ABDIJSIROOP Verdrijf die Beklemming IK HEB GEKOZEN Uit Stad en Provincie RADIOPROGRAMMA Donderdag 29 Februari HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. AVRO-uitzending. 8 ANP; 8.10 gram.; 10 morgenwijding; 10.15 gram.; 10.30 voor de vrouw; 10.35 omroeporkest; 11 voor de vrouw; 11.15 omroeporkest; 12.15 gram.; 12.45 ANP, gram.; 2 ivoor de vrouw: 2.30 zang en piano; 3 brei- en borduurcursus; 3.45 gram.; 4 voor zieken en thuiszitten- den; 4.30 AVRO-musette-ensemble; opn.; 5 AVRO-weekkaleidoscoop5.30 AVRO- amusements-orkest6.30 sporthalfuur; 7 voor de kinderen; 7.05 voor militairen; 7.30 Engelsche les; 8 ANP; 8.15 Concert; gebouworkest; 9.10 Bouwers van Neder land overzee; 10.35 gram.; 11 ANP; 11.10 AVRO-dansorkest11.30—12 gram. HILVERSUM II. 301.5 m. 8-9.15 KRO, 10 NCRV, 11 KRO, 2-12 NCRV. 8 ANP; 8.05-9.15 en 10 gram.; 10.15 morgendienst; 10.45 gram.; 11.30 godsdienstig halfuur; 12 berichten; 12.15 KRO-orkest; 12.45 berichten ANP, gram.; I.10 KRO-orkest; 2 handwerkuurtje; 3— 3.55 gram.; 4 bijbellezing; 5 gram.; 5.15 handenarbeid; 5.45 De Postillons en gr.; 7 berichten; 7.15 boekbespreking; 7.45 gram.; 8 ,ANP; 8.15 gram.; 8.45 „In Gelre's dreven"; 9.15 orgelconcert; 10 ANP; ac tueel halfuur; 10.30 Apollo-ensemble II.15 gram.; 11.50—12 schriftlezing. LAND- EN TUINBOUW Petroleum voor motoren Het ANP verneemt dat aan houders van door petroleum gedreven tractors of andere motoren, welke uitsluitend voor werkzaamheden in den land- en tuin bouw worden gebruikt, thans ontheffing van het hamsterverbod voor petroleum kan worden verleend. Deze onthefffing kan bij den betrok ken provincialen voedselcommissaris wor den aangevraagd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. ZIERIKZEE. Ds. Reddingius hoopt Zon dag 3 Maart in de Kleine Kerk den Hei ligen Doop te bedienen. Aanmelding Vrij dag 1 Maart van 8—9 uur in het Ver- eenigingsgebouw. Ieder, die met 'n verwaarloosde hoest is blijven doorloopen kent dat gevoel van beklemming op de borst, die U het ademhalen be moeilijkt. Val die beklemming met succes aan door middel van Abdijsiroop. Ze maakt de slijm op Uw borst los, zuivert Uw lucht wegen zoodat het beklemmende, pijnlijke gevoel bij het adem halen geheel verdwijnt. Laat Akker's Abdijsiroop, de bijzon dere kruiden-siroop, versterkt met „codeïne" dat ook voor U doen AKKER'S VeXstèfckte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct„ f 1.50. f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar. Spreken leeren wij al vroeg, zwijgen pas na vele jaren. En hoevelen onzer leeren het nooit? FEUILLETON Uit do Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 26 Febr. 3 Maart 18 9 0. Bij de door het Waterschap Schouwen gehouden aanbesteding van het bezinken en bestorten van den vooroever aan het West-Havenhoofd te Zierikzee werd het werk toegewezen aan P. J. Visser Pz. te Hansweert voor f98536. Ged. Staten hebben naar aanleiding van het aan het Sas plaats gehad heb bende ongeval, alle polderbesturen, wier dijken aan het afgesloten gedeelte van het Dijkwater gelegen zijn, aangeschreven de dijken met 2,50 M. -f- H.W. te ver- hoogen. De Tweede Kamer benoemde tot commies-griffier mr. R. J. H. Patijn, ad vocaat te 's-Gravenhage. Februari 1890 gaf 19 dagen meer of minder strenge vorst, en slechts 3 regendagen met een val van 1.8 m.M. Sneeuw èn hagel viel slechts drie maal in zeer geringe hoeveelheid. Het maken en inhangen van een nieuwe vloeddeur voor het Sas werd ge gund aan M. v. d. Linde te Zierikzee voor f5237. Aan mej. W. P. Bal te O o s t e r- 1 a n d werd door B. en W. tegen 18 j Maart eervol ontslag verleend uit hare I betrekking van onderwijzeres. Door M. Kievit, voorzanger der j Ned. Herv. Kerk te Scher penis se, is uit die betrekking eervol ontslag aan- gevraagd. j De extra-lootjesdag te Scherpenisse gaf aanleiding tot handtastelijkheden te Poortvliet, waarheen de lotelingen waren getrokken. Processenverbaal wer den tegen de belhamels opgemaakt. ^!TED STATES POS' ZIERIKZEE. Bij beschikking van den minister van staat, minister van finan- ciën, is met ingang van 1 Maart 1940 i benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen in tijdelijken dienst, dhr. I N. G. Timmerman te Zierikzee. I De diensten der Prov. Stoomboot Maatschappij zullen morgen volgens de j afvaartlijst van 15 October 1939 worden hervat. j BURGH. Zaterdagavond trad voor de alhier gelegerde militairen op, de rede- rijkerskamer „VZOS" van Burgh. De offi- cier van O. en O., Luitenant van der j Graaf, opende met een kort woord. Hij heette speelsters en spelers van „VZOS" t hartelijk welkom en feliciteerde de ver- 1 eeniging met haar gouden jubileum, waar- j na hij het woord gaf aan kapitein Nijgh. Ook deze feliciteerde „VZOS" met haar 1 50-jarig bestaan. Vervolgens richtte nij zich tot de nieuw aangekomen militairen. Hij wees er hun op wat hun voorgangers hier hadden gepresteerd en sprak de hoop uit dat ze de voetsporen van hun over geplaatste kameraden zouden volgen. Waar in andere kantonnementen de mili tairen zelf tooneelavonden en dergelijke organiseerden, hoopte hij dat er genoeg animo onder hen zou zijn om ook hier een tooneel- of muziekvereeniging, of beide, op te richten. Dan was de beurt aan „VZOS". Hoe wel het tooneel voor het te spelen stuk wel wat bekrompen was en men zien nog al moest behelpen, gelooven wij wel, als maatstaf nemende de aandacht waar mede door allen het spel werd gevolgd, te kunnen zeggen dat het spel in den smaak viel. De dames en heeren hebben zonder onderscheid goed spel te zien gegeven. Aan het slot dankte luitenant van der Graaf de dilettanten nogmaals voor het gebodene en overhandigde, na mens de militairen, de dames een doos bonbons en de heeren een doos sigaren. Hij gaf den voorzitter, namens allen, zoo wel burgers als militairen, als hulde aan „VZOS" een mooie krans. De voorzitter dankte voor de gesproken woorden en voor de cadeaux. Hij sprak de hoop uit op 26 Maart wederom voor de militairen 18 Een roman uit het hooge Noorden door Agathe Pogner Zoo» dwaalden dus voor het eerst i sinds den dag van mijln vertrek mij|o gedachten naar het vaste land. Zij1 kwa men evenWel niet ver. De in©vel, welke op het water lag, hield Ze terug. Slechts Piet grootte moeite 'bracht ik het tot een brief aan Maria. Ik ben er vam over tuigd zelden een zooi ombelaingWekke'n)- den en inhoudloioz'ein brief te hebbefn ge schreven. Daartoe heeft niet Zoioze€r mijn afkeer van het schrijven bijlgedragen, dan Wel de zich steeds meer aan mij' op-1 dringende Wensch doioir iniets aa|ni het verleden te worden herinnerd. Toe(n( ik eindelijk het ©pistel in een couvert sloiot. viel mij werkelijk een pak van het hart. Tegelijk met den brief heb ik Maria een mooie bontjas van rendier vel le|ni ge zonden. Zij Was met smalle reepen don- kerroode en donkerblauwe stof gegar neerd en had aangebreide handschoenen en een hoofdbedekking. Daarbij! behoor, den ook nog een paar mojoie, tot de knie reikende bontlaarzetn. De bontjas had ik (op den dag van mijn aankomst in de Walvischbaai vain de jonge kolonistenvrouW Stepainida ge kocht. uitsluitend iom haar prachtige kleuren. Met Stepanida's vader, Rodion, had ik reeds tijden den overtocht door tusschen- komst van Wadim kennis gemaakt. Op zijn Welgem'eenden raad heb' ik besloten in de Kruisbaai mijn tenten op te slaaii. Aanvankelijk leek mijl de naam vain deze baai allerminst aanlokkelijk en dat wierd er niet beter op, toen men mij! vertelde, dat in de Kruisbaai de arbei ders van een Amerikaansche maatschap pij1, die jaren geleden in de bergOn [naar zilver hebben gezocht, tengevolge van de buitengewone koude en als slacht offers van de gevreesde scheurbuik jam merlijk om het leven 'zijfn gekomen. De kolonisten van de Walvischbaai hebban later, in opdracht van een andere Ame rikaansche maatschappij, hun graven van kruisen oorzien en daaraan heeft de baai zijin merkWaardigen naam te dainkejni. Toen ik echter bij heerlijk, helder W'&er in gezelschap van Rodioin's schoonzoc|nf, Wenjamim, met mijin motorboot de baai binnenvoer etn mij1 schier (Overweldigd voelde door de ijzige pracht en de im. posante schoonheid rondom mij1, Zei ik tot mezelf, dat men slechts hier in deze ongerepte natuur gezond ein sterk kom blijven. En jk beslotott mij' hier tevesv tigen. MARK TWAIN.EN COOPER Het volgend jaar Zal in Amerika een nieuwe serie postzegels worden uitge geven met afbeeldingen van groiote Ame rikanen uit verschillende Werelddelen. Begonnen Wordt met schrijvers etn, hier boven zien we twee van de postzegels met portretten van Samuel L. Clemens, beter bekend als de grapte Amerikaan sche humorist „Mark Twain" en de be kende Amerikaansche schrij'ver van avoin- tuurlijke geschiedenissen Fenimoptre Coo per. te kunnen optreden. Een gezellig bal, onder leiding van den heer Crayé, wel ke met zijn banjo en zijn vele liedjes den verderen avond vulde, sloot dezen gezelligen avond. SCHARENDIJKE. Maandag vergaderde in café Kooman de vereeniging „Het Groene Kruis", afdeeling Ellemeet, Eikerzee en Duivendijke. De opkomst der leden was bevredigend. De voorzitter, burgemeester A. J. de Bruijn, wees er op hoe ook in oorlogstijd „Het Groene Kruis" een zeer nuttige taak te verrich ten heeft. Hij raadde ieder aan lid van de vereeniging te worden. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat het jaar 1939 voor de vereeniging niet ongunstig genoemd mag worden. De ontv. bedroegen voor de afd. Wijkverpleging f 1364.10, uitgaven f 1281.90batig slot f 82.20. Voor de afd. T.B.C.-bestrijding ontv. f635,125, uitgaven f590.50; batig slot f44.625. Totaal saldo f498.105 en f82.20 en f44.625 is f624.93. Dit goede resultaat is te danken aan eenige onvoorziene inkomsten, o.a. op brengst veilingboekjes van de familie Flohil en een extra-collecte, waarop in volgende jaren niet valt te rekenen. De financieele commissie stelde bij monde van den heer J. v. d. Weele voor de Rekening góed te keuren, hetgeen onder dankzegging aan den penningmees ter voor het goede beheer, geschiedde. De heer G. v. d. Schelde bracht ver slag uit over den staat van het verple- gingsmateriaal. Alles was goed in orde, speciaal de goederen van het depót. De begrooting voor 1940 wordt voor de afd. Wijkverpleging vastgesteld op f1812.305 aan ink. en uitg.; voor de afd. t.b.c.-bestrijding op f 674.625. De perio diek aftredende bestuursleden, de heeren A. J. de Bruijn, Ph. de Jonge en C. Pad mos werden na stemming herkozen. Over de verkiezing van een bestuurs lid wegens vertrek van ds. Vogelaar ont spint zich een discussie, Er is nog geen nieuwe predikant, terwijl het de gewoon te is dat deze tot bestuurslid wordt ge kozen. Men besluit over het bezwaar van iemand te moeten stemmen, wiens naam men zelfs nog niet kent, heen te stappen en den te benoemen predikant als gekozen te beschouwen. De voorzitter dankt ds. Vogelaar voor zijn werk ten bate van het Groene Kruis. Vervolgens wordt het huishoudelijk re glement in overeenstemming gebracht met de statuten, waarop in 1939 de nieuwe Koninklijke goedkeuring is verkregen. Tot leden van de financieele commis sie worden benoemd de heeren C. D. Gast, Ellemeet, C. van Splunter, Eikerzee en A. N. Kloet, Duivendijke. De secretaris leest het verslag voor over de wijkverpleging, dat voor kennis geving wordt aangenomen. De voorzitter doet eenige mededeelin- gen over den bloedtransfusiedienst en wekt op zich daarvoor op te geven of nadere inlichtingen te vragen bij zuster van Nieuwenhuize. De eerste voorbereidingen zijn getrof fen om te komen tot een cursus Eerste Hulp bij Ongelukken. Daar de rondvraag niets oplevert sluit de voorzitter de vergadering, waarna ds. Boschloo de gelegenheid waarneemt om een goed woord voor hulp aan Finland te plaatsen. De geplaatste bus bleek na opening f 14.40 te bevatten. Aansluitende aan het bovenstaande deelen wij mede, dat een collecte te Ei kerzee bij de jaarvergadering van „Jong Leven" gehouden, ruim f 12 opbracht. Ge zien dit succes lijkt het niet onwaar schijnlijk, dat zij, die nog niet in de gelegenheid waren voor dit goede doel te offeren, gaarne iets voor het arme Finland willen geven. Zij kunnen hun gave bij de volgende personen in de brie venbus deponeeren. Zij zorgen voor door zending Voor Eikerzee ds. Boschloo, voor Scharendijke G. Hoogenboom en voor Ellemeet A. C. de Jonge. NOORDWELLE. Maandagavond hield de landbouwvereeniging „Ons Voordeel" haar jaarvergadering in café De Jonge. De voorzitter, de heer J. Steur, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Eenige huishoudelijke zaken werden be handeld. M.a.st. werd besloten f 100 te bestemmer: voor het Jan Smid-fonds. Daarna werd de Chili-film vertoond; een leerzame en mooie geluidsfilm. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op de veeprijzen, die, nu de regeering het uit de markt nemen van vee heeft stopgezet, weer neiging ver- toonen tot achteruitgang. Er volgde een opmerking over de groote reclame voor Blue Band in de Nieuwsbode van de laatste weken en de wenschelijkheid om een nog grootere advertentie te plaat sen voor natuurboter. Voor beide punten zal dc Kring worden gevraagd df-adwerkelijken steun te verleenen. Daarna sluiting. NIEUWERKERK. De huis aan huiscol lecte voor „Hulp aan Finland" heeft al hier een bedrag van f302.89 opgebracht, waarvoor geefsters en gevers een woord van dank wordt gebracht. STAVENISSE. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L.S. te Kruiningen is benoemd de heer C. Leune van hier. Tot bestuurslid werd o.a. herkozen de heer W. Wandel te Nieuwerkerk. In de vacature ds. A. Dronkers, die Zeeland verliet, werd gekozen ds. L. J. Cazemier te Temeuzen. In de namiddagvergadering hield Jonk- vrouwe H. M. Baronesse Mackay, inspec- trice der vereeniging „Kinderzorg" te Zwolle e;en inleiding over „Kinderleed en Kinderveugd". Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door verschillende aanwezigen ge bruik gemaakt. Na beantwoording hier van en gemeenschappelijk zingen van Gez. 20, het eerste en laatste vers, werd de vergadering door Ds. de Vries met dank zegging gesloten. LANDBOUW EN VEETEELT Landbouwdagen Z LM. Naar wij vernemen zal de algemeene vergadering van de ZLM dit jaar te Kortgene worden gehouden en wel op Dinsdag 2 en Woensdag 3 Juli a.s. Er zal echter geen tentoonstel ling aan worden verbonden. Het voorloopig programma bevat o.a. Vergadering Hoofdbestuur, ontvangst ten gemeentehuize, souper, algemeene verga dering. lunch en rijtoer door Noord-Be veland. S i 4 5§§[|] MIJNHEER PIMPELMANS GAAT «EN PENSION» door G. Th. Rotman 5. „Jij zorgt wel, dat hij beneden komt, hé man?" zei mevrouw Pimpelmans min zaam en ze zeilde statig de trap af. „Ja, ik kom al!" riep haar man hijgend van boven. En inderdaad hij kwam! Of lie ver: de kofffer kwam. Er klonk een hevig gerommeldebommel op de trap en 't vol gend oogenblik werd mevrouw Pimpel mans, die juist de onderste trede bereikt had, letterlijk onder de overhemden, kou sen, sokken en jurken begraven. Alle moeite was voor niets geweest! KINDERZORG Maandag vond in het gymnastieklokaal van „Kinderzorg" te Middelburg de al gemeene vergadering van deze stichting plaats onder voorzitterschap van ds. D. J. Vossers uit Vlissingen. Nadat gezon gen was Ps. 84 vers 6 las de voorzitter Prediker 11 vers 1—9, waarna hij voor ging in gebed en de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Uit het jaarverslag van den secretaris, ds. W. H. Kelder uit Middelburg, bleek dat het aantal pupillen op 31 December 1939, 160 bedroeg. De Penningmeester ds. J. de Vries uit Wilhelminadorp gaf verschillende toelich tingen op het financieel verslag en wees er op dat de schuld van vóór 20 jaar jaar gedelgd is, daar de laatste obliga- tiën zijn afgelost. Bovendien is er thans een kapitaal waaruit de jaarlijksche te korten kunnen worden gedekt. De reke ning wees in totaal aan een bedrag van f50614.745, met een tekort van f5529.15 dat uit den kapitaaldienst zal worden gedekt. Van de Amerikanen Was iniets a|n|ders achter gebleven dan een kleim®, verval len hut, die elk aoigenbfik in elkaar kan1 vallen, een driepoioit, een lekke bhot en een verroeste ketel. De erfenis Iwas niet groioit, meende Wenjamin, maar ziji kwam ons toich nog te pas. De hut kon, als We haar een. beetje opknapten, noig 'wel dienst doem i als bergplaats vo;oir het brandhout. De boot (werd gedicht en de ketel opnieuw gepoetst. De driepoot konden twe direct j gebruiken om icxnZen theeketel aan op te hangen. Een beetje hout Z.oiu Waar- schijlnlijik (wel te vinden Zijln. We vonden het hout Zelfs al heel spoe dig. Wenjamin maakte een klein vuurtje en intusschen begaf ik mij op weg naar de eenvoudige houten kruisen, die, reeds va'n verre zichtbaar, op een heuvel ston den en zich scherp en somber tegeni den verblindend witten achtergrond af teek enden. Ik telde de kruisen. Het Waren er ze ventien. Daarop ontblootte ik mijln hoofd en bleef in gepeins verZonke|n|, staan. I Wie Wist, wat de toekomst voor ons J verborg? Zou Zij ook voor obs hier zulke i kruisen opstellen? Als de bloiot vertrok- 1 j ken "was, waren wijl immers tien maaitï- den lang van het vasteland etn daarmee 1 van de geheele overige wereld afgesne- den... Wat Zou er in die tien maanden niet alles kunnen gebeuren-.. Toen ik beneden terugkeerde, had Wen jamin het Water reeds aan de kook ge bracht. Ik liepi daarom1 naar onze boot om mijln mandje met proviand te halen. De verroeste ketel Werd (Otp Zijln kop gezet en diende als tafel. Wijl schaarden er ons rjobd om heen en zaten in de sneeuiwi als op Zachte kussens. Het duurde echter niet lang, of de hemel schudde reeds 'Zijn zegen over ons uit. Hola! riep ik verbaasd. De eerste sneeuw Jawel', antwoordde Wenjamin, la coniek, sinds eergisteren de eerste. Sneeuwt het hier dan oojk 's zo mers? Wenjamin glimlachte wat spottend. Noemt u dat dan sneeuW? Dat is maar een vriendelijkheid je van boven. Maar ik denk, dat het niet voor het laatst zal zijln, dat het in uW theeglas! sneeuwt! Plotseling gaf hij zichzelf een fermen klap op Zijln fwang; daarna liet hij lachend Zijn leege hand zien. Ik dacht, dat het een vlieg was. Vliegen? vroeg ik verbaasd. Die zijn hier todh zeker niet?! Wis en Waarachtig! Op bijzonder warme zomerdagen zwermen er een paar doZijn in de baai rpnd. Maar het zijini armzalige beestjes; ze kunnen mau'welijks gonzen. 6. „Man, man, wat ben je weer onhan dig!" zuchtte mevrouw Pimpelmans. En fin, de koffer en het linnengoed werden naar de voorkamer gezeuld en daar op nieuw gepakt. Noch mevrouw, noch haar man hadden daarbij erg in een stukje speelgoed, dat daar nog stond van de vorige dag, toen een van mijnheer Pim pelmans' kleinkinderen op bezoek was ge weest, en waarvan het touwtje tusschen de koffer bekneld raakte.... Ik bekeek nu den forsehen kerel met het goedmoedige kindergezicht Wat nauw keuriger en vroeg hem', icwf hij op- het eiland W>as geboren. Bewaar me! Rodijon heeft me vier jaar geleden uit de omgeving van de Petschoren mee hierheen gesleept, toien zijn eerste schoonzoon Was gestorven. Tjonge, wat is me dat tpen een winter geweest! Ik heb' hem duiizendmaal ver vloekt! Mijn eenige troost lag in mijln, vaste voornemen om er met het eerste het beste schip tusschenuit te gaan. Ik had vooir twee jaar geteekend, m'aar Zelfs al zouden ze min loon iniet uitn keeren, ik dacht er niet aan om te blij ven. En later...? Ben ik toch gebleven. Geheel vrijiwillig Zelfs Stepanida? Wenjamin lachte. U begrijpt me gauw! Maar nu voel ik me hier al heelemaal thuis. Bovendien zou Stepania nooit van het eiland weg- willen. Nadat we gegeten hadden, keerden we naar de Walvischbaai terug. Ik over nachtte op de boot, die mij hierheen had gebracht. Den volgenden ochtend echter voer ik in alle vroegte met mijn eigen motorboot naar mijn baai terug. Ik sprak reeds van „mijn" baai en ik moest zelf lachen over de haast, waar mee ik er beslag op had gelegd. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 2