NAAST DE BEURS W. MERLE. weerbericht verkoqpin gen Koffie- en Theereclame marktberichten Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Meest matige Noordelijke tot Oostelijke wind, des nachts lichte tot matige vorst, overdag temperatuur om of even boven het vriespunt. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt waarschuwt diegenen die daar bij belang hebben voor het optreden van lichte tot matige vorst in den ko menden nacht, Een der meest populaire ingezete nen van Bruinisse, de heer M. Boone, hoopt morgen den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar zijn zaak in onze ge meente vestigde en inwoner onzer plaats werd. In de 40 jaar, dat hij als Bruinis- senaar tusschen de Bruinissenaren heeft geleefd, heeft hij de achting van velen weten te verwerven. Niet minder dan 8 jaar lang is hem de eer te beurt ge vallen deel te mogen uitmaken van on zen gemeenteraad. Nog steeds is hij, waar hij kan, tot helpen bereid. En hoevelen, waarbij er zijn, die thans in ons vaderland of in Insulinde of ergens anders ter wereld, een hooge geeste lijke of maatschappelijke positie beklee- den, hebben in de schoenmakerij bij Boone in hun studie- of vacantietijd met hem van gedachten gewisseld over zwaar wichtige geestelijke- vraagstukken als preadestinatie, ultra lapsarisme enz. of onder elkaar de ups-and-downs van hun bedrijf of de laatste dorpsroddelarijtjes verhandeld. Moge het den heer Boone gegeven zijn nog vele jaren zijn hamer- geklop in de Korte Ring te doen weer klinken. De collecte voor Finland bracht op f191, terwijl 76 kleedingstukken werden ingezameld. OUD-VOSSEMEER. Bij Kon. besluit is benoemd in de Provincie Zeeland, met ingang van 12 April, tot dijkgraaf van het Waterschap „Oud-Vossemeer", dhr. J. L. van Gorsel alhier. SCHERPENISSE. Op 1de in hotel Bijl ge houden algemeene vergadering van de af- deeling Tholen van Landbouw en Maatschappij, gaf de voorzitter, de heer Droogendijk, van Stavenisse, zijn genoegen te kennen dat deze goed be zochte jaarvergadering werd bijgewoond door de Jeugdclub, welke voor een jaar met 15 leden werd opgericht en thans 38 leden telt. Als spreker zou voor dien avond optreden de heer Evers. Na het zingen van twee liederen door de Jeugd club volgde het jaarverslag en rekening en verantwoording, waaruit bleek dat er een klein batig saldo was. De aftredende bestuursleden de heeren L. Vermaas en M. Elenbaas, werden herkozen. Op voor stel van het bestuur werd de contributie gebracht op fl,50. Na dit officieele ge deelte werd door de Jeugdclub een too- neelstukje opgevoerd, waarna de heer Evers het woord werd verleend. In een gloedvolle rede zette deze eenige punten uiteen over het persbe drijf, over het werk van L. en M. en van de Jeugdclub. Hierna dankte de voor zitter den heer Evers voor zijn mooie rede, de Jeugdclub en alle aanwezigen. Na het zingen van een paar liederen door de Jeugdclub en na gezamenlijk het Wil helmus te hebben gezongen, keerden allen zeer voldaan huiswaarts. ST.-ANNALAND. Buitengewone algem. vergadering van de afdeeling Sint Anna- land van „Het Groene Kruis". De voorzitter deelt mede, dat deze buitengewone algemeene vergadering bij een is geroepen naar aanleiding van het in de vorige vergadering aangenomen voorstel-Bruijnzeel, om de pensioensver zekering van de wijkverpleegster van f 300 te »fjerfioogen tot f 500. Inmiddels is van gemeente- en Weezen-Armbestuar bericht ontvangen, dat ze aan het geno men besluit hun goedkeuring niet kunnen hechten, wat zeggen wil, dat ze niet ge negen zijn, het meerdere tekort ad f55 per jaar, voor hun rekening te nemen. De tekorten bedroegen over de laatste 2 jaar gemiddeld f 660. Zelf deze meer dere kosten dragen zou alleen mogelijk zijn door contributieverhooging. Daartoe wil hel bestuur niet overgaan, daar hier van ledenverlies het gevolg zal zijn. Bo vendien zouden genoemde besturen dan wel eens kunnen zeggen: Contributie ver- hoogen omdat wij die hoogere uitgaaf niet goedkeuren? Had dat dan vroeger gedaan, dan waren 'de tekorten altijd al geringer geweest. Daarom stelt het be stuur voor het besluit van de vorige week in te trekken en de pensioensverzekering vast te stellen op f400. Daarmee kunnen gemeente- en Weezen-Armbestuur zich tenvolle vereenigen. Aldus wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. ST.-MAARTENSDIJK. De vereeniging „Het Groene Kruis" alhier hield Maandagavond ten huize van den heer Nelisse, haar algemeene jaarvergadering. Evenals vorige jaren was ook thans de opkomst zeer gering.Slechts 53 leden waren tegenwoordig. Door de daarvoor aangewezen commis sie de heeren de Graaf en Breure, werd gunstig rapport uitgebracht omtrent het in het afgeloopen jaar gevoerde finan- ciëel beheer. De inkomsten van het gr. kruis hadden bedragen f 1612,05, de uit gaven f 1712,18. Uit het jaarverslag blee«t o.m. dat het ledental per 1 Januari 1940 was gestegen tot 726. Door dezen werd over 1939 aan contributie betaald f 956,12 De wijkzuster legde in totaal 4505 huis bezoeken af; 449 bezoeken aan zuige lingen, terwijl 306 verplegingsartikelen werden uitgeleend. Eenig nieuw materi eel kon worden aangekocht. Bi] de bestrijding van de T.B.C. waren 26 gezinnen betrokken met 28 patiënten. Twee patiënten werden uitgezonden naar de stichting Zonneveld en 1 naar Sonne- vanck. De begrooting voor het Groene Kruis voor 1940 werd vastgesteld op een bedrag van f 1755,71, die voor de T.B.C.- bestrijding op f719,66. Daarop volgde de benoeming van een bode-magazijnmeester Na gehouden stemming bleek te zijn be noemd de heer J. P.Koopman. De aan de beurt van aftreding zijnde leden van het bestuur, de heeren Bastiaanse, Noom en Hage, werden bij acclamatie herkozen Met betrekking tot de ziekenhuisver- pleging hebben de inkomsten bedragen f 1416,12, de uitgaven f 1366,84. Het aan tal leden bedroeg per 1 Jan. 1940, 559. In totaal werden 34 patiënten verpleegd. De reserve is gestegen tot f 1033,67. De afdeeling operatiekosten vorderde aan uitgaven in 1939 f 1210,78; de inkomsten hebben bedragen f 1075,09. De financieele reserve van deze afd. bedraagt f 876,36. Bij de rondvraag werd door den heer van Oost de mogelijkheid van oprichting van een consultatiebureau voor zuigelingen naar voren gebracht.D? voorzitter, ter zake niet deskundig zijnde, verzocht den secretaris Dr. J. Tazelaar, deze vraag te willen beantwoorden. Deze verklaarde daarop voor de bedoelde op richting al heel weinig te voelen. Hij vindt de methode, waarop zulks tot nu toe gebeurt, vrij goed. De wijkzuster komt maandelijks bij de betrokkenen aan huis. Hij acht dit wel voldoende. Hierna sluiting. STAVENISSE. In hel café van dhr. P. J. Hendrikse werd Dinsdagavond j.l. de jaarvergadering gehouden van de afd, Stavenisse van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond. Nadat de voorzitter de ver gadering, die door 28 van de 70 leden was bezocht, had geopend werd mede gedeeld, dat voortaan de eilanden Tholen en St.-Philipsland aparte districten zul len vormen. Door de langdurige vorst periode was er dezen winter geen werk verschaffing. De periodiek aftredende be stuursleden, de heeren M. van Beveren en J. v. d. Reest werden herbenoemd. Uit het kasoverzicht bleek, dat aan contributie's was ontv. f 1568.20, voor het t.b.c.-fonds f6.72, totaal f 1574.92. Aan het hoofdbestuur was afgedragen f 1548.20 dus goed slot f 26.72. Als voorschot voor de uitkeeringen was ontvangen f2245 en uitbetaald f 2244.40. De rekening werd op de voorgedragen cijfers vastgesteld, Tot leden van de jaarlijksche controle commissie werden benoemd de heeren Beeke, van Poortvliet en De Rijke. Nadat bij de rondvraag nog breedvoe rig was gesproken over een werkgever, die zijn werkvolk minder dan het con- tractueele loon had uitbetaald, werd de vergadering gesloten. THOLEN. Dinsdagavond kwamen ten gemeentehuize een 40-tal dames en heeren uit de burgerij bijeen, teneinde nadere besprekingen te voeren over de inrichting en opening van hetmilitair-tehui alhier. Nadat de veldprediker, ds. Hof man, op duidelijke wijze had uiteengezet het doel en het nut van een dergelijk tehuis en de sfeer, welke in zoodanige in richtingen moet worden geschapen, werd besloten, dat het dames-comité deze ween het interieur zal klaar maken, opdat Maandag a.s., te 8 uur n.m., het tehuis officieel zal kunnen worden geopend. Dit zal wegens de plaatsruimte ten stadhuize geschieden. Uitgenoodigd zullen worden de militaire autoriteiten, de Raad van Tholen, de predikanten en zij, die actief werkzaam zijn aan de op- en inrichting, Vanzelfsprekend zijn alle militairen har telijk welkom. Door den penningm. werd medegedeeld, dat plm. f400 door de bur gerij is ingeteekend op de lijsten, terwijl verschillende nuttige dingen in natura zijn geschonken of toegezegd, j De voorzitter bracht bizonder dank aan I den heer Dijkslag, die zooveel gratis doet voor de oprichting. Die voor een geringe i prijs zijn mooi pakhuis heeft afgestaan en door wien de kosten van inrichting, j die meer dan f 300 bedragen, wórden I voorgeschoten tegen een afbetaling van slechts fl per week. De prijs voor de J consumptie werd gesteld op 5 cent per kop, des Zondags gratis. Hierna sluiting. TELEGRAMMEN Prijsregeling van slroo Naai' het ANP van offficieele zijde vcrreemt neeft de Minister van Econo mische Zaken zich genoodzaakt gezien de reeds in een persbericht van 22 Fe bruari j.l. aangeroerde prijsregeling in 't leven te roepen met betrekking tot de stroovoorziening. Met ingang van Maan dag 4 Maart a.s. zal een vervoerverbod voor geperst tarwestroo in werking tre-. den. Liiis moordaanslag Zaterdagmiddag is mevr. van der G. 4e Soesterberg het slachtofffer ge worden van een laffen moordaanslag. Mevr. v. d. G., die honderd meter ach ter haar woning aan de Amersfoortsche straatweg een zomerhuisje heeft, had dit liuisje 14 dagen geleden verhuurd aan een man, L. genaamd. Zaterdagmiddag vervoegde zich aan haar woning een le verancier, met een boodschap voor L. Mevr. v. d. G., die alleen thuis was, ging met deze boodschap naar den man, doch toen zij aan het huisje kwam, werd zij door L. gegrepen en met een mes ernstig mishandeld. Hij bracht haar ver wondingen toe aan hoofd en gelaat en sneed een vinger af. Hierop werd zij gebonden en in een bedstede geworpen. Eerst gistermiddag is het haar gelukt zich los te wringen. Door een raam kon zij uit het huisje komen. Zij heeft zich ver volgens naar kennissen begeven. Haar mail is gemobiliseerd. Deze waarschuw den de politie en een dokter. In ernsti- gen toestand is het slachtoffer, dat al dien tijd geen voedsel had gehad, naar het ziekenhuis vervoerd. De dader van dezen laffen aanslag is voortvluchtig. In verband met dit feit heeft de burge meester van Soest opsporing en voor geleiding verzocht van den 66-jarigen Joh. Leeuwenkamp. Kanongebulder, doch geen zeeslag Verscheidene Hagenaars, en vooral de inwoners van Scheveningen, hebben Woensdagavond laat kanongebulder ge hoord en lichtschijnsels waargenomen. Het geluid der schoten, alsmede de flikke rende lichtschijnsels kwamen ver uit zee, in verband waarmede velen de conclusie trokken dat onder onze kust een zeeslag werd geleverd. Het ANP. verneemt van bevoegde zijde, dat deze veronderstelling naar het Rijk der fabelen moet worden verwezen en dat het geluid der schoten en de lichtschijnsels afkomstig was van schietproeven, die nabij Wassenaar zijn gehouden. De spfonnage-ellaire In verband met de berichten, betref fende nieuwe arrestaties, inzake de spion- nagekwestie, wordt ons van de zijde van de politie te Groningen nog me degedeeld, dat na de arrestatie van een 7-tal verdachten in Groningen en elders, die allen ter beschikking der justitie zijn gesteld, het vanzelf spreekt dat het on derzoek met kracht wordt voortgezet en dat vele personen door de politie zijn verhoord. Zoo zijn gisteren twee per sonen voor den commissaris van politie te Groningen geleid. Zij waren aange houden in een der groote steden van ons land. Een van hen; isna verhoor op vrije voeten gesteld; de andere is aan de justitie overgeleverd. Sluiting der Duitscha grenzen Te Aken is een gerucht in omloop, dat de Duitsch-Belgische grens en de Duitsch- Nederlandsche grens, met ingang van morgen, 1 Maart, gesloten zullen worden. HetlRussische legerbericht In het Woensdagavond uitgegeven Rus sische legerbericht wordt onder andere gezegd: Op 28 Februari gingen de Sov jet-troepen voort het offensief op de Karelische landengte tot ontwikkeling te brengen. De vijand trachtte tegenaanval len te doen om het ötféhsief der Sovjet troepen te stuiten, doch leed zware ver liezen en zette den terugtocht voort. Vol gens onvolledige gegevens hebben de Sov jettroepen op 28 Februari 42 vijandelijke verdedigingswerken bezet. In de overige frontsectoren kwam geen belangrijke wij ziging. BOEKEN EN BROCHURES OUWERKERK. 28 Febr. Ten overstaan van den Notaris J. van den Ende en ten verzoeke van den heer A. Dijl, werden heden alhier in het openbaar verkocht: Paarden voor f 260, f560 en f310. Koeien voor f 170, f 168 en f 161. Kalfvaars voor f 156. Ossen voor f 137 en f 146. Vaars voor f72. Kalveren voor f30 en f 11. Kan Engeland den oorlog winnen? door Baron Lage Staël von Holstein, Uitgave: W. J. ORT, 's-Gravenhage. De inhoud van dit boek van den Zweed- schen kenner van het volkenrecht en het oorlogsrecht ter zee is van breedere be- i teekenis dan de titel doet vermoeden. Aan de vraag, of Engeland den oorlog j kan winnen, die op grond van den eco- nomischen en militairen toestand ontken nend wordt beantwoord, is het inleidende hoofdstuk gewijd. Vervolgens worden de volgende vraag stukken uitvoerig besproken: de beteeke- nis en aard van de neutraliteit der Scan dinavische landen; de gevaren, verbonden aan de door Zweden opgeëischte 4-mijls- zóne als territoriaal gebied; de wensch- lijkheid, de oorlogvoering te stellen onder Deze week bij aankoop van een halfpond Koffie en 1 ons Thee gratis 2 fijne chocolade reepen. Alleen Boenw as groote potten 30 Zeilwas groote dooien 25 Poetsextraot in bussen 22l/,-14 Poetspomade in doozen 12-77a Sehoenoream groote doozen 16 Schuurpoeder in bussen 12 Sohura per pak Haardenpolitoer 3 tubes voor 25 Bleekwater 2 flesoh voor 29 deze week ot Zeeppoeder 2 p.k voor 15 ot Zelfw. W.sohm. 2 pek voor 30 Huiah. Zeep 2 steven voor 25 Herde Zeep 10 Btukken 40 Zeepvlokken per pek 171/. u Toiletzeep groote atukken 12 u Eernemelkzeep per doosje 121/, t Lnx Toiletzeep per atuk 15 Pel motive Zeep per atuk 15 Heerlijke Sinaasappelen 6 en 7 cent - Citroenen 4 cent Voor uwe Vogels Zangzaad per pak 18 ot I Praoht Vinkenvoer per pak 20 ot Zeveczaed per pak 18 I Papegeeivoer per pak 30 Lijatervoer per pak 17 Zeod met schelpjes per pak 10 Verder nog Milletzaad, Wit en Zwart Vogelzaad, Hennepzaad, Gierst, Zonnepitten enz. B.S. Goudvissckenvoer p. busje 17ct Prima gemengde Biscuits per pond29 cent Gemengde Chocolaadjes 2 ons voor26 Sterke Pepermunt per halfpond221/, Aanbevelend, een neutrale controle-commissie, ten einde kwesties door de onjuiste bericht geving der oorlogvoerenden te vermijden; de noodzakelijkheid, dat de neutralen hun schepen onder eigen konvooi laten varen; de onrechtmatigheid van de bewapening van handelsvaartuigen, de vraag, wat on der contrabande moet worden verstaan; het gevaar en het onrechtmatig gebruik van mijnen tegenover de neutralen; het onrecht van het opstellen van een „zwarte lijst" van neutrale firma's, die met den tegenstander handel drijven en van het inbeslagnemen der post. De slotconclusie van den schrijver is, dat de neutralen hun onverschillige hou ding moeten laten varen en bij het slui ten van den vrede moeten opkomen voor de onschendbaarheid van den particulie ren eigendom ter zee. ZIERIKZEE, 29 Febr. Uien groote en witte f 1,50 per 50 kg. Weinig aanvoer en vraag. Coöp Veiling Zierikzee Kipeieren f 3.90—4.50. Kleine id. f3.70—3.80. Boter 6065 cent. Boterprijs Commissie 85 cent per pond. ST.-ANNALAND. Uieaveiling van 27 Februari. 900 balen Rijhsburger, gewone f4,01; 25 balen idem, grove f4; 45 balen driel. f 1,70; 25 balen idem, picklers f 1,80; 25 balen idem, stek f 0,79. Alles p. 100 kg. Veilingsvereen. .De Eendracht. Tholen Uienveiling van Woensdag 28 Febr. Grove uien f3,99; gewone f4,02; driel. f 1,98; picklers f 1,60Roode bewaarkool f7; witte dito f4; kroten f2,50 per 100 kg. Aanvoer ruim 900 balen. LONDEN, 27 Febr. Holl. uien plm. f 2,80 —3,17 per halve zak (50,8 kg) Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 1 Maart 7,39 20,11 1,03 13,32 PREDIKBEURTEN Zondag 3' Maart. Kerkwerve. 9.30 ure, ds. Veen. Serooskerke. 2 ure, ds. Veen. Burgh. 9.30 ure, ds. Saraber (Extra- ooll. voor de kerk). Renesse. 9.30 ure, ds. Faber. Evangelisatie. 6.30 ure, ds. v. Griet- huijsen van Noordgouwe. Noordwelle. 6.30 ure, ds. Faber (Extra ooi l. biji. nooden). Haamstede. 9.30 en 6.30 ure, ds. den Hollander. Ver. v. Vrijz. 7 ure, ds. Red- dingius uit Zierikzee, in het clublokaal. Geref. kerk. 9 30 en 2 30 ure, cand. J. de Bruijn van Rotterdam (Charlois). Geref. gem. 9.30 en 2 ure, Leesdienst Eikerzee. 9.30 ure, ds Bosobloo (Extra- ooll. v. d. kerk). Geref. kerk. Niet bekend. Brouwershaven. 10, ds. Siooama en 12 ure, Jeugdkerk. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Meester. Zonneinaire. 2 ure, ds. Siooama van Brouwershaven. Geref kerk. 9.30 en 2 ure, oand. de Boer, hulppr. te Goes. Noordgouwe. 9.30 ure, ds. v. Griet- huijsen. Dreischor. 9.30 ure, ds. Siezen. Ouwerkerk. 9.30 ure, ds. Heijboer. Evangelisatie. 3 ure, ds. Venema. Nieuwerkerk. 9.30, ds. Westerhof en 2 ure, idem (Bed. H. Doop). Geref. kerk. 9.30 en Leesdienst6 ure, ds. Venema. Geref. gem. 9, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Oosterland. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, idem (Doopsbed.) Geref. kerk. 9 30, ds. Venema en 2 ure, Leesdienst Geref. gem. 9.30, 2 en 5 30 ure, Leesdienst. Sirjansland. 9.30 en 2 ure, ds. Aalbers. Bruinisse. 9.30 en 2 ure, ds. Marsman. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Unger. Geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oud-geref. kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. St.-Filipsland. 9.30 en 2 ure, ds. Ver schoor. Geref. gem. 9 30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Oud-geref. kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Tholen. 9.30, ds. Wolfensbsrger en 2 ure, idem (Doopsbed.) Geref. kerk. 9.30 en 2 30 ure, dr. Veltenaar. Geref. gem. 9 30, 2 en 6 ure, Leesdienst Vrije geref. gem. 9 30, 2 en 6 ure, ds. Baaij, Prot. Bond. 5 ure, ds. Soholte, in de zaal van mej. wed. Hoek. St.-Maartensdjjk. 9.30 en 2 ure, ds. de Bres. Ned. geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Oud-geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Oud-Vossemeer. 9.30 en 2 ure, ds. v. Eist. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vreug- denhil. Oud-geref. kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9.30 en 2 ure, ds. v. d. Heuvel (Bed. H. Doop). Geref. kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Geref gem. 9 30, 2 en 6 ure, dhr. Dorrestjjn van Rotterdam. Scherpenisse. 9.30, ds. de Haan (Bed. H. Av) en 2 ure, idem (Bed. H. Doop en collecte ziekenf.) Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Stavenisse. 9.30 en 6 ore, ds. Batelaan. Oud-geref. kerk. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St -Annaland. 9 30 en 2 ure, ds. v. Griet- huysen, Geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 4