NIEUWSBODE DINSDAG 9 APRIL 1940 DENEMARKEN EN NOORWEGEN ZIJN ONDER DUITSCHE BESCHERMING GEPLAATST De Kern Hoofdpijn, Kiespijn. L°tn"'hSy ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zi«rikze* fl.80. Voor het buitenland f 10.— p. jaar Afzonderlijke nummers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red»: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14310 2 ADVERTENTIES Prijs." 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur DuStsche strijdkrachten zijn hedenmorgen vroeg Denemarken en Noorwegen binnengetrokken Noorwegen verzet zich tegen de Duitsche bezetting Na het eerste bericht van Reuter uit Kopenhagen, dat Duitsche troepen over de Sleeswijksche grens zijn getrokken, zijn daarna verscheidene beriohten binnengekomen, die het eerste bericht bevestigen. Uit New York wordt geseind, dat de Amerikaansche radiostations vanmorgen de uitzendingen hebben onderbroken, om mee te deelen, dat Denemarken door de Duitschers was bezet. Drie Duitsche kruisers zouden in de haven van Middelfahrt zijn aangekomen en troepen hebben aan land gezet. In de Kleine Belt moeten zich drie groote Duitsche troepentran sportschepen bevinden. Volgens nog niet bevestigde geruchten in New York zouden de Duitschers vanmorgen vroeg Kopenhagen hebben bezet. Reuter seint uit Londen, dat aldaar nog geen bevestiging is ontvangen, dat de Duitschers Denemarken zijn binnengevallen. Alle telefoonverbindingen tusschen Londen en Scandinavië zijn echter verbroken. Een Duitsche radiouitzending heeft nadien bevestigd dat de Duitsche troepen Denemarken en Noorwegen zijn binnengerukt. Uit New York wordt verder gemeld, dat Noorwegen in oorlog is met Duitschiand. De radio te Oslo deelde mede, dat vannacht om 3 uur Duitsche troepen in Noorsche havens aan land zijn gezet. Uit Washington wordt verder geseind, dat, volgens een mededeeling van den Amerikaanschen gezant in Noorwegen, de Noren het vuur hebben geopend op vier Duitsche oorlogsschepen, die in de Oslo-fjord opstoomen. De Noorsche regeering heeft Oslo verlaten, om zich te Hamar te installeeren. De radio van Oslo deelde mede, dat de Duitschers Bergen en Trondjem hebben bezet. Volgens een bericht uit Londen heeft de Duitsche radio in een speciale uitzending medegedeeld, dat het opperbevel van het Duitsche leger heeft besloten, als tegenwicht van de actie der geallieerden, Denemarken en Noorwegen onder bescherming te nemen. Sterke Duitsche legerkrachten zijn daarom hedenochtend deze landen binnengetrokken. De Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, heeft Maandag nacht de algemeene mobilisatie afgekondigd. Ondanks de luchtaanvallen op Oslo blijft het radiostation uitzenden. De bevolking wordt door de autoriteiten der luchtverdediging uitgenoodigd de stad te verlaten. De Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat hij Maandagnacht den Duitschen ambassadeur te Oslo had ontvangen, die Noorwegen had uitgenoodigd zich niet tegen de Duitsche bezetting te verzetten. De gezant voegde hier aan toe, dat hij het voor Noorwegen van het grootste belang achtte, zich onder militair bestuur van Duitschiand te plaatsen. Na den geheeJen nacht over dit punt te hebben vergaderd, heeft de regeering verklaard, aan den Duitschen eisch niet te kunnen voldoen, daar zij dat in strijd achtte met de Noorsche souvereiniteit. De Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft nog medegedeeld, dat de Duitsche gezant als motief opgaf dat, als de Duitschers niet tot bezetting overgingen, de geallieerden dit zouden doen. Wij gelooven niet, antwoordde Koht, dat de geallieerden voornemens zijn, tot een dergelijken maatregel over te gaan. Wij hopen, dat de tegenwoordige toestand niet te lang zal duren. Duitsch troepentransportschip door duikboot getorpedeerd 150 man en 80 paarden zijn verdronken Het Duitsche militaire transportschip „Rio de Janeir o", (5261 ton) is met driehonderd man aan boord, in de buurt van Christiandsand getorpedeerd. Hon derdvijftig personen en 80 paarden zijn om het leven gekomen. Het Noorsche blad „Aftenposten" pu bliceerde gisteravond in een extra editie gesprekken met eenige overlevenden van de „Rio de Janeiro", die bevestigden dat het schip door een Britsche duikboot tot zinken was gebracht. Een van de schepelingen verklaarde dat niet gewaar schuwd was en dat plotseling een gra naat van de duikboot aan dek viel. De bemanning van een visschersboot die vlak achter de Rio de Janeiro voer, ver klaarde dat de menschen aan boord na de torpedeering in het wilde weg in zee sprongen en dat het aantal slachtoffers groot moet zijn. Wij zagen van onze boot af plotseling een torpedo passeeren die recht op de Rio de Janeiro afging en het schip trof. Er volgde een verschrikkelijke ontplof fing. Wij moesten dekking zoeken, want de stukken ijzer vlogen door de lucht en een van de leden van de bemanning van onze visschersboot liep lichte ver wondingen op. De man verklaarde de duikboot niet gezien te hebben. Een visschersboot die eveneens in de buurt was en die heeft deel genomen aan het reddingswerk,. werd beschadigd. Sommige van de schip- bieukelingen die aan boord waren ge nomen, hadden zulke ernstige verwon dingen. opgeloopen, dat zij spoedig daar na stierven. Later wierd bericht, dat twee duik- b'ooten hebben deelgenomen aajn den aan val. Deze laatste berichten melden even eens dat 150 personen den dood hebben gevonden; vooirts zouden 80 paarden zijn omgekomen. Nadat de Britsche duikb'oot, of een van de Britsche duikboot en een waarschuwingsschot gelost had, probeer de. aldus het Noorsche Telegraafagent- schap, de Rio de JameirOj te vluchten en de Noorsche kust te bereiken, doch toen werd ,een torpedo afgevuurd1. Het schip zonk zeer snel. DE NEDERLANDSCHE RADIO-OMROEP Een wetsontwerp inzake verplichte bijdrage ingediend De minister van binnonlandsche zaken heeft bij de Tweede Kamer een (wets ontwerp ingediend, Waarbij o.a. wordt voorgesteld de luisteraars te verplichten f5 per jaar en per toestel aan een van de bestaande omroepvereenigingen bij te dra gen, of, indien men geen der vereenigin- gen wil steunen, f6 per jaar e>n per toestel aan het rijk, teneinde in de toe komst de verzorging van de radio-pro gramma's, de uitzending van de z.g. we reldprogramma's, de uitzendingen van de overzeesche gebiedsdeel en en eventueel de televisie-uitzendingen naar behooren te kunnen finamicieren. Hierbij zal de Nozema worden ingeschakeld. Vpor de radio-distributiebedrijven is een afzonder lijke regeling ontworpen. Het is niet onmogelijk, dat de regeling in den aanvang een zekeren terugslag zal hebben op het aantal aangeslotenen op de radiodistributie. Hoewel aangenomen mag worden, dat deze terugslag geleidelijk zal kunnen worden opgevangen, omdat de radio voor de Nederlandsche bevolking een onont beerlijk goed geworden is, zouden, indien inderdaad zou blijken, cjat er radio-cen trales zijn, wier levensvatbaarheid ten gevolge van het invoeren van de nieuwe regeling gevaar zou kunnen loopen, hoe wel haar bestaan op zichzelf technisch en oeconomisch verantwoord is, maatre gelen genomen kunnen worden om 'het dergelijken bedrijven mogelijk te maken zich aan den nieuwen toestand aan te passen en hen over het doode punt heen te helpen. WAT DE WERELD ZEGT van het optreden der geallieerden tegen Noorwegen Onder den titel „A n t w o o r d1 o p ze e- 3*.o o ver ij" schrijft die Times o.ver de jongste actie der Geallieerden: Het Heggen van mijnen op drie plaatsejn voor de Noorsche kust heeft zoowel den vijand als de neutralen verrast, aldus zegt het blad. Maar het doel is duidelijk en volkomen gerechtvaardigd. Teneinde het conflict tot een spoedig einde te brengem is het (essentieel, dat de zeemacht den vijand afsnijdt van de noodzakelijkste grondstoffen, waarvan ijzererts wel een van de belangrijkste is. Indien de route via Narvik wordt afgesloten, blijft de Duitschers nog slechts de route via Lu- lea over. In elk geval is Duitschiand daardoor beroofd van een uitermate groet deel van de geheele ijzerertsbevoorrading. De schepen, die thaïis van Narvik zouden uitvaren kunnen miet langer meer zich verschuilen in de Noorsche territoriale wateren. De eerste les uit deze gebeurtenis is, dat Engeland een wanh oops o or log voert, nadat het tot het inzicht is ge komen, dat Duitschiand evenmin door een regulaire blokkade als door een militaire actie ien ook niet door propaganda is te verslaan, schrijft de Deutsche Nachtaus- gabe. Engeland geeft door deze daden in Noorwegen en op den Dojnau toe. dat het in de eerste fase van den oorlog is verslagen en dat het ook geen kans j ziet om mettertijd zijln achterstand in te halen. Daarom neemt het thans zijn toe- 1 vlucht tot misdaden. In Frankrijk heerscht een volslagen ver. j warring. In Engeland kan men de oeeo- nomische problemen niet de baas worden. De opperste oorlogsraad der geallieerden heeft geen middel gevonden waardoor Engeland en Frankrijk met eigein kracht den oorlog een wending zou kuinnen ge- ven. Daarom heeft men zich door oor logsophitsers iop denweg van de mis daad laten brengen. Engeland heeft nu definitief zijn zwakte laten zien. ,,Wij' zullen met dit feit te gelegener tijd bijl de verdere oorlogvoering rekening hou den". I Om vijf uur Maandagochtend hebben dè Britsche en Fransche gezant het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Oslo opgebeld en gezegd, dat zij een nieuwe nota hadden ontvangen. Aldus de Noor sche minister Koht in het Noorsche Storting. Drie kwartier later kwamen zij op het ministerie en overhandigden deze nota, waarin werd verklaard, dat hun regeeringen direct een verklaring zou den publiceeren, hierop neerkomende, dat in zekere gebieden ter hoogte van de Noorsche kust mijnen werden gelegd. Koht haalde vervolgens de bekende nota aan. „Ik zal niet veel zeggen over de denkbeelden en gedachten, welke aan die nota ten grondslag liggen", aldus vervolgde Koht. De eene schending en de andere schending worden alleen ten uitvoer gelegd, omdat zij de macht heb ben dat te doen. De Westersche mogendheden brengen den oorlog naar Noorsch grondgebied over, omdat zij denken, dat zij door zoo te doen, den oorlog gemakkelijker kun nen winnen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Een baby om bet leven gebracht De man, die Zondag in zijn woning in de Borgerstraat te Amsterdam is aangehouden en verdacht het zoontje van vier maanden van zijn vrouw om het leven te hebben gebracht, heeft gisteren na een langdurig verhoor bekend, het kind, dat den geheelen nacht had gehuild, tenslotte met het hoofdje voorover in de kussens te hebben geduwd, tengevolge waarvan de baby is gestikt. De man zal dezer dagen voor den officier van justitie worden geleid. Schildwacht koesterde argwaan Twee handelsreizigers uit Brussel heb ben een onaangenaam avontuur beleefd, toen zij in Callantsoog werden aangehou den verdacht van spionnage. Beide hee ren waren op reis naar Friesland, maar wilden van de gelegenheid gebruik ma ken om eens een kijkje te nemen in Callantsoog. Zij maakten een wan deling door de duinen; één van hen was in het bezit van een fototoestel en dit wekte de argwaan op van een schild wacht. Hij gelastte beide heeren mee te gaan. Een langdurig verhoor volgde, waarna men de heeren in een auto naar Den Helder bracht, waar het onderzoeK op het hoofdbureau van politie werd voortgezet. De fotografische dienst ont wikkelde inmiddels de negatieven; het bleek dat. volkomen onschuldige foto's waren genomen. KORT EN BONDIG Gisteren is voor Sandefjord de Duit sche tankboot „Posidonia" tot zinken gebracht. Deze tankboot heeft een inhoud van 12.000 ton. Het schip kwam uit Hamburg. Het werd door een Britsche duikboot aangehouden en stopte na een waarschuwend schot. Na dat de 56 opvarenden in de booten wa ren gegaan, werd het schip getorpe deerd. Het is gezonken. Kardinaal Verdier, sedert 1929 aartsbisschop van Parijs, is vanochtend op 76-jarigen leeftijd overleden. De Portugeezen hebben Vrijdag, ten gevolge van de Japansche eischen, het eiland Lappa ontruimd. Lappa is een der twee eilandjes voor het Portu« geesche Macao aan de monding van de Parelrivier, die tot nu toe eveneens Por- tugeesch gebied waren. United Press verneemt uit bevoegde bron, dat de Italiaansche en Joegoslavi sche regeering overwegen de A d r i a t i- sche Zee voor alle buitenlandsche oorlogsschepen af te sluiten, teneinde eea uitbreiding van het Europeesch conflict in deze wateren te voorkomen. Dit staat in verband met het feit, dat onlangs drie Joegoslavische vrachtschepen door Brit sche contrabanda-autoriteiten zijn door zocht. Het Amerikaansche stoomschip Wild- wood, dat zich reeds midden in den Stillen Oceaan bevond met een kostbare lading koper, messing, brons en machU nerieën aan boord, is op bevel der ree- ders. «een Russische handelsvennootschap in Californië naar Seattle teruggeroe pen. omdat de route naar Wladiwostock niet meer veilig voor neutrale scheepvaart zou zijn. De bevolking van België, die eind 1938 8.396.276 zielen bedroeg, blijkt in 1939 maar met 9723 te zijn toegeno men. Het Vlaamsche deel van België ging vooruit, en. wel de provincie Antwerpen met 6262, die beide Vlaajiderens, tezamen met 8960 ien Limburg met 4270 zielen; achteruit ging het bevolkingscijfer in Bra. bant (Brussel), Henegouwen, Luik, Luxem burg en Namen (de Waalsche provincies). Zon op: 10 April 5,15 Maan op: 10 April 6,31 Zon onder: 18.48 Maan onder: 21,42 KERKNIEUWS ST.-MAARTENSDIJK. Gebouw „Reho. both". Donderdag 11 Apirill, 7 uur, Dr. G. P. van Itterzon te Den Haag. OUD-VOSSEMEER. Oud-Geref. Kerk. Woensdag 10 April, des avonds 7 uur, ds. v. d. Pol uit Giessendam. Candidaat Grolle is Zondag jl. door ds. Louwerse, bevestigd tot hulpprediker voor de Ned. Herv. Kerk te Wissenkerke. De Duitschers hebben vanmorgen Denemarken en Noorwegen bezet Noorwegen verzet zich tegen de Duitsche militaire invasie Duitsch troepentransportschip door duikboot getorpedeerd Bijdrage aan een omroepvereen. wordt verplichtend gesteld Weinig verandering altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cL. Cachets, genaamd..Mijnhardtjes" 2 st. 10ct. Doos50ct. Barometerstand van hedenmiddag 2 ujutj Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 10 April 4,19 16,39 9,52 21,57 RADIO-PROGRAMMA Woensdag 10 April HILVERSUM I 1875 en 414,4 M. NCRV-u'itzending. 6.30—7 Onderwijsf. voor de Scheepvaart. 8 ANP; 8.05 Schrift lezing en meditatie; 8,20 gewijde muziak (opn.); 8,30 gram.; 9,30—9,45 gelukwen- schen; 10,30 morgendienst; 11 gram.; 11,15 Ensemble v. d. Horst; 12 berichten; 12,15 gram.; om 12,30 ANP; 1 Ensemble v. d. Horst; 1,45 gram.; 2,15 viool en piano; 3 Christelijke lectuur; 3,30 gram.; 3,45 zang met piano- en harmonium-begelei ding; 4,30 gram.; 4,45 felicitaties; 5 voor de jeugd; 5,455,55 gram.; 6 land- en tuinbouwkundige causerie; 6,20 NCRV- Harmonie-orkest (opn.)6,30 taalles en technisch onderricht; 7 berichten; 7,15 muzikale causerie; 7,45 gram.; 8 ANP, internationaal overzicht; 8,20 Toonkunst koor te Utrecht; 9,05 lezing over Gun ning; 9,35 Spaarne-sextet10—10,30 ANP en actueel halfuur; 11,15 gram.; c.a. 11,50 —12 schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitzending, 10—10,20 en 7,30—8 VPRO, 11—11,30 en 6,30—7 RVU 8 ANP, gram.; 9,30 keukenpraatje; 10 mor genwijding; 10,20 voor arbeiders in de continubedrijven; 11 „De psychologische beteekenis van de mode"; 11,30 voor de vrouw; 12 gram.; 12,15 orgelspel; 12,45 ANP, gram.; 11,45 VARA-orkest; 2,00 handwerkles; 2,30 VARA-orkest; 3,15 voor kinderen; 5,30 Rosian-orkest; 6,30 „Wijs begeerte, Wetenschap en Levenshouding" 7 VARA-kalender; 7,05 felicitaties; 7,10 koorzang; 7,30 bijbelvertellingen; 8,03 ANP; 8,15 Esmeralda; 8,45 radiotooneel; 9,25 VARA-orkest; 10,15 VARA-Varia; 10,25 trompet, bas, piano en orgel; 10,40 medische vraagbaak; 11 ANP; 11,10 De Ramblers; 11,40—12 gram. 8PORT Damclub „Zierikzee" Bekerwedstrijd 9e ronde. F. Roggeband—L. J. Roggeband 2—0; M. C. Deurloo—R. de Waal 2—0; F;. Roggeband—D. Kardol 2—0; L. J. Rogge band—L. J. Schults 2—0; A. Hage—R. de Waal 2—0; F. Roggeband—R. de Waal 2—0; C. Berrevoets—J. van As 2—0; P. van As—C. Klinke 2—0; G. Leidekker— J. Steur 2—0.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1