KIEUWSBODE DONDERDAG 11 APRIL 1940 OPOEN ZIERIKZBESOC COUBAMT NOORWEGEN WENSCHT NIET VOOR DUITSCHLAND TE CAPITULEEREN De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zi«rlkzo* f 1.80. Voor het buitenland f10.— p. Jaar Afzonderlijke nummers 5 cent Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. 1707-188© Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14312 ADVERTENTIES Prijs: So cents p. regel, minimum 80 cents Bl| contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 'ft morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER D e Noorsche kust, met haar tallooze fjorden, bieden een ideale basis voor vloot en luchtmacht. Duitschland heeft zich genesteld in alle Noorsche havens van eenig belang aan den Atlantischen Oceaan -en aan het Skagerak: Narvik, Drondheim, Aalesund, Stavanger, Hauge- sund, Lindesnes, Porsgrund, Oslo Hier door zijn alle verbindingen van Noorwe gen met het buitenland afgesneden. Men zal moeten afwachten, welk verloop de onderhandelingen tusschen Noorwegen en Duitschland zullen nemen. In het huidige conflict wordt de hoofd rol vervuld door Narvik, dat, dank zij zijn gunstige ligging in den winter, dien de als uitvoerhaven voor het Zweedsche erts. Deze gunstige ligging heeft de haven te danken aan de Olotfjord, die nooit dichtvriest. Met het oog hierop heeft men een spoorweg aangelegd van Kiruna dat als centrum van de Zweedsche ertsproductie is te beschouwen naar Narvik. Noorwegen heeft er onophoudelijk naar gestreefd, zijn vloot uit te breiden en kan er dan ook met trots op wijzen, dat zijn vrachtschepen tot de modernste en best ingerichte ter wereld behooren. De Noren zijn geboren zeelieden, die zich ook door de grootste gevaren niet laten weerhouden om zee te kiezen. Oslo, Ber gen, Stavanger, Haugesund en andere plaatsen langs de kust tellen tal van scheepvaartmaatschappijen, welker sche pen alle wereldzeeën bevaren. Ook deze havens zijn voorzien van de modernste outillage. Het verdwijnen van de Noor sche en Deensche vlag van de zeeën zou een ramp voor de internati onale scheepvaart beteekenen. Een proclamatie van Koning Haakon heden verwacht Zeegevechten in het Skagerak en aan de Noorsche kust I Een particuliere correspondent van het Zweedsche telegraafagentschap te Char- lottenburg seint, dat dé bewoners van Oslo te kwart voor 12 opdracht kregen de stad te verlaten, aangezien zich Brit- sche oorlogsschepen in de Oslo-fjord be vonden, die dreigden de stad te bombar deeren, wanneer Oslo zich niet voor 13 uur zou hebben overgegeven. Het Noorsche Telegraafagentschap be richt uit Elverum, dat koning Haa kon en de Noorsche regeering het voor stel van den Duitschen gezant, inzake de vorming eener nieuwe Noorsche regee ring, onder voorzitterschap van Quisling, hebben verworpen. Koning Haakon zal vandaag een proclamatie uitvaardigen, waarin zal worden verklaard, dat de Noorsche regeering heeft besloten met de geallieerden zij aan zij te strijden en niet voor Duitschland te capituleeren. De voorzitter vain het Noorsche Stor ting heeft te Stockholm medegedeeld, dat h-ijl een bericht van den commandant te Bergen heeft ontvangen, waariln wordt gezegd, dat -de stad thans in Britsche handen is. Gisteravond heeft radio Trom- sö draadloos de Britsche vloot om hulp verzocht, aanglezien twee Duitsche oor logsbodems troiepen aan land zetten te Aalesund. Bevestigd wordt dat de No- j ren de Duitsche kruiser Embden tot zin ken hebben gebracht. A-oover is het gelukkig nog niet al be vinden zich de havens in Duitsche han den. Engeland heeft er het allergrootste belang bij, dat Duitschland deze steun punten aan den Oceaan niet blijvend in zijn bezit houdt. In een opzicht hebben de Engelschen misschien gelijk, wanneer zij de overrompeling van Denemarken en Noorwegen niet te tragisch opvatten. Voor de voedselvoorziening van Duitschland zal deze bezetting aanvankelijk misschien eenig voordeel opleveren, de afsnijding van beide landen van het wereldverkeer zal dit voordeel al heel gauw te niet doen en wellicht zelfs in een nadeel doen verkeeren. Men denke slechts aan de Deensche veeteelt, die in zeer belang rijke mate van den aanvoer van veevoe der afhankelijk is. Sprekende over de actie van de Brit sche torpedobootjagers voor Narvik, heeft Chamberlain in zijn gisteren in het Lager huis afgelegde verklaring gezegd, dat na een hevig gevecht tegenover een over macht van grootere en moderne schepen en voortdurend beschoten door de batte rijen op de kust, de beschadigde Hotspur zich moest terugtrekken. De beide andere jagers dekten den terugtocht van het schip. De vijand was niet in staat een achtervolging te beginnen. Een Duitsche torpedobootjager van 1600 ton werd ge torpedeerd en naar men gelooft, is het schip gezonken. De drie anderen werde^ zwaar getroffen en bleven brandejud achter. f men Denemarken en Noorwegen in het bezit zal laten van hun voorraad aan goud en deviezen, is nog niet be kend. Uit de verklaring, dat men deze landen in ieder geval voorloopig nog als onafhankelijk buitenland blijft be schouwen, zou men de conclusie kunnen trekken dat men aan een inbeslagne ming daarvan nog niet denkt. Van al te groot belang kunnen de betrekkelijk kleine goud- en deviezen-voorraden van deze landen, waarop Duitschland onmid dellijk beslag zou kunnen leggen, ook niet zijn. Van veel grooter belang blijft, dat het Derde Rijk thans de uitvoer- o verschotten van Denemarken «in Noorweger, en ook van Zweden in hun geheel naar zich toe kan halen. Deze bestaan in hoofdzaak uit ijzererts, hout en zuivelproducten, goederen, die voor de Duitsche oorlogsvoering van de grootste beteekenis zijn. Wat de militaire zijde van het Duitsche optreden betreft, doet het eigenaardige geval zich voor, dat Duitsch land, ondanks den Noorschen tegenstand, beweert nog steeds de meening te zijn toegedaan, dat het fcich niet in een con flict met Noorwegen bevindt. 1 Het Duitsche stoomschip „Antares" (4000 ton) is gisteravond voor de Westkust van Zweden gezonken. Te Lysekil zijn 34 overlevenden aan land gebracht. De „An tares", die als troepentransportschip dienst deed, schijnt op een mijn te zijn geloopen. Het totaal aantal soldaten, dat zich aan boord bevond, is niet bekend. Volgens een nader bericht wordt het aantal slachtoffers op 160 geschat. De geredden zijn onder militaire bewaking gesteld. Zeegevechten in het Skagerak en op de Noordzee Het Zweedsche telegraaf-agentschap meldt: Het sch-ijtnt, dat sedert verschei dene uren twee zeeslagen Worden gele verd: de e©ne ter hoogt© van het eilandje Pater Noster, ten noorden van Gothem- burg, de andere aan de monding vajni de Oslo-Fjord. Bijl Pater Noster werd een tiental groo. te Duitsche transportschepen, welke door eenheden van de Duitsche vloot wierden geëscorteerd, door Britsche oorlogsbot- dems aangevallen. Twee transportschepen zouden tot zinken zijtn gebracht, de an dere zijln, waarschijnlijk verspreid. Ver scheidene vliegtuigen hebben aan dem strijd deelgenomen. Aan de monding van de Osl'orFjord werd ieen Duitsche torpedojager, twelke aan den grond was geloopen, door Briti- sche vliegtuigen gebombardeerd en tot zinken gebracht. De bemannijng werd door andere schepen gered. Biji het bombardement van Horten, werd een Duitsche torpedobootjager van de Deutschlandklasse door het Noorsche oor logsschip „Olav Tryggvason" tot zinken gebracht. Bij' den strijd voor het fort Oscarsborg werden Duitsche schepen met een, totalen inhoud van 40.000 ton tot zinken gebracht. Noorsche tegenstand te (and Reuter meldt uit Malmö, dat de Noor sche troepen zich bij' Elverum, op onge veer tachtig K.M. ten Noorden van Oslo, ingegraven hebben. Zij; bieden hardfmek'- kig tegenstand aan de Duitsche pogin gen hun linie 'te doorbreken. Volgens de laatste berichten zijn ge vechten op groot© schaal nog steeds gaan de, doch bijzonderheden ontbreken. De Duitscheirs, die indertijd de prij's- bemanning op de „City of Flint" vorm den, en te Kongsvinger geïnterneerd wa ren, zijn door de Duitschers bevrijd1. Zij hebben zich volgens een niet bievestlgd bericht naar het terrein van den strijd bijl Elverum begeven. UKONING HAAKON :VII zal heden een proclamatie aan zyn volle richttn. De correspondent van de British Uni ted Press, die met de regeering en dei koninklijke familie naar Hamar is ge gaan, heeft kans gezien vandaar de Zweedsche grens te bereiken en e©n kort telegram naar Londen te zenden. Hij ver- klaart dat zich eenige troepenafdeelingen bi] den koning bevonden, die echter al weer in Noordelijke richting verder ge trokken zijnen door een Duitsche ge motoriseerde colonne achtervolgd werden. Hoe Narvik werd bezet Omtrent de manier waarop de Duit schers zich van Narvik meester gemaakt hebben, verneemt het Zweedsche Tele graafagentschap dat Noorsche douane-be ambten, die Maandag een groot Duitsch schip ter hoogte van Narvik wilden on derzoeken, aan boord vastgehouden zijn, hetgeen verklaart, dat men te Narvik niet wist. dat de Duitschers reeds ter plaatse waren. Dinsdag bleek, dat het schip In derdaad een troepentransportschip was. Dinsdagmorgen om vijf uur loste de Noorsche kruiser Norge een waarschu wingsschot, toen twee Duitsche torpe dobootjagers zich ter hoogte van Nar vik vertoonden, maar deze antwoordden met de Norge te torpedeeren. Vervol gens zetten zij hun tocht naar de ha ven voort, waar de kruiser Eidsvold voor anker lag. De Eidsvold opende het vuur, maar werd eveneens getorpedeerd. Kort daarop stapten de eerste afdee- lingen van het Duitsche transportschip aan wal. Alle openbare gebouwen in de stad werden zonder tegenstand bezet Do bezetting van Oilo Een speciale correspondent van Reu ter, die ooggetuige is geweest van den Duitschen intocht in de Noorsche hoofd stad, geeft daarvan het volgende verslag uit Stockholm: Ternauwernood ontkomen aan de waakzaamheid van de Duitsche wachtposten aan het station, is het mij gelukt over de Noorsche grens naar Zwe den te ontsnappen. Op het trottoir staan de temidden van een menigte Noren sloeg men de binnentrekkende Duitsche colonne, ter grootte van ongeveer 1000 man, gade. Iedere soldaat was gewapend met een geweer of machinegeweer, dat er ge weldig uitzag. De Duitschers ontmoetten geen tegen stand. De bewoners waren uit het veld geslagen door den snellen loop der ge beurtenissen. Zij stonden slechts langs den weg om den intocht der Duitsche troepen gade te slaan. De stad had zich een paar uur eerder overgegeven, nadat gedurende den nacht en den mor gen de Duitsche vliegtuigen alle militaire objecten in den omtrek gebombardeerd en met machinegeweren bewerkt had den. De Duitsche troepen hadden reeds alle vliegvelden in hun 'bezit met inbe grip van Fornebo even buiten Oslo, waar 50 Duitsche bommenwerpers waren ge land. DE POSITIE, ,DER, NEUTRALEN De redevoering van.Lord Halifax In de rede, welke Lord Halifax gis termiddag heeft uitgesproken, kwam de volgende zinsnede voor: „Ik denk, dat in deze gebeurtenissen een moraal ligt voor neutrale staten. Het is zeer ge makkelijk agressieve oorlogen te ontke tenen, 'Vanneer men er geen scrupules op na houdt. Groot-Brittannië of Frank rijk hadden op ieder oogenblik van de afgeloopen zes biaanden iedere haven of basis in Noorwegen, die zij wilden, kunnen bezetten. Dergelijke dingen kun nen gebeuren, wanneer neutrale staten niet schouder aan schouder staan of er niet op bedacht zijn tijdig hulp te vra gen". In verband met het bovenstaande meldt de regeeringspersdienst Om elk misverstand te voorkomen heeft Lord Halifax gistermiddag desgevraagd aan Harer Majestejts gezant te Londen pertinent verzekerd, dat de zinsnede, be ginnend met „dergelijke dingen" geens zins geacht mag worden terug te slaan op den onmiddellijk voorafgaanden zin, doch uitsluitend betrekking had op het voeren van oorlogen zonder scrupules, door hem tevoren gebrandmerkt en on- denkbaa- verklaard van de zijde van Groot-Brittannië en Frankrijk. Nederland blijft neutraal Niet alleen onzen gezanten, ook ieder ander is het bekend, teekent de N.R.C. bij deze verklaring aan, dat de politiek van Nederland en van de Nederlandsche regeering, wat er ook tot in den jongsten tijd gebeurd moge zijn dezelfde is en dezelfde blijft, te weten de handhaving van strikte neutraliteit en zelfstandigheid tot het uiterste. Zij die aan het roer staan zijn er, terecht, ten volle van doordrongen, dat zij het Nederlandsche volk geheel en al achter zich hebben bij hun beleid, dat gedurende 24 uur van een etmaal gericht is op de onwrikbare handhaving van onze neutraliteit naar alle kanten. Met het oog daarop is onder de huidige omstandigheden de verscherpte waak zaamheid geboden, welke de overheid en haar organen aan den dag leggen en die o.m. tot uiting komt in de doeltreffende maatregelen, niet alleen aan de lands grenzen maar evenzeer aan de zeegrens genomen. 1 II i I In het kader van dit beleid nu paste ook volkomen de wijze, waarop onze gezant te Londen zich op zijn qui-vive heeft getoond. Hij handelde daarbij in den echt Nederlandschen geest, die heel het beleid onzer regeering beheerscht en die het best valt weer te geven in de eenige jaren geleden gesproken konink lijke woorden: „Wij willen ons zelf zijn en blijven", i Noorwegen zal niet bukken voor de Duitsche invasie Zeegevechten op de Noordzee en in het Skagerak Nederland handhaaft haar poll* tiek van neutraliteit Nieuwe orde in den radio» omroep aangekondigd De toezicht op het achterlichfje verscherpt Stijging van temperatuur Barometerstand van hedenmiddag 2 uur 3 —"mi ■=g=sgsai Zon op: Zon onder: 12 April 5,11 18,52 Maan op: Maan onder: 12 April 7,47 123,38 RECHTZAKEN Suiker gehaald zonder bon Voor den politierechter te Utrecht had zich een ingezetene van Zeist te verant woorden, die zich schuldig had gemaakt aan het koopen van suiker zonder bon. De juffrouw gaf de feiten toe. In totaal had zij vijf pond suiker gekocht zonder den daarvoor vereischten bon in te leve ren. De officier van Justitie eischte een geldboete van twintig gulden subs, tien dagen hechtenis. De politierechter ver oordeelde de vrouw tot een geldboete van f25, subs vijftien dagen hechtenis. De winkelierster, die de suiker zonder bon had afgeleverd, werd tot dezelfde straf veroordeeld. Tegen haar luidde de eisch f 40 boete, subs. 20 dagen hechtenis. GEREED VOOR DEN START Op het catapult- platform staat een Britschwatervlieg- tuig klaar om weg geschoten teworden teneinde haar pa trouillediensten te kunnenaanvangen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1