ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ICTORIA —VRIJDAG 12 APRIL iQ^tn WAAKIH OPGENOl De Kern NOORWEGEN ORGANISEERT HET VERZET TEGEN DE DUITSCHERS C. J. J. VERTON ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zi«rikzee 11.80, Voor het buitenland f 10.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode,„Zierikzee, Schuithaven B 94 Tef. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red»: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14313 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der lettere naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staan de geallieerden in het rosse licht van den krijgsgod Mars, wiens drei ging met zijn luchtwapen er misschien meer dan iets anders er toe heeft bij gedragen, hen tot een eenheid voor nu en later samen te smeden. Deze drei ging heeft Engeland verlost uit de f a- tale gedachtesfeer, die altijd meende dat Brittannië als eiland on kwetsbaar was binnen haar eigen lands grenzen en daarom niet op dezelfde wijze beducht behoefde te zijn voor zijn vei- ligheid als Frankrijk. Het militaire verschil tusschen een eiland en het vasteland, is door de ver schijning van moderne bommenwerpers goeddeels uitgewischt en de Engelschman is heden dus evenzeer beducht voor zijn veiligheid als de Franschman. Dit schept tusschen Frankrijk en Engeland niet al leen eenheid van handelen op militair gebied, maar ook eenheid in de doel einden, die de beide landen nastreven. Men vindt de duidelijke uitdrukking van deze eenheid terug in het commu niqué, dat is uitgegeven na de jongste samenkomst van den Oppersten Oor logsraad der geallieerden. Daarin werd immers niet alleen gezegd, dat de beide landen niet afzonderlijk zullen onderhan delen over een wapenstilstand of vrede, maar er kwam deze veelbeteekenende zinsnede in voor: „Zij nemen ojp, zich geen vredesvoorwaarden te bespreken, voordat volledige overeenstemming is be reikt over de voorwaarden, die noodig zijn om elk een effectieve en duurzame waarborg te verzekeren voor zijn veilig heid. In het vervolg van het communiqué vindt men bovendien de kwestie der veiligheid nogmaals op den voorgrond geschoven, waar gezegd wordt, dat er na het afsluiten van den vrede eenheid van actie op alle gebied zal worden gehandhaafd. I n tegenstelling met de Duitsche propa ganda, die de wereld wil doen gelooven, dat Engeland Frankrijk zou exploiteeren voor het nastreven van zijn eigen doel einden, ziet men hier gedemonstreerd, dat Engeland veel gevoeliger is gewor den voor overwegingen van vei ligheid, die voorheen kenmerkend ge weest zijn voor Frankrijk. De Franschman had reeds vroeger reden genoeg om be ducht te zijn en te blijven voor zijn veiligheid; thans, onder nieuwe omstan digheden en na de fantastische ontwik keling van de militaire luchtmacht, heeft de Engelschman reden genoeg om zich op dit punt met zijn Franschen bond genoot te vereenigen. Vele moeilijkheden in de jaren, die volgden op den vorigen oorlog, zijn terug te brengen op een zeker gebrek aan be grip van Engelsche zijde voor de eischen, die Frankrijk in het belang van zijn vei ligheid meende te moeten stellen. De bondgenooten van de oorlogsjaren dre ven op dit punt uit elkaar. Uit het communiqué van den Opper sten Oorlogsraad kan men aflei den, dat de staatslieden, die de beide volkeren thans regeeren, alles zullen doen wat in hun vermogen ligt om een her haling van deze voor de geheele wereld onfortuinlijke ontwikkeling te voorkomen. D e berichten over de gevechten voor en in Noorwegen zijn nog te vaag en te veel onderling in tegenspraak, om daaruit thans een andere conclusie te trekken dan dat zoowel de Noren op hun gebied, als de geallieerden ter zee en in de kustwateren, met kracht den strijd tegen den invaller hebben aangevat en dat deze er van zijn kant op uit) schijnt in Noorwegen in de eerste plaats de wettige regeering in handen te krij gen of le verdrijven om daarna het land naar zijn hand te kunnen zetten. Met spanning heeft men niet alleen in Engeland, maar ook elders uitgezien naar een verklaring van Churchill, ovo.i: de geallieerde actie voor de Noor- sche kust. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister eenige mededeelingen over deze actie gedaan en o.m. verteld dat de Engelschen tot dusver geen Noor- sche havens hebben heroverd. Dinsdag is de Britsche vloot voor Ber gen aangevallen door Duitsche vliegtui gen en twee kruisers zijn licht bescha digd. Het slagschip Rodney heeft een zwaren bomtreffer gehad, doch het pant- serdek doorstond de explosie. De kruiser Aurora is vijf keer aange vallen, doch heeft alle aanvallen afge- JOHAN NYGAARDSVOLD, minister-president van Noorwegen, spoorde het Noorsche volk aan het erfdeel der vaderen te bewaren en te streden voor hun onafhankelijkheid. slagenDe torpedobootjager Gurka die hem vergezelde, is gezonken. De beman ning is gered. Ook de Glouworn is ver loren gegaan. De torpedobootjager Zulu heeft een Duitsche duikboot vernietigd bij de Or kaden. De Britsche liniekruiser Renown heeft den strijd aangebonden met den Duitschen liniekruiser Scharnhorst en een anderen Duitschen kruiser, waarbij de Scharnhorst ernstig beschadigd is. Het schip heeft zich in een rookgordijn, dat door den kruiser was gelegd, uit de voeten gemaakt. Churchill kondigde aan, dat de gealli eerden de Faroer-eilanden zullen bezetten en dat zij hun houding ten op zichte van IJsland nader zullen bepalen. Het trok de aandacht, dat Churchill dui delijk liet uitkomen, dat de actie van Duitschland in het Noorden beschouwd moest worden als slechts een onderdeel van een veel grootere campagne: „Het .voorspel van gebeurtenissen van nog grooter omvang welke te lande dreigen". Men kan namelijk nauwelijks gelooven, dat de Duitsche militaire leiding zich in het avontuur in de Noordelijke wateren gestort zou hebben, zonder verder gaan de bedoelingen. Waar deze gebeurtenissen te land, waarop Churchill zoo onheilspellend zin speelde, zullen plaats vinden, zeide hij, niet te durven raden. Maar de geheele tendenz van zijn rede was, dal de situatie in de Noorsche wateren den Engelschen niet veel zorg baarde al blijven mede deelingen over vitale successen voor- Ioopig uit maar dat de Britsche le gerleiding reeds het oog gericht houdt op andere verrassingen. In zooverre maakte de rede van Chur chill door haar algemeene strekking de lichte teleurstelling wat goed, dat hij nog niet in staat was met het verhaal van een klinkende overwinning in de Noordzee aan te komen. ADMIRAAL CARLS, de Duitsche bevelhebber van de zeestrijd- krachten, die tegen Noorwegen opereeren Admiraal Carls is in 1883 geboren. Ge durende den oorlog deed hiji dienst op de Breslau en de König en in het laatste jaar van den oorlog was hij commandant van de U 124. In 1930 werd hij benoemd tot chef van den staf der marineleiding. VERKOOPINGEN BROUWERSHAVEN, 10 April. Ten over staan van Notaris Biermasz werd heden publiek verkocht de volgende onroerende goederen Gemeente Brouwershaven, in Nieuw- stad. Een woonhuis en schuur aan den stadswal, plaatselijke bekend D. nos. 77 en 78, met het erfpachtsrecht van den daaronder en omliggende grond, groot 1 Are 61 c.A. Kooper werd de heer P. J. Gaanderse voor eene som van f421. Een schuur aan den stadswal, plaatse- lijk bekend D no. 80, met het erfpachts recht van den daaronder en omliggenden grond, groot 80 c.A. Kooper werd de heer J. P. Priem, voor eene som van f131. Een perceel tuingrond, groot 18 Aren 10 c.A. (130 R.) Kooper werd de heer A. van der Kreke te Zierikzee, voor eene som van f664. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. RENESSE. Zondag 14 April, 6,30 uur, dhr. B. Gast, hulpprediker. NOORDWELLE. Zondag 14 April, 9,30 uur, dhr. B. Gast, hulpprediker. Zon op: Zon onder: 13 April 5,09 18,54 Maan op: Maan onder: 13 April 8,36 De maritieme actie voorspel van gebeurtenissen te land? De Noren organiseeren thans hun verzet tegen den indringer In- en uitwendigo veiligheid van ons land verzekerd De nieuwe weg Moerdijk Bergan-op-Zoom in aanleg Distributie van suiker, bon 20 peulvruchten, op bon 16 Nu en dan regen Distributie van suiker en peulvruchten Gedurende het tijdvak van Vrijdag 12 April a.s. tot en met Donderdag 9 Mei a.s., geeft de met 20 genummerde bon der rijksdistributiekaart recht op het koo- pen van een kwart kilogram bruine boo- nen, witte boonen of andere gekleurde boonen, tuinboonen, capucijners of grau we erwten. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 12 April a.s. tot en met Donderdag 2 Mei a.s., geeft de met 16 genummerde bon van de rijksdistributiekaart recht op het koopen van een kilogram suiker. Zondagartsendienst Zierikzee 14 April: Dr. Boogerd en Dr. Verspyck Duitsche troepen landen voor Oslo, Bergen en Stavanger Britsche afdeelingen zijn bij Narvik aan land gebracht Het Nooirsebe Telegraafagentsdhap seint j uit' Elverum, die tegenwoordige zietel der Noorsche regeering, dat regeering en parlement uit Oslo konden vluchten na het binnenrukken van de Duitschers. De regeering heeft in haar nieuwe stand plaats haar bestuur georganiseerd. De mobilisatie verloopt overeenkomstig de plannen. De berichten vain radio Oslo, welke zender in Duitsche handen is, die j melden dat de mobilisatie niet doorgaat en dat den recruten wordt verzocht naar 1 huis te gaan, zijn valsch. De verdediging van Noorwegen is in gericht naar gelang het aantal troepen waarover men beschikt en zal' beschik ken. De Duitsche troepen die geprobeerd hebben naar Elverum op te rukken zijn bijl Eidsvold teruggeslagen. De Noorsche generale staf heeft de verdediging van de geheele provincie Oestlandet voorr bereid. Te Bergen is de Noorsche ver dediging eveneens georganiseerd eto er is reden om aan te nemen dat de Duitschers van hier uit niet verder kunnen opruk ken. De Duitsche strijdmacht, die in Z. Noorwegen opereert, wordt op 20.000 man geschat. Strijd te land, op het water en in de lucht duurt voort Te Oslo, Bergen en Stavanger zijn vol gens het Duitsche Nieuwsbureau gisteren in den loop van den dag nieuwe, sterke Duitsche troepenafdeelingen aan land ge zet. Volgens berichten uit Stockholm Zijn deze troepen geland door transportschep- pen, die uit een zeegevecht in het Ska- gerrak zijn ontkomen. Duitsche vliegtuigen hebben gisteravond op 200 k.m. ten Noordwesten van Drpimt- h e i m met succes Britsche zeestrijdkrach ten aangevallen, waarbij! een Engelsch! vliegkampschip door -een bom van zwaar kaliber op vernietigende wijze werd ge troffen. Voorts werd volgens dit bericht een Britsche kruiser door twee bommen getroffen. Donderdagavond1 hebben Britsche vlieg tuigen twee aanvallen gedaan op het vliegveld van Stavanger, dat door de Duitschers was bezet. Waarnemers hebben gezien dat veel schade werd aan gericht. Ten Zuiden van Narvik zijn Brit sche troepenafdeelingen aan land gezet. Zijl trachten met de daar vertoevende Noren in contact te komen. Bij Bergen zouden Britten en Nq- ren reeds samenwerken. Bij Elverum stroomen talrijke vrij willigers ien recruten samen. Men ver wacht dat hier slag zal iwiorden gele verd tegen de Duitschers. In verhand' met de gevechten te Elverum is de Noor sche Kon. Familie, de regeering en het Parlement naar Nybergsund vertrokken. Duitiche en Engelsche verliezen ter zee In de Fransche Kamer heeft de minis ter-president Reynaud verklaard', dat de Engelsche marine in totaal 4 torpedq- jagers heeft verloren, waarvan twee voor Narvik. De Duitsche marine heeft vier kruisers verloren, waarvan de „Blücher" en de „Karlsruhe" alleen al een tiende van de totale Duitsche tonnage uitmaf ken en van welke verder een tot zinkan, is gebracht door een Engelsche duikboot en de andere door Britsche viegtuigen in de Fjord van Bergen. Bovendien heeft de Duitsche marine een duikboot verloren, welke op 9 April is gezonken, een tor pedojager, welke biji Narvik is verloren gegaan ien twaalf transportschepen. Aldus zij 22 schepen naar den kelder gegaan 4 van de geallieerden en 18 van de Duitschers. L Duel tusschen Duitsche en Engelsche kruisers Bijl zijn uiteenzettingen voor het Lager huis heeft Churchill een exposé gegeven van een geschutduel tusschen Duitsche en Engelsche kruisers op Dinsdagochtend, toen de Engelsche slagkruiser „Renown" de Duitsche kruiser „Scharnhorst", een schip van 10.000 ton, in de verte be speurde. Er stonden een hooge zee en. een woedende storm, maar de Renqwin opende het vuur van een afstand van 18.000 yards, waarop de vijand na drie minuten antwoordde. Hij wendde zich terstond af len na negen minuten nam de Renown treffers (waar op den voor sten bovenbouw van den Duitschen slag kruiser ien zijn geheele bewapening hield op te vuren, ofschoon later de achterste geschuttoren begon te vuren. De snel heid vart de Duitsche slagkruiser was zeer jgroot en de Renown moest 24 knoopen varen door een zware zee. Nog weer twee minuten later werd een verticale rookzuil waargenomen van een mo,gelij ken tweeden treffer op de Scharrnhorst, die terstond met groote snelheid weg voer. De 10.000 tons kruiser trok een rookgordijn voor de Scharnhorst en bei de schepen trokken zich met groote snel heid terug. Bespiegelingen van B. Spiegel Verzekeringsagent. n - en bovendien VANAF VANDAAG is er voor U gezorgd." i,Als ik de polis overhandig, zeg ik altijd nog eens tegen de vrouw: „Vanaf vandaag is er voor U gezorgd". Ja, dat is iets, dat de menschen soms niet eens begrepen hadden. Zoo'n spaarverzekering van Victoria is niet alleen een gemak kelijke, veilige en voordeelige ma nier van sparen, maar tevens vanaf de eersfe betaling - een verzekering voor het volle bedrag. En die wetenschap, dat men nooit hulpe loos zal komen te staan, is heusch wat waard voor een vrouw. Vraag vandaag eens inlichtingen om trent de spaarverzekering van de N.V. VERZEKERINGSBANK KE1ZERSGR. 126-128 - AMSTERDAM TELEFOON 44960 Alle gewensohte inlichtingen en op gave van tarieven worden zeer gaarne gegeven door de Vertegen woordigers der N.V. Verzekerings bank „VICTORIA// T. J. v. d. Bout, agent, Regenboog straat 397 te Zierikzee; M. R. Jongman8, acquisiteur, Korte St.-Janstraat 113, Zierikzee ...„W-W ff^auletliaUetij Zwezerik- en Kalfscroquetten 2 stubs k 25 et. Vleeschbroodjes 10 cent per stuk Eens gebrobeerd, steeds begeerd. Barometerstand van hedenmiddag 2 ujun

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1