mmm Uit Stad en Provincie WAARSCHUWING De BURGEMEESTER van Zierikzee waarschuwt nogmaals tegen de practij- ken van MARIE VAN WEERDEN, ge boren te Zaltbommel 15 Januari 1901, wonende Mathenesserweg 110 te Rotter dam (W.), die in de Zierikzeesche Nieuws bode credieten aanbiedt van f 900 a 5 pCt. Aangezien hij thans verzoekt brieven te richten aan „De Onderlinge" aan bo vengenoemd adres, blijkt dat zijn „Spaar- credietkantoor" een naamsverandering heeft ondergaan. Gebleken is echter dat het vroegere „Spaarcredietkantoor" en de tegenwoor dige „Spaarcredietinstelling De Onder linge" dezelfde onderneming betreft, ge vestigd in hetzelfde pand. De Burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 2 Maart HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. VARA-uitzending, 10—10,20 v.m. en 7.30 —8 VPRO 8 ANP, gram.; 10 morgen wijding; 10,20 voor arbeiders in de conti- nu-bedrijven; 12 gram.; 12,15 orgelspel; 12,45 ANP, gram.; 1 gram.; 2 filmkwar tiertje; 2,15 zang en piano; 2,30 VARA- Strijkorkest3 reportage; 3,30 gram.; 4,30—4,50 vragenbus; 4,55 De Stem des Volks; 5,45 filmland; 6 orgelspel; 6,15 Uit de roode jeugdbeweging; 6,45 kinder- leesclub; 7 VARA-kalender; 7,05 felici taties; 7,10 radiojournaal; 7,30 „Hoewerkt de Kerk?"; 8,03 ANP; 8,15 puzzleclub; 8,30 „Sylvia" Amusements-orkest9,10 „Versterkt de VARA!"; 9,15 radiotooneel 9,30 orgelspel; 10 En nu... Oké!; 11,15 ANP; 11.25 VARA-Varia; 11,30—12 gram. HILVERSUM II. 301.5 m. KRO-uitzending, 4—5 HIRO 8 ANP; 8,05—9,15 en 10 gram.; 11,30 Godsdien stig halfuur; 12 berichten; 12,15 KRO-Me- lodisten; 12,45 ANP; gram.; 1,10 KRO-or- kest; 2 voor de jeugd; 2,30 gram.; 2,45 kinderuurtje; 4 gram.; 4,05 Theosofische causerie; 4,20 gram.; 4,25 „De Handels reiziger en -agent in de storm van deze tijd"; 4,40 gram.; 4,45 „Direnbescherming en Vivisectie-bestrijding"; 5 KRO-Melodis- ten; 5,15 filmpraatje; 5,30 KRO-Melodisten 5,45 KRO-Nachtegaaltjes; 6,15 gram.; 6,20 weekoverzicht; 6,45 gram.; 7 berichten; 7,15 „Bewijsperikelen in strafzaken";7,35 actueele aetherflitsen8 ANP, mededee- lingen; 8,15 Overpeinzing; 8,35 gram.; 8,45 radiotooneel; 8,55 gram.; 9 piano voordracht; 9,15 KRO-orkest; 9,45 piano- voordracht; 10 Leden van het KRO 10,30 ANP; 10,40 „Het onvergankelijke Rijk"; 11,10—12 gram. De7vlasmarkt in Belg'ë De vorige week kon reeds vastgesteld worden, dat er een vastere stemming was gekomen op de Belgische vlasmarkt; dit kan 'thans duidelijk worden waarge nomen; het is, aldus Het Vlas", absoluut gedaan met de prijsdaling en de flauwe tendenz der prijzen, doch zoowel han delaars als bootenverkoopers zijn nog uiterst voorzichtig, daar zij besefffen, dat in de huidige omstandigheden een prijsdaling steeds mogelijk is. De vlas sers vragen echter meer voor hun vlas en dit voorbeeld wordt gevolgd door de bootenkoopers, die bovendien over geen voorraden meer beschikken. Het aanbod blijft tamelijk beperkt, vooral omdat het meerendeel der vlassers thans meer aan dacht gaat schenken aan het nieuwe root- seizoen dat voor de deur staat; meer dere putten zullen reeds deze week wor den gevuld en in gang gezet; zoodat een dringend aanbod uitgesloten kan worden geacht. Pas op voor CV) van Maart de maand met de negen zo- mersche dagen maar voor de rest wisselvallig en Siberisch guur de maand voor Uwe Rheumatische Pijnen. Daarom, neem nu Kruschen Salts. Om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die Uwe pijnen verwekken en de oorzaak zijn van al Uw leed. Een dankbare dochter schrijft: „Mijn vader gebruikt nu al een paar jaar Kru schen Salts, en hij wil ze voor niets ter wereld missen. Vroeger liep hij compleet krom van de Rheumatische pijn. Hij pro beerde alles wat hem aangeraden werd, zonder eenig resultaat.... Totdat Kruschen een nieuw mensch van hem maakte en hij is toch bijna 70 jaar..." Mevr. F. G. Ook U zal Kruschen goed doen! Kru- schen's aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden maakt deze orga nen weer jeugdig en actief. Ze gaan krachtiger werken en reinigen zoodoende Uw bloed van de pijn verwekkende zuren, die zich nu ophoopen in spieren en spier weefsels en gewrichten. Koop van daag een flesch Kruschen en begin dade lijk Uw verlossende kuur! Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. f0.40, f0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.E. -Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland) Opger. 1756. De bemanningen van de Engelsche kruisers 1 nA/ax'i en Exeter", die deelnamen in den stryd tegen het vestzak slagschip n Graf Spee" zffn te Londen gehuldigd. Koning George VIbegroet een der marine-officieren, Rechts de Hertog van Kent. I - KORT EN BONDIG Amsterdam heeft thans ruim 170 schuilgelegenheden gereed. Zij bieden ruimte voor 35.000 zich op den openbaren weg bevindende personen. In totaal zal er voor ruim 50.000 personen schuilgelegnheid komen. Aartshertog Otto van Habsburg (de Oostenrijk- sche troonpretendent) komt dezer dagen te New York aan. Hij zou bezoeken bren gen aan president Roosevelt en den ban kier Morgan. Men gelooft dat hij in Ca nada een Oostenrijksch legioen wil op richten. Hij zal als gewoon burger het woord voeren op bijeenkomsten van den Oostenrijksch-Amerikaanschen bond. Alexandra Tolstoi, de dochter van den beroemden Russ'schen schrijver Graaf Leo Tolstoi, die op het oogenblik in Colorado woont, heeft den wensch te kennen ge geven naar Japan te komen om hier de rest van haar leven te blijven. In twee bioscopen in Londonderry zijn traangasbommen geworpen, waar schijnlijk als protest tegen de vertooning van Engelsche filmjournaals. De bezoe kers renden half verstikt, hoestend, hui lend en bijna verblind de straat op. Het Iersche Republikeinsche Leger had de bioscopen in Londonderry gewaar- schuwd, geen Britsche journaalfilms te j vertoonen. Donderdagmiddag is brand uitgebroken in de filmstudio van Pathé te Parijs. De brandweren van verschei dene kazernes bestreden het vuur. De brand greep zeer snel om zich heen. Te kwart over vijf werd alarm gemaakt en korten tijd later stonden reeds vier van de zeven studio's, welke een oppervlakte van eenige honderden vierkante meter hebben, in brand. Het vuur vond een gretig voedsel in de vele films, die hier j opgeslagen liggen. De schade wordt op 20 millioen francs geraamd. Onderhan delingen tusschen Duitschland en Italië over het te werk stellen van Italiaansche landarbeiders hebben volgens het DNB geleid tot een overeenkomst, waar-ij in het jaar 1940 30.000 Italiaansche land- arbeiders naar Duitschland zullen komen, j De Amerikaansche minister van ma- rine, Edison, heeft bekend gemaakt dat de Ver. Staten vorderingen maken met de voorbereidingen voor den bouw van vier slagschepen van 45.000 ton, ondanks de voorstellen tothet bouwen van grootere schepen. Hij zeide, dat de nieuwe slagschepen voor het oogenblik ruim voldoende moeten zijn om ,t hoofd te bieden aan alles, wat thans in het buitenland gebouwd wordt. Donderdag is een pijl geschoten door een van de benedenramen van Downing Street 10, de ambtswoning van den Engelschen eersten minister. Men gelooft, dat aan de schacht van de pijl een briefje was bevestigd. Slechts enkele menschen zagen de pijl door de ruit schieten of hoorden het rinkelen van het glas. Later heeft de politie de dader, zekere Green, een I zonderling, aangehouden. Te Gloggnitz I nabij Wiener-Neustadt is op 62-jarigen I leeftijd ov erleden, dr. Michael Hai- n i s c h, die gedurende vele jaren bonds- president van Oostenrijk was. Hij vervul de deze functie van 1920 tot 1928 en i was later nog minister van handel in het kabinet van bondskanselier Schober. j Naar aanleiding van berichten, in eenige dagbladen over een gerucht, dat met ingang van 1 Maart o.a. de Duitsch- Nederlandsche grens zou worden geslo ten, vernemen wij, dat hiervan bij hei departement van buitenlandsche zaken niets bekend is. Zooals bekend is het verkeer over de Nederlandsch-Dult- scho grens sedert geruimen tijd aan be perkende bepalingen onderworpen. Een mededeeling, dat verdergaande beperkin gen in het voornemen zouden liggen, is niet binnengekomen. De Commissaris der Koningin be zoekt. Maandag 11 Maart a.s. de gemeen ten I^erkwerve, Haamstede, Burgh, Brou wershaven en Zonnemaire en Dinsdag 12 Maart de gemeenten Noordgouwe, Drei- schor, Nieuwerkerk, Oosterland en Brui- nisse. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. ULO-schooj de heer P. Kuiper te Arnhem. BRUINISSE. Donderdagmiddag ontdek- j te de landbouwer J. Goudzwaard alhier in een houten schuurtje, dat wordt ge bruikt om tijdens de schafturen aan de paarden onderdak te verschaffen, op een stuk bouwland langs den zeedijk aan de Noordzijde van den polder het lijk van een man. Bij nader onderzoek bleek, dat de ongëveèr 44-jarige negotiant Hein- rich Grimme zich daar van het leven had beroofd. Grimme met zijn eene been, die tijdens zijn leven periodiek ons eiland bezocht, was een bekend type. Hij was steeds correct gekleed en beleefd en be schaafd in den omgang. Het lijk is naar het lijkenhuisje vervoerd. SCHERPENISSE. Het Comité „Finlands alhier heeft ingezameld aan kontanten f 282.275 en aan kleeren 65 paketten, inhoudende 453 stuks kleedingstukken. ST.-MAARTENSDIJK. Gebouw Rehoboth Dinsdag 5 Maart, 's avonds 7 uur, ds. G. vtm Leeuwen te Velsen. THOLEN. Overleden: Lena P. Slootma- ker, 93 j., wed. van Iz. Deurloo. Benoemd tot dagelijksch opzichter bij den bouw van het gemeentehuis te St.-Annaland, de heer M. Lindhout Iz. alhier. Door schipper Verkamman is weer een aanvang gemaakt met het uitzetten zijner weervisscherij aan het einde der Eendracht. TELEGRAMMEN ZIERIKZEE. De Woensdag en Donder dag hier gehouden collecte voor hulpver leening aan Finland, voor het aankoopen van kleeren, heeft ruim f800 opgebracht. RECHTZAKEN Verduistering door een bankdirecteur De rechtbank te Groningen heeft den oud-directeur van de Noord-Nederland- sche Hypotheekbank gevestigd te Gronin gen, mr. F. J. T., tegen wien op 15 Februari twee jaar gevangenisstraf werd geëischt, le. wegens verduistering van een bedrag van f120.000; 2e. het publicee- ren van vervalschte balansen en winst en verliesrekeningen en de daarop ge geven toelichtingen over 1936 en 1937; 3e. het onttrekken van gelden uit den faillieten boedel van de bank, veroor deeld tot 11/2 jaar gevangenisstraf. De oud-president-commissaris van de Noord-Nederlandsche Hypotheekbank, B. H. M., tegen wien wegens verduistering van een bedrag; van f50.000 en mede plichtigheid aan verduistering door den directeur en het publiceeren van valsche balansen en het onttrekken van gelden uit den faillieten boedel der bank 1 jaar gevangenisstraf was geëischt, werd ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» door G. Th. Rotman 9. Nu, dat was de beste wraak, die mijn heer Pimpelmans had kunnen bedenken. De lieve jeugd vergat mijnheer Pimpel mans en begon terstond om het bezit van het paardje te plukharen. Terwijl deze veldslag pog steeds aan de gang was, stond: mijnheer Pimpelmans al lang voor het loket ;van het station en zei „Twee enkele Zomerdorp alstublieft!" De beambte overhandigde hem de kaartjes. 10. Maar o wee, toen mijnheer Pimpel mans wilde betalen, werd hij rood tot achter zijn ooren! Hij bedacht zich name lijk, dat zijn portemonnaie nog in zijn andere jasje zat, en dit jasje zat... stevig opgeborgen in de koffer! „Geeft U de kaartjes dan zoolang maar terug!" zei de loketbeambte, en hij borg ze netjes weer op. Kruiend Zuiderzee-ij* Door hel kruien van tiet ijs op het IJsselmeer heeft zich voor de haven van Harderwijk een ijsberg, gevormd, die het 'badhuis van „Zuiderzeebad" vrij ernstig heeft beschadigd. Kano's en booten wér den in veiligheid gebracht om ze tegen vernieling te vrijwaren. Booten in het Ijs De „Ameland" en de „Waddenzee", die Donderdagmiddag op weg van Holwerd naar Ameland op 2 km afstand van Hol werd in het ijs zijn vastgeraakt, zijn nog steeds niet los gekomen. Indien het Vrij dagmiddag niet gelukt zou zijn de booten uit het ijs te bevrijden, zal men met een. barkas trachten de 20 passagiers, die een gedwongen nachtverblijf op het ijs had den, en de post over te nemen. Ook de „Friesland", die met een lading goederen te Zwartehaan ligt, heeft den terugtocht naar Ameland wegens den lagen water stand en het ijs niet kunnen aanvaarden. De gevaren ter zee In haar vergadering op gisteren heeft de commissie van 't Haaff naar aanleiding van de scheepsrampen van den laatsten tijd, zich ernstig beraden, omtrent de mogelijkheid de opvarenden hulp te bie den. De commissie zal een onderzoek instel len naar de mogelijkheid van patrouil leering op een speciaal voor de scheep vaart afgebakende route,N door een aantal kleine schepen, waardoor de opvarenden verzekerd zouden zijn dat bij een even tueel ongeval hulp steeds nabij is. Mocht deze oplossing aanvaard worden, dan meent men dat met die convoyeering een goede veiligheid zal worden verkregen. Sumntr Welles te Berlijn De Amerikaansche onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Sumner Wel les, is heden (Vrijdag)morgen te Berlijn aangekomen. Te 12 uur hedenmiddag is Sumner Welles in-het departement van buiten landsche zaken door minister von Rib- bentrop ontvangen. Engelsche vliegtuigen boven Berlijn Vliegtuigen der Koninklijke Engelsche luchtstrijdkrachten hebben Donderdag nacht, voor de derde maal in deze week, boven Berlijn gevlogen. Tijdens de vlieg tochten werd gevlogen boven vele be langrijke steden in Noordwest-Duitschland en Oostveehavens. Duit scha steenkool voor Italië zal Engeland aanhouden Te Londen wordt medegedeeld, dat de Engelsche marine, van vannacht 12 uur af, allen uitvoer van Duitsche steen kolen, welke overzee naar Italiaansche havens worden vervoerd, zal aanhouden. Een aantal Italiaansche schepen nemen thans in Nederlandsche havens Duitsche steenkolen in. Het verluidt dat niet zal worden opgetreden tegen steenkolenla- dingen van schepen, die vóór midder nacht (Vrijdag) uitvaren. Te Rome worden, zonder onderbreking, besprekingen gevoerd over den Britsch- Italiaanschen handel. Engeland heeft aan geboden steenkolen te leveren in ruil voor Italiaansche producten voor de zware industrie en landbouw. Hek Russische legerbericht Het Russische legerbericht van Donder dagavond luidt als volgt: Op 29 Febr. gingen de .Sovejttroepen met succes voort het offensief op de Karelische landengte tot ontwikkeling te brengen. Zij bezetten den spoorlijn Viipuru—Valkjarvi en de stations Ayrapaa, Heinjoki en Pero (op 9 K.M. ten Oosten van Viipuri), benevens de stad Ylasainio en zomerhuisjes op de Oostkust van de baai van Viipuri op 2 K.M. ten Zuiden van de stad. In de overige frontsectoren deden zich geen wijzigingen van belang voor. 36 vijande lijke vliegtuigen zijn door de Sovjet luchtmacht vernield., Hevige strijd bij Viipuri Volgens de laatste door Reuter ont vangen telegrammen woedt de strijd om Viipuri nog steeds met een verschrikke lijke hevigheid. Volgens hèt Donderdag nacht door het Russische hoofdkwartier uitgegeven communiqué zouden de Rus sen zich nog slechts op 2 kilometer van dc stad bevinden. Erkend wordt, dat de positie van de Finnen ernstig is. Er is evenwel, zoo zegt men, nog geen reden tot pessimisme. Bommen op Estlandsch eiland Het Zweedsche blad „Dagens Nyheter" meldt, dat vreemde vliegtuigen bommen hebben geworpen op Vormso het groot ste der Estlandsche eilanden dat wordt bewoond door Zweden. Twee dorpen zou den zijn gebombardeerd en op de bom scherven zou men Russische kenteekenen hebben aangetroffen. Deze eilanden zijn gelegen nabij de Russische luchtbasis Baltiski Zondagartiendlenst Zierikzeo 3 Maart: Dr. Boogerd en Dr. van Hoorn. WEERBERICHT Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Zyvakke tot matige, in het Midden tij delijk krachtige, Noordelijke tot Ooste lijke wind, helder tot lichtbewolkt, droog weèr, des nachts matige tot lichte vorst, overdag temperatuur boven het vriespunt. BUSLICHTINGEN DER STADSBUSSEN Bus Kraanplein: 4.54 (Ma 4.24), Fd 7.04, Zo 8.29. 11.19, 16.54, 22.09 (Za niet). Bus Nieuwstraat: 4.49 (Ma 4.19), Fd 6.59, Zo 8.24, 11.14, 16.49, 22.04 (Za niet). Bus 't Vrije: 4,59 (Ma 4,29), Fd 7.09 Zo 8.34, 11.24, 16.59, 22.14 (Za niet). (Fd. feestdagen. Zo Zondagen). Van zwemster tot filmster Willy den Ouden gaat haar geluk by de film beproeven. Het contract is geteékerd in Mei wordt met de opnamen begonnen. LAND. EN TUINBOUW Gavolgen van den winter vallen mee Nu het eenige dagen flink heeft gedooid kan worden nagegaan welke schade door de strenge vorst aan de wintergewassen tarwe, gerst, koolzaad, klaver, enz. is aan gericht. Aanvankelijk bestond de vrees, dat het precies zoo zou zijn als in 1938— 1939, namelijk, dat ongeveer alle winter gewassen bevroren zijn. Niets is thans echter minder waar. Met voldoende zekerheid kan nu reeds op het land geconstateerd worden, dat de strenge winter aan de te velde staande gewassen geen noemenswaardige schade heeft aangericht. Natuurlijk valt hier en daar wel een laag gelegen perceel aan te wijzen, dat duidelijk de sporen van de lage tempe raturen draagt, doch over 't algemeen valt het zeer mee. De velden met winter gewassen beginnen duidelijk groener te worden, terwijl bij de roode klaver en lucerne al nieuwe scheutvorming valt waar te nemen. De landbouw is hierdoor voor zeer groote schade bewaard, terwijl ook de vele duizenden hectolitèrs tarwe, die an ders voor het overzaaien hadden moeten dienen, thans voor de consumptie behou den blijven. Schetsen van kalveren Met het oog op de omstandigheid, dat, naar reeds werd bekend gemaakt ingevolge beslissing van den minister van Economische Zaken tot nader order geen kalkveren en ossen ingevolge de toewij- zing-1940 zullen worden geschetst, is de gewichtsgrens, boven welke kalveren van een identiteitsbewijs voorzien dienen te zijn, voor Maart 1940 op 200 k.g. gesteld. Alle kalveren, welke in de genoemde maand minder dan 200 k.g. wegen, kun nen zonder identiteitsbewijs worden aan gehouden. Groote sterfte onder bijen Dezen winter zijn door de langdurige koude een groot "aantal bijenvolken om gekomen. Door de strenge vorst konden d3 bijen den wintertros niet verlaten, om het voedsel te bereiken op slechts iets meer dan 1 c.m. afstand! Vlak naast de gevulde raten kwamen de bijen dus van honger om. Imkers, die meer dan de helft van hun bijenvolken in leven hielden, worden tot de gelukkigen ge rekend. MARKTBERICHTEN ST.-ANNALAND. Uienveiling van 29 Fe bruari. 500 balen Rijnsb. gewone f3.81; 20 balen id. grove f3.38; 20 balen id. Driel. fl.85; 40 balen id. Picklers f 1.40; 10 balen id. stek f 0.79per 100 kilogram. ST.-MAARTENSD1JK. Uienveiling 29 Febr. Gewone f3.94; Bonken f3.96; Driel. f 1.95; Picklers f 1.40; Stek f 0.752e f2 per 100 kfg. Aanvoer 35,00t) kilogram. Veilingsvereen. «De Eendracht» Tholen Noteerlng van 29 Februari. Roomboter f0,89; Boereboter f 0.84; p. pond. Eieren f5.50. per 100 stuks.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2