G. I. Scherphuis, Bernhardi ADVERTENTIES ZIERIKZEE Fa Aug. v. Dijck-Petit Uitvoering UITVOERING PROVINCIALE PUBLICATIE DOE GEWOON KOOP GEWOON DAN GAAT HET 00K GEWOON CARTONS WEEKBERICHT Verwachting geldig van Woensdag tot Donderdagavond ongeveer 19 uur: Meest matige, aanvankelijk aan de kust krachtige, Zuidwestelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar- o£ half be wolkt, enkele regenbuien, iets kouder. Brieven uut Schouwen Je zu wè edocjht wat ouw nom Joös z'n eige kogst noe te kouwe uut te locht is. Dat zat zó! Ik was 'n stuitje schut-ael- op, meisje vq aolleve, daegen, terwiel, in dat was't erregste, d'n inkt in m'n penouwer bevrooze was. Bovendien was'k uut m'n muste, omdat m'n ouwen alme- nak m'n in de steek elaeten ao. Ik d'n in d'n aerd emikt, mee z'n dooi, z'n guur, in veranderluk. Ie was t'r deze keer zoovaare naest, daaj't mee gin mud, aol of nie bevrooze, pooters kust angooie. Affijn, dat a m'n ok weer agter de rik ouwste. 'tls wat ewist, ma niks is 'n mens zö gauw verheete as te vost, as 't milder oort. In lae wilder nog ma nie klaege. M'n oeve nog nie in de kelder tc kruupen, twint tat de bommen overa boven j'oöd uut mekaore spettere, zooas in finland. Onderden bin d'r mee eel d'r utje in mutje veruust nae plekken, wae z'uut te slaegen zitte; weer oare, die nie kuste vlugte, binne nae seberië verbanne. Je zouw bikans lilleke woorden opkras- se aaj' dat leest. Ma wees hrust, ze kieke in stat wè op m'n viengers; in nie al- leëne op miene. Noe is tat zo erreg nie, in soms ma goed, ma as zü in je bozze kieke, da's lilleker ouwtje! Mee tie nieuwe leënege, die tussen aekjes in kruuken in kannen is, ao de menister wat ei tie vint nie an z'n oöd uut-e-siefert, in da schien t'n aerfien te kunnen, oevee de krente- niers in z'n mekke, moste inschrieve. Deëe zu dat nie, dan stieng de vluier agter d'onderdeure, om de senten uut je bozze te kloppen, in tegen minder intrest. Affijn dat ei te muiter noe nie te doen. Dat 'r vee geld mot weeze, behriep 'n koeie- Jï'agtef, ma wae zü't op t'leste van daene zu motte krauwe, da behriepe d'r vee nie, 't Leven oor nog zuurder dan d'n bes ten arzien op t'n langen duur; aolles lei an banden in strak an bonnen. Mee te suukerbons za't gauw klaer weese ek eleeze, omdat'r suuker genogt schien te weezen. Vö sommegte waere die bonnen nog nie zö verkeerd. Zü kuste temisten nie zoovee kaope as zü wouwe. Z'iewe de senten in d'r zak vö de wienkel in vö d'n djokter, want ta suukeren is nie goe vooj' tanden, aaj' die te misten nog rieke bin! Ma wie is t'r tegenwoordig nog rieke? Dat klusje mensen oor oe lan ger oe kleiner, 't Za nog zoovaare komme, da zu van die overbluuvers 'n pertret leevensgroöt laete maeke, in dat in de muzeeums opange, om an onze kinskinders te laete kieke, oevee senten d'r vor ulder te deelen ewist zouw as tien oorlog nie ekommen ao. Mee tat mookege weer is 'tweë vroeger duuster dan anders, in bie de lampe kan'k nie zó goe zie; dust klaer, uut. Salu! JOöS VAN JAONE. SPORT VOETBAL. Nederland Luxemburg Naar De Sportkroniek mededeelt, zal de wedstrijd Nederland-Luxemburg ,op Zondag 31 Maart a.s. des middags te half drie in het Feijenoord-stadion te Rotterdam worden gespeeld. Damclub „Zierikzee" le klasse. D. Kardol—F. Brandenburg 0—2; M. C. Deurloo—L. Schults 2—0; F. Rogge band—H. v. Doorn 2—0; L. J. Rogge band—R. de Waal 0—2. 2e klasse. C. J. Klinke—G. Leidekkers 0—2; P. v. As—E. Oudenaarden 0—2; C. J. Klinke J. v. As 0—2; G. Leidekkers—J. Steur 2-0. MARKTBERICHTEN GOES, 27 Februari. Veilingsvereeniging Z-Beveland. Aangevoerd: 70.000 eieren. Groote kippeneieren f4.90—5,50; kleine f 4 604.90 per 100 stuks. Noteering handelaren: boerenboterfl.40 per k.g.; kippeneieren f4.50; eendeneie ren f3.50; poelje-eieren f4; per 100 st. ROTTERDAM, 27 Febr. Eierenveiling Rotterdamsche veiling Warmoezierstraat Kippeneieren f 4.90—5.85 per 100 stuks. Aangevoerd 85.000 stuks. TELEGRAMMEN Vreemd® vliegtuigen boven ons land De regeeringspersdienst meldt: Hedennacht zijn boven Noord-Holland vreemde vliegtuigen waargenomen, waar- vdn de nationaliteit niet kon worden vastgesteld. Deze vliegtuigen werden op verschillende plaatsen beschoten, waar na zij ons rechtsgebied verlieten. Joh. Brankensiek Te Amsterdam is op 81-jarigen leeftijd overleden de bekende illustrator en tee kenaar van fijne politieke spotprenten, Joh. Braakensiek. Projectiel In huis terecht gekomen Dinsdagavond en Dinsdagnacht hebben batterijen luchtafweergeschut, welke staan opgesteld rond Amsterdam, weder om het vuur geopend op vreemde vlieg tuigen. Een granaat van een luchtdoel kanon is daarbij des nachts omstreeks half 2, ingeslagen in een vier verdiepin gen hoog woonhuis aan den Amstelveen- schen weg te Amsterdam. Dit huis wordt bewoond door 4 familiën, die zich op dat uur van den nacht ter ruste hadden begeven. De granaat sloeg in het dak in, baande zich een weg door de muren van de 3e. 2e en le étage en bleef tusschen het plafond van het benedenhuis stenen. Hoewel het projectiel groote ravage heeft aangericht in de slaapkamers van het huis, werd wonderlijk genoeg nie mand gedeerd. De grootste uitwerking heeft de granaat gehad op de 2e verdie ping. In een der slaapkamers bevond zich een echtpaar en in de kamer daar naast sliep de zoon des huizes. De gra naat is hier in de kamer van den zoon tegen den muur geslagen. Er ontstond een gat van een meter lengte. In de slaap kamer van het echtpaar vloog de deur uit de hengsels. Puin en stof bedekten de vloer en ook de bedden. Uit de schuur gevallen Bij het plaatsen van een hooihijsch- inrichting in een schuur bij een land bouwer te Kubaard (Fr.) is de 35-j. R. Kootstra uit Leeuwarden, uit de schuur gevallen. De man werd ernstig gewond. In het diaconessenziekenhuis is hij over leden. Het Dultsche legerberlch» In de omgeving van Perl, ten Oosten van de Moezel werd vannacht een aan val van een sterke vijandelijke afdeeling met succes afgeslagen. Het luchtwapen ondernam uitgebreide vluchten boven Fransch gebied. Zoo werd gedurende ge- ruimen tijd boven Parijs gevlogen. Twee Duitsche toestellen zijn op hun vlucht naar Engeland op 27 Februari niet terug gekeerd. Estlandsch schip vermist Het Estlandsehe s.s. „Reet", 814 ton, wordt naar de Estlandsehe bladen mel den sedert bijna een maand vermist. Aan boord bevindt zich een bemanning van achttien koppen. Het schip was onder weg van een Engelsche haven naar Gö- theborg. Arrestaties in Joego-Slavië De voorzitter van den Duitschen „Kul- turbund" te Ljubljana, die door de Zuid- Slavische autoriteiten wordt beschouwd als leider van de cel der Gestapo in de stad, is gearresteerd. In totaal zijn 15 arrestaties verricht. Men zegt dat de Nationaal Socialistische organisaties tot voornaamste taak hebben toezicht te houden op de gangen der Duitschers in Zuid-Slavië. MARINE EN LEGER De buitengewoon dienstplichtigen van de lichtingen 1939 en 1938 De data van opkomst in werkelijken dienst van de gewone dienstplichtigen van de lichtingen 1938 en 1939, die ver- keeren in de positie van buitengewoon dienstplichtige, zijn als volgt: 1 April $340 zij behoorende tot de regimenten infanterie, het korps motor- dienst, de artillerie-meetafdeeling en de eerste ploeg van het balatjön genees kundige troepen 6 Mei 1940 zij behoorende tot de twee de ploeg van het bataljon geneeskundige troepen, tot de regimenten huzaren-mo torrijder en de eskadrons pantserwagens; 3 Juni 1940 zij behoorende tot de lucht vaartregimenten, de campagnie interdan- ce-troepen of tot het le regiment genie troepen 17 Juni 1940 zij behoorende tot de re gimenten veldartillerie, beredenen en on- beredenen, tot de regimenten motorartil- lene of tot het korps rijdende artille rie, tot de regimenten luchtdoelartille rie of tot het regiment kustartillerie; 6 Augustus 1940 zij behoorende tot het 2e regiment genietroepen of tot het le en 2e regiment huzaren; 1 October 1940 zij behoorende tot de regimenten wielrijders of tot het korps pontonniers en torpedisten 4 November 1940 zij behoorende tot het 3e regiment genietroepen of tot het 3e en 4e regiment huzaren. De data van opkomst van de buiten gewoon dienstplichtigen van de lichtin gen 1938 en 1939 is dezelfde als van de categorieën gewone dienstplichtigen ver- keerend in de positie van buitengewoon dienstplichtigen hierboven vermeld. Voor de Huisvrouw BROODOMELETTE MET KAAS. 4 dikke sneden oud brood (zonder korst), 4 eieren, 2 d.L. melk, 1 ons ge raspte kaas, 2 theelepels Maggi's Aroma, wat zout, peper en nootmuskaat, 3 afge streken eetlepels boter (4 pers.) Overgiet het brood met de kokende melk en wrijf het daarmee «fijn; roer er de geklopte eieren door, het geraspte kaas, de Maggi's Aroma en de kruiden. Laat in de koekepan de helft van de boter heet worden, giet er het beslag in en bak de omelette aan beide kanten goudbruin, nu en dan een gedeelte van de overige boter toevoegende. BROODSCOTELTJE MET KAAS. 8 sneetjes oud brood zonder korst, 4 eieren, 21/2 d.L. melk, 1 ons geraspte kaas, 3 theelepels Maggi's Aroma, des- verkiezende 2 eetlepels dikke tomaten- purée, naar smaak wat peper, nootmus kaat en zout, 2 afgestreken eetlepels boter (4 pers.) Klop de eieren met wat zout, peper en nootmuskaat, roer er de Maggi's Aroma door en naar verkiezing ook de tomatenpuree; giet dit mengsel loiver het brood en laat het er 1/2 uur in door trekken. Leg in een vuurvast schoteltje een laagje brood, strooi er de helft van de kaas over, leg daarop weer brood en een tweede laagje kaas, dek dit af met de laatste sneden brood, giet er de nog achtergebleven vloeistof over, leg er de boter in kleine klontjes op en laat het schoteltje in den oven lichtbruin worden. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie wordt niet teruggezonden Brouwershaven, 26 Febr. 1940 Geachte Redaktie, In het einde van het jaar 1939 woonde ik een vergadering bij van een commissie voor ziekenhuisverbetering uit Zierikzee en het dagelijksch bestuur van het zie kenhuis te Noord gouwe. Om de zieken huiskwestie op Schouwen-Duiveland op te lossen werd het besluit genomen aan de gemeentebesturen te vragen, waar deze het ziekenhuis wenschten en beloof den beide parteijn zich volkomen in volle medewerking aan die uitspraak te on derwerpen, nadat op verzoek van dhr. Gerritsen hieraan werd toegevoegd, dat geen der aanwezigen eenige propaganda bij de gemeenteraden zou voeren. Wat van deze afspraak is terecht gekomen, blijkt het beste hieruit, dat b.v. te Haam stede in den gemeenteraad na elkaar werden gehoord een commissie, die de voorstellen van Zierikzee bepleitte en een commissie, die hetzelfde beoogde voor Noord gouwe. Wat doet het er nu toe, of de afzon derlijke opname van de speech in den gemeenteraad van Zierikzee door dhr. Gerritsen, de reactie daarop van dhr. Geluk, de opname van twee anonieme stukken in de Zierikzeesche Nieuwsbode het schrijven van den Zeeuwschen corres pondent in de N. Rott. Courant enz. daar van de oorzaak zijn geweest, inelk ge val is het resultaat, dat de meerderheid van de gemeenteraden zich voor Noord- gouwe heeft uitgesproken en beide par tijen zich aan die uitspraak, zooals te Zierikzee besloten werd, hebben te on derwerpen. Laat ik hierbij de hoop uitspreken, dat de zoo hóóg noodige ver betering van d e ziekenhuisverzorging vopr de inwoners van Schouwen-Duiveland spoedig werkelijkheid worde. Met belangstelling las ik het debat over de verbetering van het bouw- en woningtoezicht in den gemeenteraad van Zierikzee en als reactie daarop de inge zonden stukken van dhr. J. Hoogenboom en dhr. C. Uit mijn loopbaan als voor zitter van de opgeheven gezondheids commissie was mij van nabij bekend, dat er aan dit toezicht op Schouwen-Duive land nog al het een en ander ontbreekt en is het toe te juichen, dat Ged. Staten van Zeeland tot hetzelfde inzicht zijn gekomen. Nu krijg ik den indruk, dat het besluit omtrent bouw- en woningtoezicht in den gemeenteraad van Zierikzee niet heelemaal genomen is, onafhankelijk van het verloop over de beslissing van de plaats van het ziekenhuis en dit is te betreuren. In het belang van de volksgezondheid voor geheel Schouwen-Duiveland lijkt mij het beste toe één ziekenhuis, één zieken- kerfonds, éen vereeniging voor zieken- huisverpleging, één gecentraliseerd bouw en woningtoezicht; daarvoor is echter nauwe samenwerking tusschen Zierikzee en het geheele platteland dringend nood zakelijk en daarom hoop ik, dat aan de thans oplevende verwijdering tusschen Zierikzee en het platteland in het belang van de volksgezondheid voor Schouwen en Duiveland spoedig een einde kome. Hoogachtend, W. H. ITTMANN, Arts. M. de R., Alvast mijn dank aan de Heer C. voor zijn vriendelik aan mij gericht stuk be treffende het bouw- en woningtoezicht op ons eiland. Als hij echter over dit onderwerp in diskussie wil treden, moet hij beginnen in dit blad zijn naam bekend te maken. Zoveel moed immers is voor een openbare bestrijding nu eenmaal no dig. Dat is niet anders. In afwachting dus, en met dank voor de plaatsing, Joh. Hoogenboom. Renesse, 27 febr. '40. Heden is tot mijn groote droefheid overleden Mej. N. VIS. Haamstede, 24 Febr. 1940. 8. LANDMAN. Met leedwezen geven wij kennis van het plotseling over lijden van onzen besten Makker» C. KLEPPE. Zierikzee, 26 Febr. 1940. De gezamenltfke Werkeloozen. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een kort stondig en smartelijk lijden, in de volle verzekerdheid des geloofs, onze geliefde Echtge noot en Vader, JOHANNES DEN BOER Mz. in den ouderdom van 49 jaar en 8 maanden. De Heere sterke ons in dit voor ons zoo smartelijk verlies C. DEN BOER—Slager. NEELTJE. MéRINUS. CORNELI8 WILLEM. Kerkwerve, 28 Febr. 1940. Reden overleed tot onze diepe droefheid, na een kort stondig en smartelijk lijdeD, ïd de volle verzekerdheid des ge loofs, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, JOHANNES DEN BOERMz. in den ouderdom van 49 jaar en 8 maanden. Familie DEN BOER. Familie 8LAGER. 28 Februari 1940. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, zaoht en kalm, na een langdurig lijden, onze innig geliefde Eohtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mevr. GR. NAGELGAST— de Roo, in den ouderdom van 64 jaar. Zierikzee, 27 Febr. 1940. J. W. NAGELGAST. C. A. VAN GASTEL— Nagelgast. 8. A. VAN GASTEL. ALBERT. MarabastadTransvaal, E. J D. NA^ELGA9T. Voor de ^ele blijken van belang stelling, ondervonden bij het over lijden van mijn zuster en mijn broe der, betuig ik mede namens mijn familie mijn oprechten dank. P. RINGELRERG. Duivendijke, 27 Februari 1940. J. HOUTMAN te Renesse, Kinde ren en Kleinkinderen, bieden hun hartelyken dank aan allen voor de groote belangstelling, op zijn 80sten Geboortedag onder»ond<*.n. Uit een exploit van mij, deur waarder, op 16 Februari 1940 ten yerzneke van 1. ADRIAaN LUUK, mandenmaker, 2. DANIEL LUIJK, bloembolleDk weeker, beiden wonende te Sassenheim, 3. ANTHONIE LUIJK, hovenier, wonende te Zierik zee, ten deze woonplaats gekozen hebbende te Zierikzee, Havenpark A 335 en te Middelburg, Noordweg 141, resp. ten kantore en aan het gekozen donaioilie van Mr. W. NIEUWENHUIJ8EN, advocaat en procureur die door eieohers ten deze tot procureur is gesteld, beteekend aan MARINU8 LEENDERT LUIJK, zonder bekende woon- of verblijf plaats in het Koninkrijk of elders, blijkt, dat genoemde M. L. LUIJK gedagvaard is om op Woensdag 29 Mei 1940, des v m half elf nur, te verschijnen ter terechtzitting van de Arrondissements-ReohibaDk te Mid delburg, Enkelvoudige Kamer, ge houden wordende in een der lokalen van het Gerechtsgebouw aan het Hofplein aldaar, teneinde in verband met en op grond van de in het exploit nader omschreven leiten en omstandigheden ten aangewezen dage in persoon of door iemand van zijnentwege van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan door de eieohers, na het vervullen der in deze voorgesohreven forma liteiten, zal worden geconcludeerd dat bij vonnis worde verklaard dat er ten aanzien van gedaagde M. L. LUIJK voornoemd sedert 1908 rechts vermoeden van overlijden bestaat. O. WILLEBOORD8E, deurwaarder. ZENUWARTS te Middelburg, houdt spreekuur te Groene Kruis Jannewekken, Vrijdag 1 Maart, v. 10-2.30 u. Mondarts Tel. Int. 3 Zitdag des Donderdags 10-12 uur Hötel NELISSE, Sint-Maartensdijk. Marmeren Schoorsteenmantels Groote monsterzalen Zeer lage prijzen Bergen-op-Zoom, Telef. 1 46 van de Meisjeszangver. en 't Kinderkoor te Noo dgouwe op Dinsdag 5 en Donderdag 7 Maart 1940, des avond" te 7 uur in de zaal van den heer Coomans Groote repetitie op Zaterdag 2 Maart te half zeven Zaterdag 2 Maart a.s. van het muziekgezelschap „K.N A." te Ellemeet Beschermheer de Ed. Achfb. Heer Burgem. A. J. de Hruijn in het Café v. d. Have, aanvang 7.15 uur Plaatsbespreking 's namidd. van 4 tot 5 ure van het Departement van Economische Zaken Keuring en levering van V.VO. Granen en Peulvruchten De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt ooder de aan dacht van belanghebbenden, dat door het intreden van de dooi, de keuring en levering vbd granen en peul vruchten weer op de gewone wijze kan plaats vinden. Verder brengt de Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland ter kennis van belanghebbenden, dat oommissionnaira welke door hem als zoodanig zijn aangewezen, monsters granen, behalve tarwe en peul vruchten ter keuring kunnen aan bieden. De landbouwer blijft voor de aangebracht-» monsters verant woordelijk, terwijl de oom mission» air voor zijn bemoeiingen niet door de landbouwer betaald behoeft te worden, doch op andere wijze wordt eohade> loos gesteld. Ongelezen Couranten te koop. A 5 ets. per K.9., Ml bet Rnrewi va» dit bied. In Amsterdam gevraaed beschaafd meisje, kunn koken Loon naar bekwaamh. Aanm. Büohenbaoher, v. Eeghenlaan 34, boven Aansluiting bij andere Zeeuwsohe meisjes mogelijk. 1enab. Bonte Zetpoters f 2,50 p H.L. Speciaal geseleot. Rijnb. Uienzaad f t prima Rozend. Rodekla«er f 0,95, Elite Groenkragen stam K V, f 0,65 p. k.g Frieeohe Blanoe Zomer- tarwe I 16,50 per 100 k.g. J. QUAAK, Haamstede, Telefoon 21 verkrijgbaar 3 cent per stuk, aan bet Bureau van dit blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 3