IK HEB GEKOZEN Uit Stad en Provincie Op échte jê RADIO-PROGRAMMA Donderdag 18 April HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. 8-9.15 KRO, 10 NCRV, 11 KRO, 2—12 NCRV. 8 ANP; 8.05—9.15 en 10 gram.; 10.25 morgendienst; 10.45 gram.; 11.30 godsdienstig halfuur; 12 berichten; 12.15 KRO-orkest; 12.45—1.10 ANP, gram.; 2 handvverkuurtje; 2.55 gram.; 3 vrouwen- halfuur; 3.30 gram.; 3.45 bijbellezing; 4.45 gram.; handenarbeid; 5.30 orgelconcert; 6.30 Leger des Heils; 7 berichten; 7.15 Internationaal overzicht; 7.45 damwed- strijd; 8 ANP, internationaal overzicht; 8.25 chr. harmonievereeniging „Excelsior" 9.10 De drooglegging van de Noord-Oost polder; 9.40 Bel Canto; 11.25 gram.; ca. 11.60—12 schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. AVRO-uitzending. 8 ANP, 8.10 gram.; 10 morgenwijding; 10.15 gram.; 10.30 voor de vrouw; 10.35 omroeporkest; 11 week overzicht; 11.15 omroeporkest; 12!15 gr.; 12.30 orgelspel; 12.45 ANP, gram.; 1 AVRO-amusementsorkest; 1.30 viool en piano; 2 voor de vrouw; 2.30 pianovoor dracht; 3 Brei- en borduurcursus; 3.45 gram.; 4 voor zieken en thuiszittenden; 4.30 gram.; 5 voor de jeugd; 6.30 De Vagebonden; 6.30 sportpraatje; 7 voor de kinderen; 7.05 voor militairen; 7.30 Engelsche les; 8 ANP; 8.15 concertge bouworkest; circa 9.35 lezing over Spi noza; 10.45 De Mongo-Boys; 11 ANP; 11.10 AVRO-dansorkest; 11.40—12 gram. ENGELAND. 391 en 449 m. (Na 6,20 n.m. ook 342 m.) 11.20 concert; 11.50 Schots CWS-orkest 12.20 berichten; 12.35 BBC. variété-orkest 1—1.20 Scrap Heap to Industry; 2.20 va riété; 2.50 Lenteprogramma; 3.20 causerie 3.35 Jack Harris; 4.20 berichten en cau serie (Wels); 4.40 kinderuurtje; 5.20 be richten; 5.35 voedselproblemen; 5.40 voor de boeren; 5.55 variété; 6.20 muzikale cau serie; 6.50 BBG-theaterorkest; 7.35 The Face of Sweden; 8.20 berichten; 8.40War commentary; 8.55 damwedstrijd; 9.20 va riété; 9.35 Korte Kerkdienst; 9.55 BBQ- Northem orkest; 10.35 Arthur Young; 11.20 berichten. RADIO PARIS. 1648 m. 11.10 De vereeniging van oude instru menten; 12.05 zang; 12.35 pianovoordracht I.05 en 1.30 oellovoordracht2.20 geva rieerd concert; 4.20 radiotooneel5.20 opera-uitzending; 9.05 zang met toelich ting; 9.20 radiotooneel; 10.05 en 11.05— II.50 gevarieerd concert. KEULEN 456 M. 4.50, 6.40—8.20 en 9.50 gram.; 10.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten; 12.15 muzikaal tusschenspel; 12.50 populair con cert; 2 omroeporkest en soiliste; 2.55 zang; 3.30 jeugdconoert; 3.50 Folkloris tisch programma; 4.45 en 5.50 gram.; 6.35 Otto Dobrindts' orkest; 8.20 berichten; 8.50 Waldemar Hass' kwartet; 9.20 om roeporkest; 10.20 berichten; hierna tot 11.20 nachtconcert; 11.50—12.1*5 militair programma. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 m.: 11.20 en 12.30—120 gram.; 4.55 radiotooneel; 5.40 en 6.20 gram.; 7.20voor soldaten; 7.50 bont programma; 9.10 bid stonde voor de vrede; 9.3010.20 gram. RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg A. B., 26 jaar, schaapherder te Zie- r ik zee, wegens mishandeling van C. van Beveren in den nacht van 9 op 10 Maart te Zierikzee, door hem geweldda dig met een klomp een slag tegen het hoofd te geven, waardoor deze laatste werd verwond. Eisch: f20 of 20 dagen hechtenis. Uitspraak: f20 of 10 dagen hechtenis. B. A. G., 25 jaar, bakkersknecht te Haamstede, wegens beleediging van den Rijksveldwachter W. Dral, op 4 Maart Eisch: f25 of 25 dagen heehtenis. Uitspraak: f 15 of 10 dagen hechtenis. Tentoonstelling Luchtbescherming Ambachtsschool te Zierikzee Dinsdagmiddag verzamelden zich op een der groote zalen van de Ambachts school te Zierikzee een aantal dames en heeren, teneinde de opening van de tentoonstelling wat de luchtbescherming betreft bij te wonen, welke expositie door den burgemeester, jhr. mr. J. Schuurbe- que Boeije, werd geopend. Aanwezig wa ren het college van B. en W., raadsleden, de directeuren van de Ambachtsschool, en het gas-, waterleiding en P.T.T.- bedrijf, de commandant van de brand weer, bestuursleden van de vereeniging voor luchtbescherming e.a. I De burgemeester begon met te verkla ren, dat het, wanneer men bij een ge meenteraad aanklopt om geld voor de officieele luchtbescherming, prettig is te ervaren, dat men te hooren krijgt: „hebt U wel genoeg aan het gevraagde bedrag en moet er eigenlijk niet veel meer 2ijn!" Maar wanneer men verder gaat en voor de zaak zelf staat om belangstelling te wekken voor het eigenlijke werk waar om het gaat, dan is de positie van hem, die vraagt, vaak niet altijd zoo rooskleurig. Spr. stelt zich daarom wel eens de vraag, wat willen wij, overheids instellingen, eigenlijk beginnen, wanneer er van de andere zijde, van hen ter be scherming van wien de zaak op touw gezet wordt, zoo weinig medewerking en belang stelling toonden, ondanks alle materialen en hulpmiddelen, waarover we de be schikking krijgen? Spr. wenschte even wel door te gaan en leiding blijven geven aan dit niet-ambtelijke deel van zijn taak en er naar streven, met medewerking van het bestuur dat hem bijstaat, van de vindingrijkheid van anderen op dit ge bied te profiteeren. Spr. wilde dat niet doen, met lezingen of films voor vrijwel leege zalen, maar met datgene wat wij als actueel op dit gebied beschouwen. Thans staan we voor de opening van deze tentoonstelling. Een poging om dit materiaal in ruimeren kring op dit eiland te brengen, mislukte al evenzeer door omstandigheden buiten onze wil. Wij hebben haar thans hier en het deed spr. genoegen, dat het bestuur, met name de heer Siebretiht, die hier die werker is, het zoo ver heeft kunnen krijgen. Indien de belangstelling voldoende is, dan is het wellicht in het najaar mogelijk deze zaak op grooteren voet op het eiland nog ieens over te doen. Spr. hoopte dat deze tentoonstelling de menschen niet alleen doordringt van het vreeselijke ka rakter van het l'uchtwapen, maar ook van de mogelijkheden, welke er zijln, om met eenvoudige middelen het vèege lijf te beschermen. Daarom hoopte spr. ten slotte, dat gegeven de omstandigheden, deze tentoonstelling de belangstelling zal trekken, welke zij verdient en anderzijjds hoog noodig is. Hiermede verklaarde de burgemeester de'ze expositie voor ge opend. Een der heeren, welke met deze ten toonstelling het land doorreist, gaf van de tentoongestelde voorwerpen een uit voerige en duidelijke uiteenzetting, zoo over het luchtgevaar in het algemeen, de luchtgevaarlijkheid van ons land, wat zijn bevolkingsdichtheid betreft, de funeste uit werking der brisant- en brandbommen, de in gebruik zijnde gasmaskers van di verse typen, het inrichten van schuilkel ders en verplaatsbare schuilhuisjes van staal', het afdoende afschermen van ra men met eenvoudige middelen, etc. etc. Duidelijk werd hier gedemonstreerd fwat de vereeniging voor luchtbescherming doet ter plaatse. Op deze expositie vindt men naast grafieken en brochures op het ge FETJ1LLETON bied van luchtbescherming, volledige gas- ien asbestpakken voor hen, die bij een luchtaanval op straat moeten, teneinde hulp te verleenen of een begin van brand te blusschen waarbij gasgevaar optreden kan. Waar de bevolking over het alge,- Inieen nog niet luchtbescherming® m i n- ded is, bevelen we een bezoek aan deze expositie aan. H$den en morgen is de tentoonstelling geopend. ZIERIKZEE. Van uit de lucht mag geen verlichting zichtbaar zijn. Dit slaat zoo wel op de straatverlichting als op de verlichting van particuliere woningen aan de rand van de stad, welke afgeschermd moeten zijn. Wat de binnenstad van de stad betreft, de straatverlichting, voorzoover deze uit de lucht niet waarneembaar is, blijft ont stoken, ook na 10 uur. Een en ander, be houdens nader te ontvangen voorschriften NOORDWELLE. Maandagavond hield de Kolenvereeniging „Door Eendracht Sterk", in het Café van dhr. de Jonge, haar jaarvergadering. De voorzitter, fle heer C. A. Boogerd, sprak in zijn openingswoord zijn spijt uit over de geringe belangstelling der leden. Als men ziet dat in het belang der leden het bestuur zijn tijd om niet geeft, zou men toch een betere opkomst ter ver gadering kunnen verwachten. De pen ningmeester, dhr. K. Viergever, deed ver slag over 1939. De commissie tot het nazien der rekening, bestaande uit de heeren D. C. Steur en A. Hagestein, bracht een gunstig advies uit, waarmede de vergadering accoord ging. Op voor stel van het bestuur werd het dividend over 1939 vastgesteld op. 10 cent per hl eierkolen, en 30 cent per hl anthraciet. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. A. Böogerd, L. Kwaak en K. Viergever. ZONNEMAIRE. De heer P. van Dijke Az., die door het Centraal Stembureau aangewezen is als opvolger van wijlen den heer J. A. van der Bijl Jac.z., tot .lid van den raad, heeft deze benoeming aangenomen. SCHERPENISSE. Zondag 14 April j.l. hield de Postduivenvereeniging „De Zwa luw" een wedvlucht uit 's-Hertogenbosch. Afstand 65 km. De prijzen werden behaald door: J. de Graaf 1—11—17^19—20 en overduif; C. v. d. Jagt 2; W. Priem 3; J. Bevelander 4—6—7—8—10 en 16; M. J. Steketee 5— 18; P. van Beveren 9—12 en 15; P. Koop man 13; J. Zwagemaker 14; C. Bijnagte 20. Vrijdag a.s. ,js het inkorven voor Nij megen van 7.30—9 uur. POORTVLIET. De collecte voor de Cen trale Verwarming heeft in de Ned. Herv. Kerk van Zondag 7 April jl. opgebracht f 24,26. ST.-ANNALAND. Geslaagd voor het praktijk-examen broodbakker, de heer J. A. Slager alhier. ST.-MAARTENSDIJK. Burgerl. Stand. Geboren: Cornelis Jacob, z. van P. Poot en G. G. Ponse; Anna Jozina, d. van J. van Nieuwenhuijze en J. H. de Bres. Ouders en verzorgers, die voor hun kinderen per 1 Mei a.s. toelating wen- schen op de openbare^ lagere school kunnen daarvan aangifte doen bij het Schoolhoofd. De kinderen moeten vóór 1 April 6 jaar zijn geworden. LUCHTVAART De .Kemphaan' uit Oilo teruggekeerd Gisteren in den namiddag is op Schip hol het KLM-vliegtuig de Kemphaan ge land, hetwelk op het. vliegveld van Oslo, Fornebö, Dinsdagmorgen in de vroegte niet minder dan heel Noorwegen verrast was door den inval van Duitschland en 1 de bezetting van de hoofdstad door een I Duitsche troepenmacht. Het gevolg is na- tuurlijk geweest dat de Kemphaan, die van Stockholm kwam, de terugreis naar het vaderland niet kon vervolgen. Eerst eergisteren heeft de gezagvoerder, de heer van Dijk, van het commando van de bezettingstroepen toestemming gekre gen om van Oslo te vertrekken, i Toen de heer van Dijk in zijn hotel I opstond, hoorde hij het afweergeschut boven Oslo dreunen en cirkelden er boven het vliegveld eenige Duitsche vliegtuigen, In de stad was geen sprake van paniek; de stemming bij de burgerij meende de heer van Dijk het best te kunnen karak- teriseeren als die van een welbeheerschte ontzetting. Toen tot hem doordrong wel ke ramp Noorwegen getroffen had, gaf 1 hij zich er ten volle rekenschap van, zoo zeide hij ons, wat een land te wach- I ten staat dat zich niet voldoende op zijn verdediging voorbereid heeft. Overigens j was hij vol bewondering over de be- I heerschte discipline, waarmede de bur- gerij van Oslo zich in haar zware lot schikte. Bij zeer slecht weer, in dit geval een gunstige omstandigheid, omdat het mo gelijk gevaar van vliegtuig-aanvallen uit de lucht hield, heeft de piloot zoo goed als het heele traject op 4000 m hoogte, dus hoog boven de wolken en zonder zich aan de aarde te kunnen verkennen, gevlogen. MEDISCHE RUBRIEK De kanker bedwongen Dr. J. Samuells, chirurg-vrouwenarts te Amsterdam, heeft een boek dom ver schijnen, getiteld: „De ontdekking van de oorzaak en de genezing van de kan ker". In deze publicatie betoogt de schrijf- ver, dat hij de oorzaak van kanker heeft gevonden en op grond daarvan een nieu we en doelmatige geneeswijze heeft kun nen toepassen. In tegenstelling met de tot voor kort gevestigde meaning, dat kanker een infectieziekte zou zijn, meent hij' te kunnen vaststellen, dat kanker ont staat door een verstoring van 't klieren- stelisel, met name door een verstoring in de evenwichtige afscheiding van hor- Imonen door de hersenklier. Op deze be vinding berust dan ook zijn bestrijding der ziekte, welke die evenwichtige klier afscheiding tracht te herstellen door een korte-golven-therapie, een bestraling dus, welke iwordt toegepast op de hersenklier. Ook suikerziekte meent hij aldus in haar oorzaak te kunnen bestrijden. De genees wijze van dr. Samuels is reeds door hem zelf en door buitenlanders toegepast en als merkwaardige bijzonderheid mag wel gelden, dat hij ook drie artsen van kan ker zou hebben genezen. Intusschen zal de officieele wetenschap zich ook over deze verrassende vondst en methode heb ben uit te spreken. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 17 ApTil'. f25000: 7365. f2000: 19795. f1000: 6810. f100: 6226, 14509, 20652. Een roman uit het hooge Noorden 44 door Agathe Pogner „Of ik me op die brieven verheug? Natuurlijk verheug ik mij er op! Maar grooter nog dan mijn blijdschap is mijn nieuwsgierigheid. Wat kan er intusschen niet alles gebeurd zijn! Misschien is er j een aarbeving geweest, of een zondvloed Misschien is mijin geboorteplaats als een hoop zand van de aarde weggeveegd. Misschien is geheel Europa uitgestorven Ja wie wleet. is de geheele oude wereld! wel van de aardbol verdwenen Zie je, ouwe jongen, wij' zitten hier en wieten van niets. En ik kan je waar lijk niet zeggen, of dat nu goed is of niet. 13 Juli Reeds drie dagen ben ik geheel alleen Drie dagen lang heb ik in mijn boot ge zeten, die snel en schier geruischloos door de trotsche golven sneed. Ik zag niets dan lucht en water. Ik hoorde niets anders dan zijn eeuwig lied. Ik voelde mijzelf als de pelgrim die vol geloof en vertrouwen naar het Heilige Land trekt en welgemoed van daar terugkeert omdat alle lasten van hem zijn afgenomen. Mijn ziel werd daarbij zoo licht en vrij, alsof zij vleugels had gekregen. 15 Juli. Nikita is vanmorgen vroeg van de Walvischbaai teruggekeerd. Hij bracht vier brieven en een aantal groote en kleine paketten voor mij mee. Voorts bracht hij mij de groetën over van den kapitein van de boot, die blij was ge weest te hooren, dat de ruwe Noorder- stormen mij niet tot hun prooi hadden gemaakt. Ik bekeek die vier brieven één voor een. De handschriften waren mij alle bekend. Aanvankelijk wilde ik eerst Maria's brief openen, maar daarna leek het mij beter, dat, wat mij het meeste trok, voor het laatst te bewaren. Ik las daarom eerst den brief van mijn moeder. Maar neen, dat was geen brief, dat was een bekentenis van een be vrijde, sterke menschenziel. Hoe diep moest het geluk in haar hart zijn ge drongen, dat het zulk een rijkdom van gevoelens te voorschijn kon tooveren! Je kleine broer, schreef ze onder meer, kan reeds sinds zes maanden locpen. Als jij hem zag, zou je jezelf herkennen, toen je nog klein was. Hij lijkt bijna in alles op je. Dikwijls ver geet ik, dat er zooveel jaren tusschen liggen en als 4m de kamer binnenkomt, strek ik mijn armen naar hem uit en roep ik: Arkadi! Hij luistert naar dezen naam, de kleine schelm. Hij houdt het voor een troetelnaampje en de volgende minuut zit hij op mijn schoot. Jij bent nooit gekomen, als ik je riep. Maar dat lag stellig aan mij. Ik kon destijds nog niet roepen. Maar nu heb ik het geleerd. En niet alleen het roepen, ook het toegeven en nagaan en vasthouden. Op een andere plaats schreef ze Mischa is getrouwd. Zijn vrouw is zeer, zeer jong, maar ze heeft vele goede eigenschappen. Vaak komt ze met Maria bij ons op het land. Aan het eind heette het: „Het jaar, dat je aan de Kruisbaai wilde door brengen, is nu weldra voorbij. Wij ver wachten je allen vol ongeduld met de tweede boot. Maar, beste jongen, heb je er al eens over gedacht, hoe je je verder leven zult inrichten en welk be roep je denkt te kiezen? Misschien kom je voorloopig ©en poesje bij mij? Ik héb nu reeds een kamer voor je in orde La ten maken. Rijkelijk vroeg, zal je zeg!- gen, maar aangezien ik voel, dat je niet zult weigeren, komt het op een paar weken vroeger of later niet aan. Het is zoo heerlijk, iemand te verwachten. Dat heb ik vroeger nooit geweten. Kom dus! Vier handen twee kléine en twee grooj- te strekken zich in liefde naar je uit. Je moeder...." Beste mijnheer 1 Ik ben in den afge- loopen winter vaak ziek géwieest; de dokter dacht zelfs, dat het ernstig was. Maar ik kan toch niet zoo maar mijti plicht verzaken en sterven, terwijl mij de zorg over je eigendommen is toe vertrouwd. Je moeder heeft me een vrouw gestuurd, die mijn gezjwtollen been'ön heeft ingewreven. Ik kaïn nu weer loopen, al gaat het dan niet al te best en Klim zegt, dat komt ervan, omdat ik altijd zoo vlug met® mijn tong ben. Natuurlijk heb ik hem be hoorlijk van antwoord gediend. Je moe der is heel lief voor me en juffrouw Maria ook. Maar ze heeft nu maar weinig tijd. Ze is tegenlwioordig in een tehuis, waar men meisjes opneemt, die weer fatsoenlijk iwillen worden. Ik bén er ook eén paar maal geweest, maar die meisjes konden mij niet bevallen. We hadden bijna ruzie gekregen. In huis en in je kamér is alles in orde. Alleen in dat .groote. bonte dier is de mot gekomen. Klim beweert, dat dat van de staf komt, maar ik weet, dat hgt van ouderdom is. Ik heb1 zes paar warme sokken voor je gebreid, en Klim zegt dat ze zullen prikken als borstels, maar ze zijn lekker warm, want de iwtol is uit mïjtn eigen dorp. Wij hebben een zeer kouden winter WEERBERICHT Verwachting: Plaatselijk eenige regen, vooral in het Zuid-Oosten, halfbewolkt tot betrokken, zachter 's nachts. BUSLICHT.NGEN DER STADSBUSSEN Bus Kraanplein: 4.54 (Ma 4.24), Fd 7.04, Zo 8.29. 11.19, 16.54, 22.09 (Za niét). Bus Nieuwstraat: 4.49 (Ma 4.19), Fd 6.59, Zo 8.24, 11.14, 16.49, 22.04 (Za niet). Bus 't Vrije: 4,59 (Ma 4,29), Fd 7-09 Zo 8.34, 11.24, 16.59, 22.14 (Za niet). (Fd. feestdagen. Zo Zondagen). MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» door G. Th. Rotman 61. Terwijl rekte mijnheer Pimpelmans zich daarboven lekker uit. „Vrouw!" zei hij, „op dit oogenblik kunnen alle koeien van Epscheuten me gestolen worden!" Om aan te duiden, dat alle zorgen als het ware weggemaaid waren, sloeg hij zijn armen wijd uit, bij welke gelegen heid hij, behalve zijn zórgen, ook zijn ijsje wegmaaide; hij sloeg het regelrecht van de balkonleuning af! „Man, daar gaat je ijs!" zei z'n vrouw, hetgeen een zeer juiste opmerking was. 62. De hagelwitte kluit ijs schoot recht naar beneden en kwam daar met een nattige klets in de mollige bloote hals van mevrouw Van Ribbenspek terecht, vanwaar hij gezellig langs het rugge- gleufje tusschen haar japon naar binnen glipte. Mevrouw Van Ribbenspek begon te gillen alsof ze vermoord werd, terwijl ze zich in allerlei bochten wrong. De kinderziel steekt vol fantasie; het is zaak deze niet uit te roeien, maar in goede banen te leiden. gehad ien dé kruidenier zéi, dat daar bïj jou ook de lucht wel dichtgevro ren zou 2ijn. Maar Klim zegt, dat de kruidenier een idioot is. Omdat hij kan schrijven, denkt hij, dat hij' de heele wereld kent. Met hoogachting, PASCHA". Glimlachend legde ik Pascha's brief ter zijde. Die kibbelarijen met Klim behoor den tot haar dagelljksch leven als gist bijl het brood. Vandaar, dat zij ook in haar brief aan mij niet onvermeld konden blijven. Overigens dringt het nu pas tot mij door, dat die beide oudjes slechts door een al te groote wederzijdsche lief de den weg tot elkaar nooit hebben ge vonden. Het blijft echter een vraag, of 'zij' bij dit merkwaardige spel gelWonnen of verloren hebben. Iels minder gerust opende ik Tit's brief. Hij; bleek buitengewoon kort te zijn: „Hallo, beste kerel, hoe staat het le ven? Als het niet zoo onbescheiden Was iemand, die zich in de eenzaamheid heeft teruggetrokken, te storen, zou ik graag deze reis met de eerste boot hebbten mee gemaakt. Ik zou dan ,een paar uurtjes bij je hebben gezeten om daarna weer met dezelfde boot terug te gaan. Men be weert (weliswaar, dat het een onmoge lijke tocht is, maar om jou weer eens te kunnen bekijken, zou ik het er graag voor over hebben gehad. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2