ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 28 FEBRUARI 1940 OP6EN< ZE&KZBSOS COURANT G. V. „OLYMPIA" UITVOERING De Kern ABONNEMENT i707<-ieéa Prijs 11.50 p. kwartaal, buitea Zierikzee f 1.80. Voor het buitenland flo— P# jaa* Afzondeiliy..- nummers 5 cent. Ver schijnt dagelijks, behalve 's Zondags. Uitgave: N.V. de Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94 Tel. 32, Postgiro 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Uitg.-Red.: M. J, Kosten 96STE JAARGANG No. 14276 ADVERTENTIES: Prijs: 30 cents p. regel, minimum 80 cents BIJ contract speciale prijzen. Grootte der letters naar plaatsruimte. „Succesjes" 60 cents. Inzending tot 's morgens 10 uur ONDER DEN SCHIJNWERPER valt het spel van licht en schaduw op de twee Amerikanen, die Roosevelt naar Europa zond om het terrein te ver- l kennen, n.l. de heeren Sumner Welles (Nietes heeft een spotter beweerd) on- j derstaatssecretaris van buitenlandsche zaken en Myron C. Taylor, de staal- j magnaat, en persoonlijke gezant van Roo sevelt bij het Vaticaan. De eerste heeft onmiddellijk, na zijn aankomst in Italië, een onderhoud gehad met graaf Ciano, alsmede met Mussolini. Daarna is hij over 1 Zwitserland naar Berlijn doorgereisd, waar hij eerst von Ribbentrop en daarna j Hitier zal ontmoeten, voor wien hij een j brief van zijn president in den zak heeft, i In zijn brief aan Paus Pius XII vestigt j Roosevelt de aandacht op Taylor, die het verbindingspunt zou kunnen vormen voor alles wat de Paus en Roosevelt zouden willen bespreken in het belang van de eensgezindheid onder de volken. Indien mogelijk, dus een begin van actie om het pleit in Europa langs andere wegen te beslechten dan men thans tracht te doen. Knoopt Taylor dus de banden nau wer aan tusschen Roosevelt en den Paus, Sumner Welles' taak is delicater, want die moet de politieke heethoofden trach ten in zijn vaarwater te krijgen, Rome is ten deze hoopvoller dan Berlijn, waar men alleen in de diplomatieke wereld iets van de komst van Welles afweet. Dat op het oogenblik geen kans op vrede bestaat, daarover is iedereen het eens, maar in verband met de kans op een latere mogelijkheid, schijnt te Rome o.a. ook gesproken te zijn over den status van het generaal gouvernement Polen. Over den inhoud van de besprekingen te Berlijn zal uit den aard der zaak niets worden gepubliceerd. MYRON C. TAYLOR, president Roosevelt's persoonlijken gezant by het Vatikaan, Nadat de Engelsche minister van ma rine, Winston Churchill, zich een paar maanden geleden den wrok van een groot deel van de neutrale wereld op den hals had gehaald met zijn zedepreek over de plichten der neutralen, heeft hij gister bij de indiening van zijn begrooting in het Lagerhuis nogmaals dezelfde on handigheid begaan. Inplaats van het ge val nu maar te laten rusten, sprak hij er zijn verontwaardiging over uit, dat de neutrale pers zich veel meer opgewonden heeft over zijn rede, „waarin hij hen op hun plichten wees", dan over Duitsch- land's onwettigen oorlog tegen hun sche pen. Hij voelt zich kennelijk nog steeds gegriefd over de ongunstige ontvangst van zijn beruchte zedepreek en wil niet inzien, dat hij met deze preek een on diplomatieke tactloosheid heeft begaan. Dit is typisch Church ill. Hij is er nu eenmaal de man niet naar om zich aan het oordeel van de wereld te storen, wanneer hij meent in zijn goede recht te zijn. Dat hij die overtuiging heeft, is begrijpelijk. Het is voor eiken Engelsch- man moeilijk te begrijpen, waarom de neutralen geen duidelijker Onderscheid maken tusschen Engeland's wijze van oorlogvoeren, waardoor zij tot nu slechts financieele verliezen hebben geleden, en Duitschland's onverschilligheid voor de levens en rechten van hun zeelieden. Churchill's nieuwe uitbarsting tegenover de neutralen is daaruit volkomen ver klaarbaar, zonder er eenige sinistere po litieke beteekenis achter te zoeken. Viborg (Viipuri) aan de Finsche Golf is door de onophoudelijke bombardemen ten der Russische batterijen in een puin hoop verkeerd. Nog houden de dappere verdedigers stand, maar de tijd schijnt niet ver af te zijn, dat hier het commu nistische embleem op de bouwvallen van de eertijds belangrijke haven zal waaien. Heldhaftig verdedigen zich de Finnen en iedere vooruitgang van de Russen kost hen groot verlies aan menschenlevens en materiaal, terwijl de Finnen met meer succes dan tot nu toe de Sovjet-toestel len omlaag drukken, nu zij steeds meer vliegtuigen aangevoerd schijnen to krij gen. De munitiezendingen kwamen te laat om de voorste linies van de Mannerheim- linie aan de Westzijde van de Karelische landengte te redden. De nieuwe verdedigingslinie waarop de Finnen zich op de Karelische landengte hebben teruggetrokken is veel minder uitgebreid dan de eerste en volgens de Finnen ook gemakkelijker te verdedigen. De Finnen zijn er van overtuigd dat zij hier de Russen met meer kracht kunnen tegenhouden. De „Helsingin Sanomat" is van oordeel dat de Russische aanvallen aan kracht verliezen. Dat is trouwens DE STAATSLEENING Inschrijvingen f 335 a f 340 millioen Op de 4 o/o Staatsleening 1940 II is in- 1 geschreven voor een totaal bedrag van f335 a f340 mill. Daar het bedrag van de leening op f 300 mill, is bepaald, zul len de gezamenlijke toewijzingen niet meer dan ongeveer 85 o/o kunnen uitma ken. Omtrent de methode van toewijzing, die zal worden toegepast, is nog geen besluit genomen. Hoewel het in de be doeling ligt, ten spoedigste te publicee- ren, welk systeem hierbij zal worden gevolgd, moet men er rekening mede houden, dat het te nemen besluit eerst heden zal kunnen afkomen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Het leven van zijn paard gered Gisterochtend werd op de Koninginne gracht in Den Haag een officiersdienst paard zóó schichtig, dat het in het Kanaal sprong. De berijder had kans ge zien zich tevoren van den rug van zijn rijdier te laten glijden. In het Kanaal zakte het dier natuurlijk door het niet meer zoo sterke ijs en er bestond groot gevaar, dat het zou verdrinken. De offi cier, dit ziende, gooide zijn jas uit en liet zich op het ijs zakken, dat hem ge lukkig hield. Hij slaagde er in het hoofd van het paard te grijpen en hield dit boven water, tot er hulp kwam opdagen. Men probeerde een singel onder den buik van het paard door te trekken, doch juist toen men hiermede bezig was, scheen het dier genoeg te krijgen van zijn onvrijwillig bad. Het richtte zich op en deed een krampachtige poging den wal te bereiken. Inderdaad slaagde het er in tegen den vrij steilen kant op te klauteren. Mil Echtpaar in gai gestikt Het echtpaar Wijnands te Den Bosch is dood te bed gevonden. Het bleek, dat het paar door gasverstikking om het leven is gekomen. Toen een verpleeg ster haar dagelijkschen dienst aan het echtpaar wilde verleenen, vond zij de woning gesloten. Daar zij met de situ atie bekend was, begaf zij zich naar de achterzijde van het huis, vanwaar zij in het slaapvertrek van de oude lieden kon zien. Zij constateerde, dat beiden bewus teloos of dood te bed lagen. Toen men zich toegang had verschaft, kon een dok ter slechts den dood van den 76-jarigen man en de 82-jarige vrouw constateeren. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat in de aangrenzende kamer, die te vens als keuken wordt gebruikt, een slang van het gastoestel was losgeraakt waardoor het uitstroomende gas ook het slaapvertrek had bereikt met het om schreven noodlottige gevolg. Militaire goederen verduisterd De malversaties, die te Wouden berg zijn gepleegd, blijken aanmerke- vroeg of laat met alle aanvallen het ge val, meent het blad. De Finnen hebben zich aan den Westelijken vleugel van hun linies teruggetrokken en tot dusverre hebben zij de aanvallen op hun nieuwe posities met succes afgeslagen. Het Fin sche oppercommando heeft deze achter- waartsche beweging uitgevoerd om het nutteloos opofferen van mannen te voor komen. DINSDAG 12 MAART 1940 lijk groótër-te 'zijn~dan men aanvankelijk vermoedde. Reeds bevinden zich zeven personen in arrest. Thans is de politie weer tot arrestatie overgegaan van drie personen, t.w. twee militairen en een burger. Bij verschillende huiszoekingen zijn nog zeer aanzienlijke partijen in be slag genomen. Het lijkt er op, dat men nog niet alle daders en helers, die bij deze malversaties zijn betrokken, heeft achterhaald. Men verwacht bij de nog plaats hebbende huiszoekingen dezer dagen nieuwe arrestaties. Auto's door het ijs gezakt Dinsdagmiddag is de garagehouder Slump uit de Lemmer, met een auto op het IJsselmeer door het ijs gezakt. De auto is met het voorste deel geheel onder water verdwenen en alleen net achterste deel steunde nog iets op de bumpers. De heer Slump, die alleen in den auto zat, had de tegenwoordigheid van geest om nadat de auto vol water was geloopen, de portieren te openen. Hij stak inmiddels reeds tot zijn hals in het water, doch aan deze kalmte heeft hij waarschijnlijk zijn leven te danken en aan het feit, dat om den auto het ijs nog van voldoende dikte was om hem te dragen. Toevallig passeerde een Ur- ker, die hem, door een jas aan te reiken, de behulpzame hand heeft geboden. Even later zakte ongeveer op dezelfde plaats de postauto, die op weg was naar Urk, ook door het ijs. Deze bleef echter, door dat het linker voor- en achterwiel weg zakten, op het ijs staan. Men heeft dezen nadat de post was uitgeladen, met hulp van Lemster visschers kunnen lichten, waarna de tocht naar het eiland is voort gezet. Broer en zuster Eerst thans wordt bekend, dat zich in het gehucht 't Haantje in de gemeente S1 e e n (Dr.) Donderdag een drama heeft afgespeeld, dat het slot schijnt te zijn van het familie-drama, dat ongeveer 15 jaar geleden de streek in opschudding heeft gebracht. Op een boerderijtje al daar woonde de 67-jarige landbouwer J. W., samen met zijn zuster, de 71-jarige weduwe M. De oude menschen hadden weinig aanraking met anderen en W. gold voor een zonderling. Donderdagmor gen nu kwam de oude vrouw vluchtend en met kwetsuren aan haar lichaam bij de buren en vertelde, dat haar broer haar had willen vermoorden. Na een twist had hij haar in de schuur op de boerderij met een schop willen doodslaan, maar zij wist te ontkomen. Toen de buren de vrouw verzorgd had den, gingen zij poolshoogte nemen in de naastgelegen boerderij, omdat W. ge dreigd had na zijn zuster zich zelf te willen ombrengen. Tot ontsteltenis van de buren bleek hij aan zijn voornemen gevolg te hebben gegeven en zij vonden MINISTER VAN BOEYEN, minister van binnenlandsche zaken, is verplicht in verband met zyn gezondheids toestand, drie of vier weken rust te nemen. zijn lijk aan een touw hangende. Het ge beurde houdt verband met hetgeen er vroeger in de zelfde boerderij was voor- gevallen. LLUi! KORT EN BONDIG De Senaat van den staat New York heeft een resolutie aangenomen, strek kende om er bij het congres te Washing ton op aan te dringen, dat een wet zal worden aangenomen, waarbij het aan pre sidenten van de Ver. Staten verboden zal worden een candidatuur voor een derden termijn te aanvaarden. Eén-en- dertig naties hebben toegezegd deel te nemen aan de dit jaar te heropenen w e- reldtento onstelling te New-York Dit is meegedeeld door den president der tentoonstelling Grover Whalen, die er bij zeide, dat waarschijnlijk nog veer tien andere zullen meedoen, hetgeen (met de Ver. Staten zelf) het aantal deel nemende naties op 46 zal brengen. J. J. Serfontein, lid van de Afrikaan- sche nationale partij, heeft aan den Volksraad kennis gegeven, dat hij een voorstel zal indienen tot toekenning van pensioenen aan o u d-s t r ij d e r s van den tweeden vrijheidsoorlog 1899—1902, in verband met het feit, dat een duizend tal oudstrijders, dat geheel geruïneerd is, thans in behoeftige omstandigheden verkeert. Naar Stefani meldt, is er een overeenkomst gesloten tusschen de belanghebbende organisaties inzake de in stelling van een pensioen voor Ital. jour nalisten, die 65 jaar oud zijn, en niet meer hun functie uitoefenen. De nood zakelijke middelen voor het pensioen fonds, dat zal worden gesticht, zullen worden verschaft door de E.I.A.R. (Ente Italiano Audizioni Radiofoniche.) Op een desbetrefffende vraag van den heer Joekes, heeft minister Weiter bij de be handeling van de Indische begrooting in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het TURKSCHE TROEPEN PARADEEREN AAN DEN BOSPORUS De boodschappers van Roosevelt verkennen het politiek terrein Churchill trok weer van leer tegen de neutrale mogendheden Op de 4 Staatsleening Is voor f 335 f 340 mill, ingeschreven Algem. Vergadering der Z.L.M. op 2 en 3 Juli a.s. te Kortgene Opkomst buitengewoon dienst plichtigen lichtingen 1938 en 1939 Enkele regenbuien, iets kouder Barometerstand van hedenmiddag 2 murs Zon op.: Zon onder: 29 Febr. 6,50 17,36 Maan op: Maan onder: 29 Febr. 0,38 9,48 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagw&ter 29 Febr. 6,51 19,24 12,36 in de bedoeling ligt, een gelijk wetsont werp als is ingediend omtrent de her- waard e.e ring van den goudvoorraad der Nederlandsche Bank, ook ten aan zien van fden goudvoorraad van de Ja- vasche Bank in te dienen. Het Ja- pansche ministerie van oorlog deelt mee, dat een legervliegtuig op weg van To kio naar Mantsjoekwo dicht bij Kioto te pletter is gevallen. Tot de zes inzittenden, die allen gedood zijn, be- hooren generaal luitenant Hozoji en ge* neraal-majoor Okada. Generaal Hozoji was de commandant van de Japansche luchtmacht bij het Nomonhan incident. Men vreest dat dertig personen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, verdronken zijn in Noord-Span je, toen een boot, waarmede zij van het ver garen van schelpdieren terugkeerden, op een rots liep en zonk. Het ongeluk ge beurde nabij Vigo. Twaalf lijken zijn geborgen. H.M. de Koningin zal einde Maart of begin April, per radio een persoonlijk woord spreken voor de Foreign Missions Conference of North America. Deze conferentie bestaat uit ver tegenwoordigers van verschillende Zen dingsgenootschappen, die behooren tot de Protestantsche kerkgenootschappen van de Veieenigde Staten en Canada. - Het Noorsche s.s. „Arnfinn" is Maandagnacht in aanvaring gekomen met een duikboot. Het schip, dal Vrijdag van Engeland naar Noorwegen was vertrokken, is bij de botsing met de duikboot ernstig lek geslagen. De periscoop van de duik boot werd afgerukt, doch nadere bijzon derheden ontbreken. Van de dertig op varenden van een in de nabijheid van Vigo (Spanje) vergaan visschers vaartuig zijn tot nu toe 21 lijken aangespoeld. Gisternacht werd in een huis, waarheen een stoffelijk overschot was gebracht, doodenwacht gehouden. Het huis in inge stort en talrijke menschen werden onder het puin begraven en liepen zware ver wondingen op. Het Nederlandsche s.s. „Antwerpen" heeft gisterenavond negen tien opvarenden van het Britsche s.s. „Efos" (1245 ton) opgepikt. De Efos is, naar men gelooft, Maandagavond op een wrak geloopen. Alle opvarenden zou den gered zijn. De Antwerpen heeft de geredden doen overgaan op een treiler, die hen aan land heeft gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1940 | | pagina 1