IK HEB GEKOZEN Uit Stad en Provincie SANOSTOL RADIOPROGRAMMA Woensdag 6 Maart HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. VARA-uitzending, 10—10,20 v.m. en 7.80 —8 VPRO 8 ANP; 8,10 orgelspel; 8,45 gram.; 9,30 keukenpraatje; 10 morgenwij ding; 10,20 voor arbeiders in de Continu bedrijven; 11,80 voor de vrouwen; 12 gr.; 12,45 ANP, gram.; 1-1,45 VARA-orkest; 2 „Naadverbindingen."; 2,30 VARA-orkest; 3,15 voor de kinderen; 5,30 gram.; 6 or gelspel; 6,30 „De boekenweek"; 6,50 pianoduetten; 7,05 felicitaties; 7,10 „Orde ning van het bedrijfsleven"; 7,30 bijbel vertellingen; 8,03 ANP; 8,15 uitzending voor het Joodsch Nationaal Fonds; 8,25 Rosian-orkest9,10 radiotooneel; 9,30 zang en piano; 9,55 VARA-Varia; 10 „Schuldig of onschuldig?"; 10,10 „Rose Marie"; 10,40 Medische vraagbaak; 11 ANP; 11,10 De Ramblers; 11,45—12 orgelspel. HILVERSUM II. 301.5 m. NCRV-uitzending. 6.30—7 Onderwijsf. voor de Scheepvaart. 8 ANP; 8.05 Schrift lezing, meditatie. 8.20 gram.; (9.30—9.45 gelukwenschen)10.30 morgendienst; 11 gram.; 11.15 viool en piano; 12 be richten, 12.15 gram.; 12.30 ANP; 12.45 orgelspel; 1.45 Consonanten; 2.30 voor postzegelverzamelaars; 3 Consonanten; 4 zang en piano; 4.40—4.55 felicitaties; 5 voor de jeugd; 5.45 gram.; 6.30 taalles en technisch onderricht; 7 berichten; 7.15 land- en tuinbouwuitzending; 7.35 gram.; 8 ANP; 8.15 Arnhemsche orkestvereni ging; 8.55 Wereld-Zendingsconferentie te Tambaran; 9.25 vervolg concert; 10.10 ANP, actueel halfuur; 10.40 gram.; ca. 11.50—12 Schriftlezing. Zon op.: Zon onder: 6 Maart 6,36 17,47 Maan op: Maan onder: 6 Maart 5,12 15,23 KERKNIEUWS Veldpredikers Aan het maandblad der Vereeniging van kerkvoogden in de Ned. Herv. kerk ontleenen we de vioilgemde cijfers. Van de onderstaande kerkgenootschap pen met opgaaf van het zielenaantal dier kerken doen thans dienst de daarbij genoemde aantallen reserve-veld predikers Ned. Herv. 2.738.961 leden, 59 reserve- veldpredikers; Ger. resp. 638.372 en 52; Chr. Geref. 50-230 en 7; Remonstrantsch 29.719 en 2; Hersteld Evangelisch-Lu - thersch 11.937 en 1; Evangelisch-Lufhersöh 78.330 en 2; Doopsgezind 62.012 en 2. Deze aantallen reserve-veldpredikers, staan niet in juiste verhouding tjOft de getalsterkte der kerkgenootschappen. De oorzaak ligt o.m. in de omstandigheid, dat sedert 25 Augustus bij de reserve- veldpredikers der Ned. Herv. kerk de afvloeiing verreweg het sterkst is ge weest. C G A R De mensch, die overwint, is degeen die volhoudt, tot hij niet meer kan en het dan nóg niet opgeeft. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden 21 door Agathe Pogner Even later zat ik in mijn slee en vlij tig, alsof ze mijn gelijken waren, beant woordde ik het gewuif van de vier mij nakijkende menschen. Direct daarop ech ter, toen ik moederziel alleen over de schitterende sneeuwvelden gleed, moest ik hardop lachen. Wie was hier mijn ge lijke en wie niet? Allen en niemand! Hier was de een even veel als de ander. Er bestond geen uitzondering, reeds daar om niet, omdat de natuur alle onder scheidene merkteekens als vanzelfspre kend uitwischte. De een leefde als de ander en allen volbrachten hetzelfde. Zonder onderscheid liepen allen in de zelfde rendiervellen en zij voedden zich met dezelfde spijzen. Als er een stierf, kreeg hij een houten kruis, niet beter en niet slechter dan alle anderen. Beschaving dat had ik op den eer sten dag al bemerkt verlangde pien hier niet. Daarentegen waardeerde men temeer de kracht en het natuurlijke, hel dere verstand. Als iemand zich wilde onderscheiden dfen zou hij hoogstwaar- Uit do Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 4—10 Maart 1890. De heer J. J. van Kerkwijk had voor het kies district Zierikzee op 4 Maart 27 "jaar zitting in de Tweede Kamer. Voor de akte nuttige handwerken slaagden te Breda o.a. de dames'J. H. J. A. Westra, J. A. van Maanen, J. M. Bal en T. K. M. de Lange te Tholen, terwijl uit Zierikzee slaagden de dames C. M. J. Phernambucq, C. Schultz, J. M. de Paepe en T. van Poelgeest. Ds. J. van Belkum te Zierikzee bedankte voor het beroep naar S t a- v en i s s e. De vergrooting van de haven te B r u i n i s s e werd door den deskun dige Bolier geraamd op f 23000. Zestig ^migranten scheepten zich te Vlissingen in op de „Cjownway Castle" met bestemming Transvaal. Mej. W. P. Bal te Oosterland- slaagde te Breda voor de akte nut tige handwerken. Op de voordracht voor onderwijzer aan de O.L.S. te Brouwershaven kwam als no. 1 voor Chr. Schultz al- daar~ KERKWERVE. Burgerl. Stand over Februari. Geboren: 9, Jobina Margaretha, d. van Joh. M. Hanse en M. J. Bil; 15, Cornelis Pieter, z. van J. Hart en C. F. van de Sande; 15, Aaltje Martina, d. van C. van der Wekken en J. J. Bienefelt. Overleden: 5, Maatje Legemate, 41 j., echtgen. van J. J. de Vlieger; 28, Johan nes den Boer, 49 j., echtgen. van Corn.a Slager. BURGH. Door het damescomité is ten bate Van Finland een bedrag van f86,65 gecollecteerd. Drie kisten met kleeding- stukken werden verzonden. HAAMSTEDE. Het plaatselijk dames comité voor Finland heeft 4 kisten met 470 kleedingstukken verzonden. Verder werd een bedrag van f410,50 gecollec teerd. Het comité dankt de geheele bur gerij voor haar gulle medewerking. Op Donderdagavond kwam de plaat selijke afdeeling Haamstede en omstreken van den Christelijke Boeren- en Tuinders- bond in één der lokalen van de bijzon dere school in vergadering bijeen. De voorzitter van de Gewestelijke afd., de heer A. M. den Boer Wz., opende deze vergadering met gebed en richtte een hartelijk welkomswoord tot de aan wezigen, speciaal tot den heer P. J. van den Berg, land- en tuinbouwonderwijzer te Haamstede. In zijn openingswoord zette spreker het doel van deze bijeen komst uiteen, n.l. om de leden van Wes telijk Schouwen o.a. voor zoover zij ook de algemeene vergadering niet konden bijwonen, een indruk te geven wat het afgeloopen vereenigingsjaar ons bracht. Spreker gaf hierna een algemeen over zicht van de belangrijkste voorvallen uit het afgeloopen jaar; het financieel ver slag van de tarwe- en handelsafdeeling werd nader toegelicht en besproken. Medegedeeld werd, dat de algemeene ver gadering heeft besloten tot hetf doen van een uitkeering uit de winst van de tarwe- en handelsafdeeling. Na de rondvraag verleende de voorz. het woord aan den heer P. J. van den Berg, die een leerzame lezing hield over het nut van het stoomen van voeraard- appelen. Spreker legde er den nadruk op, dat bij het voortduren van den huidi- gen oorlogstoestand de prijzen van het veevoeder zullen stijgen en voldoende voedsel voor het vee op den duur moei lijk zal zijn te verkrijgen. Landbouw en veeteelt moeten zich daarom nu reeds op de toekomst instel len. Spr. wees er op dat het voeren van rauweaardappels groote nadeelen heeft, doch dat het proefondervindelijk vast staat, dat men het meest profijt trekt van gestoomde aardappelen, die ook zeer scbiinlijk wel iets buitengewoons moeten presteeren, want moed en volharding be- hooroen hier tot de dagelijksche dingen van het leven. Men moest zelfs alle krachten inspannen om niet bij de an deren achter te geraken... Drie dagen later wij schepten juist het eerste Wiater uit de bron kwa men Rodion en Pelka ons bezoeken. Trotsch als een pauw leidde ik mijn gasten overal rond, hun wijzend, wat er maar te zien was. Zelfs de nalaten schap van de Amerikanen werd niet ver geten. Bijzonder tr\oitsch 'was ik op den. grooten koperen ketel, want ik had hem met mijn eigen handen weer glimmend weten te schuren. Rodion bekeek alles met een kenners blik en scheen zeer tevreden. Zonder al te veel woorden te verspillen, wees hij mij hoe verschillende kleine gebreken en tekortkomingen gemakkelijk te her stellen waren. Daarbij klopte hij me waar- deerend en welwillend op m'n schouder. Ik bloosde als een school jon gen, die on verwachts van den meester een pluimpje krijgt. Pelka zag van alles alleen Dobrez. Toen ik me eindelijk even met haar1 kon bezighouden, legde ze als vanzelf sprekend haar handje in de mijine, die al aardig de sporen van ruw werk be gon te vertoonen. Is dat jouw hond, Arkadi? Wees maar gerust, kleine meid, Moeder geeft Je "voortaan' alleen nog maar Sanostol het lékkere levertraanproduct. Want dat heeft niet alleen een frisschen sinaas- appelsmaak, het Is ook het eenige levertraanproduct, dat zóó'n schat aan vitaminen A, B, C en D bevat. En daarom neemt het heele gezin Sanostol, de natuurlijke krachtbron. De „familieverpakking" van f. 2.75 is voor'deelig. Z\j bevat X zooveel als de bekende flacon van f. 1.40. „Het lékkere levertraan-productt" brocadesstheeman 8. pharmacia langen tijd kunnen worden bewaard. Met cijfers en bewijzen toonde spr. dit aan, terwijl hij de aanwezigen stimuleerde tot het in de practijk brengen van het hier naar voren gebrachte. Hierop ontspon' zich een geanimeerde bespreking, waarna de voorzitter, den heer van den Berg dank zegde voor zijn leerzame en nuttige uiteenzetting; ook de aanwezigen zegde de voorzitter dank voor hun opkomst, waarna dhr. van den Berg sloot met dankgebed. DREISCHOR. Burgerl. Stand over Febr. Overleden8, Tan Johannes van der Linde, 76 j., wedh; van C. L, v. d. Panne;. 22, Lena Kooman, wed. van Adriaan Fer- nabuk; 24, Cornelis Jacobus de Koster,- 57 j., echtgen. van ,L- M. Barendregt. POORTVLIET. Vrijdagavond werd in de Chr. School alhier de ouderavond ge houden. Deze bijeenkomst werd geopend met het zingen van pis. 72 6, waarna werd gelezen; openbaring ,12, Hierina güng de voorz., dhr. G. Krijger, voor in gebed. Vervolgens werd pen welkomstwoord ge sproken, Waarin hij releveerde het afge loopen jaar, Waarin étfn kind is verloren- 'Spr. schetste de roeping der [ouders, de tal -van zegeningen i|ni -het afgeloopen jaar, waarna hij een opwekkend wjoiord sprak tot de leden, poft uitbreiding van het Chr. Onderwijs. Doo|r den beer J.t I. Hollebrandts werd een inleiding ge houden, getiteld„Kinderen met weinig talenten", waarin hij aantoonde, dat, al hoewel een dom kind in naam, altijd niet dom is, het lofnderwlijs heel veel moeite kan lopleyeren. Daarna werd pauze gehouden, waerin, het werk der Leerlingen werd b'^zich-* tigd. Na heropening Werd gezongen Ps. 105 vers 5 'en 24. en een inleiding ge geven dooir W. Kurvink, getiteld „Waakt".' Spreker schetste de takken van onder-; 'wijs, niet alleen do(ólr onderwijzers' maar' in hoofdzaak doper de ouders. De moei lijke taak om dat te dóien volgens be lijdenis en Godsiw]oiord. Dhr. C. Geuze hield een inleiding over „Abraham's of fer". Na deze gaf spr. nog een voor dracht getiteld: „Oude Visscherij", waar na sluiting volgde met een dankwoord aan allen en het ziingejm van ps. 72 vers II. Dhr. J. Looiijenga sloot met dank zegging. ST.-ANNALAND. Algemeene vergade ring van de vereeniging tot stichting en instandhouding van sch-oileni met den Bij bel, onder voorzitterschap van den heer J. Th. Kurvink. Aanwezig 40 leden. De Ja. Hoe heet hij? Dobrez. Wat heeft hij een droevige oogen. (Pelka. verwisselde blijkbaar het begrip „expressief" met „droevig"). Ik heb hem gevraagd, waarom hij zoo droevig keek en toen likte hij m'n hand. Maar jij hebt ook droevige oogen, Arkadi! Ik? Pelka schudde bij deze wedervraag ongeduldig haai* hoofd. Waarom zou ik je anders graag mogen 1 Ja, waarom mocht ze me graag? Dat was mij zelf een raadsel. Ik had toch waarlijk nog niets gedaan om haar sym pathie te verdienen. Teneinde mij in haar oiogen te rechtvaardigen, informeerde ik belangstellend, waarom zij haar pop niet had meegebracht. Mijn vraag had succes. Pelka voelde zich gestreeld. „Dada heeft kou gevat", antwoordde ze gewichtig. Ze ligt in bed. Nu moet Wassilisa haar gezelschap houden. Of denk je, dat het haar goed zou heboen gedaan, als ik haar had meegebracht? Misschien zou ze het prpttig hebben ge vonden? Ach, ik had nooit een pop gehad en ik had er dus geen idee van wat zoo'n kunstkind prettig vindt en wat niet. Daar- voorzitter laat zingen ps. 25 vers 2, gaat voor in gebed en leest Hebr. 11 vanaf het 17e vers. Uit het jaarverslag blijkt, dat geen veranderingen in het perscjnleel plaats hadden. Het aantal leerlingen bedroeg bij1 de laatste telling 194. De avondschool Wterd bezocht dpjor 30 leerlingen. De vereeniging telt momenteel 183 ledetn. Het financieel resultaat der school 'was bevredigend. Tot bestuurslid Werd herk-olzien de heer de heer J. Th, Kurvink. In de vacature ontstaan dpior het bedankeh vajn den: heer J. van Houdt, Werd gekozen de heer M. van Dijke. Tot lid van de commissie van schopdtoezicht Werd gekozen dhr. K. van Dijke. De vergadering Werd gesloten dopir den eerie-voorzitter, .ds! W. van Griethuijsen, met bet zingen van ps. 25 vers 6 én dankgebed'. Gedurende de Wintermaanden werd in een lokaal der O.L. Schoiol alhier' een cursus gehouden in „EHBO", |0|nder leiding van dokter Van Es. Zaterdagavond Werd den cursisten exa men afgenomen dpior dokter Tem. Cate. 19 personen namefn hieraajni deel, Waar- van twee werden afgewezen. Geslaagd 'zijin de dames: A. van Beek, J. van Bendegom, M. Bierens—v. Poort vliet, J. Boogaard, H. Bruijbzéel, A. A. Duijzer, J. A. Du ijzer, M. van Esvan den Brink, A. Elenbaas, D. Goedegebuurè, M. Heijboer. M. Hendrikse, E. Moerland, J. Overbéeke, P. W. M. Quakkelaar, C. Rijnberg en L. Slager Cd. Na afloop1 van het examen Wlerden do,oir mevr. Bierens aan den leider vatni den cursus eenige stoffelijke blijken vam Waardeering overhandigd. j STAVENISSE- De alphabetische aanbe- veling, Zaterdag j.l. opgemaakt door het bestuur van het Waterschap Stavenisse, ter benoeming, van een ontvanger-grif fier, bestaat uit de heeren P. C. H. 5 van Oost, A. J. J. Tazelaar en L. Wes- dorp Az. De heer W. Hanssens, die zich op uitnoodiging van het bestuur met ds tijdelijke waarneming der be trekking heeft willen belasten, bleef bui ten mededinging. In de Kerkweg alhier sloeg een span paarden van den landbouwer A. Gaakeer op hol, waardoor de bestuurder, dhr. D. Gaakeer, van den wagen viel en het voertuig gedeeltelijk over het lichaam kreeg. Daar G. over inwendige pijn klaagde, werd hij op advies van dr. Bernhardt naar het ziekenhuis te Roosendaal vervoerd, waar een nierbek- kenfractuur geconstateerd werd. Later werd G. ter verdere verpleging naar zijn woning vervoerd. LAND-ENTUÏNBOUW LoonconUrentie op h«t eiland Tholen Vrijdagmiddag j.l. had in hotel Nelisse (e St.-Maartensdijk een conferentie plaats tusschen het bestuur van de Werkgevers organisatie op het eiland Tholen en de Hoofdbesturen van de drie samenwer kende Landarbeidersbonden. De vergade ring werd gepresideerd door den voor zitter van de Werkgeversorganisatie, de heer J. Groenewege. Deze sprak de hoop uit, dat dé besprekingen in vriendschap pelijke» geest gevoerd zullen worden en dat de H.B. met billijke loonvoorstellen voor de periode 1940—1941 zullen komen. Namens de werknemers werd mede gedeeld dat het hun speet dat men ver leden jaar het niet eens kon worden en dat daardoor arbitrale uitspraak moest volgen. Thans dienen de H.B. weer bil lijke loonvoorstellen in. Niet volstaan kan worden met de 5 pet. duurte-toeslag, die de werkgevers nu betalen. Er dient een duurt .•-clausule in het contract te wor den opgenomen. Waar voorts de loonen op het eiland de laagste zijn van de geheele provincie, daar dienen deze ook iets hooger gesteld te worden. De werknemersorganisatie^ vragen een uurloon van 28 'cent voor gewoon werk en 30 cent voor zwaar werk. Voor ar beid boven de vastgestelde uren zal 35 cent per uur betaald wor.den. Bij. gropj^ rooien van aardappelen zafl 2 cent boven het gewone loon betaald worden. De tarieven voor het accoordwerk en alle tariefloonen moeten zoo gesteld wor den, dat minstens een uurloon van 30 cent kan werden verdiend. Voorts moet op erkende Chr. feestdagen, bid- en dankdagen het loon worden doorbetaald. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» dooi' G. Th. Rotman De Pachtwet Noch voor een algeheele. voorziening van de pachtwet, noch voor een partieele herziening acht de minister van justitie het oogenblik gekomen. Wel is de minis ter in overleg getreden met staatsraad mr. Limburg, voorzitter der staatscom missie, welke naar hem pleegt te worden genoemd, teneinde diens gemotiveerde in zicht te vernemen over de noodzaak tot 1 wijziging van de formuleéring van het overgangsrecht. Naar het oordeel van den minister biedt de tekst van de pachtwet geen grond voor de opvatting, dat tot nietig verklaring van de pachtovereenkomst aan leiding zou kunnen bestaan op grond van een pachtprijs, welke noch buitensporig is, noch zoodanig is vastgesteld, dat hij den pachter, ook bij bijzondere bekwaam heid en ijver, niet de mogelijkheid van een redelijk bestaan uit de opbrengst van het gepachte goed laat, terwijl nochtans dé pachter zulk een bestaan uit de op brengst van het gepachte goed redelij kerwijze mag verwachten. Op het ver zoek, den pachtbureaux* een ruimer subsi- die te verstrekken, heeft de minister de aandacht van den minister van oecono- mische zaken gevestigd. De kosten van de pachtrechtspraak, voor zooveel zij tot heden bekend zijn, hebben ruim f38.300 bedragen. om antwoordde ik ietwat onzeker: Mis- schien. Rodion had mijn geweren bekeken en wilde er nu een paar probeeren. Mid delerwijl ging ik met Pelka naar het water, dat op circa honderd pas afstand lag. Wij klommen aan boord van de mo torboot en lieten ons door de golven heen en weer wiegelen. Toen ik even wel voor Pelka onverwachts de motor in beweging bracht en pijlsnel de baai inschoot, sloeg het kind in ra- deloozc angst haar handen aan haar oo-'en. Zijn hart! Zijn #hart!... Het klopt zoo hard! Ik kan het niet hooren! Daar zij aanstalten maakte uit de boot te springen, stuurde ik ijlings naar den oever terug. Rodi;oa kwiam ons tegemoet, sloot het opgewonden kind in zijn armen en streel de het geruststellend de wangen. Daar bij vei telde hij mij, hoe Pelka met hem ter vischvangst ging en bij den zwaar ste» storm, zonder een spier te vertrek ken, rustig aan het roer kon staan. Voor de natuur en haar duistere krachten was zij niet bang, alleen voor dingen, die ze niot kende en daarom niet begreep. Terwijl Rodion weer naar mijn wa pens terugkeerde, wandelde ik hand in hand met Pelka langs het water en Do- brez volgde ons als een schaduw. Op nieuw verlangde Pelka nu, dat ik haar 15. Meneer Pimpelmans 'wierp een blik vol haat eh verachting |op' Teun, maar ZWeeg, aangezien Teun er inaar zijfni zin te poortig utizag. Hij raapte met z'n vrouw 'samen alles Weer op en vtoind meteen- o,o|k Zijn pbrtemanmaie. Maar mu moest de koffer Weer dicht. Do-odelijk verle gen, met een kleur als bloed, stapte mevrouW. bij haar man |pip' de koffer;... 16. De andere reizigers, die intusschen hun kaartjes gekocht hadden, vermaakten zich uitbundig met het schoiojne tafereel. Op vo:o|rstel van Teun, die in een vroo- lijke bui Was, gaven ze elkaar allemaal de hand en maakten iee|n rondedans iom het echtpaar Pimpelmans, zingende van: „Daar liep eern patertje langs de kant" eh „Hei, 'tWias in de Mei!" een sprookje zou vertellen, zooals groot moe die kende, van den betooverein'd^rt wolf en van den koningszoon. Ik schrok. Zoo geheel onvoorbereid een sprookje vertellen en dat nog wel aan haar, die zelf een kostelijk sprookje was? Maar dan vertelde ik haar, wat mij het eerst te binnen schoot, hoe de sterren langzamerhand menschen werden en de menschen na hun dood weer ster ren. Mijn snel bedacht verhaaltje bleek in den smaak te vallen. Ik kreeg als belooning een zoen De volgende dagen gingen als in een roes voorbij. De lucht was meestal be wolkt en van de bergen woei een vrij scherpe wind. Af en toe regende het, maar veel vaker viel er bevroren sneeuw. De zon stond eigenlijk nog achttien uur aan den hemel, wiaar wij kregen haar niet te zien. Het heldere daglicht ging schuil achter dikke wolkenmassa's. Wij profiteerden van de donkere nach ten en voeren de zee op, vanwaar wij met een rijke vischvangst terugkeerden. Onze voorraad versche levensmiddelen was ook zoo langzamerhand opgeteerd, met uitzondering van die delicatessen, welke wij deels voor de strengste koude, deels voor bijzondere feestdagen wilden bewaren. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2