ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! DINSDAG 16 APRIL 1940 OPGEHI ZEMKZBESQg COWAIfT DE NOORSCHE MARIONNETTEN-REGEERING ZOU AFGETREDEN ZIJN De Kern ABONNEMENT Prijs 11.50 p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Voor het buitenland! f 10.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1797 - sm Uitgave N.V, de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14316 i ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Sucoesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur De Engelschen hebben op de Lofoten troepen ontscheept Noorwegen als uitvalbasis tegen de Engelsche Oostkusi In Duitschland heeft men met de groo- te waarschijnlijkheid, dat het den Engel schen zou gelukken op een of meer punten van de 1500 km. lange Noorsche Westkust te landen, van den beginne af rekening gehouden. Nu volgens de laatste berichten, hetzij op 30 km. van Narvik, dan wel of ook op de Lofoten en wellicht nog op andere plaatsen een landing reeds schijnt te zijn gelukt, wor den de beschouwingen actueel, die in de Berlijnsche pers zijn verschenen. De bladen te Berlijn publiceeren alge meens strategische beschouwingen naar aanleiding van het feit, dat van Duitsche militaire zijde wordt verklaard, dat alle vooraf bepaalde punten in Noorwegen en ook in Denemarken thans met de daar toe noodige troepen en oorlogsmateriaal zijn bezet en men rustig het verdere verloop kan afwachten. Men kan daar bij aannemen, dat, gezien de groote of fensieve plannen der geallieerden om de Duitsche strijdkrachten in Noorweg en en Denemarken te gaan aanvallen, en zoo mogelijk te verdrijven, de Duit sche weermacht en de politieke leiding niet meer de mogelijkheid zien, althans niet wat Noorwegen betreft, zich verder te houden aan de belofte beide landen niet als operatiebasis te zullen gebrui ken. «De natte driehoek)* (de Duitsche Bocht) De „D.A.Z." herinnert aan groot-admi raal v o n T i r p i t z, die tijdens den we reldoorlog de allergrootste beteekenis heeft gehecht aan het voor Duitschland zoo gewenschte „uit den natten driehoek loskomen", waarmee hij de zg. Duitsche Bocht bedoelde, die te ver van de Engel sche vlootbasis verwijderd was en heden nog is, en de Duitsche vloot als het ware gevangen hield. De nieuwste actie van Hitier en zijn militaire raadgevers nu heeft de Duit sche zee- en luchtmacht uit dezen „nat ten driehoek" verlost en de meeste Duit sche bladen drukken kaarten af om den lezer nog eens duidelijk te laten zien, dat men nu tegen de Engelsch- Schotsche Oostkust kan opereeren over afstanden, die slechts de helft tot een derde bedragen van die, welke de Duitsche vliegtuigen, onderzeebooten en andare oorlogsvaartuigen tot nu toe moesten afleggen om Engeland te be reiken. Het is wel zeker, dat daar thans een d&nkbaar gebruik van zal worden gemaakt en het zal wel in hoofdzaak de zeer sterke Duitsche luchtmacht, die in tegenstelling met de marine, nog wei nig heeft geleden, blijken te zijn, die van Noorwegen uit zal gaan opereeren. Do Lofoten door do Britten bezet Het Britsche expeditieleger is op de Lofoten, de eilandengroep voor den in gang van de fjord van Narvik, aan land gezet. De United Press schrijft, dat de Brit sche luchtmacht een werkzaam aandeel heeft gehad bij de landing der Britsche troepen in Noorwegen. Het communiqué van het Britsche ministerie van Oorlog en de Admiraliteit maakt geen melding van de plaatsen, waar de landingen zijn ge schied. Er zijn echter vijf punten, waar een landing zou kunnen worden verwacht, nl. Narvik, Drontheim, Bergen, Namsos en Avalsnes; het meest geschikte punt hiervan zou nog Drontheim zijn. De fjord van Drontheim is n.l. zoo diep, dat er moeilijk mijnen kunnen worden veran kerd. e I'M De regeering-Quisling afgetreden? De onder Duitsche controle staande radiozender van Oslo heeft gisteravond medegedeeld, dat de Noorsche tegenre- geering van majoor-Quisling is afgetreden Het beheer over de door de Duitschers bezette streken van Noorwegen is over genomen door een „bestuurscommissie" onder leiding van Christensen, den voor zitter van den gemeenteraad van Oslo, aldus deelde de omroeper verder mede. Men meet te Berlijn nu breed de voor deden uit voor Duitschland, verbonden aan de beheersching van Zuid-Noorwegen en Midden-Noorwegen, waardoor dehee- le oostkust van de Noordzee een basis voor aanvallen op Engeland is geworden. Daarentegen beweert men thans, dat de bezetting van Narvik alleen van belang was om het ertstransport naar Engeland af te snijden, hetwelk nu toch vervallen was. Hieruit blijkt wel, dat men ook te Ber lijn de positie van de Duitsche bezetting van Narvik thans niet al te gunstig meer beschouwt en rekening houdt met de mogelijkheid dat zij in de toekomst nog slechter zal worden. De Noren bieden depper tegenstand De laatste berichten wijzen erop, dat de Duitschers in Noorwegen aan het Zuid-Oostelijk front aanmerkelijke suc cessen behalen, waar zij hun tegenstan ders, met één flank tegen de Zweedsche grens steunend, trachten op te rollen. Zij hebben hier reeds verscheidene duizenden Noren afgesneden. Het einddoel van deze tactiek schijnt te zijn naar het Noorden door te dringen en de Noren te dwingen zich in de bergdistricten terug te trek ken. De situatie te Kongsvinger wordt kritiek geacht. Social-demokraten schat, dat de Duitschers in deze buurt over ten minste 16.000 man beschikken en de val van de stad wordt nabij geacht, ondanks den dapperen weerstand van de Noren. In militaire kringen is men echter van meening, dat snelle successen niet veel waard zijn, tenzij de Duitschers er in slagen voortdurend versterkingen aan te voeren. Verder wordt er op gewezen, dat de Duitschers over zware artillerie en andere voorraden moeten kunnen be schikken, die niet door de lucht kun nen worden aangevoerd. Het bewijs, dat da Duitschers reeds met gebrek aan brandstoffen te kampen hebben, ziet men in het feit, dat twee Duitsche militaire vliegtuigen in Zweden noodlandingen hebben moeten maken wegens gebrek aan benzine. AMERIKA, DE OUDE WERELD TEN VOORBEELD «Waarom het vrede is in Amerika» In ,een rede tot de Pan-Amerikaansche Uinie, welke Maandag door de meeste Amerikaansche zendstations ©n op de korte golf is uitgezonden, heeft president Roosevelt verklaard „De nieuwe Wereld heeft zich van de voornaamste en eenvoudigste oorzaken der oorlogen bevrijd, alleen door overeen te komen, dat elke staat de integriteit en de onafhankeijkheid der andere zal eerbiedigen. De vrede tusschen onze Amerikaansche volken blijft ver zekerd door de instrumenten, die wij hebben kunnen smeden. AlthaJns in de groote lijnen behelzen zij1 de beginselen, iwaarop, naar ik geloof, de vrede in de geheelie wereld gebaseerd moet zijn. Wij alien hebben afgezien van ieder riecht tot interventie in de binnenland- scbe aangelegenheden van den ander. Ër heerscht thans vrede tusschen ons, door dat wij' hebben besloten, elk verschil vam mieening, dat zou kunne11 rijden, t ie regelen door v r i e m d s c h a p p ei. 1 ij' k e onderhandelingen in over eenstemming met rechtvaardigheid en bil lijkheid, in plaats van door geweld. Wij', op dit halfrond, behoeven niet maar een nieuwe internationale orde te zoe ken: wij hebben haar reeds gevonden. Wij hebben dat niet bereikt door hyste risch geschreeuw of vervaarlijke troepen bewegingen. Wij hebben geen volken ver nietigd, geen regeeringen gevangen ge nomen, geen onschuldige menschen ver- dreven van de haardsteden, die zij zich hadden gebouwd. Wij' hebben geen dw'aze theorie van rasmeerdeilheid uitgevonden, geen dictatuur door middel' van een al- gemeene revolutie verkondigd. Be inteii-Amerikaansche orde is niet opgebouwd uit haat of terreur, zij'.is tot stand gekomen door een eindeloos doel treffend werk van menschen van goede gezindheid. Wij' kunnen thans geen illusies hebben; de oude droomen van een wereld rijk vieren weer hoogtij!. Wijl weten, dat wat in de Oude Wereld gebeurt, een directem en machtigen invloed op den vrede en welvaart in de Nieuwe wereld heeft. Daarom hebben wij beslaten tot maatregelen, die ,ons In staat stellen het hoofd te bieden aan allies, wat kan komen". SIR SAMUEL HOARE de nieuwe Britsche minister van luchtvaart inspecteert kadetten van een vliegschool ergens in Engeland. JAPAN EN NED.-INDIE Verklaring van minister Arita Op een hem door vertegenwoordigers van de pers gestelde vraag betreffende het standpunt van Japan ten aanzien vlam leen eventueel betrokken raken van Ne derland in den Europeeschen oorlog en de gevolgen daarvan voor Nederlandsch Oost-Indië, heeft de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, het volgende antwoiord gegeven: „Met de Zuidzee'-gebieden, in het bij zonder Nederl. Oost-Indië, is Japan eco nomisch verbionden door nauwe betrek kingen van wederkeerigheid in de bedie ning van elkanders behoeften. Op soort gelijke wïj'ze handhaven andere landen in O o s t-A z i nauwe economische be trekkingen met die streken. Dat wil1 zeg gen, dat Japan, deze landen en deze streken tezamen bijdragen tot de wel vaart van Oost-Azië door wederzijdsche hulp ien onderlinge afhankelijkheid. Mochten de vijandelijkheden in Europa uitgebreid worden tot Nederland en, zopi- als gij zegt, gevolgen hebben in Neder landsch Oost-Indië, dan zou dat niet alleen ingrijpen in de handhaving en bevordering van bovengenoemde betrek kingen van economische onderlinge afhan kelijkheid, in het tezamen leven ,gn in de gezamenlijke welvaart, maar ook aanlei ding geven tot een onwenschelijkem toe stand, gezien van het standpunt van den vrede en de stabiliteit in Oost-Azië. Met het oog op deze overwegingen kan de Japansche regeering slechts diep bezorgd zijtn lo*ver iedere ontwikkeling van den oorlog in Europa, waarmede een agres sie zou gepaard gaan, die van invloed' Zou kummein zijn op den status quo van Nederlandsch Oost-Indië". Naar aanleiding van bovenstaahde pu- plcaties in de Japansche bladen heeft de Avondpost aan den Japanschen gezant in Den Haag verzocht om de opinie Weer te geven van de Japansche regeering in zake deze krain ten geruchten. De gezant verklaarde nog niet officieel door zijn regeering op de hoogte te zijln ge bracht van deze perscampagne. Hij' ver volgde: Ik herinner u er echter aan, dat korten tijd geleden minister Arita in het Japan'- j sche parlement heeft verklaard, gaarne met Nederland een non-agressiepact te j willen aangaan, Wanneer de Nederland- t sche regeering zulks zou wenschen. Er is ook niets gebeurd, wat ook maar ©enigs,- zins daarin wijziging zou hebben kunnen brengen. Ik herhaal, dat Japan den ab- solütem wensch heeft de onafhankelijkheid I van Ned. Oost-Indië te eerbiedigen en wij' hopen, dat de vreedzame relaties tusschen de beide landen evenals de sta,- tus quo bewaard zullen blijven". MAXIMUMSTRAF VOOR SPIONNAGE VERHOOGD Zo zal op 15 jaar worden gebracht De minister van Justitie heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend, bevattende nadere voorzieningen tegen het bekend maken van staatsge heimen, verhooging van de maximum straf op een aantal misdrijven tegen de veiligheid van den Staat. De spionnagezaken van de laatste maan den hebben aangetoond, aldus de Mem. van Toelichting, dat onder bepaalde om standigheden de maximum-straf, in art. 98 van het Wetboek van Strafrecht ge steld op openbaarmaking of aan buiten landsche mogendheden bekendmaken van zaken, waarvan de geheimhouding door het belang van den Staat wordt geboden, te laag is te achten. Hij is tot de conclusie gekomen, dat een verhooging tot vijftien jaar, gezien de andere artikelen van dien titel in het bijzonder de artikelen met hooge straf-maxima verdedigbaar is, mits gelijktijdig de andere lagere straf-maxima in dezen titel worden verhoogd. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 15—21 April' 1890. In ©en plech tige zitting van de arrondissementsrechli- bahk fce Zierikzee had de Installatie plaats van den nieuw benoemden officier van justitie mr. A. Nr baron de Vos; van Steenwijk. Aan het Westhavenhoofd te Zie rikzee werd het derde zinkstuk, ter verdediging van den vooroever ter plaat se, in de diepte neergelaten. Aangenomen het beroep naar Brou wershaven door ds. A. Adema te Nijiehoime. Bij het teeren van oesterzeaften te Brouwershaven geraakte de oester- schuur met woning van den putbaas in brand. De woning, hoetwel deerlijk ge havend, blleef behouden. De buitengewone vergadering der Ziierikzeesche Stoomboot Maatschappij 'be sloot tot het aangaan eener leening van ff 100.000 a 5 Ipet. De gemeenteraad te Stavenisse stelde het kohier van den H.O. voor 1890-'91 vast op f2600 verdeeld over 21 klassen- De aanvoer van paarden en vee op de markt te Kortgene was gropfer dan ooit. Vette koeien werden verkocht tot f 340, ossen tot f 260, vaarzen voior f160—170. Premie voor het grootst aan gevoerde aantal kreeg de heer C. de Kam te Wissekerke. VERSCHILLENDE BERICHTEN Gestrand en verlaten, maar vlotgekomen Het Nederlandsche schip „Heemskerk" is gisterochtend niet ver van Great Yar mouth op een zandbank geloopen. De bemanning, die uit zes koppen bestond, maakte een hachelijken tijd door voor zij werd gered door een reddingboot. Nadat het schip op de zandbank was geloopen, zocht de bemanning veiligheid in het stuurhuis. Zij hoopte het schip nog te kunnen redden. Zware golven overdekten echter het schip en na vele uren wachten, besloot de kapitein de assistentie te accepteeren van de red- dingboot, die al tot tweemaal een bezoek aan het schip had gebracht. Het was een gevaarlijke tocht van het stuurhuis naar de deinende reddingboot. De bemanning besloot in paren den moei lijken gang te wagen. Zoowel in het stuurhuis als in de reddende sloep beleef de men angstige oogenblikken toen het eerste paar den korten, maar gevaarlijken weg over het dek naar des loep waagde. Eén misstap zou het einde kunnen betee- kenen, want de golven kwamen steeds dreigender op het schip aanrollen. Ge lukkig slaagden zij er allen in het schip zonder letsel te verlaten. Kort nadat de zeelieden aan wal waren gebracht, raakte de Heemskerk los. Van de ramen van het zeemanshuis uit, waar zij waren ondergebracht, zagen zij huil scheepje op drift. De bemanning van de reddingboot, die al dertien uren aan het werk was geweest, stond op van het maal, dat zij juist nuttigden, om een aan tal zeelieden naar het schip te brengen. Een sleepboot slaagde er in de Heems kerk in de haven te brengen. Duitschland bereidt zich op het verlies van Narvik voor De nieuwe aan de oude wereld ten voorbeeld gesteld Japan wenscht de onafhankelijk heid van Ned. Indië te eerbiedigen Maximumstraf op spionnage zal op 15 jaar worden gebracht Luchtverbinding Amsterdam- Brussel wordt tijdelijk gestaakt Kans op nachtvorst Barometerstand van hedenmiddag 2 mur: Zon op: Zon onder: 17 April 5,00 19,00 Maan op: Maan onder: 17 April 13,05 2.28 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 17 April 7,31 20,04 1,10 13,37 Duistere bijeenkomst De politie te Deventer vernam in den nacht van Zaterdag op Zondag, dat uit een perceel aan de Nieuwe Markt aldaar, een particuliere woning, vreemde geluiden werden waargenomen. Licht straalde evenwel niet uit. De politie deed een inval, waarbij ontdekt werd, dat zich in een geblindeerd keldergewlef niet min der dan 67 personen bevonden. Eenige van hen verklaarden dat het gezelschap zich .dfear vermaakte met een dansje, anderen zeiden weer dat het gezelschap de leden omvatte van een vereeniging „Het Internationaal Taalgenootschap" en mem er o.a. het 'esperanto bestudeerde. Allen werden aangehouden en naar het bureau van politie gebracht, waar thans wordt Onderzocht, met welke bedoeling men hier in het geheim bijeen was. Kind overreden Het 6-jarig dochtertje van den heer Loppersum, chauffeur te Haren (Gron.) is, toen het uit de hus stapte om zich naar de kleuterschool aldaar te begeven, door een van Hoogezand komende auto bus overreden. Het kind is naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar het e'.en paar uur later is overleden. Sergeant verdacht van spionnage Wegens verdenking van spionnage be vindt zich thans de 22-jarige sergeant der infanterie F. v. Z., wonende te Gouda, in het huis van bewaring te Rotterdam. Hij is Donderdagnacht in zijn garnizoensplaats gearresteerd, waarna den volgenden dag in het ouderlijk huis te Gouda een huiszoeking werd verricht. Hierbij zijn brieven en bescheiden in beslag genomen. Ook werd een huiszoe king gedaan in de ouderlijke woning van de verloofde van den sergeant, te Gouda, waar brieven in beslag zijn genomen, welke zij voor F. v. Z. in bewaring had. KERKNIEUWS ZIERIKZEE. Geref. Gem. St. Domus- straat. Woensdagavond 17 April, half zeven, ds. Stuivenberg van Ierseke. Ger. Kerk. Benoemd tot hulpprediker te Montfoort, cand. W. C. P. den Boer, thans hulp prediker te Bodegraven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1