IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE mmmma ICTORIA VRIJDAG 1 MAART 1940 De Kern ABONNEMENT Prijs fl.BO p. kwartaal, buiten Zierikzee fl.80. Vo,or het buitenland flo.— p« jaar AlzondiöilljL- r..immers 6 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14278 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents Bij contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 00 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER trekt nog steeds Finland de al- gemeene aandacht. Na drie maanden strijd de niet-verklaarde oorlog begon met 1 December, zijn de Russen, ondanks in zetting van een onbeperkt aantal man schappen en aanwending van ontzaglijke hoeveelheden materiaal, nog niet veel verder gekomen. Volgens de meeste waar nemers hebben de Sovjettroepen tusschen de 100.000 en 200.000 man verloren. De eerste aanvalstroepen waren lang niet de gelijke van de Finnen. Bij dui zenden werden de Russen' uit Zuidelijker streken afkomstig, door de Finnen ver slagen, Thans heeft Worosjilow best ge- kleede en gevoede mannen ingezet op de Karelische landengte, waar de Russen, kostte wat 't kost, er alles op zetten W i b o r g (Viipuri) te veroveren. Onafge broken buldert daar het kanon en rukken de Russen op. Zij zijn thans in het bezit van drie spoorlijnen en vier hoofdwegen, welke naar de stad leiden. De vorderingen, die de Russen hebben kunnen maken, danken zij voornamelijk aan hun artillerie en de Russen, dit we tende, gaan voort steeds meer geschut naar voren te brengen. Het succes danken zij aan hun zes- en acht duims kanonnen waartegen de Finnen geen wapens heb ben en die zij gebruiken om alles kapot te schieten, spoorwegen, steden, dorpen, knooppunten, wegen; het zijn deze mon sters, die zich zelf een weg openscheu ren, een weg, die steeds meer staal en steeds meer menschen eischt, maar die opengeperst wordt met een niets ont ziend, vernietigend geweld. Indien de Finnen Wiborg verliezen, verliezen zij tevens een belangrijk spoor wegknooppunt, maar indien zij hun posi tie ten Noorden van het Ladogameer handhaven, blijven zij het voordeel be houden van een spoorweg, welke paral lel loopt aan het front ten zuiden van Sortavala over Joensuu en Kontiomaeki naar Oulu. Indien de Russen slechts op een punt vat kunnen krijgen op dien spoorweg, zou de Finsche verdediging er geheel anders voorstaan, maar daar zijn zij nog steeds niet in geslaagd en het feit, dat de Finnen dat gevaar heb ben kunnen afwenden is een van hun grootste successen op de landengte van Karellë. indirecte hulp, door dat Rusland uit het Zuiden zou worden aangevallen, schijnt er voorshands niet te bestaan, De Turksche minister-president Saydam ver klaarde in een radiorede, dat er het laat ste half jaar geen verandering is geweest in de betrekkingen met Rusland. Tur- k ij e is niet van plan eenige stap tegen Moskou te ondernemen. De buiteniandsche politiek van Ankara zal dus niet worden beinfluenceerd door eenige combinatie van buiten af. Turkije zal het hoofd koel houden en zich niet laten beïnvloeden De premier sprak ten stelligste de ge ruchten tegen als zou Turkije zich gereed maken tot defensieve en offensieve be wegingen tegen de Sovjet Unie De Fransche minister van financiën, Paul Reynaud, windt er geen doekjes om. Financiël heeft Frankrijk tot nu toe in den oorlog stand gehouden, maar econo misch is het op het hellend vlak geraakt, tengevolge van de prijsstijging d.w.z. de dreiging van het dure leven. Minder voort brengen en evenveel gebruiken kan niet blijven voortduren. Vandaar de goedkeu ring door den ministerraad van verscnil- lende wetsdecretenuitgifte van distri butiekaarten, regelingen voor bakkers en restaurants, de meelvoorziening en, ver mindering van het gebruik van alcohol. Naar aanleiding van de invoering van de distributie zeide Reynaud, dat het gun stigste, waarop Hitier kan hopen is, dat de Franschen inslapen in hun gewoonten uit vredestijd. De geheele tactiek van Duitschland, aldus Reynaud, gaat uit van de gedachte, dat wij onze reserves zullen uitputten, terwijl het de zijne dank zij ongehoorde ontberingen, zal behouden. Hitier wacht af! Wellicht over enkele maanden, wellicht over een jaar, zoo zegt hij bij zich zelf, zal ik in plaats van een eensgezind Frankrijk, 'n gedemoraliseerd Frankrijk tegenover mij hebben. Maar Hit- Ier vergist zich. De geteekende wetsde creten zijn daarvan het bewijs. Reynaud deelde mede, dat over enkele dagen een begin zal worden gemaakt met de forma- liteiterf voor de algemeene volkstelling, die vooraf moet gaan aan de uitreiking van de distributiekaarten. Reynaud memoreerde de maatregelen, die genomen zijn in het belang van den landbouw en verklaarde ten aanzien van de industrieele productie, dat deze vooral behoefte heeft aan arbeidskrachten. Hij deelde mede, dat een lijst opgesteld zal worden van de industrieën, die genood zaakt zullen zijn een minimum-percentage aan vrouwelijke arbeidskrachten in dienst te nemen. Tevens zal een telling worden gehouden onder de werklooze arbeiders. Indien wij er met vrijwilligheid niet ko men, aldus Reynaud, zullen wij niet aar zelen, onze toevlucht te nemen tot een werkeüjken verplichten arbeidsdienst. DE VERHOOGDE BENZINEBELASTING Stijging vervoerprijzen voor goaderen In verband met de verhoogde benzine belasting is een bespreking gehouden, welke was belegd door den bond voor bedrijfsautoverkeer. De conclusie, waartoe men kwam waf dat een verhooging van de vervoerprij zen van het autovervoer moreel verant woord zou zijn, gezien de verhoogde ben zinebelasting, terwijl ook van de zijde van de spoorwegen de verzekering werd gegeven, dat deze zeer welwillend staan ten opzichte van het particuliere auto vervoer en gaarne tot overleg en samen werking ook in de toekomst bereid zijn. De spoorwegen zelf hebben reeds het voorbeeld gegeven in de afgeloopen maanden, door het afsnijden van contrac ten met veel te hooge kortingen, welke contracten, zooals men weet, steeds de moeilijkheid met het particuliere vervoer hebben gebracht. Nu het principe vast staat, dat het al gemeen moreel verantwoord wordt ge vonden, als het vervoer ten gevolge van de benzinebelasting tot verhooging over gaat, zal binnenkort een nieuwe conferen tie worden belegd door den B.B.N., ten einde nader in beschouwing te nemen in welke mate en op welke wijze de verhooging moet worden toegepast, op dat vervoerverschuiving zooveel mogelijk worde voorkomen en het algemeen be lang zoo weinig mogelijk geschaad. RIJKSSALARISSEN WORDEN NIET VERHOOGD Ook wordt de 5°/o korting niet ingetrokken Namens de regeering is Donderdagmid dag aan de vertegenwoordigers der zes vakcentrales van overheidspersoneel me degedeeld. dat de regeering er niet toe heeft kunnen besluiten, den rijksambte naren thans een toeslag op hun bezoldi gingen toe te kennen, respectievelijk de nog altijd bestaande korting van 5 pro cent in te trekken. Er komt dus op het oogenblik in de bezoldiging van het rijks personeel geen verandering. De vergadering van het Rijks-georgani- seerd-overleg, die verscheidene malen uit gesteld was, is Donderdagmiddag gehou den en duurde van vier tot zes uur. De zes vakcentrales waren bij deze be sprekingen vertegenwoordigd door twaalf gedelegeerden; behalve de voorzitter, dr. ir. M. H. Damme, waren er voorts eenige hoofdambtenaren, ten einde eventueel op bepaalde punten het regeeringsstandpunt toe te lichten. Het standpunt der regeering is, dat de schatkist op het oogenblik niet toelaat in de traktementen verbetering te brengen. Wel is waar is het indexcijfer der kosten van levensonderhoud gestegen, doch het komt de regeering gewenscht voor, de beslissing over een hoogere bezoldiging nog even aan te houden. In dit verband werd het denkbeeld geopperd om op nieuw te overleggen, indien de stijging van het indexcijfer b.v. 10 procent mocht gaan bedragen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Vreemde vliegtuigen boven Nederland Van Duitsche zijde worden sedert eeni- gen tijd berichten verspreid over schen dingen van onze neutraliteit door Brit- sche vliegtuigen, welke des nachts over ons land zouden vliegen. Andermaal wordt er daarom van bevoegde zijde op gewezen, dat de nationaliteit van vreem de vliegtuigen des nachts zelden kan wor den vastgesteld. Dit kan toch alleen ge schieden door beschijning met zoeklicht; doch hetzij het wolkendek, hetzij de zeer groota vlieghoogte, welke ook het mo- Dit Zijn hartvorm g Fq brjkant Mljnhardt-Zeist dernste zoeklicht niet meer kan berei ken, onttrekken de vliegtuigep meestal aan herkenning. Zou men moeten uit- uitsluiten, gelijk van Duitsche zijde ge suggereerd wordt, dat zich onder de vliegtuigen van vreemde nationaliteit, welke des nachts boven Nederland wor den gesignaleerd, ook Duitsche toestellen bevinden, dan zou zich de vraag voor doen, waarom Duitsche vliegtuigen al leen bij daglicht boven ons grondgebied zijn verschenen. Overreden en gedood Donderdagmiddag tegen twee uur fiet sten, twee meisjes in de Groote Hout straat in de richting Groote Markt te Haarlem. Nabij de Anegang passeer de een groote vrachtauto met aanhang wagen, beiaden met, papier. Toen de auto bijna voorbij was, weifelden de meisjes en het ongeveer 20-jarig meisje, dat aan de linkerzijde reed, vèrlobr het even wicht. Zij viel en kwam met het hoofd onder een van de achterwielen terecht. Het meisje was bijna onmiddellijk dood. Boerderij afgebrand Gisteravond is brand uitgebroken in de hofstede van den veehouder H. van Bru- chem te Meerkerk (Z.-H.) De brand, welke zeer waarschijnlijk door kortslui ting is ontstaan, is uitgebroken in de schuur, waarin zich het vee bevond. De eigenaar, die zelf de brand ontdekte, bracht onmiddellijk1 rijn gezin in veilig- en ging daarna de koeien lossnijden. Spoe« dig kwam hulp opdagen. De vuurgloed werd echter zoo hevig, dat de reddings pogingen moesten worden opgegeven. Twee paarden en tien runderen zijn in de vlammen omgekomen. De hofstede, welke met riet was gedekt, stond in minder dan geen tijd in volle vlam en de wegspringende gloeiende riet stengels van het dak leverden een fantas- tischea, aanblik op. Eerst ongeveer drie kwartier na het uitbreken van den brand verschenen de motorbrandspuiten. Van den inboedel kon niets gered worden. De woning, schuur en hooiberg zijn tot den grond toe afgebrand. De schade, door verzekering gedekt, bedraagt ongeveer 15.000 gulden. Mijn slaat een gat in dijkglooiïng Gistermiddag is wederom een mijn op de kust tusschen Huisduinen en Den Helder tot explosie gekomen. Het bleek, dat de mijn bij Kaaphoofd, halverwege Huisduinen en Den Helder, na gerui-men tijd in zee te hebben ge dreven, omstreeks 12 uur tegen de stee- nen van den dijk aanspoelde. Op den dijk is een ploeg werkvolk bezig met het storten van beton. De opzichter had de mijn al spoedig in het vizier .gekregen. Aanvankelijk bleef men nog aan den arbeid, maar toen de mijn in de buurt van een der pieren stil bleef liggen, achtte men den tijd gekomen een goede schuil plaats op te zoeken. De mijn tolde wat rond en even later spoot een ontzaglijke massa vuur, modder, steenen en water de lucht in. Vlak daarop deed een hevige slag den dijk en de borstwering trillen. Onafgebroken woedt de strijd tegen de stad Wiborg Economisch gleed Frankrijk tot nu den verkeerden kent op Gevolgen van den strengen winter vallen In Zeeland nog mee De salarissen voor de rijksambte naren worden nog niet verhoogd Stijging vervoerprijzen door ver hoogde bezinebelasting Matige tot lichte vorst Barometerstand van hedenmiddag 2 uur: De schade aan den dijk was vrij groot. Onder aan de steenen werd een gat in den bazalten dijk geslagen van ongeveer 6 meter. w Schepen bleven in het ijs steken l 4^:4^ De schepen Waddenzee en Ameland, van Wagenborg's passagiersdienst Nes— Holwerd, waarvan de eerste Woensdag middag en de laatste gistermorgen van Nes te Holwerd is aangekomen, waren gisteren op den gewonen tijd voor de terugreis uit Holwerd vertrokken. De schepen zijn echter op 2 K.M. van Holwerd in een ijsveld blijven steken. Zij bevinden zich dus op ongeveer acht K.M. van Ameland. De Waddenzee heeft twintig passagiers aan boord. Het liet zich aanzien, dat de beide schepen gis teravond nietmeer uit het ijs konden komen, zoodat men den nacht op het ijs zal moeten doorbrengen. Er bevindt zich voldoende mondvoorraad en brand stof aan boord. Geld in een aschbak In de meening, dat een aschbak een veilige plaats is om geld op te bergen, had een bewoner van de Zwammerdam- straat te Amsterdam dezer dagen een geldkistje met f820 aan specie en papieren geld in zijn aschbak geplaatst om het tegen diefstal te vrijwaren. Gis teren kwam de gemeentelijke reinigings dienst de bakken ledigen. Vergeten werd, dat het geldkistje in den bak was opge borgen zoodat de kostbare inhoud in den vuilnisauto werd gestort. De man vervoegde zich bij de politie, doch deze kon hem na informatie bij de vuilverbranding niets anders zeggen, dan dat het kistje met geld en al reeds was verbrand. VIBORO Viipuriaan de Finsche Qolf, de stad, die aan hevig vuur van de Russische kanonnen bloot staat en door de burgerbevolking ie ontruimd Bespiegelingen van B. Spiegel Verzekeringsagent. Wie zich aan een ander spiegelt spiegelt zich zacht. Wij, verzekeringsmenschen. hebben prachtig werk. Eiken dag is immers een spiegel van het volle leven wij voeren gesprekken met overmoe- digen, die in hun geluk van heden niet kunnen begrijpen, dat „het kan verkeeren", en daarnaast gesprek ken met anderen, die men in hun zorgen kan helpen. lederen Vrijdagavond zal ik U in dit blad iets vertellen van wat ik meemaaktevan menschen, die zor gen voorkwamen door zich te ver zekeren, en van anderen die iederen voorzorg hadden uitgesteld tot her te laat was. „Misschien zullen mijn be„spiegel"- ingen U doen nadenken en U doen inzien, wat tientallen jaren van ervaring mij leerden en wel „Verzekering - dat ia: zorgen voorkomen". N.V. VERZEKERINGSBANK KEIZERSGR. 126-128 AMSTERDAM TELEFOON *6990 •- -yf-. S C. J.J. VERTON Botersprits Arnh. Meisjes i Bitterkoekjes 1 Vanille nootjes Wellingtons 1 Maoroontjes Crème aesorti I 16 cent per ons. j Grote maeronen 5 eent Geruide koeken 6 j Pariser soezen 6 Croquetten 2 i 25 n (Zwezerik en kalfs). V i VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE I la*, r Predikbeurten te Zierikzee Zondag 3 Maart. Ned. Herr. Kerk, Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Valeton. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Reddingius en 7 ure, ds. Drost van 's Heer Abtekerke. Luth. Kerk. 10 uie, ds. de Jongh van Amersfoort. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, ds, Popma van Oostburg. Ghr. Geref. Kerk. 9.30, ds, Hoogendoorn, 3 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogeodoorn. Leger des Heils (Poststraat) 7.30, 10, 3.30 en 7.30 ure. Dinsdags S nre. 'sWoensdags 7 30 ure (Openluchtwerk). Donderdags 8 ure. Alles onder leiding van de kapiteins Kremerv. Urk. Geref. Geus. (8t.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 nre, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1