedeskundige, Sir Rodger Keys, met opvallenden nadruk verklaard, dat vlieg tuigbommen geen uitwerking hebben op het pantser van moderne slagschepen. Er wordt dus van meer dan één zijde druk geoefend op Italië en de pro-Duit- sche houding en, zooals reeds gemeld, ook de economische hulp van Italië aan Duitschland wordt niet vergeten. De vraag is natuurlijk of Italië zich I R. J. WITTING, Finland's nieuwe minister van buitenlandsche zaken DE RIJKSMIDDELEN Da opcenten der gemaentefonds- belaiting veroorzaakten een gupsti- gen stand Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Maart jl. wordt het volgende ontleend: De stijgende lijn van de gedurende het eerste kwartaal ter kohiere gebrachte be dragen der directe belastingen heeft zich thans opnieuw voortgezet, waarmede een nieuw record is geboekt. Wanneer we zien, dat het totaal dezer bedragen over het eerste kwartaal van 1936 ongeveer 401/4 millioen beliep, welk totaal in 1938 klom tot ruim f 46 millioen, waarboven 1939 slechts met iets meer dan een ton boven uit kwam, dan mogen we bij een thans ten kohiere gebracht zuiver bedrag ad f 52.488.577 geenszins on tevreden zijn, al moet bij de beoordeeling van dit bedrag met enkele factoren wor den rekening gehouden. Zooals men weet, is thans de belasting van de doode hand ongegeven, en wanneer men het voor deze belasting op ultimo Maart van het vorig jaar ten kohiere gebrachte bedrag ad f 1.128.202 buiten beschouwing zou laten, dan zou een" vooruitgang geconstateerd kunnen worden van f 7,424,965. Deze vooruitgang is echter bijna geheel te danken aan de opbrengst van een nieuw gecreëerd middel en wel de opcenten op de ge meentefondsbelasting, welke thans ten kohiere gebracht is voor een zuiver bedrag van f6.901.561, zoodat de andere middelen van deze groep in totaal slechts zijn vooruitgegaan met een bedrag van f 532.400. Uit het bovenstaande volgt, dat na ver vanging van de belasting op de doode hand door de opcenten op de gemeente fondsbelasting thans in vergelijking met het vorig jaar voor alle directe belas tingen tezamen een hoogere opbrengst kan worden geconstateerd van f6.296.763 Ten aanzien van de afzonderlijke mid delen van deze groep kan nog het vol gende worden opgemerkt. De grondbelasting, waarvan het kohierbedrag in 1938 per ultimo Maart ruim 91/2 millioen bedroeg bij een raming van 10.6 millioen, en welke over het eerste kwartaal van het vorig jaar reeds was teruggeloopen tot bijna 5.2 millioen, bleei ook thans aan verdere daling on derhevig en kon slechts voor- f 3.534.236 ten kohiere worden gebracht of wel f 1.648.000 lager'dan het vorig jaar. De vermogensbelasting met een bedrag van f 6.788.064 bleef bij het vorig jaar f 79.300 ten achter en de verdedi gingsbelasting noteerde met een op brengst van f 3.464.739 ongev. f 99.215 minder dan in het eerste kwartaal van 1939. Gelukkig bracht de inkomstenbe lasting uitkomst, door met een zuiver kohierbedrag van f31.799.975 het bedrag van het vorig jaar met f2.350.000 te over treffen. Er zijn naar verluidt Britschetroe- pen geland bij Harstad ten noorden van Narvik en bij Bodö ten zuiden van Narvik. Zij zullen waarschijnlijk trachten de Duitschers te omsingelen. zal laten imponeeren of zich door Duitschland zal laten meesleepen. Voor loop ig wordt te Londen de mogelijkheid van Italiaansche deelneming aan den oor log niet onrustbarend groot geacht. In een onderhoud met het Finsche telegraafagentschap heeft Tanner, de minister van den socialen opbouw, ge zegd, dat het op het oogenblik onmo gelijk is de normale oeconomische situa- atie te handhaven in verband met de enorme lasten, welke de oorlog met Rus land veroorzaakt heeft, en tengevolge van het feit, dat de groote oorlog zich tot Scandinavië neeft uitgebreid, waar door de Finsche buitenlandsche handel belemmerd' wordt. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft dat „het nieuwe Europ a", waaron der Duitschland en zijn bondgenooten moet worden verstaan, niet op weg is naar een fantastische wereldheerschappij en er daarom geen belang bij heeft om zich in kwesties van het westelijk half rond te mengen. Het wil slechts in de plaats van de praktijken van het Britsche wereldrijk, welke berusten op systema tische inmenging door middel van oeco- nomischen dwang een Europ eesche Mon- roeleer stellen. Naar Reuter uit Belgrado meldt, is officieel aangekondigd, dat de regeerin gen van Zuid-Slavië en de Sow- j e t u n i e overeengekomen zijn onderhan delingen te openen om te komen tot het vestigen van handelsbetrekkingen tus- schen de beide landen. LORD WOOLTON, Engeland'8 nieuwe minister van voedselvoorziening Het vliegveld van Sta vanger is ge durende een uur en twintig minuten he vig gebombardeerd door Britsche vlootstrijdkrachten. Toen de schepen van deze operatie terugkeerden, werd een kruiser door een bom getroffen. Hij liep eenige schade op, doch zet de reis naar de thuishaven voort. VLOOTBEWEGINGEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE Malta, Ko'fu, Cyprus en Rhodos vloot- en vliegtuigbases Nu de Italiaansche vloot is uitgevaren voor manoeuvres, de Russische vloot haar bases verliet en de Turksche vloot het anker lichtte, verplaatst zich de aandacht naar de Middellandsche Zee, de Oude Wereldzee, het strijdtooneel der klassie ken, die herhaaldelijk elkaar de heer schappij' over de beide bekkens bekamp- ten. In de Middellandsche Zee zijn heel wat oorlogen uitgestreden, de bizarre kus ten met de somber afstekende bosschen zijn meer dan eens het tooneel van ver bitterden strijd geweest. En in dit op zicht is er onder de zon nog altijd wei nig nieuws. De Middellandsche Zee, die een belangrijk aandeel had in de ge schiedschrijving van Europa, vormt als zoodanig nog altijd een belangrijke factor Want het is begrijpelijk dat de staten aan haar kusten bij conflicten doorgaans den weg „recht door zee" bewandelen. De invloedssferen van vele en machtige staten raken elkaar in deze historische wateren en het ligt voor de hand dat hier de problemen van Europeesche po litiek brandender zijn dan elders. Van het grootste gewicht zijn de steun punten, die de verschillende staten in de Middellandsche Zee bezitten. Met deze punten, die zij als vlootbasis gebruiken, staat of valt hun macht. In het Westen liggen Gibraltar en Ceuta. Gibraltar is behalve Malta en Cy prus het punt, waar de Engelsche in vloed zich concentreert in dit deel van de oude wereld. Wie Gibraltar bezit, be- heerscht de toegang tot de Middelland sche Zee. Vele der Europeesche naties hebben deze uitstekende rotspunt willen bezitten om hun invloed uit te oefenen op het Middellandsche Zee-bekken. En geland won in 1704 het pleit en legde terstond op de rotsen uitgestrekte, weer- galooze fortificaties aan. Verder concentreert zich de Britsche invloed op Malta en Cyprus; het laatste eiland is sedert 1925 een kroon kolonie van Engeland. Malta, eens de burcht der Jonanniterorde, is de voor naamste Engelsche vlootbasis, gelegen halverwege tusschen den toegang Gibral tar, in het Westen en het Suezkanaal in het Oosten. Aan den ingang van de Adriatische zee ligt het eenmaal geliefd toeristenoord, K 0 r f u, waar ex-keizer Wilhelm zijn vacanties placht door te brengen. Ook dit eiland vormt een be geerlijk steunpunt in de Oude Wereldzee. Na de heerschappij van Grieken en Ro meinen hebben vrijwel alle volken, rond het bekken der Middellandsche zee, om het bezit van Korfu gestreden. Door de bezetting van Albanië door Italië op Goe den Vrijdag van het vorig jaar, nam de strategische beteekenis van dit Noor delijkste der Ionische eilanden aanzien lijk toe. Op het eiland Rhodos, slechts 16 mijl uit de Turksche kust, wappert de Italiaansche vlag. Zooals Malta be schouwd kan worden als Engeland's be langrijkste vlootsteunpunt, zoo is Rho dos voor de Italianen een zeer belang rijke vliegtuigbasis. Italië verwierf dit eiland in 1912 na den oorlog in Tripoli. Met Rhodos staat of valt het gezag van Italië in het Oosten van het Middelland sche zee bekken. Vlootbeweging in de Middel landsche Zee der Italianen De strijd in Noorwegen komt in een critiek stadium De gemeentefondsbelasting ver sterkte de Rijksmiddelen De Landbouwontwikkelingsdag op den 4den Mei te Goes Schaeve kerktoren der Ned. Herv. Gem. te Pijnacker ingestort Kans op regen Zon op: Zon onder: 19 April 4,55 19,04 Maan op: Maan onder: 19 April 15,44 3,27 KORT EN BONDIG Naar U.P. meldt heerscht er levendige activiteit langs de Zweedsch-Noor- sch'e grens. Zweden bereidt de ver sterking zijner defensiewerken voor. Het leger zendt speciale afdeelingen naar verschillende punten, waar zij draadver sperringen en fundeeringen voor machi negeweren aanleggen en andere toebe reidselen maken, teneinde niet zooals Noorwegen en Denemarken te worden overvallen. Uit Berlijn meldt het DNB dat bij de luchtaanvallen voor de Noorsche West kust aan de Britsche vloot wederom een zware slag werd toegebracht. Een Brit sche kruiser kreeg een voltreffer van een bom van het zwaarste kaliber en zonk onmiddellijk. Nog twee kruisers werden bestookt met in totaal drie vol treffers van het zwaarste kaliber. De Zweedsche radio meldt, dat vol gens een mededeeling van het Noorsche opperbevel een af deeling Noorscne troepen in het district Ostfold tegen de Zuid-Oostelijke grens zijn gedrongen. Zij overschreden deze onder leiding van generaal Eriksen en werden in Zweden geïnterneerd. In het kader van veiligheidsmaatregelen welke den laatsten tijd in Brussel zijn ge troffen, is ook het Belgische telegraaf- agentschap Bel ga onder militaie bewa king gesteld. II1.. T YERKOOPINGEN OOSTERLAND', 16April. Heden wer den alhier ten verzoeke van de erfge namen van mej. wed. A. Bal Mz.—Van Dijke, ten overstaan van notaris Bier- imasz, publiek verkocht, de volgende on roerende zaken: Gemeente Oosterland: Aan de-n St.-Joostdijk: Een dubbel woon huis A mos. 223 en 224 met schuur, war genhuis, varkenshok en erf, samen groot 2 a. 87 c.A. voor f1570. Kooper werd' dhr. A. Stoutjesdijk. Aan den Hoogen Maireweg: 41 a. 40 c.a. (1 geml. 8 r.) bouwland a f 1454. Kooper iwerd de heer Kr. Goudzwaard. Toebeding f30. Aan den Lagen Maireweg: 55 a. 60 c.a. (1 gem. 113V2 r.) bouwland a f 1270. Toebeding f 40. Kooper werd dhr. J. C. Nelisse J.Cz. Aan den Hoogen Zandweg: 42 a. 70 c.a. (1 gem. 17V2 r.) bouwland a f1034. Toe beding f 30. Kooper werd de heer P. Stouten Wz. q.q. Het bouwland per 40 a. 33 c.a.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1