Uit Stad en Provincie IK HEB GEKOZEN SANOSTOL Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. RADIOPROGRAMMA Woensdag 3 April HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. NCR V-uitzending. 6,30—7 Onderwijs fonds voor de scheepvaart. 8 ANP; 8,05 schriftlezing; 8,20 gram.; 9,30—9,45 ge- lukwenschen; 10,30 morgendienst; 11 gr.; 11,15 pianovoordracht; 12 berichten; 12,15 gram.; 12,30 ANP; 1 Amsterdamsch Sa lonorkest; 2,30 voor postzegelverzame laars; 3 zang, piano en cello; 4,15 gr.; 4,55 felicitaties; 5 voor de jeugd; 5,45 —5,55 en 6 gram.; 6,30 taalles en tech nisch onderricht; 7 berichten; 7,15 Frie- sche uitzending; 7,45 gram.; 8 ANP, in ternationaal overzicht; 8,25 herdenking van Marnix van St. Aldegonde; 10 ANP, actueel halfuur; 10,30 gram.; c.a. 11,50— 12 schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitzending, 10—10,20 v.m. en 7,30 —8 VPRO 8 ANP; 8,10 orgelspel; 8,45 gram.; 9,30 keukenpraatje; 10 morgen wijding; 10,20 voor arbeiders in de Con tinubedrijven; 11,30 voor de vrouwen; 12 VARA-orkest; 12,45 ANP, gram.; 1—1,45 VARA-orkest; 2 voor de vrouw; 2^30 cello en piano; 3,15 voor de kinderen; 5,30—6 gram.; 6,05 orgelspel; 6,30 „Dron ken chauffeurs voor den rechter"6,50 zang met pianobegeleiding; 7,05 felicita ties; 7,10 „Van streven en strijden"; 7,30 „De moderne vergadering bestaat 75 jaar" 8,03 ANP; 8,20 Rosian-orkest9 VARA- Maandrevue; 9,30 De Ramblers; 9,50 „Schuldig of onschuldig?"; 10 kwintet concert; 10,40 medische vraagbaak; 11 ANP; 11,10 orgel en zang; 11,45—12 gr. ZIERIKZEE. De bekende boottochten naar Zierikzee en terug rond Walcheren, zullen dezen zomer, in verband met de militaire maatregelen, niet kunnen worden gehouden. Met ingang van 1 April is aan de Inspectie der Directe Belastingen alhier werkzaam gesteld als schrijver, de heer A. Smallegange alhier. BURGH. Onder voorzitterschap van oud- burgemeester Boot, hield Vrijdagavond, in hötel „De Koster", V.VV. haar jaarver gadering, welke behoorlijk bezocht was. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mee, dat de Koninklijke goedkeuring binnenkort opnieuw moet aangevraagd worden, van welke gelegenheid gebruik gemaakt zal worden de statuten te wij zigen en een Huish. Reglement samen te stellen. Verder deelde ^hij mee, dat de heeren W. G. Boot Jz. en G. A. van Zuijen als bestuurslid hebben bedankt. Hij dankt beide heeren voor hetgeen zij in het belang van VVV hebben gedaan. Na voorlezing der notulen, komt een in gekomen brief ter sprake, waarin ge vraagd wordt of het inderdaad waar is, dat in het a.s. seizoen groote gedeelten van het strand afgesloten zullen zijn. In dit verband leest de voorzitter een stukje voor uit de Nieuwsbode van Vrij dagavond, van de hand van burgemees ter Röell, waarin opgekomen wordt te gen het absoluut onjuiste bericht, dat in de verschillende bladen heeft gestaan omtrent de afsluiting van het strand van Westelijk Schouwen. De heer v. d. Ven brengt hulde aan burgemeester Röell voor zijn activiteit in deze zaak. Burgemeester Röell licht daerna dit punt uitvoerig toe. De voor zitter brengt ook dank aan burgemeester Röell, alsmede burgemeester van Citters vöor hun voortvarendheid in deze Het jaarverslag dat nu volgt vermeldt, dat er 149 leden zijn, evenals het vorig jaar. Verder stippen wij hieruit aan, dat het bezoek met 20 pet. is toegenomen. Vele geneesmiddelen danken hunne werking aan het geloof dat de zieke heeft in hun heelkracht. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden 34 door Agathe Pogner Wat ben je vroeger geweest? Hij kromp verschrikt ineen. Heb ik daar in koortsaanvallen over gesproken? Nee? Niet? Dan zou ik er liever over zwijgen! Zooals je wilt! Ik riep Tychon en Nikita, opdat zij hun kameraad met zijn herstel zouden kunnen gelukwenschen. Daarop floot ik mijn honden en haastte mij naar buiten Ik verlangde met smart naar wat frissche lucht. Toen ik terugkwam, bleek Wadim uit mijn kamer te zijn verdwenen. Op tafel echter lag een stukje papier, waarop slechts drie woorden waren geschreven: Hartelijk, hartelijk dank Ik borg het briefje als een kostbaar document in mijn portefeuille. Maar op hetzelfde oogenblik bekroop mij een soort voorgevoel, dat ik Wadim dit briefje eens met nog inniger dank zou moeten teruggeven. Gisteren is Wadim den geheelen nacht opgebleven. Toen de Kerstnacht over de aarde daalde, begaven wij ons op weg De Plompetoren was bezocht door 717 personen. Voor het komende seizoen worden veel gasten verwacht. De reke ning wees aan in ontvang en uitgaaf f 507.44 en f 315,03i/o, alzo(oi een goed slot van f 192,40i/o. De heer J. H. Lan- degent bracht als rapporteur verslag uit van de financieele commissie, die tot goedkeuring adviseerde, waartoe conform besloten werd. Hierna stelde de voorzitter de behan deling van de wijziging der statuten, alsmede de vaststelling van een Huish. Reglement aan de orde. Deze zaak was doo^ een commissie uit het bestuur in orde gemaakt. Daar niemand hierover het woord verlangde, werden beidez.h.s. aangenomen. Als plaatsvervangend lid in de financieele commissie werd aangewe zen K. Lemsom. Bij het punt bestuursverkiezing deelde de voorzitter mee, dat hij zich niet meer herkiesbaar stelde. Hij dankte bestuur en leden van V.V.V. voor de prettige sa menwerking en wenschte V.V.V. een voortdurende bloei toe. In zijn plaats werd als bestuurslid gekozen de heer B. Th Boot C.Wz., terwijl de heer A. F. K. Brandes als bestuurslid herkozen werd. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van f 403,75 met een post van f 47,75 voor onvoorziene uitgaven. Bij de rondvraag vroeg de heer Lijsen naar de aan te leggen wegen en wan delpaden. De heer Korteweg deelde mede, dat dit wagens gebrek aan werkkrachten nog niet geschied was. De heer L. J. Blom verzoekt een boom in Toledo's Gat op te ruimen, daar hij erg in de weg staat. Burgemeester Röell lichtte dit punt toe. De heer S. Geleijnse deelde mede, dat gasten er over klagen, dat de reis van Rotterdam naar Westen Schouwen duurder is dan omgekeerd. Aan de R.T.M. zal gevraagd worden hierin medewerking te verleenen, terwijl voorts zal gevraagd worden op de boot Zijpe Anna-Jacoba-polder de tarieven duidelijk aan te geven, vooral voor de buiten landers. Naar aanleiding van een opmerking uit de vergadering zal aan P.T.T. ge vraagd worden aan het postkantoor postzegelautomaten aan te brengen. Hier na sprak de vice-voorzitter, burgemeester Röell den scheidenden voorzitter toe en bracht hem dank voor alles wat hij gedurende meer dan 25 jaar voor V.V.V. heeft gedaan. Hij stelde daarom aan de vergadering voor den voorzitter te be noemen tot eere-Iid, hetgeen met een krachtig applaus begroet werd. De voor zitter dankte voor deze onderscheiding, die hij gaarne wilde aanvaarden. Hierna volgde sluiting der ledenvergadering. In de daarna gehouden bestuursverga dering zijn burgemeester Röell tot voor zitter en burgemeester van Citters tot vice-voorzitter gekozen. OUD-VOSSEMEER. Reeds geruimetn tijd liet de toestand van het brandweer materiaal veel te wenschen over. Mede met het oog op de taak van de brandweer in het luchtbeschermings.- plan werd overgegaan tot aankoop van een motorspuit, welke Zaterdag j.l. in tegenwoordigheid van de leden van den raad, werd beproefd. Het resultaat dezer beproeving was van dien aard, dat met recht van een aan winst kan Worden gesproken. De water stralen bleken tot halverwege den kerkr- toren te reiken. Zorg voor de brandi weer behoorde reeds in de vroegste tij;- den tot de gemeente-huishouding. Aan vankelijk volstond men met het geven van voorschriften ter voorkoming van brand, b.v. geen sintels werpen op mest vaalten, in zwingelkooien, geslotein: lan taarns enz. Op het bouwen van (woningen gedekt met leien of pannen was eep pre mie gesteld. De eerste aanschaffing van materiaal om brand te bestrijden vond in deze ge meente plaats in het dienstjaar 1640,-'41, in.l. koop van 23 brandemmers met be schilderen, kosten L 8.1.4. In het diensfy jaar 1725.'26 werd betaald aan Sr. Ste- naar de kruisen, want waar dooden lagen beweerde Nikita, daar was het steeds een vreedzame plaats. Wij stonden bij de kruisen. Niemand sprak een woord, maar elk van ons dacht met weemoed aan de mannen, die hier rustten en die, zoo ver van hun vaderland den dood hadden gevonden. De wolkensluier boven ons viel plotse ling uiteen; een kleine fonkelende ster vertoonde zich voor onze blikken. Zoo hebben we altijd Kerstmis ge vierd, zei Nikita zacht, terwijl hij naar boven wees. Telkens is zij gekomen. Geen enkele maal heeft zij ons in den steek gelaten. Lang staarde ik omhoog; desondanks kon ik echter niet met zekerheid zeggen: was het werkelijk een ster, wat daar boven flonkerde? Gf was het ons geloof? Maar misschien was het toch een ster Want ze straalde ons alle vier uit de oogen. 1 Januari. Dertig graden vorst. Windstilte. Duis ternis. De wolken hangen laag en dicht op een gepakt aan den hemel. Het scheelt niet veel, of zij raken de aarde. Vandaag, op Nieuwjaarsdag, heb ik weer een gedicht geschreven. Ik weet niet goed meer, hoe het gebeurde maar het stond plotseling op papier. Het was uit de duisternis geboren. Ik \'ahu<iiirdig LEVERTRAAN PRODUCT muf frisschcn I 1.40 PER FLACON - FAMILIEVERPAKKING 2,75 phanus Vilaan nopens leverantie van een brandspuit L 18.16.8, z'ijtnd-e de helft van de koopsom; de andere helft betaalde de Ambachtsheerlijkheid. De zaak werd blijkbaar flink aangepakt, want in 172Sr '27 werd aan den timmerman G. v. d. Leek voor ,,'t maken van brandgereetschap soo ladders als anders L 2.8.6 betaald. Naast, de brandspuit bleven de emmers in gebruik. Eerst in 1779 werd overge gaan tot stichting van een brandspuiten huisje, gebouwd door Lourens van Hiele. op ongeveer dezelfde plaats als het te genwoordige. ST.-MAARTENSDKK Burgerlijke Stand over Maart. Geboren: 7. Maria Hendrina, d. van M. Nelisse en A. M. van Beveren; 11. Jan Marinus, z, van H. J. van Splun- ter en L. N. Boot; 19. Gerard Bartel, z. van P. B. de Viet en A. W. Priem; 25. Adriaan, z. van P. N. Westdorp en J. Polderman; 24 Johannes Cornells, z. van C. Wielaard en E. P. Oostdijk; 29. Hans Heinrich, z. van H. H. Schuller en G. Harthoorn. Ondertrouwd: 7. J. Koop man, jm., 19 j. en E. P. Deurloo jd., 18 j.; 14. B. W. Baaij, jm., 24 j. en N. J. Vroegop jd., 25 j. Getrouwd: 21. J, Koopman, 19 j., en E. P. Deurloo, 18 j.; 28. B. W. Baaij, jm., 24 j. en N. J. Vroegop, jd., 25 j. Overleden: 13. Leen-' dert Stoffel, 22 j:,' z. van P. van Beveren en M. van Zetten; 20. A. Scherpenisse, 81 j., wed r van B. Carol. Gevestigd: W. Vermaas en gezin uit St.-AnnalandC. J. Lindhout uit Poortvliet; C. van Haaften en gezin uit Stavenisse; P. Nouwen uit St.-Philipsland H. Charpentier en gezin uit Roosendaal. Vertrokken: L. P. van Beveren naar Harderwijk; P. M. Bil en gezin naar Rotterdam; D. J. Bentschap Knook naar Wassenaar; J. W. van der Klooster naar Poortvliet; A. van Haaften naar Hilver sum; J. A. Bazen naar Hilversum. THOLEN Burg. Stand. GeborenLeun. tje Lena, id. van J. v. Elsacker en L. L. Lindenbeirg. Overleden: G. de Kok, 83 j., wedm van J. Oostdijk; W. L. Gebraad, 77 j., eehtg. van J. M. Schipper; J. Meilise, 57 j., eehtg. van M. Klieppe. Gehuwd: H. M. Uijll, 27 j., en J. Pot ter, 24 j. GEMEENTERAAD TE OOSTERlAND Polder en gemeente bekoitigden het sneeuwruimen Vergadering van Zaterdag 30 Maart. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Besloten wordt adhesie te betuigen aan het adres van het Lan delijk comité voor de openbare school aan de Slaten-'Generaal, betreffende een technische herziening van art. 22bis der L.O.-wet 1920, waardoor het niet meer noodig zal zijn telken jare te beslissen over het instandhouden van scholen. Aan C. Stouten Hz. wordt over 1939 ont heffing verleend van het betalen van schoolgeld. Met het oog op het over schrijden van eenige posten wordt de begrooting 1939 gewijzigd. Overgegaan wordt tot het benoemen der leden, welke )op 1 Mei a.s. aftreden van de commissie denk, dat ik het daarom „Verlangen naar het licht" noemde. Vroeger heb ik af en toe voor Taja wel eens een p'étfr verzen gemaakt. Dat was eigenlijk vanzelfsprekend, want men beweert, dal elkeen, die lief heeft, aan het dichten slaat. Waarom denk ik, sinds ik hier ben, zoo zelden aan Taja? Heeft mijn licha melijke vermoeidheid daaraan schuld? Of hebben de wateren van den onmete- lijken oceaan werkelijk alle herinneringen vervaagd en uitgewischt? Nochtans dwalen mijn gedachten van tijd tot tijd nog wel eens naar het vasteland, naar Maria, naar Tit, naar Pascha en mijn kleinen broer, dien ik nooit gezien heb. Maar nu begrijp ik ook, waarom zoovele gezinnen uiteen vallen, wanneer geen sterke, innerlijke band hen samen bindt. Neen, men mag dan den mensch als individu nog zoo hoog aanstaan, de ze gen en de kracht liggen slechts in het gezin. 1 Februari. De eerste tien dagen van het nieuwe jaar zijn wij het huis vrijwel niet uit geweest. Sneeuw, sneeuw en nog eens sneeuw! Waar zij vandaan kwam en waar zij bleef, zal wel altijd een raad sel blijven! Het grootste raadsel echter lvormde wel het feit, dat wij onder de lot wering van schoolverzuim. Het mee- j rendeel der tegenwoordige leden komt niet voor herbenoeming in aanmerking, omdat zij geen ouders zijn van school gaande kinderen. Bij stemming ontvangen de heeren Joh. Boogert, J. G. Boot, J. J. G. Brouwer, Joh. Hage en D. Kosten meerderheid, zoodat deze benoemd zijn. Voorts ontvangen de heeren L. J. de Jonge 3, Adr. van 't Hoff M.Pz. en J. Z. Zeeman ieder 2 stemipen, terwijl op de heeren W. Bakker en D. Istha elk 1 stem wordt uitgebracht. Voor de com- J missie le Sirjansland worden de heeren L. C. Broer en M. Stuik met algemeene stemmen benoemd. Mede wordt benoemd de heer L. Kliek. De heer J. A. de Rijke ontvangt 3 stemmen. Dan komt in behandeling een voorstel B. en W. tot het aanbrengen van een bovenvertrek in de woning van het hoofd der school tc Sirjansland, hetwelk wordt aanvaard. B. en W. stellen daarop voor met overlegging van een advies van den Inspecteur der Volksgezondheid tot het onbewoonbaar verklaren der woning B39 te Sirjansland, waartoe wordt besloten. Het primitief-kohier van de hondenbelas ting, aangevend een getal van 99 hon den, wordt vastgesteld op een totaal be drag van f 396. Aan A P.C. wordt op nieuw vergunning verleend tot het plaat sen van een benzinepomp op gemeente terrein bij P. Kesteloo tot 1 Januari 1950, tegen een recht van f 1 per jaar. Goedgevonden wordt de kosten, gevor derd voor het sneeuwruimen op wegen in onderhoud bij den polder, gezamen- lijk met polder en gemeente te dragen. 1 De voorzitter deelt mede, dat op 2, 3 en 4 April een tentoonstelling zal plaats vinden van de luchtbescherming, j uitgaande van de Nederlandsche Vereeni- 't ging voor Luchtbescherming. Aan Burgem. en Wethouders wordt een crediel verleend voor het bestrijden der kosten. Bij de rondvraag wijst de heer Hage op de aanwezigheid van put ten in straten. De Waterleiding-Mij. zal voorziening op eenige voorkomende plaat sen worden verzocht. De heer Stuik be spreekt de Vestigingsbepaling voor de werkloozenzorg ten aanzien van enkele personen, die nog geen jaar werkelijke woonplaats hebben in de gemeente. De voorzitter licht deze bepaling nader toe. De heer van der Have brengt een ver zoek over tot het verwijderen van den trap naar de Geule bij de school. Deze zal evenwel blijven bestaan. De heer de Rijke heeft klachten vernomen, om trent de bestrating van den Achterweg bij de muziektent. Hierin zal worden voorzien bij beschikking over den straat maker. Daarna sluiting. WEERBERICHT VerwachtingAanvankelijk betrokken tot zwaar bdwiojkt met plaatselijk eenige regen, later brekende bewolking, Iwteinig verandering in temperatuur, meest ma tige Zuidelijke tot Westelijke wind. BOEKEN EN BROCHURES „HET VOLK VAN VREDERIJK", P. Maaskant, Uitg. Stemerding Co., Rotterdam. Achter het pseudoniem van P. Maas kant verschuilt zich een kenner van het boerenleven op de Z,-Hollandsche eilan den, die de sfeer van de boerenhoeven aanvoelt en de mentaliteit hunner eige naren peilt. In het „Volk van Vrederijk" beschrijft Maaskant een boeren-familieroman in een bepaald licht, met een zekere tendenzi, in de verhoudingen tusschen de heer- schers van Vrederijk. Stoere figuren, har de koppen, onwrikbare opvattingen we ven zich rond Klaas Dekker en meester Poldervaart, die uit den kleinzoon wat anders wil zien groeien, hetgeen natuur lijk aanleiding tot heftige botsingen geeft. Ingewikkelde problemen of zielsconflic ten worden niet uiteengerafeld, maar goed zijln de schilderingen van de „stee" ge typeerd, zóó dat men ze ziet staan in de pokterpamorama's, waarin Geervliet of Simomshaven, aan den kaint van het woe lige Spui. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» door G. Th. Rotman 43. Als een kind huilde de arme man zich tenslotte in slaap, uitgeput als hiji was door alles, IWat hij' die dag al mee gemaakt had. Van de weeromstuit dutte ook mevrouw in en zoo zaten ze allebei als om strijld te knikkebollen. Niemand was er die hen Wekte en den trein tufte meer steeds door. vele stations voorbijlf... DE GEIT ALS MASKOTTE Een Britsch regiment uit Wales, dat in Frankrijk in garnizoen ligt, heeft zich als maskotte een geit aangeschaft. Bovenstaand plaatje toont hoe de geit met de bewoners in kennis wil komen. ongelooflijke massa nog niet bedolven waren. Later brak een mooiere tijd aan, waarin de maan dag en nacht aan den hemel stond en hel Noorderlicht zijn stralende wonderen aan het firmament tooverde. Natuurlijk gingen wij toen direct op pad en op tal van kleinere en grootere tochten wisten wij een rijken buit te verzamelen. Een van deze tochten had ons bijna het leven gekost! Wij waren niet ver gegaan, slechts een paar kilometer en vier prachtige rendierherten lagen aan onze voeten. Opgewekt en hoogst vol daan keerden we met onzen buit naar huis terug. Van de vier huiden, die wij reeds gelooid hadden, zouden we nieuwe bontjassen kunnen maken, zoodat we tenminste iets behoorlijks konden aan trekken, als de zon, van haar winter reis terugkeerend, weer bij ons haar opwachting zou komen maken. Opgewekt vervolgden wij onzen weg. Wij hadden nog maar twee of drie kilo meter af te leggen, toen eensklaps een geweldige storm opstak. Hij speelde met ons of we poppen waren. Nu eens wierp hij ons op den rug, dan weer voorover zoodat we met onze neuzen in de sneeuw terecht kwamen en een vol gende maal tilde hij ons als een veertje hoog in de lucht. Langzaam kropen we op handen en voeten over de hard bevroren sneeuw, 44. Na een paar uur schrok mijnheer Pimpelmans wakker. Hijl keek regenrecht in de oogen van een wildvreemde dou- anej-beam'lte. „Uw paspoort, asteblief 1" zei de man, met een vreemd accent spre kend. „Paspoort? Paspoort? W-w-at moet ik met een paspoort?" hakkelde mijhheer Pimpelmans, „ik moet naar Zomerdorp en daar heb ik toch geen pasport voor noodig?" maar ook hier liet hij ons niet met rust. Steeds weer sleurde hij den een of den ander van ons weg. De honden huilden en jankten. Zij weigerden verder te gaan of, zooals wij, op hun built over den grond te kruipen. Tenslotte wisten wij geen anderen uit weg meer dan ons in te graven. Zes uren achtereen zaten we bij elkaar in het nauwe gat. Toen ging de wind lig gen. Wij konden weer verder. Met de honden om het hardst renden we over den laatsten heuvel. Wij waren uitgelaten als schooljongens, die onver wachts een dag vrij krijgen. En ik ge loof, dat ik een der vroolijksten was 25 Februari. Sinds tien dagen is de zon er weer! Maar ik heb haar nog niet gezien; zij houdt zich trots schuil achter de wolken. Nochtans is haar aanwezigheid merkbaar De dag is reeds tot twee uur en drie kwartier uitgegroeid, zoodat we ons ten minste omstreeks het middaguur zonder licht te maken in huis kunnen bewegen. Met de zon is echter ook nog iets an ders gekomeneen schier ongeloofIiif\rè- koude en een ontzettende wind. Om het brandhout uit de bergplaats te sleepen, moesten we ons zelf soms met touwen aan het huis vastbinden. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2