ZIERIKZEESCHE N IIEUWS O m DE :E| H I^HHI iS§J DONDERDAG 21 MAART 1940 OPGENOl DALADIER TREEDT AF; REYNAUD KABINETSFORMATEUR De Kern Kilo Suiker op bon 15 OA*;?? IAARGANG Nn 142Q5 ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland1 flo.— p. Jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V* de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur BV Morgen (GOEDEN VRIJDAG) ml de VERSCHILLENDE BERICHTEN Nieuwsbode op den gewonen tijd worden uitgegeven. De Directeur. Een kabinet van nationale eenheid verwacht De Britsche vliegeraanvallen op Sylt Het Kabinet Daladier heeft gisteren zijn ontslag bij den Franschen Staatspresident aangeboden, toen de Kamer met 300 ont houdingen een motie van ver(wan)trou- wen had aangenomen. Onmiddellijk begon president Lebrun met de gebruikelijke raadplegingen. Als resultaat daarvan heeft hij gisteren Paul Reynaud, den mi nister van financiën in het afgetreden kabinet, met de vorming eener nieuwe regeering belast. Reynaud zou volgens ingelichte politieke kringen een kabinet van nationale eenheid samen willen stel len, dat zich zou uitstrekken van links tot rechts. Op het oogenblik is het nog niet bekend of hij de opdracht heeft aan vaard. De leiding van de uitvoerende macht in zijn handen te leggen, zou beteekenen het toepassen van de methoden te bevor deren, die voor een krachtige en snelle oorlogvoering onmisbaar zijn. In dit op zicht zou hij het voorbeeld van P o i n- caré in 1926 volgen, die toen de franc in het moeras zat, zich voor benoeming tot minister van financiën liet vinden, mits hij daarmee chef worden zou. Of Reynaud minister van financiën blijft als hij de opdracht aanvaardt, is nog niet bekend. Men kan zich denken, dat hij zich, overeenkomstig den door het par lement uitgesproken wensch, met de rol van eerste minister als scheidsrechter en coördinator tevreden stelt. Hij heeft voor, dat de problemen der landsverdediging hem vertrouwd zijn. De rol van Daladier Wat zal Daladier doen als Reynaud baas wordt? Heeft deze hem gevraagd als minister van defensie aan te blijven? En wie voor buitenlandsche zaken? Zal Reynaud daar het heft in handen nemen? Het dient lol niets zich in deze bijzon derheden te verdiepen. In elk geval wordt het een korte crisis, daarvoor staat Reynaud's doortastendheid borg. Als hij het staatshoofd antwoordt de opdracht aan te nemen, zal hij zijn ploeg bij elkaar hebben. De vernieuwing moet zich bewegen in de door Senaat en Kamer a angeduide richting. Het drama van Finland was de aanleiding, die het een ieder bijbracht, dat er in de politiek van de vijandelijkheden wat ha perde. Men zou Daladier onrecht doen met hem daarvoor aansprakelijk te stel len; hij heeft volstrekt niet het vertrou wen verloren. Maar in en buiten de Ka mers won het besef veld, dat aan een nieuwen toestand nieuwe krachten moe ten beantwoorden. Sylt met bommen bestookt De Engelsche minister van luchtvaart, Kingsley Wood, heeft in het Lagerhuis verslag gegeven over den vliegeraanval op de Duitsche vliegtuigbasis Sylt. Deze aanval was het antwoord op dien der Duitsche eskaders op de Orkaden. De aanvallen werden van groote, zoo wel als van geringe hoogte gedaan en vele duizenden kilogrammen explosieve en brandbommen werden neergeworpen. Gelijk reeds in ons nummer van giste ren is gemeld, werden volgens den mi nister directe treffers bereikt op de han gars, die in brand gevlogen zijn. Even eens heeft men groote olietanks zien branden. Voorts waren er vele treffers op het havenhoofd, op den spoorweg en andere deelen van de basis. Verkenningsvluchten van gistermorgen bevestigden dit resul taat. Naan aanleiding van de verklaring van Kingsley Wood wordt er aan herin nerd, dat aan den Duitschen aanval op de Orkaden veertien vliegtuigen hebben deelgenomen. Uit Kopenhagen meldt Reuter nog, dat men op het Deensche eiland Romoe, even ten Noorden van Sylt, meende dat de spoorweg op den Hindenburgdijk be schadigd was, aangezien men er des morgens geen treinen over had zien gaan, terwijl gemeenlijk 's morgens en 's mid dags twee treinen den dijk passeeren. PAUL REYNAUD. Duit'che aanval op Britsch convooi Engeland antwoordde op de Duitsche raid op Scapa Flow door Sylt te bombar deeren en Duitschland antwoordt op dezen aanval door een Britsch convooi ter hoogte van Scapa Flow te bestoken. Iedere klap schijnt met een tik te zullen worden beantwoord. De aanval op het Britsche convooi door Duitsche toestellen geschiedde gisteravond aan de Schotsche kust. Het convooi werd uiteengedreven. Negen oorlogsschepen en koopvaarders met een totale tonnage van circa 22000 ton werd tot zinken gebracht. Twee koop vaarders met een totale tonnage van circa elf duizend ton werden zwaar be- schadigd. Eén Britsch vliegtuig werd bij een luchtgevecht neergeschoten. Op 1 toe stel na, keerden alle Duitsche vliegtuigen behouden terug. KINGSLEY WOOD Stemming in Engeland tegenover de neutralen wordt scherper De minister van oorlog, Oliver Stanley, heeft in een te Londen gehouden rede, gesproken over de positie der neutralen. Hij kwam terug op de in de buitenland sche pers geoefende critiek, welke de Britsche regeering in het geval van Fin land beschuldigde van schuchterheid en gebrek aan ondernemingsgeest, en ver volgde: „Wat is dat nu? Omdat wij teer hartig waren en de rechten der neutralen ontzagen? Het is een zeer gevaarlijke les, die de neutralen ons thans beginnen te geven. Het zou een les kunnen zijn, die wij maar al te gaarne zouden leeren. Wij hebben geleerd dat het degene is, die zich niet aan de rechten der neutralen stoort, die in het voordeel komt. Thans leeren wij dat hij, die zich niet aan de rechten der neutralen stoort, ook de be wondering oogst. Het is een les die in Engeland gretig zal worden geleerd. In hoever Stanley's uitbarsting nu ook aan een concrete wijziging in de geallieerde behandeling van de neutralen voorafgaat, zal nog moeten worden afgewacht. D® olietanker «Phobos» aan den grond gezet Het Grieksche s.s. „Tassia" heieft 19 van de 49 opvarenden vam de „Ph'dbos" aan land gebracht. De overigen werden gered doior de reddingboot van een En gelsche haven^a» de Zuid-Oostkust. Sommigen van de lopvarendein haddeja klaarblijkelijk daoir de dikke, zwarte olie moeten zwemmen en de meeste hadden, niets meer kunnen redden. In hun on. derkleenen kwamen de mammen aan wal, bedekt met dekens, die zij' aan boioird van de „Tassia" of' in de reddingboot hadden gekregen. Allen werden (maar 'net (ziekenhuis vervoerd, maar iorp éétn na konden allen spoedig worden, otmtslagen. De eigenaars van het motorschip „Pho- bos" deelen nader mede, dat vioilgens de laatst ontvangen berichten het schip ge- sleept wordt doior drie Engelsche sleep- booiten. Verwacht werd, dat het schip te Sandwich Down zioiu arriveeren, Waar het aan den grond zoiu worden gezet. De ontploffing geschiedde in stuurboord tank no. 5. Dertien vaim de veertien) Eure- peeseh opvarenden zijtn te Ramsgate ge land. Gelijk bekend wordt de eerste stuurman vermist. Twee boerderijen afgebrand Gisteravond zijn te Made (N.-Br.) twee boerderijen van de landbouwers Vermeu len en Machielsen door brand vernield. De brand ontstond omstreeks acht uur in de boerderij van Vermeulen, welke met riet was gedekt. De krachtige wind deed de vlammen overslaan op de boerenhoeve van Machielsen. In korten tijd stonden beide huizen in lichter laaie. De plaatse lijke brandweer stond voor een moeilijke taak. Zij kon niet verhinderen, dat de beide boerderijen geheel in de asch wer den gelegd. Ook de groote schuur van Vermeulen, waarin zich een hoeveelheid hooi, stroo en graan bevond, gingen verloren. Twee jonge ossen vonden den dood in de vlam men. Het overige vee, zeventig koeien, veertien paarden en eenig jong vee kon tijdig in veiligheid worden gebracht, evenals enkele landbouwgereedschappen. In beide gevallen wordt de schade door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. KORT EN BONDIG Met het schetsen van kalveren zal weer worden begonnen, zoo mogelijk in de laatste week van Maart, in ieder geval met ingang van 1 April a.s. De gewichtsgrens, boven welke de kalveren van een identiteitsbewijs moeten zijn voor zien, zal worden verlaagd van 200 op 175 kilo. Gistermiddag om één uur, is op den Rijksstraatweg te Gorssel, de acht jarige scholier Henk Brugman, die met zijn zusje achter op de fiets van den Zandweg kwam, door een truck met trai ler, bestuurd door een chauffeur uit Zwolle, gegrepen. De jongen werd tegen den weg gesmakt en was op slag dood. Zijn zusje werd licht gewond. Gistermiddag vier uur is het driejarig dochtertje van de familie Ermes te Rijen in de Nieuwstraat te Gilze bij het spelen onder een autobus van den dienst Gilze- Tilburg geraakt. Het kind was op slag dood. Dr. Meihuizen, leider van de Neder- landsche ambulance voor Finland de administrateur de heer de Ruyter, en zuster Mesdag als Zweedsche tolk, zijn gisterochtend te Stockholm aangekomen, om de overbrenging van de ambulance naar Finland te regelen. ook in den kortst mogelijken tijd de reusachtige vestinglinie van den West- wall heeft voltooid. Langs den geheelen bovenloop van de Waal zijn de uiterwaarden nu diep onder water komen te staan en het water reikt van dijk. tot dijk. Gisteravond was de stand van de Waal voor Nijmegen 12.02 m. boven N. A. P., zoodat men snel den hoogsten stand, die tijdens den ijsgang op 10 Februari j.l. bereikt werd, begint te naderen. Het verkeer over het lage gedeelte van de Waalkade is reeds gestremd en het water nadert de hui zen, waarvan de benedenverdiepingen worden bedreigd. Toen de 70-jarige S. uit St. Laurens gistermiddag te .Middelburg in de Korte "Noordstraat op de fiets tusschen een boerenwagen en het opgegraven ge deelte van de straat trachtte door te rijden, kwam hij te vallen. Een wiel van den wagen reed over hem heen. S. over leed tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis-. Purvis, de voorzitter van de Engelsch- Fransche inkoopcommissie in de Veree- nigde Staten, heeft meegedeeld, dat de onderhandelingen voor den aankoop van Amerikaansche vliegtui gen tot een waarde van een miljard dollar voortdurend vorderden. Het stadi um van onderteekening van contracten was echter nog niet bereikt. HE Naar aanleiding van verschillende be richten, die dezer dagen in de pers hebben gecirculeerd, verzoekt het hoofd bestuur der Nederlandsche vereeni- ging voor luchtbescherming te melden, dat noch het hoofdbestuur, noch function narissen van genoemde vereeni- ging voornemens zijn als zoodanig af te treden of hun ontslag te nemen. Zon op: Zon onder: 22 Maart 6,00 18,15 Maan op: Maan onder: 22 Maart 16,52 5,01 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 22 Maart 1,18 13,53 6,58 19,18 Paul Reynaud met de vorming van het Fransche ministerie belast Raids worden met raids door de oorlogvoerenden beantwoord Rusland kan geen defensief Scan dinavisch verbond dulden De Russen zouden nieuwe eischen aan Finland hebben gesteld Brieven per luchtpost in 2 dagen van - en naar de Ver. Staten Droog weer, Iets zachter Gedurende het tijdvak van Vrijiag 22 Maart a.s. tot en met Donderdag 11 April a.s. zal de met 15 genummerde bon van de Rijksdistributie kaart recht geven op het koopen van 1 kilo Suiker. Barometerstand van hedenmiddag 2 wun LIEBESGABEN-EXPORT September '39 6000 k.g. Januari '40 224349 k.g. Met het Grieksche s.s. „Tassia" zijn gisteravond twee geredde opvarenden van het tankschip „Phobos" te Vlissingen aan gekomen. De beide geredden, Chineezen, zijn door een marinesleepboot van het -op de reede liggende schip gehaald. Een van hen was gewond aan armen en beenen en moest per brancard van boord j worden gehaald. De andere bleek geheel I overstuur te zijn. Hitier heeft tot rijksminister van be wapening en munitie benoemd den in- j specteur-generaal van het Duitsche we gennet, dr. Todt, die niet alleen de rijks- i autowegen tot stand heeft gebracht, doch 1 Als een onbeduidend pakje Waaraan niemand aandacht schonk Daar het tusschen al het and're Vrijwel in het niet verzonk, Zoo gingen de „Liebesgaben" Over d'Oostelijke grens Dat het pakje zoo zou groeien Daaraan dacht toen nog geen mensch. Evenwel, dat nietig pakje Groeide zonder oponthoud, En het is reeds toegenomen Tot het zevenentwintigvoud. In den vorm van „Liebesgaben" Treedt het buiten zijn terrein; Naar de meeriing der Regeering Moet hier iets aan 't handje zijn. Nu onz' overzeesche aanvoer Zoo voortdurend wordt bedreigd Is het dwaas om uit te voeren Waar men straks gebrek aan krijgt. „Liebesgaben" niets op tegen Maar dan zooals 't is geweest! Want de drijfveer blijve „Liebe" En nu is 't vaak „handelsgeest". J.S,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1