DM. IHMS/R. TWEEDE BLAD Zierikzeesche Nieuwsbode MAAR bfthoorende bij de yen Zaterdag 23_Maert 1940, No. 14297 Zeeuwsche Landbouw-Maal.ij Kort verslag van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 18 Maart jJ. te Goes. Het Dagelijksch Bestuur besloot het Landbouw-Comité te verzoeken bij de re geering aan te dringen op het spoedig bekend maken van de prijzen van de landbouwproducten, oogst 1940. Naar aanleiding van een tot het Dagelijksch Bestuur voor peulvruchten aan het Landbouw-Comité medegedeeld welke prijzen naar de meening van het Dagelijksch Bestuur vaar peulvruchten dienen te worden vastgesteld om een voldoende uitzaai te verkrijgen en een redelijke belooning voor den landbouw. Medegedeeld werd dat voor partijen vlas, welke van de gemiddelde kwaliteit afwijken, restitutie van exportheffing kan worden verkregen. Daartoe dient een monster der betreffende partij aan de Akkerbouwcentrale te 's-Gravenhage te worden ingezonden, waarna deze instel ling bepaalt of en zoo ja, hoeveel resti tutie zal worden verleend. Bij de ver koop van dergelijke partijen vlas kan dan bij de prijsbepaling hiermede reke ning worden gehouden. Een der aangesloten organisaties heeft den wensch te kennen gegeven dat land bouwers, die van hun teeltrecht van karwij voor 1941 geen gebruik wen- schen te maken, hun rechten overdragen aan den Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie. Het Dag. Bestuur heeft zich op het standpunt gesteld, dat hiertegen geen bezwaar bestaat indien dit provinciaal wordt geregeld. Blijkens mededeeling in de dagbladen is van af 18 Maart de gelegenheid open gesteld tot het laten denatureeren van aardappelen behoorende tot de A-rubriek met uitzondering van de soor ten Zeeuwsche Blauwe, Zeeuwsche Bonte, Roode Star en enkele andere. De denaturatievergoeding is vastge- gesteld op f 1,50 per 100 k.g. Daar de voorraad exportaardappelen zoodanig groot is, dat een prijsdaling moet worden gevreesd, besloot het Dag. Bestuur stappen te doen teneinde de de naturatievergoeding voor deze rubriek, welke thans f0,50 per 100 k.g. bedraagt, verhoogd te krijgen. Voor de aftredende leden van het Bestuur der L.CO., de heeren J. S. de Regt te Kats en H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk, werd de volgende aanbe veling in dubbeltal ingediend. 1. J. S. de Regt en M. W. van Aren- thals, beiden te Kats; 2. H. C. v. d. Zande en C. J. v. Westen, beiden te Nieuwerkerk. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de zeer moeilijke omstandig heden, waarin de veehouderij thans ver keert. Met instemming werd kennis ge nomen van de voorstellen, welke te de zer zake door het bestuur van de Frie- sche Mij. van Landbouw bij het Land bouw-Comité zijn ingediend. Alhoewel het Dagelijksch Bestuur met voldoening kennis nam van de maatregelen, welke de regeering heeft getroffen, was het niettemin van oordeel, dat deze maat- regele1. niet toereikend zullen zijn om de nood in de veehouderijbedrijven vol doende te lenigen, zoodat krachtig dient te worden gestreefd naar de uitvoering der voorstellen in Friesland. Behoudens een kleine wijziging werd het ontwerp-Reglement voor de mer riekeuringen met premieplan goed gekeurd en zal dit aan de eerstvolgende vergadering van het Hoofdbestuur ter vaststelling worden voorgelegd. Omdat de merriekeuxingen, die van 7—16 Juni plaats vinden, vóór de e.v. Hoofdbe stuursvergadering worden gehouden, zal aan Ged Staten worden gevraagd het door het Dag. Bestuur goedgekeurde reglement voorloopig voor 1940 te willen goedkeuren. Het Dag. Bestuur heeft een schrijven gericht tot Ged. Staten, waarin verzocht wordt het reglement op de we gen en voetpaden in Zeeland te willen herzien. Volgens de bestaande bepalingen is het berijden der provin ciale wegen bij dooiweer met vrachtauto's niet aan een maximum gewicht gebon den, terwijl boerenwagens op luchtbanden die veel langzamer rijden en dientenge volge veel minder gevaar voor het stuk rijden der wegen opleveren, wel aan een maximum gewicht zijn gebonden. Dit wordt onjuist geacht. Verzocht is voor deze wegen een maximum laadge- wicht voor alle voertuigen in te voeren. Besloten werd nogmaals met kracht aan te dringen op het in meerdere mate dan tot heden verleenen van land- bouwverlof. De drukke voorjaars werkzaamheden, welke dit jaar zeer zijn verlaat, zijn aangebroken en maken het noodzakelijk dat in ruime mate verlof wordt verleend. LAND- EN TUINBOUW Do Belaiiche vlasmarkt Op de Belgische vlasmarkt heerscht heel wat opschudding naar aanleiding van geruchten aangaande de mogelijkheid van het heffen van een uitvoerrecht op ge zwingeld vlas en kroten. Natuurlijk wordt er, aldus „Het Vlas", aanstonds door som mige exporteurs geprobeerd van deze toestand gebruik te maken om een nieu wen druk te oefenen op de prijzen, die de laatste weken toch reeds niet bijzon der vast waren gestemd. Sommigen kwa men zelfs voor den dag met een prijs vermindering van 200 fr. en meer per baal, waaruit wel blijkt, wat het zou beteekenen, indien in werkelijkheid uit voerrechten zouden worden geheven. De noodige stappen worden echter reeds gedaan, om dit onheil te voorkomen, en met belangstelling wordt het resultaat hiervan tegemoet gezien. Ook door een andere omstandigheid werd de Belgische vlasmarkt opnieuw in beroering gebracht, namelijk door het feit, dat uitvoervergunningen voor veldten werden geweigerd. De reden van deze weigering is te vinden in de omstandig heid, dat er de laatste weken zooveel uitvoervergunningen voor veldten zijn toegestaan, dat het voorloopig vastge stelde contingent totaal was uitgeput Sommige exporteurs bezitten nog tal rijke uitvoervergunningen voor veldten zonder dat deze tot nu toe werden ge bruikt ot gebruikt zullen worden. Opnieuw heeft zich dus een zekere onzekerheid van de vlasmarkt meester gemaakt. Al dergelijke onzekerheden oefenen een slechten invloed op de prij zen, die volledig gestabiliseerd schenen te zijn. slag); 42—87! 47x20 (meersl.); 37x8 (meerei.) 13x2 en 15x4. Een eenvoudige constructie met een te „ruwen" eindstand, waardoor het probleem voor verbetering vatbaar is. Beide vraagstukken werden goed op gelost door den heer W. Heuseveldt te Zierikzee. CLAUDETTE COLBERT tracht op een liefdadigheidsbaear te Lob AngelosRonald Colman haar waren duur te verkoopen. D AMRUBRIEK Redacteur t J. A. v. Dixhoorn, Haamstede Hoogeweg 289 Van de hand van den bekenden Wal- cherschen problemist C. K. Kaan, ver scheen kortgeleden in de „Middelburgsche Courant" het volgende schitterende pro bleem, dat we onzen lezers hierbij ter oplossing aanbieden. AuteurC. K. KaanKoudék erke (W.) 12 3 4 5 Cijferstelling: Zwart 9 schijven op 9— 12 15 17 27 80 en 40. Dam op 5. Wit 11 schijven op 20 28 29 33 36 37 42 43 en 47—49. Als steeds: Wit begint en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht binnen 8 dagen na verschijning bij de Redactie der „Zierikzeesche Nieuwsbode'-' onder motto Damrubriek. Oplossingen der problemen Het in onze rubriek van 8 Febr. j.l. aangeboden probleem van den auteur Ir. Diepenveen te Slikkerveer, had den vol genden stand: Zwart 10 schijven op 6 8— 10 13 16 17 20 21 en 25. Wit 10 schijven op 26—28 30—32 34 36 38 en 40. Wit wint in een 9 zetten diepe ont leding als volgt: 28—22 17x37; 26x17 37x26; 36—31 26x37; 38—32 37x28; 27—21 16x27; 17—11 6x17; 30-24 20x29 en 34x5. Een goed geconstueerde bewerking van een overigens vrij bekend slagthema. Het in onze rubriek van 14 Febr. j.l. gepubliceerde probleem van N. N. be vatte den volgenden cijferetand: Zwart 11 schijven op 1 5 7 9 12 13 16 19 22 23 en 36. Wit 11 schijven op 20 21 24 30 33 34 38 39 41 47 en 48. De ontleding van dit probleem van de hand van schrijver dezes, dat we enkele jaren geleden reeds samenstelden en in middels verscheen in de „Mdb. Crt.", bevat enkele niet diep verborgen meer- slagen en verloopt aldus: 20—15 16x27; 47-42 96x47 dam; 94—29 23x32 (meer- De iwacht. lm zekere zim wacht die iwiacht. m.I. op de aflossing, die naar Zijn meening steêvast te laat komt. Maar laat ik geregeld vertellen. Het b^gin is des avonds lom zeven uur. Dat is niet zoo maar een uur. Nee, dat is vastgelegd in een stelsel van reglementen! etm verorde ningen, die te samen de Ilniwendige Dienst heeten. Wanneer twee militairen het er gens niet over eens zijln (dat kómt voor) kun je er van opaan. dat ze zich "beiden op de I.D. "beroepen en dan hebbeini zi© beiden gelijk. Hier bestaat de wacht uit 1 sergeant (de wachtcommandant, loimeer- biediglijk afgekort tjoit W.C.), 1 korporaal van aflossing met 3 man van de Pioditie- twiach't en dan nog 15 man Kajnttpume- mentswiacht. De sergeant v. d. twi. houdt appèl en vischt even de lui met ongepoetste schoe nen uit het achterste gelid. Dan vindt een ceremonie plaats: de wachtparade waar bij; de opkomende en afgaande wacht het gewieer voiofr elkaar presenteeren. Daarna treden de verschillende wachten, uit W.C. treedt zin wachtlokaal binnen, dat hijl alleen verlaat vqotr het doen van ron des. Als het buitengewioion slecht weer is, er geen bijzondere ctonsigtnes zijto, het Wachtpersoneel uit vertrouwde mamneru bestaat, de Officier van Piket niet al te lastig is, beperkt hij, het aantal rondes tot het voorgeschreven uiterste minimum ien komt dus Zijn 24 uurs wacht neer iO(p; 24 uur streng arrest met een, paar keer luchten. j In een leesboekje vfoior de lagere school I staat een aardig verhaal van een man, die eein kippenhok ging timmeren, in z'n i tuin aan de straatzijde. Deswege bemoei- 1 de elke voorbijganger zich met zijn boutwsel en van zijn met zjooveel enthou siasme opgezet twierfc kwam geen spaan terecht. Iemand, die aan de weg tim mert. heeft veel bekijks. De kantonn©- mentswaehten verkeeren in hetzelfde ge- val. Alleen, de man van het kippenhok stond er gunstiger voor. Hij! behoefde Zich van die bemoeiallen niets aan te trekken. Maar Ziji wel. Want de belang stellende toeschouwers zijn altijd hooge oomes, die allerlei ongerechtigheden op merken. Niet geheel ten onrechte. Met die wachten is het als met alle dingen, die je ontelbare malen mioetdo%: 1 op den duur raakt de jus er af. Zioo kon het gebeuren, dat er lui Waren, die hun taak als schildwacht niet zqoi opvatten als met het gewicht van dat ambt ver- 'eenigbaar is en er meer het tintje van moderne straatrjooverij aan gaven, waar bij ze elkaar in de aantallen buitgemaak te sigaren, appels ien banaiwetm trachten te overtroeven. Dies regende het rapportjes, j En kreeg de sergeant v. d. w. opdracht om elke avond biji de Wachtparade een toespraak te hjoiuden. Dat heeft geholpen, i Daverend. Om dat te bewijzen dient een relaas van Rinus, die als dienstdoend korporaal met Schele Toon en Evert Bolkioon een post bezette, op 3Va K.M. uit de kom van het dioirp. Maar dat komt volgende keer. GEMEENTERAAD TE KERKWERVE Instandhouding o. I. school toegestaan De steunuitkeering voldoet niet j Dinsdagmiddag kwam de raad bijleen onder voorzitterschap van Burgemeester Baas. Wethouder van der Sluis was af wezig door ziekte en de heer Dal&bout dotor familieomstandigheden. I Na de opening van de eerste vergade- I ring in dit jaar releveert de voorzitter de meest op den voorgrond tredende ge. j beurtenissen in het af gel oppen jaar. Het j stemde tot blijdschap dat in ions Vor stenhuis wederom een jionge telg werd geboren. Minder verheugend was dat de donkere wolken, in April reeds opgeko men, in Augustus tot explosie kwamen. Hij' sprak de hopp uit dat onder Gods Zegen het onze regeering gegeven, moge Zijln, onze neutraliteit te haimdhave®. In onze gemeente had de toestand tot ge volg dat "enkele mijhen aan lotnzen zeedijk kwamen aandrijven, doch voor rampen werden wij bewaard. Hij sprak de hoop uit dat wij1 in goede samenwerking we derom de "belangen van de gemeente mof- gen dienen. Weth. van der Ciimgel dankte voer de vriendelijke woorden. Van Ged. Staten is bericht ingekomen* dat de instandhouding vain de lOpedbare school voor 194o is toegestaan. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan het po gen van het landelijk comité van lOpeni4 bare scholen, teneinde wijziging te ver krijgen van artikel 22 bis der L.O.-wet 1920. Getracht wordt in de wet vast te leggen dat niet ieder jaar opnieuw in standhouding van de openbare School moet worden gevraagd. Het schrijven van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Ned. Politiehond tot verhooging der wed. den van de gemeentepolitie wwrdt voor kennisgeving aangenomen, daar men wachten wil tot deze verho-oging van hon ger hand wordt (Opgelegd. Een schrijven namens die werkloioZeta, tot verkrijging van 'n kolelntoeslag, wordt door den, voorz. toegelicht. In gemeen ten met Rijkssteunregeling wordt deze extra-kolentoeslag door het Rijk terug betaald. Dit is hier niet het geval. Naar aanleiding van dit schrijven ontstaat te vens een gedachtenwisseüing over de steunuitkeering in deze gemeente ilp het algemeen. De heer van der Wekken weet zeer wel dat steun wordt genoten door personen, die bijlna een heel jaar door grootte loomen verdienen Oa na drie dagen werkloosheid bij' de gemeente aankomen. Er is echter moeilijk een regeling te tref fen, die iedereen voldoet. De heer Kloet zou willen dat georganiseerden, die toch de eerste zeven werklqoze weken steun van hun bond i0|nitva|nigan, daarna een hoo- gere uitkeering dan thans zullen gemeten. Besloten wordt in het a.s. najaar deze Zaak opnieuw pmder de oogen te zien. Een verzoek van A. van IJsseldijk om een hooigere bijdrage voor de verpleging van een armlastige, wordt van de hainid gewezen. De gebroken glasplaat met in scriptie aan den gevel van het gemeente huis zal door een nieuwe worden vervalnl- gen. Aan de hand vaini ingekomen prijsi- opgaven wordt besloten de levering aan mej. den Boer pp te dragen. De draag baar, dienst doende bij begrafenissen!, is in dermate slechten toestand, dat alge- heele vernieuwing noioidig is. B. efn Wi. hebben prijsopgaaf van een inieuwe ge vraagd, doch sindsdien is komen vast te staan dat de baar eigendom van de Ned. Herv. Kerk is, zooidat eerst met de kerk overleg zal wprden gepleegd, waarna B. en W. naar bevind va|n zakdn, zullen han delen. Als afgevaardigde naar de vergaderin gen van de N.V. Waterleiding-Mpij. iln 1940 wordt de heer M. M. Hanse ge. kozen. De vpiorloopige vergoeding voor de school te Moriaanshoofd wordt voor 1940 vastgesteld op f 12.37 per leerling. De politieverordening wordt op verzoek van Ged. Staten gewijzigd, dat radio-uit zendingen, hoorbaar op de openbare straat, verboden zullen zijln, watnjnieer deze in strijd zijn met 's lands onzijdigheid. Bij de rondvraag verzpeken de heeren van der Wekken en Kloet vakkundige snoeiïng van de bpoinen iep| struiken der gemeente. Hierna sluiting. EEN DER VELE BRANDOORZAKEN Hoe ontstaat in tal van gevallen brand, door uitstralende hitte van een nranden- de haard, kachel of ander kook- of ver warmingsapparaat? Een haard moet zijn geplaatst op een brandvrijen vloer, b.v. een betonnen voet af een gemetselde voet. Plaatst men een brandvrije eement- plaat (gewapend), een steenen vloer (b.v. metselsteen) e.d. brandvrije materialen direct onder een brandende kachel, maar de plaat rustende op een houten vloer, dan nog is er héél, héél veel kans, dat het hout van den vloer in brand geraakt. Een zoodanige brandoorzaak ondervindt men tal van malen in verschillende ge bouwen. Wil men toch op een houten vloer b.v. een brandende haard plaatsen, dan legt men op den houten vloer een tweetal steunen (mag hout zijn) ter dikte van 4 c.M. en daarop een ferrocalplaat ter dikte van 15 m.M. en vervolgens de kachel of haard op deze plaat. De luchtlaag van. 4 c.M., aanwezig tus- schen plaat en vloer, zorgt voor een doorloopende doorstraling van koude lucht, zoodat de houten vloer geen zoo danige hitte-uitstraling van haard of kachel ondervindt, waardoor het hout in brand zou geraken. Ook het plaatsen van zgn. hittebe- schermende platen, direct tegen brand bare wanden is zéér, zéér gevaarlijk. Tallooze malen is gebleken, dat een zoo danige plaatsing van „beschermende" platen, op zijn zachtst gesproken, ern stige brandstichters zijn! Nog niet zoo heel lang geleden is een gebouw, „er gens in Nederland", door het op ver keerde wijze plaatsen van zoo'n „bescher mende" plaat, tot den grond gelijk ge brand. IJzeren of andere metalen platen komen in géén geval in aanmerking om als beschermende plaat te dienen onder of achter een haard of kachel; zelfs niet met een luchtlaag tusschen vloer of wand en kachel of haard. As- bestplaten evenmin, Het chemisch gebon den water in asbest aanwezig, verdampt op den duur door hitte. Het asbest gaat daardoor over tot verpulvering, gaat dan, bij voldoende hitte, zelfs smeulen en deelt uitstralende hitte zoodoende mede aan die plaatsen, die eigenlijk door de asbest beschermd hadden moeten worden BOEKEN EN BROCHURES „BEDRIJFSVRIJHEID IN DEN LANDBOUW", door ir. M. B. Smits Li. In de serie „Tijdseinen", (uitgave n.v. Drukkerij C. Blommendaal, 's-Gravenhage) verscheen no. 27 „Bedrijfsvrijheid in den landbouw", door ir. M. B. Smits, een vraagstuk, dat dringender dan wellicht ooit te voren de aandacht verdient. Dit geldt miet alleen voicw de landbou wende bevolking, maar misschien iln Mog sterker mate vqor de miet-landbouwen- de, die meermalen weinig blijkt te be grijpen vO|0"r de moeilijke vraagstukken, waarvoor de landbouwers zich geplaatst Europa zag vol spanning uit Naar Sumner Welles in Rome: Zal uit die vredes-broedpartij Iets goeds te voorschijn komen? Europa leeft in hoop en vrees, Het hoofd vol zware zorgen Want niemand kan voorspellen wat De toekomst houdt verborgen. Men zegt: het voorjaarsoffensief Aan 't front is nu op handen, Dan zal in alle hevigheid De oorlog daar ontbranden. Doch ook een vredesoffensief Wil men veronderstellen, Men weet ons zelfs bij voorbaat reeds De punten te vertellen. Reeds een gerucht van vrede kan De menschen hoopvol stemmen, Ze zijn geneigd zich aanstonds aan Zoo'n stroohalm vast te klemmen. Men hoopt nog altijd dat men hen Voor 't ergste mag behoeden En dat men nog te rechter tijd Iets goeds weet uit te broeden. J.S»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 5