DE GEALLIEERDEN LEGGEN MIJNENVELDEN IN DE NOORSCHE TERRITORIALE WATEREN De Kern ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten Zi«rlkze* fl.80. Voor het buitenland flo.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N,V. de Zierikzeesche Nieuwsbode» Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J, Kosten ADVERTENTIES: Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Het lek in de blokkade in de Noorsche wateren heeft de Britsche vloot gestopt Hebben de kleine neutralen nog rechten in den oorlog, vraagt minister Koht De Fransche en de Britsche regeerin gen hebben vandaag meegedeeld, dat zij in verband met de houding van Duitsch- land tegenover de neutralen en 't verkeer dat door de Noorsche territoriale wa teren werd onderhouden om de blokkade te ontduiken, hebben besloten, zich tegen dit verkeer te verzetten. Daarom zijn bepaalde gedeelten van de Noorsche ter ritoriale wateren door het leggen van mijnen gevaarlijk voor de scheepvaart gemaakt. De geallieerde regeeringen hebben over de radio een verklaring laten omroepen, waarin wordt onthuld, dat zij Noorwegen er van in kennis hebben gesteld, dat zij het recht voorbehouden alle maatregelen te nemen, welke zij noodig mochten ach ten om het Duitschland moeilijk of on mogelijk te maken Noorsche hulpbronnen of faciliteiten te verkrijgen. De Britsche en de Fransche regeering hebben besloten het gebruik van de ter ritoriale wateren voor het vervoer van contrabande onmogelijk te maken. Zij hebben meegedeeld, dat drie zo nes der Noorsche t err it or i alle wateren door mijnen gevaar- 1 ij k voor de scheepvaart zijn gemaakt en schepen, die deze wateren mochten binnenvaren, zulks op eigen risico doen!! Ter voorkoming van de mogelijkheid dat Noorsche of andere schepen, onbewust deze gebieden zouden binnenvaren, zal er door Britsche marinevaartuigen wor den gepatrouilleerd tot 48 uur na het leggen der eerste mijn. In de verklaring wordt nog gezegd, dat de geallieerden niet het Duitsche voorbeeld van ruw geweld zullen vol gen en dat het leggen van mijnen in de vrije toegang der Noorsche schepen tot hun eigen havens wordt belemmerd. Noorwegen in moeilijkheden In den loop van vorige week is her haalde malen geschreven over de moei lijkheden met de Scandinavische landen, Zweden en Noorwegen, wier gezanten bij den Britschen minister Halifax zijn geweest. Bij de daarbij gehouden bespre kingen is niet alleen de verscheping van ijzererts via Narvik ter sprake ge komen, maar ook de algemeene richtlijnen der Britsch—Fransche politiek. Nu de plannen van een Triple Alliantie tusschen Noorwegen, Zweden en Finland niet zijn doorgegaan, is het niet te verwonderen, dat Engeland zijn gedachten heeft laten gaan over de mogelijkheden, welke hier uit kunnen voortvloeien. De verstandhouding tusschen Engeland en Rusland is nooit bijzonder hartelijk geweest, maar zoolang Engeland er in kon slagen, Rusland den toegang tot de wereldzeeën te onthouden, heeft het zich geen directe zorgen over een Russisch gevaar gemaakt. Nu begint de situatie er anders uit te zien. Rusland heeft de hand gelegd op de haven van Pet- sa m o, welke op het randje van den Atlantischen Oceaan ligt. De haven op zich zelf is klein, maar Rusland zou den smaak beet kunnen krijgen van het wa ter van den Atlantischen Oceaan en het zuidelijker kunnen gaan zoeken. Daarmede kan en zal Engeland geen genoegen nemen. HALVDAN KOHT uhébben kleine landen niet Tiet j recht te bestaan op bepaalde plaatsen mijnenvelden leg- I gen in de Noorsche territoriale wate- ren, hetgeen voor Noorwegen groote moeilijkheden zal opleveren, i Het is niet te verwachten dat Berlijn dezen zet op het politieke schaakbord, niet met een tegenzet zal beantwoorden. Wat zal Noorwegen tegen deze aantas- ting van zijn onzijdigheid kunnen doen? Niet veel meer dan protesteeren en aan j de wereld bekend maken, dat zulks tegen alle internationale wetten indruischt. Het Zweedsche ijzererts vormt het twistpunt Behalve een eventueele Russische door dringing tot aan den Atlantischen Oceaan, ergert men zich in Londen, dat de blok kade in het Noorden lekt. Duitschland voert voortdurend het Zweedsche ijzer erts, via de Noorsche haven Narvik in door de Noorsche territoriale wate ren, als het ware in het gezicht van de Britsche marine, die vlak bij deze zee- grens voortdurend patrouilleert, maar 't moet toelaten, daar anders de neutrali teit van Noorwegen geschonden zou wor den. Teneinde den ongehinderden invoer van het Zweedsche ijzererts te bemoeilij ken of te belemmeren, gaat Engeland Het recht der kleine naties „Hebben kleine landen niet het recht van bestaan", vroeg de Noorsche mi nister van buitenlandsehe zaken, Koht. Alle oorlogvoerenden zeggen het recht op vrijheid te verdedigen, maar zij hou den zich daaraan alleen als het in hun kraam te pas komt. Als de Geallieerden zouden wenschen, aldus Koht, dat wij het vrije han delsverkeer, dat in stand gehouden wordt in overeenstemming met het in ternationale recht, verbreken, dan zou dat, óf hunzelf groote schade berokke nen, óf, zoo deze verbreking slechts ten nadeele van een der partijen zou blijken te werken, in flagranten strijd zijn met de neutraliteit, tot handhaving waarvan wij ons verplicht hebben en dan zou ons land terstond in oorlog zijn. De neutraliteitsschendingen door vreemde vliegtuigen, die den laatsten tijd zijn voorgekomen, kun nen niet onopzettelijk zijn gepleegd. Noorwegen stelde te Londen en te Ber lijn een onderzoek in en hoopt dat de belligerenten met deze wijze van optre den, welke in militair opzicht geen enkel nut kan hebben, zullen ophouden. Het vernietigen van Noorsche schepen Sterke bezwaren uitte Koht tegen het vuien op Noorsche vaartui gen door Duitsche vliegtuigen of duik- booten. Men kan moeilijk zijn kalmte bewaren, aldus Koht, wanneer men ver neemt van dergelijke schietpartijen tegen onschuldige zeelieden, zooals b.v. het bombardeeren van de Noorsche mailboot „Mira", op weg van Engeland naar Noor wegen met meer dan honderd menschen aan boord. De Britsche bladen hebben betoogd, dat Noorwegen niet op dezelfde wijze dient te protesteeren tegen dergelijke schendin gen, als tegen wat zij noemen „tech nische schendingen". Deze echter betref- fen niet alleen formeele kwesties van wettig karakter, zij hebben ook een ge weldige politieke werkelijkheid, want niemand kan blind zijn voor net feit, dat dergelijke schendingen kunnen leiden tot verwikkelingen, welke de Noor sche territoriale wateren en misschien zelfs het Noorsche land kunnen maken tot een slagveld voor de oorlogvoeren den, in welk geval Noorwegen bij den grooten oorlog zou worden betrokken. NOORSCH SCHIP GETORPEDEERD Alle officieren en 9 minderen gedood Het Noorsche stoomschip „Navarra", groot 2118 ton is zonder waarschuwing getorpedeerd door een Duitsche duikboot in de Schotsche wateren. De „Navarra" zonk binnen enkele minuten. Alle officie ren en negen leden der bemanning wer den gedood. De „Navarra" is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om half drie, op 30 mijl afstand van de Engelsche kust, getorpedeerd. Het schip had minstens drie officieren aan boord, die allen ge dood zijn. Dit is nu het 55ste Noorsche sche schip, dat door Duitsch optreden of Duitsche mijnen verloren is gegaan, waardoor 410 Noorsche zeelieden om 't leven zijn gekomen. De verloren Noor sche schepen hadden een totale tonnage van 120.000 ton. De „Navarra" zonk in twee tot drie minuten nadat de torpedo het schip had getroffen. Twee booten werden uitgezet, doch een daarvan kapseisde en slechts vier van de in het water terechtkomende mannen konden worden gered. De Duit sche duikboot is gezien door de opvaren den van de „Navarra",- De onderzeeër bleef dertig minuten in de nabijheid zon der een poging te doen om de slacht offers te redden. De veertien overleven den zijn gered door het Finsche schip „Atlas", die hen Zaterdagavond in Enge land aan land heeft gezet. VERSCHILLENDE BERICHTEN Zeeboulevard-verkeersweg De zeeboulevard in V1 i s s i n g e n, die begint bij het standbeeld van Miehiel de Ruyter en eindigt bij het fraaie woonhuis van burgemeester van Woelderen, was tot voor kort verdeeld in drie stukken. Men kon weliswaar den geheelen boule vard afwandelen, maar berijdbaar van het begin tot het einde was hij niet. Als men in een auto van het eene ge deelte naar het andere wilde, moest men door de stad omrijden. Vele jaren ge leden reeeds heeft het gemeentebestuur getracht van den boulevard één geheel te maken, doch de plannen stuitten steeds af op de kosten en op gebrek aan medewerking van het Rijk. Het vorige jaar echter begon het te dagen. Met behulp van het Werkfonds werden de beide boulevardgedeelten, die gescheiden waren door den spuiboezem van den polder Walcheren, verbonden. Toen wachtte nog slechts een verbin dingsweg tusschen dit gedeelte van den boulevard, en het eerste stuk, geschei den door den ouden gevangentoren, die daar ter plaatse één geheel vormde met de bomvrije kazerne. Wegens uitbreiding van de kazerne opende zich de mogelijkheid den toren van het bestaande kazernegebouw te scheiden door een verkeersweg. Deze verkeersweg is Zaterdagmiddag onder groote belangstelling van autori teiten en van de burgerij, officieel ge opend. Militair vliegtuig over den kop geslagen Zondagmiddag omstreeks drie uur is op het vliegveld Waalhaven een mi litair vliegtuig van het type Gin a een patrouillevlucht bij de landing over den kop geslagen en vrij ernstig bescha digd. De 32-jarige eerste luitenant-vlieger H. C. A. van Montfoort is daarbij om het lieven gekomen. De mitrailleur-schut ter, sergeant Lijs, werd licht gewond. Behalve de zitplaats van den bestuur der is ook ieen van de beide staartvlak ken van het toestel ernstig beschadigd. De heer Van Montfoort, die reserve eerste luitenant-vlieger was, maakte deel uit van het kprps KLM-pilotem. Ongeveer vijf jaar was hij bijl de KLM in dienst. Hij behoorde langzamerhand1 tot de oudste tweede bestuurders op de Xndië-lijn en had de bevoegdheid van gezagvoerder voor het Europeesche lucht verkeer. In normale omstandigheden zou hij binnen afzienbaren tijd tot gezagi voerder op de Indië-route bevorderd zijn. Pas tegen het einde van 1939 was de heer Van Montfoort onder de wapenen geroepen. Bij het ongeluk moet hij op slag gedood zijn. De verwondingen van sergeant Lijs waren van dien aard, dat hij naar zijn woning kon Worden ver voerd. Twee auto's botsten tegen elkaar op Tijdens de groote verkeersdrukte, wel ke op den rijksweg te Oegstgeest heersehte, heeft zich Zondagmiddag om streeks half zes op dezen weg, op kor ten afstand van de Postbrug, een botsing tusschen twee personenauto's voorgedaan. In den eenen wagen, welke uit de richting Amsterdam kwam, waren gezeten mevrouw van Montfoort, de echtgenoote van den op Waalhaven verongelukten luitenant-vlieger, een andere dame en een militaire chauffeur, die opdracht had beiden naar genoemd vliegveld te bren gen. De tegenligger werd bestuurd door den 47-jarigen heer E. Perez, wiens mede passagiers waren de heeren R. Kruger en G. Kinabanian, allen uit Amster dam. Het ongeluk geschiedde op het oogenblik, dat beide auto's een anderen weg wilden passeeren, waarbij de in de richting van de- hoofdstad rijdende auto te veel op een der beide voor de andere rij-richting bestemde baanvakken schijnt te zijn gekomen. Belde voertuigen wer den ernstig gehavend. De drie heeren, die op weg naar de hoofdstad waren, kregen allen vrij ern stige verwondigen, voornamelijk aan het hoofd, waarbij de heeren Perez en Kru ger bovendien een hersenschudding op liepen. Zij zijn naar het academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. De heer Kinabanian is in het Diaconessenhuis al daar ter verpleging opgenomen. De beide dames kregen alleen eenige snijwonden door brekend glas. De militair bleef ongedeerd. Met een andere auto konden zij de reis voortzetten. Valschheid in geschrifte De in de Vrijdagavond gehouden spoed- eischende geheime vergadering van den raad der gemeente Breda, op vermoe den van verduistering tot een bedrag van f12.000 op staanden voet oneervol ontslagen gemeente-ontvanger mr. C. is Zaterdagmiddag na een uitvoerig verhoor door den waarnemenden commissaris van politie, bij welk verhoor mr. C. de door hem gepleegde verduistering en valsch heid in geschrifte heeft toegegeven, ge arresteerd en in verzekerde bewaring ge steld. Motorrijwiel omgeslagen Zondagmiddag is op den rijksstraatweg Amsterdam—Utrecht inabij den spoorweg overgang onder de gemeente Abcou de op tot nu toe onopgehelderde wijze, doch vermoedelijk door een kuil in het wegdek, een lichte motorfiets omgesla gen, de bestuurder, de 39-jarige bak kersknecht C. van Dolen uit Duivendneeht, werd hierbij vrijwel op slag gedood. De op de duo gezeten 41-jarige G. Schot man, eveneens bakkersknecht van beroep en ook uit Duivendrecht afkomstig, kreeg vrij ernstige verwondingen ein bleef 'be wusteloos liggen. Nadat door een genees heer uit Diemen de eerste hulp: was ver. Het vliegtuig moederschip „Ark Royal", van de Britsche marine, verleent plaats aan zeventig toestellen. Zeven vliegtuigen staan gereed voor den start om op patrouille te gaan. Engeland gaat mijnenvelden In de Noorsche wateren leggen Zweden gaat zijn defenslemaat- regelen uitbreiden Noorsch schip „Navarra" zonder waarschuwing getorpedeerd Militair vliegtuig op Waalhaven over den kop geslagen Natuurschoon in W.-Schouwen b'ijve ongeschonden bewaard Droog weer Zon op: Zon onder: 5,18 18,47 Maan op: Maan onder: 9 April 6,01 20,38 9 April Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 9 April 3,50 16,11 9,21 21,25 leand, is hij per ziekenauto naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis te Amster dam overgebracht. Het motorrijwiel werd vernield. Spionnage Te Calla/ntsoog (N.-H.) zijn twee Belgen aangehouden, die zich op verdachte wijze ophielden in de nabijheid van verdedi gingswerken in de duinen. Zij zouden hiervan foto's gemaakt hebben. De beide marnoen zijn voor verhoor op transport gesteld naar Den Helder. In de auto, waarmede zij gekomen Waren, bevond zich een voorwerp, dat geleek op een apparaat voor het uitzenden van licht- kogels. Het is door de militaire auto riteiten in beslag genomen. KORT EN BONDIG Anne Chamberlain, een twintigjarig nichtje van den premier, heeft ver geefs in de kerk op haar bruidegom, den marine-officier Anthony Daniell gewacht, daar deze genoopt was aan boord van zijn schip dienst te blijven doen. Miss Chamberlain had in haar woning te Rackenford op bericht van haar bruide gom gewacht en daarna een groot aan tal gasten genoodigd, die reeds onderweg waren voor het huwelijk. Dit is nu uit gesteld tot Daniells terugkeer. UJIfflïlï Bij Kon. besluit is de voor ambbena-, ren :en werklieden in diénst van het rijk geldende regeling ten aanzien van hun bezoldiging gedurende den tijd, waar in zij zich wegens buitengewone omstan digheden in militairen dienst bevinden, thans ook van toepassing verklaard voor de onderwijzers aan de openbar© scholen. Woensdagavond is een patrouille van Nederlandsche militairen, bestaande uit *n sergeant, een korporaal en acht solda ten, in de buurt van Swalmen bij Roer mond verdwaald1 en over de Duitsche grens terecht gekomen. Vrijdagavond zijn zij op hun standplaats teruggekeerd. Tengevolge van een tornado in Z.- Louisiana (V.S.) zijn minstens zes persor nen om het leven gekomen, terwijl aan zienlijke materieel© schade is aangericht. Twee kerken zijn vernield, goederenwa gons zijn van de rails geblazen qa tien tallen auto's zijn omgewaaid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1