KLOOSTERBALSEM KNEUZINGEN AKKER'S IK HEB GEKOZEN Denieuwe tomat/nM i$toi veroorzaken veel pijn en veel last. De huid is gewond of gebarstenhet vleesch gekneld en beleedigd, vaak tot op het been. Alles doet zeer, is stijf en opge- loopen. waardoor elke beweging U hindert. Tegen kneuzingen is Kloosterbalsern hèt middel bij uitnemendheid, want die heeft gelijktijdig een dubbele werking. Kloosterbalsem bevat aromatische ge neeskrachtige stoffen, die diep in de beschadigde weefsels dringen en daar hun weefsel-herstellende werking ver richten. Kloosterbalsem bevat echter óók stoffen, die de gewonde huid genezen. Daardoor werkt Kloosterbalsem zoo snel en grondig bij kneuzingen van eiken aard. Bovendien ongeëvenaard als wrijf middel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stramheid, isi.hias en pijnlijke spieren. Onovertroffen by oude en nieuwe wonden, beenwonden, brandwonden, blaren, zweren, builen, ontvellingen, schrammen, open huid. Per pot van 25 Gram f 0.62i/2. pot van 50 Gram f 1.04 RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 5 Maart HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. AVRO-uitzending. 6.30—7 RVU. 8 ANP; 8.10 gram.; 8.30 orgelspel; 8.50 gram.; 9.15 causerie over kamerplanten; 9.20 gram.; 10 morgenwijding; 10.15 orgel en fluit; 10.30 voor de vrouw; 10.35 en semble Rentmeester; 11—11.30 huishoude lijke wenken; 12.15 gram.; 12.45 ANP, gram.; 1 Boris Lensky; 1.30 omroep orkest; (2—2.10 voor de vrouw); 2.45 knip- en naaicursus; 3.45 Lyra-trio; 4.30 kinderkoor; 5 kinderhalfuur; 5.30 AVRÖ- aeolian-orkest6.30 „De wereld kreeg radio"; 7 voor de kinderen; 7.05 gram.; 7.15 „Do 42e Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs"; 7.30 Engelsche les; 8 ANP; 8.15 internationaal overzicht; 8.35 bonte mobilisatie-trein; 9.45 gram.; 10.30 AVRO- dansorkest; 11 ANP; 11.10 Zigeuneror kest; 11.40—12 gram. HILVERSUM II. 301.5 m. KRO-uitzending. 8 ANP8.05—9.15 en 10 gram.; 11.30 godsdienstig halfuur; 12 berichten; 12.15 Musiquette; 12.45 ANP, gram.; 1.10 KRO-orkest; 2 vrouwenuurtje; 3 modecursus; 4 gram.; 4.15 KRO-orkest; 5.45 felicitaties; 6.05 Rococo-octet; 6.35 sporthalfuur; 7 berichten; 7.15 „Naar de nieuwe gemeenschap"; 7.35 militaire mu ziek; 7.50 voor militairen; 8 ANP; 8.15 Lijdensmeditatie; 9.15 gram.; 9.45 Con certgebouworkest; 10.15 gram.; 10.30 ANP; 11.30 12 gram. KORT EN BONDiG De ambulance-commissie van het Ned. Ronde Kruis heeft, daartoe gerech tigd dooir het dagelijksch bestuur, in haar vergadering van Zaterdag 2 Maart, be noemd tot leider van de ambulance 'naar Finland, dhr. F. H. Meihuizen, arts te Rotterdam, die deze benoeming heeft aanvaard. In verband met de oorlogs omstandigheden zijln in het Schepefnbe- sluit bij' besluit vanj 1 Maart, belangrijke 'wijzigingen aangebracht. Met uitzonde ring van een bepaalde categorie Wiordt naast r eddingboiOiOten ook de aanwezig heid van reddingvlotten verplicht gesteld. Voorts Worden er nauwkeurige voorschriften gegeven t.a.v. de gedrags- Te velen worden ontmoedigd door één mislukking. Ze vergeten, dat ze onge veer duizend maal vielen, vóór ze leer den loopen. FEUILLETON Een roman uit liet hooge Noorden 20 door Agathe Pogner Toen wij het huis waren binnenge gaan, haalde Stepanida een theeservies en proviand uit de kast en zette het op tafel. Zelden heeft mij een maaltijd zoo goed gesmaakt als de hard gekookte wilde ganzeneieren en het koude, vette maar bovenal krachtige rendierenvleesch Met een gevoel van buitengewone behaag lijkheid zat ik aan de eenvoudige tafel, luisterend naar de woorden van de op gewekte jonge vrouw, wier geheele per soonlijkheid die zeldzame bekoring uit straalde, welke gelukkig getrouwde jonge vrouwen eigen is. Nog deden wij ons te goed aan het maal, toen Stepanida's achtjarig doch tertje uit haar eerste huwelijk binnen kwam. Pelka, het kind, dat onder ruwe stormen, temidden van onvergankelijke sneeuw en ijsmassa's was geboren en opgegroeid, bleek een fijn, teer schep seltje te zijn, dat den diepen glans van de trotsche, eenzame sneeuwwoestijn in haar groote, grijze oogen droeg. Sinds haar moeder voor de tweede maal ge- lijfo, die ingeval van aanhouding gevolgd moet Wioirden. Reuter meldt uit Je ruzalem, gat Zaterdag te Jerusalem, Tel Aviv en Haifa Jo ioi d s c h e b e t o o g i n- gen zijm gehouden, Waarbij met stee- nem naar de politie is gewiorpbn. Te Jerusalem zijn optqohten gevormd, Welke dotoir de politie verstrooid wierden. Te Haifa hebben deelnemers aan eön> de monstratie met steenen. naar eem politie bureau geworpen en te Tel Aviv hebban betQogers barricaden opgeworpen. Ver scheidene politiemannen ejni een aantal betojoigers Wierden gewond. Blijkens een bericht van den Regee r iftgspersdiefrust hebben in twiee etmalen ifn totaal vier Duitsche vliegtuigen, ééla Engelsch toe stel en ééjn vliegmachine van ojnbekende nationaliteit bioiven ons rechtsge bied gevlogen. De regeeriing zal te Ber- lijtn en te Londen' stappefni dioien. Naar de Msb. van Aruba verneemt, is het, Duitsche s.s. T r o j a, dat eenige dagen geleden ieen West-Indische haven ver liet. toen het dioior een Engelsch oor- logsschip werd aa'ngehjoiuden, door de i eigen bemanning ijn brand gestoken, j Tevens werden de kleppen opengezet oim het te laten zinken. Bij' de vierde vlucht van Britsche vliegtuigen boven Berlij'n zijn, naar het Engelsche minis terie van luchtvaart meldt, strooibiljet ten uitgeworpen. Andere vliegtuigen heb ben gevlogen over belangrijke steden in Noord-West Duitschland en boven havens aan de Oostzee, alsmede bioiven de lucht- 'bases van Borkum, Njoirderney en Sylt, Pas na het aanbreken van diefa dag keer den de toestellen terug. Naar aan leiding van de mededeeling in het Duit sche legeibcricht. dat Duitsche vliegtui gen met succes Britsche oorlogsschepen en in convioioi varende koopvaardijschepen, hebben aangevallen, verneemt Reu ter, dat te Londen berichten over den' aanval ontvangen '2%', doch dat aan oor logsschepen noch aan coinvooisehepein. schade is aangericht. Vliegtuigen van de koninklijk® Üuchtttiacht stegen op, doch konden niet met den vij!apid in contact komen. Conrad Veidt, de Duit sche filmacteur, die in Engieland Woont, heeft geweigerd en rol te spelen van kapitein Langsdorff in een' film, die bin nenkort gemaakt wiordt van de gebeur tenissen, die zich hebben afgespeeld op de Graf Spee. Zoowiel voor het geval dat de scenarioschrijver kapitein Langs dorff zou voorstellen als den sympathie- ken held als in geval van het tegenK deel weigerde Veidt zijn medewerking. Probeer nu soep van volrijp geplukte tomaten! Alleen de beste volrijpe tomaten werden verwerkt» De tomatensoep is dit jaar nog heerlijker en voed zamer. Ook vegetarisch en ritueel verkrijgbaar. ONDERWIJS Biji Kon. besluit van 28 Februari is met ingang van 1 September e.k. aam ir. C. A. de Lopize, op zijln verzoek', eervol lontslag verleend als directeur van de RHBS te Goes. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee (toez.)ds. M. C. van Wijhe te Vught (N.-Br.) POORTVLIET. Ds. J. E. Klomp te Bar- neveld is wegens ongesteldheid verhin derd Woensdagavond op te treden. Deze zendingsbijeenkomst wordt uitgesteld. Geref. Kerk. Drietal te Zierikzee, ds. G. Leene te Baarland, ds. H. Scholing te Arnemui- den en ds. G. Sybesma te Palembang (N.O.-I.) ST.-PHILIPSLAND. Dinsdag 5 Maart. Ger. Gem1., Ds. Rarth van Dordrecht. THOLEN. Woensdag 6 Maart, biddag voor het gewas. Herv. Kerk. 9.30 en 2 uur, ds. Wol- fensberger. Ger. Kerk, 9.30 emj 6 uur, dr. Veltenaar Ger. Gemeente. 9.30, 2 en 6 uur, dsi. van Neerbos van Rilland-Bath. Vrijfe Ger. Gem., gebouw Vischstraat, 9.30, 2 en 6 uur, ds. Baai]1» trouwd was, woonde zij aan het andere einde van de kleine kolonie, bij haar grootouders. Het gaat het met grootvader? vroeg de jonge moeder. Hij komt straks hier. Hij heeft het kleine ijsberenvel uitgewasschen. U weet toch, dat we al in Juli geen zeep meer hadden. Het is nu zoo mooi geworden. Inderdaad bracht Rodion een paar mi nuten later het wollige, zeldzaam mooie vel van een kleinen ijsbeer, dat hij zijn dochter als geschenk aanbood. Je man heeft mij er destijds uitge haald, toen die aangeschoten beer me in het water duwde. Ik sta dus bij hem in het krijt. Waarheid Wenjamin? Waarheid! antwoordde de aange sprokene lachend. Daarop echter nam hij zijn vrouw het vel weer af om het zijn schoonvader terug te geven met de op merking, dat hij het maar voor Palka moest gebruiken. Rodion liet zich thee inschenken. Hij kon van dezen geurigen drank nooit ge noeg krijgen. Intusschen gaf hij mij eenige zeer waardevolle adviezen en lachte mij zoo nu en dan eens hartelijk uit, omdat ik van de meeste dingen, die mij hier te wachten stonden, nog maar bitter wei nig afwist. Stepanida nam het voor mij op. Zij meende, dat ik alles wel gauw zou lee- ren. Dat was me wel aan te zien. GEMEENTERAAD TE RENESSE Aanleg van een «Zeeweg» naar duin en strand School en kerk blijven gescheiden 71/* °/o der belastbare huurwaarde voor per- ceelen woonforensen Vergadering ;op 26 Februari. Afwezig de heer J. K. Dalebout. Voorzitter: de bur gemeester. Bij deze eerste vergadering in het nieuwe jaar begint de voorzitter met de belangrijkste gebeurtenissen in het Koninklijk Huis, land en gemeente over 1939 te memoreeren. Voor wat deze laatste betreft noemt hij de aanleg van de waterleiding, waarvan ieder thans wel het nut en de hygiënische waarde zal willen erkennen, alsmede het mooie aan bod van den heer Joh. Hoogenboom, waardoor in de zoo noodige behoefte aan een vereenigingslokaal is voorzien. Hij besluit met de wensch uit te spreken, dat de regeering in deze donkere tijden ons land buiten de oorlog zal houden en dat 1940 de zoo zeer begeerde vrede onder de volkeren zal brengen en dat ook dit jaar voor het welzijn der ge meente gearbeid zal worden. Wethouder Steur zegt de voorzitter dank voor zijn -goede wenschen. Daar van Ged. St. bericht is ontvangen dat overwegende bezwaren bestaan tegen inwilliging van het werzoek van den Raad om tiet woonwagènterrein te vestigen langs de Prov. weg naar Haamstede, wordt deze materie wederom in handen van B. en W. gesteld om nader te over wegen of soms bij de vuilnis-bewaar plaats zulks mogelijk is. In verband met een verzoekschrift van V.V.V., inzake aanleg van de z. g. n. Zeeweg (vanaf begin van de Laene, naast het huis van den heer M. Steur, naar de duinen en het strand), wordt op voor stel van den heer v. Klooster besloten een commissie van 5 leden in het leven te roepen. Deze commissie zal belast worden met voorbereidende maatregelen te 'treffen en te trachten in principe een billijke regeling tot stand te brengen. Tegen de aangegeven route van een dagelijksche autobusdienst over Zierik zee—Kerkwerve enz., Renesse—Haamstede Burgh, zal, overeenkomstig het voor stel van B. en W„ bezwaar gemaakt worden, bij de commissie vergunningen personenvervoer. Voorts wordt besloten gebruik te maken van het aanbod van da I.andbouwvereeniging te Burgh tot afkoop van het noodslachtings- gebouw te Haamstede voor f 450, te betalen in 3 jaarlijksche termijnen van f150. Aan het schrijven van de Water leiding Mij. „Schouwen-Duiveland" te Zie rikzee, om de aanleg- en onderhouds kosten van 2 brandkranen op de Hooge- zoom geheel voor rekening der gemeente Hij moet niet vergeten, dat we nu buren zijn, bracht) Rodion er tgen in. Hij is altijd welkom. En als het heim wee hem eens te pakken krijgt, moet hij maar naar grootmoeder gaan. Die heeft daar een zelfgemaakt, beproefd middeltje tegen. Waarheid, Wenjamin? Waarheid! antwoordde deze en hij lachte wederom, want hij had den eer sten winter van zijn verblijf op het eiland grootmoeder's troostbrengend „middel tje" meer dan eens te baat moeten nemen Mijn vrouw, vertelde Rodion, zich nu alleen, tot mij wendend, is in de vijfentwintig jaren, die wij hier zijn, nooit een enkelen keer meer op het vasteland geweest. Maar Stepanida, die moet er alle twee, drie jaren eens heen, anders houdt ze het niét uit. Dan staat ze daar maar voor die mooie winkels en durft niet naar binnen te gaan. Later, als ze eenmaal binnen is, vergeet ze er weer uit te komen. Al het mogelijke koopt ze soms bij elkaar. Mamoesja heeft eens een pop voor me meegebracht, mengde nu Pelka zich in het gesprek. Maar die had vast een ziieke maag: als je met je vinger op een vierkantje in haar buik drukte, kreeg ze pijn en begon ze te schreuwen. Het was zielig om te hooren en daarom heb ik haar mee weer gauw ingepakt. Maar ik heb nog twee andere poppen. De een, Wassilisa, is nog van mamoesja geweest Renesse te nemén, in plaats van de helft door de gemeente Noordwelle te laten bijdragen, werd geen gevolg gegeven. Van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente alhier, wordt een verzoek om een voorschot van f120 te mogen ont vangen, in de reeds gemaakte kosten inzake restauratie kerk en toren, inge willigd. Op het verzoekschrift van C. van Felius, betreffende verhooging van zijn jaarwedde als onderhouder van de straten en pleinen, wordt afwijzend be schikt, daar het loon in evenredigheid naar zijn werkzaamheden toereikend ge acht wordt. Naar aanleiding van een verzoekschrift van N. A. Krijnse Locker c.a„ inzake demping slooten Ach terweg, zullen B. en W., daar het toe- j zicht en onderhoud van bedoelde slooten opgedragen is aan den polder, zich met den polder in verbinding stellen, ten- einde te bewerkstelligen, dat aan deze verwaarloosde zaak een eind gemaakt wordt. Daarna wordt het meerderheidsvoorstel van B. en W., om het verzoek van de Zondagsschool, betreffende des Zondags gebruik te mogen maken van de open bare lagere school, in te willigen, met 1 tegen 5 stemmen verworpen. Voor de heer Steur. De motieven dézer ver werping waren gebaseerd op het feit, dat juist des Zaterdags de school voor de komende week wordt schoongemaakt en voorts stelde men zich op het stand punt dat school en kerk geschei den dienen te blijven. In verband met een iii de vorige raads vergaderingen naar voren gebrachte op merking van den heer Stevense, en mede gelet op een circulaire van de anti- trekhondenbond, gevestigd te Schevenin- gen, waarin gewezen wordt op de lij densweg van den kettinghond, stellen B. en W. voor de verordening op de hon den met ingang van 1 Januari 1940 te wijzigen en wel in dier voege, dat de belasting per jaar f4 voor eiken hond bedraagt, dus ook voor den kettinghond, welk voorstel z.h.st. wordt aangenomen. Vrijgesteld van deze belasting zijn enkel diegenen, die uitsluitend van de jacht hun beroep maken. Thans is aan de orde van behandeling diverse verzoekschriften inzake intrekking verordening op de heffing van de w o o n- forensenbelasting in déze ge meente. In het vertoogschrift van B. en W. wordt gewezen op de verschil lende werkzaamheden, ten behoeve van de vrèemdelingen verricht en een op somming van de jaarlijksche kosten, welke de gemeente daarvoor moet uit geven en waarin tevens gewezen wordt op het feit, dat de oogenschijnlijke voor- deelen haar terugslag niet vinden in de heffing der belastingen, ja zelfs, eerder van het tegendeel gesproken zou kunnen worden. Daar voorts nog bleek,' dat van de naburige gemeenten de gemeente Re nesse de laagste belasting in deze vorm heeft, achtten B. en W. niet in het algemeen belang te handelen, wanneer zonder meer tot intrekking van de woon- forensenverordening werd geadviseerd, vandaar dat zij voorstellen de meer genoemde verordening in dier voege te wijzigen, dat met ingang van het be lastingjaar 1940 geheven woedt 10 pet. van de belastbare huurwaarde van het gemeubileerde perceel, welk voorstel evenwel, na bestreden te zijn door den heer Stevense, met 2 tegen 5 stemmen verworpen wordt. Vóór de beide wet houders. Nadat het voorstel .van den heer Stevense om 5 pet. te heffen geen ondersteuning vond, stelt de heer Vrie- sendorp voor 71/2 pet. van meergenoemde huurwaarde te heffen, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. In verband met de bouw van het vereenigingslokaal wordt besloten een geldleening aan te gaan van hoogstens f2500. Vervolgens komt in "behandeling het voorstel van B. en W. om het steun bedrag voor niet-georganiseerden op f 1 per dag en voor georganiseerden, tijdens de periode dat zij bij hun bond uitge-. trokken zijn, op f 1,15 per dag, met een kolentoeslag van f0,10 per dag, vast te stellen. Dit voorstel ontmoet bij de zijde van den heer Bolle eenige bezwaren en Vroeger was ze heel mooi, maar nu is ze scheel. De andere is mijn lievelings pop. Die heb ik zelf gemaakt, en er ook een naam voor bedacht. Zoo? En hoe heet dan wel die lie velingspop 0 Daada! Daada? Wat is dat dan voor een naam? Een mooie naam! Grootmoe zei zelfs een uitstekende naam. En weet je, waar ik hem vandaan heb? Van het water! Van het water? Pelka straalde van blijdschap. Ja, herhaalde ze, van het water. Als het heel stil is in de baai en het water heel zachtjes op het zand spoelt, dan zegt het telkens: Daada. Ik heb grootmoe gevraagd, waarom het water altijd Daada zegt. En ze vertelde me grootmoe weet alles, alles! dat Daada beteekent: ik houd van je! Plotseling trad Pelka dicht op mij toe en terwijl ze vertrouwelijk haar handje op mijn knie legde, vroeg ze, of ik ook sprookjes kon vertellen? Van het bosch en von boomen? Van dieren, die konden praten? En van de engeltjes, die 'snachts op de aarde neerdaalden om kleine kin deren te beschermen? Toen ik niet direct antwoordde, ver telde ze, dat ze zoo graag eens een boom zou zien. Ze kon maar niet begrijpen waarom een boom steeds op dezelfde toont aan, dat, na aftrek van de vaste lasten, met het resteerende bedrag niet in de allernoodzakelijkste levensbehoef ten kan worden voorzien. Zijn voorstel om het steunbedrag voor de ge- organiseerden op f 1,25 per dag vast te stellen, alsmede ook voor de categorie van de ongeorganiseer den vanaf 1 Januari 1.1. een kolen- toeslag van f 0,15 per dag uit te keeren, wordt, na intrekking van het voorstel van B. en W., z.h.st. aangenomen. Wan neer het gezinsinkomen met inbegrip van het steunbedrag meer dan f 10 per week bedraagt, wordt het steunbedrag ver minderd met één-derde van het bedrag dat boven de f 10 is gelegen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten de boomen welke staan op de 3e klasse van de algemeene begraaf plaats te rooien. Vervolgens heeft vast stelling plaats van een instructie voor den gemeente-ontvanger. Zijn zittingsdag wordt bepaald op Zaterdag van 11 tot 12 uur v.m. en zulks met ingang van Zaterdag 16 Maart. Hierna ging de Raad in geheime ver gadering. RECHTZAKEN De Hasgtche spionnegezask In de spionnage-affaire in Den Haag zijn namens den officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank de dagvaardingen aan den heer G. W. F. van Hoeven, zijn echtgenoote en mr. W. B. J. Buve, allen in het Huis van Bewaring te Den Haag gedetineerd, uitgebracht. Zij zullen op MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» door G. Th. Rotman 13. Nu 'was mijlqheer Pimpemans e®n zachtzinnig mensch, maar ze moesten niet k'waad tegen hem beginnen', vyajnt dan begon hij óók. Hij keek Teun' veront waardigd aan. „Ze'g, weet jij' wel,' tegen 'Wie je spreekt?" zei hij', paars van woede. „Nee, dat Weet Ik niet; ik weet alleen, dat ik min trein niet Wil misse®! Allé hoep!" 14. Meteen gaf hij' de koffer een sehio.p, dat deze de hoioigte in vloog. OpnieuWI zweefden overhemden, pantoffels ®n wat dies meer zij', dotoir de lucht en even: later lag alles doioir de gang van hed stationnetje en (oiver de hoofden der rei- zigers verspreid. Ja, de zeden w la ren nog erg ruw in Epscheuten; het zachte licht der beschaving Was er nog niet doptrgedrongen. plaats bleef staan. Grootmoe had gezegd, dat het was om de menschen niet in den weg te loopen. Maar als zij de lieve Heer was, zou ze allen boomen voeten geven. En den bloemen ook! Nu wilde Rodion weten, hoe ik tot dusver op het eiland had geslapen. Als de wind zoo vrij en onverdund onder je neus voorbijstreek, was het toch een heel andere slaap, meende hij, dan wan neer je in een kamer lag, waar je het gevoel had in een groote doodkist te liggen en slechts met moeite adem kon halen. M 1 I Ik antwoordde, dat mijn nachtrust niets te wenschen overliet en dat ik datgene, wat ik op het vasteland te kort was gekomen, al aardig inhaalde. Toen ik daarop eenige uren later de honden vaster aan de lijn spande om den terugtocht te aanvaarden, stond plot seling Pelka naast me. Zij staarde me aan, of haar blik in de meest verborgen hoeken van mijn ziel trachtte door te dringen. Je moet heel lief voor me zijn, Ar- kadi, zei ze, want ik mag jou ook graag. Heel graag zelfs. Als ik je kom opzoeken, zal ik Daada ook meebrengen. Ik boog me voorover en kuste haar. Jij prachtige, Noordsche menschen- bloem, dacht ik, jou te zien en je lief te hebben, beteekent een en hetzelfde! (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2