NIEUWSBODE ICTORIA De Kern Wat n verschil C. J. J. VERTON ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kvvartaal, bulten Zierikze* fl.80. Voor het buitenland 110.— p. jaar Afzonderlijke nummers B cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave £N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red,: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14307 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80,cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staat de nieuwe Fransche politieke leider, Paul Reynaud, wiens opvat tingen over den huidigen toestand open baar zijn geworden door persartikelen en radioredevoeringen, alsook zijn ide alen omtrent de vredesdoeleinden. Tegen over den totalitairen oorlog van het Derde Rijk plaatst Reynaud den 'algemee- nen vrede, waarbij heel Europa weer vrij zou kunnen ademen. Er is echter iets méér noodig dan enkel en alleen de opening van het vooruitzicht, dat En geland en Frankrijk, nadat zij het regiem van Hitier zullen hebben ten val ge bracht en weder de militaire en politieke macht in West-Europa zullen hebben verworven, een „nieuwe orde" zullen stichten, die „voor onze kinderen en kindskinderen" vrede zal waarborgen. Ook in den wereldoorlog is Europa beloofd, dat de Geallieerden een orde van zaken zouden scheppen, waarin zoo wel de democratieën veilig zouden zijn gesteld als de kleine volken over hun eigen lot zouden kunnen beslissen. De willekeurige, harde vrede van Versail les, die ten doel heeft gehad Duitsch- land in toom te houden en het uitbar sten van een nieuwen oorlog te voorko- men, is echter een groote fout gebleken, dat de democratiën en de kleine volken zwaarder op de proef heeft gesteld dan ooit tevoren. Men vergeet niet, dat deze vrede voor een groot deel het werk is geweest van Frankrijk, van den tijger Clemenceau. Europa mag zich niet weder door al- gemeene termen in slaap laten wiegen. Reynaud staan bepaalde denkbeelden voor den geest: hij gewaagt van een econo mische organisatie van Europa en verwijst voor de politieke, bestuurs- en juridische organisatie van ons wereld deel naar het beeld van de Vereenigde Staten van Amerika, waar 48 staten zich hebben saamgevoegd tot een sterke on derlinge belangengemeenschap. Reynaud waarschuwt Europa ervoor, dat het zich, indien het niet wil ondergaan, in deze richting dient te oriënteeren. Hij ziet in het bestaande Fransch-Britsche econo misch accoord het prototype voor de la tere organisatie van geheel Europa. En hij meent, dat te zijner tijd de Britsche en Fransche democratieën alle vrije vol ken van Europa, evenals van overzee, zullen moeten uitnoodigen om het pro bleem nader te overwegen en te regelen. Het is nu nog niet de tijd te voor spellen, welke kansen de ideeën van den Franschen diplomaat in het huidige, door twisten verscheurde Europa, kunnen heb ben. Ons werelddeel heeft zeker behoefte aan een „totalen vrede", onder conditie dat met de belangen van alle volken wordt gerekend, wanneer eenmaal de diplomaten aan de conferentietafel plaats nemen en zich niet laten leiden door blinden haat en grof egoïsme. TWEEDE KAMER Heffingen tot delging der mobiliiatie-uitgaven aanvaard De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 75 tegen 5 stemmen het wetsontjwierp heffingen ten behoeve van het Leuning- fonds 1940 aangenomen. (Tegelni stemden de communisten, NSB en CDU). Bij1 dit ontwerp Iw'ordt het bijzondere invoerrecht voor benzine verhoogd, even als het invoerrecht voor benzol. Voorts wordt een heffing van 15 op centen voorgesteld op de successiebelas - ting en een heffing op de tot dusver on belast gebleven koffie. Tenslotte wordt voorgesteld verhooging van den suiker- aceijins. Een amendement van dein heer Van Gelderen, (SDAP) om de heffing op kof fie te doen geliden tot 30 April 1941f werd verworpen met 54 tegen 24 st. (Vóór stemden SDAP, NSB, Communisten en de CDU). Een gelijksoortig amende ment ten aanzien vaini den verhoogden accijlns op suiker werd door den minis ter overgenomen. Bijl nota van wijziging stelde de min. tenslotte voor, de overige heffingen, uit gezonderd de verhooging van de succes siebelasting. te doen gelden tot 1 Mei 1943. In het verloop zijher rede heeft de minister doen uitkomen, dat Nederland als koffie-drinkende natie zich over die heffing nieit te beklagen heeft. In Zwe den, dat ons de laatste jaren herhaalde malen als economische heilstaat is voor gehouden, zijln op het stuk van de kof- Dr. FRITZ TODTi de schepper van de Siegfriedlinie en de Duitsche auto-strada, welke door Hitier tot minister van bewapening en munitie is benoemd. fie rigoureuse maatregelen getroffen. En toch is dit land, met 7.75 k.g. aan jaar- lijkseh koffie.verbruik per hoofd der oe- volking, kampioen. In Nederland d'oetme,n via 4.6 k.g. per hoofd, blijkbaar veel, minder aan koffie-praat..... Wat nu de keuze der vier heffingen treft (koffie, suiker, benzine en succes sierechten), deelt de minister mede, dat hij' aanvankelijk aan ieen verhoogiing van het tarief der omzetbelasting, en wel voor de gewone artikelen van 4 op 5 procent ©n voor de weelde-goedereni van 10 op 12.5 procent had gedacht. Op dit oogenblik meende hij; daarvan te moe ten afzien. De verhooging van de weelde. tabel van die belasting wordt echter, slechts op ieen bate voor de schatkist van 1 millioen gulden geschat. Be la si ting van weelde aldus Jhr. De Geer is psychologisch een uitnemende zaak. Fiscaal zet het weinig zoden aan den dijk. Bijl de replieken bleek voor de hef- f i n g-i nue e n s, welke door mr. De Wilde werd aanbevolen, ook bijl de sociaal-de mocraten en roomsch-katholieken, bij1 mon de van dé heeren Van Gelderen (SDAP) en mr. Teulings (RK) sympathie te be staan. Minister De Geer heeft echter uit eengezet, dat in den vorigen oorlog min. Van Gijln met een dergelijke heffing, maar dan verdeeld over drie jaren, n.l. de ver dedigingsbelasting, niet eerder is gekoi men dan in 1916. Wel staat vast, dat na de gisteren aanvaarde, 't volgend jaar nog nieuwe heffingen te verwachten zijln. Uit den aard der zaak denkt men daar bij in de allerlaatste plaats aan verhoo ging van koffie, suiker en benzine, waar van thans het „plafond" is bereikt. SCHERPER CONTROLE OP HET ACHTERLICHTJE De politie zal krachtiger gaan optreden De minister van Justitie heeft aan de procureurs-generaal een brief gezonden, waarin er op Wordt gewezen, dat de naleving van het voorschrift, dat motor'- irijltuigen op meer dan twee wielen voor zien moeten zijln van een of twee ach-i terlichfcen, welke achterwaarts duidelijk zichtbaar voor het achterkomend verkeer een rood licht uitstralen, te wenschen laat. De minister verzoekt daarom te be vorderen, dat op de naleving van dit Sir PERCY LORAINE, de Britsche gezant te Rome voorschrift nauwlettend toezicht Wordt geoefend, evenals zulks zal dienen te ge schieden ten aanzien van de naleving der bepalingen betreffend© de verboden verblindende verlichting. Eenzelfde ge dragslijn moet worden gevolgd ten op zichte van het verbod, om over een weg te rijden met een motorrijtuig of een volg wagen, die roet inbegrip van de la ding 31/2 meter boven den weg reikt. Ten aanzien van het voeren van roode achterlichten door wielrijders is den mi nister de wenschelijkheid gebleken terug te komen op de tot dusver toegelaten te. gemoetkomende regeling, daar de prac- tijk heeft uitgewezen, dat hoewel deze regeling ten aanzien van.1 te goeder trouw zijinde overtreders zeer voldeed, deze re geling tengevolge had, dat een deel der wielrijders hiervan misbruik maakte, met gevolg, dat het aantal wielrijders, in het bijlzonder in de groote steden, dat zich na zonsondergang bijl den, weg bevindt, zonder voorzien te zijln van een rood licht uitstralend achterlicht, nog vrijt aan zienlijk is, hetgeen gelet op de verkeers veiligheid als een ongewenschte toestand moet worden beschouwd. In verband hiermede heeft de minis'- ter thans bepaald, dat in den vervolge ook dan verbaliseerend moet worden op getreden, indien de in overtreding zijn de wielrijder ter plaase van aanhouding en binnen korten tijld er niet in slaagt het achterlicht in behoorlijk brandenden, toestand te brengen. KORT EN BONDIG De groote Donaudam bij Bezdam, aan de Hongaarsehe grens, is doorge broken, waardoor de vruchtbaarste pro vincie van Joegoslavië, Batsjka, bewoond door 200.000 personen, gevaar loopt. In de stad Novisad, welke 80.000 inwoners telt, staan reeds duizend huizen onder water, te Belgrado eenige honderden. De schade zou volgens schatting tot dus ver meer dan een half milliard gulden in Nederlandsch geld bedragen. Maarschalk Goring, minister-president van Pruisen, publiceert de Pruisische staatsbegrooting voor het op 1 April ingegane dienstjaar 1940. Zij be loopt 2.626.000.000 mark, waarvan aan ge wone 2.598.000.000 en aan buitengewone uitgaven 28.000.000 mark. In 1940 zal de Pruisische staat 1,385.000.000 mark bij dragen in de oorlogskosten. De gewone uitgaven zullen worden verlaagd met 110.000.000 mark. is is Zooals bekend heeft Engeland een groot aantal vliegtuigen in Amerika be steld, Hieromtrent wordt van Britsche zijde gemeld, dat de Geallieerden zoo doende de beschikking krijgen over ge vechtstoestellen, welke een snelheid van meer dan 640 km/uur kunnen bereiken. De nieuwe tweemotorige „Lockheed" zou zelfs een snelheid van 800 km. kunnen bereiken. Het toestel bezit vier kanons. De Britsche „Spitfire" is uitgerust met 8 mrchinegeweren, de Duitsche „Messer- schmitt 110" met vier machinegeweren en twee kanons. De „United Press" meldt uit Berlijn, dat er een plan is gepubliceerd dat, naar verklaard wordt, voor den volgenden winter een herhaling van de kolen- schaarschte van dezen winter zal voor komen. In alle huizen zullen binnenkort kolenvoorraden worden aangelegd voor den volgenden winter. De verbruikers moeten hun eigen kolen bij de distributie- bureaux gaan halen. De toegestane hoe veelheid wordt niet vermeld. Kortgeleden zijn elf vrouwen aan de noordwestelijke grens van Britsch-Indië ontvoerd als represaille tegen het buit maken van 60 geweren. Dit dreigt de oorzaak te zullen worden van verdere moeilijkheden. De vrouwen werden ontvoerd gedurende Vijandelijkheden van minder belang «tusschen twee rivali- secrende hoofden. Invloedrijke „neutra len" trachtten vergeefs den terugkeer der geweren in ruil voor de vrouwen te bewerkstelligen. Binnenkort is de benoeming te ver wachten tot gezant te Kopenhagen van dr. Ph. C. Visser, thans Nederlandsch gezant in Turkije, die in de plaats zal treden van H. W. G. M. ridder Huyssen van Kattendijke, die, zooals we dezer dagen meldden benoemd is tot ge zant bij het Quirinaal. Dr. Ph. C. Visser, Karakorumreiziger van wereldfaam1, be gon zijn diplomatieke loopbaan in 1931. Reynaud's opvattingen over den totalitairen vrede In Europa Heffingen ten behoeve van het Leeningsfonds door de Kamer aanvaard Scherper controle op 't achter lichtje wordt aangekondigd Duitsche sleepboot redt veertien Nederlandiche schipbreukelingen België vertrouwt zijn Clipper- post toe aan de K.L.M.-toestellen Eenige regen Tengevolge van het overstroomen van de Ternes en het Bega-kanaal, welke door Joegoslavië loopen voor zij den Donau bereiken, staat in het Rumeensche Ba naat een oppervlakte van 100.000 ha. van het beste land onder water en loo pen honderden dorpen gevaar. Een der oorzaken is het sluiten der sluizen bij de Roemeensehe grens. Een R'oemeensche de legatie heeft zich naar Joegoslavië bege ven om het openen der sluizen te vragen. De Belgische P.T.T. heeft besloten om met ingang van 15 April de luchtpost, welke bestemd is voor den Clipper- dienst Lissabo n—N e w York, mee te geven met de K.L.M.-vliegtuigen van den dienst Amsterdam—Lissabon v.v. Ook de voor België bestemde post uit Ame rika zal door de Nederlandsche machines van Portugal naar Amsterdam worden vervoerd. Tot nog toe ging de Belgische luchtmail van en naar de nieuwe wereld via Frankrijk. De Chineesche ambassadeur te Londen Kwo Tai-hi. heeft in een tafelrede ge zegd „De door Japan in het verre Oosten nagestreefde vrede is dezelfde vrede, waartegen de geallieerden den strijd hebben aangebonden: het is de vrede van het kerkhof". Hij voegde eraan toe, dat als de Vereenigde Staten en Groöt Brittannië het leveren van grond stoffen aan Japan zouden staken, dit land den oorlog niet langer dan een jaar zou kunnen voortzetten. Nijverheid en Techniek Rijksweg Moerdijk Roosendaal Mat de werkzaamheden voor den aan leg van den nieuwen, 32 m. bredefnj rijks weg Moerdijk—Roosendaal zal, naar ver wacht mag worden, binnenkort bego|nnën worden. Deze weg, die zal loopen van Moer dijk naar den rijksweg Roosendaal-Wouwi welke laatste hij met een viaduct over schrijdt, om vervolgens, na een bocht te hebben gemaakt om het dorp Wouw heen, op den rijksweg Wouw>—Bergen op Zoom te eindigen, is bedoeld1 als een verbinding van Zeeland met het centrum des lands. Er komen in dezen weg drie viaducten, waarvan een over den vliet benoorden Roosendaal en eelm over den rijksweg Roosendaal—Wouw. Aan een viaduct op dit laatste punt is de voort keur gegeven. Het traoee van den weg is thans geheel vastgesteld. Het kwam tot stand op wel zeer ongebruikelijke manier. Er werden n.l. groote witte vak ken gemaakt op het terrein van Roosen daal tot Moerdijk, waarna de aldus ge- maakte ruwe schets uit de lucht werd gefotografeerd. Hdbl, Een rondborstige zeeman uit Veere, Droeg 's winters noeil wollen kleeren. Hij zei„Bij die kou Krijg ik TIP van de vrouw, Dan kunnen geen stormen mij ieeren". 'n TIP VAN BOOTZ Inz dhr. H. F. te Amsterdam ontving een Heseh TIP Dépositair: Wijnhandel M. C. v. d. VLIET, Zierikzee bespiegelingen van B. Spiegel Verzekeringsagent. maakt zoo'n 500 gld. Die jongen W. bijvoorbeeld. Van daag vertelt hij mij ineens dat hij filiaalhouder is geworden - een prachtbetrekking. Vereischte was o.a. een borgstelling van f. 500.- en die had zijn vader bij de hand door die Spaarverzekering van ons. Thuis ivaren ze overgelukkig vertelde hij. Ik herinner me nog, wat een moeite ik indertijd gehad heb om zijn vader van het nut van een Spaarverzekering te overtuigen. Dat overkomt ons dagelijks. De menschen denken dat ik ze iets wil „aanpraten", maar ik weet uit ervaring, dat de stap die zij over wegen, verstandig is, ja, een nood- i zaak. Heusch, volgt U mijn raad m en vraag eens inlichtingen over ^Spaarverzekering bij: V1 - T 'N.V. VERZEKERINGSBANK KEIZERSGR. 126-128 - AMSTERDAM TELEFOON 44960 J^anletlalleü} Zwezerik- en Kalfscroquetten 2 voor 25 et Vleeschbroodjes 10 ct Crème Gebakjes S Bonbons en Chocolade Verschillende Koekjes Op bestelling mooie Taarten, voor iedere gelegenheid Uw adres voor het braden van groote stukken vleesch VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE laai Zon op: Zon onder: 6 April 5,25 18,41 Maan op: Maan ondar: 6 April 4,50 17,28

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1