ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 4 MAART 1940 OPCiENOl ZUERIICZEESCHi (OURAKT De Kern ABONNEMENT 1707- 188® Prijs f 1.50 p. kwartaal, buiten ZierUrzee fl.80. Voor het buitenland 110-P* jaai Afzor.de, lij'--" -miners 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V, de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14280 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. r©g«L minimum 80 cents Bij contract special© prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER staat W i b o r g in het midden van den lichtcirkel van den strijd in Noord Europa waar de Russen met man en macht voort durend aanvallen, waardoor ze wel zware verliezen lijden, maar ook voortgang ma ken. Zoo hebben de Finnen, ondanks bijna wanhopigen tegenstand, Wiborg (Viipuri) prijs moeten geven, nadat de stad door het heftige Sovjet-vuur in een puinhoop was verkeerd. De Finnen moesten terug. Tegen de geweldige overmacht kunnen zij onmoge lijk stand houden, hoe dapper ze zich ook verdedigen. Het strijdperk wordt nu naar vlakker terrein verlegd, wat den Finnen tot nadeel strekt. Wanneer ze het nog 14 dagen kunnen volhouden, komen dooi en sneeuw hun wellicht als welkome natuurlijke bondgenooten te hulp. Indien zulks het geval mocht zijn, dan zullen de krijgsverrichtingen sterk belemmerd wor den. De Finnen krijgen dan tijd om op adem te komen. Niettemin wordt hun positie op den duur critiek. Dapperheid en organisatie alleen zijn niet in staat de Russische horden uit het land te hou den. Het aantal strijdenden is te klein hoe wel de vrijwilligercorpsen geregeld wor den aangevuld en geld en materiaal in ruime mate Finland toestroomen. Verslagen zijn de Finnen evenwel nog lang niet. Ten Noorden van het Ladoga- meer werd Vrijdag de 34-tankbrigade uit Moskou vernietigd, waaronder de com mandant, alsmede de commandant en zijn staf van de 18e divisie, Zij hadden zich uit een omsingeling weten los te maken en bij de tankbrigade gevoegd. Ook neemt de activiteit der Finnen in de lucht voort staf van de 18e divisie. Deze hadden zich durend toe, omdat voldoende materiaal uit het buitenland wordt aangevoerd. Daarmede bestoken de Finnen de ver bindingslijnen der Russen, teneinde aan voer van munitie en mondvoorraad uit Leningrad te verhinderen, of in ieder geval te stagneeren. Zoodra de Russen zich van Wiborg meester hebben gemaakt, zullen de Fin nen zich terug moeten trekken op de nieuwe linies achter de stad, die pas zijn aangelegd. De snelheid van den Rus- sischen opmarsch in het Westelijk deel van de landengte kwam als een verras sing. De zware verliezen aan manschap pen, die de Finnen geleden hebben (17000) zijn ongetwijfeld voor een deel 't gevolg hiervan, dat de verdedigingswerken op sommige punten van de Mannerheimlinie tot eiken prijs behouden moesten wor den, terwijl in de achterhoede in allerijl nieuwe verdedigingswerken werden aan gelegd. Het tragische lot van Wiborg is voornamelijk te wijten aan twee oorza ken, te weten het gebrek aan manschap pen en het gebrek aan artillerie. clechts enkele uren, nadat de Ameri- kaansche onderstaatssecretaris Sum ner Welles, die binnenkort ook Engeland zal bezoeken, met Hitier den Europee sehen toestand besprak, heeft de Britsche minister van Financiën, sir John Si mon, een radiorede gehouden, waarin hij nadrukkelijk verklaard heeft, dat deze oorlog voor Engeland maar één uitslag kan hebben, namelijk, dat het Hitlerdom verdwijnt. Tevens betoogde hij, dat de motieven, waarom Engeland tegen Duitschland strijdt, thans nog sterker zijn dan zes maanden geleden, want uit den mond van de Duitsche leiders zelf weten wij, dat hun doel is de nationaal-socialis- tische overheersching uit te breiden. Simon waarschuwde tegen de gevaar lijke misleiding, dat de overwinning goed koop en gemakkelijk verkregen zou kun nen worden. Wanneer mij gevraagd wordt aldus Simon, om onderscheid te maken tusschen de Duitsche leiders en 't Duitsche volk, antwoord ik, dat ik bereid ben zulks te doen, wanneer het Duitsche volk zelf dit onderscheid duidelijk maakt. Maar ik kan de gewone Duitsche burgers niet vrijspreken van hun verantwoording van de Duitsche aggressie, want indien zij niet in de politiek van hun leiders hadden toe gestemd, zou deze nooit zijn doorgevoerd. Om dezelfde reden wil ik u aanraden, al dus Simon, geen acht te slaan ioip verhalen- over komende binnenlandsche oneenigheid of ontbinding in Duitschland. Mocht dat waar zijn, des te beter. Doch voor Enge land is de eenige verstandige weg te weten, dat wij staan tegenover de eens gezinde kracht van het Hitlerdom zoo lang dit noodig is en te zweren, dat voor Engeland de eenig mogelijke uitslag van den ooriog is, dat het Hitlerdom zal verdwijnen. Klatuurlijk is oiofk Duitschland niet ach. tergeblevem zijn halfjaarlijksche oor. logsbalans te publiceeren. Ze vangt aam met te releveeren, dat na 'n veldtocht vam 18 dagen, het Poolsche leger verslagen werd en Polen zelf tot aan de Duitsch— Russische belangengrens werd bezet. Hier door •werd de opzet der Geallieerden; Duitschland te dwingen tot een oorlog op twee friomten, verijdeld. De Westwal werd overeenkomstig de plannen bezet en de versfcerkiing&n tot de kust doorgetrokken. Op geen enkele plaats heeft de vijand het gewaagd door te dringen binnen het bereik van den j Westwal, laat staan deze aan te vallen. J De Duitsche marine heeft na de ver- nietiging van de Poolsche zee macht, op die eenheden na, welke voor het uitbreken van den oorlog waren ge vlucht, of later in neutrale havens werden geinterneerd, den oorlog ter zee met na druk en toenemend gevolg gevoerd. In de Noordzee lag naast de beveiliging van het zeegebied en de bescherming van 't Duitsche handelsverkeer het zwaartepunt op den handelsoorlog met eenheden bo ven en onder water. Te gelijkertijd wer den op het zeegebied voor de Britsche oost- en westkust aanvallen met mijnen ondernomen. In dein Atlantischen Oceaan werden de pantserschepen „Admiraal Graf Spee" en „Deutschland" ingezet. De Britsche marine heeft o.m. het ver lies te betreuren van de „Royal Oak; de „Courageous", 8 torpedojagers en 20 voor postbooten. Bovendien werden 532 scne- pen met een gezamelijke tonnemaat van 1.904.913 bruto registerton tot zinken ge bracht. Door de activiteit van het lucht- wapen werden 335 vliegtuigen der gealli eerden vernield. WIBORG (Viipuri) en omgeving BELGISCH JACHTVLIEGTUIG OMLAAG GESCHOTEN door Duitsche bommenwerper boven Belgisch grondgebied Zaterdag tegen 12.15 uur ontmoette een afdeeling van drie Belgische een persoonsvliegtuigen, die op verkenning waren boven de provincie Luxemburg, in de omgeving van Saint Hubert een Duitsch militair toestel van- het type Dornier 17, plaats biedend aan ver scheidene inzittenden en sterk bewapend. De Belgische piloten omsingelden het Duitsche toestel. Plotseling opende dit op hen een aan houdend vuur. Een der Belgische vlieg tuigen werd herhaalde malen geraakt. Van een ander toestel werden de ma chinegeweren beschadigd. De leider van de patrouille, tweede luitenant Henrard, zette de achtervolging voort. Zijn toestel werd neergeschoten. Henrard werd ge dood en zijn vliegtuig werd vernield. In den loop van den middag heeft de minister van buitenlandsche zaken, Spaak, den Duitschen ambassadeur ontvangen en jegens hem een krachtig protest geuit namens de Belgische regeering wegens deze ernstige schending van de Belgische neutraliteit, alsmede wegens de daad van agressie, waaraan de Duitsche vlie gers zich hebben schuldig gemaakt. Naar thans is vastgesteld, heeft het luchtgevecht zich afgespeeld op enkele minuten vliegens van de Fransche grens boven Belgisch gebied. Het neergeschoten vliegtuig was een Belgisch jachttoestel van het Engelsche Hurricane type. Den Belgischen ambassadeur Vicomte d'Avig- non, die een bezoek bracht aan het Duit sche Departement van Buitenlandsche Za ken te Berlijn, werd de spijt van de Rijks- regeering te kennen gegeven over deze gebeurtenis. Het was voor de Belgische luchtmacht dien dag een echte ongeluksdag. Bij Hoey trachtte een militair vliegtuig in glijvlucht te dalen en sloeg over den kop. De piloot bleef ongedeerd. Boven Ranst, bij Antwerpen, kwamen twee mi litaire toestellen in de lucht in botsing. De inzittenden trachtten zich met een valscherm te redden. Eén officier, die aan het toestel bleef haken, werd ge dood; een sergeant werd gewond. Een der twee toestellen viel op een boeren hoeve die in brand vloog. Tenslotte stortte te Brussel, in de voorstad Ukkel, een toestel in een tuin. De piloot werd gedood. Een begin van brand kon wor den gebluscht. VERSCHILLENDE BERICHTEN Dader moordaanslag Soesterberg gevit Zaterdagavond heeft de Haagsche po litie den dader van den laffen aanslag op mevr. v. d. Griendt te Soesterberg gearresteerd. Een paar surveillerende Haagsche agen ten troffen Zaterdagavond in de Boschjes van Poot een slapenden man aan. Zij maakten hem wakker, waarop de man hevig verontwaardigd was. Op de vragen van de agenten, wat hij daar deed, zeide hij, een paar glazen bier te hebben ge bruikt en zijn roes uit te slapen. Hij was, volgens zijn zeggen, op weg naar Wasse naar. De agenten,'-.die in het bezit waren- van het signalement van den gezochte uit Soest, meenden in den aangehoudene den dader te herkennen. Zij vroegen zijn naam doch hij gaf een anderen naam dan dien van den gezochte op. Hij is daarop mee genomen naar het politiebureau. Daar weigerde hij eenig antwoord te geven op de hem ^gestelde vragen. Bij fouilleering werd op hem gevonden een nieuwe portefeuille, het prijsje zat er nog aan. In de portefeuille was een kaart van de arbeidsbeurs te Amersfoort ten name vanJ. Leeuwenkamp, den gezochte. De aangehoudene erkende na eenigen tijd, Leeuwenkamp te zijn. Het langdurig verhoor van den zwakzinnige, die maar in het wilde weg sprak en geen positieve mededeelingen deed, heeft tot resultaat gehad, dat de man op transport is ge steld naar _Soest, waar de noodige con frontatie c.a. moet plaats hebben. Gevaarlijke kwajongensstreek Twee opgeschoten jongens van nauwe lijks 17 jaar, hadden met salpeter, houts kool, zwavelpoeder en een gasbuis een projectiel gefabriceerd, dat zij Vrijdag in een portiek bij een nooduitgang van een bioscoop in de Boekhorststraat te 's Gravenhage hadden neergelegd. Door middel van een metalen draad en batterij werd het voorwerp tot ontplof fing gebracht. Met een enormen knal sprong het projectiel uit elkaar en de luchtdruk was zoo groot, dat de nood- deur van de bioscoop aan de onder zijde grondig werd vernield. In de Looyenstraat sprongen elf etalageruiten. Een van deze ruiten bevindt zich op 60 meter afstand van het portiek, waar het projectiel ontplofte. In de bioscoop, waar zich eenige honderden menschen be\onden, was het geluid van de explosie natuurlijk goed gehoord. De aanwezigen bleven echter rustig en hoorden pas later wat er eigenlijk gebeurd was. De politie had, dank zij enkele getuigen, weinig moeite de twee jongens aan te houden. Zij zijn voorloopig opgesloten. Meifj© verdwenen Woensdagavond heeft het 21-jarige meisje Theodora Goosens, dat bij een familie aan de Veemarkt te Breda in dienst was, het huis van haar patroon verlaten om een boodschap te doen. Sindsdien is zij spoorloos verdwenen. Op 1 Maart zou zij haar betrekking verlaten. Woensdagavond vroeg zij aan den heer des huizes of zij even een boodschap mocht doen, hetgeen hij goed vond. Zij keerde dien avond niet terug. Men vond het wel vreemd, maar zocht er niets achter. Het meisje stond goed bekend. Men hield rekening met de mo gelijkheid dat zij zich ergens was gaan presenteeren en dat zij daarover met haar ouders, die te Zundert wonen, wilde spreken. Ze had haar fiets mee genomen. Toen Theodora den volgenden dag niet bij de familie te Breda terug keerde, stelde men een onderzoek in. Het bleek, dat zij niet naar huis was gegaan. Aangezien men vermoedde, dat haar een ongeluk was overkomen, heeft de politie in de Singels gedregd, even wel zonder resultaat. Broertje en zusje jammerlijk verdronken Zondagmorgen omstreeks negen uur zijn le Zalk (Overijsel) drie kinderen door het ijs gezakt, dat zich Zater dagnacht in de kolk van Adsum had gevormd. Het ijslaagje was zeer dun. Twee kinderen uit het gezin van der Stouwe, een jongen van negen en een meisje van tien jaar, zijn verdronken". j Hun speelmakkertje, een kind van den j landbouwer Lans, kon worden gered. j Het ijs was niet sterk genoeg om de 1 kinderen te dragen. Toen zij ongeveer drie meter van den kant waren, zakten zij er door. Het meisje schoot onder het ijs; de beide jongens wisten het hoofd boven te houden. Op hun hulpgeroep snelde de landbouwer Piet Lans toe. Hij begaf zich ook op het ijs en geraakte eveneens te water. Toch wist hij zijn neefje op den wal te duwen. Zelf kon hij den kant evenwel niet bereiken. In middels waren echter de landbouwer J. van Regteren en de vader van de kin deren van der Stouwe op het hulpgeroep komen toeloopen. Het gelukte hun P. Lans en de beide kinderen op den wal te brengen. Twee artsen uit Kampen, die spcedig na het ongeluk ter plaatse arriveerden, konden bij de beide kinderen slechts den dood constateeren. Nederlandsche schepen met mitrailleurs bestookt De Nederlandsche schepen „St.-Anna- land" en „Schieland", beide eigendom van de te Rotterdam gevestigde Scheep vaart en Steenkolen Mij. zijn van het vertrek uit New Castle en Tyne door een onbekend vliegtuig aangevallen. Na met mitrailleurvuur te zijn be stookt verliet de bommenwerper, want dit bleek het te zijn, beide schepen. Ge lukkig werd niemand door de kogels geraakt en de schepen konden zonder schade te hebben bekomen de reis voort zetten. De „St.-Annaland", die een lading cokes in had voor de cokesfabriek te Sluiskil, arriveerde Zaterdagavond 1.1. in de haven te Teraeuzen. Britsch passagiersschip met bommen aangevallen De „Domala", groot 8441 ton, van de British India Stm. Nav. Co. Ltd., is Za terdag door drie bommen van een Hein- kelbommenwerper getroffen. De ka pitein werd gedood en midscheeps ont stond brand. 20 van de 48 Engelsche onderdanen en 88 van de 253 Britsch- Indische onderdanen worden vermist. Men vreest dat zij om het leven zijn gekomen. Engelsche schepen en een Nederlandsch vaartuig hebben de meerderheid der pas sagiers en bemanning gered. Verscheidene overlevenden zijn gewond. Het Heinkel- toestel ontdekte de „Domala", die thans in een haven voor anker ligt. Het was een passagiersschip, dat van Antwerpen was uitgevaren met 143 Britsch-Indische onderdanen, die door de Duitsche re geering waren vrijgelaten en naar hun vaderland teruggingen. j Rusten er in geslaagd binnen de ruïne van Wiborg te komen Duitsche bommenwerper schoot een Belgisch vliegtuig neer Halfjsarfijksche oorlogsbalansen der Duitsche en Eng. regeering Dader van den laffen moordaan slag te Soesterberg gearresteerd Nederlandsche vrachtschepen met machinegeweren bestookt Overdag kouder VOOR DE VLIEGERS verkoopen vrouwelijke hulptroepen eel f vervaardigde mascotte' 8, ten voor- deele van m er comfort in de garni zoenen der Britsche vliegers. Barometerstand van hedenmiddag 2 uiutj Zon op.: Zon onder: 5 Maart 6,39 r 17,45 Maan op: Maan onder: 5 Maart 4,43 14,21 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 5 Maart 0,11 12,47 6,11 18,33 Nijverheid en Techniek Philips op de Jaarbeurs Het- zal den bezoeker aan de Jaarbeurs bi] het binnentreden reeds opvallen, dat het uiterlijk van den Philips-stand belang rijk is gewijzigd, waarbij men er tevens in geslaagd is het niet eenvoudige „ver keersprobleem" op en langs den stand op doeltreffende wijze op te lossen. Een geheel nieuw artikel is de Philips-dynamo-zaklantaarn, waarvoor, in 't bijzonder de huidige tijdsomstandighe den, zeer veel belangstelling zal bestaan. Het is een kleine handige zaklantaarn, die op elk gewenscht- moment licht geeft en waarbij men niet het risico loopt, dat bij gebruik de batterij juist leeg is. Het lampje wordt namelijk gevoed door een in de huls ingebouwde dynamo. Eén enkele druk van den duim op den aan- drukhefboom aan de zijkant van de huls is reeds voldoende om de lamp te doen branden. De overbrenging van het mecha nisme is zoodanig gekozen, dat men zon der moeite het dynamo-anker een toeren tal van 4000 omwentelingen per minuut geeft, waarbij door het looden vlieg wiel t je, dat op de ankeras bevestigd is, zooveel energie wordt opgehoopt, dat men zonder opnieuw te drukken, nog drie tellen gelijkmatig licht heeft. De regel matige drukbeweging op den hefboom kan zoodoende in een zeer rustig tempo geschieden. De dynamo levert 0.2 watt en is geheel volgens de nieuwste principes gebouwd. Er is voor gezorgd, dat bij langzaam aan drijven van den dynamo het lampje reeds veel licht geeft; wordt de dynamo te snel aangedreven, dan brandt het lampje niet door. De huls, welke vervaardigd is van een licht, gepolijst materiaal, is keurig verzorgd en heeft geringe afmetingen, zoodat de lantaarn gemakkelijk in den zak gedragen kan worden. Bij de ontwik keling van de Philips dynamo-zaklantaarn is er bijzondere aandacht aan geschonken dat deze lantaarn bij zeer klein formaat een maximum aan licht geeft. Zeer zeker zal deze dynamo-zaklantaarn, juist nu, op voortreffelijke wijze in een bestaande behoefte voorzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1