NIEUWSBODE ZATERDAG 6 APRIL 1940 De Kerm ABONNEMENT Prijs f 1.5O p. kwartaal, buiten Zlorikze# fl.80. Voor het buitenland flo.— p. Jaar Afzonderlijke nummers B cent Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red,: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14308 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesj es" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur DE ZELFSTANDIGHEID DER GEMEENTEN 400 hunner hebben een Rijksbijdrage noodig De gemeentebesturen verkeeren bij het opmaken van hun naaste toekomstplan nen volkomen in het duister over de voornemens der regeering. Terecht schreef de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten dezer dagen in een adres aan de ministers van financiën en van binnenlandsche zaken: „Wij betreuren dezen gang van zaken in hooge mate, niet alleen omdat wij, na de bij herhaling door de regeering gedane toezegging, ons in onze verwach tingen teleurgesteld gevoelen, maar voor al ook, omdat van een nu reeds jaren voortdurenden toestand, waardoor de in Grondwet en Gemeentewet neergelegde beginselen van gemeentelijke zelfstandig heid in verdrukking komen, bij het uit blijven van regeeringsvoorstellen tot ver betering van dien toestand, verlenging en o.i. noodelooze verlenging dreigt. In 1940 zullen weer ongeveer vierhon derd gemeenten in eenigerlei vorm langs subjectieven weg een bijdrage van het Rijk noodig hebben om haar begrooting sluitend te maken. Het aantal wordt ech ter nog ongunstiger wanneer men daar bij bedenkt, dat tot deze 400 vele groote gemeenten behooren. En wanneer men zich indenkt wat het zeggen wil, dat ten aanzien van 400 van de ruim 1000 gemeenten in Neder land een bijzondere, van den grondwette- lijken afwijkenden, rechtstoestand is ont staan en dat de bestuurders van deze gemeenten gebukt gaan onder een steeds toenemend gemis aan zelfstandigheid en daardoor een verantwoordelijkheid voor den gang van zaken binnen eigen terri toir, dan moet men toch wol met ons tot de overtuiging komen, dat in dezen toestand zoo spoedig mogelijk verande ring moet worden gebracht. Inderdaad, het perspectief is voor de geementebesturen niet opwekkend. Bij het voorbereiden van de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1941 zullen stellig wel weer enkele kleine lapmiddelen worden voorgesteld. Wellicht zelfs hooren de gemeentebesturen daarvan eerst in Sept. 1940, bij het verschijnen van de Milli- oenennota, wanneer zij ook zelf de be grooting voor 1941.... gereed zouden moeten hebben! ONZE IN- EN UITVOER Controle-apparaat op vreemde goederen Met ingang van 8 April zal in Neder land een aantal maatregelen in werking treden met betrekking tot den invoer in en den uitvoer uit Nederland van de bij Koninklijke besluiten aangewezen goe deren. Deze regeling houdt verband met de te Londen gevoerde besprekingen. Eenerzijds zal worden overgegaan tot toepassing van de Invoernoodwet 1 9 3 9 op een reeks van goederen, die uit het buitenland in Nederland worden aan gevoerd. De strekking van dezen maat regel is te beschikken over een controle apparaat, dat waakt over den invoer van deze goederen; na hun invoer vallen deze goederen onder de Uitvoerver- bodenwet 1914. Als centrale instantie, welke vergun ning tot invoer verleent, functionneert de Algemeene Nederlandsche Invoer Cen trale (ANIC), Parkweg 13, 's-Gravenhage Voor den invoer van goederen, welke van overzee worden aangevoerd, is bo vendien vergunning tot adresseering van die goederen aan de ANIC vereischt. Deze adresseering houdt verband met de be sprekingen, welke door een Nederland sche delegatie te Londen'met de Britsche Regeering werden gevoerd, o.a. over de vergemakkelijking van de scheepvaart naar Nederland. Het arrangement moet eigenlijk worden beschouwd als de bestendiging van den toestand, zooals deze gedurende de on derhandelingen is geregeld en is er op gericht de moeilijkheden en bezwaren,, voor beide partijen voortspruitende uit den oorlog, zooweel mogelijk te vermin deren. Dit geldt voor wat Nederland be treft vooral de wijze (Waarop1 de aan-, voer is geregeld. De thans getroffen regeling is er op gericht dezen zoo ongestoord mogelijk te doen verloopen en het oponthoud vain| de schiepen zooveel mogelijk te bekorten door een vergemakkelijking van het on derzoek op contrabande. Echt Delltsch Blauw van „De Porceleyne Fles" Een mooi zoowel als praotieoh geschenk bij iedere gelegenheid Van deze fabriek ook fantasie tegels vaoaf f 1,60 Kunsthandel Frans Murk VERSCHILLENDE BERICHTEN Tekort in de kas van Breda De gemeenteraad te Breda Is gister middag telegrafisch bijeengeroepen tegen des avonds 9 uur in een spoedeischende geheime vergadering. Als eenig punt op de agenda kwam voor het verleenen van oneervol ongevraagd ontslag aan den gemeente-ontvanger, die nog slechts en kele maanden geleden bij zijn zilveren jubileum ten stadhuize werd gehuldigd, welk voorstel inmiddels is aangenomen. Reden voor het plotselinge voorstel van B. en W. moet zijn, dat er >een kas tekort is ontdekt van f12.000, welk te kort vermoedelijk door fictieve .boekingen aanzienlijk hooger zal blijken te zijn. Het kastekort werd ontdekt door den accountantsdienst van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Deze dienst stelde B. en W. van de ontdekking in kennis, waarop een justitieel onderzoek volgde. Dit onderzoek schijnt tegen den 63-jarigen gemeente-ontvanger dermate bezwarende feiten te hebben opgeleverd dat er gegronde vermoedens bestaan dat hij zich sinds een lange reeks van jaren aan ernstige fraude heeft schuldig ge maakt. Vrouw uit het raam gevallen Gistermiddag was in de derde Witten- bui gerdwarsstraat te Amsterdam1 de 88-jarige bewoonster van de derde ver dieping van perceel nummer 52 bij het open raam bezig met het afschuieren van een kleed. Het kleed gleed haar daarbij uit de handen, zoodat de vrouw, toen zij het wilde grijpen, het evenwicht verloor en uit het raam viel. Zij kwam terecht op den betonnen vloer van de binnen plaats en was vrijwel op slag dood. De vrouw was alleen thuis met haar; twee kinderen van resp. vier jaar en vier maanden. Linkerhand afgerukt Gisterochtend wilde de 71-jarige K. Hillcnaar, werkzaam op de timmerfabriek de Akerboom te Vlaardingen, een riem om de as van het drijfwerk leggen. Hij kwam daarbij met zijn mouw in aan raking met de machine, waardoor zijn linkerhand werd gegrepen en werd af gerukt. Dr. Moerman verleende de eerste hulp, waarna de man per auto naar de Noletstichting te Schiedam is vervoerd. Door boom getroffen Gisteren waren te V e 1 z e n arbeiders bezig met behulp van een lier, gerooide boomen op een vrachtauto te laden. Toen een zeer zware stam moest worden op geladen, brak de ketting van de lièr en de leider van het werk, zekere K. uit Purmerend, werd door den boom getrof fen en op slag gedood. Een andere ar beider, die zich niet tijdig uit de voeten kon maken, kreeg den stam tegen een der beenen waardoor een gecompliceerde breuk ontstond. Hij is per ziekenauto naar Purmerend vervoerd. Vrachtauto door trein gegrepen Gisteravond is op den onbewaakten overweg in de Kortfoortstraat te Oss een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 26-jarigen Eksters uit Nistelrode en den 24-jarigen Verhoeve uit Nuland het leven heeft gekost. Eksters bestuurde een vrachtwagen van de firma van der Oort uit Heesch. Verhoeve zat bij hem in de cabine. Bij het passeeren van ""den over weg werd de vrachtauto gegrepen door den trein uit 's-Hertogenbosch, welke om 20.29 uur te Oss moet stoppen. De auto werd in een langs de spoorlijn loopende sloot geworpen en totaal vernield. Beide inzittenden waren vrijwel op slag dood. RECHTZAKEN Spion voor de balie Ruim drie uren heeft gisteren voor de rechtbank te Rotterdam de behandeling in een zitting met gesloten deuren geduurd) van de zaak tegen den 50-jarigen gena- turaliseerden Duitscher, den ingenieur F. W. J. H. P. S,, uit Den Haag, gedeti neerd in het huis van bewaring te Rot terdam, die betrokken is geweest in het Haagsche spionnagegeval, waarvoor reeds de Haagsche rechtbank twee hoog geplaatste regeeringsambtenaren en de echtgenoote van een hunner heeft ver oordeeld. Uit wat omtrent deze zaak bekend ge worden is, (weet men, dat het hier gaat om een poging tot' het in handen spelen van een buitenlandsche mogendheid van berichten omtrent de positie en de la ding van Nederlandsche schepen, van wel ke berichten fotografische opnemingen waren vervaardigd. Het was bij een po ging gebleven, omdat de politie wist in te grijpien, voordat de fotografische pla ten waren ontwikkeld en voordat zij' dus hadden kunnen dienen voor het doel, waarvoor zij waren opgenomen. Het Openbaar Ministerie eischte de maximumstraf van acht jaar. Uitspraak 17 April e.k. LUCHTVAART «DE SCHOUWSCHE VOGEL» Woensdagavond kwam men in Hotel „Juliana" te Zierikzee bijeen, teneinde te geraken tot een definitieve oprichting van een zweefvliegclub op Schouwen en Duiveland. Het comité van oprichting heeft deze vergadering, onder voorzitter schap van dr. Stolte geleid en de plan nen, welke reeds in vergevorderd stadium verkeerden, aan de leden en belangstel lenden voorgelegd, waarna men er in slaagde een zweefvliegclub op te rich ten. Onnoodig te zeggen dat het militaire element sterk vertegenwoordigd was. Voor hen werd in verband met het lid maatschap de noodige soepelheid be tracht. De vereeniging, welke de naam draagt van „De Sehouwsche Vogel", telt momenteel 27 actieve leden, behalve de militairen, welke 14 tijdelijke introdu- cees vertegenwoordigen. Mededeeling werd vervolgens gedaan van het mate riaal. Hieruit stippen we het volgende aanEen zweefvliegtuig, alsmede een lierauto, zijn reeds aangekocht, terwijl de kabel beschikbaar wordt gesteld door de Kon. Ned. Vereeniging voor Lucht vaart. Mededeeling werd gedaan van de begiooting welke sluitend gemaakt kon worden, terwijl met de werkelijke zweef- activiteit reeds in begin Mei a.s. een aanvang gemaakt zal kunnen worden. Hiertoe zal voorloopig zeer waarschijnlijk het vliegveld te Haamstede benut kunnen worden, terwijl naar een eigen terrein gezocht zal worden. Uit de vergadering en daarbuiten is wel gebleken, dat de belangstelling voor de zweefvliegsport op Schouwen en Duiveland buitengewoon groot is te noemen en zeer zeker ook propagandistisch zal werken in verband met het vreemdelingenverkeer. Vervol gens werden 7 bestuursleden gekozen, welke zitting zullen hebben tot Septem ber aanstaande en dan zullen af treden. De functies werden onderling ge regeld. De voorzitter sloot hierna het offieieele gedeelte onder dankzegging de opkomst deze oprichtingsvergadering. AMSTERDAM - LISSABON Gistermiddag is die „Xema" PH—ARX, die den geregelden post- en vrachtdienst van de KLM op Lissabon geopend heeft, van haar eerste vlucht op deze lijn van Lissabon op Schiphol teruggekeerd. Gis termorgen te half zeven was het toestel van Cintra opgestegen; te 8.53 landde het te Oporto om bijl te tanken, te 9.52 is het Kaap Finisterre gepasseerd, en daarna in 3 uur tijds de Golf van Biscaye overgevlogen. Te 12.51 was de Xema ter hoogte van Quessant, te 13.20 boven het eiland Guernsey aan den ingang van het Kanaal, te 3 uur gistermiddag passeerde het Dungieness. Te ruim 4 uur kwam op Schiphol bericht, dat die Xema boven Haamstede was en even voor half vijf had zij! het einddoel, Schiphol, bereikt. WIST U Dat ook Nederland aan de top staat van de melkpoeder exporteerende lan- dan met 15.139 ton netto? Dat in Nederland meer radio-ontvang- inrichtingen zijn dan in Denemarken en Zwitserland samen? Dat de nieuwe sluis bij Wijk bij Duur stede Europa's grootste sluis voor de bin nenwateren is, dat de lengte 362 M., de breedte 18 M. en de diepte 13,7 M. bedraagt?, .4 IsJ Dat Nederland de eerste plaats inneemt ondei de landen, die gecondenseerde melk exporteeren en dat Nederland meer dan de helft levert van de op de we reldmarkt van dit artikel geplaatste hoe veelheden? Dat het eerste stoomschip, dat den Oceaan is overgestoken, een Nederlandsch schip is geweest? Dat in Vlaardingen de grootste super- fosfaatfabriek van Europa is en één der grootste ter wereld? Dat enkele jaren na dfe opening van het zendstation Kootwijk het Neder landsch intellect in samenwerking met de Nederlandsche industrie erin slaagde een kortegolf-verbinding tot stand te brengen tussehen Nederland en Neder- landsch-Indië, de eerste verbinding ter wereld op dit gebied? Dat het kustslation Scheveningen-Radio overal op de wereld wordt gehoord; dat buitenlandsche schepen slechts éénmaal Pch. behoeven te roepen om antwoord te krijgen? AUSTRALISCHE TROEPEN IN HET NABURIGE OOSTEN De Australische contingenten, die de EngeUche weer macht kwamen versterken, zyn in Klein Azië gele gerd, o.a. in Pa lestina, waar een af deeling een wan deling maakt door de nauwe straten van Jeruzalem, waar het tot voor kort steeds woelig was tussehen de Jodtm en Arabieren Controle op onze In- en uitvoer ven buitenlandsche goederen 400 Nederlandsche gemeenten hebben een Rijksbijdrage noodig Da eerste tocht Amsterdam Lissabon v.v. slaagde naar wensch .De Sehouwsche Vogel" gaat reeds in Mei a.s. zweefvliegen Zondag 7 April, 3 uur ds Reddiogius, afscheid 'pjinmiCf HERVORMDEN .Zon op: Zon onder: 7 April 5,22 18,43 8 April 5,20 18,45 Maan op: Maan onder: 7 April 5,12 18,32 8 April 5,35 19,35 Nieuwe Maan 20,39 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 7 April 2,43 15,09 8,20 20,24 8 April 3,16 15,42 8,50 20,55 KERKNIEUWS ELKERZEE, Geref. Kerk. Zondag 7 April, 'svoorm. 9,30 eb 'snam. 2 ure, Cand. G. van Doornik van Oostkapelle. ST.-PHILIPSLAND. Ger. Gem. Maandag 8 April, 's avonds 7 uur, ds. Earth van Nieuwerkerk. MARKTBERICHTEN Coöp. Veiling Zierikzee Veiling van 5 April. Spinazie 20—24; Witlof 13—16; Snijsla 25 cent per kg; Prei f5,60—7,20 per 100 kg-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1