J De Kern I ONDER DEN SCHIJNWERPER ligt een Duitsch witboek, dat wat leven gebracht heeft in de politieke brouwerij en onomstootelijk moet bewij zen, dat de geallieerden met Amerikaan- schen steun de schuld van dezen oorlog zouden dragen en niet Duitschland, dat zoo onschuldig is als een pasgeboren kind. De propaganda ligt er duimen dik op. Over een der belangrijkste, in dit wit boek gepubliceerde stukken, n.l. het do cument No. 7, waarin de toenmalige Poolsche ambassadeur te Washington, P o t o c k i, verslag uitbrengt over een onderhoud, dat hij zou gehad hebben met den Amerikaanschen ambassadeur in Frankrijk Bullitt, is een strijd uitgebro ken. Het bedoelde rapport, dat gedateerd is: Washington, 16 Januari 1939, handelt hoofdzakelijk over een koffer vol „in structies en richtlijnen", die Bullitt van President Roosevelt voor Parijs zou heb ben medegekregen. Bullitt zou er Parijs van hebben moeten overtuigen, dat het volgens de meening van Roosevelt te zamen met Londen een eind zou moe ten maken aan de politiek van compro missen tegenover totalitaire staten en dat het in dat geval op den moreelen en actieven steun van de Vereenigde Staten zou kunnen rekenen. In Duitschland wil men uit dit docu ment de conclusie trekken, dat het Ame- rikaansche diplomaten zijn geweest, die den tegenstand van bepaalde kringen in Frankrijk en in het bijzonder ook in Engeland, welke tegen een oorlog met Duitschland waren, hebben weten te breken. Nu verklaart Bullitt echter, dat hij zich nooit tot dergelijke uitlatin gen heeft laten verleiden; en Graaf Po- tocki verklaart: „Ik ontken, in mijn rap port ooit dergelijke beweringen te heb ben neergeschreven. Ik heb nimmer met Bullitt een onderhoud over Amerika's deelneming aan den oorlog gehad". Als tegenbewijs drukte de Duitsche pers een foto-copie af van dit in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken -te Warschau aangetroffen document, voor zien van de handteekening van Potocki. Men meent, dat dit de betrokken politici wat terughoudender in hun beweringen zal maken; en voor het geval deze on derstelling niet juist zou blijken, dreigt men met de publicatie van nieuwe be wijsstukken. Daaruit mag men de gevolg trekking maken, dat men in Duitschland het plan heeft dit debat, hetwelk natuur lijk in hoofdzaak een propagandistisch belang heeft, nog eenige dagen voort te zetten. De Zweedsche regeering heeft in beide Kamers van den Rijksdag een verklaring afgelegd over de rol van Zweden in het Finsch—Russisch conflict. In de Eer ste Kamer werd de verklaring voorge lezen door den minister van buitenland sche zaken, Günther, in de Tweede Kamer door minister-president Hansson. Deze zeer uitvoerige verklaring was blijkbaar bedoeld ter vervanging van het blauw- geelboek, waarom van verschillende zij den gevraagd is, maar dat de regeering niet noodig heeft gevonden, omdat het meeste van wat harerzijds over de Zweedsche houding tegenover Finland medegedeeld kan worden, reeds in eenige officieele communiqués en in redevoerin gen van verschillende harer leden is me degedeeld. Bij de regeeringsverklaring zelve valt weinig aan te teekenen. Het meeste van wat erin gezegd werd was reeds uit vroegere mededeelingen van bevoegde Zweedsche zijden bekend. Voor de eerste maal wordt officieel bevestigd, dat er al sedert eind Decerns ber besprekingen tusschen Günther en mevrouw Kollontai (de Sovjet-gezante) hebben plaats gehad om een basis voor vredesonderhandelingen te vinden en dat de sovjetregeering reeds den 29en Jan. een overeenkomst met de regeering Ryti niet langer principieel uitsloot, bij welke gelegenheid tevens werd medegedeeld1, dat de Russische eischen verder gingen dan in den herfst. Opmerkelijk vooral is de verklaring, dat Günther, nadat Finland den llên Maart nogmaals naar het Zweedsche standpunt inzake doormarsch van ge allieerde troepen gevraagd had, den vol genden dag den Britschen gezant op diens verzoek om toestemming voor doormarsch geantwoord heeft, dat de zaak met het oog op het vèrgevorderde stadium van de vredesonderhandelingen en in verband met het feit, dat Tanner Günther nadruk - CHRISTIAN GÜNTHER, de Zweedsche minister van buitenl. zaken KORT EN BONDIG Naai' Reuteruit Genève mieldt, heeft de Finsche regeering in een nieuwe nota aan den Volkenbond meegedeeld, dat na den afloop van den oorlog de? behoefte aan hulp des te dringender ge worden is. Van de 550-000 verplaatsten zijn 55 pet. kinderen en 30 pet. vrouwen. Tengevolge van de luchtbombardementen zijln 4500 huizen vernield en 50.000 mem- schen zijln zonder onderdak. Te Calcutta zijln tien menschen aan c h o 1 e r a overleden als gevolg van een Dinsdag j.l. uitgebroken staking onder de gemeentelijke straatreinigers. Zonder acht te slaan op de godsdienstige voorschrif ten welke den h oogeren kasten verbiedt dit vernederende werk te verrichten, or- ganiseeren de burgers van Calcutta, die in meerderheid Hindoes zijln, thans ploe gen. van vrijwillige straatreinigers. Te Dresden is na een langdurige ziekte in den ouderdom van 67 jaar overleden prof. dr. ir. J. Schütte, die vroeger als constructeur van luchtschepen, zich groote vermaardheid heeft verworven. J o h a n n Schütte, die te Oldenburg is geboren, was van originescheepsbouwkundig ingenieur. In het jaar 1908 trad hij in contact met Graaf Ferdinand von Zeppe lin. Aanleiding daartoe was de ramp van Echterdingen, waarbij het Zeppelin luchtschip L Z 4 Jverloren ging. De Finsche regeering zal overgaan tot een bestudeering van het wetsontwerp inzake een landbouwhervorming met 't doel een herverdeeling te verze keren van den grond, welke het moge lijk zou maken, dat de verplaatsten uit de afgestane gebieden zich opnieuw zou den kunnen vestigen. Het beginsel der hervorming is, dat alle grondbezitters verplicht zullen zijn een deel van hun grond af te staan voor de vestiging van verplaatsten. De opperste Sovjet heeft eenstemmig het voorstel van Sjadnof aangenomen om als twaalfde republiek van de Unie der Sovjetrepublieken, de Kareliscli- Fin sche republiek te stichten. De ze omvat de oude autonome republiek Karelië en ,d-e bij het Finsch-Russische verdrag verkregen gebieden, behalve een strook, welke aan Leningrad grenst. YERKO OPIN GEN Op 30 Maart j.l. werd in de zaal van A. Kesteloo te Poortvliet publiek verkocht de hofstede „Mariahof", gelegen in Malland alhier, op heden in pacht bij den heer A. Kloet. De gezamelijke grootte was 66 H.A. 37 A. 52 c.A. (169 gemeten 45 roeden) bouw- en weiland. De verkoop geschiedde door de Nota rissen Hoefer te Middelburg en Van de Velde te Tholen, en wel in perceelen, combinatiën en massa. Er waren 36 perc. De perceelen 1 tot en met 36 gecom bineerd, welke stonden op f825 per ge- met gemiddelde prijs, met totaal f3784,01 verplichte kosten werd gebracht op f850 per gemet. De geheele koop is niet ge gund. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 1—7 April 1890. Bijl het te Poortvliet opgerichte muziekgezel schap is de heer C. de Graaff, kapel meester van de muziekvereeniging te Scherpenisse als voorloopig directeur ge- engageerd. Met ingang van 1 Mei ajs. heeft Z.M. de Koning eervol ontslag verleend aan mr. J. P. N. Ermerins als burgemees ter van Zierikzee en hem benoemd tot rijksarchivaris van Zeeland. Bij Kon. besluit is leervol ontslag verleend aan C. J. H. Hoogenboom, als lid van het bestuur van het Calamiteuze waterschap Nieuw-Bommenede en be noemd tot dijkgraaf van den Thoprn- polder, A. W. Priester. De raad der gemeente Zierikzee besloot met 9—2 stemmen voor 1/3 ge- (deelte bijl te dragen in de kosten door1 het Waterschap Schouwen te maken bij het herstel van het Westhavenhoofd. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Zierikzee zijln benoemd tot diakenen de heer,en J. G» v. d. Maas en C. de Mooij', Mr. van Rooven, griffier bij' het Kantongerecht te Zierikzee werd in gelijke functie te Schoonhoven benoemd en in diens plaats Jhr. mr. W. A. de Jonge subst. officier van justitie te Rot terdam. Tot baas aan de gemeentegasfabriek te Zierikzee is benoemd P. M. Warners, werkzaam aan de gasfabriek te Oud- Beijierland. HET MUZIEKCONCOURS OP TWEEDEN PINKSTERDAG Zaterdag vergaderde in het Ned. Kof fiehuis te Middelburg de Meco 1940, de Commissie, die de voorbereiding op zich nam voor de feesten ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het Middel- burgsch Muziekkorps, met het bestuur van den Bond van Harmonie- en Fan farekorpsen in Zeeland, om de plannen; te bespreken voor het op 13 Mei, den tweeden Pinksterdag, te houden concours. Oit het overzicht, dat de „Meco"-voor- zitter, dhr. Chr. J. Mazure, gaf, bleek, de werkzaamheden een vlot verloop heb ben en ook dat de binnenkomende giften tot tevredenheid stemmen. Het was een verrassing voor die aanwezigen te ver nemen, dat de Ned. Reisvereeniging spe ciale trips naar Zeeland zal maken, daar bij rekening houdende met wat er op 13 Mei te Middelburg aan folklore en op muzikaal gebied zal zijln te' genieten. Den bondsvoorzitter, den heer C. Flipse uit Wissekerke. verheugde het te kun-» nen zeggen, dat ondanks de door de mobilisatie ontstane moeilijkheden, het aantal aan het concours deelnemende ver- eenigingen zeer bevredigend is. Bij de behandeling van het concept-programma, dat de Meco opstelde, bleek dat dit op enkele ondergeschikte punten ma, kan] worden gevolgd. Uitvoerig werd de inrich ting van den tuin vain St.-Joris besproken en vele technische zaken behandeld. kelijk verzekerd had, dat Finland geen hulp van de westelijke mogendheden had gevraagd, tenminste tot den volgenden) dag moest blijven wachten. Dien volgen den dag was die vrede reeds gesloten! BADLEVEN OP SCHOUWEN GAAT DEZEN ZOMER DOOR In de Middelburgsche Courant van 29 Maart j.l., noemde men de uitlating van den burgemeester van Haamstede „voor barig". Wijl echter noemen de in enkele dagbladartikelen verschenen berichten over mogelijke verbodsbepalingen „voor barig". De burgemeester van Haamstede was gelukkig in de gelegenheid deze, na verkregen inlichtingen bij1 het commando Zeeland tegen te spreken. Dat de mili taire autoriteiten, zooals de Middelb. Crt. schrijft, „de Schouwsche situatie nog moe ten bekijken", hetgeen de volgende week moet gebeuren komt ons vreemd voor, na 7 maanden mobilisatie. Het strand is op Schouwen steeds vrij geweest, en zooals de burgemeester van Haamstede mededeelde, zal dit vermoe delijk ook vrij blijven, indien de intern nationale toestand niet in ongunstigen zin verandert. Dat het geenszins in de bedoeling ligt bijl de militaire autoriteiten Schouwen ach ter te stellen, spreekt wel vanzelf. Hoofd zaak voor de Militaire autoriteiten im mers is militaire noodzaak en hier door kan een bepaald gedeelte in on gunstiger zin komen te verkeeren dani andere. Voorkeur speelt bij! hen geen rol. Het betoog van den Burgemeester van Haamstede berust dan ook hierop, dat hij voorbarige geruchten, als zouden de militaire autoriteiten thans plotseling geconstateerd hebben dat de militaire noodzaak tot afsluiting van het strand op Schouwen aanwezig ware, tegen spreekt. De Zeeuwsche correspondent van het Algemeen Handelsblad en die Nieuwe Rot- terdamsche Courant veroorzaakte geheel onnoodig moeilijkheden en berokkende reeds schade aan Schouwens vreemde lingenverkeer, gelet op onmiddellijke af zegging van besproken hotelkamers en zomerhuizen naar aanleiding van de on gunstige berichten over afzetting van net strand. FINSCHE DAKLOOZEN Een jonge Finsche moeder, die als duizenden andere harer landslieden huis en have verloren heeft, met haar 1 kind in een tijdelijk toevluchtsoord. 1 PROVINCIALE VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER De Prov. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer hield Zaterdag haar alge- meene vergadering in de bovenzaal van de Vergenoeging te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer mr. J. Moolenburgh, die de aanwezigen welkom heette en er op wees, dat men samen kwam onder zeer bijzondere om standigheden. Het is onbekend wat de dag van morgen brengen zal. Maar toch is er alle reden om het VVV-werk ten volle te ontplooien. Men meent, dat meer dan ooit binnenlandsche vreemdelingen kunnen worden verwacht. Er zou dan met recht ©en goed seizoen kunnen komen. Men zal gaan inzien, dat ook Nederland heel goed te bereizen is. Er zal meer bekendheid aan eigen land moeten wor den gegeven. Hierna bracht de secretaris, de heer G. Houtekamer, het jaarverslag over 1939 uit. Spr. wees er o.a. op, dat in gewone omstandigheden door Nederlan ders in het buitenland f 40 millioen wordt besteed, terwijl de buitenlanders in Ne derland ten hoogste f 10 millioen uit geven. Als thans de landgenooten b.v. slechts 25 pet. van de uitgaven voor het buitenland gaan besteden, in eigen contreien, dan zou het Vreemdelingenver keer reeds op peil blijven. Het l edental der Prov. vereeniging bleef gelijk en bestaat uit de 20 plaatselijke VVV's in Zeeland. Wat de financiën betreft kan worden medegedeeld, dat de ontvangsten bedroe, gen f813.30 en de uitg. f 1024.69, alzoo een nadeelig slot van f 206.39. Mej. H. Kuntze, de propagandaleidster van de Ned. Spoorwegen, maakte van de geboden gelegenheid gebruik, dat de N.S. voor de maanden Juli en Aug. een viertal trips naar Zeeland zullen organiseeren, waarvan twee naar Zeeuwsch-Vlaanderen, met boottochten op de Schelde, idie altijd bizonder in den smaak vallen. De perste trip gaat per trein tot Goes dan per tram naar Hoedekenskerke, per boot naar Neuzen en dan met bussen, over Zaamslag. Kloosterzande, Hulst, Axel en zoo terug naar Neuzen, waar dan weer een boot ligt voor Vlissingen. Van laatstgenoemde plaats keert men dan per trein huiswaarts. De tweede trip gaat naar Sluis en het strand van Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze reis igaat per trein tot Vlissingen, per boot naar Breskens en dan met busseni over Oostburg, Sluis, Rentr&nchemeni, Da pspierenitrijd om de verant woordelijkheid» tot dezen oorlog Zweden't balans over de onder handelingen met Finland Trip van de Ned. Spoorwegen naar Schouwen en Duiveland Schouwen verwacht dezen zomer een groot aantal vacantiegangers Het muziekconcours op den Tweeden Pinksterdag Plaatselijk eenige regen Barometerstand van hedenmiddag 2 nuur: Zon op: Zon onder: 3 April 5,31 18,36 Maan op: Maan onder: 3 April 3,42 14,19 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 3 April 12,16 5,37 18,10 Cadzand naar Breskens en weer per boot naar Vlissingen en per trein huiswaarts. De derde trip gaat weer per trein tot Goes, per büs naar Katsche Veer, dan per boot naar Zierikzee om daar, even als bij' de tweede eerstgenoemde trips met Hulst en Sluis het geval zal zijn, deze stad rustig te bekijken. Des middags weer per boot terug naar Kastche Veer en van daar naar Goes. SPINAZIE. U/2 k.g. jonge spinazie, een dikke snee oud brood zonder korst, 40 gr. (2 afgestreken, eetlepels) boter, on geveer 1 theelepeltje Maggi's Aroma, ietsje zout (4 personen). Maak de spinazie schoon, wasch ze zorgvuldig en knijp ze goed droog uit. Zet de helft van de groent© zonden water op en laat Ze vlug gaar wioirden (ongeveer 15 minuten); bind het lov&r. tollige vocht door er het brood in fijn te kruimelen en dit er door te roeren. Meng er de intusschen goed fijngehakte rauwe spinazie door, laat die even mee warm Worden, maak de groente op smaak af met wat zout en de Maggi's Aroma en roer ier iop de schaal de boter door. RAAPSTELEN DOOR AARDAPPELPU REE. I1/2 k.g. aardappelen, 4 boschjes jonge raapstelen, 40 gr. (2 afgestreken eetlepels) boter, V2 liter melk, 1 a 2 theelepels Maggi's Aroma, ietsje zout (4 personen). Kook de aardappelen gaar in een bo dempje water, voeg er de melk bij, breng die man de kook en stamp er de aard appelen mee fijn. Roer er de intusq schen schoongemaakte, Zorgvuldig ge. wasschen en goed fijngesneden raapste len zoo droog mogelijk door, laat ze even mee warm worden, voeg er de boter bij en maak het gerecht op smaak af met de Maggi's Aroma en wat zout.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1