ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 29 FEBRUARI 1940 OPOEN< De Kern 1 Kilo Suiker op bon 17 ABONNEMENT Prijs f 1.50 p. kwartaal, bulten Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland flO.— p. jaar Afaotndeiiij'*- nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J. Kosten 96STE JAARGANG No. 14277 ADVERTENTIES Prijs: 20 cents p. regel, minimum 80 cents BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending lot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER blijft Finland midden in het volle licht van den strijd staan. De Russen blijven met man en macht aanvallen op de Karelische landengte, waar de Finnen nog stand houden en met verlangen naar dooi uitzien. Valt die tijdig in dan kun nen de Russische tanks in de wagen parken blijven. Worden ze niettemin toch ingezet, dan zullen ze in de moerassen, waarin de dooi groote landstreken doet verkeeren, verzinken. De Finsche minis ter var. buitenlandsche zaken, T a n n e r, heeft gisteren de pers een interview toegestaan, waarin hij o.a. zeide, dat de aan Finland door andere landen verleen de steun nog onvoldoende is en te lang zaam komt. In Finland dat zijn oor logsschulden aan Amerika geheel delgde voelt men zich eenigszins teleurge steld, dat de Vereenigde Staten een ver zoek om een leening van 60 millioen dollar niet anders behandeld hebben dan in vredestijd. Nadat de besprekingen daar over een maand lang slepende zijn ge houden, is thans een bedrag van 20 mil lioen dollar voorgesteld. Canada zond vrijwilligers, die reeds in Finland zijn. aangekomen. Ook uit Engeland vertrek ken binnenkort de mannen, die met de Finnen de Russische detachementen wil len bekampen. Zij zijn gekozen uit dui zenden die zich aanmeldden, na zorg vuldig te zijn uitgezocht, want het zou kunnen zijn, dat zich onder hen .volge- gen van vadertje Stalin bevonden. En wenscht men uit Finland te houden, lang het maar eenigszins mogelijk is. Wat is Rusland's doel in den onge- jken strijd? De diplomatieke correspon dent van de „Times" gaat daarbij uit van de Duitsche verlangens om aan den strijd een einde te maken. Niet zoozeer in het belang van Rusland, dan wel in dat van Duitschland dat immers een "handelsaccoord met de bolsjewiki heeft gesloten dat wel van zeer twijfelachtige waarde is, wanneer de Russen hun ener gie en materiaal moeten besteden aan Finland. Reeds in Januari wilde Duitsch land in het conflict bemiddelen, maar het voorstel werd te Moskou afgewezen. Veertien dagen geleden stond Berlijn opnieuw op hetzelfde standpunt, maar de Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf von Schulenberg, drong er op aan te wachten tot het roode leger althans voor de buitenwereld op een belang rijke prestatie kon wijzen. Hij vreesde, dat de vrede onder andere omstandighe den gevaar voor het regime van Stalin met zich zou kunnen brengen. Het is immers van belang voor Berlijn dat dit regime niet wordt verzwakt. Schulen- burg's jongste bezoek aan Berlijn houdt ongetwijfeld eveneens verband met den Finschen oorlog. Rusland heeft eveneens gegronde re denen te verlangen naar het einde van dezen oorlog. Te Moskou bestaat den indruk dat zoolang deze oorlog duurt het gevaar dreigt dat de geallieerden in het Zuiden van de Sovjet-unie zouden kunnen aanvallen. Een tweede reden waarom Rusland gaarne een einde aan den Finschen oor- Jog zou zien, is gelegen in het feit dat de oeconogjisehe toestanden in het land zelf aanmerkelijk slechter zijn geworden, Want al is het volk gewend dat er te korten bestaan aan de meest essentieele levensmiddelen, zoo slecht als thans is het nog nooit geweest. Men is er zelfs toe overgegaan geen spoorwegbiljetten te verkoopen aan personen die verder dan honderd kilometer van Moskou ver wijderd wonen, teneinde te voorkomen dat de boeren naar de stad zouden stroomen om er de voorraden op te koopen. I I i Indien Stalin vrede met de Finnen zou kunnen sluiten, zonder daarbij veel van zijn prestige te verliezen, zou hij daartoe zeker geneigd zijn. Een com promis zou reeds kunnen worden bereikt door het aftreden van Tanner in wiens plaats Paasikivi zou kunnen optreden, die hoewel hij het hoofd was van de de legatie, welke te Moskou destijds onder handelde nog nooit in de Russische pers is aangevallen. Op die voorwaarde zou Stalin bijvoorbeeld kunnen verkla ren, dat een bevriende regeering in Fin land was opgetreden, waardoor hij zelfs van zijn eischen inzake een marinebasis op Hangö zou kunnen afzj'en. De volks- regeering van Kuusinen, omtrent wien thans reeds niet meer wordt vernomen, kan men gemakkelijk laten vallen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Levensmiddelen naar het buitenland De regeeringspersdienst meldt: De regeling betreffende geschenkzen dingen van levensmiddelen naar het bui tenland is gewijzigd en luidt als volgt: Zonder dat daartoe bij de desbetreffen de instanties uitvoermachtigingen behoe ven te worden aangevraagd, is het geoor loofd bij postpakketzendingen van parti culier tot particulier, levensmiddelen naar het buitenland uit te voeren tot een maxi mum van 3 kg per pakket, en met dien verstande, dat van de hierna genoemde levensmiddelen niet meer dan de daar bij vermelde hoeveelheid per pakket mag worden verzonden: Boter 1 (kg, kaa$ 1 kg, gebrande koffie, verpakt en onverpakt, V2 pond, cacaopoe der, chocolade en chocoladeproducten te zamen niet meer dan Va pond, worst, vleesch in blik, spek, reuzel, tezamen niet meer dan 1 kg, gecondenseerde melk 1 kg, slaolie 1 liter, harde zeep, zeep vlokken of zeeppoeder 1 pond. Door trein gegrepen Woensdagmiddag, omstreeks half vier, gebeurde op de spoorbrug over de Oude Maas bij Dordrecht, een ernstig onge val, dat den 44-jarigen P. van Etten, het leven heeft gekost. De man, die werkzaamheden aan de brug verrichtte, bemerkte niet, dat de electrische trein uit de richting Dord recht in aantocht was. Hij werd door den trein gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het ge meente-ziekenhuis gebracht. Zoon diende zijn vader vergif toe De 60-jarige groentenhandelaar M. van Engelen Te Boskoop is Maandagmor gen na het gebruiken van een kop kof fie ernstig ziek geworden. Op aandrin gen van ouren ging de inwonende 27; jarige zoon een arts waarschuwen, die den toestand van Van Engelen zeer ern stig inzag. Daar van Engelen een toevallijder is, werd niet direct aan een misdadigen op zet gedacht, maar familieleden, die el ders woonden, vonden de zaak vreemd. Zij deden wat van de kofffie in een fleschje en wendden zich tot de politie te Boskoop, die met den rijksveldwacht een onderzoek instelde met het gevolg, dat zij eenige uren later na de aangifte van een vermoedelijke poging tot ver giftiging niet alleen hadden vastgesteld, dat dit inderdaad een hier een feit was, maar tevens had men den dader, den genoemden zoon, tot een bekentenis ge bracht. T)eze jonge man, die wat achter lijk is, had bij zijn gewezen patroon, een boomkweeker, een fleschje nicotine gestolen en den inhoud hiervan in den koffiepot gegoten, om zich op zijn va der te wreken, omdat hij vond, dat zijn jongere broer wordt voorgetrokken. De toestand van het slachtoffer is thans gunstig. 36 uur op de rotsen doorgebracht Met het stoomschip „Londen" arriveer den Woensdag te Lissabon de 40 leden der bemanning van het Nederl. stoom schip „Alkmaar" van de KNSM, dat op 17 Februari "j.l. bij een der Kaap Verdische eilanden is vergaan. De kapitein en twee officieren van de „Alkmaar" debarkeerden te Lissabon om later naar Nederland te vertrekken. Het overige deel van de bemanning zet de reis voort met bestemming Amster dam. De opvarenden vertelden, dat de „Alkmaar", nadat het schip aan den grond was geraakt, door de zware zee was gebroken. Toch slaagden zij er in midden in den nacht met gevaar voor hun leven, voorzien van slechts enkele levensmiddelen, de rotsen van 'n eilandje te bereiken. Omgeven door een ruwe zee brachten zij 36 uur op deze rotsen door, alvorens zij door den Portugeeschen tor pedojager „Vouga" werden gered, welke oorlogsbodem zich dicht in de nabijheid bevond. Voor hun oogen zagen zij, hoe de „Alkmaar" door de zee vernield werd en in twee stukken brak. Van de „Vouga" werd de bemanning van de „Alkmaar" op de „Stuyvesant" overgebracht, die op zijn beurt de schipbreukelingen overgaf aan het s.s. „London". Zon op: 1 Maart 6,48 Maan op: 1 Maart 1,43 Laatste Kwartier 2,55 Zon onder: 17,37 Maan onder: 10,33 NICOLAUS HORTHY, de Hongciarsche Rijksbestuurder Op 1 Maart zal het. 20 jaar geleden zijn dat Horthy deze functie bekleedt. De dag zal met eenige eenvoudige plechtigheden gevierd worden. KORT EN BONDIG Minister Elliot heeft in het Engel- sche Lagerhuis medegedeeld, dat de re geering met instemming en medewerking der betrokken distallateurs besloten had de productie van spiritualiën, in de eerste plaats whisky, tot een derd van het gemiddelde over de laatste vijf jaar terug te brengen. Deze maatregel was noodzakelijk geworden, omdat de voorra den levensmiddelen voor het vee niet zoo groot waren. Rijksperschef dr. Dietrich heeft gisteren te Wiesbaden op een congres van jrje hoofdredacteuren van de Duitsche pers en de leden van de propaganda-compagnieën een toe spraak gehouden, waarin hij den hoofd redacteuren een uiteenzetting gaf van hun taak in oorlogstijd. Hij zeide o.a. dat de Duitsche krantenlezer de best ingelichte krantenlezer ter wereld is Hevige regens in Noord- en Mid- den-Caliïomië hebben tot was van de rivieren geleid. Enkele wijken van de stad Redding zijn ondergeloopen. De Sa- cramento-rivier dreigt uit haar oevers te treden. De regens houden aan en men vreest ook ivoor verdere overstroomingen. In de kolenmijnen nabij Triëst (Ita lië) heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Bij een gasontploffing zijn volgens de tot dusver binnenkomende berichten ongeveer 20 mijnwerkers om het leven gekomen, terwijl het 'aantal ge wonden ongeveer 100 bedraagt. De inkrimping van het particuliere autover keer in oorlogstijd heeft in Duitschland tot een krachtige stijging van het aantal personen geleid, die van een rijwiel ge bruik maken. Ruim twintig millioen Duit- schers, dus ongeveer een vierde deel der totale bevolking, fietsen tegenwoordig. Meer dan een derde deel van hen be geven zich per fiets naar hun werk. De verkeersautoriteiten hebben in alle pro vincies van het rijk fietspaden laten aan leggen. De Belgische regeering is van oordeel, dat het voor het oogenblik niet noodzakelijk is de bevolking op rant soen te stellen. Misschien zal het spoe dig één dag per week hotels en restau rants verboden worden rundvleesch te verstrekken. Het voornaamste is, dat al les gereed is, om zoodra dat noodzakelijk is, in België distributie in te voeren. Bin nenkort zullen de gemeentediensten de bonnen uitreiken. Omstreeks half Maart zal de Nederl. am bulanc e naar Fin- 1 a n d vertrekken. De staf der ambu lance is met uitzondering van den leider thans zoo goed als compleet en wat het leiderschap betreft, hierover is men thans met enkele personen in gesprek. - Baardeloos gingen dé Fransche sol daten van huis en rookten blonde siga retten, dure als 'tu belieft. Ze komen terug in het dikke kaki-pak op klossen van schoener, met ruige baarden, bij voor keur ringvormig bijgeknipt, zoo wil het het mode, en een pijp, met eenvoudige tabak gestopt. Ze hebben zich bij het „buitenleven" aangepast als ze eenigen tijd onder de wapenen zijn. Nauwe samenwerking tusschen de Nederl. ver. voor luchtbescherming en de padvinders organisatie in Nederland heeft geleid tot een doelmaligen opzet van de opleiding der padvinders voor hun insigne „1 u c ht- bescherming". De eischen voor dit insigne gesleld, hebben vooral betrekking op de zelfbescherming dus op hetgeen men binnenshuis kan en moet doen voor eigen veiligheid. In verband met de sp ionnage-affaire in West-Fries land en Groningen, waarvoor dezer dagen een zestal personen in arrest is gesteld, zijn thans nog drie personen aangehou den, n.l. twee uit het havengebied en een ten plattelande. Een verordening van den Japanneschen minister van bin- nenlandsche zaken schrijft voor dat alle boeken en kranten, die door kinderen ge lezen worden, in groote letters moeten gedrukt worden. Op deze wijze wil men de steeds toenemende bijziendheid der Japanneezen bestrijden. RECHTZAKEN Dierenmishandeling Voor den Politierechter te Middelburg stond Dinsdag terecht de woonwagen bewoner Th. van W., 35 jaar, koop man, tijdelijk te Serooskerke (W.) thans te Go es, wegens het feit dat hij te Serooskerke op 20 Jan. 1940 bij een tem peratuur van -12 graden Celsius en eenige dagen daarvoor, terwijl het erg koud was als eigenaar van een paard, zonder re delijk doel de gezondheid van dit paard heeft benadeeld door dat paard zonder behoorlijke dekking in de open lucht te doen verblijven. De Politierechter eischte tegen van W. f25 boete subs. 20 dagen hechtenis. Uitspraak f20 b. s. 10 d. h. FINANTIEEL NIEUWS De vrijwillige 4 pet. Staatsleening Op de vrijwillige 4 pet. staatsleening 1940 II is ingeschreven voor f339.073.100, in wrelk bedrag f54.193.500 is begrepen, waarvoor voorkeur is verzocht. De ingeschreven bedragen, waarvoor voorkeur werd verzocht, zullen ten volle worden toegewezen. Op de overige in schrijvingen wordt 'n korting van 13.7 pet. toegepast, met dien verstande, dat* bij de toewijzing resten van f50 en minder worden verwaarloosd en resten van meer dan Y50 naar boven tot f 100 worden afgerond. Ten overvloede zij hieraan toegevoegd, dat thans niet tot uitgifte van een gedwongen leening zal worden overge gaan. 1 Verlangt Duitschland naar vrede in het Noorden van Europa Nieuwe regeling geschenkzen- dingen naar het buitenland Van 1 Maart tot 21 Maart 1 k.fl. suiker op bon nummer 17 Korting van 13.7 pet. op niet- pref. inschrijvingen der leening Schipbreukelingen van «Alkmaar» brachten 36 uur op rotsen door Om en even boven het vriespunt Gedurende het tijdvak van Vrijdag 1 Maart a.s. tot en met Donderdag 21 Maart a.s. zal de met 17 genummerde bon van de Rijksdistributie kaart recht geven op het koopen van 1 kilo Suiker. SUMNER WELLES OP REIS Uncle Sam heeft met bezorgdheid 't Europeesche beeld aanschouwd, Want ook om z'n eigen welzijn Heeft hij 'tniet te best vertrouwd, Daarom is hij nu gekomen Met een zeer verheven plan: Hij wil zien of hij de stukken Niet wat repareeren kan. Allen zijn er voor te vinden Dat de boel weer wordt geheeld Echter, over de methode Zijn de meeningen verdeeld. Uncle Sam zijn afgezanten Kijken nu de zaak eens aan Of er van die schoone plannen Iets kan in vervulling gaan. Algemeen is de verwachting Bij 'tpubliek, niet al te hoog, Toch heeft deze reddingspoging Bijna ieders oor en oog. Want het werk van de vernieling Blijkt steeds verder voort te gaan En niet één weet te voorspellen Waar het eenmaal komt tot staan. J. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1