ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 5 DONDERDAG 7 MAART 1940 OPGENOI ZKRUOBESCKE COURANT DE AANVARING DER DUIKBOOT O 11 VOOR DE HAVEN VAN DEN HELDER De Kern ABONNEMENT 1707^-1080 Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzw f 1.80. Voor het buitenland flo.— p. jaar Afzonderlijke nummers 5 oent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. UitgaveN.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A.'J. de Looze - Uitg.-Red.: M, J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14283 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur Drie leden der bemanning verloren bij de ramp het leven Groote tegenwoordigheid van geest voorkwam totaal verlies In aansluiting op ons bericht van gis teren, omtrent de aanvaring van de onderzeeboot onzer marine „O. 11", door de sleepboot „Amsterdam" van de firma Wijsmuller, wordt nog het volgende mee gedeeld. Het mag een wonder heeten dat het ongeluk zonder een groot aantal slacht offers is afgeloopen. Was het in dieper water gebeurd dan had men het achter schip niet naar boven kunnen krijgen en had de bemanning niet zulk een groote tegenwoordigheid van geest betoond, dan was het schip waarschijnlijk op den bo dem van de haven geblevgn. Voor zoover de ramp is te reconstru- eeren, hebben de opvarenden, zoodra zij den schok voelden en bemerkten dat de boot begon te zinken, oogenblikkelijk alle waterdichte schotten gesloten. Dit bracht wel met zich mede dat men drie menschen, die zich in de boegbuiskamer in den kop bevonden, waarschijnlijk moest prijsgeven, maar gaf groote kans op red ding van alle anderen. Binnen twee minuten zonk de boot Alles speelde zich in den tijd van minder dan twee minuten af, schrijft de N.R.C. Ontsteld zagen de passagiers van de Texelsche boot, waarnaast de ramp geschiedde, hoe het schip begon te zin ken en verdween. Men zag hoe de be manning aan dek nog spoedig de com mandotoren sloot. Had men dit niet ge daan dan waren de twintig opvarenden die nog aan boord waren, verdronken. Nu hield men alles wat achter het boeg- ruim lag, water vrij. In ondraaglijke spanning moeten de menschen in het schip het half uur heb ben doorgemaakt, waarin er geen bewe ging in de boot was te krijgen. Men kon zich immers realiseeren dat men geen hulpmiddelen had om het schip spoedig te lichten. Een groote teleurstelling heeft zij ondergaan, toen het schip aanvankelijk naar boven ging, doch weer terugzonk. Sleep- en hijschkrachten verrichten de berging De chef van de machinekamer besloot toen de reserve-olietank 3, die zich in net achterschip bevindt en waarin 40 ton olie waren, leeg te blazen in de hoop dat het achterschip boven zou komen, al zou dit I gepaard gaan met verlies van lucht, j welke, als de poging niet zou Slagen, zeer hard noodig zou zijn. Inderdaad bleek i dit te lukken. Het achterschip met den commandotoren kwam boven waterwaar- door de opvarenden konden worden ge red. Alles wat sleepkracht had, werd gecharterd om het schip om te trekken en op het droge te zetten. Het bleek dat het voorschip van de O. 11 zwaar geboeid j zat in de modder en niettegenstaande vier booten met volle kracht aan het 1 achterschip trokken, kwam dit maar heel traag van zijn plaats. Vannacht arriveer- 1 den de lichters om de boot naar het achtereind van de Marinehaven te slee- pen, waar het schip met bekisting drij- J vende gehouden zal worden tot de com- mandotoren boven water is. De kans op berging van de duikboot is aanwezig. j «Zijn taak was beneden» Toen de sleepboot de O 11 ramde, was de consternatie aan boord groot. De slag was geweldig. Heel het schip dreun de en trilde. Op de commandobrug ston den de commandant, luitenant ter zee der tweede klasse H. A. W. Goossens, en de chef van de machinekamer, de officier van den M. s. D. tweede klasse, w. D. Gestel. De commandant gaf, na de aan varing, oogenblikkelijk order naar bene den alle compartimenten te sluiten. De eerste officier, luitenant ter zee der tweede klasse F. Steinmetz, zorgde voor de uitvoering. Alle vijf compartimenten werden waterdicht gesloten. De snelle reactie van alle instanties is oorzaak ge weest, dat het schip niet met alle op varenden is vergaan. De chef van de ma chinekamer, die op de brug stond, begaf zich direct naar beneden. Toen hem later gevraagd werd waarom hij niet over boord was gesprongen, was zijn ant woord: „Mijn taak was beneden". Toen de chef beneden was sloot de comman dant de commandotoren. Daarna sprong ook hij te water en zwom naar den wal. Het schip zonk in minder dan geen tijd. Het echterfchip kwam langzaam naar boven Toen de eerste officier met den chef van de machinekamer en een kleine twin tig andere opvarenden in het centrale station bijeen waren, nam de heer Stein metz de leiding. Alle zware kleeren en schoenen werden uitgedaan en de zwem vesten aangetrokken, opdat men zich zoo gemakkelijk mogelijk in het water zou kunnen bewegen als men door een nood- luik naar buiten zou moeten. De Drage- apparaten werden aangedaan, waardoor men zich van toevoer van zuivere lucht verzekerde en toen begon men het schip zoo mogelijk naar boven te krijgen. Men blies daarvoor de reserve-olietank leeg en voelde toen hoe het achterschip naar boven kwam. Een officier van de marine reserve sprong van een sloep over op de O 11, draaide het luik open en praaide de menschen beneden. Daarvan waren er verschillenden zoo druk bezig, dat zij er niet aan dachten om direct uit de boot te komen. Eerst toen de stem dringender klonk, omdat het schip ieder oogenblik eenige centimeters overstag kon gaan, haastte men zich naar buiten. Toen allen buiten boord waren, werd het luik van den toren weer gesloten, en dat bleek goed te zijn, want kort daarna was net schip weer onder water. Drie mannen zijn nog in de duikboot In een onderhoud, met den comman dant Callenfels, van den onderzeedienst, vernam de N.R.C.-corr., dat de hoop, de drie menschen, die zich nog aan boord bevinden te redden, als nihil moet wor den beschouwd. Alleen het voorcompartiment der duik boot is volgeloopen, verklaarde de com mandant. Vandaar dat men besloot de boot aan den grond te zetten. Men begon het te sleepen en inderdaad slaagde men er in de O 11 een paar meter te verhalen. Daarna was er evenwel geen beweging meer in de duikboot te krijgen. Ook was de stroom toen te zwaar om een duiker naar beneden te sturen ten einde te ondörzoeken op welke wijze het meest effectief geholpen zou kunnen worden. Inmiddels waren de drie lichters reeds besteld. Om vier uur gistermiddag kon gedoken worden. Een duiker heeft klop signalen gegeven, maar men heeft geen antwoord ontvangen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Ongeluk met een schietmasker Bij het dooden van kalveren met een schietmasker in de Kuiperstraat te Vlaardingen is de 60-jarige slager J. van Selm door een kogeltje uit het schietmasker juist in het hart getrof fen, zoodat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Doodgevallen Te L oen en was de 40-jarige land bouwer F. Willems bezig met het africh ten van een jong paard. Plotseling sloeg het dier op hol, waardoor Willems zoo ongelukkig kwam te vallen, dat hij op slag werd gedood. Zijn metgezel Hendriks kreeg verwondingen aan het gelaat. W. laat een vrouw en vier kinderen achter. Vader doodt zijn kind De politie te Haarlem heeft een 25-jarige los-arbeider gearresteerd, die de vorige week in een vlaag van drift, zijn eenig kind, een meisje van 4 jaar, een hevige klap tegen het hoofdje had ge geven, tengevolge waarvan het kind Za terdag is overleden. De man had zich Woensdag erg kwaad gemaakt, omdat het meisje niet wilde eten. Op een oogen blik, dat hij zich niet meer kon be- heerschen, had hij het kind een harde klap tegen het hoofd gegeven. Korten tijd daarop was het rechter oortje ge zwollen, terwijl het linkerbeentje ver lamd bleek te zijn. Zaterdag is het kind overleden.. De man, die in het politie bureau is opgesloten, toont thans berouw over de gevolgen van zijn hardhandig© terechtwijzing. Auto in volle vaart tegen boom gebotst Gistermiddag reed de dienstplichtige onderofficier v. M. uit Tilburg met zijn personenauto over den rijksstraatweg van 's-Hertogenbosch—Grave in de richting Nijmegen. Onder Heesch raakte plot seling de stuurinrichting defect en aan gezien de automobilist met een snelheid van meer dan 100 km i reed, kon hij niet tijdig stoppen. De auto slipte en botste met zulk een kracht tegen een boom, dat de auto geheel werd vernield. On danks zware wonden kon de bestuurder zich uit het wrak bevrijden. Een voorbij rijdende automobilist heeft den man naar het St. Annaziekenhuis te Oss vervoerd. Het bleek dat hij zeer ernstig aan de beenen was gekwetst en bovendien ver wondingen aan het hoofd en zware in wendige kneuzingen had opgeloopen. Inkomen en vermogens in Nederland Hoe belangrijk de verschillen zijn tus- schen de gemiddelde inkomens in de verschillende gemeenten van ons land, komt duidelijk uit in de statistiek der inkomens en vermogens in Nederland voor 1938—'39, die bewerkt is door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dit moge blijken uit het volgende. Een aange slagene in Wassenaar verdient gemiddeld f 10.754, terwijl de aangeslagenen in Beegden (Limburg) gemiddeld f1229 ver dienen. Ook wat betreft 'het gemiddelde inkomen per inwoner is Wassenaar er het beste aan toe met f 2828, waarte genover in het Brabantsche plaatsje Veen per inwoner slechts f 57 staat. De hoog ste vermogens worden in 's-Gravenland aangetroffen, n.l. gemiddeld f 322,000 per aangeslagene, waartegenover enkele ge meenten staan met een gemiddeld cijfer van f 17.000. KORT EN BONDIG Verschillende bewoners van het Derde Rijk hebben langdurige gevangenisstraf fen gekregen, omdat zij het waagden te luisteren naar bu itenlandsche radiostations, hetgeen onbegrijpelijk is in een land, dat zelf voort blijft gaan met uitzendingen in vreemde talen, voor andere naties bestemd. De re geering van den staat New York heeft bepaald, dat de 7e Maart, de geboorte dag van wijlen Masaryk, een „T s j e- choslowaaksche dag" zal zijn, „op dat de inwoners van den Staat hulde kunnen brengen aan de nagedachtenis van den man, wiens leven edel was, en uiting kunnen geven aan hun sym pathie voor het land, welks burgers in duizendtallen lijden onder een harde en onrechtvaardige loinderdrukking". Van ide 8 der negen te Duins vertoevende Ita- liaansehe kolenschepen wioirdt de lading, pl.m. 60-000 ton, dioior de Engelschen in beslag genomen. De zaak zal na de los sing vooir het prijzenhof worden behani- ideld. Direct ma de lossing zullen de) schepen zelf Worden vrijgelaten. Vol gens een bericht uit Berlijn aan Afton)' bladet heeft de ontdekkingsreiziger Sv^n H e d i n^ die zich op het loiogenblik in de Duitsche hoofdstad bevindt, een on derhoud van twee uur met den minister van Buitenlandsche Zaken vota Ribben- trop gehiowdem. Naar verluidt, zou ge sproken zijn. [aver de mogelijkheid van een regeling van het Russisch-Finsche conflict. Sprekende loiver de Joodsche vestiging in Palestina iin het Eagel- sche Lagerhuis, zeide MacDonald: „dit merkwaardige volk heeft iets miraculeus tot stand gebracht. Het heeft wioteste plaatsen vruchtbaar gemaakt en de vrucht, baarheid van andere plaatsen verveelvou digd. Onder de machtige leiding en be- scherming van Graoit-Rrittaninië hebben meer dan 350.000 Joden ieen gelukk'ge (woning gevonden ilni hun nationaal tehuis in Palestina. Sumner Welles, de Amerik. onderstaatssecr. van buitenl. za- ken, heeft gisteren te Ouchy, nabij Lau- sanne, de pers ontvangen. Hij; (ontkende categorisch, 'dat hij te Londen een con- feremtie van de Amerikaansche vertegen woordigers in de Scandinavische landen bijeen zal roepen. Hij' herhaalde verder, dat zijn opdracht strikt vertrouwelijk was j en dat alleen president Roiosevelt Zijn rapport zkmu ontvangen. Naar thans i bekend geworden is, heeft 's werelds grooitste passagiersschip, de 85.000 ton groioïte Queen Elizabeth van de Cu- j inard White Star Line, op 26 Februari de werf aan de Clyde, waar het vol-; tooid werd, verlaten, om door sleepbooi- ten de Clyde af gesleept te Worden. In grootte tegenstelling met de enorme me nigte, die getuige Was van het vertrek van het zusterschip Queen Mary, (waren thans nog geen hoiniderd mdnischen aan wezig. Bij: de treinramp op de grens van de Japansche provincies Yama» gata en Niigata zijn 15 personen ioim het leven gekomen, negen ledem, van het trein personeel, vijf passagiers en een beambte der posterijen. In het geheel zijh dertig personen gewiomd, van wie 12 ernstig, twee leden van het treinpersoneel, een* postbeambte en negen passagiers. In Januari 1939 bedroeg het totale goederen vervoer te water met het buitenland in al onze havens 8.018.625 t; in Januari 1940 2.512.255 t. In 1938 bedroeg het ma andgemiddelde van dit verkeer 6.252.000 t. In Januari 1939 beliep onze totale doorvoer met overlading in onze havens 2.735.484 t; in Januari 1940 was deze hoeveelheid ineengeschrompeld tot minder dan 1/6, n.l. 470,842 t. LAND- EN TUINBOUW De uitvoer van eieren In de week van 27 Februari tot 5 Maart zijn hier te lande voor uitvoer toegelaten 25.119,490 eieren en wel 24,168,010 kippeneieren en 951,480 eenden eieren. Hiervan gingen naar Duitschland 6,986,520 kippeneieren, naar Engeland 17,056,080 kippeneieren, 937,080 eenden eieren en 15,400 geconserveerder een deneieren. Naar andere landen gingen 125,410 kippeneieren. RECHTZAKEN Valsche belastingaangifte Dé 55-jarige bedrijfsleider, die onlangs terecht heeft gestaan voor de rechtbank te Amsterdam, verdacht van het doen van valsche aangifte voor de belastingen, is gisteren veroordeeld tot een geldboete van f 10.000, subs zes maanden gevan genisstraf. Over verschillende jaren had hij zijn inkomen te laag opgegeven, benevens zijn bezit voor de Vermogensbelasting. Zoo had hij in 1938 als inkomen f 5100 aan gegeven, terwijl het in werkelijkheid f 10.555 bedroeg. In totaal was over drie jaren f5500 te weinig belasting betaald, terwijl verdachte tevens, bij het ver strekken der opgave van de inkomsten van het personeel, wel de salarissen, doch niet de extra-verdiensten had ver meld. Wegens een drietal feiten, het op zettelijk doen van valsche aangifte, waar- Zweedich-Duitsche bemiddeling in het Fmsch-Russisch conflict? Sleden en Infanterie verdwenen in de baai voor Wiborg De aanvaring van de „O 11" kostte aan 3 opvarenden het leven Sportsterren worden filmsterren Ook Braine naar de filmstudio Welke voetbalclubs komen deze week op het veld? Geen neerslag van beteekenls Barometerstand van hedenmiddag 2 uurj Zon op.: Zon onder: 8 Maart 6,32 17,50 Maan op: Maan onder: 8 Maart 6,01 17,30 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 8 Maart 2,36 15,02 8,14 20,23 U I door nadeel voor het Rijk kan ontstaan, meermalen gepleegd, had de officier van Justitie zes weken gevangenisstraf ge- ëischt. j SPIONNAGE IN NEDERLAND De berichten in die bladen Van den allerlaatsten tijd Wekken een gevoel van (wïev®l En van onbehaaglijkheid. Er zijn dus toch landgenioioteini, Qndermijners van den Staat, Die zich leenen tot het plegen Van verfoeilijk landverraad. Terwijl ieder ander meewerkt Aan de rust en veiligheid, Terwijl onze leiders waken Voor onze neutraliteit, Werken er individuen Zonder nationaal fatsoen Om dien zegenrijken arbeid Welbewust teniet te doen. Doch gelukkig zijn de speurders In ons landje took paraat, Zij bestrijden reeds succesvol De bedrijvers van het kwaad. Elke goede vaderlander Werke aan hun streven mee Opdat Nederland bespaard blijV Voiop het ergste oorlogswee, J. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1