IK HEB GEKOZEN 1 Wat Is het beste? VOLKORENBROOD VOGELAAR Uit Stad en Provincie *DIO-PROGRAMMA Dtwdag 16 April HILVERSUM I 1875 en 414,4 M. KRO-uitzending, 4—5 HIRO 8 ANP; 8.05—9.15 en 10 gram.; 11.30 godsdiem- stig halfuur; 12 berichten; 12.15 muni- quette; 12.45 ANP, gram.; 1.10 KRO-me- lodisten; 2 vrouwenuurtje; 3 modecuit- sus; 4 gram.; 4.05 Waarom Bellamy? 4.20 gram.; 4.26 Het spiritisme als dyna mische kracht? 4.40 gram.; 4.45 berich ten; 4.50 gram.; 4.55 Dierenbescherming vooral nu; 5.10 KRO-orkest; 5.45—6.05 Felicitaties; 6.35 sporthalfuur; 7 berich ten; 7.15 medische causerie; 7.35 militair^ muziek; 7.50 voor soldaten; 8 ANP; 8.15 KRO-symphonie-orkest; 9.15 Jeugduitzen ding; 9.35 Rococo-octet; 9.55 reportage; 10.30 ANP; 10.40 zang en piano; 10.50 KRO-boys; 11.16—12 gram. HILVERSUM II 301,5 M. AVRO-uitzending. 8 ANP; 8.10 gram.; 9 concertgebouworkest en solist (opn.); 10 morgenwijding; 10.15 gram.; 10.30 voor de vrouw; 10.35 De Palladians (opn,.); 11 huishoudelijke wenken; 11.30 Lyra- trio; 12.15 gram.; om 12.45 ANP; 1 AVRO dansorkest; 1.20 omroeporkest; 2—2.10 voor de vrouw; 2.45 knip- en naaicursus 3.45 zang met pianobegeleiding; 4.05 pia no-voordracht; 4.30 kinderkoor; 5 kinder halfuur; 5.30 AVRO-Aeolian-orkest; 6.30 gram.; 7 voor de kinderen; 7.05 kinder koor „Zanglust"; 7.30 Engelsche les; 8 ANP; 8.15 internationaal overzicht;" 8.35 Bonte mobilisatietrein; 9.45 gram.; 10.30 Italiaansch programma; 11 ANP; 11.10 AVRO-dansorkest; 11.40—12 gram. ENGELAND. 391 en 449 m. (Na 6,20 n.m. ook 342 m.) 11 gram.; 11.30 pianovoordracht; 12 de clamatie; 12.20 berichten; 12.35 Jack Har- ris; 1—1.20 Zie Hilversum II; 2.20 variété 2.50 vesper; 3.20 BBC-theaterorkest; 3.50 concert; 4.20 berichten (Wels); 4.30 kin deruurtje; 5.20 berichten; 5.35 dialoog over voedselproblemen; 5,40 „Friends and Allies; 5.50 detective-programma; 6.20 zang; 6.50 radiotooneel; 7.50 variété; 8.20 berichten; 8.40 The Voice of the Nazi; 8.55 BBC-orkest; 9.35 wijdingsprograml- ma; 9.50 BBC-Harmonie-orkest; 10.20 Car roll Gibbons; 11.10 declamatie; 11.20 be richten. RADIO PARIS. 1648 m. 11.10 zang; 11.35 fluitvoordracht; 12.05 en 12.35 viool en piano; 1.05 zang; 1.30 ien 2.20 pianovoordracht; 2.35 zang; 2.50 radiotooneel; 3.50 vioolvoordracht; 4.20 chansons; 4.35 Loewenguth-kwartet5.35 piano en viool; 6.20 lichte muziek; 7.05 Parijs' Instrumentaal kwintet; 8.05 radio tooneel; 9.20 variété; 10.05 gevarieerd concert; 11.05—11.50 conlöert. KEULEN. 456 m. 4,50 gram.; 6,407,50 Leo Eysoldt's orkest; 9,50 gram.; 10,20 Gouworkest; 11,20 Omroepkleinorkest; '12,15 Muzikaal tusschenspel12,50 populair concert; 1,45 Omroepkoor en -orkest; 3,30 viool en piano; 3,50 Folkloristisch programma; 4,20 en 5,50 gram. 6,35 Erich Schneidewind's orkest en so listen; 7,35 Blaasmuziek; 8,20 berichten; 8,50 omroepkleinorkest; 9,20 omroepor kest; 10,20 berichten; hierna tot 11,20 nachtconcert; 11,50—12,15 militair pro gramma. BRUSSEL 322 M. 11,20 gram.; 11,50 en 12,30 omroepor kest; 12,50—1,20, 4,55, 5,50 en 6.20 gram.; 7,20 voor soldaten; 7,50 Omroepdansor- kest en gram.; 8,20 Omroepsymphonieor- kest en solist; 9,30 Omroepsymphonie-or- kest; 9,50—10,20 gram. SC5 aK 5GS CÖ3 503 CÖ3 CÖ3 CÖ3 CÖ3 Wie van lezen houdt kan met de grootste geesten aller tijden en volkeren verkeeren, wat hem ruimschoots opper- vlakkigen omgang en conversatie ver goedt. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden 42 door Agathe Pogner Tychon draafde daarop om het huis heen en steigerde en sprong als een Arabische volbloed. Tom hij daarbij) de vijf jonge beren passeerde, hieven deze een oorverdoovend gehuil aan, daarmee te kennen gevend, dat zij ook wel eöns wilden loopen en springelm. De honden toonden zich niet minder opgeweinden bij het ongewone schoiujw'spel en hun' luid geblaf vermengde zich weldra met het gehuil der beren, zoodat er een tu mult heerschte. als de stille baai nog nooit had beleefd. Maar Fedja's klate rende lach, die hij van zijn moeder had geërfd, klonk jubelend boven alles uit. Ik zette Wenjamin het beste voor, dat dat ik in huis had. Het was niet veel, maar mijn gast nam den goeden wil voor de daad'. Onder het eten herinnerde Wenjemin zich met schrik, dat hij bijna iets ver geten had. Hij bleek een brief bij zich te hebben. Van Pelka. Lachend zocht hij het hier bijna tot een sage geworden epistel. Pelka schreef: Ik ben met grootvader op zee ge- VERSCHILLENDE BERICHTEN Kuttvaarder (iep op «en mijn Zaterdagmiddag arriveerde op de reede van Vlissingen een Engelsch stoomschip, op weg naar Antwerpen, aan boord waarvan zich bevonden de kapitein, de heer J. Pinkster uit Groningen en de stuurman, H. Schutte uit Kampen, van het motorschip „Velocitas", groot 197 bruto registerton en toebehoorend aan de reederij „Gruno" te Amsterdam, dat Vrijdagavond bij de Engelsche kust op een mijn is geloopen en vrijwel onmid dellijk is gezonken. De overige drie leden van de bemanning, de 53-jarige machinist H. Kamp uit Amsterdam, de 23-jarige ma troos C. Harms uit IJmuiden en de 17- jarige kok P. A. D. van het Padt uit Amsterdam, die op het oogenblik van de ontploffing in de kooi lagen, zijn, naar wordt aangenomen, bij deze ramp om het leven gekomen. Het schip was Vrijdagavond met een lading steenkool uit Engeland vertrok ken met bestemming Antwerpen. Plot seling liep het schip op een mijn, waar door de voorsteven vrijwel geheel werd weggeslagen. Binnen eenige seconden was het schip gezonken. De stuurman en de kapitein, die zich aan 'dek bevonden, werden door de kracht van de ontplof fing over boord geworpen. De stuurman wist reeds spoedig de eveneens over boord geslagen reddingboot te bereiken en hierin te klimmen. De kapitein echter raakte verward in het hekwerk en ging aanvankelijk met het schip mee in de diepte. Hij raakte echter los en kon later door den stuurman aan boord worden getrokken. Moord en zelfmoord Zaterdagochtend heeft zich in het plaatsje Ophaven in België een drama af gespeeld, dat zijn vervolg heeft gehad in de Nederlandsche gemeente Thorn, dat ten Zuiden van Weert ligt. Een on geveer dertigjarige mijnwerker heefteerst zijn 35-jarige nicht in Ophoven, met wie hij sedert eenige jaren relaties onder hield, gedood en daarna heeft hij zelf moord gepleegd. De man is werkzaam in de mijn „Mau- rits", doch vermoedelijk had hij dien ochtend vrij. Hij begaf zich naar Ophoven, om een bezoek te brengen aan zijn nicht, echtgenoote van zijn neef, met wie hij relaties onderhield. Vermoedelijk hebben de man en de vrouw een woordenwis seling gekregen, welke tenslotte zoo hoog is geloopen, dat de mijnwerker een re volver te voorschijn haalde en de vrouw dood schoot. Hij is daarna weer naar Nederland teruggekeerd en bracht een bezoek aan zijn broer, die in Thorn woont. Tijdens dit bezoek werd hij niet wel. Hij begaf zich naar buiten en vond zijn broer ontzield ter aarde liggen. Aulo over den kop geslagen Zondagmiddag 3 uur, reed een kleine personenauto in de richting Mui den. Op de Vinkebrug bij D i e m e n trachtte de bestuurder een voor hem rijdende auto te passeeren. Vermoedelijk door de te groote vaart kon hij het stuur niet houden, met het gevolg, dat de wagen naar links uitschoot en voor bij de brug in aanraking kwam met de verhoogde trottoirband. De auto sloeg twee of driemaal over den kop en kwam vijftien meter verder op het hek tusschen de tramrails en het rijwielpad terecht. Hierbij viel de bestuurder, de 25-jarige radio-technicus A. J. Broekman uit Amsterdam, uit het opengeslagen portier tegen den grond, waar hij bewusteloos bleef liggen met een hoofdwonde. Twee geneesheeren, die na 't ongeluk aanwezig waren, consta teerden bij het slachtoffer een schedel- basisfracluur. Per ziekenauto werd de heer B. naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam overgebracht, waar hij 'n uur na aankomst is overleden. In de auto zaten verder nog drie per sonen, namelijk de echtgenoote van den omgekomene, die volkomen ongedeerd bleef en de ouders van den heer B. weest. De zee is erg blauw. Maar zij is boos, omdat er zooveel ijs op haar drijft. Wij hebben gehoord hoe boos ze is en hoe ze bromde. Grootvader zei, dat er stoim kwam. Hij voelde het aan de lucht. Wij hebben ook jongen gekregen. Vier stuks. En allemaal wit. Nu schijnt de zon weer. Grootmoe zegt, dat daar allang op gewacht werd. Mijn broertje heeft gisteren zijn eerste tand gekregen. Grootvader zegt, dat we die eigenlijk moesten begieten, maar we hebben geen bier meer en ook niets anders. Heeft jouw grootvader je tanden ook begoten, toen je ze kreeg? Jij hebt mooie tan den. Groet Dobrez van me. Krijgt hij ook nog jongen?," PELKA. Dat is nog eens een meisjeprees Wenjamin, toen ik den brief geheel had doorgelezen. Geheel alleen heeft ze dien brief opgesteld. Ik zou het zoo goed niet hebben klaar gespeeld. Alleen bij de bijzonder moeilijke woorden heeft grootmoeder me wat geholpen. Na het eten trok ik er met Wenjamin in de boot op uit om jacht te maken op watervogels voor de beren. Toen wij terugkwamen, ging ik eerst naar Katja kijken. Zij was juist opgestaan en had moeite zich te herinneren, hoe ze in die vreemde kamer was gekomen. Maar toen het tot haar doordrong, be gon zij idJirect weer te huilen en te jam meren. Een bijzonder tragische omstandigheid is, dat de overledene pas enkele dagen geleden in het huwelijk was getreden. Prr-jocti«»lsch*rven ne*raekom«»n Zondagochtend omstreeks half tien zijn te Zandvoort in verscheidene peroee- Len scherven van projectielen van onbe kenden oorsprong ingeslagen. In de Brederodestraat sloeg een proi- jectiel aan den voorkant van een huis door het raam van een bovenverdieping, vernielde in een kamer alle meubilair, sloeg verder door den vloer en kwam1 in de vestibule terecht, waar eveneens ernstige schade werd aangericht. Voorts kwam in deze straat een proi- jectiel op het wegdek terecht en ver nielde gedeeltelijk een hek. Een schuur aan den Paradijsweg wtèrd eveneens flink beschadigd. In de muur werd o.a. een gat van een halve vier kante meter geslagen. Verschillende goe deren werden door de scherven vernield. Tenslotte vernielde een projectiel aan den achterkant van een woning aan de Oosterparkstraat verschillende ruiten. Een onderzoek is ingesteld. Vlieqtuig in zee gestort Bij het beoefenen van nachtvluchten is het Ned. marinevliegtuig W. 9, ter hoogte van Petten in zee gestort. De inzitten den, de officier^zeewaarnemer le klasse der Kon. Marinereserve, H. E. G. Lan- gendorff en de sergeant-vlieger C. H. J. Knaapen zijn daarbij omgekomen. Het, lijk van den sergeant-vlieger kon gebor- gen worden. j'f l KORT EN BONDIG De Amerikaan Oscar A. Morgan, die acht jaar van de geregelde luchtlijnen in de Ver. Staten gebruik maakt, heeft meer dan 336.894 mijlen in de lucht af gelegd. Gedurende de laatste drie jaren heeft hij 170 reizen met vliegtuigen van Eastern Airlines gemaakt en in totaal 66.373 mijlen door de lucht afgelegd. Gedurende acht jaren is hij ongeveer 2000 uren in totaal in de lucht geweest. De Finsche president Kallio, heeft een radiotoespraak gehouden, waarin hij zich vooral richtte tot degenen, die grond be zitten, waarop boerderijen voor de Ka- r e 1 i s c h e b oe r e n, die hun haardste den hebben moeten verlaten, zouden kun nen worden ingericht. Alles moet gedaan worden, aldus Kallio, om er voor te zor gen, dat deze menschen weer onafhanke lijke boeren worden. Er hebbein zich in de laatste 24 uur aard schokken voorgedaan in en bij noord- ien midden-^aiatolië, welke gebie den ook reeds in December doioir een ramp werden getroffen. Te Yozgad Zijn tachtig huizen ingestort, waarbij zes per sonen zijn gedood. Ook Sivas, Tokat, Kayseri en de Zwarte Zeehaven Samsun zijn geteisertd. Die schokken Zijn ook in Ankara waargenomen. BOEKEN EN BROCHURES „TOERISTENKAMPIOEN", Uitg. ANWB. De „Toeristenkampioen" geeft een fraaie fotoreportage van het vervaardigen van den klomp, waarbij iedere foto een nieuwe handeling aangeeft. Op deze serie illustraties van een bij uitstek vaderlandsche industrie volgt een artikel van Fr. van de Kamp over het ongerepte land van Noord-Limburg. H. B. Wolbert brengt een aantal goede teekeningen en een zeer lezenswaardige historische bijdrage over Maassluis en Ton Koot maakt een stedenzwerftocht door Vlaanderen. KERKNIEUWS STAVENISSE. Oud-Ger. Kerk. Donder dag 18 April. 2.30 en 6.30 upr, ds Fraanje van Barneveld. Toen ik naast haar plaats nam om haar wat tol kalmte te brengen, vroeg ze, of ze misschien daarom zooveel moest lijden, omdat ze vroeger altijd zoo vroolijk was geweest? Maar dat was toch haar schuld niet? Dat had nu eenmaal zoo 'in haar aard gelegen! Ik troostte haar zoo goed ik kon en •toen ze weer wat kalmer was geworden, vroeg ze, of ze hier zoolang mocht blij ven. Althans tot de eerste boot. In de Walvischbaai houd ik het niet uit, voegde ze er angstig aan toe. Daar zou Semjon eiken nacht in mijn droom verschijnen. Maar hier zal hij niet heen komen. Naar de Kruisbaai dat is hem te ver! Als het je hier bevalt, antwoordde ik, kan je tot de eerste of de tweede boot blijven. Net als je zelf wilt. Des noods kan je hier ook voor goed blijven. De proviandkamer hebben we in den zomer toch niet noodig; die zal ik voor jou en Fed ja inrichten en een stuk brood om den honger te stillen, zullen we ook nog wel weten te vinden. Voor goed zou ik niet op het eiland willen blijven. Dat zou binnenkort mijn dood beteekenen. Maar als u mij tot de eerste boot onderdak wilt verleenen Toen Wenjamin weer vertrokken was ik had hem voor Pelka eveneens een brief meegegeven staken we de hoof den bijeen voor een „familieraad" in verband met Katja. Om te voorkomen, dat je je, tijdens Financiëel Weekoverzicht Van 15 19 April. Na maanden van bijkans stereotiepe communiqué's, dat er van het hoofdfront geen nieuws te vermelden was, heeft vorige week de wereld door radio en pers en den Noordschen volken metter daad duidelijk gemaakt, wat moderne oorlogvoering beteekent. Het is hier niet de plaats op de strate gische en politieke consequenties van de plaats gehad hebbende gebeurtenissen in het Noord-Westen van Europa, ook voor ons land, in te gaan. De economische en financieele gevolgen zijn voor Nederland reeds ernstig genoeg. In de eerste plaats moet gevreesd worden, dat onze export een nieuwen tegenslag zal ondervinden door de te verwachten sterke afneming van de han delsbeweging met deze landen, die on danks den oorlog tot nu toe vrijwel op peil gebleven was. Ook ten opzichte van de schuldbrieven van de drie Scandinavische Rijken zijn de vooruitzichten nog somberder en on overzichtelijker geworden, dan zij sedert het uitbreken van het Russisch-Finsche conflict reeds waren. De uiteindelijke waarde van de betref fende obligatiën zal afhangen van de mate, waarin deze landen na den oorlog politiek en financieel onafhankelijk zul len zijn, en van het feit, of zij al dan niet op groote schaal oorlogsterrein zul len worden, met de materieele gevolgen daarvan. Het Nederlandsche publiek heeft steeds bijzondere voorkeur getoond voor Scan dinavische obligaties waartoe het ver trouwen in de karaktereigenschappen van de Noordsche volken, die als analoog aan de onze werden aangevoeld, veel bijdroeg Geen enkele dezer Staten is ooit in ge breke gebleven aan zijne verplichtingen te voldoen, waarbij wij de niet-honoree- ring van goudclausules buiten beschou wing laten, daar zij hierin slechts het voorbeeld van veel machtiger en finan cieel krachtiger landen hebben gevolgd. Na de invasie door de Duitsehe troe pen heeft alleen handel in Deensche obli gaties plaats gevonden op sterk verlaagd niveau; in Noorsche en Zweedsche obli gaties konden geen transacties tot stand komen, doch ook voor deze fondsen wor den belangrijke lagere koersen genoemd. Geen enkele afdeeling van de beurs heeft zich aan de flauwe stemming als gevolg van de politieke ontwikkeling kunnen onttrekken. Onder de staats fondsen heeft vooral in de 4 o/o obl. Ne derland 1940II, die van alle Staatsleenin- gen het minst goed geclasserd zijn, ruim aanbod plaats gehad, waardoor deze tot 911/4 o/p zijn teruggeloopen. Ondanks de attractie, die voor vele beleggers aan deze stukken als gevolg van den hoogen no- minalen rentevoet is verbonden, is het rendement, dat daarop incl. aflossings kans kan worden gemaakt (4.75 0/0), nog iets hooger dan dat van de 3—31/2 °/o Nederland 1938, waar het bij een koers van 83 0/0 4,70 0/0 bedraagt, en zelfs bijna één kwart percent meer dan het rendement ad 4.55 o/0, dat de 3 °/o Spoor- wegleening 193.7 bij een koers van 763/4 0/0 oplevert. In Wallstreet, dat juist sedert korten tijd een ietwat vriendelijker aanzien had verkregen, hebben de gebeurtenissen in Europa tot een weifelend koersverloop geleid. (Robaver). POST-TELEGRAAF-TELEFOON Telefoonautomatiseering Op Donderdag 25 April1 te 13 uur zul len de automatische telefooncentralen te 's-Grav-empotder, .Kapelle Biezelinge en Nieuwdorp iin dienst Iwtorden gesteld. Te gelijkertijd zal het net 's-Heer Abtskerke worden opgeheven. De aangeslotenen op dit met zullen worden overgebracht naar het met 's-GravempoMer. je verblijf hier, ongerust maakt, begon ik, wil ik je een voorstel voor je toe komst doen. Ik ken op het vasteland een goede vrouw, die zich graag over je zal ontfermen. Als je dus wilt Ik zal er eens over denken. Vervolgens zei Nikita: Mijn huis is klein en mijn gezin tamelijk groot, Maar een plaatsje om te slapen en een hap eten zal er nog wel te vinden zijn. Als je dat wat lijkt, kan je met de eerste boot naar mijn vrouw vertrekken. Nikita kreeg hetzelfde antwoord als ik: ze wilde er over denken. Daar Wadim zweeg, nam Tychon het woord. Ik heb geen vrouw en kinderen, maar wel een zuster. Die heet ook Kat ja en ze is ook weduwe, net 1 als jij. Alleen heeft ze niet zoo'n aardigen jon gen. Maar ze is niet arm. En ze houdt van kinderen. Bij haar kan je zoo lang blijven als je wilt. Tot je beenen je weer kunnen dragen en je weer je eigen weg kunt gaan. Tychon's voorstel scheen Katja het best te bevallen. Ze mat hem met een langen, dankbaren blik. Maar tenslotte kreeg ook hij dezelfde repliek: Ze wil de er over denken. Het was haar niet mogelijk direct een besluit te nemen. Als de eerste boot kwam, zou ze haar beslissing meedeelen. Wij dachten hiermede aan het eind te zijn van onze beraadslagingen, toen eensklaps Fed ja zich liet hooren. Hij U kunt nu gemat al die drankjes en pillen wegdoen voor die lastige kwaal en doodeenvoudig het natuur lijke middel gebruiken, d&t is het beste van LANDBOUW EN VEETEELT Vakkennis in melkwinning Uitslag van het examen in vakkennis van de melkwinning en den consumptie- melkhamdel, gehouden op 29 Maart en 12 April 1940 te Poortvliet en St.-Maar- temsdijk. Van de 27 personen die examen deden slaagden er 17 (63 pet.). De geslaagden zijn: M. van As, C. van As, K. A. Heij'- boer Wz., H. M. H. Uiji (met lof), Hi M. Uijl, J. E. Mosselman, M:. de Groen, J. v. d. Velde, allen te Poortvliet. Mej. A. Franke, mej. L. R. Franke, mej. J. Hoek, C. Mehheere, allen te St.- M a a r t e m s d ij k. MejA. Duijnhouwer— Duijmhouwer, mej. P. Jansens—Bolier, al lien te Scherpemisse; mej. W. M. Slager, eveneens te Scherpenisse. W. C. Bevelander te Oud-V os se meer en F. C. van Oeffelten te Tholen. ZIERÏKZEE. De Burgemeester verzoekt ons mede te deelen, dat het dooven van de verlichting zich tot nu toe naar bepaalde maatstaven enkel be paalt tot de openbare straatverlichting en enkele particulieren lichten aan den openbaren weg. De binnenverlichting van woningen en andere ruimten behoeft tot nu toe behoudens nadere orders van buiten nog niet onzichtbaar gemaakt te worden. Wanneer dit noodig zal zijn, des betreffende voorschriften kunnen, gege ven de omstandigheden, natuurlijk ieder oogenblik verwacht iwiorden, dan zal, zoo spoedig als dit doenlijk is, hieraan de noodige bekendheid gegeven worden. Het kan gebeuren, dat vliegtuigen van belligcrente mogendheden onze neutra liteit schenden en al vechtende bijv. bo ven onze gemeente komen, waardoor ge vaar voor de bevolking zou kunnen ont staan. In dat geval zal door middel van de sirenes alarm worden gemaakt en iwiordt de bevolking aangeraden zich niet bui tenshuis te begeven. Het sein „Luchtgevaar geweken" zal door het luiden van klokken worden aangegeven. HAAMSTEDE. Met ingang van 15 April is de brigadier der rijksveldwacht C. de Jong verplaatst naar Dordrecht. SEROOSKERKE. Bij de gehouden exa mens te Goes voor het diploma vakbe kwaamheid voor broodbakkers, slaagde onze dorpsgenopt dhr. J. Reinhoud'. DREISCHOR. In de Vrijdag j.l. ge houden vergadering van Ingelanden van don polder Dreischor, werd de begrooting voor het dienstjaar 1940—'41 behandeld. Besloten werd tusschen de dijkpalen 24 en 33 >eene oppervlakte glooiing van 4000 M2. met beton vol te wasschen en de kosten daarvan over een viertal ja ren met eene leening van f2700 te ver- deelen. Voorts zullen de wegen, die het vorig jaar een behandeling met teer verkregen, eene herbehandeling onder gaan. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 18 per H.A. Dijkersland, terwijl een besluit voor de heffing van dijkgeschot had met ernstige, verstandige oogen ons gesprek aangehoord. Hoewel hij de woor den misschien niet alle. had begrepen,, zijn gevoel zei hem wel, waar het over ging. Daarom vroeg hij, bijna smeekend: Laten we toch hier blijven, Mamot- schka! Hier zijn het toch allemaal fijne mannen! Daarop keek zijn moeder ons een voor een aan zij had op de geheele wereld geen anderen bloedverwant dan haar kind en antwoordde: „Misschien ko men we later nog wel eens terug. Een thuis moet een mensch nu eenmaal heb ben, al is het dan niet altijd even mooi". Wij hebben in de proviandkamer met kisten en huiden een bed voor haar •gemaakt en ook voorts het vertrek wat opgeknapt. Nu staat ze bij het fornuis en kookt ons eten. Ik heb- haar opzette lijk deze taak opgedragen om haar wat afleiding te bezorgen, want welk een zegen de arbeid beteekent, heb ik hier aan den lijve ondervonden. Fedja zit op den rug van Dobrez en rijdt om het geheele huis heen. Telkens wanneer hij mijn vensier voorbij komt, roept hij: „Oom! Oom! Huï Hop!" Als ik dan naar het raam ga en hem toelach, kent zijn blijdschap geen grenzen. Ach, wat kan hij lachen, die bengel! Zijn op gewektheid steekt ons allen aan. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2