ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ei MAANDAG 11 MAART 1940 OPGEH< ZKMKtóoiyoüRAin; J Zaterdagnacht heeft zich op den Bre- dascheweg te Tilburg, een ernstig on- geluk voorgedaan, dat aan een officier vliegenier het leven gekost heeft. Omstreeks half één reed de officier De Kern Uit Stad en Provincie ABONNEMENT Prijs fl.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland f 10— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red«: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14286 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Suceesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER van het politieke wereldtooneel valt een toenemende bedrijvigheid aan het diplomatieke front waar te nemen, terwijl aan de gevechtsfonten weinig activiteit aan den dag treedt en de nach ten kalm zijn. Levendige diplomatieke activiteit, in de meeste hoofdsteden van Europa, houdt thans de gemoederen bezig, waardoor de stand op het wereldschaaK- bord wel eens wijziging zou kunnen on dergaan. Daar is in de eerste plaats de poging, waartoe Zweden het initiatief nam, om het Finsch—Russisch conflict te bezweren Vonden de eerste schuchtere pogingen om den strijd te doen ophouden, in Stockholm plaats, thans schijnt men al te Moskou te onderhandelen. Ryti en Paasikivi zouden namens Finland daar den politieken strijd tegen Stalin voeren om .de onafhankelijkheid voor hun dap pere landgenooten te behouden. Inmiddels duurt de oorlog in Finland voort en men behoeft zich geen illusies te maken, dat de kracht van de Russische aanvallen afnemen zal of dat het verzet van de Finnen minder verbeten zal zijn, in, af wachting van het mogelijke resultaat van deze onderhandelingen. Dat Finland in onderhandeling getreden is, hoewel Moskou wapenstilstand tijdens het over leg geweigerd heeft, kan moeilijk anders uitgelegd worden dan als een uiting van het Finsche streven om geen mogelijkheid op een eervollen vrede voorbij te laten gaan. Dat de Finnen nu, na drie maanden lang weerstand aan de Russische over macht geboden hebben op een wijze, die niemand kon verwachten en die algemeen bewondering wekt, van plan zouden zijn zich volkomen gewonnen te geven en zich door Moskou de wet te laten voor schrijven, is niet waarschijnlijk. Onmiddellijk in verband met de diplo matieke actie te Stockholm staat het be zoek dat de Duitsche minister van buiten- landsche zaken von Ribbentrop aan Rome brengt. Zoogenaamd is het een beleefd heidsbezoek tegenover Ciano, maar dat gelooft geen mensch. Italië schijnt t.a.v. Finland te zwaaien. Men schrijft nog wel over de heldhaftige Finnen en hun groote wapenfeiten, maar het is teekenend dat er nu in Rome op gewezen wordt dat wanneer de onderhandelingen tusschen Finnen en Russen mislukken, het conflict in N.W.-Europa in een ander licht komt te staan. De oorlog zal dan van karakter ver anderen, en onvermijdelijk zou daaruit een herziening voortvloeien van de hou ding, die verschillende andere mogend heden aannemen tegenover Finland en tegenover de worsteling van dat land tegen de Russen. Finland zal dan niet meer alleen voor zich zelf strijden. Mocht het gelukken den oorlog tus schen Rusland en Finland tot een einde te brengen, dan wordt automatisch de verhouding tusschen Rusland en Italië eveneens gewijzigd. Italië is anti-bolsje wistisch, doch met het Rijk der Sowjet als zoodanig kan het in de beste ver standhouding samenwerken, wanneer de Russen slechts niet trachten hun „ideo logie" met geweld aan andere volken op te dringen een compromis dus als Duitschland het vorig jaar aanging. Van deze opvatting zal van Ribbentrop wel licht trachten den Duce te overtuigen, als den bestaa'nden tegenzin, om met Stalin samen te werken, is weggenomen. Het oogenblik daartoe is gunstig. Rus land biedt aan Finland vredesvoorstellen aan, waarbij de bestaande Finsche regee ring wordt erkend en de operette-regee ring van Kuusinen door het Kreml dus wordt verloochend. Zou von Ribbentrop bovendien nog een Russische belofte mee brengen, dat de Russische begeerten niet uitgaan naar den Balkan, dan is men een heel eind gevorderd op den weg, die tot een verbetering van de betrekkin gen tusschen Moskou en Rome zou kun nen leiden. KORT EN BONDIG Met ingang van Vrijdag 15 Maart a.s. zullen weder peulvruchten (capucij- ners, grauwe erwten, witte boonen, tuin- boonen, bruine boonen en andere gekleur de boonen) worden gedistribu eerd. De te distribueeren hoeveelheid zal gelijk zijn aan die van de eerste distri- BROOD EEN CENT DUURDER Bloemp'ijs stijgt met f 1,70 per 100 k.g. Tot nu toe is een broodprijsverhooging in haar geheel voorkomen, doordat de regeering is voortgegaan de grondstof fen en de ingevoerde bloem tegen den vrcegeren prijs ter beschikking te stel len. Welke groote bedragen hiermede gemoeid zijn geweest, wordt wel duidelijk geïllustreerd door het feit, dat bij de prijzen- en kostenverhoudingen van de buitenlandsche tarwe en bloem, de re geering 'n nadeel van in totaal f2.000.000 per maand heeft. Het spreekt vanzelf, dat hiermede niet onbeperkt kan worden doorgegaan. Hoe zeer de minister zulks ook betreurt, de huidige omstandigheden dwingen hem wel om een deel van deze groote lasten op den consument af te wentelen. De minister heeft daarom thans be sloten, den verkoopprijs van de buiten landsche tarwe met f2,25 per 100 k.g. te verhoogen, waardoor de bloemprijs hier te lande met een bedrag van fl,70 per 100 k.g. zal stijgen, hetgeen metter daad kan leiden tot een prijsstijging van 1 cent per brood van acht ons. Uit het voorgaande blijkt wel, dat dit slechts een gedeeltelijke vergoeding is voor de hooge kosten, welke de staat in dit opzicht heeft te dragen. butieperiode, n.l. een kwart kg. per hoofd van de bevolking voor een tijdvak van vier weken. H! De minister van oeconomische zaken, M. P. L. Steen berghe, zal heden avond kwart over 8 over beide zenders een korte toespraak voor de radio houden tot de landbouwers en wel in het bijzonder met het oog op den toe stand in de veehouderij. De Britsche regeering heeft besloten de dertien Italiaansche schepen met Duitsche steenkool, welke onlangs zijn aangehouden, met de lading vrij te laten. De Italiaansche schepen, welke nog niet met hun lading steenkool op de thuisreis zijn vertrokken, zullen de havens waar zij zich op het oogenblik bevinden, in ballast verlaten en geen andere Itali aansche schepen zullen worden gezonden om in deze havens steenkool te laden. Pan-American Airways hebben medege deeld, dat van 18 Maart af de Ber muda-eilanden niet meer zullen wor den gebruikt als landingsplaats. De P.A.A. zullen echter een aparten dienst blijven onderhouden tusschen de Bermuda-eilan den en het Amerikaansche vasteland. Op deze wijze is de kwestie van de Britsche censuur op post naar en van Amerika, van de baan. „Aftonbladet" verneemt uit Kaunas, dat Kuusinen en de overige leden van de door de Sovjets ingestelde Finsche volksregeering zouden zijn gearres teerd, omdat zij critiek hebben uitge oefend op - de regeering van de Sovjet Unie wegens het openen van onderhan delingen met Finland. Bij de herdenking ter eere van de gesneuvelden in den oorlog 1914—1918 en in den tegenwoordigen oorlog heeft Hitler in het tuighuis te Berlijn Zon dag een toespraak gericht tot het Duit sche volk. In ernstigen tijd, aldus Hitier, houdt het Duitsche volk zijn dag tot her denking van de helden. Wat jaren lang slechts bleeke woorden van een onwaar dig geworden nakomelingschap waren, is thans de trotsche dank van een gelijk waardig heden. In den ouderdom van 68 jaar is de bekende tooneelspeler Louis de Vries te Nice (Zuid-Frankrijk) overl eden waar hij tot herstel van zijn gezondheid verblijf hield. Louis de Vries was op 18 October '71 te Amsterdam geboren en is dus 68 jaar oud geworden. De voorzitter van de Amerikaansche senaatscommisssie voor buitenlandsche zaken heeft een radioredevoering uitge sproken, waarin hij scheen aan te duiden, dat de Vereenigde Staten, na den terug keer van Sumner Welles, voorstellen zouden kunnen doen betreffende een w a- penstilstand van dertig dagen Deze voorstellen zouden tot alle oorlog voerenden worden gericht. Elkeen houde de avond van VRIJDAG 15 MAART vrfft Propaganda-avond ZWEEFVLIEGEN in /,de Torenhoeve", Nieuw Haamstede Comité van aanbeveling: Jhr. Mr. J. Sohuurbeque Boeye Jhr. R. J. H. Q. Röell J. VrieBendorp van Renesse H. J. Doeleman J. S. Korteweg Naar het Centraal Bureau voor de sta tistiek mededeelt, bedroeg de produc tie van electric iteit door de openbare centrales in de maand Fébr. 253.5 millioen kwh. Vergeleken met de zelfde maand van 1939, toen 219 millioen kwh werden afgegeven, beteekent dit een toeneming van 16 pet. Summer Welles heeft te Parijs met vele ambassadeurs van verschillende landen besprekingen gevoerd. Zoo sprak hij ook met den Poolschen minister-pre sident Sikorski. Hij vertrok Zondag naar Engeland, waar hij te kwart over twaalf per vliegtuig aankwam. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, is hedenmorgen door den Italiaanschen Koning en daar na door den Paus, in audiëntie ontvangen. KONING GEORGE VI neemt met belangstelling kennis van het eerste exemplaar der zoogenaamde magnetische Duitsche mijnenwaar tegen men thans in Engeland afdoende afweermaatregelen heeft uitgevonden VÈRSCHILLENDriBËRICHfEN Het Rijk benadeeld De politie te Haarlem heeft in de kazerne aldaar vier rijkswerklieden, z.g1. burger-eorveeërs, van 39 ticxt 47 jaaij, aangehouden. Zij hebben zich de laatste maanden schuldig gemaakt, ten nadeele van het Rijk, aan diefstal van levens-* middelen, schoenen en Kindergoed. De mannen namen geregeld klein© hoe veelheden thee. koffie, suikOr, bloter, vet, boioinen, erwten en rijst mee naar huis om in deze huishouding te gebruiken. Een gedeelte van de gestolen levensmid delen, alsmede ondergoed en eenige pa. ren schoenen zijln bijl huiszoeking in be slag genomen. Ér iwas niets aan derden verkocht. Het ontvreemde was uitslui- tand voior eigen gebruik bestemd. Schildwacht verdronken Vrijdagnacht is de 20-jarige H. Denius uit Deventer, die op schildwacht stond aan de sluis te Weert (L.), terwijl hij! Waarschijnlijk langs de sluis aan het wan delen was, in het water gevallen. OfV schoon de militair een goed Zwemmer Iwas, kon hiji zich niet redden dioor del vele bepakking, die hij! bij' zich had en omdat hiji waarschijnlijk niet tegen den steenen wand kon opklimmejn. Toege- I schoten hulp van militairen, die in. eep schuur lagen, kwam te laat. De jonge- man is verdronken. Officier-vlieger verongelukt vliegenier A., wonende te Leiden, met zijn auto in de richting Breda. Op de hoogte van de Roggestraat stond een wagen geparkeerd, welke, daar hij onder j een lantaarn stond, zeer goed zichtbaar 1 was. Waarschijnlijk heeft A. dezen wagen te laat gezien, want zonder eenige aan leiding reed hij met een vaart van onge veer 80 km op dezen wagen in, botste vervolgens tegen een lichtmast en kwam daar tot staan. De ravage was geweldig. De wagen van den vliegenier was van voren geheel in elkaar gedrukt en de ernstig gewonde kon niet anders dan j door middel van 'n zaag uit zijn benarde positie verlost worden. Hij bleek een schedelbasis-fractuur te hebben opgeloo- pen, tengevolge waarvan hij later in het ziekenhuis is overleden. A. was ongehuwd Auto teaen boom gereden Zaterdagavond omstreeks zes uur is op den Rijksweg Princenhage—Rijsbergen een ernstig ongeluk gebeurd. Tengevolge van het afloopen van het linkerachterwiel van een personenauto, bestuurd door den 67-jarigen heer H. uit Groningen, die op weg was van Amsterdam naar Brussel, botste de wagen ongeveer 45 meter ver der tegen een boom. De mede-inzittende, de 35-jarige mejuffrouw E. uit Amster dam werd uit den wagen geslingerd. Zij is in zorgwekkenden toestand naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda over gebracht. De bestuurder liep een wonde aan het oog op. Hij is eveneens naar het St. Ignatius-ziekenhuis vervoerd. Van spionnage verdacht Te Vlissingen is in de afgeloopen week een geval van spionnage ontdekt, zich uitstrekkend tot deze Zeeuwsche havenplaats en naaste omgeving. Een Ne- ^erlandsch koopvaardijofficier die zijn domicilie in Vlissingen had is in verband met deze zaak aan de Justitie te Middel burg overgeleverd, terwijl na huiszoeking in een andere plaats nog een tweede per soon is aangehouden. Voorts is ook nog een aanhouding verricht op een der groote industriebedrijven in een der Zeeuwsche havensteden. In verband met het nog loopende onderzoek konden geen verdere mededeelingen hierover worden verstrekt. KERKNIEUWS Geref. Kerk. Beroepen te Zierikzee, ds. G. L&en-e te Baarland. BRUINISSE. Woensdag 13 Maart (bid dag). Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 2 ure. ds. Marsman. Ger. Kerk. 9.30 ds. Unger; 2 uur, ds. Spoelstra uit Anna-Jacolbapolder. Ger. Gem. 9.3o, 2 en 6 uur, de heer Dorresteijn uit Rotterdam. Oud.Ger. Kerk. 9, 2 en 5.30 uur, dhr. Mieras uit Axel. Grootere diplomatieke activiteit in versch llende hoofdsteden Amerika zou een wapenstilstand van een maand willen voorstellen Kwart over acht spreekt minister Steenberghe voor de radio Ons brood zal een cent per 8 ons duurder worden De uitslagen van de gisteren gespeelde voetbalwedstrijden Kani op eenige regen Zon op: Zon onder: 12 Maart 6,23 17,58 Maan op: Maan onder: 12 Maart 7,30 21,43 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 12 Maart 4,4L 17,03 10,21 22,19 HAAMSTEDE. Woensdagavond hield de afd. Haamstede van den Bond v. Staats- pensionneeriing haar jaarlijksche propa ganda-avond. De zaal TAVENU was goed gevuld, oiok do,or de aanwezigheid van veel militairen, toen de voorzitter zijn openingswoord sprak. Hiji riep in het bijzonder een welkom toe tot de jonge spelers uit Seroioskerke. die vervolgens het Bondsprppagandastuk „Als de winter komt" ten topneêle voerden. Hun 'spel was vlot, de uitbeelding zeer goed. Ook de inhoud van dit propagandistisch (werk DE FRONTEN IN FINLAND De grove, gebroken l$n duidt de huidige Finsche stellingen aan, gedeeltelijk gelegen aan de Karelische landengte, deels ten Westen van het Ladogameer.% De ring, in de nabijheid van Kiteld, toont aan, dat de Finnen nog steeds de 168e Russische divisie omsingeld houden, niettegenstaande de energieke pogingen der Russen deze troepen uit den greep te bevryden. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1