zierikzeesche! nieuwsbode wocKicnAn in appii iqa» WAARÏH OPOEN NOORWEGEN HEEFT HET VERZET TEGEN DUITSCHLAND OPGEGEVEN De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zi«rikz)6# fl.80. Voor het buitenland flo.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14311 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER anneer de zeven achter ons liggende oorlogsmaanden iets aan het licht hebben gebracht, dan is het wel dit: par tijen houden elkaar in militair opzicht in evenwicht en geen van beide toont veel lust een poging te ondernemen om dit evenwicht door een uiterste krachts ontplooiing te verbreken. Westwal en Maginotlinie, verdedigingsgordels welke den naam hebben, dat zij ook voor het sterkste leger een bijna onoverkomen- lijke hindernis vormen, stellen het offen sief in het nadeel tegenover het defen sief. Kan het derhalve wonder heeten, dat de oorlogvoerenden, goed verschanst achter hun bolwerken, elkaar over en weer in een positie trachten te manoeu vreeren, die tot het offensief dwingt? De middelen, die men in dezen strijd bezigt, zijn tweeërlei, n.l. van militair politieken en van economischen aard, ter wijl de geallieerden, in wier handen tot voor kort het initiatief lag, pogen de zee- en landhandel van Duitschland vol komen te verhinderen, tracht Duitschland, zoo goed en zoo kwaad het gaat, dit plan te verijdelen. De geallieerden hadden dat initiatief genomen door in de Noorsche territo riale wateren mijnen te leggen, ten einde den verderen invoer in Duitsch land van Zweedsch ijzererts via de Noor sche haven Narvik tegen te gaan. Het antwoord van Duitschland daarop is ge weest een onmiddellijke bezetting van de beide Scandinavische landen, met het tegenovergesteld doel, n.l. om zich bij voortduur den invoer van het begeerde erts te verzekeren. Ertsen, olie, rubber en goud zijn immers de voornaamste voe dingsbronnen van den moloch van den oorlog. Het Zweedsche ijzererts wordt in den winter verscheept over Narvik, daar het transport over de Zweedsche haven Lulea dan onmogelijk is door het ijs. Naar deze beide havens leidt een spoor lijn van het meer van Luossajarvi, waar het befaamde erts met weinig moeite wordt gewonnen. De ertslaag loopt door het gebergte in aderen van 30 tot 40f meter dik; de bergkammen aan het meer bestaan uit enkel erts, dat 70 pet. ijzer bevat. Dit erts is zeldzaam zuiver van samenstelling en zeer gewild. Bovendien wordt het nog gewon nen in groote klompen, die niet uiteen vallen, hetgeen het transport niet weinig vergemakkelijkt. De hoeveelheid erts, wel ke de mijnen aan 't meer van Luossajarvi jaarlijks produceeren, loopt uiteen van 8 tot 13 millioen ton. Voor het over- groote deel wordt het erts naar het buitenland uitgevoerd. Vooral Duitsch land is een goede klant en het leggen van versperringen langs de Noorsche kust moet dan ook alleen beschouwd worde*, als een poging om het lek in de Engelsche blokkade in Scandinavië te stoppen. Het antwoord, dat het Duitsche leger- bevel heeft gegeven op het leggen van mijnen door Engeland en Frankrijk in de territoriale wateren van Noorwegen, was even doortastend als verrassend. De Duitschers hebben de Noorsche regeering zelf nauwelijks den tijd gelaten om te Londen en te Parijs tegen de schending van de Noorsche neutraliteit te protes teeren en bliksemsnel militaire maatre gelen getroffen om zoowel Noorwegen als Denemarken „onder Duitsche be scherming" te stellen. Twijfel is wel uitgesloten, of zij had den deze maatregelen zorgvuldig voor bereid sedert de jongste bijeenkomst van den Oppersten Oorlogsraad der Gealli eerden op 28 Maart j.l„ die het besluit nam tot een actiever politiek ten aanzien van de neutrale mogendheden in het Duitsche invloedsgebied. De Deensche regeer ing heeft zonder ver zet gecapituleerd voor de Duitsche overmacht. Noorwegen biedt nog verzet tegen de schending van zijn rechtsgebied door de Duitschers, welke vele havens hebben be zet. De positie van Noorwegen is uiterst gecompliceerd: het is op dit oogenblik technisch zoowel met het Derde Rijk als met Engeland en Frankrijk in oorlog. Ter wijl het Derde Rijk pretendeert Noorwe gen te „beschermen", hebben de Engel sche en de Fransche regeering besloten het als „bontgenoot" te beschouwen en het „terstond hun vollen bijstand te ver- leenen", l Engelsch smaldeel voor Bergen met bommen bestookt Zweden blijft in het conflict neutraal Engeland zal de Noren te hulp komen Volgens een bericht van het Noorsche Telegraaf Agentschap dat te Stockholm is ontvangen, maakt Noorwegen zich ge reed met Duitschland te onderhandelen. In dit- bericht wordt gezegd dat het Noorsche Parlement gisteravond in het stadje Elverum, ten Oosten van Hamar (kort aan de Zweedsche grens), waar de regeering thans zetelt, bijeen is ge komen. Het Parlement keurde het voorstel van de regeering, een commissie van drie personen te benoemen, welke met de Duitsche autoriteiten moet onderhande len overeenkomstig de door den minister president opgestelde richtlijnen, goed. Tot leden van deze commissie zijn be noemd de oud-minlster-president Lykee, Mohwinkel, alsmede Suadby. Engelsch smaldeel voor Bergen door vliegtuigen aangevallen Alle militaire belangrijke steunpunten van Noorwegen waren gisteren in Duit sche handen, deelt het opperbevel van de weermacht mede. Daar waar eenigs- zins sterke tegenstand werd geboden, zooals te Oslo en Christiansand, is hij gebroken. De kustversterkingen, welke voor een gedeelte in nauwe samenwerking vam oor logsmarine en luchtwapen door stoottroe pen. van het leger zijn genomemi, zijn ter afweer van vijandelijke aanvallen gereed. Het luchtwapen is er in geslaagd met de voor ieen deel naar de Noiorsche vlieg velden verplaatste gevechtstroepen een Engelsch-Fransehe vlootgroep ten Westen van Bergen zware verliezen toe te bren gen. Volgens de tot nu toe ontvangen,' mededeelingen zijn twee slagschepen en twee zware kruisers door zware blommen eenige keeren getroffen. In Denemarken en Noorwegen1 heerscht rust. De opmarsch vam nog meer sterke Duitsche strijdkrachten geschiedt thans snel volgens het vastgestelde plan. De zeeslag voor Bergen In een nadere mededeeling van het hoofdkwartier der Duitsche weermacht over het zeegevecht voor Bergen wordt Op> grond van ontvangen rapporten van verkenners zijn sterke eenheden van het Duitsche luchtwapen uit Denemarken en Noorwegen (3 »p ges tegen. In het Noorde lijke deel van de Noordzee werden vij-1 andelijke slagschepen, zware en lichte kruisers, zoomede torpedojagers gesigna leerd. Volgens tot nu toe ontvangeta radio berichten is alS eerste gedeeltelijk resull- taat vast te stellen, dat door bommen van zwaar kaliber werden getroffen Twee slagschepen, elk door drie Voltref fers, twee zware kruisers, eveneens door zware voltreffers, étfci schip ligt met l zware Slagzij, ieen ander staat in brand. Van de zijde der Britsche luchtmacht deelt men mede, dat een Duitsche kruiser ernstig is beschadigd. Zweden blijft neutraal Te Londen heeft men uit de Zweed sche radio vernomen dat de Zweedsche regeering in antwoord op een vraag van Duitschland als haar bedoeling te kennen; gegeven heeft een strikte neutraliteit in acht te nemen. De Duitsche regeering heeft de Zweed sche regeering een memorandum over handigd, waarin zekere verzoeken en navragen nopens de houding van Zweden ten aanzien van de Duitsche maatregelen in Denemarken en Noorwegen worden ge daan. De Zweedsche minister van bui tenk ndsche zaken heeft den Duitschen gezant te Stockholm het antwoord op dit memorandum overhandigd. De Zweedsche regeering verklaart in dit antwoord, dat zij wenscht vast te houden aan haar politiek van strikte neutraliteit en geenerlei stappen denkt te ondernemen, welke gericht zijn tegen de Duitsche maatregelen in Denemarken en Noorwegen. De Zweedsche regeering doet in haar antwoord verder uitkomen, dat zij niet voornemens is eenigerlei maat regelen te nemen, w«lke aanleiding zou den kunnen geven tot een conflict tus- schen de Duitsche en de Zweedsche re geering. Een verklaring van Chamberlain In het Engelsche Lagerhuis heeft Chamberlain gisteren een rede ge houden, waarin hij zeide: „Vandaag is Duitschland Denemarken en Noorwegen binnengevallen. In het begin van den oorlog heeft Duitschland geprobeerd de Scandinavische landen onder druk te zet ten en die landen politiek en oeconomisch te beheerschen. Sindsdien is de druk steeds toegenomen". Chamberlain betoogde, dat de Duitsche plannen om Noorwegen en Denemarken binnen te vallen reeds waren gemaakt, lang voor dat de geallieerden mijnen hebben gelegd in de Noorsche wateren. De premier herhaalde de verzekering, die aan Noorwegen is gegeven betreffen de de hulp van de geallieerden en voegde hieraan toe, dat krachtige een heden van de vloot zich op zee bevinden. De nieuwe en wreede daad van agressie waaraan Duitschland zich heeft schuldig gemaakt, zal op Duitschlands eigen hoofd weer terecht komen en bijdragen tot zijn eigen nederlaag. Eenheden van de Engelsche vloot ,1ergens in de Noordzee" ter begeleiding en bescherming van troepen transporten,die op weg zijn naar de Noorsche kust, waar voor Bergen reeds een ernstig tref fen zou hébben plaatsgevonden CHR1STIAAN X, Koning van Denemarken, heeft een proclamatie tot zijn volk ge richt, welke als volgt luidt: „Onder de voor het land zoo ernstige omstandigheden vermaan ik u allen, in de steden en op het land, een volkomen correcte en waardige houding aan te nemen, daar iedere onoverwogen hande ling of uitlating de ernstigste gevolgen hebben kan". Amalienborg, 9 April 1940. VERSCHILLENDE BERICHTEN Auto te water gereden Gistermiddag is te Sluiskil door tot nu toe nog niet bekende oorzaak een auto in het kanaal Gent-Terneuzen ge reden. Het ongeluk werd bemerkt door eenige militairen, die onmiaaellljh. po gingen in het werk stelden om de in zittenden te bevrijden. Na korten tijd gelukte het den bestuur der van den auto, den heer J. d. Hamer uit Axel, op het droge te brengen. Ge- neeskundxige hulp was spoedig ter plaat se, doch het mocht niet meer gelukken de levensgeesten van den heer den Ha mer op te wekken. In den auto bevonden zich nog twee personen, de heeren A. Verschelling en J. van Ree. Ook zij zijn jammerlijk ver dronken. De auto was op weg van Axel naar Sluiskil. Trap van paard gekregen Te Buurmalsen heeft de 39-jarige arbeider M. Koemans, die in dienst is op de boerderij van de gebroeders Spronk toen hij een 2-jarig paard liet draven, van het dier plotseling een hevige klap tegen het hoofd gekregen. K. zakte bewuste loos ineen. Spoedig was geneeskundige hulp aanwezig; het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Zon der tot bewustzijn te zijn gekomen is K. .overleden. De scheepvaart op de Oostzee lm scheepvaartkringen houdt men zich sterk bezig met de ontwikkeling van den toestand in Noorwegen en Denemarken, gebieden, die van veel belang zijn voor de scheepvaart, niet alleen voor het eigen verkeer, maar ook voor de door gangswegen. Voorloopig in het midden latende, of na de Duitsche bezetting van dat land, de geallieerden de scheepvaart uit Noorwegen met Duitschland kunnen verhinderen, blijft het feit, dat de heele scheepvaart uit het rOostzeegebied onder Duitsche controle komt te staan en wat Zweden betreft, ook die van de West kust. Afsnijding van het verkeer met Engeland staat voor Noorwegen en De nemarken, het laatste met zijn grooten zuiveluitvoer naar Engeland, vrijwel vast. Drie KLM 'ers in Sc«nd">avië Er bevinden zich op het oogenblik in Scandinavië drie Nederlandsche verkeers vliegtuigen der KLM n.l. te Oslo de Douglas DC III „Kemphaan", die onder commando van gezagvoerder Van Dijk daarheen is gevlogen en twee machines staan te Malmö, n.l. de „Roek" met Gey- sendorffer en de „Uil" met Sillevis. Voorloopig zullen deze machines daar blijven en zullen de gezagvoerders naar hun beste inzichten handelen* zoolang geen direct contact tusschen hen en de directie der KLM mogelijk is. Kind in de wieg gestikt Een meisje van elf maanden, doch tertje van de familie Rijsdijk aan den Oostdijk te IJ s s«e 1 m on d e. is op zeer tragische wijze om het leven gekomen. Een man, die. heel lang had gezeten, Zei,,'k Heb niets tegen 't gevangeniseten, Haar d'r was toch gewis Eén geweldig gemis En dat was TIP van Boolz, moet je weten". sn TIP VAN BOOTZ Inz. de heer M H te Delden ontving een llesch TIP Dépositair: Wijnhandel M. C. v. d. VLIET, Zierikzee Noorw*g»n zou zijn verzet tegen Duitschland hebben opgegeven Engelsch smaldeel voor Bergen met bommen bestookt Zweden verklaart dat zij vol hardt in haar neutraliteit Denemarken heeft zonder verzet voor Duitschland gecapituleerd Duitsche troepen door de lucht naar Noorwegen gebracht Kans op nachtvorst Zon op: Zon onder: 11 April 5,13 18,50 Maan op: Maan onder: 11 April 7,06 22,42 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 11 April 4,47 17,08 10,24 2,230 De moeder had voor eenige oogenblikken de wonirfg verlaten en in dezen tijd is de wieg van de kleine door onbekende oorzaak in brand geraakt. Toen de moe der terugkeerde, was de kleine reedst overleden. Aanslag op grossier Toen Dinsdagmorgen 4 uur te Nijme gen een grossier in groenten en fruit in zijn pakhuis kwam, werd hij aangevallen door een man, die hem met een stuk hout een slag op zijn hoofd gaf. De grossier wist den slag gedeeltelijk met zijn handen af te weren, zoodat hij slechts een niet ernstige wond aan het hoofd en aan de vingers kreeg. Er ontstond in het duister een hevige worsteling. Al vech tende kwamen beide mannen buiten en hier wist de grossier het stuk hout te grijpen waarmee de onbekende aanvaller hem geslagen had. De dader nam toen ijlings de vlucht met achterlating van zijn fiets. 1 De grossier waarschuwde oogenblikke- lijk de politie. Hij kon geen duidelijk signalement van den dader opgeven, maar koesterde toch wel eenige vermoedens. De politie stelde aan de hand van de aanwijzingen, die de overvallene kon geven, een onderzoek in en kwam op het spoor van een 32-jarigen man, die vroe ger bij den grossier als knecht in dienst is geweest. Deze werd gearresteerd. KERKNIEUWS Beroepen te Odoorn—Valthermond, standplaats Valthermond, ds. W. E. Heij- boer te Ouwerkerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1