ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Kern KïUpthahM\6 ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f lo.p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14287 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER wisselen, als in een kaleidoscoop, de kleuren van de vele politieke berichten, die ons van alle kanten toestroomen over de onderhandelingen te Moskou tussehen Finnen en Russen. De meeste berichten komen uit Stockholm, dat 't kortst bij 't vuur zit en zich daarom het best georiënteerd acht omtrent den toestand in N.W. Europa. Zoo werd vanmorgen uit Stockholm gemeld, dat heden de on derhandelingen zouden worden onder broken om «de Finsche vertegenwoordi gers in de gelegenheid te stellen, te con- fereeren met hun rege^ring over de vre- desvoionwaardem. Hoe luiden die? Want daarvan hangt heel veel af voor het voortzetten of beëindigen van den strijd. Finland noch Rusland hebben in hum persberichten een enkel detail genoemd. Maar zulks belet tniet, dat andere persbureaux Wel de voorwaarden wereldkundig maken en meteen het commentaar er op leveren gekleurd of somber getint, hetgeen af hankelijk is van den gezichtshoek, waar uit men de feiten aanschouwt. Men verwacht te Stockholm heden een beslissing in de op het Kreml gevoerde besprekingen. Over het resultaat van die onderhan delingen laat men zich te Helsinki in het algemeen zoo uiter wordt over vrede onderhandeld, maar die vrede hangt er heelemaal van af, of de uitein delijke voorwaarden van de vijanden niet indruischen tegen den vasten wil van Finland om zijn vrijheid en onaf hankelijkheid te behouden. Men ver trouwt ten volle op Ryti, op Paasikivi, generaal Walden, vertrouwde van Man- nerheim en verbindingspersoon tussehen hoofdkwartier en regeering, op prof. Voiona. sociaal democraat, hoogleeraar in de geschiedenis van de Noorsche lan den, met de geschiedenis van Karelië als specialiteit. In diplomatieke kringen te Helsinki heeft men den indruk, dat de Russen hun eischen inzake een vlootbasis op het schiereiland H a n g willen laten vallen, wanneer zij in plaats daarvan een eiland aan den mond van de Finsche golf zouden kunnen krijgen. Dat de eischen in het Noorden zich tot het afstaan van het Westelijk deel van het Finsche schiereiland zouden beper ken en dat de Russen dus geen aan spraak zouden maken op het door hen veroverde gebied van P e t s a m o, waar de Britsche nikkelmijnen liggen, wordt minder waarschijnlijk geacht. Inmiddels wachten de Finnen af, en.... vechten verder. Wan de fwaj'zle, waarop het Russistih- Finsche wapengeschil zal worden ge liquideerd, hangt het af, of Berlijn dan wel Lotnden een diplomatiek succes zal boeken. Ten aanzien va|ni Abessinië, Oios- tenrijk, Albanië, Polen heeft Loinjdeini tel kens weer >een diplomatieke nederlaag geleden. Kan de Engesche regeeriing eoni diplomatieke nederlaag ten aanzien vain Finland voioirkomen? Kam zij zulk een nederlaag verdragen? Het resultaat van het bezoek, dat viom Ribbentrop aan Rome bracht, houdt met deze vraag ten nauwste verband. Vom Ri'bbentnoip heeft eerst met Mus solini geqoinfereerd en is vervolgens bij den Paus op bezioek geweest. Er is plaats voior de gedachte, dat Hitler en Musso lini in de recente vredesbesprekingen van Sumner Welles aanleiding vinden tot het plegen van het meest-uitvoerig loiver- leg omtrent de gemeenschappelijke di plomatieke positie van het Derde Rijk en Italië ten aanzien vaja Engeland en Frankrijk. De omstandigheid dat Italië bepaalde bezWaren koestert tegen de nauwe sa menwerking tussehen Berlijn en Moskou aoik op den Balkan, heeft Mussolini nooit blind doen zijn voor de potentieele di plomatieke krachten van de Duitsch-Ita- Haansche As. Er bestaat ternauwernood twijfel, of Berlijn heeft achter de scher men pogingen gedaan 'Otm Rome vast te houden; Londen om Rome van de As we er voorgoed los te weeken en aan den kant der Geallieerden te krijgen. Italië neemt een diplomatieke even- wichtspositie tussehen Berlijn en Londen in. Kan Berlijn Rome er van overtuigen, dat het thans voor Italië nuttig en noo- dig is, zijn reserves tegenover het Der de R ij k prijs te geven en dat het tijd stip is aangebroken om ten aanzien van het initiatief van Sumner Welles een ge meenschappelijke gedragslijn in een of andere richting te volgen? En is een B. M. SJAPOSJNIKOV, chef van de Russische generale staf, welke de operaties tegen Finland leidt RADIOREDE VAN MINISTER STEENBERGHE Verlenging winterprijs der boter Inblikken van nuchtere keiveren Uitvoer rundvee wordt bevorderd In verband met buitengewoon ongun stige omstandigheden zeide de minister besloten te hebben vier bijzondere maat regelen ten behoeve van de veehouderij te treffen. In de eerste plaats heb ik, aldus spr., besloten, den huldigen winterprijs voor boter van f 1,60 per kg niet, zooals in het voornemen lag, op 1 April a.s. te laten afloopen, doch dezen tot 1 Mei a.s. te handhaven. Daar in April de melkproductie in den regel sterk toe neemt, zal dezen maatregel zonder twij fel van gunstigen invloed zijn op de in komsten van de veehouders. Ook ten behoeve van de rundveehou derij zullen eenige maatregelen worden getroffen. In de eerste plaats zullen, in dien de prijzen der nuchtere kalveren in het voorjaar door het verminderen of wegvallen van export tegenvallen, nuch tere kalveren uit de markt worden genomen. Deze zullen dan worden inge blikt. Hierdoor zal een prijsinzinking van de nuchtere kalveren worden tegenge gaan. Verder zal de uitvoer van rundvee, waarvoor zich den laatsten tijd enkele mogelijkheden voordoen, zoo veel mogelijk worden bevorderd. Ten slotte heb ik in de ongunstige om standigheden in de veehouderij aanleiding gevonden in verband met het milt vuur nog een bijzondere voorziening te treffen. Ik heb n.l. besloten, dat ook voor de van 1 December tot 1 Maart aan miltvuur gestorven koeien aan de veehouders vergoeding zal worden ver leend. De minister zeide er zich zeer goed van bewust te zijn, dat hij met deze maatregelen niet alle moeilijkheden in het veehoudersbedrijf wegneemt. Tot dege nen, die meenen, dat de regeering met haar hulp niet ver genoeg gaat, zou spr. dit willen zeggen: Houdt uw oog niet uitsluitend gericht op uw eigen bedrijf, ziet om u heen en geeft u er reken schap van hoe velen van uw medeburgers door deze rampspoedige tijden eveneens zwaar getroffen worden. WiE MOET MAATREGELEN TEGEN GLADDE WEGEN NEMÉN Aan polders kan geen opdracht worden gegeven Voor de ge meenten staat de zaak heel anders De strenge vorst der afgeloopen maan den, de vele sneeuwval en, als gevolg van beide, de vaak gladde wegen, waren zeker mede aanleiding tot het ingezonden stuk in ino. 9 van het orgaan „De Zeeuw- sche Polder". In dit stuk stelde een ontvanger-griffier de vraag wie verplicht is (wettelijk of moreel) de gladheid dér wegen te bestrijden, die in eigendom, onderhoud en beheer van het water schap zijn, het waterschap of het gemeen tebestuur? En zulks a. binnen de bebouw de kom; b. buiten de bebouwde kom. De redactie van het blad (hoofdredac teur de heer J. F. Magendans, referen- nieuwe diplomatieke nederlaag ten aan zien van Finland daarvoor het psycholo gische tijdstip? De nederlaag is voor alsnog echter nog geen voldongen feit. daris der provinciale griffie) antwoordde, dat de motor- en rijwielwetgeving en de wegenwet niet veel over deze materie geven. Het Provinciaal Wegenreglement zegt daarentegen in art. 95, dat bij glad heid, door den onderhoudsplichtige van den weg, de baan der kunstwegen op de opritten moet worden bestrooid met asch, zaagsel of zard. Een voorschrift van algemeenen aard ontbreekt. Voor de gemeente staat de zaak an ders. Zij heeft haar niet te zien als een wegenquaestie, maar als een object van zorg voor de belangen harer ingeze tenen. Deze gemeentelijke taak moet prac- tisch wel beperkt worden tot de kom men. Vele gemeenten hebben in hare politieverordeningen een verplichting tot zandstrooien ten laste der betrokken in gezetenen opgenomen, maar die raakt ge woonlijk toch alleen maar de kleine stukjes voor de huizen ten behoeve van het kleinverkeer. De groote verkeersba- nen zijn voor haar eigen rekening en dan normaliter minder krachtens eenig wettelijk ,of reglementair voorschrift, maar uit overwegingen van goede zorg. Moreele overwegingen, als men wil. Bui ten de kommen kan men de gemeente moreel geen verplichting opgelegd ach ten. Zij zou dat ook wel altoos boven haar financieel vermogen zien gaan en de drang van buiten tot zoodanige zorg kan nauwelijks zeer groot zijn. De pro vincie staat op een analoog standpunt. In het thans verschenen no. 10 van genoemd blad, schrijft jhr. Mr. E. W. F. Wittewaal van Stoetwegen, ook over de materie. Hij meent dat allereerst de vraag naar voren komt: „Behoorenwerk zaamheden als sneeuwruimen en zand strooien bij gladheid, tot het onderhoud van een weg?" Deze vraag moet ontkennend beant woord worden. Een ai ?est van den Hoo- gen Raad van 1824 ze^l, dat deze werk zaamheden niet de instandhouding der wegen beoogen, doch de veiligheid van het verkeer. De beperking van de taak der gemeentebesturen voor de zorg van zandstrooien enz. tot de kommen der gemeenten, vindt in de wet geen steun. Art. 17 der wegenwet bepaalt, dat het waterschap heeft te zorgen dat de wegen, welke het onderhoudt, en die waarop het krachtens zijne inrichting of krach tens zijn reglement heeft toe te zien, in goeden staat verkeeren. Hieronder is 't bevorderen van de veiligheid van het verkeer niet begrepen, zoodat ook in gevolge dit artikel geen opdracht aan een polder of waterschap tot zand strooien of sneeuwruimen op wegen bij die lichamen in onderhoud valt te con- strueeren. Burg. en Weth. hebben volgens de gemeentewet de zorg, voor zoover van hen afhangt voor de instandhouding, bruikbaarheid, vrijheid en veiligheid der publieke wegen, bruggen enz. enz. tot gemeenen dienst van allen bestemd. De woorden „voorzoover van hen afhangt", kunnen volgens den schrijver niet an ders beteekenen dan „voorzoover die zorg niet krachtens het publiek recht aan een ander openbaar gezag is op gedragen". De vraag is nu, of deze zorg aan andere lichamen is opgedragen? Het onderhoud van een weg is de taak van den onderhoudplichtige c.q. het waterschap of den polder. Het bruikbaar, vrij en veilig houden van de wegen, is echter niet opgedragen aan den onder houdsplichtige, zoodat niet alleen de zorg, maar ook de werkzaamheden zelf ten laste van de gemeente komen, daar geen andere lichamen voor deze taak aangewezen zijn. Het is dan ook rati oneel, dat de gemeente de kosten draagt van deze werkzaamheden voor de open bare veiligheid van deze politiemaatre gelen. Een andere kwestie is of het niet van een polder of waterschap gevraagd kan worden, de gemeenten in de kosten van zandstrooien en sneeuwruimen te gemoet te komen? Waar de gladheid van den weg dok de bevolking hindert in de uitoefening van het landbouwbe drijf en het bestrijden daarvan daarom ook een landbouwbelang is en ook al neemt men in aanmerking dat in den winter minder van dit soort verkeer plaats vindt dan des zomers, zoo rijst toch de vraag of het niet billijk geacht moet worden in deze kosten bij te dragen. 13 Maart Zon op: Zon onder: 6,20 17,59 Maan op: Maan onder: 13 Maart 7,57 22,46 VERSCHILLENDE BERICHTEN «Amor» liep op een mijn en zonk Gisterochtend is het stoomschip „Amor" van de KNSM, dat met een lading stuk goederen van West-Indië kwam, iop vijf mijl ten Noordwesten van Fairbaink boei in de nabijheid van het lichtschip West Hinder op een mijn geloiopen en gezonken. De bemanning, welke uit 33 koppen bestond, is gered door het Iersche s.&. „City of Bremen", dat de schipbreukelin gen gistermiddag omstreeks vijf uur be houden te Vlissingen aam lajnd heeft gebracht. De „Amor" fwias een schip van 2325 bruto ton en was in 1911 gebouwd op de scheepswerf vdi. Rijkee en Co. t® Rotterdam. Pakhuis en slagerij afgebrand Gisteravond is een felle brand uitge broken te Ravenstein (N.-B,.), ten gevolge waarvan twee perceelen geheel en een derde gedeeltelijk is uitgebrand. De brand ontstond in het pakhuis van de firma Dekkers, grossierderij in kolo niale waren, dat zich bevond in de Marktstraat in het centrum van het Maas stadje. Aangewakkerd door een krachti- gen wind grepen de vlammen met ra zende snelheid om zich heen. Het vuur sloeg weldra over naar het naastgelegen pand waarin gevestigd is de slagerij met woonhuis van den heer K. Verhoeven. Dit alles had zich in zulK een korten tijd afgespeeld dat de familie zich slechts met moeite uit het branden de huis kon redden. Omstreeks 10 uur vatte het dak van het woonhuis der familie de Bresser eveneens vlam. Inmiddels was de Ossche brandweer met een motorspuit op het terrein van den brand gearriveerd en nu werd met acht stralen de vuurhaard be streden. Dank zij dit krachtige blus- schingswerk is men er omstreeks 11 uur in geslaagd den brand onder de knie te krijgen. De oorzaak is onbekend. De aanzienlijke schade wordt door verzeke ring gedekt. 21 schepelingen te Vlissingen aangebracht Zaterdagavond is bij Schouwenbank een schip met een mijn in aanraking gekomen en gezonken. Het is het Engelsche stoom schip „Borthwick", dat Zaterdag geladen uit Rotterdam was vertrokken en dat op weg was naar een Engelsche haven. De 21 opvarenden begaven zich na de hevige ontploffing, die op de aanvaring volgde, in een sloep, en werden na een half uur reeds opgepikt 3oor de loodsboot nr. 9 van het Nederlandische loodswezen, die de schipbreukelingen des nachts om drie uur in Vlissingen aan den wal bracht. Man verwacht heden een ba- slissing tussehen Finnen en Russen Engeland en Duitschland dingen naar de gunst van Italië Nieuwe steunmaatregelen voor de veehouderij aangekondigd Engeland kocht in Februari meer dan 21 millioen k.g. uien op Wie moet maatregelen tegen de gladde wegen nemen 7 Iets kouder KORT EN^BONDIG Op een vraag in het Engelsche Lager huis heeft de onder-minister van bïnnen- landsche zaken geantwoord, dat er tot nu toe 257 Duitsche krijgsgevan- genen, de meesten van duikbooten, in Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60- cent Laxeertabletten doos 60 cent Alleen echt met den naam Mijnhardt. Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaajgwater 13 Maart 5,08 17,28 10,48 22,49 Engelsche interneeringskampen vertoef den, benevens 1271 leden der bemannin gen van Duitsche handelsschepen. Boven dien waren te Kaapstad nog 46 man van een Duitsch koopvaardijschip aan wal ge zet. Tegen vijf personen te Stockholm is een gerechtelijke vervolging ingesteld wegens spionnage. Tot hen be hoort de geneesheer van de Duitsche le gatie. Voorts heeft de rechtbank te Gothenburg, een kantoorbediende, die 'n vrij belangrijke rol speelde in de Zweed- sche nationaal-socialistische partij, we gens spionnage tot een jaar dwangarbeid veroordeeld. Gisteren is in Engeland de v 1 e e S c fa- rantsoen eering ingegaan. Het week- i -x -.li HET OUDE SLOT TE WIBORC 5, een van de weinige gebouwen der stad, die, niettegenstaande de bombard ementen, betrekkelijk onbeschadigd tyn en vun welks toren nog altffd de F\ insche vlag wappert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1