ZIERIKZEESCHE HIEUWSBODE sssse WOENSDAG 17 APRIL 1940 OPOEH ZKRIKZSSCHE[COURANT 1707.-1969 De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland flO— P- jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red,: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14317 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij 'contract speciale prijzen. Grootte, der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER heeft zich de Fransche minister-presi dent Reynaud geplaatst, toen hij gisteren in den Senaat eenige kanteekeningen gaf op de balans van een week van den strijd ter zee, die zich v.nj!. rond de Scandinavische kust afspeelde. Duitschland heeft door averij 30 pro cent van zijn slagvloot verloren; 20 proi oent van zijn kruisers werd tot zinken gébracht25 procent van zijn torpedor booten; 15 procent van zijn torpedoboq- tem kreeg averij, verscheidene duikbooten wierden tot zinken gebracht. Dit twtas de oorlogsvloot betreft. Aan koopvaardijsche pen werd 78.000 ton tot zinken gebracht of genomen. Gedurende denzelfden tijd verloren de koopvaardijschepen der ge allieerden geen schip. Het tweede resultaat dat verworven werd, aldus Reynaud, dat de weg van het Zweedsche ijzererts van nu af aan is afgesneden. De geallieerden zijn te Narvik. Het derde resultaat is, dat Duitschland gedwongen zal zijn op een nieuw front te strijden, op iwielk front het zijn vliegtuigen en benzine verbrui ken moet. Als vierde resultaat bestem pelde Reynaud de moreele schok die Duitschland heeft gekregen. Hitier heeft zich vergist. Hij meende dat ieen buurland zich tegen de aanval len van zijn b'omvliegtuigen eh zijln aan- valsw agens niet zou verzetten. Den Kq- hing van Noorwegen hield hij vqor een Hacha. Een nieuwe dwaling van Ribben- trophij deed een schijnregeering vor men, die van Quisling, welke onder de algemeen© verachting ineenstortte. Toen gisteren de stem van het Witte Huis klonk om het misbruik van geweld te striemen, vroeg niemand wie bedoeld werd. Het is, besloot Reynaud, zooals Roosevelt zei: „Volken die toit haat hun toevlucht nemen, eindigen altijd met door haat te worden verscheurd". •1: H= D e asgenoot van Berlijn blijft met de grootste welwillendheid schrijven over de Duitsche krijgsbedrijven in Scandinavië, terwijL het de Italianen voorbereidt op den oorlog, die „nader komt". De s f im x van Rome volhardt in somber zwijgen. Wat zijn plannen zijn is niet duidelijk, zal hij plotseling Hitier bijstaan of oefent hij door zijn houding diplomatieke pres sie op Engeland en dwingt dat land een deel van zijn 'vloot in de Middellandsche Zee te houden, teneinde den Engelschen druk ter zee op Duitschland te verlichten De mogelijkheid bestaat, dat Mussolini bereid is gebleken op een bepaald oogen- blik de As weder op volle toeren te doen draaien. Heeft hij bij de recente conferentie op den Brenner met Hitier gedaan gekregen, dat deze zijn betrekkingen met Moskou op de basis van gematigde onverschilligheid norma liseert ten gunste van een hartelijker verhouding met Rome? Molotov heeft dezer dagen verklaard, dat de Sovjets in den Europeeschen oorlog neutraal zou den blijven. Moskou heeft den Duitsehers het gebruik van Moermansk als oorlogs haven geweigerd. De vraag rijst of de onderhandelingen, die achter de schermen tusschen Rome en Parijs gaande waren omtrent een com promis betreffende de Italiaansche kolo niale eischen, definitief mislukt zijn, en of Rome mobilisatiebewegingen maakt, teneinde druk op Fr ankrij k uit te oefenen, nu het samen met Engeland aan de Duitsehers in Scandinavië het hoofd moet bieden. Het is ook mogelijk, dat Mussolini Engeland en Frankrijk wenscht te kennen te geven, dat Italië niet wer keloos zou blijven toezien, indien zij den oorlog naar het Balkangebied overdroe gen. Churchill heeft Rome de vorige week te verstaan gegeven, dat Engeland niet. voor Italië zou wijken. Wat wil Italië? Wat voert Mussolini in zijn schild? \AJ at tenslotte Noorwegen betreft, 'waar heen de werelidbelamgstelling uit gaat, blijkt dat de Britten op verschillen de punten van de fjorden kust troepen aan land hebben gezet, alsmede diverse ha vens geblokkeerd. Als gevolg van deze landingen hebben de Duitsehers zich uit Narvik moeten terugtrekken, langs den spoorweg, 'welke naar Zweden leidt, waar de Noren hen aan de grens opwachten. Wat Narvik aangaat, zijn drie Engel- sche pogingen om de stad en de haven door een aanval met maritieme strijd krachten te nemen, mislukt, schrijft het DNB. Wel zijn daarbij: de aanwezige lich te Duitsche strijdkrachten ter zee blijk baar vernietigd, maar de Engelsehen zijn er niet in geslaagd de kustbatterijen te overmeesteren. Het is mogelijk, dat de Engelschen in de nabijheid van Narvik troepen aan land hebben gezet en een omsingelende be weging Iwillen 'beproeven, ©en beweging \velke echter door die geaardheid van het terrein in die streek een hachelijke onderneming is. Mochten zij nochtans suddes hebben, dan kan daardoor de militaire situatie ten opzichte van het voornaamste deel van Noorwegen naulwelijks veranderen, want men kan Noqrd-Nqoirlwegen niet als operatiebasis tegen het voornaamste ge deelte van Noorwegen gebruiken, omdat er geen bruikbare verbindingen zijn. Natuurlijk heeft Narvik als ertshav'en beteekenis, doch deze betqekenis zou zich eerst in den volgenden winter kunnen doen gevoelen. Zoo bereidt men zachtjes het Duitsche volk op de teleurstelling voor, dat Nar vik door de Britten bezet is, de aanvoer van erts via deze haven is afgesneden en de Duitsehers voortdurend meer tegen stand ontmoeten. ONZE SCHEEPVAART OP DE OOSTZEE LIGT GEHEEL STIL Een half millioen schade per dag De geheele Nederlandsche scheepvaart op Noord-Europa ligt stil. Als men na gaat dat met onze scheepvaart op Noor wegen en de Oostzee in gewone tijden jaarlijksch een bedrag van meer dan 200 millioen gulden is gemoeid, dan begrijpt men, dat de schade enorm is. Ruwweg kan deze schade geschat worden op ruim een half millioen gulden per dag. De primaire oorzaak van de stopzetting van deze vaart is, aldus het Handelsblad de onzekerheid omtrent de lading. Men weet eenvoudig niet, wat er mee zal ge beuren. Iedereen tast in het duister, iedereen wacht dus af. Hoelang? Niemand kan het zeggen. In de tweede plaats vor men uiteraard de zich steeds uitbreiden de mijnenvelden op de vaarwegen tus schen ons land en Oostzee een steeds grootere belemmering, ofschoon zij ook weer niet een onoverkomelijke hindernis vormen. In 1938 bedroeg onze totale invoer uit Finland, Noorwegen, Letland, Estland en Litauen en Memel 1743 millioen kg met een waarde van 100 millioen gulden en onze totale uitvoer naar die landen 1277 millioen kg met een waarde van 88 mill, gulden. Onze scheepvaart op de Duitsche Oostzeehavens en de Russische havens aan de Finsche Golf is nog buiten be schouwing gelaten. VERSCHILLENDE BERICHTEN Overreden en gedood Gistermiddag was het 5-jarige zoontje van den heer v. d. Bogaard te Haal de r e n, gemeente Bommel (Geld.) aan het spelen voor de ouderlijke woning. Plotseling liep het, komende van achter een galanteriewagen,' den rijweg over, juist toen een militairen vrachtauto na derde. De bestuurder trachtte nog een aanrijding te voorkomen, maar mocht daarin niet slagen. Het kind werd opzij geslingerd en bleef bewusteloos met een groote hoofdwond liggen. Een geneesheer constateerde een zware schedelbreuk. Kort na aankomst in het St. Ludwinage- sticht te Bemmel is het kind overleden. Brug neergestort Bij het demonteeren van een ophaal brug onder Bergschenhoek is gis termiddag een doodelijk ongeluk gebeurd. Plotseling brak een takel, welke bij dit werk gebruikt werd, waardoor de brug ontijdig neerstortte, tengevolge waarvan de 51-jarige timmerman W. J. Sluys, die met zijn twee zoons en een knecht het werk uitvoerdè, door een ijzeren deel werd getroffen en op slag dood was. De drie andere arbeiders bleven ongedeerd. Dansfustiga taalonderzoekers Zaterdagavond heeft de politie te De venter een inval gedaan in een per ceel aan de Nieuwe Markt, (Welke woning is verhuurd aan de plaatselijke afdeeling van het „Internationaal Taalkundig Insti tuut." De politie had het vermoeden, dat blehalve taalkundige lessen in het gebouw de danskunst druk werd beoefend. Dit vermoeden, bleek juist, want zij trof ruim 60 personen aan die aan het dansen wa nen, in den kelder van het huis. Wegens het hebben van een verboden dansgele genheid is tegen het bestuur van het taalkundig instituut proces-verbaal opge maakt. De damslustigen Werden de straat opgezonden. Distributiebonboekjet Naar het ANP verneemt, is men thans met de voorbereiding begonnen om eer lang over te kunnen gaan tot uitreiking van de distributiebonboekjes op vertoon van de distributiestamkaarten. Verwacht kan worden, dat deze uit reiking eind Mei of begin Juni zal kun nen geschieden. KORT EN BONDIG De Rijksmiddelen hebben, voor wat de niet-directe belastingen aangaat, in Maart iets (f 205.000) meer opbrengst dan ver leden jaar. De opbrengst over het ge heele eerste kwartaal bedroeg ruim f115 millioen, dat nagenoeg f 5,6 millioen meer was dan in de eerste 3 maanden van 1939. Naar het ANP verneemt, zal met ingang van de nieuwe dienstregeling bij de Spoö rwegen wederom een tariefswijziging worden ingevoerd. Het ligt in het voornemen om verdere uit breiding te geven aan de speciale goed- koope retours op bepaalde trajecten. De mijnenlegger „Jan van Gelder" die op 1 October van het vorig jaar bij Terschelling op een mijn geloopen was, waardoor het achterschip werd be schadigd, is thans weder in dienst ge steld, Bij een oefening met springmiddelen in de omgeving van Maastricht heeft gis teren een ongeluk plaats gehad, waarbij de dienstplichtige soldaat P. van Poor ten werd gedood. Bevestigd wordt, dat in uitvoering van een besluit, Maandagavond getroffen door den Belgischen raad van ministers, maat regelen in voorbereiding zijn voor het samenbrengen van verscheidene honder den ongewenschte vreeemdelin- gen in verzamelkampen. Een van deze kampen zal onmiddellijk worden ge organiseerd te Ruiselede in West-Vlaan- deren. Reuter verneemt uit Londen, dat de Britse he expeditietroepen in Noorwegen behalve Canadeezen, man schappen omvat van regimenten uit alle deelen van Groot-Brittannië, allen man schappen, welke tegen het klimaat be stand zijn. Zonder eenige waarschuwing zijn nieu we bepalingen ingevoerd voor den uit voer van eieren, zoowel wat be treft naar Engeland als naar Duitschland. Deze degeling, die een aanzienlijke be perking van den uitvoer betreft, dreigt voor de pluimveehouders catastrofale ge volgen te zullen hebben, vooral nu deze beperking komt in een tijd, dat de aan voer aan veilingen en markten elke week grooter wordt. Op 15 April is een Britsche kruiser voor de Noorsche kust door Duitsche bom-vliegtuigen aangevallen en door zwa re bommen getroffen. De kruiser bleef eerst met zware slagzij drijven en zonk spoedig daarop. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat een afdeeling van de te Narvik aan land gezette Duitsche troepen langs den ertsspoorweg van Narvik naar Zwe den, de Zweedsche grens heeft bereikt. Noorsche strijdkrachten, die zich hun in den weg stelden, zijn na een kort ge vecht teruggeworpen. De Duitsehers maak ten een aantal gevangenen. Tweehonderd Noorsche soldaten werden over de Zweedsche grens geworpen, waar ze ge ïnterneerd zijn. Dit bericht wordt in een telegram van Reuter uit Stockholm bevestigd, waarin er echter van wordt uitgegaan, dat deze Duitsche troepen op den terugtocht zijn uit het door de ge allieerden bezette Narvik. Reuter meldt, dat de Duitsehers Bjoerfjell zouden heb ben bezet en dat .men van de Zweed sche grens de Duitsehers in gevecht ge zien heeft met Noorsche afdeelingen. La ter overschreed een Noorsche compagnie de grens. iN „Noorwegens hoofdstad en Noorwegens zeehavens zijn niet genomen door een gewapende macht, aldus de „Daily Te legraph". Zij zijn met weergalooze snel heid door een reusachtige samen zwering in handen van den vijand gevallen, een samenzwering, die men tot een van de meest stoutmoedige en meest volmaakte politieke conspiraties van de laatste eeuw moet rekenen. Door de overstrooming van Rio de la Plata zijn duizenden gezinnen in de lager gelegen wijken van Buenos Aires dakloos geworden. Het peil van de ri vier is met 4,65 meter.gestegen, wat se dert 1820 niet is voorgekomen. Er zou den 17 menschen verdronken zijn en zeven vermist worden. Reuter verneemt te Londen, dat het stoomschip Stancliffe Vrijdag op 90 kilometer ten Noorden van de Schotsche kust is getorpedeerd. Een reddingsboot is opgepikt met 16 leden van de beman ning. Voorts waren er aan boord van deze reddingsboot nog acht lijken. Een andere reddingboot met vijftien leden van de bemanning was kapotgeslagen en men neemt aan, dat de inzittenden zijn omgekomen. j TORPEDO- MOTORBOOTEN zyn in het kader van de zeestrydkrachten der ver schillende mogendheden, op- ogenomen. Zij zijn uitgerust met torpedo'8, dieptehommen en anti-luchtvaa/rtgeschut Met groote snelheid door- ploegen deze kleine, snelle schepen de Noordzee, -op zoek naar duikbooten. Als vrouw wil ik 'i ook eens probeeren, Want 'n TIP is iets om te begeeren. Waarom steeds een man Die de lot zingen kan Ik proost mee, mijne Heeren I 'n TIP VAN BOOTZ Inz.fmevr. 1. R. te KiKegersberg ontving een flesch TIP Dépositair: Wijnhandel M. C. v. d. VLIET, Zierikzee Reynaud geeft ophelderingen over de oorlogsweekbalans Mussolini, de sfinx aan de Tiber, blijft hardnekkig zwijgen Onze scheepvaart op de Oost zee is geheel lamgelegd Uitreiking van distributie-bon- boekjes op eind Mei Het Belgische Voetbalelftal voor Zondag samengesteld Betrokken SpierpMnen ui van kouvatte n v\ug oorzaak. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: Zon op: Zon onder: 18 April 4,58 19,02 Maan op: Maan onder: 18 April 14,23 258 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 18 April 8,41 21,20 2,13 14,44 De Deensche Kroonprinses Jngrid heeft het leven geschonken aan een dochter. Prinses In grid, dochter van den Zweedschen Kroonprins, trad in Mei 1935 met den Deenschen troonopvolger, Prins Frederik, in het huwelijk. Uit dit huwelijk waren tot dusver nog geen kinderen gesproten. Volgens verklaringen van vluchtelingen zouden de Duitsehers 21 pontons over den Moezel hebben geslagen nabij Luxem burg, op nauwelijks 300 meter afstand van elkaar. Het aantal 2,Duitsche toeris ten", dat sedert Zondag in Luxemburg is aangekomen, is onrustbarend groot. De 32-jarige Ier Tony Darcy, die bij een razzia in een hotel te Dublin was gearresteerd, is gisteren gestorven, na gedurende 52 dagen geweigerd te hebben voedsel tot zich te nemen. Hij was m de gevangenis opgesloten, omdat hij wei gerde zijn naain te zeggen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1