COCKTAIL VRMGT EN ROOKT", Uit Stad en Provincie rantsoen komt neer op een waarde van 22 pence per week per persoon. In Restaurants kan men vleeschmaaltijden zonder bons krijgen. In verscheidene deelen van Turkije heeft de koude weder haar intrede ge daan en is het weer beginnen te sneeu wen. Op den berg Uludam ligt de sneeuw vier meter dik. In het gebied van Tsjoe- koerva is de rivier de Djihan 1.80 meter gestegen, hetgeen een overstroo ming tengevolge heeft gehad. Te Bazel is een bekend communist Hofmaier genaamd, gearresteerd, die in Italië reeds tien jaar gevangenis straf heeft uitgezeten wegens communis tische propaganda. Hofmaier en zijn vrouw, die eveneens gearresteerd is, worden beschuldigd een geheimen radio zender te hebben gebruikt om uitzendin gen van de Fransche radio in de Duitsche taal te storen. ZIERIKZEE. Naar (wijl vernemen zal a.s. Vrijdag vojOtr de Vereeniging Stad en Lande van Schouwen-Duivelaind eda le zing met lichtbeelden (worden gehouden. Spreker is de heer B. van Brucken Fock te Zoutelande, de bekende strijder vqor stads- en landelijk schcnotn. o.a. voorzitter der Vereeniging tot behioud der Ze®utovi- sche kleederdrachten en lid van de Prov. Zeeuiwsche schoonheidscommissie. Niet- leden der vereeniging kuinjnjen geïntrodu- Iwiorden. Voor de aangekondigde spreekbeurt van ds. N. Padt. in het Vereeniginigsge- bouw in het Vrije, gisteravond gehouden, bestond, jammer genjoieg, geen voldoem- de belangstelling, toen ds. L. A. F. Red- dingius den spreker met enkele harte lijke woiorden inleidde, waarna ds. Padt 'zijn aandachtige toehoorders bepaalde bij „Ónze taak in de naaste toekomst". Voor hij echter deze opgave lontleedde, behan delde hij de opvattingen in het huidige tijdsgewricht, dat alleen onderbnoiken werd (na 1918), dootr een tusschenruimte welke men geen vrede kan nuoemefoi, wan neer men denkt aan Chipa, Spanje, Abes- sinië en Albanië. Het gaat ook thans om de macht, om expansie; en, allen staan schuldig aap alles, zij het met zekere gradueering. AMERICAN CIGARETTES UNITED CIGARETTE FACTORIES INC De mensch doet enkel kwaad, Wanneer hij niets en doet. Cats. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden 25 door Agathe Pogner Ik ben bang voor haar. Als iemand van de natuur zooveel opgewektheid mee krijgt, is dat voor mijn gevoel altijd een soort voorbeschikking. En Kat ja doet zoo veel domme dingen. Ze werkt weliswaar voor twee en kent geen vermoeidheid, maar Misschien vergis je je, Stepanida. Ik hoop het. Ik hoop het zelfs van harte. Maar mijn voorgevoelens bedriegen mij gewoonlijk niet. Dat is ook bij mijn eersten man gebleken. Is hij al lang dood? Met het voorjaar wordt het vijf jaar Een walrus trok hem in de diepte. Stepanida wees op een kleine foto, welke tusschen de beide vensters hing. Zij liet een knappe jonge man zien met overmoedig lachende oogen. Wij hielden heel veel van elkaar en ik heb dan ook lang om hem getreurd. Later heeft het geluk nog eens aan mijn deur geklopt. Toen heb ik het binnen gelaten. Do historie heeft zich (Ontwikkeld, zoo als ze zich ontwikkeld heeft. De mensch- heid zelf is daaraan schuldig. Ook de moderne mensch, de mensch van heden, wiens gemoedsgesteldheid aan de kaak Wordt gesteld in Ortega's bloiek: „De op stand der horden". In de mensch vab heden openbaart zich een geestesgesteld heid van de 19e eeuw. Wetenschap1 en Kunst hebben hem niet veel verder ge bracht. Er is „something r(ojtten" in de cultuur. Vqoraanstaande figuren hebben daarop vrtoieger reeds gewezen, zooals y Darwin, Max en Schopenhauer; zij ken den de krachten die in de menschep le ven, welke een dreiging vdoff* de cultuur in zich dragen; de persoonlijkheid wordt van zijn waarden berokxfd, die aan de cultuur Wiorden tpegekend, met als gevolg dat het humanisme in labiel evenwicht komt te verkeeren. Dat humanisme wiojrdt aangevallen doiqr ontzaglijke tegenkrach ten, die o|oik tot dezen oorlog hebben geleid. Wij menschen van dep huidigen> I tijd maken de godenschemering mee. De waarden storten ineen ep wij weten met het leven geen raad. Maar de eisch komt tot (ons te verzamelen Wat het leven aan innerlijke Waarden geeft om te middep van den storm dezer tijden te blijven) staan. Hoe is het zjopver gekomen? Omdat men ethiek en religie van elkaar heeft losgemaakt! Na deze peri|o|de moet een ander komen, Waarip de techniek dienstbaar (wiordt gemaakt aan de cultuur. Het gelolof aan God, als de levende (werkelijkheid, dient men vast te houden en te vertroulwien, dat dit, wat wij be leven, het leinde niet kap zijp, wiant God heeft geen einde! Wie in deze geestes- atmosfeer staat, vertriouwt op da toe komst. altijd weer, al heerscht in velen de leer van het vitalisme, de Zucht 'naar macht en dan naar overmacht, 'zlotoals Rosenberg, in navfoilgipg vain Nietzsche, propageert en waarin gped en kwaad in andere verhoudingen Woirdep geplaatst. De menschheid maakt haar geschiede nis mee. om t]oit het besef te komen Wat goed en kwaad is. Wij mjo/eten onze over tuiging verdiepen, maar rekeniimg houden met het demonische in den menisch; luis teren naar den demon ip lotns eigen leven. Onze taak is: trouw: te blijven aan het gelolof in den mensch; te blijVep ge- loloiven in onZe goddelijke opdracht e>n mede te werken aan een nieuwe wereld! In laatste instantie is het ©ep geestelijke strijd! Met grolote belangstelling heeft men het knappe betoog van ds. Padt onver deeld gevolgd. Ds. A. N. Pijhacker Hordijk dankte den spreker vqor diens treffende rede. BURGH. Burgerl. Stand over Februari. Geboren; 27. Gerrit Jan, Z. van J. M. van Vessum en R. Ch. Heij. Overleden: 12. Stoffel Slager, 79 j., echtg. van Qom, Groenleer. Vertrokken: 26. J|o)h. Mar. Hage naar Krimpen aan den IJssel. Iaigekomep: 22. Maria van der Weel uit Rotterdam'. HAAMSTEDE. De afdeeling Haamstede- Burgh van „Landbouw en Maat schap pij" hield Donderdagavond in Hotel Bom, haar jaarvergadering, welke slechts matig bezocht was. Na een ope ningswoord van den voorzitter, de heer W. G. Boot Jz., hield deze een propagan distische inleiding. Hij wees er op, hoe het de plicht van ieder lid is, de be ginselen van L. en M. uit te dragen. Ook sprak hij den wensch uit, dat er zoo spoedig mogelijk voor onze omgeving een Jeugdgroep gevormd wordt. De Agrari sche pers is naar zijn meening een mach tig wapen ter verbreiding van de begin- selen van L. en M. Verder besprak hij uitvoerig waarom ook de Middenstand in de rijen van L. en M. thuis behoort. Hij wees op het groote nut der Coöpe ratie, doch wees ook op de uitwassen die deze soms vertoont. Hij herdacht de .stich ter van L. en M., de heer Jan Smid, die dezer dagen 75 jaar werd. Ook de Zeeuw- sche leider, de heer J. Welleman, die onlangs is overleden, bracht hij een Isaluut voor hetgeen hij voor L. en M. gedaan had. Tot slot herdacht hij den afgetreden voorzitter van de afd. Schouwen-Duive- land, de heer J. Steur, voor het vele dat i Een mensch kan toch maar eenmaal gelukkig zijn? Stepanida keek mij vragend aan. Het scheen, of ze eensklaps de reden van mijn komst op het eiland begreep. Een mensch kan zoo vaak gelukkig zijn als hij wil, antwoordde ze daarop met iets van moederlijke goedhartigheid, want het geluk ligt in ons zelf. Ande ren wekken het alleen. Maar komlt u nu mee naar mijn moédertje. Ze wacht met ongeduld om eens kennis mjet u te maken. Wij gingen naar grootmoeder's wo ning. Reeds in het portaal trof me iets prettig huiselijks en vertrouwds. Later begreep ik, dat het de tinten waren. Grootmoeder hield, evenals ik, van bonte, warme kleuren. Stepanida duwde de deur, welke toe gang gaf tot het vrij groote vertrek open en spoedde zich direct daarop weer naar haar eigen woning terug. Ik evenwel stond in de deuropening en trachtte met mijn blik alles te omvat ten. Allereerst ontwaarde ik een hoek met heiligenbeelden en kransen van geu rige papieren bloemen, daarna twee lichte kleine vensters en voor een van deze vensters twee ijverig naaiende vrouwenfiguren. Pelka ontdekte mij het eerst. Met een kreet van blijdschap vloog ze me tege moet. Daarop trok ze mij mee naar haar grootmoeder. 'Soep van VOlfijpB tomaten Tomatensoep gemaakt van volrijp geplukte tomaten. Een rijkdom aan gezondheid en genot. Voedzaam en heerlijk van smaak! Ook vegetarisch en ritueel verkrijgbaar. hij voor L. en M. deed, vooral in het begin, toen er veel bestrijding was van de beginselen van L. en M. Uit de rekening, die daarna ter tafel kwam, bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 96,27 en de uitgaven f 75,76, zoodat er een goed slot was van f20,60. Het aantal leden bedraagt 55 en neemt steeds toe. Al is dit een mooi aantal in vergelijking met het totaal van ongeveer 300 voor Schouwen-Duiveland, toch kan dit aantal nog belangrijk worden opge- j voerd, aldus de voorzitter, die daarop de vergadering sloot.j SCHARENDIJKE. Als naar gewoonte werd het jaarlijksche straf eest, het laat ste in Schouwen, jl. Zaterdag op opge- wekte wijze gevierd. Een ruiterstoet van 9 personen maakte den gebruikelijken rondrit, waarna de ringrijderij volgde, opgeluisterd door de harmonieuse muziek van het pierement Rossen. De prijzen bij het ringsteken werden behaald door: 1, L. J. de Meulmeester; 2, A. H. Hubregtse; 3, M. J. de Meul- meester; 4, Ad. v. d. Weele; 5, J. Kriste- lijn; 6, M. v. d. Panne Jz.; 7. M. v d, j Panne Pz.; 8, T. v. d. Schelde; 9, C. Bevelander en 10, D. Priemus. j Voor de mooist versierde paarden ver wierven een prijs: M. J. de Meulmeester, D. Priemus, L. de Meulmeester, T. v. d. Schelde en M. v.:d. Panne Pz. Na afloop werden de prijzen met een toepasselijk woord door den voorzitter der Rijver- eeniging uitgereikt. Hoewel het weer nog niet bepaald lente-allures vertoonde, was toch een talrijk publiek tegenwoordig. Ook des avonds werd in café Kooman, waar de gunstig bekend staande Koo- man's Band voor de muziek zorgde, het feest op opgewekte wijze voortgezet. j OOSTERLAND. Vergadering van D.E.S. Vrijdag 8 Maart in het Dorpshuis. De voorzitter gaf bij de opening een ruime beschouwing over 1939. Met wee- mped herdacht hij het overlijden van het j bestuurslid Hendrikse, welke ruim 18 jaar als zoodanig fungeerde en zijn beste krachten steeds gaf. .Ook hoopte hij op i een spoedig herstel van het bestuurs- j lid, de heer Viergever. Uit het jaarverslag van den secretaris j Otte stippen wij aan, dat de vereeniging j in ledental niet verminderde. 1 Januari j 1940 waren aangesloten 137 leden met j 1164 H.A. grondgebruik. Subsidies werden verstrekt aan de Prov. Geitenfokvereeni- j ging, aan „Blijvend Contact" en aan de Rundveekeuring in onze streek. Met vol- j doening werd vermeld dat de medewer- king inzake de bespuiting van onze aard- appelgewassen tegen de Coloradokever goed is geweest en dat de kosten ook voor de gemeente tot een minimum ble- 1 ven beperkt. Daar is ie, grootmoe, daar is ie! De vrouw keek mij aan, als iemand, die de eenzaamheid kent en in de uren van alleen-zijn gewend is zich met zijn innerlijk leven bezig te houden. Daarop j stak ze mij haar hand toe en zei: Wees welkom Ik moest me van mijn pelsjas ont- doen en werd in grootmoeder's gemak- kelijken houten stoel geduwd. Die staat altijd voor je klaar. Ver- geet dat niet. U bent zeer vriendelijk. U...?, j De vrouw dreigde me met haar vinger. Zeg dat niet nog eens. Anders zal ik ook „u" tegen je moeten zeggen. En „u" zeg ik alleen tegen menschen, die 1 ik niet mag. j Ik zal het niet vergeten, grootmoe- der. i De vrouw knikte me vriendelijk toe en ging naar het aangrenzende vertrek om den theeketel op den driepoot te zetten. Pelka ruimde intusschen het be gonnen naaiwerk op. I Wat ben je daar aan het naaien, Pelka?" j Pelka lachte. Zie je dat niet? Dat zijn toch hemd- jes en jakjes voor mamoesje's nieuwe kindje Voor wie? vroeg ik verrast. Wel, voor het kind van mamoesja, In de afdeeling Slachtveeverzekering werden gemerkt 239 stuks ossen en vaar zen; 34 koeien en 40 varkens. In 1939 werd aan Kunstmeststoffen en diverse artikelen 577617 k.g. geleverd met een ontvangst, met inbegrip provisie f32241,24. De uitg. bedroegen f31963,51; voordeelig verschil f277,73. De huishoudelijke rekening vermeldde met inbegrip van het saldo over 1938, in totaal f2513,27; in uitgaven f862,62. Saldo f 1650,65. Voor de musschenbestrij- ding werd ontvangen (met goed slot 1938 f 238,94 en uitgegeven f 69,27. Voor deelig saldo f 169,67. De financieele commissie, bestaande uit de heeren Joh. Hage, J. A. Beije en C. Nikerk, adviseerde tot goedkeuring. De voorzitter dankte de heeren voor hun verrichten arbeid, inzonderheid dhr. Hage, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was, voor zijn groo te ambitie. De aftredende bestuursleden de heeren H. J. v. d. Zande en M. Otte werden bij acclamatie herkozen. In de vacature-Hendrikse werd gekozen dhr. J. A. v. d. Berge. Mede aanbevolen waren de heeren Joh. Hage en Joh. Stouten Hz. Als plaatsvervangend lid in de finan- ciëele commissie werd benoemd de heer Joh. de Ronde te Sirjansland. Besloten werd f 20 bij te dragen ter verspreiding van brochures over de voe ding en opkweek van werk- en jonge paarden door den heer Zwagerman en f 10 aan het Jan Smids-fonds. De musschenbestrijding wordt onver anderd voortgezet, zonder dat in 1940 premies worden gevraagd. Na beëindi ging dezer zaken hield den heer C. W. C. van Beekom, Landbouwkundig in genieur der Uienfederatie een lezing over dit product. OUD-VOSSEMEER. Bij een der rond gangen in de Ned. Herv. Kerk is een bankbiljet gecollecteerd van f10. 'Dhr. H., beurtschipper alhier, had het ongeluk bij het afdalen van een der trappen aan boord zoodanig te vallen, dat hij zich voor behandeling der daar door ontstane hoofdwonde onder genees kundige behandeling moest stellen. POORTVLIET. Op Vrijdagt 8 Maart had in de Openbare Lagere school de jaar lijksche Ouderavond plaats. De voorzitter, dhr. A. Verburg, opende met een woord van welkom tot de ouders en in bijzonder tot wethouder J. J. v. d. Slikke en de gemeenteraadsleden de heeren Boogerd, van Ast, Niemantsverdriet en Vroegop, deze zeer druk bezochte vergadering. De heeren J. Hage en C. van Tiggelen werden als lid der oudercommissie her kozen. Daarna was het woord aan het hoofd der school, de heer J. van Brum- melen, die een lezing hield over „Lucht bescherming en Scholen". Juffr. Nortier las eenige fragmenten voor uit „Jeugd herinneringen", van Jan Ligthart. Gedurende de pauze werk druk van de gelegenheid gebruik gemaakt om het werk van de leerlingen te bezichtigen. Na de pauze hield het hoofd der school een causerie over een opstellen-wedstrijd, welk .onlangs in de 6e en 7e klasse gehouden werd en waarvan de uitslag bekend werd gemaakt. Juffr. Nortier las nog enkele passages voor uit het boven genoemd boek van Ligthart. De heer Blaas besloot de avond met een humo ristische schets in Zeeuwsch dialect. Bij de rondvraag stelde de heer Boo gaard voor pogingen in het werk te stel len om ook in deze gemeente een Kleu terschool te stichten. Dit voorstel vond algemeen bijval en op voorstel van den heer van Brummelen, werd besloten dat de Oudercommissie als voorloopig bestuur zal optreden en de noodige stap pen zal doen. Daarna sluiting. ST.-ANNALAND. Algemeene jaarverga dering van de muziekvereeniging „Accele rando", onder voorzitterschap van den heer W. A. Boogaard. In zijn openings woord herdenkt deze het overlijden van het werkende lid J. Goedegebuure en het oud-lid P. J. Soeters. Door het ver vullen van hun militairen dienstplicht moet de vereeniging 7 leden missen, wat natuurlijk veel afbreuk doet aan de oefeningen. dat we tegen Kerstmis verwachten. Als het een jongen is, zullen we hem Nil noemen zoo heet de vader van Wen- jamin maar als het een meisje is, wordt zij naar grootmoe, Irina, ge noemd. Ik móet geen bijster intelligent gezicht hebben getrokken, want Pelka kwam me in mijn verlegenheid te hulp. Grootmoe heeft me verteld, dat bij mamoesje, toen zij eens naar den hemel op keek, een sterretje in haar hart is gevallen en dat er daarom nu bij haar, zooals bij alle goede menschen, een klein kindje zal komen. Daarom zitten we nu alle dagen te naaien, omdat alles op tijd klaar moet zijn. Ik lachte en keek opnieuw verrukt neer op het eigenaardige kind, welks woorden en gebaren die van haar groot moeder zoozeer nabij kwamen. Zij dekte nu vlug de theetafel, maar voor het mij vergund werd van de kleine, zoete broodjes te proeven, moest ik eerst kennis maken met Daada en Wassilisa. Zij lagen naast elkaar in een met die renhuiden overtrokken kist en waren eveneens met warme vellen toegedekt. Het spreekt vanzelf, dat ik het twee tal met de noodige aandacht bekeek. Wassilisa maakte, ongeacht haar loens heid, nog steeds een menschelijken indruk Zij was tenminste een pop, maar Daada! Nee! Dat was een schepsel uit een an- De rekening werd goedgekeurd met f216,03 aan ontvangsten en f299,68 aan uitgaven, alzoo met een tekort van f 83,65. Dit tekort kan gelukkig nog uit de reserve gedekt worden. Tot bestuurslid werd herbenoemd de heer A. J. Soeters. In de vacature-W. A. Boogaard (die zich niet ineer her kiesbaar stelde) wordt gekozen de heer A. D. Goedegebuure. In verband met deze bestuurswijziging werden de functies als volgt verdeeld: M. P. Lanooy,. voor zitter, A. Goedegebuure, vice-voorzitter, A. D. Goedegebuure, seer., A. J. Soeters! penningmeester, Iz. Overbeeke, bestuurs lid. Tot bode werd herbenoemd de heer M. Overbeeke, op het oude salaris, terwijl hem een gratificatie ad f5 werd toege kend. Na afloop sprak de heer Lanooy eenige waardeerende woorden tot den scheidenden voorzitter, die 36 jaar deel had uitgemaakt van het bestuur. Zijn voorstel om hem tot eerelid te benoemen, werd bij acclamatie aangenomen. STAVENISSE. De collecte ten bate van de vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden heeft in onze gemeente f 15,30 opgebracht. In de gehouden vergadering van kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk werd tot president-kerkvoogd benoemd dhr. J. A. Nortier, die deze benoeming aanvaard heeft. THOLEN. Bij den landb'ouwer v. d. M. is Iweer uit een in de nabijheid van de brug liggende kuil met aardap- MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION.. door G. Th. Rotman 21. De volgende trein ging pas 'n uur later. Na op z'n gemak in de wachtkamer een paar broodjes verorberd te hebben, besloot mijnheer Pimpelmans, om de tijd door te komen, zich maar eens te wegen. Hij was echter door de voorafgegane ge beurtenissen zoo verstrooid, dat hij met koffer en al op de weegautomaat ging staan. „Sapperloot!" riep hij uit, „ik weeg haast 150 kilo!" 22. „Man dat kan niet!" zei z'n vrouw. Mijnheer Pimpelmans liep naar den chef, „Die automaat deugt niet!" zei hij, „ik moet m'n dubbeltje terughebben! Dat ding wijst 150 kilo aan, en drie maanden geleden woog ik er 100„Die weegschaal is puik in orde, mijnheer; als U er nog een dubbeltje in stopt, zal ik het U be wijzen!" „Daar ben ik benieuwd naar!" zei mijnheer Pimpelmans. dere wereld. Haar gezicht was lang, smal, citroengeel met kleine pikzwarte oogen en twee dunne streepen op de plaats van neus en mond. Zij was leelijk, maar eigenaardig. Tenslotte begreep ik de oorzaak van haar zonderling uiterlijk: haar gezicht had vroeger het bovenste deel van den snavel van een eidergans uitgemaakt. Vandaar ook die diepgele kleur. Ik zei een paar vriendelijke woorden tegen Daada, maar Pelka scheen meer hariclijkheid van mijn kant te hebben verwacht. Bij den maaltijd vertelde grootmoeder een en ander uit haar leven. Zij was in de Oeral geboren en opgegroeid. Haar ouders hadden daar een goed floreerende zaak gehad, die na hun dood door haar en haar man was voortgezet. Rodion had later een vroegeren schoolvriend in de zaak opgenomen. Na een jaar echter bleek deze hun dusdanig te hebben be drogen, dat zij niets meer bezaten. Huis, land, vee en boot, alles was hun afge nomen. Toen hadden ze het vertrouwen in de menschen verloren en waren ze naar dit afgelegen deel van de wereld getrokken, als de eerste pioniers in een tot op dat oogenblik niet door men schen bewoonde streek. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2